Ahvaz Gezisi

Eğer İran’a bir seyahat planlıyorsanız muhtemelen ziyaret edeceğiniz şehirler Tebriz, Tahran, Kaşan, İsfahan, Şiraz ve Yezd olacaktır. Bu, İran’a gelenlerin izlediği klasik bir rotadır. Ancak, İran’ın Huzistan Eyaleti’nde bir şehir var ki görülmeyi bence sonuna kadar hak ediyor. Neresi mi? Ahvaz!

Birçok kişi UNESCO Dünya Mirası olan Tchogha Zanbil ve Shushtar Tarihi Hidrolik Sistemi’ni görmek için Huzistan’a geliyorlar.

Tchogha Zanbil: Üç büyük duvarla çevrili Elam Krallığı’nın kutsal kent kalıntılarının olduğu yer. M.Ö. 1250 yılında kentte kalan binlerce kullanılmayan tuğla ile inşa edilmiş. Büyük Asur Kralı Asurbanipal tarafından işgal edildikten sonra da öylece kalakalmış.

Shushtar Tarihi Hidrolik Sistemi: Yaratıcılığın dehası olarak bilinen Tarihi Hidrolik Sistemi, M.Ö. 5. yüzyıl Darius dönemine kadar uzanıyor. Karkun nehrinde, Gangar kanalı olan iki ana kanalın oluşmasıyla inşa edilmiş. Su değirmenlerine su sağlayan bir dizi tünel vasıtasıyla Shushtar şehrine su temin ediliyor.

Eğer tarihe ilgili biriyseniz bu iki yer için mutlaka Huzistan Eyaleti’ne gelmelisiniz. Ancak, İran’a seyahat etmenin insanların günlük yaşamı hakkında daha iyi öğrenime sahip olmak için, bu eyalette yapılacak ve görülecek çok şey var.

Ahvaz, Huzistan Eyaleti’nin başkenti. İran ile Irak arasındaki 8 yıllık savaş sırasında büyük zararlarla karşı karşıya kaldı. Savaşın üzerinden 30 yıl aşkın bir süre geçmesine rağmen Ahvaz’da yıkık yerlerin bir kısmı hala daha ayakta.

Bu yazımda, sizlere Ahvaz’da neler yapabileceğinizi ve nerelere gideceğiniz hakkında bilgiler vereceğim. Eminim Ahvaz’ı farklı bir şekilde görmenize ve hissetmenize yardımcı olacaktır.

Ahvaz’ın Eski Pazar Yeri (İmam Bazar, Kaveh Bazar, Abdolhamid Bazar)

İran’da seyahat ederken genel bir ipucu olarak, her şehrin ana çarşı/pazar yerlerini ziyaret etmek, o şehrin ruhunu anlamanın en iyi yoludur.

Çarşıda dolaşırken, yöresel gıdalar için kullanılan ana malzemelerin neler olduğunu ve bu yörenin ne tür el sanatları olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca, şehrin dini ve geleneksel yansımasını hissedebilir ve insanların mali durumlarını göreceli olarak anlayabilirsiniz. Dahası, çarşılar genellikle şehirlerin eski kent bölgelerinde bulunur, böylece keşfedilecek çok şeyiniz olacaktır.

Eğer fikrimi soruyorsanız, Ahvaz’daki İmam Humeyni Çarşısı ya da diğer çarşıları da gezmekten çekinmeyin. Görmeniz ve keşfetmeniz için bol miktarda malzeme var buralarda.

Karun Nehri’nde Bufaloları Görün

Evet bufalo! Burası Afrika değil, İran! Ahvaz’da bir sürü bufalo var. Özellikle yaz mevsiminde hava çok sıcak olduğunda, bufalolar zamanlarının çoğunu Karun Nehri’nde serinleyerek geçiriyorlar. Susuz kalmamaya çalışıyorlar.

Ahvaz’da bufalolar mutlaka görülmeli. Eşsiz fotoğraflar çekmeyi planlıyorsanız, gün batımını kaçırmayın derim. Sanırım gün batımı esnasında bufaloları çekmek asla unutamayacağınız bir an olacaktır.

Ahvaz’da Kafelere Gidin ve Vakit Geçirin

Kafeler, bir şehrin genel atmosferini göstermede büyük rol oynar. İran’da, kafeler çoğunlukla gençlerle dolup taşar.

Ahvaz’ın güzel kafeleri ve güzel sakin mahalleleri var. Ahvaz’da hava sıcaklığı genellikle gündüz çok yüksek olduğundan, bir kafeye gidip soğuk bir şeyler içmek ve bazı yerli gençlerle takılmak sıcak havalardan uzaklaşmak için iyi bir çözümdür. Sokaklarda yürümenin ve insanların günlük hayatını görmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: İran’ın Çok Kültürlü Şehri Çabahar’ı Keşfedin!

Sahil Yolunda Yürüyüş Yapın

Karun Nehri, Ahvaz’ın ortasında bulunan uzun bir nehirdir. Geceleri aydınlanan birkaç güzel köprü ile nehir manzarası büyüleyici bir hale bürünüyor. Geceleri sahil boyunca yürüyüşe çıkın ve şehrin serin atmosferini hissedin!

Ahvaz’ın Çevresinde Kırsal Yerleri Keşfedin

İnsanlar yoksulluktan çok modernliği görmeyi tercih ediyorlar. Yine de bu kişisel bir karar. Saygı duyarım… Fikrimi soracak olursanız, modernizm ve yoksulluk madalyonun iki zıt yüzü olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle, bir kent hakkında gerçek bir anlayışa sahip olmak istiyorsanız, her iki tarafı da görmeli ve aralarında bir denge kurmalısınız.

Ahvaz’da yoksulluk var. Bu, Irak-İran savaşından sonra belirgin bir hal almış. Böyle yerleri benim için özel kılan şey, insanların cömertliği ve misafirperverliğidir. Ülkemizdeki Doğu ve Güneydoğu Anadolu şehirlerinde de cömertlik ve misafirperverliği görebilmek mümkün. Bu tür insanlar zayıf görünseler de, kalpleriyle gerçekten çok zenginlerdir.

Ahvaz’a giderken yol kenarlarında çok sayıda deve de görebilirsiniz! Son olarak İran’daki diğer birçok şehir gibi Ahvaz halkı da misafirperverlikleri ile ünlüdür. Yani Ahvaz’da herhangi bir yerel insan tarafından davet edilirseniz, bu durum karşısında şaşırmayın ve şansınızı da kaçırmayın!

Bu liste, Ahvaz’ı ziyaret ettiğinizde kentte neler yapabileceğinize dair önerilerimi içeriyor. Daha fazla zamanınız varsa ve bazı muhteşem tarihi uygarlıkları görmekten hoşlanıyorsanız, Ahvaz’dan sonra Shushtar Hidrolik Sistemi ve Chogha Zanbil Zigguat’ı ziyaret etmeyi unutmayın!

Bu yazımda, Ahvaz hakkında bazı fikirler vermeye çalıştım. Ahvaz hakkında hala cevaplanmamış sorularınız varsa lütfen aşağıdaki yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.