Çabahar, Belucistan

Türkiye‘de havalar soğuyunca sıcak bir yerlere kaçmak isteyebilirsiniz. Yurt dışı olsun, vizesiz ve üstelik biraz da ekonomik olsun derseniz, Balkanlar soğuk, e Asya ülkeleri de uzak ve ulaşımı pahalı… O halde en iyi alternatif İran! Yeni yıl tatili kaçamağı veya kışın dondurucu soğuklarından biraz olsun kaçmak, ilikleri ısıtan güneşe bir merhaba demek için İran’ın güney kesimlerine bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Size bu yazımda, İran‘ın Belucistan Eyaletinde renkli bir şehir olan Çabahar hakkında bilgiler vereceğim. Aralık-Ocak ayına kadar üşütmeyen bir havası olan Çabahar, İran’da pek fazla ziyaret edilmeyen şehirler arasında yer alıyor. Eğer ki, Bender Abbas şehrine kadar gitmişseniz Çabahar’ı da muhtemelen duymuşsunuzdur. Bu bölgelerde kış ayları daha ılıman geçtiğinden, güneydeki güzel sahil şeritlerinde güneşin ve manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Bu yüzden, İran’a bir seyahat planlarsanız ülkenin güneyinde kalan bu muhteşem şehri sizlere öneririm.

Çabahar, İran’ın güneydoğusundaki Belucistan eyaletinde yer alıyor. Çarpıcı doğası ve çok kültürlü atmosferi burayı eşsiz kılan nedenlerden sadece birkaçı! İran’a gelen pek çok insan bu bölgeleri ne yazık ki göremeden dönüyorlar. Ancak İran’ın güney şehirleri gerçekten el değmemiş doğası ve deniz manzaraları ile görülmeyi sonuna kadar hak ediyor. Bu yazımda, başta Çabahar şehri olmak üzere bölgenin eşsiz ilgi çekici yerleri hakkında bilgiler vereceğim ve bazı pratik ipuçları ile sizlere yardımcı olacağım.

Beris Kayalıkları, Çabahar

Çabahar Şehri Neden Eşsizdir?

Çabahar, İran’ın güneydoğusundaki en büyük şehirdir. Bu bölgenin Pakistan’a olan yakınlığı nedeni ile Pakistan, Hint ve Beluci kültürü yoğun olarak görülmekte. Bu çok kültürlülük de bölgeyi eşsiz kılan farklılar arasında en öne çıkanı. Çabahar şehri Pakistan sınırına sadece 90 km uzaklıkta. Yol üzerinde muhteşem yol manzaraları, dağ manzaraları ve yol boyunca her defasında durmak isteyeceğiniz muhteşem plajlar ve deniz manzaraları bulunuyor. Genel olarak Çabahar’ın doğasını tanımlamak için göz alıcı manzaralara neden olan kahverengi tonda çölleri ve masmavi denizin birleşimi olduğunu söyleyebilirim.

Ayrıca Okuyun: İran’da Kamp Yapmak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çabahar hem otel hem de kamp severler için ideal bir yerdir. İran’dan Pakistan’a bir karayolu seyahati düşünen gezginler için de iyi bir güzergah olabilir. Şehrin içinde veya dışında ücretsiz kamp için birçok güvenli kamp alanı bulabilirsiniz.

Ayrıca, Belucili insanlar inanılmaz misafirverper oldukları için davetlerine kayıtsız kalmayın. Bir önceki yazılarımda da bahsettiğim üzere zaten genel olarak misafirperverlik İran’ın tamamında yaygın bir gelenektir ve İranlılar yabancılara karşı oldukça samimi ve davetkar insanlardır.

Ayrıca Okuyun: İran Misafirperverliği Hakkında Bilgi

Çabahar’a Nasıl Gidilir?

Çabahar şehri, İran’ın kuzeyinden oldukça uzakta kalmaktadır. Tahran‘dan Çabahar’a doğru gitmeyi düşünürseniz, en iyi seçenek oraya iç hat uçuşları ile uçmak olacaktır. Ancak, daha fazla İran’ı görmeyi planlıyorsanız, Bender Abbas’a tren, otobüs veya otostopla ulaşabilir ve daha sonra doğanın ve yolların keyfini çıkararak doğuya doğru 9 saatlik daha bir yolculuk yapabilirsiniz.

Çabahar'a Nasıl Gidilir?

Çabahar’ın En Özel Cazibe Merkezleri

Çabahar şehrinin Pakistan’a olan yakınlığı nedeniyle burada Beluci, Pakistan ve Hint kültürünü yoğun olarak yaşarsınız. Çarşı, pazarlarında, yollarda kısacası her yerde bu kültürel zenginliği görebilirsiniz. İnsanların geleneksel elbiseleri ve misafirperverliği size doğunun o mistik havasını cömertçe sunacaktır.

Çabahar Eski Çarşısı

Yerel yaşamın gerçek tadını ve renkli el işlerini arıyorsanız, eski çarşı tam da aradığınız yerdir. Yanınıza fotoğraf makinenizi almayı unutmayın! Çünkü çarşının her köşesi size mutlaka benzersiz bir şey sunacaktır.

Pembe Göl

Pembe Göl, Çabahar’ın yaklaşık 25 km doğusunda ve Govater’e giden yol üzerinde sahil yolunun üzerinde yer alıyor. Bu gölün suyu gerçekten pembe ve farklı görünüyor.

Lipar Gölü, Çabahar

Eğer İran ile ilgiliyseniz zaten mutlaka İnternette fotoğraflarına denk gelmişsinizdir. Ayrıca göl kenarlarında günlük kullanımları için gölden tuz toplayan çok sayıda Belucili kadınları da göreceksinizdir.

Mars Dağları

Pembe Göl’ü geçtikten sonra ve birkaç kilometre daha ilerledikten sonra yol boyunca Mars dağlarına ulaşacaksınız.

Mars Dağları, İran

Burada biraz mola verebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Beris Kayalıkları

Beris Kayalıkları, Çabahar’ın yaklaşık 1 saat doğusunda yer alan küçük bir yerleşim yeridir. Mars dağlarından sonra yola devam ederseniz, Beris adında çok küçük bir yerel köye ulaşacaksınız. Zaten yol üzerindeki tabelaları takip ederseniz köye sorunsuzca ulaşabilirsiniz. Bu köy, yüksek kayalar ve denizin muhteşem manzaralarına ev sahipliği yapıyor.

Beris Kayalıkları, İran

Manzaranın tadını çıkardıktan sonra köyde çay molası verebilir ve yerlilerle tanışabilir, onları gözlemleyebilirsiniz. Bu eminim çok iyi bir deneyim olacaktır sizin için!

Paşa Bandar Köyü

Paşa-Bandar, İran’ın güneydoğusunda, bir limana sahip olan yine yerel bir köydür. Beris kayalıklarından 20 dakika kadar daha devam ederseniz Paşa Bandar Köyü’ne ulaşacaksınız. Köyün tamamı geçimini balıkçılıkla sağlıyor. Bizdeki Şile, Ağva, Karasu ve Karadeniz kıyıları neyse Paşa Bandar Köyü de aynı öyle.

İran’ın En Doğu Kısmı: Govater

Derin bir sessizliğe bürünmek ve huzurun tadını çıkarmak istiyorsanız, Govater’e uğrayabilirsiniz. Akşamları, uzun ve yorucu bir iş gününden sonra eve geri dönen yerel balıkçıları izlemek oldukça etkileyici olacaktır! Govater’in sakin atmosferinin tadını çıkarırken, Pakistan burçlarını da deniz üzerinde kolayca görebilirsiniz.

Çabahar’da Ne Yenir, Nerede Yenir?

Çabahar yöresel yemekleri Hint ve Pakistan mutfak kültüründen büyük ölçüde etkilenmektedir, bu nedenle yemekler oldukça baharatlıdır. Eski çarşıda, bazı atıştırmalıkları ve yerel yiyecekleri ucuz fiyata alabileceğiniz salaş yerler var.

İran Pilav ve Tavuk Yemeği

Dahası, kendiniz pişirmek isterseniz, eski çarşıya yakın konumda bulunan balık pazarına gidebilirsiniz. Orada lezzetli taze balık çeşitlerini bulabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Vejetaryen Gezginler İçin İran Yemekleri Nelerdir?

İran'ın Belucistan Eyaleti

Genel İpuçları

  • Beluç halkının kadınları çok fazla muhafazakar bir kültüre sahip olduğunu unutmayın. Bu yüzden, kadınların yüzünün fotoğraflarını çekmemeye özen gösterin. Bu konuda çok hassaslar.
  • İran’ın en güneyi, sahil şeridini keşfetmek için iyi bir zamana ihtiyacınız olacak. Çabahar’dan Govater’e olan mesafe 102 km olmasına rağmen yol üzerinde sayısız güzel manzaralar var. Hepsinin tadını çıkara çıkara yola devam edin.
  • Çabahar şehri, yerel pazarları, endüstriyel serbest bölgesi ve güzel plajlarıyla yaklaşık 3 gün ayırmanız gereken bir yer. Burada zaman geçirirken çevre yerleri de olabildiğince keşfetmeye çalışın.
  • Çabahar, yılın tüm ayları genel olarak sıcaktır. Bu nedenle, eğer İran’a kış ayları geliyorsanız güney şehirlere gelebilir kışın ortasında yaz mevsiminin tadını çıkarabilirsiniz.
  • Buradan Pakistan’a gitmeyi planlıyorsanız, Govater üzerinden geçiş olmadığını bilin. Bu yüzden diğer açık olan sınır kapılarına gitmeniz doğru olacaktır.

Bu yazımda, sizlere İran’ın güneydoğusunda yer alan en özel yerlerden biri Çabahar’ı tanıtmaya çalıştım. Herhangi bir sorunuz varsa aşağıda yer alan yorum kısmından yazabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.