İran Belucistan Bölgesi

“İran’a seyahat mi? Aklını mı kaçırdın? Bu çok tehlikeli! Orada teröristler yaşıyor!”

Muhtemelen yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyadaki insanların İran’a seyahat öncesi söyledikleri şey tam olarak budur. 2014 yılında İran’a yapacağım ilk seyahat öncesi ben de çevremden bu tür söylemlere maruz kalmıştım.

Üzücü gerçek şu ki, İranlıların Sistan ve Belucistan eyaletine seyahat etmeden önce düşündükleri şey tam da budur: kaçakçılar, suçlular, silah ve bombalarla dolu tehlikeli bir yer.

Sistan ve Belucistan eyaleti, batıda Hürmüzgan eyaletini ve doğuda Pakistan’a sınır geniş bir bölgedir. Pek iyi anılmayışının nedeni de turistler tarafından ziyaret edilmeyen, tehlikeli ve yoksulluğun yaygın olduğu bir bölge oluşu. Bu nedenle, ekonomik durum birçok insan için çok fazla seçenek bırakmıyor, bununla birlikte kaçakçılık ve terör olaylarının burada yaygın oluşu turistleri buradan uzak tutuyor.

Ayrıca Okuyun: İran’ı Gezmek Güvenli Mi? İran’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Belucistan’da aşırı yoksulluk olduğu için insanlar ister istemez kaçakçılığa yöneliyorlar. İran için kamuoyuna ve medyaya güvenme eğiliminde olmayın. Bu gizemli ülkeyi keşfetmek için çevrenizdeki çatlak seslere kulağınızı kapamanız gerekiyor.

Sistan ve Belucistan eyaleti hakkında detaylı bilgileri sonraki yazılarımda paylaşacağım…

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.