İran’ın en büyük şehirleri arasında 3. sırada yer alan İsfahan, kendi içinde özel bir bütün olan metropol şehir görünümüne sahiptir.

İran’ın en büyük şehirleri arasında 3. sırada yer alan İsfahan, kendi içinde özel bir bütün olan metropol şehir görünümüne sahip. Eyalet merkezi olan İsfahan eyaletinin de ismini taşımakta. İçinde bulunduğu eyaletin ekonomik faaliyetlerinin büyük çoğunluğunu bünyesinde barındıran İsfahan bölgenin hayat kaynağı durumunda işlev görerek bölgeye yıllarca kaynak vazifesi görmüş. İran denince ilk akla gelen şehirlerden biri olan İsfahan’ı gezmek için birçok seçeneğe sahipsiniz. Tarihiyle köklü bir geçmişe sahip olan İsfahan size kucağını açarak canlı bir tarih sunuyor. Safeviler döneminde başkentlik yapmış bu kent bünyesinde birçok tarihi noktaya sahip. Klasik bir tarihi kentin sahip olduğu temel özelliklere ve daha fazlasına sahip olan İsfahan’da köprü, cami, saray ve daha değişik tarihi mekânları göreceksiniz. Zengin tarihi kültürüne değişik din kültürlerini de ekleyen şehirde kilise, sinagog ve diğer dini mimari eser örnekleri var. İsfahan’ı gezmek isteyen gezginlere belirtmemiz gereken bir noktada iklim özellikleri olacak. 1600 metre rakıma sahip bu kent Zağros eteklerine kurulmuş. Yaz mevsiminde +40 dereceyi görebilen sıcaklıklar kış mevsiminde de –10 dereceye indiğini söyleyebiliriz. Şehrin sembolü durumunda olan Şah Medresesi, şehrin tarihi konseptinin merkezi durumuna gelmiş.  Gezginler için İsfahan gezilecek yerler arasında tarihi ve doğal güzellikleri ile görülmesi ve gezilmesi gereken noktalardan biridir.

En İyi Zaman

İsfahan’a gelen ziyaretçiler için birçok zaman geçirme seçeneği düşünülmüş. Ziyaretçilere sunulan bu noktaları bahar, sonbahar ve yaz aylarında rahatça gezilip görebilir; tarihin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehirde zaman geçirmek için birçok seçenek arasından tarih ve kültür temalı seçenekleri tercih edebilirsiniz. Zengin dini ve kültürel geçmişi yansıtan kilise, sinagog ve milli kültür noktaları ve tarihin derinliklerinden sahneleri sunan saray ve cami gibi noktalarla vaktinizi hem eğlenceli hem de eğitici şekilde geçirebileceksiniz.

Ulaşım

Turistik bir kent durumunda olan İsfahan’da ulaşım, gezginler için oldukça rahattır. Şehir içi turlar düzenleyen firma hizmetleri turistler için en önemli ulaşım seçeneğini oluştururken bu firmalarla şehri daha bilinçli ve kapsamlı şekilde gezebileceksiniz. Özellikle de Türk turistler için oldukça rahat bir gezi olacak bu gezide birçok noktada Türkçe ibarelerle yönlendirileceksiniz. Eğer kafile ile gezmek size uygun değilse şahsi olarak araç kiralayabilir ve harita yardımı ile şehri gezebilirsiniz. Ulaşım seçeneklerine konaklama için otel seçeneklerini de ekleyebilirsiniz. İsfahan’ın misafirperverliğini en iyi şekilde yansıtacak oteller ile İsfahan geziniz çok daha rahat hale gelecek.

Alışveriş

Nakş-ı Cihan meydanından başlayan İsfahan Çarşısı şehrin kuzeyine kadar uzayıp giderek size bol seçenekler sunuyor. Türkiye’den İsfahan’da alışveriş için giden bir turistin hiç yabancılık çekmeyeceği ürünlerle dolu olan çarşıda birçok hediyelik eşya alabilirsiniz. Bakır kaplar, nazarlıklar, kilimler ve zücaciye ürünleri seçenekleri bol miktarda ve bol seçenekte olan bu ürünlerle zengin seçeneklere sahipsiniz. Cuma Cami’ne çok yakın olan kuş pazarı, meyve ve sebze pazarı gibi noktalarda sizin için en önemli alışveriş noktaları olacak. Şah Medresesi yanında yer alan altın pazarı da alışveriş seçenekleri arsında yer alıyor.

Yeme İçme

İsfahan’a gelen bir turistin yapması gereken olmazsa olmaz etkinlikler arasında yeme içme seçenekleri geliyor. İsfahan en meşhur yemekleri arasında başı çeken beryan, kuzu eti ve belirli sebzelerle yapılan özel bir kebaptır. İnce pişirilmiş et parçaları ile yapılan bu kebabın tadı damağınızda kalacak. İsfahan gezinizi unutulmaz bir anıya dönüştürecek olan bu lezzeti yemek sohbetlerinizde anlatacaksınız. İsfahan’da en çok tüketilen yemeklerden biri de güveç yemeği tarzında olan fesenjan yemeğidir. Bu yemekte tadı damağınızda kalacak özel bir lezzettir. Pirinç pilavı eşliğinde sunulan bu yemek, dana, ördek ya da tavuk eti ile yapılıyor ve özel soslar ilave taçlandırılıyor.

Neler Yapılır

Özellikle Türk turistler için özel bir seçenek olan İsfahan’da Türkçe ana dilden sonra ikinci dil olarak tercih ediliyor. Şehrin nabzını tutmak istiyorsanız şehir içinden geçen nehir boyunca yürüyebilirsiniz. Zaten bu yürüyüş sırasında birçok önemli noktaya şahitlik edeceksiniz. Kaşkaylar, Türkmenler ve Azeriler şehrin belirli bir kitlesini oluşturmuş. Türk gezginlerin hem dil hem de kültür olarak yabancılık çekmeyecekleri İsfahan, gezginler için özel bir gezi noktası haline gelmiş. Otel seçenekleri olarak birçok seçeneğe sahip olduğunuz İsfahan’da maddi olarak da makul seviyelerde harcama yaparak bu gezinizi tamamlayabileceksiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Şehri gezdikten ve önemli noktaları keşfettikten sonra İsfahan’da eğlence için de vakit ayırarak yorgunluk atabilirsiniz. Zayende ırmağı etrafında birçok yeşil alan bulunan bu kenttin doğal güzelliklerini keşfedeceksiniz. Zağros manzarasında özel bir şehir olan İsfahan, içinden geçen Zayende ırmağı üzerinden birçok köprü ile eğlence keyfinizi katlıyor. Şehirde eğlenmek içi özellikle turizm merkezlerinin yoğun olduğu alanları kullanarak, Ali Kapı Sarayı, Cuma Cami, 33 Gözlü Si e se Pol, Hash Behest Sarayı ve İsfahan Çarşısı gibi noktaları değerlendirebilirsiniz.

İsfahan gezisi mi planlıyorsun?

İsfahan hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. İsfahan gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile İsfahan gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

6 YORUM YAZILMIŞ

 1. İyi günler,

  Tebriz, Tahran, İsfahan’ı görmek istiyorum. Rotam nasıl olmalı? Şehir içi ulaşım yaygın ve maliyetleri nedir? Keza şehirlerarası ve yurda dönüşte otobüs bulma sıkıntısı çeker miyim?

  Teşekkürler

  • Merhaba,

   Rotanız aynen yazdığınız gibi Tebriz, Tahran, İsfahan şeklinde olabilir. Dilerseniz Tahran ve İsfahan arasında Kaşhan’ı da ekleyebilirsiniz. Zira Kaşhan’da görülmesi gereken Tabatabei Evi vardır ve tabii ki pazarları. İran’da şehiriçi ulaşım çok çok ucuz. Toplu taşıma araçları ile 500 Tümen’e veya taksi kullanabilirsiniz. Şehirlerarası otobüslerde VİP ve klasik otobüsler mevcut. Çok uygun fiyatlara VIP otobüsler ile seyahat edebilirsiniz. İran’da bir şehre gitmek üzere herhangi bir otobüs sıkıntısı çekmeyeceksiniz.

   İran’a yönelik başka sorularınız olursa her zaman yazabilirsiniz.

  • Merhaba Zehra Hanım,

   İsfahan’a 2 gün, Şiraz’a 2 gün ve Yazd’e 1 gün yetebiliyor. Fakat zaman açısından esnek iseniz İsfahan ve Şiraz’a 3 gününüzü ayırabilirsiniz. Şiraz’a 1 gün zaten Persepolis’e gidecektir. Şiraz’a gitmişken yakın olan Kirman şehri de görülebilir elbette. Kirman’da Ulucami, Genç Ali Han Külliyesi, Tarihi Mahan Bağı ve Ünlü Bem Kalesi’ni görebilirsiniz.

   Başka sorularınız olursa her zaman yazabilirsiniz.

 2. Selamlar,

  Tahran‘a uçuş yapan biri, Şiraz ve İsfahan‘a gitmek istiyorsa nasıl bir rota çizmeli acaba? Uçak saatleri ve ücretleri nasıl? Tahran’dan Şiraz’a sonrasında Şiraz’dan İsfahan’a uçuş var mı? Şiraz’a gittikten sonra önce Yezd sonra İsfahan’a karayolu ile gitmeyi mi tavsiye edersiniz?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Hamit Bey,

   Tahran üzerinden sırasıyla Kum, Kaşhan, İsfahan, Şiraz ve Yazd rotasını izleyebilirsiniz. Bu şehirler İran’ın popüler turistik yerleridir. İran şehirlerarası uçuşlarınız için ulusal havayolu olan Iranair’i kullanabilirsiniz. İran’da şehirlerarası uçuşlar gayet uygun fiyatlı oluyor. Uçuşları kontrol etmeniz için Iranair sitesine girmeniz yeterli olacaktır.

   Tahran’dan İsfahan’a ve buradan Şiraz’a gitmeniz daha uygun olacaktır. Şiraz, İsfahan’dan sonra geliyor. Bu mesafeyi çok uygun fiyatlara otobüsle de yapabilirsiniz. Evet, Şiraz’a gittikten sonra Yazd ve İsfahan’a otobüs ile gidebilirsiniz. Siz yine de Iranair ile şehirlerarası uçuşları kontrol edin ve fiyatlarına bir bakın. Fakat otobüsler de öyle eski tip değil. Uygun fiyatlara VIP geniş koltuklara sahip otobüsler ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

   Başka sorularınız varsa buradan cevap vererek sorabilirsiniz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.