İsfahan: Görkemli Saraylar ve Fars Kültürünü Keşfedin

İran’ın en büyük şehirleri arasında 3. sırada yer alan İsfahan, kendi içinde özel bir bütün olan metropol şehir görünümüne sahiptir. Eyalet merkezi olan İsfahan eyaletinin de adını taşıyan şehir, bulunduğu eyaletin ekonomik faaliyetlerinin büyük çoğunluğunu bünyesinde barındırır. Dolayısıyla şehir, bölgenin hayat kaynağı durumunda işlev görerek hem kendisine hem de çevre şehirlere yıllarca kaynak vazifesi görmektedir.

İran denince ilk akla gelen şehirlerden biri olan İsfahan’ı gezmek için birçok seçeneğe sahipsiniz. Tarihiyle köklü bir geçmişe sahip olan İsfahan size kucağını açarak capcanlı bir tarih sunuyor. Safevîler döneminde başkentlik yapmış olan İsfahan şehri bünyesinde birçok tarihi yapı bulundurmaktadır. Klasik bir tarihi kentin sahip olduğu temel özelliklere ve daha fazlasına sahip olan İsfahan’da köprü, cami, saray ve daha değişik tarihi mekânları görebilmek mümkündür. Zengin tarihi kültürüne bir de farklı dini yapı ve ritüelleri ekleyen şehir kilise, sinagog ve diğer dini yapı ve motifler bakımından göz alıcı örneklere sahiptir.

İsfahan’ı gezmek isteyen gezginlere belirtmem gereken bir diğer nokta da değişken iklim özellikleri olacaktır. 1600 metre rakıma sahip bu kent Zagros Dağları’nın eteklerine kuruludur. Yaz mevsiminde 40+ dereceyi görebilen sıcaklıklar kış mevsiminde de –10 dereceye kadar indiği söylenebilir. Şehrin sembolü durumunda olan Şah Medresesi, buranın tarihi zenginliğinin de öncüsü durumundadır. Dolayısıyla gezginler için Şah Medresesi, İsfahan’da gezilecek yerler arasında ilk görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerden biridir.

İsfahan İçin En İyi Zaman Nedir?

İsfahan’a gelen gezginler neredeyse yılın tüm ayı rahatlıkla şehrin keyfini çıkarabilir. İsfahan’da tüm görülecek yerler bahar, sonbahar ve yaz aylarında rahatça gezilip görülebilir, tarih ve elbette doğanın keyfi doyasıya çıkarılabilir. Şehirde zaman geçirmek için birçok alternatif arasından tarih ve kültür temalı seçenekleri tercih edebilirsiniz. Zengin bir dini ve kültürel geçmişi yansıtan kilise, sinagog ve milli kültür noktaları ve tarihin derinliklerinden sahneler sunan saray ve cami gibi yerlerle vaktinizi hem eğlenceli hem de entelektüel bakımdan eğitici şekilde geçirebilirsiniz.

İsfahan’a Nasıl Gidilir?

Turistik bir kent durumunda olan İsfahan’da ulaşım, gezginler için oldukça rahat bir altyapı sunmaktadır. Şehir içi turlar düzenleyen firma hizmetleri turistler için en önemli ulaşım seçeneğini oluştururken bu firmalarla şehri daha bilinçli ve kapsamlı şekilde gezebilirsiniz. Özellikle de Türk turistler için oldukça rahat bir gezi olacak bu turlarda birçok noktada Türkçe ibarelerle yönlendirileceksiniz. Eğer kafile ile gezmek size uygun değilse bireysel olarak takılabilir ve harita/uygulama yardımı ile şehri gezebilirsiniz. Ulaşım seçeneklerine, konaklama için otel seçeneklerini de ekleyebilirsiniz. İsfahan’ın misafirperverliğini en iyi şekilde yansıtacak oteller ile İsfahan geziniz çok daha rahat hale gelecektir. Bütçeli gezen sırt çantalı gezginler için de şehirde hosteller bulunmaktadır.

İsfahan’da Nereden, Ne Alınır?

Nakş-ı Cihan Meydanı’ndan başlayan İsfahan Çarşısı şehrin kuzeyine kadar uzayıp giderek size bol seçenekler sunuyor. Türkiye’den İsfahan’a alışveriş için giden bir turistin hiç yabancılık çekmeyeceği ürünlerle dolu olan çarşıda birçok hediyelik eşya bulabilirsiniz. Bakır kaplar, nazarlıklar, kilimler ve zücaciye ürün seçenekleri bol miktarda ve bol seçenekte müşterilere sunulmaktadır. Cuma Camii’ne çok yakın olan Kuş Pazarı, Meyve ve Sebze Pazarı gibi noktalar da sizin için önemli alışveriş yerleri olacaktır. Şah Medresesi yakınında yer alan Altın Pazarı da bir diğer alışveriş yerleri arasında yer alıyor.

İsfahan’da Nerede, Ne Yenir?

İsfahan’a gelen bir turistin yapması gereken olmazsa olmaz deneyim aktiviteleri arasında yeme içme seçenekleri geliyor. İsfahan’ın en meşhur yemekleri arasında ilk başı çeken beryan, kuzu eti ve belirli sebzelerle yapılan özel bir kebap türü yer almaktadır. İnce pişirilmiş et parçaları ile yapılan bu kebabın tadı damağınızda kalacak. İsfahan gezinizi unutulmaz bir anıya dönüştürecek olan bu lezzeti yemek sohbetlerinizde anlatacaksınız. İsfahan’da en çok tüketilen yemeklerden biri de güveç yemeği tarzında olan Fesenjan yemeğidir. Şüphesiz bu yemek de tadı damağınızda kalacak özel bir lezzettir. Pirinç pilavı eşliğinde sunulan bu yemek, dana, ördek ya da tavuk eti ile yapılıyor ve özel soslar ilave edilerek taçlandırılıyor.

İsfahan’da Neler Yapılır?

Turistler için özel bir durum olan dil bariyeri kimi zaman gezileri anlamsız kılabiliyor. Neyse ki, Türk turistler için İsfahan’da Türkçe (İran Türklerinin Tebriz ve çevresinde konuştuğu dil) ana dilden (Farsça) sonra ikinci dil olarak tercih ediliyor. Dolayısıyla İsfahan’da da tıpkı Tebriz ve Tahran‘da olduğu gibi pek dil sorunuyla karşılaşmazsınız.

Şehrin nabzını tutmak istiyorsanız şehir içinden geçen nehir boyunca yürüyebilirsiniz. Zaten bu yürüyüş sırasında birçok önemli tarihi yerlere de şahitlik edeceksiniz. Farslar, Kaşkaylar, Türkmenler, Ermeniler ve İran Türkleri şehrin belirli bir kitlesini oluşturur. Türk gezginlerin hem dil hem de kültür olarak yabancılık çekmeyecekleri İsfahan, gezginler için özel bir gezi noktası haline gelmiştir. Otel seçenekleri olarak birçok seçeneğe sahip olduğunuz İsfahan’da maddi olarak da makul seviyelerde harcama yaparak gezinizi tamamlayabilirsiniz.

İsfahan Gece Hayatı ve Eğlence

Şehri gezdikten ve önemli noktalarını keşfettikten sonra İsfahan’da eğlence için de vakit ayırarak yorgunluğunuzu üzerinizden atabilirsiniz. Zayende Irmağı etrafında birçok yeşil alan bulunan bu kenttin gündüz doğal güzelliklerini gece ise eğlence kültürünü keşfedeceksiniz. Zagros Dağları manzarasında özel bir şehir olan İsfahan, içinden geçen Zayende Irmağı üzerindeki köprülerde yaşanan eğlencelerle hem yerlilere hem de yabancılara hoş anlar sunuyor. Şehirde eğlenmek içi özellikle turizm merkezlerinin yoğun olduğu alanları kullanarak, Ali Gapu Sarayı, Cuma Camii, Si-o-se-Pol, Heşt Behişt (Sekiz Cennet) Sarayı ve İsfahan Çarşısı gibi noktaları değerlendirebilirsiniz.

6 YORUM YAZILMIŞ

  1. İyi günler,

    Tebriz, Tahran, İsfahan’ı görmek istiyorum. Rotam nasıl olmalı? Şehir içi ulaşım yaygın ve maliyetleri nedir? Keza şehirlerarası ve yurda dönüşte otobüs bulma sıkıntısı çeker miyim?

    Teşekkürler

    • Merhaba,

      Rotanız aynen yazdığınız gibi Tebriz, Tahran, İsfahan şeklinde olabilir. Dilerseniz Tahran ve İsfahan arasında Kaşan’ı da ekleyebilirsiniz. Zira Kaşan’da görülmesi gereken Tabatabei Evi vardır ve tabii ki pazarları. İran’da şehir içi ulaşım çok çok ucuz. Toplu taşıma araçları ile 500 Tümen’e veya taksi kullanabilirsiniz. Şehirlerarası otobüslerde VİP ve klasik otobüsler mevcut. Çok uygun fiyatlara VIP otobüsler ile seyahat edebilirsiniz. İran’da bir şehre gitmek üzere herhangi bir otobüs sıkıntısı çekmeyeceksiniz.

      İran’a yönelik başka sorularınız olursa her zaman yazabilirsiniz.

    • Merhaba Zehra Hanım,

      İsfahan’a 2 gün, Şiraz’a 2 gün ve Yazd’e 1 gün yetebiliyor. Fakat zaman açısından esnek iseniz İsfahan ve Şiraz’a 3 gününüzü ayırabilirsiniz. Şiraz’a 1 gün zaten Persepolis’e gidecektir. Şiraz’a gitmişken yakın olan Kirman şehri de görülebilir elbette. Kirman’da Ulucami, Genç Ali Han Külliyesi, Tarihi Mahan Bağı ve Ünlü Bem Kalesi’ni görebilirsiniz.

      Başka sorularınız olursa her zaman yazabilirsiniz.

  2. Selamlar,

    Tahran‘a uçuş yapan biri, Şiraz ve İsfahan‘a gitmek istiyorsa nasıl bir rota çizmeli acaba? Uçak saatleri ve ücretleri nasıl? Tahran’dan Şiraz’a sonrasında Şiraz’dan İsfahan’a uçuş var mı? Şiraz’a gittikten sonra önce Yezd sonra İsfahan’a karayolu ile gitmeyi mi tavsiye edersiniz?

    Şimdiden çok teşekkür ederim.

    • Merhaba Hamit Bey,

      Tahran üzerinden sırasıyla Kum, Kaşan, İsfahan, Şiraz ve Yezd rotasını izleyebilirsiniz. Bu şehirler İran’ın popüler turistik yerleridir. İran şehirlerarası uçuşlarınız için ulusal havayolu olan Iranair’i kullanabilirsiniz. İran’da şehirlerarası uçuşlar gayet uygun fiyatlı oluyor. Uçuşları kontrol etmeniz için Iranair sitesine girmeniz yeterli olacaktır.

      Tahran’dan İsfahan’a ve buradan Şiraz’a gitmeniz daha uygun olacaktır. Şiraz, İsfahan’dan sonra geliyor. Bu mesafeyi çok uygun fiyatlara otobüsle de yapabilirsiniz. Evet, Şiraz’a gittikten sonra Yezd ve İsfahan’a otobüs ile gidebilirsiniz. Siz yine de Iranair ile şehirlerarası uçuşları kontrol edin ve fiyatlarına bir bakın. Fakat otobüsler de öyle eski tip değil. Uygun fiyatlara VIP geniş koltuklara sahip otobüsler ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

      Başka sorularınız varsa buradan cevap vererek sorabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.