Nakş-ı Cihan Meydanı, daha çok bilinen adıyla İmam Meydanı dünyanın en büyük meydanlarından biri konumunda bulunuyor. Meydan 508 metre uzunlukta ve 160 metre genişlikte. Toplam alanı ise, 89,600 m² civarında. Hem meydan hem de yaşam merkezi olarak kullanılmakta olan İmam Meydanı, yaz akşamları İranlıların ve yabancı turistlerin akın ettiği en özel yerlerden biridir.

Safevi Hükümdarı olan Şah Abbas döneminde inşa edilen İmam Meydanı, 1598 den başlanarak 1629 yılına kadar devam etti. Şah Abbas’ın İran’a kazandırdığı eserler sayesinde şuanda sanat tarihi derslerinde en çok bahsedilen mimari eserlerin proje sahibidir.

İsfahan’ın Kalbi: İmam Meydanı (Nakş-ı Cihan)

Kusursuz bir mimariye sahip meydanın içerisine giriş yaptığınız takdirde dışarıdaki hiçbir binayı göremiyorsunuz. Dört bir tarafı önemli yapılardan oluşan binanın etrafında Şah Camisi, Şeyh Lütfullah Camii ve Ali Kapu Sarayı gibi 3 önemli eser bulunuyor. İsfahan gezinizde imam meydanına uğradığınızda etrafındaki bu önemli 3 eseri mutlaka görün. Hepsi görülesi önemli eserler arasında bulunuyor.

Osmanlı mimarisinin dışında kalan İran camileri daha çok küçük iç mekânlardan oluşuyor. Fakat İran camileri genişlik anlamında bahçe kısımlarına daha fazla yer ayırmış durumda olduğunu göreceksiniz.

İmam Meydanı (Nakş-ı Cihan), İsfahan
İmam Meydanı (Nakş-ı Cihan), İsfahan

Camilerde kullanılan çini süslemeleri herkesi kendine hayran bırakacak bir tasarıma sahip görüntülerden oluşuyor. Gittiğinizde sizler de çinilere oldukça hayran kalacaksınız.

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

Her bir çini özel olarak cami için hazırlanmış ve şahane şekilde bir cami mimarisi tamamlanmış durumda. Şekli büyük bir dikdörtgeni andıran meydanın hemen kenarında tarihi İran çarşısı bulunuyor. Kapalı çarşı şeklinde hizmet veren alanda İran esnaflarını görebilmeniz mümkün. Dünyada ün yapmış İran halılarının en orijinal hallerini bu özel çarşıda bulabilirsiniz. Hem alışveriş hem tarihi bir ziyaret yapmak için imam meydanı İsfahan gezinizde iyi bir durak olacaktır.

Ayrıca Okuyunuz: İsfahan Gezi Rehberi

Çarşı içerisinde halının dışında çeşitli bakır araçlar, görkemli ayna dükkânlarına rastlayabilirsiniz. Oyma sanatının halen yaşatıldığı İran çarşısında el sanatlarına dair pek çok ürünü ister kendiniz ister sevdikleriniz için alabilirsiniz.

Çarşı tarihsel dönemlerde sadece kadınlara hizmet vermekte olan özel bir mekân olarak adından söz ettirmiştir. Günümüzde tüm İran halkı ve yerli yabancı turistler rahatlıkla yararlanabilir ve alışveriş yapabilir. Gün sonunda İran’ın en kalabalık noktası olan imam meydanında sizlerde keyifli biz zaman geçirebilirsiniz.

İmam Meydanı, 1979 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış özel yerlerden biridir.

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

5 YORUM YAZILMIŞ

  • Merhaba Ayhan Bey,

   İlerleyen günlerde “İran Gezi Rehberi” makalesini yayına alacağım. İçerikte İran’a yönelik yapılacak seyahat planlarını kapsayan detaylı bilgiler başta olmak üzere, turistik şehirlerinde konaklayabileceğiniz ekonomik otel isim ve adresleri de yer alacaktır. Takipte kalınız…

 1. Merhabalar Ben Recep Alışkan,

  Yoldabirivar adlı blogumdan hakkımda daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

  Öncelikle bu güzel sayfayı paylaştığınız için sizlere teşekkür eder ve küçük bir ekleme yaparak kafamdaki bir soruyu sizlere sormak isterim. İmam Meydanı önceden Batı yanlısı İsrail’in emirlerine itaat eden Şah meydanı olacaktı ki ‘Halk Devrimi’ gerçekleştirdi ve İmam Meydanı oldu.

  Soruma gelecek olursak;

  Yıllardır motosiklet ile geziler ve kamplar yapmaktayım. Allah izin verirse 7 Ekimde İran’a gideceğim yalnız çadır ve sırt çantam ile. Türkiye’de gerek Karadeniz turumda gerek Batum turumda manzarasından hoşlandığım her alana kampımı attım kamping alanlarına para vermek açıkçası bu işin özüne pek uymuyor tarafımca. Şimdi İran’a gittiğimde istediğim bir dağın dibine yada ovanın ortasına kamp atabilir miyim?

  • Merhabalar Recep Bey,

   İmam Meydanı hakkında verdiğiniz bilgi için öncelikle teşekkür ederim. Sorunuza gelecek olursam; İran’ın hemen hemen tüm şehirlerinde gönül rahatlığı ile çadırınızı kurabilir ve kamp atabilirsiniz. İster bir dağın eteğinde, ister şehir merkezinde yer alan parklarda çadırınızı kurarak konaklamanızı gerçekleştirebilirsiniz. İran’a yaz ayları gittiğinizde göreceksiniz ki tüm park ve bahçelerde insanlar piknik yapıyor ve çadırları ile konaklıyorlar. İran’da piknik kültürü bir hayli yoğun olduğu için sıcak yaz aylarında vatandaşlar evlerine gitmek yerine beraberinde getirdikleri çadırlarında ailece konaklaya biliyorlar. İran’da çadırınızda konaklarken herhangi bir güvenlik kaygınız da olmasın. Zira park ve bahçelerde her zaman güvenlik görevlileri bulunmaktadır.

   Başka sorularınız olduğu taktirde yoruma cevap vererek her zaman sorabilirsiniz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.