Bogota Katedrali, Kolombiya

Kolombiya dünyanın bir ucu, kültürlerimiz farklı, yaşayışlarımız apayrı. Ama Kolombiya insanları bize çok benziyormuş gibi gelmiyor mu size de? Son dönemde artan dizilerin de ayrı bir etkisi var tabi üzerimizde. Neyse, hepsini bir kenara bırakalım da Amazonlara, And dağlarına, okyanuslara sahip bu güzel ülkede küçük bir keşfe çıkalım. Kolombiya gezilecek yerler ile başlayalım, Kolombiya gece hayatı ile de yazıyı sonlandıralım. İlginizi çekerse Şili ve Bolivya gezi rehberi de var elimizde. Aşağıya bıraktık.

Kolombiya Hakkında Kısa Bilgiler

Kolombiya Nerede?

Kolombiya, Güney Amerika kıtasının kuzeyinde, hem Atlas Okyanusu’na hem de Pasifik Okyanusu’na kıyısı olan bir ülke. Kolombiya haritasına baktığınızda Güney Amerika kıtasında iki okyanusa da kıyısı olan tek ülke olduğunu görebilirsiniz.

Kolombiya’nın komşuları ise Brezilya, Ekvador,  Venezuala, Peru ve Panama.

Kolombiya Dili

Brezilya hariç diğer Latin Amerika ülkeleri gibi Kolombiya’da da resmi dil İspanyolcadır. Bunun yanında resmi dil statüsüne sahip olmasalar da birçok yerel dil vardır ve halk arasında hala yaygın olarak konuşulur.

Kolombiya’nın Başkenti Neresidir?

Kolombiya’nın başkenti Bogota şehridir. Ülkenin tam merkezinde bulunan Bogota şehri aynı zamanda Kolombiya’nın en kalabalık şehridir de. Ticaret, sanayi ve eğitim gibi alanların büyük bir bölümü bu şehirde konumlanmıştır.

Türkiye ile Kolombiya Arasındaki Saat Farkı

Kolombiya -5 zaman diliminde bulunur. Türkiye ise +3. Bu sebeple iki ülke arasında 8 saatlik bir zaman farkı mevcuttur. Kolombiyalı sevgili yapıp uzak mesafe ilişkisi yürüteceklere duyurulur.

Ayrıca Okuyun: Machu Pichu Gezi Rehberi (Nerede & Nasıl Gidilir)

Kolombiya Gezilecek Yerler

Las Lajas, Kolombiya

Kolombiya gezisi ya da Kolombiya turu yapmayı planlayanlar şimdiden alsınlar kağıdı kalemi eline Kolombiya gezilecek yerleri liste haline getirsinler. İster 2 haftada gezin ister 2 ayda. Her türlü keyif alacaksınız bu ülkeden. Çünkü Kolombiya insanları bağrınıza basmak isteyeceğiniz kadar sıcakkanlı, Kolombiya gezilecek şehirler ise olabildiğince güzel. Kolombiya gezi yazısının önemli bir yerine geldik, tane tane anlatıyoruz.

Bogota

Başkent Bogota’dan başlamamak ayıp olur. Zaten Türkiye’den direkt olarak gidecekseniz muhtemelen sizin de ilk durağınız Bogota olacaktır. Bogota ülkenin en büyük şehri demiştik. Bu büyüklüğünün birtakım dezavantajları olsa da getirdiği güzellikler de yok değil. Mesela bir sürü insanla tanışabilirsiniz ya da sayısız eğlence yerlerinden birine gidebilirsiniz. Ya da şahane kültürel yerleri görebilirsiniz. Üçünü de yapacağım diyorsanız Bogota tam adresi işte.

Simon Bolivar Meydanı, Kolombiya

Simon Bolivar Meydanı’ndan gezmeye başlayın. Parlamento binasını  güzelce inceleyin, meydandaki büyük katedrale bakarak sokak satıcılarından kahve alın. Sakin sakin yudumlayın. Kahve bitince lamalar ile gezen satıcıların yanına gidin. Lamalar ile fotoğraf çektirin. Sonra tiyatro binasını gezin. O da bitince Fernando Botero Müzesi’ne uğrayın. Bir saatinizi buraya ayırın. Ben daha çok müze isterim diyorsanız biraz ana caddede yürüyün ve Museo del Oro’ya (Altın Müzesi) girin. Buraya en az 2 saat ayırmalısınız. Mücevherler gözlerinizi kamaştıracak hazırlıklı olun. Akşam La Candelaria bölgesinde bir bara atın kendinizi. Kolombiya’dayım kokainin ana vatanındayım diye düşünüyor olabilirsiniz ama uyuşturucudan ve özellikle uyuşturucu satıcılarından uzak durun. Büyük şehirlerde güvenlik problemleri çok olur. Önce canınızı ve sağlığınızı dikkate alın. Güzelce eğlendikten sonra ertesi gün dinlenmiş bir şekilde teleferik ile tepeye çıkın, tüm Bogota ayaklarınızın altında olacak.

Bogota Katedrali, Kolombiya

Kısa bir Bogota turu böyle oluyor. Ama ben daha çok kalacağım diyorsanız bu şehirde keşfedilecek yerler bitmez. Atın kendinizi sokaklara

Medellin

Medellin, Kolombiya Gezi Rehberi

Ülkemizde de hayli popüler olan Pablo Escobar’ın memleketi. Eskiden adı kokain ve güvenlik sorunları ile anılırmış ama şu an oldukça güvenli bir kültür şehri. Müzeleri ve parkları gezmeye görülmeye değer. Tüm hepsini Medellin meydanında bulabilirsiniz. İlginiz varsa Pablo Escobar turları da düzenleniyor. Bir tur şirketi ile anlaşıp şehrin Pablo Escobar zamanındaki durumunu öğrenebilir, eskiden çok tehlikeli olan yerleri görebilirsiniz.

Eğlenmek istiyorsanız da adresiniz El Poblado olmalı. Aguardiente adlı Kolombiya’nın meşhur içkisini içmeyi unutmayın.

El Penon de Guatape

El Penon de Guatape, Kolombiya

El penon de Guatape, Medellin’e yaklaşık 70 kilometre mesafede bulunan Guatape kasabasında bir kayanın adı. Birkaç yüz basamak çıktıktan sonra göreceğiniz manzara tarif edilemez. Nehir üzerinde onlarca küçük adacık. Tek kelimeyle olağanüstü bir yer. Medellin’e uğrarsanız pas geçmeyin.

Cartagena de Indias

Cartagena de Indias’a giden herkes aynı Küba gibi diyor. Haksız da sayılmazlar. Zamanda yolculuk yapıyor hissi uyandırıyor bu şehir. Başında kocaman tepsilerle tropikal meyve satan kadınlar, tarihi, şirin sokaklar. İlgi çekebilecek her şey var bu şehirde. Ayrıca Karayip atmosferini yaşayabileceğiniz en güzel yerlerden. Isla Baru adlı ada tam bir tatil cenneti. Sakın pas geçmeyin.

Tayrona Milli Parkı

Tayrona Milli Parkı, Kolombiya

Tayrona Milli Parkı, Kolombiya’nın Santa Marta şehrinde bulunuyor ve Karayiplerin kıyısında muhteşem bir yer. Kolombiya gezi yazısı içine alınmazsa kesinlikle olmaz. Santa Marta şehir merkezinden yaklaşık 30-40 kilometre uzaklıkta. Giderseniz mutlaka bir ya da iki gece kalın. Kalmak için hamak ve çadır hizmeti sunuluyor. Fakat erkenden isim yazdırmanız faydalı olur. Yoksa plajda yatarsınız ki bu çok da mantıklı değil. Hele her yere asılı timsah uyarılarından sonra. Doğal bir ortama giriyorsunuz sonuçta bin bir çeşit hayvan var. Onlar size saygılı, siz de onlara olun.

Santa Marta, Kolombiya

Kolombiya Gece Hayatı ve Eğlence

Geldik Kolombiya gezi yazısının ve Kolombiya gezilecek yerlerin en güzel yerine. Kolombiya denilince aklınızda hemen çılgın bir eğlence hayatı, uçuk partiler geliyor biliyoruz. E haksız da sayılmazsınız. Tam olarak çılgın bir gece hayatına sahip Kolombiya. He bunda uyuşturucunun büyük rolü var ama olsun.

Öncelikle hangi şehirde olursanız olun, dilediğiniz tarzda dilediğiniz şekilde eğlenebileceğiniz yerler mevcut. Başkent Bogota’da eğlence yerleri daha çok La Candelaria ve Zona Rosa bölgesinde. Zona Rosa biraz daha pahalı bir bölge ama daha elit. La Candelaria ise daha çok turistlerin takıldığı bölge. Karar sizin.

Medellin gece hayatı denilince ise akla El Poblado bölgesi gelir. Sağlı sollu bir sürü gece kulübü var. Bunun yanında parklar da sosyalleşmek ve bir şeyler içmek için oldukça sık kullanılıyor Medellin’de. Bütçeniz düşükse ya da daha sakin yer arıyorsanız bu parkları tercih edebilirsiniz. Merak etmeyin güvenlik sıkıntısı yok.

Karayiplerde gece hayatı ise daha çok plaj partileri şeklinde. Ama elbette ki çok fazla gece kulübü de var. Bunlar genelde gideceğiniz şehrin merkezinde konumlanmış durumda. Kaliteleri genelde aynı seviyede, fiyatları da oldukça makul içkilerin. Yerel bir arkadaşınız varsa onla giderseniz çok daha iyi olur. Biz burada ne kadar anlatırsak anlatalım yerel bir arkadaşın yerini Kolombiya gezi yazılarının hiçbiri tutamaz.

Evet Kolombiya gezi rehberi bitti. Kolombiya gezi notlarınızı aldıysanız bu faslı kapatalım. Ama elbette ki Kolombiya bir yazıya sığacak kadar küçük değil. Bu yüzden merak ettiğiniz ya da sormak istediğiniz bir şey varsa mutlaka yorum kısmında belirtin. Ayrıntılı cevabı en kısa zamanda veriyoruz. Şimdiden iyi seyahatler.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.