Kum: İran'ın Mollalar Şehri

İran için en önemli şehirlerden biri olan Kum, İslam devrinin başladığı nokta olarak ayrı bir anlama sahiptir. Şiiliğin önemli merkezlerinden biri ve İslam devriminin merkezi olması dolayısıyla tutucu bir şehir olduğunu belirtebilirim. Kılık kıyafet esnekliği konusunda katı bir tutum sergileyen bu şehir gezginler için önemli bir turistik destinasyon konumunu koruyor.

Su kaynakları yönünden zengin olan Kum, ismini de su kuyuları ile ilgili bir rivayetten aldığı belirtiliyor. 930 rakımlı bu kent dini ögelerle dolu mistik bir havaya sahiptir. On İki İmam’dan olan İmam Musa Kazım’ın kızının türbesi bu şehirde yer alıyor. Kent için önemli olan din ve kültür turizminin yanına 37 bin cilt el yazması eserin bulunduğu Necef Kütüphanesi de bir diğer önemli nokta durumunda. 1300 yıllık el yazması Kur’an da buradaki önemli eserler arasında yer alıyor.

İran’ın manevi şehirleri arasında yer alan Kum şehri resmi başkent olmasa da manevi başkent olarak devrimden bugüne önemini koruyor. Her ne kadar etrafında verimsiz çöller bulunsa da içerisindeki zengin medreseler ve köklü kültür geçmişiyle İran için bellek vazifesi görmektedir.

Kum’da Gezilecek Yerler

Kum’da zaman geçirmek adına dini yerlerin ziyareti ve şehir gezisi tercih edilmektedir. Dileyen şehir merkezinde tur hizmetleri veren gezi firmalarıyla anlaşarak kafileye katılabilir ve daha verimli bir gezi deneyimi yaşayabilir. Bireysel olarak gezmek istiyorsanız da rahatlıkla Kum şehir merkezini yürüyerek dolaşabilirsiniz. Dini yapısına vurgu yaptığımızda Hızır dağı ve isimsiz şehitler dağını ziyaret ederek mistik havayı teneffüs edebilirsiniz. Dini yapısının aksine ana erkil yapıya sahip olan İran’da zaman geçirirken kadınları sosyal hayatın içinde çok sık göreceksiniz.

Kum’da Nereden, Ne Alınır?

Şehirde alışveriş yaparak da zamanı etkin şekilde kullanabilirsiniz. Şehrin her noktasına yansıyan manevi hava alışveriş yerlerine de yansımış durumdadır. Hediyelik eşya olarak dini temalı ürünleri seçebileceğiniz pazarlarda pahalı ürünler olarak zengin altın takılar arasından da seçim yapabilirsiniz. Bu seçeneklerin yanında İran’ın meşhur halılarından da alabilir, Kum gezinizi unutulmaz kılabilirsiniz. Kum’da alışveriş seçenekleri olarak birçok alternatif mevcut. Bu alternatifler arasında hoşunuza gidecek birçok ürün arasından seçiminizi yapabilirsiniz. İran’da ekonomi henüz düşük sayılabilecek seviyede ve ürünler de turistler için görece ucuz denebilecek fiyat aralığındadır. Alışveriş seçeneklerinin zenginliği yalnızca kıyafet, takı gibi ürünlerde değil, yöreye has zengin baharat seçeneklerini de kapsamaktadır.

Kum’da Nerede, Ne Yenir?

Alışveriş yaparken sıkça karşılaştığınız baharatlar, Kum lezzetlerinde de karşınıza çıkıyor. Şehrin kendine has lezzetlerinin yanında İran mutfağının zengin örneklerini tadabilir, damağınızda özel tatlar bırakabilirsiniz. Biryan kebabını tercih ederek İran mutfağının köşe taşı lezzetini tatmış olacaksınız. İran’ın bir diğer özel yemeği olan pilavlı keklik sarma da mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasındadır. Kum gezinizi daha lezzetli hale getirmek istiyorsanız zereshk pilavını da menünüze ekleyebilir ve bu özel lezzeti de tadarak gezinizi unutulmaz bir anıya dönüştürebilirsiniz. Dünyaca meşhur acem pilavını da Kum’a gelmişken tatmamak olmaz.

Kum’da Nerede Kalınır?

Şark misafirperverliğini göreceğiniz Kum’da konaklama tercihinize göre butik otel ya da lüks otel gibi seçenekler mevcut. Bu otellerde kalmak için alışveriş seçeneklerinde olduğu gibi ucuz sayılabilecek ücretler ödemeniz yeterli olacaktır. Ancak rahata alışıp konakta fazla kalmayın, şehrin gezilecek daha çok yeri var ve bu noktaları gezmek için zamana ihtiyacınız olacak. Her noktada tarih, din ve kültürü hissedeceğiniz Kum’da geçmişi adeta bugünde yaşayacaksınız.

Kum Gece Hayatı ve Eğlence

Manevi yapısı ve gelenekleri gereği eğlence hayatının kısıtlı olduğu Kum şehrinde eğlenecek etkinlikler arıyorsanız yolculuk öncesi planlama yaparak Nevruz tarihlerinde Kum’a gelmelisiniz. Bu tarihlerde şehirde hummalı şekilde eğlenceler yaşanırken bu eğlencelere de dini ögeler katılarak şehrin mistik yapısı bu törenlere ayrı bir zarafet katıyor. Şehirde eğlence unsuru olarak gezi noktaları değerlendirilirken bu noktalarda düzenlenecek turizm etkinlikleri ile zamanınız renklenecektir. Kum’da eğlence denince klasik eğlence anlayışının biraz form değiştirdiğini dini törenlere bürünerek bir şekil aldığını göreceksiniz. Bunun dışında şehrin önemli sanat ve kültür merkezlerindeki etkinliklere katılarak da gayet keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

4 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba,

  İran gezisi planlıyorum ben de. Yazılarınızı defterime not ediyorum. 🙂 Bilgiler için teşekkürler. Çöl turlarının fiyatları hakkında bir bilginiz var mı?

  • Merhaba Havva Hanım,

   Rica ederim. Çöl turları için İsfahan’a bağlı Varzaneh Çölü’ne gidebilirsiniz. Günlük çöl turları 30-50 EUR arasında değişiyor. Pazarlık yapmayı unutmayın! 🙂 İran hakkında başka sorularınız olursa yine buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 2. Fatih Bey merhabalar,

  Uzun zamandır İran gezim için araştırma yapıyordum ve sitenizi bu vesileyle buldum. Yazılarınız çok akıcı İran’ı gezme isteğim bir kat daha artı. Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.