Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en kalabalık kenti olan Lefkoşa aynı zamanda KKTC’nin başkenti olma özelliği ile öne çıkıyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en kalabalık kenti olan Lefkoşa aynı zamanda KKTC’nin başkenti olma özelliği ile öne çıkıyor. Adanın, iş, ulaşım, sanayi, turizm merkezi olma özeliğinin yanında bölünmüş başkent olma özelliği ile dikkat çekiyor. Dünya’nın tek bölünmüş başkenti olan Lefkoşa’nın kuzeyinde Türkler varken güneyinde ise Rumlar yer alıyor. Bölgede yer alan ve 1845 yılında inşa edilen Arap Ahmet Camii,  Türk mimari tarzıyla inşa edilme ve şehrin en etkileyici yapısı olma özelliğiyle öne çıkıyor. 1228 ve 1209 tarihleri arası inşa edilen Selimiye Camii de adanın bir diğer önemli dini merkezi konumunu oluşturuyor. Adanın görkemli mimari yapısı olan Selimiye Camii daha Önce St. Sophia Katedralidir. Kentin dini merkezlerinden biri de Haydar Paşa Camii olarak öne çıkıyor. Türk mimarisinin Lefkoşa’daki en önemli eserlerinden biri de 1572 yılında inşası tamamlanan Büyük Han’dır. Özel bir mimari ile tasarlanan Han’da iki adet giriş vardır. Lefkoşa’da gezilecek yerler  listesinde bulunan ve özel bir mimari olarak dikkat çeken bir diğer yapı da Venedik Surları şehrin karakteristik yapısına etki eden bir unsur olarak öne çıkıyor. Şehri çevreleyen bu surlar 16. yüzyılda şehri Osmanlı’ya karşı savunma amaçlı olarak inşa edilmiş. Venedikliler tarafından inşa edilen bu surun üç adet kapısı var. Mimari özellikleriyle dikkat çeken Lefkoşa gezilecek yerler, köklü geçmişi ile de tarihi bugüne taşıyor.

En İyi Zaman

Lefkoşa’da zaman geçirmek için birçok seçenek var. Sanat ve müzik etkinliklerinin yanında tarih ve kültürel etkinlikler de planlayabilirsiniz. Kent Orkestrası ve Belediye Orkestrası ile Lefkoşa Oda Orkestrası’nın sanatsal etkinliklerine katılarak zamana değer katabilirsiniz. Bu etkinliklerin yanında kültürel ve tarihi temalı olarak şehri çevreleyen surları gezebilir, şehir için mimari ve dini önemi olan Selimiye Cami, Arap Ahmet Paşa Cami gibi noktaları ziyaret ederek geçmişi bugüne getiren eserleri inceleyerek tarihi duyarlılık yönünüzü kuvvetlendirebilirsiniz.

Ulaşım

Lefkoşa’ya KKTC dışından ulaşım ada ülkesi olduğu için yalnızca hava ve kara yolu ile sağlanabilmektedir. Ulaşım için Türkiye üzerinden aktarma yapmak gereken hava yolu ulaşım seçeneğini maliyet olarak en aza indirebilmek için aylar öncesinden doğru bir planlama yapılarak ulaşım fırsatlarından yararlanılmalı. Özellikle Kıbrıs’ın pahalı bir ülke olduğu göz önünde bulundurularak tasarruf seçenekleri yolculuk esnasından başlanarak tüm ziyaret boyunca devam etmek bütçeniz için önemli rol oynuyor. Lefkoşa’ya geldiğinizde toplu taşıma seçenekleri yanında bireysel olarak da araç kiralama seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Lefkoşa ulaşım seçenekleri olarak şehir içinde gezi amaçlı olarak tekne ve yat gezileri de planlayabilirsiniz.

Alışveriş

Lefkoşa pahalı sayılabilecek bir şehir. Bu durumu göz önünde bulundurarak bütçe hazırlamak lehinize durum oluşturuyor. Yerli ve yabancı ürünlerinin satışı yapılan şehirde yerel el sanatları ürünleri ve hediyelik ürünler Lefkoşa’nın alışveriş seçenekleri arasında önemli rol oynuyor. Çanak çömlekler, lefkara örgüsü, deri ürünler ve özel tasarım el ürünleri kentin kendine has alışveriş ürünlerini oluşturuyor. Lefkoşa çarşısı alışveriş etkinliğiniz için doğru adres olarak öne çıkıyor. Çok sayıda dükkân içinden çok sayıda ürüne ulaşabildiğiniz bu nokta ile alışveriş keyfini üst seviyede yaşayacaksınız.

Yeme İçme

Köklü bir geçmişe sahip olan adada zengin yemek kültürü ziyaretçilerle buluşuyor. Türk mutfağıyla da benzerlik gösteren Lefkoşa yemekleri arasında, mücendera pilavı, okra, et dolması, molehiya, yalancı dolma, musakka, şiş kebap ve fırın kebap gibi ana yemeklerin yanı sıra tarhana çorbası, humus çorbası ve klasik çorbalarla özel menüler oluşturabilirsiniz. Kızartılmış hellim, kalamar samarella ve patates salatası gibi mezelerle menünüze zenginlik kazandıracaksınız. Simit helvası, samsi, lokma, ekmek kadayıfı, fırın kameri, paluze ve tel kadayıf gibi tatlı seçenekleriyle de damağınızı tatlandırabilirsiniz.

Konaklama

Lefkoşa’da konaklama için birçok seçeneğe sahipsiniz. Lüks oteller, butik oteller, pansiyon ve diğer konaklama seçeneklerinin yanında oda kiralama gibi birçok seçeneğe sahipsiniz. Bu seçeneklere çok pahalı ücretlere sahip olmak yerine daha makul ücretler ödeyerek konaklama ihtiyacınızı karşılamak istiyorsanız daha önceden yapacağınız planlama ile bu sorununuzu çözebilirsiniz. İnternet üzerinden iletişim sağlayarak rezervasyon seçeneklerini kullanarak erken ödeme gibi fırsatlardan yararlanarak daha makul fiyatlara konaklayabilirsiniz. Bütçenize göre seçenekler tercih edebilir; lüks otellerde kalarak geniş çaplı bir tatil seçeneği tercih edebilirken butik otel, pansiyon ya da oda kiralama gibi seçeneklerle de daha küçük çaplı bir Lefkoşa gezisi planlayabilirsiniz.

Gece Hayatı ve Eğlence

Kıbrıs deyince akla gelen kumar ve eğlence hayatı Lefkoşa’da da ziyaretçiler için özel seçenekler sunuyor. Kumar oynamak isteyen ziyaretçiler için birçok seçenek sunan Lefkoşa geceleri, dans ederek eğlenmek isteyen ziyaretçiler için de disko seçeneklerini sunuyor. Ziyaretinizi planlayarak Uluslararası Halk Dansları Festivali’ne denk getireceğiniz gezinizde eğlence anlayışınız yeni boyut kazanacak değişik ulusların eğlence kültürüne şahit olacaksınız. Lefkoşa’nın size sunduğu eğlence seçenekleri olarak sinemalar, kafeler, diskolar başlıca seçeneklerden deniz kenarında da sahil yürüyüşler yaparak keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Lefkoşa gezisi mi planlıyorsun?

Lefkoşa hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Lefkoşa gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Lefkoşa gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.