Lefkoşa: Kuzey Kıbrıs'ın Başkenti ve En Kalabalık Şehri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en kalabalık kenti olan Lefkoşa aynı zamanda ülkenin başkenti olma özelliği ile öne çıkıyor. Lefkoşa, iş, ulaşım, sanayi ve turizm merkezi olma özeliğinin yanında bölünmüş başkent olma özelliği ile dikkat çekiyor. Dünya’nın tek bölünmüş başkenti olan Lefkoşa’nın kuzeyinde Türkler varken güneyinde ise Rumlar yer alıyor.

Bölgede yer alan ve 1845 yılında inşa edilen Arap Ahmet Camii, Türk mimari tarzıyla inşa edilen şehrin en etkileyici yapısı olma özelliğiyle öne çıkıyor. 1228 ve 1209 tarihleri arasında inşa edilen Selimiye Camii de adanın bir diğer önemli dini merkezini oluşturuyor. Adanın görkemli mimari yapısı olan Selimiye Camii daha Önce St. Sophia Katedraliydi. Kentin dini merkezlerinden biri de Haydar Paşa Camii olarak öne çıkıyor. Türk mimarisinin Lefkoşa’daki en önemli eserlerinden biri de 1572 yılında inşası tamamlanan Büyük Han’dır. Özel bir mimari ile tasarlanan handa iki adet giriş vardır. Lefkoşa’da gezilecek yerler listesinde bulunan ve özel bir yapı olarak dikkat çeken bir eser de Venedik Surları şehrin karakteristik yapısına etki eden bir unsur olarak öne çıkıyor. Şehri çevreleyen bu surlar 16. yüzyılda şehri Osmanlı’ya karşı savunma amaçlı olarak inşa edilmiş. Venedikliler tarafından inşa edilen bu surun üç adet kapısı vardır.

Lefkoşa köklü geçmişi ile tüm tarihi yapıları bugüne taşıyor ve kenti ziyaret edenlerin beğenisine sunuyor.

Lefkoşa İçin En İyi Zaman Nedir?

Lefkoşa’da zaman geçirmek için birçok seçenek var. Sanat ve müzik etkinliklerinin yanında tarih ve kültürel etkinlikler de planlayabilirsiniz. Kent Orkestrası ve Belediye Orkestrası ile Lefkoşa Oda Orkestrası’nın sanatsal etkinliklerine katılarak zamana değer katabilirsiniz. Bu etkinliklerin yanında kültürel ve tarihi temalı olarak şehri çevreleyen surları gezebilir, şehir için mimari ve dini önemi olan Selimiye Cami, Arap Ahmet Paşa Cami gibi noktaları ziyaret ederek geçmişi bugüne getiren eserleri inceleyerek tarihi duyarlılık yönünüzü kuvvetlendirebilirsiniz. Lefkoşa’da görülecek birçok yer ve deneyimlenecek pek çok aktivite var. Tüm bunları daha rahat yapmak ve Lefkoşa’dan keyif almak için havanın ılık olduğu ilkbahar ve sonbahar ayları tercih edilebilir. Lefkoşa yaz ayları boyunca aşırı sıcak bir havaya sahiptir. Dolayısıyla yaz aylarında özellikle öğlen sıcaklarında gezmek zorlayıcı olabilir.

Lefkoşa’ya Nasıl Gidilir?

Lefkoşa’ya başta Türkiye olmak üzere Avrupa ve Asya‘nın bazı önemli başkentlerinden havayolu ile doğrudan ulaşım sağlanabilmektedir. Bazı havayolu firmaları Türkiye üzerinden aktarma yaparak Kıbrıs uçuşlarını gerçekleştirmektedir. İstanbul, Antalya, Adana ve İzmir gibi şehirlerden ise haftanın belirli günlerinde doğrudan uçuş seferleri yapılmaktadır. Havayolu ulaşımını maliyet olarak en aza indirebilmek için aylar öncesinden doğru bir planlama yaparak uçak bileti satın alındığı takdirde uygun fiyata Lefkoşa’ya ulaşım sağlanabilir. Özellikle Kıbrıs’ın pahalı bir ülke olduğu göz önünde bulundurularak tasarruf seçenekleri yolculuk esnasında başlanarak tüm tatil boyunca devam ettirilmesi bütçeniz için önemli rol oynuyor. Lefkoşa’ya geldiğinizde toplu taşıma seçeneklerinin yanında bireysel olarak da araç kiralama seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Lefkoşa şehir içi ulaşımda ise toplu taşıma kullanılabilir. Görülecek yerlerin bir kısmına ise şehir merkezinde yürüyerek ulaşılabilir.

Ayrıca Okuyun: Lefkoşa Gezilecek Yerler

Lefkoşa’dan Nereden, Ne Alınır?

Lefkoşa pahalı sayılabilecek bir şehir. Bu durumu göz önünde bulundurarak bütçe hazırlamak lehinize durum oluşturuyor. Yerli ve yabancı ürünlerinin satışı yapılan şehirde yerel el sanatları ürünleri ve hediyelik ürünler Lefkoşa’nın alışveriş seçenekleri arasında önemli rol oynuyor. Çanak çömlekler, lefkara örgüsü, deri ürünler ve özel tasarım el ürünleri kentin kendine has alışveriş ürünlerini oluşturuyor. Lefkoşa Çarşısı alışveriş etkinliğiniz için doğru adres olarak öne çıkıyor. Çok sayıda dükkân içinden çok sayıda ürüne ulaşabileceğiniz bu nokta ile alışveriş keyfini üst seviyede yaşayacaksınız.

Lefkoşa’da Nerede, Ne Yenir?

Köklü bir geçmişe sahip olan adada zengin yemek kültürü ziyaretçilerle buluşuyor. Türk mutfağıyla da benzerlik gösteren Lefkoşa yemekleri arasında mücendera pilavı, okra, et dolması, molehiya, yalancı dolma, musakka, şiş kebap ve fırın kebap gibi ana yemeklerin yanı sıra tarhana çorbası, humus çorbası ve klasik çorbalar öne çıkıyor. Kızartılmış hellim, kalamar samarella ve patates salatası gibi mezelerle menünüze zenginlik kazandırabilirsiniz. Simit helvası, samsi, lokma, ekmek kadayıfı, fırın katmeri, paluze ve tel kadayıf gibi tatlı seçenekleriyle de damağınızı tatlandırabilirsiniz.

Lefkoşa’da Nerede Kalınır?

Lefkoşa’da konaklama için birçok seçeneğe sahipsiniz. Lüks oteller, butik oteller, pansiyon ve diğer konaklama seçeneklerinin yanında oda kiralama gibi birçok seçeneğe sahipsiniz. Bu seçeneklere çok pahalı ücretlerle rezervasyon yapmak yerine daha makul ücretler ödeyerek konaklama ihtiyacınızı karşılamak adına önceden yapacağınız planlama sayesinde konaklama maliyetini en aza indirebilirsiniz. İnternet üzerinden ilgilendiğiniz otelin erken rezervasyon fırsatlarını inceleyerek daha makul fiyatlara konaklayabilirsiniz. Bütçenize göre konaklama yerine karar verirken; lüks otellerde kalarak geniş çaplı bir tatil seçeneği tercih edebilir, butik otel, pansiyon ya da oda kiralama gibi seçeneklerle de daha maliyetli bir konaklama planlayabilirsiniz.

Lefkoşa’da Gece Hayatı ve Eğlence

Kıbrıs deyince akla gelen oyun salonları ve gece hayatı Lefkoşa’da da ziyaretçiler için özel seçenekler sunuyor. Oyun oynamak isteyen ziyaretçiler için birçok seçenek sunan Lefkoşa geceleri, dans ederek eğlenmek isteyen ziyaretçiler için de disko seçeneklerini sunuyor. Ziyaretinizi planlayarak Uluslararası Halk Dansları Festivali’ne denk getireceğiniz gezinizde eğlence anlayışınız yeni boyut kazanacak, değişik ulusların eğlence kültürüne şahit olacaksınız. Lefkoşa’nın size sunduğu eğlence seçenekleri arasında sinemalar, kafeler, diskolar başlıca seçeneklerden bazılarıdır. Bununla beraber, şehir merkezinde canlı müzik yapan barlar ve gece eğlenceleri için diskolar bulunmaktadır.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.