Saraybosna Otobüs Terminali

Saraybosna’da kaldığım üç günün ardından bir sonraki durağım Mostar olmuştu. Meşhur Mostar Köprüsü’nü görebilmenin heyecanı içerisindeydim. Sabah saat 08:00’da Saraybosna’da güne uyanıyor ve Hotel Irmak işletmecisi Yaşar Bey ile son kez bir araya geliyordum. Üç gün boyunca Saraybosna’da Hotel Irmak’ta kalmıştım. Misafirperverlikleri için başta Yaşar Bey olmak üzere tüm Hotel Irmak çalışanlarına bir kez daha teşekkür ederim.

Sizlere ilk olarak Mostar hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Daha sonra ise Saraybosna’dan Mostar’a Nasıl Gidilir? sorusunun cevabını detaylıca yazacağım…

Mostar Hakkında Bilgi

Güzel mi güzel, şirin mi şirin Mostar, Bosna Hersek’in en popüler cazibe merkezlerinden biri. Balkanlar gezisinin olmazsa olmaz duraklarından biri. Sırf Mostar Köprüsü için yüz binlerce turist buraya akın ediyor. Arnavut kaldırımlı sokakları, eski binaları ve belki de dünyanın en pitoresk köprüsü ile bu şehir bir peri masalını andırıyor. Mostar, Eski Köprü’yle (Stari Most) en çok ilgi çeken harika bir yer.

Çok şirin, turist popülasyonu bir hayli fazla olan bu güzel Mostar şehri, eski köprüsüyle özdeşleşmiş ve aynı zamanda camileri, eski Osmanlı mimarisi evleri ve konakları ile görülmeye değer bir Balkan şehri.

Mostar, yarım günde yürüyerek gezebileceğiniz küçük bir yerleşim yeri. Fakat 1 tam gününüzü bu güzel şehre ayırarak, yarım günde gezilecek yerleri bitirdikten sonra, diğer yarım gün olan akşam vakitlerinizi kafelerde bir şeyler yiyip, içerek harcayabilirsiniz.

Mostar’a kadar gelmişken, şehre 15 dakika uzaklıkta bulunan Blagay Tekkesi’ne uğrayabilir ve daha sonra eski Osmanlı kasabası olan Poçiteli’yi de görmek isteyebilirsiniz.

Bosna Hersek, gerek başkent Saraybosna başta olmak üzere, Mostar ve Poçiteli ile gezilip görülmeye değer bir Balkan ülkesi. Üstelik bizlere de vizesiz. Bordo pasaport sahiplerinin 90 gün vizesiz olarak gelebildiği Bosna Hersek, ülkemiz ekonomik şartlarına göre gayet ekonomik bir destinasyon. Aynı zamanda yeme-içme dahil olmak üzere diğer turistik aktivitelerle de bütçenizi fazla sarsmayacak bütçe dostu bir yer.

Balkan seyahat planı yapan pek çok insan Bosna Hersek’i de mutlaka rotalarına ekliyorlar. Siz de Balkanlar gezisi yapmayı planlıyorsanız mutlaka Bosna Hersek’i rotanıza eklemelisiniz. Başlangıç rotanızı Belgrad olarak belirleyebilir ve buradan Saraybosna’ya düzenli olarak otobüs seferleri ile gelebilirsiniz.

Saraybosna’dan Mostar’a Otobüs Yolculuğu

Keyifli ve doyurucu bir kahvaltıdan sonra ilk olarak Başçarşı Meydanı’na geldim… Sebil’in orada yolun karşısında küçük bir büfe göreceksiniz. Oradan kendinize bir tramvay bileti alın. Fiyatı 1.60 KM. Şoförden alınan biletler ise 2 KM oluyor. Tek kullanımlık olan bu biletleri tramvayda bulunan bilet okuyucu makinelerine okutmanız gerekiyor. Büfenin hemen yanında durak var. Bineceğiniz tramvay hattının numarası: 1 veya 3 no’lu tramvay. Zaten tramvayların önünde, sağında ve solunda camlara yapıştırılmış numaraları göreceksiniz.

Saraybosna Tramvay Kartı

Başçarşı tramvay durağından Saraybosna (batı) Otobüs Terminali’ne toplamda iki tramvay gidiyor. Ancak, 1 numaralı tramvay tam olarak otobüs terminaline giderken, 3 numaralı tramvay ise yaklaşık 200 metre uzaklıkta bırakıyor sizi.

Benim size tavsiyem 3 numaralı tramvaya binmeniz yönünde olacaktır. Çünkü 1 numaralı tramvay hattını neredeyse yaklaşık 1 saate yakın beklemiştim fakat gelmemişti. Siz her 15 dakikada bir Başçarşı durağından geçen 3 numaralı tramvaya binerek 8 durak sonra A.B.D Başkonsolosluğu durağında inin.

Başçarşı-Amerikan Konsolosluğu arası 8 durak. İnmeniz gereken duran Amerikan Konsolosluğu…

Daha Fazla Okuyun: Saraybosna Gezi Rehberi

Konsolosluk binası hemen sağınızda kalacak. İneceğiniz durağı şoförden veya tramvay içerisindeki yolculara sorarak yardım alabilirsiniz. Amerikan Konsolosluğu durağında indikten sonra yolun karşısında geçin. Yaklaşık 300 metre yürüyün. Işıkların olduğu döner kavşağa gelmiş olacaksınız. Kavşağa gelir gelmez yolun karşısına geçin ve sola dönün. 100 metre daha yürüdükten sonra Mostar’a giden otobüslerin hareket ettiği şehrin küçük otobüs terminaline gelmiş olacaksınız.

***

Saraybosna-Mostar arası 110 km mesafe uzaklıkta. Otobüs ile yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Mostar otobüs biletini Saraybosna batı terminalinden alabiliyorsunuz.

Saraybosna’da iki terminal var. Bu noktada hangi terminalden bineceğinizi karıştırmayın. Batı ve Doğu terminalleri şehrin iki ana terminali. Doğu terminalinden Sırbistan, Macaristan ve Hırvatistan gibi ülkelere otobüsler kalkarken, Batı terminalinden Mostar, Dubrovnik ve Karadağ gibi destinasyonlara otobüs kalkmakta. Mostar’a gitmek için şehrin batı terminalini kullanacaksınız.

Saraybosna Otobüs Terminali

Buradan öncelikle kendinize Mostar’a giden otobüse bir bilet almanız gerekecek. Saraybosna-Mostar otobüs bileti ücreti 16 KM. +1 KM ise bagaj için ödüyorsunuz. Eğer orta boy bir sırt çantanız varsa yanınıza alın ve böylece boş yere 1 EUR vermemiş olursunuz. Öğrenciyim dediğinizde ve öğrenci kartınızı da gösterdikten sonra 16 KM ile Mostar otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

Saraybosna’dan Mostar’a günün her saati otobüs bulabilirsiniz. Otobüs hareket saatim 09:55. Otobüsün hareket etmesine henüz 20 dakika var. Terminal içerisinde bir şeyler yeyip içebileceğiniz küçük mekanlar bulunuyor. Buradan kendinize bir şeyler alabilirsiniz. Nitekim ben de otobüsü beklerken bir porsiyon burek ve bir bardak çay alıyorum.

Balkanlar Bureği

Hareket saati geldi ve otobüsteki yerimi almak için önce turnikeye yöneliyorum. Balkanlarda otobüs/tren fark etmiyor seyahatiniz öncesi biletlerinizi turnikeye okutmanız gerekiyor ve daha sonra perona giriş yapıyorsunuz. Turnike başında kimi zaman görevliler olabiliyor. Kendilerine biletinizi verin ve kontrol etsin. Daha sonra turnikeye okutulan bilet ile perona giriş yapabiliyorsunuz.

Saraybosna Otobüs Peronu

Yolculuk süremiz yaklaşık olarak 2,5 saat sürecek…

Saraybosna-Mostar Otobüsü

Balkanların tümünde olduğu gibi Saraybosna-Mostar arası da muazzam dağ manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Sağlı-sollu yemyeşil doğal manzaralar eşliğinde keyifli bir yolculuk ile Mostar’a gelmiştim…

Saraybosna’dan Mostar’a olan yolculuk her ne kadar kısa olsa da, yolculuk esnasında birbirinden güzel doğal manzaralar eşliğinde devam eden keyifli bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Novi Sad-Saraybosna, Saraybosna-Mostar ve Mostar-Kotor arası dağ yollarının sahip olduğu manzaraları aynı Karadeniz’e benzettim. Yer yer yaylalar, irili ufaklı yemyeşil vadiler ve yerleşim yerleri. Yaz aylarının olması nedeniyle de her yer yemyeşil, göz alıcı manzaralara ev sahipliği yapıyordu.

Mostar yolculuğunuz, şehrin otobüs terminalinde sonlanıyor. Mostar otobüs terminalinden şehir merkezine olan mesafe oldukça kısa. Yürüyerek Mostar otobüs terminalinden, eski kent merkezi (old town) gidebilirsiniz.

Mostar gezi notları ve Mostar hakkında detaylı gezi rehberi yazılarını bir sonraki makalelerde sizinle paylaşıyor olacağım…

Şimdi ise Saraybosna-Mostar arası otobüs ve tren ile olan ulaşımların detaylarını vereceğim.

Daha Fazla Okuyun: Saraybosna Gezi Notları

Saraybosna – Mostar Arası Otobüs Yolculuğu

Saraybosna ve Mostar arasında günde 11 otobüs seferi düzenleniyor. Saraybosna’dan en erken kalkış saati sabah 06:00 ve son hareket saati akşam 19:55. Tek yön yetişkin bilet fiyatları 8€ ila 11€ arasında değişiyor. Çocuklar, öğrenciler ve emekliler için indirimli biletler mevcut. Çocuk yolcular için 2€ ila 5 € arasında, öğrenci ve emekliler için ise 5€ ila 7€ arasında değişiyor.

Mostar Otobüs Terminali

Tam tersi olan Mostar’dan Saraybosna’ya otobüs yolculuklarında ise ilk hareket saati sabah saat 06:00’da, akşam ise en son otobüs saat 20:00’da Saraybosna’ya hareket ediyor. Akşam hareket eden en son araç gece saat 22:35’te Saraybosna’da gelmiş oluyor. Fiyatlar gidiş-dönüş aynı.

Saraybosna-Mostar Otobüs Bileti

Saraybosna’dan hareket eden otobüs sırasıyla Konjic ve Jablanica’ya uğradıktan sonra Mostar’a geliyor. Saraybosna-Mostar arası yaklaşık olarak 110 km ve yolculuk süresi 2,5 saat sürüyor.

Saraybosna-Mostar Arası Otobüs Saatleri

Saraybosna – Mostar Arası Tren Yolculuğu

Saraybosna’dan Mostar’a olan tren yolculuğu belki de tüm Avrupa’daki en doğal ve en güzel tren yolculuklarından biridir. Bir taksi ile gitmeye kalksanız bu 50 EUR gibi uçuk bir fiyat ancak tren yolculuğu hem ucuz hem de yolları, manzaraları harika. Tüm yol boyunca inanılmaz derecede doğal manzaraları bu yolculukta görebiliyorsunuz. Dağlar, güzel göller ve yemyeşil bir doğa…

Saraybosna ve Mostar’ı birbirine bağlayan iki tren hattı var. Bunlar 721 ve 723 numaralı Talgo trenleridir. Karşılıklı olarak her gün iki sefer yapılıyor.

Saraybosna’dan Mostar’a

  • İlk tren seferi: 07:10
  • İkinci tren seferi: 18:18

Mostar’dan Saraybosna’ya

  • İlk tren seferi: 07:06
  • İkinci tren seferi: 19:12

Tek yön tren yolculuğunun ücreti 12 KM’dir. Ortalama 7$ veya 6€’ya eşit. Bu ücretlere 2 KM koltuk rezervasyon ücreti ekleniyor. Eğer gidiş-dönüş bilet alırsanız toplam tutar üzerinden %20 oranında indirim uygulanıyor.

Saraybosna-Mostar Arası Tren Bileti Ücretleri

Saraybosna-Mostar Tren Bileti Nasıl Alınır?

Tren biletlerinizi istasyona giderek alabilirsiniz. Yer bulamam diye tedirgin olmayın, her zaman yer oluyor. Talgo trenlerinde koltuk rezervasyonu gereklidir ve biletinizle birlikte veriliyor. Online rezervasyon ne yazık ki yapamıyorsunuz.

İpucu: En iyi doğal ve nehir manzaralarını yakalamak için Saraybosna’dan Mostar’a giden tren yolculuğunuzda trenin sol tarafında, Mostar’dan Saraybosna’ya giderken ise trenin sağ tarafında oturun.

Saraybosna-Mostar arası otobüs veya tren yolculuğu hakkında merak ettiklerinizi, sormak istediklerinizi aşağıda yorum kutusundan yazarak sorabilirsiniz.

1 ay süren Balkanlar gezime ait gezi notları ve gezi rehberleri yazılarım için Balkanlar Gezi Rehberi kategorisini ziyaret edebilir ve Balkan ülkeleri hakkında paylaşımınıza sunduğum detaylı yazıları okuyabilirsiniz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.