Saraybosna Otobüs Terminali

Saraybosna‘da kaldığım üç günün ardından bir sonraki durağım Mostar olmuştu. Meşhur Mostar Köprüsü’nü görebilmenin heyecanı içerisindeydim. Sabah saat 08:00’de Saraybosna’da güne uyanıyor ve Hotel Irmak işletmecisi Yaşar Bey ile son kez bir araya geliyordum. Üç gün boyunca Saraybosna’da Hotel Irmak’ta kalmıştım. Misafirperverlikleri için başta Yaşar Bey olmak üzere tüm Hotel Irmak çalışanlarına bir kez daha teşekkür ederim.

Sizlere ilk olarak Mostar hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Daha sonra ise Saraybosna’dan Mostar’a nasıl gidilir sorusunun cevabını detaylıca anlatacağım.

Mostar Hakkında Bilgi

Güzel mi güzel, şirin mi şirin Mostar, Bosna Hersek‘in en turistik cazibe merkezlerinden biridir. Hatta Balkanlar gezisinin olmazsa olmaz duraklarından biri. Sırf Mostar Köprüsü için yüz binlerce turist buraya akın ediyor. Arnavut kaldırımlı sokakları, eski binaları ve belki de dünyanın en pitoresk köprüsü ile bu şehir adeta bir peri masalını andırıyor. Mostar, Eski Köprü (Stari Most) ile birlikte en çok ilgi çeken harika bir yer.

Çok şirin, turist popülasyonu bir hayli fazla olan bu güzel Mostar şehri, eski köprüsüyle özdeşleşmiş ve aynı zamanda camileri, eski Osmanlı mimarisi evleri ve konakları ile görülmeye değer bir Balkan şehri.

Mostar, yarım günde yürüyerek gezebileceğiniz küçük bir yerleşim yeridir. Fakat tam gününüzü bu güzel şehre ayırarak, günün öğlene kadar ki olan kısmında gezilecek yerleri bitirdikten sonra, günün diğer kalan kısmını da kafelerde bir şeyler yiyip, içerek değerlendirebilirsiniz. Kaldı ki, akşam Mostar ışıl ışıl bir görünüme bürünüyor ve Eski Kent bölgesinde çalan müzikler, insanların kahkahaları burayı bir panayır alanına çeviriyor.

Mostar’a kadar gelmişken, şehre 15 dakika uzaklıkta bulunan Blagay Tekkesi’ne uğrayabilir ve daha sonra eski Osmanlı kasabası olan Poçiteli’yi de görmek isteyebilirsiniz.

Bosna Hersek, Saraybosna başta olmak üzere, Mostar ve Poçiteli şehirleri ile gezilip görülmeye değer bir Balkan ülkesidir. Üstelik Türk vatandaşlarından da vize istemeyen bir ülke. Bordo pasaport sahiplerinin 90 gün süreli vizesiz gelebileceği Bosna Hersek, ülkemiz ekonomik şartlarına göre gayet makul bir destinasyon. Aynı zamanda yeme-içme dahil olmak üzere diğer turistik aktivitelerle birlikte bütçenizi fazla sarsmayacak bütçe dostu bir yer.

Balkan seyahat planı yapan pek çok insan Bosna Hersek’i de mutlaka rotalarına ekliyorlar. Siz de Balkanlar gezisi yapmayı planlıyorsanız mutlaka Bosna Hersek’i rotanıza eklemelisiniz. Başlangıç rotanızı Belgrad olarak belirleyebilir ve buradan Saraybosna’ya düzenli olarak otobüs seferleri ile gelebilirsiniz.

Saraybosna’dan Mostar’a Otobüs Yolculuğu

Keyifli ve doyurucu bir kahvaltıdan sonra ilk olarak Başçarşı Meydanı’na geldim… Sebil’in orada yolun karşısında küçük bir büfe göreceksiniz. Oradan kendinize bir tramvay bileti alın. Fiyatı 1.60 KM. Şoförden alınan biletler ise 2 KM oluyor. Tek kullanımlık olan bu biletleri tramvayda bulunan bilet okuyucu makinelerine okutmanız gerekiyor. Büfenin hemen yanında durak var. Bineceğiniz tramvay hattının numarası 1 veya 3. Zaten tramvayların önünde, sağında ve solunda camlara yapıştırılmış numaraları göreceksiniz.

Saraybosna Tramvay Kartı
Saraybosna’da kullanılan tramvay ulaşım kartı.

Başçarşı tramvay durağından Saraybosna Otobüs Terminali’ne (batı terminali) toplamda iki tramvay gidiyor. 1 numaralı tramvay tam olarak otobüs terminaline giderken, 3 numaralı tramvay ise terminalin yaklaşık 200 metre uzağından geçiyor.

Sanırım 1 numaralı tramvay pek sık geçmiyor. Zira neredeyse 1 saate yakın beklemiştim fakat ne yazık ki gelmemişti. 3 numaralı tramvay ise her 15 dakikada bir Başçarşı durağından geçmektedir.

3 numaralı tramvaya binin ve sekiz durak sonra A.B.D. Başkonsolosluğu’nun olduğu ‘Muzej’ durağında inin. Başçarşı-Amerikan Başkonsolosluğu arası durak sayısı sekizdir. Unutmayın, inmeniz gereken durak Amerikan Konsolosluğu’nun olduğu ‘Muzej’ durağıdır. İndiniz mi burada, şimdi yolun karşısına, ‘Halida Kajtaza’ caddesini geçin.

Tramvaydan indiğinizde konsolosluk binası hemen sağınızda kalacak. İneceğiniz durağı vatmana veya tramvay içerisinde yolculara sorarak da yardım alabilirsiniz. Amerikan Konsolosluğu’nun olduğu ‘Muzej’ durağında indikten sonra yolun karşısında geçin. Yaklaşık 200 metre kadar yürüyün. Işıkların olduğu döner kavşağa geleceksiniz. Kavşağa gelir gelmez yolun karşısına geçin ve sola dönün. Ha gayret az kaldı… 100 metre daha yürüdükten sonra nihayet Mostar’a giden otobüslerin hareket ettiği şehrin küçük otobüs terminaline gelmiş olacaksınız.

Ayrıca Okuyun: Saraybosna Gezi Rehberi

Saraybosna-Mostar arası mesafe 110 kilometre. Otobüs ile yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Mostar otobüs biletini Saraybosna batı terminalinden alabiliyorsunuz.

Saraybosna’da iki terminal var. Bu noktada Mostar’a gitmek için hangi terminale geleceğinizi karıştırmayın. Batı ve Doğu terminalleri şehrin iki ana terminalidir. Doğu terminalinden Sırbistan, Macaristan ve Hırvatistan gibi ülkelere otobüsler kalkarken, Batı terminalinden Mostar, Dubrovnik ve Karadağ gibi destinasyonlara otobüsler kalkıyor. Mostar’a gitmek için şehrin batı terminalini kullanacaksınız.

Saraybosna Otobüs Terminali
Saraybosna Batı otobüs Terminali

Buradan öncelikle kendinize Mostar’a giden otobüse bir bilet almanız gerekecek. Saraybosna-Mostar otobüs bilet ücreti 16 KM. +1 KM ise bagaj için ödüyorsunuz (ücretler değişiklik gösterecektir). Eğer orta boy bir sırt çantanız varsa yanınıza alın ve böylece boş yere 1 Euro vermemiş olursunuz. Öğrenciyim dediğinizde ve öğrenci kartınızı da gösterdikten sonra 16 KM ile Mostar otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

Saraybosna’dan Mostar’a günün her saati otobüs bulabilirsiniz. Otobüs hareket saatim 09:55. Otobüsün hareket etmesine henüz 20 dakika var. Terminal içerisinde bir şeyler yiyip içebileceğiniz küçük dükkanlar bulunuyor. Buradan kendinize bir şeyler alabilirsiniz. Nitekim ben de otobüsü beklerken bir porsiyon burek ve bir bardak çay alıyorum.

Güncelleme: Saraybosna-Mostar otobüs ücreti 24 KM, tren bileti ise 14.10 KM olmuş. Saraybosna’dan otobüs için sabah 9.55’ten sonraki otobüs 12.30’daymış, ona göre hareket edin. Saraybosna otogara gitmek için Sebil’in oradan sürekli geçen ve Başçarşı yazan Centrotrans’ın otobüsleri var, onlara binip Üniversite’nin orada inince okul içinden karşı yola geçtiğinizde direkt otogardasınız. Arkasında da tren istasyonu var zaten.

Balkanlar Bureği
Doyurucu bir Balkan yiyeceği: Burek.

Otobüs hareket saati geldi ve otobüsteki yerimi almak için önce turnikeye yöneliyorum. Balkanlarda otobüs/tren fark etmiyor seyahatiniz öncesi biletlerinizi turnikeye okutmanız gerekiyor ve daha sonra perona giriş yapıyorsunuz. Turnike başında kimi zaman görevliler olabiliyor. Turnike başında bekleyen görevliye biletinizi verin ve kontrol etsin. Daha sonra turnikeye okutulan bilet ile perona giriş yapabiliyorsunuz.

Saraybosna Otobüs Peronu
Saraybosna Batı Otobüs Terminali peronları.

Yolculuk süremiz yaklaşık olarak 2,5 saat sürecek…

Saraybosna-Mostar Otobüsü
Saraybosna-Mostar arası çalışan otobüs.

Balkanların tümünde olduğu gibi Saraybosna-Mostar arası otobüs yolculuğu da muazzam dağ manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Sağlı-sollu yemyeşil doğal manzaralar eşliğinde keyifli bir yolculuk ile Mostar’a gelmiştim…

Saraybosna’dan Mostar’a olan yolculuk her ne kadar kısa olsa da, yolculuk esnasında birbirinden güzel doğal manzaralar eşliğinde devam eden keyifli bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Novi Sad-Saraybosna, Saraybosna-Mostar ve Mostar-Kotor arası dağ yollarının sahip olduğu manzaraları aynı Karadeniz’e benzettim. Yer yer yaylalar, irili ufaklı yemyeşil vadiler ve yerleşim yerleri. Yaz aylarının olması nedeniyle de her yer yemyeşil, göz alıcı manzaralara ev sahipliği yapıyordu.

Saraybosna-Mostar otobüs yolculuğunuz, Mostar otobüs terminalinde son buluyor. Mostar otobüs terminalinden şehir merkezine mesafe oldukça kısadır. Yürüyerek Mostar otobüs terminalinden eski kent merkezine (Old Town) gidebilirsiniz.

Şimdi ise Saraybosna-Mostar arası otobüs ve tren ile olan ulaşımların detaylarını vereyim.

Saraybosna’dan Mostar’a Otobüs ile Seyahat

Saraybosna ve Mostar arasında günde 11 otobüs seferi düzenleniyor. Saraybosna’dan en erken kalkış saati sabah 06:00 ve son hareket saati ise akşam 19:55. Tek yön yetişkin bilet fiyatları 8€ ila 11€ arasında değişiyor. Çocuklar, öğrenciler ve emekliler için indirimli biletler mevcut. Çocuk yolcular için 2€ ila 5€ arasında, öğrenci ve emekliler için ise 5€ ila 7€ arasında değişiyor.

Mostar Otobüs Terminali
Mostar Otobüs Terminali

Mostar’dan Saraybosna’ya giden otobüslerin ise ilk hareket saati sabah saat 06:00, akşam ise en son otobüs saat 20:00’de. Akşam hareket eden en son araç gece saat 22:35’te Saraybosna’ya gelmiş oluyor. Fiyatlar gidiş-dönüş aynıdır.

Saraybosna-Mostar Otobüs Bileti
Saraybosna-Mostar otobüs bileti.

Saraybosna’dan hareket eden otobüs sırasıyla Konjic ve Jablanica’ya uğradıktan sonra Mostar’a geliyor. Saraybosna-Mostar arası mesafe yaklaşık olarak 110 km ve yolculuk süresi 2,5 saat.

Saraybosna’dan Mostar’a Tren ile Seyahat

Saraybosna tren garı şehrin her yerinden görülebilen Mavi Gökdelen (Avaz) bitişiğinde yer alıyor. Mostar’a tren ile gitmeyi tercih ederseniz bu terminale gelmeniz gerekiyor.

Saraybosna’dan Mostar’a olan tren yolculuğu belki de tüm Avrupa‘daki en doğal ve en güzel tren yolculuklarından biridir. Bir taksi ile gitmeye kalksanız bu 50 EUR gibi uçuk bir fiyat ancak tren yolculuğu hem ucuz hem de yolları, manzaraları harika. Tüm yol boyunca inanılmaz derecede doğal manzaraları bu yolculukta görebiliyorsunuz. Dağlar, güzel göller ve yemyeşil bir doğa…

Saraybosna ve Mostar’ı birbirine bağlayan iki tren hattı var. Bunlar 721 ve 723 numaralı Talgo trenleridir. Karşılıklı olarak her gün iki sefer yapılıyor. Yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürüyor.

Saraybosna’dan Mostar’a Trenler

 • İlk tren seferi 07:15
 • İkinci tren seferi 18:18

Mostar’dan Saraybosna’ya Trenler

 • İlk tren seferi 07:06
 • İkinci tren seferi 17:05

Tek yön tren yolculuğunun ücreti 12 KM’dir. Ortalama 7$ veya 6€’ya eşit. Bu ücretlere 2 KM koltuk rezervasyon ücreti ekleniyor. Eğer gidiş-dönüş bilet alırsanız toplam tutar üzerinden %20 oranında indirim uygulanıyor (ücretler değişiklik gösterebilir).

Eğer gidiş-dönüş tren bileti alırsanız yetişkin 20 KM, çocuk yolcular ise 10 KM’dir. Gidiş bileti alırken 1 KM rezervasyon ücreti alıyorlar. Bu ücret de zaten bilet ücretinin içerisinde. Güncel Saraybosna-Mostar arası tren bilet ücretleri için tıklayın.

Saraybosna-Mostar Tren Bileti Nasıl Alınır?

Tren biletlerinizi yalnızca istasyona giderek alabiliyorsunuz. Yer bulamam diye tedirgin olmayın. Zira bilet görevlisine bu soruyu sorduğumda, yaz sezonunda bile trende mutlaka her zaman yer olduğunu söylemişti. Talgo trenlerinde koltuk rezervasyonu gereklidir ve biletinizle birlikte veriliyor. Çevrimiçi rezervasyon ne yazık ki yapamıyorsunuz.

Benden size bir ipucu: En iyi doğal ve nehir manzaralarını yakalamak için Saraybosna’dan Mostar’a giderken trenin sol tarafına, Mostar’dan Saraybosna’ya giderken ise trenin sağ tarafına biletinizi alın.

Mostar tren garında inince gar binasından dışarıya çıkar çıkmaz solunuza dönün. Herhangi bir yere sapmadan 15 dakikalık bir yürüyüş sonrası Mostar şehir merkezine varacaksınız. Mostar tren garı ile şehir merkezi arası çalışan bir dolmuş görememiştim ben. Dilerseniz UBER ile araç çağırabilirsiniz.

Sevgili dostlar, Saraybosna-Mostar arası otobüs veya tren yolculuğu hakkında merak ettiklerinizi, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

1 ay süren Balkanlar gezime ait tüm gezi notları ve gezi rehberleri için Balkanlar Gezi Rehberi kategorisini ziyaret edebilir ve Balkan ülkeleri hakkında detaylı olarak yazdığım diğer içerikleri de okuyabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Saraybosna Umut Tüneli’ne Nasıl Gidilir?

Sizlere keyifli geziler diliyorum. Sevgilerimle.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

120 YORUM YAZILMIŞ

 1. Fatih Bey merhaba,

  Detaylı paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Neredeyse kafamdaki bütün sorularıma cevap bulabildim. Haziran sonu 11, 9 ve 6 yaşındaki üç çocuğumuzla 5 günlük bir Bosna gezisi planlıyoruz. 1 gününü Mostar’a ayırmak istiyoruz. Ancak günübirlik gezi yerine bir gün kalmak daha mı mantıklı? Çünkü Blagay Tekkesi ziyareti de yapmak istiyoruz. Çocuklarla olunca acabalar çoğalıyor kafamda. Manzara ve deneyim için trenle gitmek istiyoruz. Mesela sabah Başçarşı’dan tren istasyonuna gitmek için o saatte taksi bulabilir miyim? Veya ne kadar tutar taksi ücreti? Aynı şekilde Mostar’dan Blagay’a gitmek için taksi bulabilir miyim ve ne kadar tutar yaklaşık olarak?

  Dönüş yapabilirseniz çok sevinirim. Kolaylıklar diliyorum. 🙂

  • Merhaba,

   Tabi, Mostar’da en azından 1 gün kalın. Blagay Tekkesi’ne nasıl gidileceği hakkında da ayrıca bir yazı yazmıştım. Başçarşı sabah saatlerinde hareketleniyor. Orada olmasa da, ana cadde üzerinde taksi bulabilirsiniz. Mostar’dan Blagay’a taksi bulabilir veya yerel acentelerin günübirlik Blagay turlarına katılabilirsiniz. Taksi ücretleri değişken olduğu için bir rakam veremem.

 2. Öncelikle yazınız için çok teşekkürler. Benim bir sorum olacak. Saraybosna’dan Belgrad’a otobüs ile ulaşım hakkında bilginiz var mıdır? Kış aylarında otobüs yolculuğu zor olur mu?

  • Merhaba,

   Rica ederim. Belgrad’dan Saraybosna’ya otobüs yolculuğu hakkında detaylı bir yazı yazmıştım. Bu rotanın tam tersi için bilgiler geçerli ve güncel. Otobüs saatlerinde değişiklik olabilir. Kış aylarında ulaşımda herhangi bir aksama ve sıkıntı olmuyor. Sitede ilgili yazıyı okuyabilir ve konu ile alakalı daha fazla sorularınız olursa o yazıya yorumda bulunarak her zaman sorabilirsiniz.

 3. Fatih Bey merhaba,

  Bu hafta sonu ilk yurt dışı maceramı Saraybosna ile başlatacağım. Tabi ki endişelerim vardı, ancak yazılarınızı, soru-cevaplarınızı okumak beni çok rahatlattı. Bunun için size çok teşekkür ederim. Kim bilir tanımadığınız ne kadar insanın seyahatini kolaylaştırdınız. Size bir de sorum olacak. Ben seyahate önce Mostar’a giderek başlayacağım. Havalimanından öncelikle Mostar’a geçeceğim. Araştırdığım kadarıyla 3 no’lu tramvay havalimanına yakın bir noktadan başlıyor. Terminale gitmek için ona binip Amerikan konsolosluğunda inmem gerekiyor diye düşündüm. Planladığım yol doğru olur mu ve Amerikan konsolosluğu durağının durak haritasındaki yerel ismi nedir acaba?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Doğru. Tramvay, havalimanına yakın bir noktadan geçiyor. Bu konuyla alakalı yazı yazmıştım. Saraybosna terminaline gitmek için ‘Muzej’ durağında ineceksiniz. Karşı yola geçin, ‘Halida Kajtaza’ caddesini yürüyün. 200 metre yürüyün, otogar karşınızda belirecek. Yakınında tren istasyonu da var. Mostar’a tren de gidiyor.

   • Cevabınız için çok teşekkür ederim Fatih Bey. Uçağımız 12.30’da Saraybosna’da olacak inşallah. En erken saat kaçtaki otobüse binebiliriz sizce otobüs saatlerini ve mesafeleri de göz önünde bulundurarak.

    Ayrıca Mostar’dan Blagay’a tren ve otobüs seçeneklerinden pratiklik açısından hangisini tercih etmemiz daha uygun olur?

    • Merhaba,

     Rica ederim. Saraybosna’dan Mostar’a 15:30, 16:45 otobüsleri var. En son otobüs 19:55. Mostar’dan Blagay’a otobüsle gidebilirsiniz fakat otobüsler pek sık gitmiyor. Dilerseniz Mostar çarşıdaki yerel tur acentelerinden günübirlik Blagay, Kravica Şelaleleri’ni kapsayan tura da dahil olabilirsiniz. En azından otobüsle git-gel karmaşıklığını yaşamamış olursunuz.

 4. Merhaba,

  Çok bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkürler. Sorum şu: Şubat ayında 1 haftalık Saraybosna Havalimanı gidiş dönüşlü gezi planlıyorum. 1 hafta Bosna Hersek için fazla mı? Mostar ve Saraybosna’dan başka görülmeye değer şehir var mı? Travnik görülmeye değer mi? Şubat ayında Karadağ’a geçmenin bir anlamı olur mu? Ne önerirsiniz?

  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Poçitel ve Blagay’ı da rotanıza ekleyebilirsiniz. Mostar’dan her gün Kotor’a otobüs var. 1 hafta Bosna Hersek için fazla süre olacaktır. Saraybosna’ya geri dönmeyi göze alırsanız Kotor ve Budva’yı da ekleyebilirsiniz.

 5. Merhaba,

  Değerli bilgileriniz için şimdiden çok teşekkürler.

  1. Saraybosna’da inşallah uçaktan indikten 2 saat sonra Mostar’a otobüs biletim var (Getbybus’dan aldım). Bu 2 saat arada Başçarşıya nasıl gidebilirim? Mostar otobüsüne yetişemezsem gitmeyeceğim.
  2. Mostar’dan Kotor’a da aynı firmadan otobüs bileti aldım internetten. Kotor’dan da Budva’ya aldım. Sorum şu Budva’dan Saraybosna’ya gece dönüş otobüs bileti de aldım (14 Eylül). Otobüs Dubrovnike’e uğrar da sınır geçişinde sıkıntı olur mu? Yazılanları okuyunca kafama takıldı.
  3. Otobüs terminali ile havalimanı arası yakın mı, nasıl gidebilirim? Malum Euro-Dolar çok arttı ve sanırım taksiler eskisi gibi ucuz değil artık şehirde.

  • Merhaba,

   Rica ederim.

   1. Saraybosna Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım hakkında yazım var. Site içerisinde yazıyı aratıp okuyabilirsiniz. Size önerim, gitmeyin. 2 saat çok kısa bir süre ve Başçarşı’ya gelip sonra otogara gitmek zaten 1 saate yakın sürer. Telaşa gerek yok.
   2. Bilet alırken güzergah bilgisi de paylaşılıyor. Kontrol ettiniz mi?
   3. Saraybosna’da ulaşım altyapısı yeterince iyi. Otobüs ve tramvaylar çalışıyor. Taksiye ihtiyaç duymazsınız.

 6. Merhaba,

  Ekim ayında tek başıma Saraybosna’ya ineceğim. Şehir merkezini dolaştıktan sonra önerdiğiniz 18:00 treni ile Mostar’a gidip konaklamak istiyorum. Sabah Mostar’ı ve çevreyi dolaştıktan sonra da Karadağ’a geçmek istiyorum. Ama vize ya da yeşil pasaportum yok. Mostar’dan Karadağ’ın hangi şehrine neyle, nasıl geçmem daha iyi olacaktır? Mostar’da konaklama için de yer önerir misiniz?

  • Merhaba,

   Mostar’dan Kotor’a her gün sabah 9:30’da araç var. Trebinje üzerinden gidiyor. Siz yine de biletinizi almadan önce teyit edin. Bazı otobüsler Dubrovnik üzerinden gidiyor. Mostar’da doğrudan konaklayabileceğiniz otel/hostel isimleri veremem. Dilerseniz Booking’den bütçenize göre göz atabilirsiniz.

 7. Fatih Bey merhaba,

  10 Ağustos sabah uçağı ile Saraybosna’ya ineceğiz. 11 Ağustos 20:30’da İstanbul’a geri döneceğiz. Mostar’dan havalimanına gitmek zor olur diye düşündük o yüzden ilk gün Mostar’a gidip kalmak sonraki gün Saraybosna merkezi gezip oradan havalimanına geçmek daha mantıklı olur diye düşündük. Sizin fikriniz nedir, mantıklı mı sizce?

  • Merhaba,

   Mantıklı. Saraybosna ve Mostar arası karşılıklı yeterince sefer yapılıyor. Mesafe fazla uzak değil. Uçak saati ve her iki şehre ayırmak istediğiniz süre ile yolda geçecek zamanı hesaplayıp planınızı revize edebilirsiniz. Bu seferlik Saraybosna’da Başçarşı ve çevresini gezin fakat tekrar bu şehre ve tabii ki Mostar’a gelmenizi öneririm.

   İyi gezmeler!

 8. Merhaba Fatih Bey,

  Öncelikle yazılarınız çok faydalı, bunun için çok teşekkür ederiz. Saraybosna’da iki gün geçireceğiz ve sonra Karadağ’a geçeceğiz. Saraybosna’da ilk gün araç kiralamayı düşünmüyoruz ama 2. günümüzde (30 Temmuz Pazar) Mostar ve özellikle Mostar yolu üzerindeki görülebilecek yerleri de gezmek amacıyla araç kiralamayı düşünüyoruz. 2 kişi olduğumuz için gidiş geliş biletlerini düşündüğümüzde araç kiralamanın daha mantıklı olduğunu düşünüyoruz. Gündüz yolculuğu yapacağımız için yolun da problem olacağını düşünmüyoruz. Saraybosna’da şehir merkezinde araç kiralama ofisleri var mı, tavsiye ettiğiniz bir firma var mı? Sizce bu gezi için araç kiralamak mantıklı mı? Eğer değilse hangi yolla (otobüs-tren) gitmeliyiz? Eğer otobüs ya da tren tavsiye ederseniz önceden bileti almalı mıyız yoksa orada zaten Mostar’a gideceğimiz ya da döneceğimiz zaman anlık otobüs bulabilir miyiz?

  Çok teşekkürler.

  • Merhabalar,

   Rica ederim. Saraybosna’da hem yerel hem de uluslararası araç kiralama firmaları var. Doğrudan bir firma ismi veremem. Yerel firmalar da güvenilirdir. Araç kiralamak, konfor ve hız açısından evet mantıklıdır fakat biraz maliyetli olabilir. Saraybosna-Mostar arası her gün sık aralıklarla otobüsler de ayrıca çalışmaktadır. Tren seferleri de oluyor. Biletinizi oradayken de alabilirsiniz.

   Daha fazla sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

 9. Fatih Bey merhaba,

  Öncelikle bu kadar detay bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler. 30 Temmuz-3 Ağustos tarihlerinde 4 gecelik bir Bosna Hersek seyahati planladık. Blagay Tekkesi gibi bazı turistik bölgelere ulaşım Mostar üzerinden olduğu için son 2 gece Mostar’da konaklayabiliriz diye düşündüm. Sizce Saraybosna için 2 gece yeterli olur mu yoksa 3 gece Saraybosna’da, son gece Mostar’da mı konaklamalıyız? Bir de sizce Kraviçe Şelalesi görülmeli mi? Otobüs yok diye not almışım ancak bilginin doğruluğundan emin değilim. Şelaleye de gitmeli isek Mostar’a 1 gece yetmeyebilir diye düşünüyorum siz ne önerirsiniz?

  • Merhabalar,

   Teşekkür ederim. Saraybosna için 2 gün gayet yeterli bir süre. Mostar küçük bir şehir. Dolayısıyla gündüz şehri gezip, akşamına köprü manzaralı kafelerde oturup bir şeyler yiyip içerek keyif sürebilirsiniz. Ertesi gün ise Blagay ve Kraviçe aynı anda yapabilirsiniz. Tabi ulaşımı denk getirmek mesela. Site içerisinde Kraviçe Şelalesi’ne nasıl gidilir başlıklı bir yazım var. Henüz yeni yazdım sayılır. Bilgiler güncel. Dilerseniz bu yazımı da bir okuyun ve planınızı revize edin. Daha fazla sorularınız olursa da tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

 10. Fatih Bey merhabalar,

  Yabancı dilim olmamasına rağmen Saraybosna ve Mostar’ı tarif ettiğiniz gibi gezebilirim. Türkçe bilenler de çoktur, ancak ben Soykırım Anıtı’na nasıl gidebilirim bu konuda bilginiz var mıdır? Çok faydalı bilgiselleri hazırladığınız için teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Saraybosna’da Türkçe bilenler çok. Mostar’da da mutlaka denk gelirsiniz. Soykırım Anıtı her gün 08:00 – 16:00 saatleri arasında açıktır. Giriş ücretsizdir. Saraybosna’dan günde bir otobüs var. Otobüs, Saraybosna’dan tren istasyonunun yanındaki ana otogarın 11 numaralı peronundan saat 7:10’da hareket ediyor. Bratunac/Srebrenica’ya sırasıyla 10:20/10:35’te varıyor. Tek yön bilet kişi başı 25-30 BAM civarı. Otobüs biletinizi terminalde gişeden alabilirsiniz.

 11. Merhaba,

  Yazınızdan çok faydalandım, çok teşekkür ederim öncelikle. Yeni gidecek olanlar için bir güncelleme yapayım. Saraybosna-Mostar otobüs ücreti 24 KM, tren bileti ise 14.10 KM olmuş. Saraybosna’dan otobüs için sabah 9.55’ten sonraki otobüs 12.30’daymış, ona göre hareket edin. Bu arada Mostar için otogara gitmek aslında çok daha basitmiş. Sebil’in oradan sürekli geçen ve Başçarşı yazan Centrotrans’ın otobüsleri var, onlara binip Üniversite’nin orada inilince okul içinden karşı yola geçtiğinizde direkt otogardasınız. Arkasında da tren istasyonu var zaten.

  Yalnız gezenlere selam olsun!

 12. Merhaba,

  Öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Biz 4-11 Ağustos arası Bosna Hersek ve Karadağ gezisi planladık. 4 Ağustos tarihinde 10:20 gibi Saraybosna’ya iniyoruz. 7’sinde Karadağ’a araç kiralayarak devam edeceğiz. Ben ilk gün Mostar’a geçmeyi düşünmüştüm fakat Mostar’a tren saati sabah tek saatte mi gerçekleşiyor? Yukarıda sabah kalkış 7:15 olarak görmüştüm. İlk gün Saraybosna’yı gezip ikinci gün Mostar’ı gezmek daha mı mantıklıdır? Tren saatleri kısıtlı olduğu için sormak istedim.

  • Merhaba Ezgi Nur Hanım,

   Evet. Tren çok erken saatte hareket ediyor. Ancak Saraybosna’dan Mostar’a haftanın her günü her saat başı otobüs bulabilmek mümkündür. Açıkçası Saraybosna’ya iki, Mostar’a bir gün ayırsanız daha makul olabilir. Ancak yalnızca Başçarşı ve çevresini yürüyerek dolaşacaksanız o halde bir gün Saraybosna için yeterli olacaktır.

   Daha fazla sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

 13. Mayıs başında Bosna Hersek planım var. Yanımda küçük çocuğum da bulunuyor. 3 gün boyunca araç kiralamak istiyorum. Aracı Saraybosna Havaalanı’nda kiralayıp Mostar’a araba ile gitmek istiyorum. Booking ya da diğer sitelerden araç kiralama tecrübeleri hakkında bilgi verir misiniz? Ayrıca Mostar’a araç ile gitmek bu tarihlerde güvenli midir?

  • Merhaba,

   Saraybosna Havalimanı’nda Sixt, Europcar ve Acis gibi uluslararası araç kiralama şirketlerinin ofisleri bulunuyor. Buradan araç kiralaması yaparak Mostar’a ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Aracın tüm belgelerinin eksiksiz olduğundan ve yolda karşılaşabileceğiniz olası ihlallerden kaçınmak için kiralama şirketi tarafından bilgilendirmeyi ihmal etmeyin. Mayıs ayı Balkanlarda dolaşmak için ideal bir zamandır.

 14. Merhaba,

  Öncelikle bu güzel açıklamalarınız için teşekkür ederim, gezi için çok güzel öneriler içeren bir yazı olmuş. Saraybosna-Mostar turunu tren ile yapmak istiyoruz. Kalacağımız yer Saraybosna Başçarşı’ya yakın. Saraybosna-Mostar trenimiz saat sabah 7.15’te. Tren istasyonuna Başçarşı’dan nasıl gideriz ve saat kaç gibi çıkmamız gerekiyor? Başçarşı’dan tren istasyonu ne kadar sürüyor? Aynı gün içerisinde Saraybosna’ya döneceğiz. Sabahın erken saatlerinde tramvay otobüs bulunuyor mu ve bilet nereden alabiliriz erken saatlerde?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Berke Bey,

   Başçarşı’dan tren garına (Željeznička Stanica) giden ilk tramvay 05:56’da geçiyor. 1 numaralı tramvaya bineceksiniz. Tramvay için bileti Sebil’in oradan geçen yolun karşısındaki büfeden satın alabilirsiniz.

 15. Fatih Bey,

  Öncelikle bu faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim.

  Başka bir forumda şu şekilde bir serzeniş vardı. “Bosna Hersek gezisinin son gününde sabahtan Mostar’a oradan da Karadağ’a geçecektik. Büfeden bilet alıp otogara gitmek üzere tramvaya bindik. Yolda bilet kontrolcüleri geldi, turist olduğumuzu görür görmez aldılar bizi aşağıya. Sebep? Çünkü bileti damgalamamışız. Adama diyoruz ki şehri terk ediyoruz, kimse bizi uyarmadı, parasını verdik bilet aldık, bir daha kullanma imkanı da yok. Yazdılar 13’er Euro cezayı.”

  Bu damgalama olayı nedir nereden yapılıyor?

  • Merhaba Yılmaz Bey,

   Bilet damgalama işlemi Bosna Hersek’te var. Hatta bu konuyu Saraybosna gezi notları başlıklı yazımda açıklamıştım. Başçarşı’ya giderken yanımda bana yardım etmek isteyen yerel biri vardı. Kendisi bilet kontrolcülerini tanıyordu. Ben bu şekilde kurtulmuştum cezadan. Biletinizi tıpkı bizdeki akbil okuyucuları gibi olan bilet okuma makinelerine okutmanız gerekiyor. Yani benim bulunduğum seneler durum bu şekilde işliyordu. Değişeceğini sanmıyorum. Siz biletinizi aldıktan sonra mutlaka görevliye sormayı ihmal etmeyin.

   Daha fazla sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz.

 16. Merhabalar,

  12-16 Mart tarihleri arasında ilk kez tek başıma bir Bosna Hersek gezisi yapacağım. Araştırma yaparken denk geldim ve gerçekten faydalı bilgiler vermişsiniz. Beğendiklerimden ufak ufak listeler yapıyorum ama bir konuda kararsız kaldım.

  Otelim şehir merkezine çok yakın. 4 gece konaklayacağım. İlk gün 10:30’da merkezde olacağım. Gezmeye nereden başlayıp nasıl bitirebileceğim konusunda bir rota öneriniz olabilir mi?

  Mesela ben ilk 2 gün şehir merkezinin altını üstüne getirip harika bir şekilde gezeceğimi düşünüyorum. 3. gün tur firması ile Mostar yapmayı düşünüyorum. 4. gün için henüz bir karar vermedim.

  İşin özü sizce doğru gezi sıralaması nasıl olmalı? Siz Mostar’da konaklama düşünür müydünüz?

  Şimdiden çok teşekkür ederim. Umarım yola çıkmadan cevabınızı görüyor olurum.

  • Merhaba,

   12-13 Mart Saraybosna, 14 Mart Blagay Tekkesi’ne uğrayın ve burada birkaç saat zaman geçirdikten sonra Mostar’a geçin. Aynı gün Mostar’ı dolaşın ve burada konaklayın. 15 Mart öğlene kadar tekrar Mostar’ı gezmek isteyebilirsiniz. Akşamüzerine de Saraybosna’ya otobüsle geri dönün. 16 Mart dönüşünüzü planlayın.

   Süre kısıtlı dolayısıyla Saraybosna, Mostar ve Blagay en ideali olacaktır. Mostar’a neden tur firması tercih ediyorsunuz ki? Paranız cebinizde kalsın. Saraybosna’dan Mostar’a nasıl gidebileceğiniz konusunda bu içerikte ayrıntılı olarak yazdım. Kendiniz de gidebilirsiniz. Zaten Mostar küçük bir şehir. Kendiniz rahatça dolaşabilirsiniz.

   Henüz seyahatinize zaman var. Kafanıza takılan başka sorular olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

  • Merhaba,

   Sebil’in karşısından geçiyor. Başçarşı > Havalimanı yönünde otobüs 06:55, 12:20, 13:40, 15:20, 17:10, 18:40, 20:00 ve 23:00 saatlerinde gidiyor. Bilet ücreti 5 KM. 23 kg’a kadar bagaj ücretsiz.

 17. Selamlar,

  Yazınız harika. Çok bilgilendirici olmuş. Sorum şu, Saraybosna’dan Mostar’a gitmek için tren bileti aldıktan sonra makineye okutacak mıyız? Ve okutmayı unuttuk diyelim bir şey olur mu?

  • Merhaba Yasemin Hanım,

   Mostar doğu terminalinden 10 numaralı otobüs ile hafta içi 06.35, 07.45, 10.00, 11.00, 13.45, 15.00, 18.40, 20.15 ve 22.00, Cumartesi günleri 08.00, 10.30, 12.30, 17.00, 19.00, 22.00, Pazar ve tatil günleri ise 06.30, 10.30, 12.30, 15.30, 19.30 ve 22.00 saatlerinde Blagay’a gidebilirsiniz.

   Blagay’dan Mostar’a yine 10 numaralı otobüsle hafta içi 07.10, 08.15, 11.30, 13.00, 15.30 ve 19.05, Cumartesi günleri 06.15, 08.30, 11.00, 12.30, 17.30, 19.30, Pazar ve tatil günleri ise 07.00, 11.00, 12.30, 16.00 ve 20.00 saatlerinde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

 18. Merhaba,

  Siteyi yeni keşfettik ve yazılarınız harika. Çok teşekkürler. Biz 6-12 Şubat arası Balkanlar turu planladık. Belgrad’a gidip 2 gün Belgrad’da kalıp, dönüşte Budva ve Kotor’da 2 gün kalıp daha sonra Mostar’a ve buradan da Saraybosna’ya geçmeyi planlıyoruz. Yalnız Kotor’dan Mostar’a geçtiğimizde öğlen saat 12.00 oluyor. Akşam 8’e kadar gezip Saraybosna’ya mı geçsek yoksa akşam Mostar’da kalıp trenle ertesi sabah Saraybosna’ya mı geçsek daha mantıklı olur karar veremedik. Saraybosna için bir gün yeterli olur mu?

  • Merhaba Şeyma Hanım,

   Yazılarım hakkındaki düşünceniz için teşekkür ederim. Belgrad (2), Budva ve Kotor (2), Mostar (yarım gün), Saraybosna (2) yapabilirsiniz. Mostar küçük bir yerleşim yeri. Köprü ve çevresi Eski Kent bölgesini oluşturuyor ve gezilecek tüm yerler de köprü etrafında toplanıyor. Dolayısıyla, Mostar’da kalmaya gerek yok. Öğlen 12’de varıp, akşam 8’e kadar Mostar’ı rahat bir şekilde dolaşabilir hatta Mostar Köprüsü’ne nazır kahvenizi de yudumlamaya vaktiniz kalır. Sizin de sorunuzda belirttiğiniz üzere akşam 8’e kadar Mostar’ı gezer ve sonra Saraybosna’ya geçersiniz. Saraybosna için 1 gün az olur. Bu şehri özümsemek gerek. En azından 2 gün Saraybosna’da kalıp buranın havasını solumak, manevi ve canlı atmosferini hissetmek gerekir diye düşünüyorum.

   Balkanlar tur planınız hakkında daha fazla sorularınız olursa yazmaktan çekinmeyin. Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

 19. Merhabalar,

  Yarın tek başıma Bosna Hersek’e gidiyorum. 🙂 İlk tek başıma yurt dışı deneyimim olacak. Kendime gezi rotası çizecekken sayfanızla karşılaşmak çok güzel denk geldi. Çok bilgilendirici olmuş, emeğinize sağlık.. Pazartesi öğen gidip, çarşamba öğle vakitlerinde dönüş uçağım. Başçarşı’da kalmayı planlıyorum. Esasında gitmişken Mostar’ı da görmeyi çok istiyorum ama günübirlik değmez mi acaba diye düşünüyorum. Özellikle şuraları görün dediğiniz yerleri merak ediyorum. 🙂

  • Merhaba Merve Hanım,

   Harika. Tek başına seyahat hem insanın kendini tanıması hem de neler başarabileceğini görmesi adına iyi bir şey. Keyifli olacağından şüphem yok. Başçarşı zaten Saraybosna’nın merkezi yeridir. Burada kalacak olmanız güzel. Gezilecek yerler de Başçarşı etrafında toplanmıştır. Mostar günübirlik görülebilir. Küçük bir şehir gezilecek yerler Mostar Köprüsü etrafında kümelenmiştir. Ancak Mostar için sabahın erken saatlerinde yola çıkmanız, şehri gezmeniz ve ardından akşama Saraybosna’ya dönmeniz sizi biraz yorabilir. Kendi kondisyonunuza göre bir plan yapın. Her iki şehir için gezilecek yerlerin yazılarını yazdım ve site içerisinde bulabilirsiniz. Bunun dışında elbette görmenizi önerebileceğim birkaç yer var ancak seyahat süreniz kısıtlı olduğu için buralar yetişmeyecektir.

   Seyahatiniz ile alakalı sormak istediğiniz başka sorular olursa yorum kısmından yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

   Şimdiden güvenli ve keyifli bir gezi dilerim.

   • Merhaba,

    Öncelikle yazılarınız için teşekkür ederim. Çok bilgilendirici detaylar var. Visoko’dan direkt Mostar’a tren ya da otobüs var mı acaba? Yoksa Saraybosna’ya gidip oradan mı binmek lazım? 3 kişi yolculuk yapıyoruz. Sizce araç kiralamak mantıklı mı? Araç kiralarsak hangi navigasyonu kullanmalıyız?

    Tekrar teşekkürler.

    • Merhaba,

     Visoko’dan Mostar’a giden otobüsler Saraybosna aktarmalı gidiyor. Ancak Visoko kalkışlı otobüsler günde bir ya da iki sefer yapılıyor. Dilerseniz Saraybosna’ya geçin ve buradan Mostar’a sık aralıklarla kalkan otobüslere binebilirsiniz. Araç kiralayabilirsiniz elbette. Tabi bu biraz maliyetli olacaktır. Navigasyona gerek yok. E73 yolunu kullanarak Mostar’a ulaşabilirsiniz. Araç kiralama, trafik kuralları için araç kullanımı gibi bilgileri kiralama firmasından öğrenmeyi ihmal etmeyin.

 20. Merhaba,

  Saraybosna’dan Mostar’a gitmek için araba kiralamak istesek uygun olur mu? Üç kişiyiz çünkü. Tren de yekün tutacak hem kolaylık olur diyoruz. Nereden kiralayabiliriz? Yolları Aralık ayı şartlarında nasıl olur? Ne dersiniz?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Saraybosna’da araç kiralaması yapabilirsiniz. Ancak Saraybosna-Mostar arası yol biraz dolambaçlı ve yer yer 1500 rakım seviyelerinde. Muhtemelen yollar karlı ve sisli olacaktır. Sürüş güvenliğini bakımından yolculuk riskli olabilir.

   Keyifli ve güvenli seyahatler dilerim.

 21. Merhaba Fatih Bey,

  Şu anda Mostar’dayım. Sayenizde otobüs terminalini çok rahat buldum. Tavsiyenizi değerlendirip son anda otobüsün sağ tarafında oturduk. Yardımlarınıza teşekkürler.

 22. Merhaba,

  Tiran, Budva, Kotor, Mostar, Saraybosna hepsinde 1 gece olmak kaydıyla plan yapıyorum. Böyle bir plan uygun olabilir mi? Bu durumda hangi hususları dikkate almalıyım? Tiran’dan Budva’ya otobüsler var mı? Kotor’dan Mostar’a ulaşımda şu an durum nasıldır? Bir bilginiz var mı? Pandemi ve sonrası manzara nasıldır?

  Önceden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Bu şehirlere 1’er gün yeterli bir süre değildir. Her şeyi, her yeri 1 güne sıkıştırayım derken eziyet çeker, gezinizden hiçbir şey anlamazsınız. Tiran’dan ve İşkodra’dan Budva’ya otobüsler gitmekte. Kotor’dan da Mostar’a yine aynı şekilde otobüs seferleri vardır. Pandemi sonrası değişen tek şey her yerde olduğu gibi pahalılıktır. Bunun dışında lütfen yola çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin pandemi giriş koşullarını teyit ediniz.

 23. Merhaba,

  Erken kalkmadan çeşitlendirme açısından Saraybosna’dan Mostar’a otobüs ile gidip tren ile dönmek mantıklı duruyor. Ne düşünüyorsunuz?

  • Merhaba Nevzat Bey,

   Olur elbette… Mostar’a daha fazla vakit ayırmış olursunuz. Dönüşü ise gün batımı eşliğinde tren yolculuğu yaparsınız. Unutmadan, dönüşte trenin sol tarafına bilet kesin. Manzara daha çok solunuzda kalacaktır.

   • Fatih Bey merhaba,

    Dönüşte (Mostar-Saraybosna) trenin sağına binmiyor muyduk? 🙂 Benim için önemli bir ayrıntı olduğundan bu şekilde not almıştım da. 🙂

     • Fatih Bey dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak. Baş Çarşı’ya çok yakın bir yerde ev tuttuğumuz halde otogardan bile gelişte araç ayarlamaya 10 Euro istediler. Ev sahibi taksinin çok daha fazla olacağını ve güvenilmez olacağını söyledi. Otogar, tren garı, havalimanı hepsi için ulaşım sıkıntısı yaşayacağımız için bir öneriniz var mıdır? Bir de tren saatleri Mostar için sabah 7 olduğu için o saatte tramvay bulunur mu, bilginiz varsa diye sormak istedim.

      Şimdiden çok teşekkür ederim.

     • Merhaba Ceren Hanım,

      Rica ederim. Açıkçası pandeminin de etkisiyle birlikte çoğu ülkede fiyatlar inanılmaz arttı. Balkanlarda bulunduğum zaman ile bugünkü fiyatları karşılaştırdığımda inanılmaz farklar var. Saraybosna’da ulaşım, şehre yeni gelen biri için çözülmesi güç bir yapıya sahip. Özellikle otobüs terminalinden şehir merkezine gitmek gerçekten meşakkatli. Konfor ve hız açısından 10 Euro yine makul bir ücret gibi görünüyor. Ancak şunu da ekleyeyim, Başçarşı’dan tramvay ve ana caddeden de otobüsler hem otogara hem de tren garına gitmektedir. Taksi evet fazla isteyecektir. Turist olduğunuz için fiyat tarifesi değişiklik gösterecektir. Mostar’a ilk tren 07:15. Başçarşı’dan tren garına (Željeznička Stanica) ilk tramvay ise 05:56’da geçiyor. 1 numaralı tramvaya bineceksiniz.

      Daha fazla sorularınız olursa yine buradan yazabilirsiniz. Yardımcı olmak için her zaman buradayım.

     • Merhaba,

      1 no’lu tramvay Başçarşı’dan tren istasyonuna gitmektedir. Tramvay biletinizi Başçarşı’da şadırvanın karşı yolundaki durak yanında bulunan büfeden satın alabilirsiniz.

 24. Merhaba Fatih Bey,

  Bir haftalık Bosna Hersek-Karadağ-Kosova tatili planlıyorum. 2 gün Bosna Hersek, 3 gün Karadağ ve 2 gün Kosova. Karadağ’dan Priştine’ye otobüs var mı? Ülkelerin içinde araba kiralamayı, ülkeler arasını ise otobüsle geçmek istiyorum. Bosna Hersek Havalimanı’nda araç kiralayıp Priştine (Kosova) Havalimanı’nda teslim oluyor mu? Araç kiralama günlük ne kadardır?

  • Merhaba Şaban Bey,

   Podgoritsa’dan Priştine’ye otobüsler gitmektedir. Balkanlar’da uluslararası araç kiralama hizmeti veren şirketler mevcut. Aracı kiralayıp bir başka ülkede teslim etmenizde problem olmuyor. Günlük araç kiralama ücretleri hakkında ise ne yazık ki bir bilgim yoktur.

  • Merhaba Rukiye Hanım,

   Haftanın tüm günü Saraybosna’dan Mostar’a belirli saatlerde otobüsler hareket etmektedir. Ayrıca trenle ulaşım da mümkündür. Güncel saat bilgilerini ilgili yerel ulaşım web sitelerinden kontrol edebilirsiniz.

 25. Merhaba,

  Bu güzel, aydınlatıcı yazı için çok teşekkür ederim. 🙂 Çok yardımcı oldu bana. Benim Saraybosna ve Mostar gezim var. Saraybosna’dan Mostar’a otobüs ile geçecektim. Yazınızda da ifade etmişsiniz doğu ve batı terminalleri diye. Ben araştırdım fakat ikisini ayıramadım. Araştırmalarım sonucu isimleri şu şekilde: Autobuska Stanica Sarajevo diğeri ise Autobuska Stanica Istočno Sarajevo. Mostar’a gitmek için hangi terminali kullanmalıyım? 🙂

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Mostar’a, Autobuska Stanica Istocno terminalinden gidebilirsiniz. Terminale ulaşımı da yine site içerisindeki gezi notlarımda yazdım. Saraybosna ve Mostar hakkında daha fazla sorularınız olursa yine buradan yazabilirsiniz.

   Şimdiden keyifli geziler dilerim!

   • Yukarıdaki yazınızda Saraybosna’dan Mostar için batı terminalini kullanın demişsiniz ama Autobuska Stanica Istocno’nun anlamı doğu terminali olarak çıkıyor. Ya da doğu terminali mi demek istediniz?

 26. Merhabalar,

  4 arkadaş 20 Ocak Üsküp gidiş, 27 Ocak Saraybosna dönüş olacak şekilde uçak bileti aldık. Biz Üsküp 2 gece, 1 gün Ohri, gece Belgrad’a gidiş (1 gece kalınacak), Saraybosna 2 gece (son gün Mostar’a gidilip dönülecek) şeklinde yaptık.

  Sizin önereceğiniz bir rota var mı acaba?

  • Merhaba Tuğba Hanım,

   Yazmış olduğunuz rota gayet iyi. Fakat Budva terste kaldığı için buraya gelip tekrar Saraybosna’ya dönmek vakit kaybı olacaktır. Diğer türlü Üsküp ve Belgrad’dan 1’er gün almanız lazım ki Budva’ya yol+konaklama şeklinde katabilesiniz. Planladığınız şekildeki rota bence çok iyi. Şehirlere ayırdığınız gün sayıları da ideal.

   Başka sorularınız olursa ilgili makalelere yorum yazarak sorabilirsiniz.

   Şimdiden keyifli geziler.

   • Fatih Bey tekrar merhaba,

    Son olarak, kış aylarında gideceğimiz için tren ve otobüs saatlerinde değişiklik olur mu? Mesela Ohri’ye giderken otobüs kullanmak zorunda kalacağız ve Ocak ayı olduğu için otobüs seferi bulabilir miyiz diye düşünüyoruz? Hava şartlarından dolayı biraz tedirgin olmuyor değiliz. 🙂

    Bunu bulabileceğiz bir site var mı acaba?

 27. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. 29 Ağustos-2 Eylül arasında arkadaşımla bir gezi planlanıyoruz. İlk buluşma yeri Saraybosna olacak şekilde ve sonrasında da Karadağ’a geçelim diyoruz. Nasıl bir rota izleyebiliriz? Dönüş 2 Eylül’de yine Saraybosna’dan olacak. Tavsiye edebileceğiniz otel varsa onu da söylerseniz sevinirim.

  Teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhaba Hıdır Bey,

   Gezi süreniz çok kısa. Dolayısıyla Saraybosna-Mostar-Kotor-Saraybosna şeklinde bir rota izleyebilirsiniz. İlgili şehirler hakkında gezi notları ve pratik bilgileri site içerisinde yazdığım yazılardan okuyabilirsiniz.

 28. Merhaba,

  Bugün akşam Viyana’dan Saraybosna’ya otobüs ile geçeceğim. 3 günlük bir tatil planım var. Basta sadece Saraybosna’yı gezeyim diye düşünürken şimdi Mostar’a da geçmek istiyorum. Fakat dönüş otobüsüm yine Saraybosna’dan olacak. Dönüşüm 3. gün akşam 18:30 da. O gün içinde sabah gidip akşam otobüsüme yetişebilir miyim? Yani Mostar’dan Saraybosna’ya otobüs saatleri sık mıdır?

  Teşekkürler şimdiden.

 29. Merhaba,

  Önümüzdeki günlerde bir tur aracılığı ile Saraybosna ve Belgrad’a gidiyoruz. Ancak turun “ekstra turlar” diye ücretlendirdiği Mostar gezisi kişi başına 60 Euro. Mostar’a gitmek için sizce iki kişi 120 Euro vererek tura bağlı kalmak mı yoksa kendi kendimize gitmek mi mantıklı? Yani ulaşım ve yemek diyor, Türk köyü gezisi diyor ama 120 Euro isteniyor. Biraz abartı değil mi?

  • Merhaba Gonca Hanım,

   Bana kalsa turla gitmenizi de tavsiye etmem. Balkanlar’ı yalnız veya arkadaşlarınızla gezebilirsiniz. Mostar’a gelecek olursak; 120 Euro sakın vermeyin hatta o ekstraya da katılmayın. Kendi başınıza Mostar’ı gezebilirsiniz. Küçük, şirin bir yer. Bugünün döviz kurlarını baz alırsak 750 TL gibi bir rakam yapıyor. Buna hiç gerek yok.

   Saraybosna, Belgrad ve Mostar hakkında daha fazla sormak istedikleriniz olursa her zaman yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 30. Saraybosna’dan Mostar’a trenle gitmek için sabah saat 07.15 trenine Başçarsı’dan tramvay-otobüs var mıdır? Veya nasıl gideriz? Ayrıca biraz yaşlı ve kiloluyuz, Mostar’da köprü ve şehrin içinde nasıl gezilir?

  Sevgiler.

  • Merhaba Murat Bey,

   Başçarşı Meydanı’nın karşı yolunda tramvay ve otobüslerin geçtiği durak var. Durağın yanında da büfe. Büfeden tren istasyonuna yakın geçen tramvay hattını sorun. 1 ve 3 numaralı tramvayın geçtiğini biliyorum ancak siz yine de sorun ve teyit edin. Ayrıca bu büfeden kendinize tramvay biniş biletini de alabilirsiniz.

   Mostar, Eski Kent bölgesinden ibaret. Yaz sezonu biraz kalabalık olur ancak gezmenize engel değildir. Özellikle Mostar Köprüsü’nde yürürken çok dikkatli olun çünkü taşlar çok kaygan ve düşme tehlikesi yaşayabilirsiniz.

   Daha fazla sorularınız olursa her zaman buradan yazabilirsiniz.

   Sevgi, selamlar.

 31. İyi günler,

  Ben öncelikli olarak Belgrad’dan Mostar’a geçeceğim fakat otelden çıkış yaptığım günden bir gün sonra Mostar’da kalacağım yer ayırttım. Bu yüzden Belgrad’dan geç saatlerde çıksam ve sabaha karşı Mostar’a varsam otobüs bulabilir miyim? Bir seçenek de Saraybosna’dan Mostar’a tren yolculuğu yapmak istiyorum fakat seferler konusunda sıkıntım var. Belgrad’dan geç saatte çıkıp Saraybosna’ya gitsem Saraybosna’da geç saatlerde çok bekler miyim tren seferini?

  Biraz karışık oldu ama yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba Burak,

   Belgrad’dan gece 22:00’de hareket eden ve ertesi günün sabahı saat 09:00’da Mostar’a varan bir otobüs seferi mevcut. Tren ise karşılıklı olarak sabah 06:55’te hareket ediyor, yolculuk 3 saat sürüyor.

 32. Öncelikle merhabalar,

  Sözlerime ve sorularıma başlamadan önce bir matematik öğretmeni olarak size teşekkür etmeliyim. Gerçekten öğretici, aydınlatıcı ve gerçekçi bir yazı olmuş. Çok güzel bilgiler verilmiş.

  Şimdi sorularıma gelirsek;

  8-10 gün arası bir Balkan turu planlaması yapmak istiyoruz eşimle. Neden tur şirketlerini tercih etmediniz diye sorarsanız eğer tabi ki o da bir seçenek. Fakat detaylı incelediğimde tur programlarını, hep panoramik tur diyerek hızlı hızlı geçişler var. Önemli yerlere ekstra tur başlığı altında vermişler ve atıyorum tur 500 Euro ise oluyor 1000 Euro kişi başı. Ve istediğimiz gibi planlayamadığımız, gezemediğimiz, yiyip içemediğimiz bir seyahate dönüşmüş oluyor. Sanırım bizim için buradaki tek dezavantaj Türkçe rehberlik hizmeti. Dolayısıyla kendimiz gezginci ruhumuzla gezmeye karar verdik 30’lu yaşlarımızın başlarında. 🙂

  1. İstanbul-Belgrad 2 gün – Saraybosna 2 – Mostar 1 – Kotor 1 – Budva 1 – İşkodra – Tiran 1 – İstanbul şeklinde bir gezi planlaması düşündüm.
  2. Yurt dışına ilk defa çıkacak olmamız sebebiyle yanımızda Euro mu bulunduralım?
  3. Sağlık veya seyahat sigortası yaptırmalı mıyız?
  4. Rotamız hakkında ne düşünürsünüz? Fikriniz bizim için çok değerli.
  5. Yurt dışında neleri kesinlikle yapmalıyız? Neleri kesinlikle yapmamalıyız dediğiniz şeyler var mı?

  • Merhabalar Baran Bey,

   Teşekkür ederim. Yazılarım insanlara faydalı olabiliyorsa ne mutlu bana…

   Ben insanlara asla neden tur şirketi ile gitmiyorsunuz demem. 🙂 Çünkü tur şirketlerine karşı biriyim. Şirketler fahiş fiyatlar ile dar bir programda insanları koştur-koştur şeklinde gezdiriyor. Kimse geziden bir şey anlamıyor. En iyi gezi yöntemi bireysel, bağımsız ve dilediğince gezebilme özgürlüğüdür. Dil konusunu dert etmenize gerek yok. Tarzanca konuşup dünyayı gezenler var. Bu, insanın kendisiyle, özgüveni ile alakalı bir şey. Henüz genç bir çiftsiniz. Sırt çantalı bir gezgin gibi dünyayı kendi planlamanız ile rahatlıkla gezebilirsiniz.

   1. Rotanız ve ilgili şehirlere ayırdığınız gün bence gayet yeterli. Belki Kotor’a 1 gün daha ayırabilirsiniz. Ayrıca dönüşü Üsküp’ten planlayarak böylece Tiran’dan Ohri’ye geçebilir ve buradan da Üsküp’e geçerek bu iki şehri de görmüş olursunuz. Ohri’ye 1 gün, Üsküp’e ise 2 gün yeterli olacaktır.
   2. Yurt dışı seyahatlerinizde her zaman ya Dolar ya da Euro ile çıkmalısınız.
   3. Balkanlarda seyahat-sağlık sigortası sorulmuyor. Olmasa da olur ancak siz kendi kişisel güvenliğinizi düşünüyorsanız ve garantici iseniz sigorta yaptırabilirsiniz. En az 30 günlük bir sigorta da zaten pek pahalı olmayacaktır.
   4. Rotanız gayet iyi. Dediğim gibi dönüşü Üsküp’ten planlarsanız böylece Ohri ve Üsküp’ü de görmüş olursunuz.
   5. Gittiğiniz şehirlerin çarşı pazarlarını dolaşın, arka sokaklarına gidin, kafelerinde vakit geçirin. O şehrin asıl dokusunu hissedin. Balkanlar’da kesinlikle yapmamalısınız dediğim bir şey yok. Keyifli ve güvenle gezebileceğiniz bir coğrafya.

  • Merhabalar,

   Bence Tiran’da konaklamanıza gerek yok. Mostar’da da gerek yok. Araba kiralayıp gezecek iseniz diye konuşuyorum. İşkodra çok daha güzel. Orada 1 gece kalın derim. Tiran yerine neden Ohri ve Üsküp yok mesela listede?

   Benim şahsi fikrim:

   2 gece Belgrad
   2 gece Bosna Hersek ve Mostar ve Poçiteli. Günübirlik gidersiniz.
   1 gece Üsküp
   2 gece Ohri. Gezilecek çok güzel yerler var.
   1 gece Budva ve Kotor’u gezersiniz.
   1 gece İşkodra’da kalırsınız. Yol üzeri de Tiran’ı gezersiniz.
   1 gece Kosova. Prizren ve Priştine

 33. Merhaba,

  Saraybosna-Belgrad arası ulaşım en geç saat kaçta? Biz 23:00’den sonra yolculuk yapmayı planlıyoruz bu mümkün mü? Ayrıca Bosna Hersek, Sırbistan ve Kuzey Makedonya seyahat sağlık sigortası istiyor mu?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Elif Hanım,

   Saraybosna-Belgrad arası gece otobüsü ne yazık ki yok. Sabah saat 06:00’da birden çok firma Saraybosna’dan Belgrad’a gidiyor. Gün içerisinde diğer saatler ise; 06:30, 08:00, 09:45 ve 12:30’dur. Yolculuk süresi 7 saattir. Fiyat yaklaşık olarak 90-100 TL arası değişiyor.

   Bosna Hersek, Sırbistan ve Kuzey Makedonya gezisi için seyahat sağlık sigortasına gerek yok. 1 ay yaptığım Balkan turunda kendim için de seyahat sağlık sigortası çıkarmamıştım ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Ancak ilgili ülkeler için dönüş biletiniz, konaklama rezervasyon ve seyahat planınızı gösteren bir dokümanın yanınızda olması sınır polislerine bir güven verecektir.

 34. Merhaba,

  Benim sorum şu; Mart ayında Bosna’ya ve Nisan ayında Belgrad’a gideceğiz. Daha önce vizesiz seyahat etmediğim için herhangi bir prosedürü vs. var mı merak ediyorum. Bize söylenen seyahat sigortası evraklarınız ve bilet ve konaklama evraklarınız yanınızda olsun.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Gizem Hanım,

   Bosna Hersek ve Sırbistan vizesiz iki ülke. Ancak varışlarda sınır polislerinin sıkıntı çıkarmaması adına dönüş uçak bileti, seyahat planınız, konaklama rezervasyonunuz yanınızda bulunması ülkeye girişte çıkabilecek herhangi bir problemin önüne geçecektir. Dolayısıyla size söylenenler doğrudur. Balkanlar seyahatimde seyahat sigortası yaptırmamıştım. Açıkçası hiç sorulmadı da… Fakat seyahat güvenliğiniz adına sigorta da yaptırabilirsiniz.

 35. Merhabalar,

  Bir sorum olacaktı. Mayıs ayında Mostar’da bulunacağım oradan Dubrovnik’e geçebilir miyim yoksa Hırvatistan için özel vize almam gerekli mi? Gerekli ise öğrenci olduğum için ne kadar ödemem gerekir?

  Teşekkürler.

  • Merhaba Kübra Hanım,

   Dubrovnik için Hırvatistan vizesi veya Schengen vizesi sahibi olmanız gerekiyor. Hırvatistan ne yazık ki Türk vatandaşlarına vize isteyen bir ülke ve Schengen kapsamında. Schengen vizesi hakkında detaylı bilgi için İnternette araştırma yapabilir, gerekli evrakları toplayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 36. Merhabalar,

  19-22 Şubat arası Saraybosna’da olacağım. Bir Çok farklı yerden okudum fakat kış döneminde havaalanından şehir merkezine otobüsler var mı yok mu net bir bilgi edinemedim. 103 numaralı troleybus ve 31E numaralı bir otobüs olduğunu biliyorum. Ama çalışıyorlar mı onu öğrenmek istiyorum.

  Teşekkürler.

  • Merhaba Kübra Hanım,

   Doğru biliyorsunuz. Saraybosna Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Ancak, troleybüs durağı havaalanına yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunmakta. En yakın tramvay durağı ise havaalanına yaklaşık 3,5 kilometre mesafedeki Stup’tadır. Tramvaylar Başçarşı ve Ilidza arasında çalışıyor.

   Kiosklardan satın alacağınız toplu taşıma biletleri 1.6 KM, otobüs şoföründen satın alınanlar ise 1.80 KM’dir.

   Dilerseniz havaalanı otobüsü (Centrotrans Eurolines) ile de şehir merkezine geçebilirsiniz. Havaalanı-Başçarşı otobüs saatleri: 05:30, 18:30, 07:15, 08:45, 23:15, 13:15 , 13:50, 15:10, 16:40, 17:30, 20:40 ve 22:00.

 37. Merhaba,

  Bugün (03.02.2019) Saraybosna’dan Mostar’a gittim. Saraybosna’nın her yerinden görülebilen Mavi Gökdelen (Avaz) bitişiğinde tren istasyonu var. (Bugün itibari ile 1 Mark 3 TL) Yetişkin 20 Mark ve çocuk 10 Mark. Bu fiyatlar gidiş ve dönüş için. Gidiş bileti alırken kişi başı 1 Mark rezervasyon parası alıyorlar. Bu para yukarıdaki bilet parasının içinde. Ben pazar günü saat 07:15 trenine bindim. Yolculuk 2.5 saat sürdü. (dönüş saat 17:05’te unutmayalım ve tek tren ona göre). 99 adet tünel geçtik. Manzara harika. Trenlerin dışı eski ama içi konforlu. İçerideki memura söyleyince ters koltuğu etrafında döndürüyorlar (trende ters oturamayana müjde). Giderken sola, dönerken sağa oturun. İlk 2 saat nehir ve manzara solunuzda, sonra nehrin karşısına geçince son yarım saat de manzara sağınızda kalıyor. Dönüşte sağa oturun…

  Mostar’da inince terminalden çıkar çıkmaz sola dönün… Böylece yol hep nehre paralel olacak. Kaybolmak imkansız olacak. 15 dakika yürüyüşle Mostar Köprüsü’ndesiniz. Yol boyunca camiler var. Onların fotoğraflarını dönüşte çekersiniz. Mostar Köprüsü’nün diğer ucundaki cafede Türk kahvesi 3 Euro. Fakat 1.5 saat oturdum ve üst katta olduğu için paha biçilmez fotoğraflar çektim… Zırt pırt bir şey iç de demiyor. Tren istasyonu tarafı Müslüman. Nehrin karşısı Hırvat. Köprüden karşıya geçince çok yüksek kulesi olan bir kilise var. Kilise kapalıydı giremedik. Sabah ve öğleden sonra belli saat aralığında açık. Öğleden Sonra saat 15:30’dan sonra açık. Kuleye girmek için bitişiğindeki kafeye başvurun. Yetişkin 3 Euro, çocuk ise 2 Euro. Ya da 2 katı Mark. Kule 117 metre. 80 metreye asansörle çıkıyorsunuz. Merdivenler çok geniş. İçindeki dev çanları görüp yukarı çıkınca manzarası harika. Mostar ayağınızın altında. Biz 40 dakika kaldık. Sıkılınca indik. Burada Begov (bey) çorbası için. Şadırvan adlı yer temiz ve güzel. Köprüye 50 metre mesafede ve Müslüman tarafında. Tuvaletler 1 Mark. Kafelere girin para vermeyin. Tren istasyonundan Mostar’a gidişte marketler var. Su, abur-cubur, çikolata alabilirsiniz. Mercator, Kanzum diye aratın Google’da. Gerçi yolda görürsünüz. Su 1 Mark, çikolatalar 1-1.5 Mark. (3 ile çarpın TL’ye çevirin)

  Dönüş saat 17:05 aynı yoldan dönün. Saraybosna’ya dönünce Latin Köprüsü’ne asma kilit takmayı unutmayın. Türkiye de alın ve kendinizin ve aşkınızın adını kazıyın. Kilit halkanın çapı 6, 7 cm olsun ki takabilesiniz. Biz hazırlıksızdık. Bir de taksi ucuz. Saraybosna havalimanından Başçarşı 18 Mark. Havalimanından Umut Tüneli 15-20 Mark civarı. Umut Tüneli girişi kişi başı 10 Mark. Tünelin 20 metre olduğunu söyleyeyim. Değmez diyen çok çıkar. Benim beklentim karşılanmadı. Sadece acılarına ortak oldum. Ama sokakta yürürken de aynı duygu sarmalıyor. Taksi yerine kaçak taksi (vatandaş arabası) 5-10 Mark daha ucuz oluyor. Pazarlık yapın her şeyde. Bosna’da börek 3-4 Mark, kahve 2 Mark, bitki çayı 1 Mark. Gözlemlerim bunlar.

  Hepinize iyi yolculuklar.

 38. Merhaba,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bu bahsettiğiniz tren ve otobüs hatları Dubrovnik’e uğruyor mu? Vizemiz yok da bazı otobüsler uğruyormuş diye duymuştum. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba Esra Hanım,

   Saraybosna-Mostar arası ulaşımınızı ülke içerisinde yapıyorsunuz. Siz sanırım Mostar-Kotor arası ulaşım için sordunuz sorunuzu? Eğer öyleyse, Dubrovnik’e uğramadan Mostar’dan Kotor’a ulaşım otobüslerle sağlanıyor. Bu rota için de yine site içerisinde bir yazı yazdım. Okuyabilirsiniz.

 39. Merhabalar,

  Yazınızı keyifle okudum ve sizden bir kaç bilgi almak istiyorum. Şimdi biz yaz ayı için Saraybosna, Mostar, Budva ve Kotor arası seyahat etmek istiyoruz. Mostar ve Budva arası otobüs var mı? Birde rotayı nasıl düzenlemek gerekiyor bununla ilgili yardımcı olabilir misiniz? Rota çizmemiz konusunda dönüş ve uçak biletini nereden alalım?

  • Merhaba Merve Hanım,

   Teşekkürler! Elbette, yardımcı olayım… Mostar-Budva arası değil de, Mostar’dan Kotor’a ilk olarak geçeceksiniz daha sonra Budva’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Zaten Kotor-Budva arası 20 dakika yakınlıkta. Mostar-Kotor arası ulaşım için ise yine site içerisinde bu rota üzerine yazı yazdım. Bu yazıyı mutlaka okuyun.

   Rota olarak şöyle bir sıkıntı var: Kotor, Budva ve Podgorica’dan İstanbul’a uçuş seferleri yapılmıyor. Gidişi Saraybosna’ya alsanız dahi, dönüşü en yakın şehir olan Arnavutluk’un başkenti Tiran’dan almanız gerekecek. Böylece Budva’dan İşkodra’ya ve buradan da dönüş uçağı için Tiran’a ulaşım sağlamanız gerekecek. Tam tersi rotayı baz alsak bile bu defa gidiş Tiran, dönüş Saraybosna olacak şekilde seyahatinizi planlamanız gerekecek.

   Uçak biletlerini ise Pegasus ve diğer uçak bileti kıyaslama yapan siteler aracılığı ile en uygun fiyatı yakalamaya bakın. Bu nedenle eğer ki seyahat takviminiz net ise şimdiden uçak biletlerine bakmanızı tavsiye ederim.

   Başka sorularınız olursa yine buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 40. Merhaba,

  Her şey için teşekkürler. Azerbaycan’dan selamlar. Mostar’dan Saraybosna’ya en son tren kaçta kalkıyor bu hatta bilginiz var mı? Döviz her yerde bozabiliyor muyuz? Otobüs garında şu muhteşem ikiliye (börek ve çaya) ☺ ne kadar ödediniz?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Rica ederim. Selamlar! 🙂 Mostar’dan Saraybosna’ya her gün iki tren gidiyor. İlki sabah 06:39’da Mostar’dan ayrılıyor ve ertesi gün sabah 08:33’te Saraybosna’ya varıyor. İkinci ve günün son treni ise saat 17:05’te Mostar’dan ayrılıyor ve ertesi gün akşam üzeri saat 18:55’te Saraybosna’ya varıyor. Tren bileti ücreti 11,90 KM (Bosna Markı). EUR VE USD para birimini Mostar ve Saraybosna şehir merkezinde bozabilirsiniz. Otobüsün kalkmasına henüz yarım saat vardı. Otogarda güzel bir börekçi görünce girdim içeri ve bu bütün porsiyon ve duble çaya yalnızca 1 KM verdim. Balkanlar seyahatimde EUR 7 civarındaydı. Şu an gitseniz 5 TL gibi ucuz bir rakama tekabül ediyor. Balkanlar nispeten Türkiye’ye göre ucuz bir ülke. Tabii Manat’ın değerini bilmiyorum. 🙂

   Umarım keyifli bir gezi deneyimi yaşarsınız. Sorularınız olursa yine buradan sorabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 41. Merhabalar,

  Yazınız o kadar faydalı oldu ki anlatamam, bu yüzden çok teşekkür ederim. Tek başıma bir yolculuğa hazırlanıyorum ve ilk rotam Bosna Hersek. Sadece Tiran’a nasıl geçerim, sizce hangi rotayı kullanmalıyım? Bana birkaç tavsiye verirseniz çok sevinirim. Bol gezmeli günleriniz olsun.. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Şule Hanım,

   Rica ederim. Faydalı olmasına sevindim. Benim izlediğim rotayı izleyerek Tiran’a ulaşabilirsiniz. Ulaşım gayet kolay. Yine aynı şekilde Mostar’dan Kotor veya Podgorica’ya nasıl gidilir hakkında yazı yazdım. Site içerisinde mevcut. Mostar’dan Podgorica’ya geçebilir ve buradan da Tiran’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Daha fazla sorularınız olursa yine buradan yorum yazarak bana iletebilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

   Size de şimdiden keyifli ve güvenli bir seyahat dilerim.

   • Kardeşim çok değerli açıklamalar yapmışsın. Sorum olacaktı. Rezervasyon otelde ödeme yaparsam sorun çıkar mı? Saraybosna Havaalanı’nda Başçarşı’ya yakın bir hostel ayarladım. Gidiş 4 Ağustos, dönüş 10 Ağustos.

    Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

    • Merhaba İsmet Bey,

     Çok teşekkürler. Rezervasyonu hangi siteden yaptınız? Ön ödeme talep edilmediyse zaten otelde ödeme yapıyorsunuz. Otel rezervasyonunuzu mobilde tutun. Havaalanında olur da polisler sorarsa gösterirsiniz. Aynı şekilde dönüş biletinizi de mobilde bulundurun. Konaklama, dönüş bileti, az miktar para vb. kriterler sağlanmayınca sınırda sorun yaşanabiliyor. Saraybosna’da şehir içi ulaşım gayet iyi. Raylı sistem ve otobüsler Başçarşı ve çevresine gidiyorlar.

     Başka sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.