Saraybosna Otobüs Terminali

Saraybosna’da kaldığım üç günün ardından bir sonraki durağım Mostar olmuştu. Meşhur Mostar Köprüsü’nü görebilmenin heyecanı içerisindeydim. Sabah saat 08:00’da Saraybosna’da güne uyanıyor ve Hotel Irmak işletmecisi Yaşar Bey ile son kez bir araya geliyordum. Üç gün boyunca Saraybosna’da Hotel Irmak’ta kalmıştım. Misafirperverlikleri için başta Yaşar Bey olmak üzere tüm Hotel Irmak çalışanlarına bir kez daha teşekkür ederim.

Sizlere ilk olarak Mostar hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Daha sonra ise Saraybosna’dan Mostar’a Nasıl Gidilir? sorusunun cevabını detaylıca yazacağım…

Mostar Hakkında Bilgi

Güzel mi güzel, şirin mi şirin Mostar, Bosna Hersek’in en popüler cazibe merkezlerinden biri. Balkanlar gezisinin olmazsa olmaz duraklarından biri. Sırf Mostar Köprüsü için yüz binlerce turist buraya akın ediyor. Arnavut kaldırımlı sokakları, eski binaları ve belki de dünyanın en pitoresk köprüsü ile bu şehir bir peri masalını andırıyor. Mostar, Eski Köprü’yle (Stari Most) en çok ilgi çeken harika bir yer.

Çok şirin, turist popülasyonu bir hayli fazla olan bu güzel Mostar şehri, eski köprüsüyle özdeşleşmiş ve aynı zamanda camileri, eski Osmanlı mimarisi evleri ve konakları ile görülmeye değer bir Balkan şehri.

Mostar, yarım günde yürüyerek gezebileceğiniz küçük bir yerleşim yeri. Fakat 1 tam gününüzü bu güzel şehre ayırarak, yarım günde gezilecek yerleri bitirdikten sonra, diğer yarım gün olan akşam vakitlerinizi kafelerde bir şeyler yiyip, içerek harcayabilirsiniz.

Mostar’a kadar gelmişken, şehre 15 dakika uzaklıkta bulunan Blagay Tekkesi’ne uğrayabilir ve daha sonra eski Osmanlı kasabası olan Poçiteli’yi de görmek isteyebilirsiniz.

Bosna Hersek, gerek başkent Saraybosna başta olmak üzere, Mostar ve Poçiteli ile gezilip görülmeye değer bir Balkan ülkesi. Üstelik bizlere de vizesiz. Bordo pasaport sahiplerinin 90 gün vizesiz olarak gelebildiği Bosna Hersek, ülkemiz ekonomik şartlarına göre gayet ekonomik bir destinasyon. Aynı zamanda yeme-içme dahil olmak üzere diğer turistik aktivitelerle de bütçenizi fazla sarsmayacak bütçe dostu bir yer.

Balkan seyahat planı yapan pek çok insan Bosna Hersek’i de mutlaka rotalarına ekliyorlar. Siz de Balkanlar gezisi yapmayı planlıyorsanız mutlaka Bosna Hersek’i rotanıza eklemelisiniz. Başlangıç rotanızı Belgrad olarak belirleyebilir ve buradan Saraybosna’ya düzenli olarak otobüs seferleri ile gelebilirsiniz.


Böldüğüm için özür dilerim. Balkanlar ve Orta Doğu’da yaptığım gezilerden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Saraybosna’dan Mostar’a Otobüs Yolculuğu

Keyifli ve doyurucu bir kahvaltıdan sonra ilk olarak Başçarşı Meydanı’na geldim… Sebil’in orada yolun karşısında küçük bir büfe göreceksiniz. Oradan kendinize bir tramvay bileti alın. Fiyatı 1.60 KM. Şoförden alınan biletler ise 2 KM oluyor. Tek kullanımlık olan bu biletleri tramvayda bulunan bilet okuyucu makinelerine okutmanız gerekiyor. Büfenin hemen yanında durak var. Bineceğiniz tramvay hattının numarası: 1 veya 3 no’lu tramvay. Zaten tramvayların önünde, sağında ve solunda camlara yapıştırılmış numaraları göreceksiniz.

Saraybosna Tramvay Kartı

Başçarşı tramvay durağından Saraybosna (batı) Otobüs Terminali’ne toplamda iki tramvay gidiyor. Ancak, 1 numaralı tramvay tam olarak otobüs terminaline giderken, 3 numaralı tramvay ise yaklaşık 200 metre uzaklıkta bırakıyor sizi.

Benim size tavsiyem 3 numaralı tramvaya binmeniz yönünde olacaktır. Çünkü 1 numaralı tramvay hattını neredeyse yaklaşık 1 saate yakın beklemiştim fakat gelmemişti. Siz her 15 dakikada bir Başçarşı durağından geçen 3 numaralı tramvaya binerek 8 durak sonra A.B.D Başkonsolosluğu durağında inin.

Başçarşı-Amerikan Konsolosluğu arası 8 durak. İnmeniz gereken duran Amerikan Konsolosluğu…

Konsolosluk binası hemen sağınızda kalacak. İneceğiniz durağı şoförden veya tramvay içerisindeki yolculara sorarak yardım alabilirsiniz. Amerikan Konsolosluğu durağında indikten sonra yolun karşısında geçin. Yaklaşık 300 metre yürüyün. Işıkların olduğu döner kavşağa gelmiş olacaksınız. Kavşağa gelir gelmez yolun karşısına geçin ve sola dönün. 100 metre daha yürüdükten sonra Mostar’a giden otobüslerin hareket ettiği şehrin küçük otobüs terminaline gelmiş olacaksınız.

***

Saraybosna-Mostar arası 110 km mesafe uzaklıkta. Otobüs ile yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Mostar otobüs biletini Saraybosna batı terminalinden alabiliyorsunuz.

Saraybosna’da iki terminal var. Bu noktada hangi terminalden bineceğinizi karıştırmayın. Batı ve Doğu terminalleri şehrin iki ana terminali. Doğu terminalinden Sırbistan, Macaristan ve Hırvatistan gibi ülkelere otobüsler kalkarken, Batı terminalinden Mostar, Dubrovnik ve Karadağ gibi destinasyonlara otobüs kalkmakta. Mostar’a gitmek için şehrin batı terminalini kullanacaksınız.

Saraybosna Otobüs Terminali

Buradan öncelikle kendinize Mostar’a giden otobüse bir bilet almanız gerekecek. Saraybosna-Mostar otobüs bileti ücreti 16 KM. +1 KM ise bagaj için ödüyorsunuz. Eğer orta boy bir sırt çantanız varsa yanınıza alın ve böylece boş yere 1 EUR vermemiş olursunuz. Öğrenciyim dediğinizde ve öğrenci kartınızı da gösterdikten sonra 16 KM ile Mostar otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

Saraybosna’dan Mostar’a günün her saati otobüs bulabilirsiniz. Otobüs hareket saatim 09:55. Otobüsün hareket etmesine henüz 20 dakika var. Terminal içerisinde bir şeyler yeyip içebileceğiniz küçük mekanlar bulunuyor. Buradan kendinize bir şeyler alabilirsiniz. Nitekim ben de otobüsü beklerken bir porsiyon burek ve bir bardak çay alıyorum.

Balkanlar Bureği

Hareket saati geldi ve otobüsteki yerimi almak için önce turnikeye yöneliyorum. Balkanlarda otobüs/tren fark etmiyor seyahatiniz öncesi biletlerinizi turnikeye okutmanız gerekiyor ve daha sonra perona giriş yapıyorsunuz. Turnike başında kimi zaman görevliler olabiliyor. Kendilerine biletinizi verin ve kontrol etsin. Daha sonra turnikeye okutulan bilet ile perona giriş yapabiliyorsunuz.

Saraybosna Otobüs Peronu

Yolculuk süremiz yaklaşık olarak 2,5 saat sürecek…

Saraybosna-Mostar Otobüsü

Balkanların tümünde olduğu gibi Saraybosna-Mostar arası da muazzam dağ manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Sağlı-sollu yemyeşil doğal manzaralar eşliğinde keyifli bir yolculuk ile Mostar’a gelmiştim…

Saraybosna’dan Mostar’a olan yolculuk her ne kadar kısa olsa da, yolculuk esnasında birbirinden güzel doğal manzaralar eşliğinde devam eden keyifli bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Novi Sad-Saraybosna, Saraybosna-Mostar ve Mostar-Kotor arası dağ yollarının sahip olduğu manzaraları aynı Karadeniz’e benzettim. Yer yer yaylalar, irili ufaklı yemyeşil vadiler ve yerleşim yerleri. Yaz aylarının olması nedeniyle de her yer yemyeşil, göz alıcı manzaralara ev sahipliği yapıyordu.

Mostar yolculuğunuz, şehrin otobüs terminalinde sonlanıyor. Mostar otobüs terminalinden şehir merkezine olan mesafe oldukça kısa. Yürüyerek Mostar otobüs terminalinden, eski kent merkezi (old town) gidebilirsiniz.

Mostar gezi notları ve Mostar hakkında detaylı gezi rehberi yazılarını bir sonraki makalelerde sizinle paylaşıyor olacağım…

Şimdi ise Saraybosna-Mostar arası otobüs ve tren ile olan ulaşımların detaylarını vereceğim.

Saraybosna – Mostar Arası Otobüs Yolculuğu

Saraybosna ve Mostar arasında günde 11 otobüs seferi düzenleniyor. Saraybosna’dan en erken kalkış saati sabah 06:00 ve son hareket saati akşam 19:55. Tek yön yetişkin bilet fiyatları 8€ ila 11€ arasında değişiyor. Çocuklar, öğrenciler ve emekliler için indirimli biletler mevcut. Çocuk yolcular için 2€ ila 5 € arasında, öğrenci ve emekliler için ise 5€ ila 7€ arasında değişiyor.

Mostar Otobüs Terminali

Tam tersi olan Mostar’dan Saraybosna’ya otobüs yolculuklarında ise ilk hareket saati sabah saat 06:00’da, akşam ise en son otobüs saat 20:00’da Saraybosna’ya hareket ediyor. Akşam hareket eden en son araç gece saat 22:35’te Saraybosna’da gelmiş oluyor. Fiyatlar gidiş-dönüş aynı.

Saraybosna-Mostar Otobüs Bileti

Saraybosna’dan hareket eden otobüs sırasıyla Konjic ve Jablanica’ya uğradıktan sonra Mostar’a geliyor. Saraybosna-Mostar arası yaklaşık olarak 110 km ve yolculuk süresi 2,5 saat sürüyor.

Saraybosna – Mostar Arası Tren Yolculuğu

Saraybosna tren garı şehrin her yerinden görülebilen Mavi Gökdelen (Avaz) bitişiğinde yer alıyor. Mostar’a gitmek için bu terminale gelmeniz gerekiyor.

Saraybosna’dan Mostar’a olan tren yolculuğu belki de tüm Avrupa’daki en doğal ve en güzel tren yolculuklarından biridir. Bir taksi ile gitmeye kalksanız bu 50 EUR gibi uçuk bir fiyat ancak tren yolculuğu hem ucuz hem de yolları, manzaraları harika. Tüm yol boyunca inanılmaz derecede doğal manzaraları bu yolculukta görebiliyorsunuz. Dağlar, güzel göller ve yemyeşil bir doğa…

Saraybosna ve Mostar’ı birbirine bağlayan iki tren hattı var. Bunlar 721 ve 723 numaralı Talgo trenleridir. Karşılıklı olarak her gün iki sefer yapılıyor. Yolculuk 2.5 saat sürüyor.

Saraybosna’dan Mostar’a

 • İlk tren seferi: 07:15
 • İkinci tren seferi: 18:18

Mostar’dan Saraybosna’ya

 • İlk tren seferi: 07:06
 • İkinci tren seferi: 17:05

Tek yön tren yolculuğunun ücreti 12 KM’dir. Ortalama 7$ veya 6€’ya eşit. Bu ücretlere 2 KM koltuk rezervasyon ücreti ekleniyor. Eğer gidiş-dönüş bilet alırsanız toplam tutar üzerinden %20 oranında indirim uygulanıyor.

Eğer gidiş-dönüş tren bileti alırsanız yetişkin 20 KM, çocuk yolcular ise 10 KM’dir. Gidiş bileti alırken 1 KM rezerve parası alıyorlar. Bu para da zaten bilet ücretinin içerisinde.

Saraybosna-Mostar Tren Bileti Nasıl Alınır?

Tren biletlerinizi istasyona giderek alabilirsiniz. Yer bulamam diye tedirgin olmayın, her zaman yer oluyor. Talgo trenlerinde koltuk rezervasyonu gereklidir ve biletinizle birlikte veriliyor. Online rezervasyon ne yazık ki yapamıyorsunuz.

İpucu: En iyi doğal ve nehir manzaralarını yakalamak için Saraybosna’dan Mostar’a giden tren yolculuğunuzda trenin sol tarafında, Mostar’dan Saraybosna’ya giderken ise trenin sağ tarafında oturun.


Balkanları ziyaret etmek ister misin? Seyahatini planlarken sana yardım etmeme izin ver! Daha fazla bilgi için benimle iletişime geçebilirsin!


Saraybosna-Mostar arası otobüs veya tren yolculuğu hakkında merak ettiklerinizi, sormak istediklerinizi aşağıda yorum kutusundan yazarak sorabilirsiniz.

1 ay süren Balkanlar gezime ait gezi notları ve gezi rehberleri yazılarım için Balkanlar Gezi Rehberi kategorisini ziyaret edebilir ve Balkan ülkeleri hakkında paylaşımınıza sunduğum detaylı yazıları okuyabilirsiniz.

Mostar tren garında inince dışarıya çıkar çıkmaz solunuza dönün. Bu şekilde şehir merkezine gidene kadar yol hep paralel olacak. 15 dakikalık bir yürüyüş sonrası Mostar şehir merkezine varacaksınız.

***

Mostar’ı gezmeyi düşünüyorsanız veya yalnızca ülke hakkında daha fazla yazı okumak istiyorsanız, bu konuda başka neler yazdığıma bir bakın!

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlarım için beni InstagramFacebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Mostar gezisi mi planlıyorsun?

Mostar hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsin. Mostar gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama, eğlence ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerim ile Mostar gezini planlaman için sana yardımcı olabilirim!

Değerlendirme
Saraybosna'dan Mostar'a Nasıl Gidilir?
❝Mütemadiyen düşünür, çok okur ve çok gezerim.❞ Anadolu aşığıyım! Yüzüm Ortadoğu’ya dönüktür. Ortadoğu tarihi, sosyoloji ve edebiyatıyla hemhal olurum. Ruhumun dinginliği için güzel ezgiler dinlerim. Rebap, tanbur, bağlama ve erbane sesi duyunca kendimden geçer, ney ile içsel yolculuğa çıkarım. Zaman zaman şiir yazar, çokça kısa hikâyeler kaleme alırım. Hadigez.com ve İrangezirehberi.com’u kurarak sizlere tüm deneyimlerimi en ince ayrıntısına kadar paylaşıyorum. Seyahat yazarlığı yapıyor ve İran danışmanlık hizmeti veriyorum.

16 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba,

  Benim sorum şu; Mart ayında Bosnaya ve Nisan ayında Belgrad’a gideceğiz. Daha önce vizesiz seyahat etmediğim için herhangi bir prosedürü vs. var mı merak ediyorum. Bize söylenen seyahat sigortası evraklarınız ve bilet ve konaklama evraklarınız yanınızda olsun.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Gizem hanım,

   Bosna Hersek ve Sırbistan vizesiz iki ülke. Ancak varışlarda sınır polislerinin sıkıntı çıkarmaması adına dönüş uçak bileti, seyahat planınız, konaklama rezervasyonun yanınızda bulunması ülkeye girişte çıkabilecek herhangi bir problemin önüne geçecektir. Dolayısıyla size söylenenler doğrudur. Balkanlar seyahatimde seyahat sigortası yaptırmamıştım. Açıkçası hiç sorulmadı da… Fakat seyahat güvenliğiniz adına sigorta da yaptırabilirsiniz.

 2. Merhabalar,

  Bir sorum olacaktı. Mayıs ayında Mostar’da bulunacağım oradan Dubrovnik’e geçebilir miyim yoksa Hırvatistan için özel vize almam gerekli mi? Gerekli ise öğrenci olduğum için ne kadar ödemem gerekir?

  Teşekkürler.

  • Merhaba Kübra hanım,

   Dubrovnik için Hırvatistan vizesi veya Schengen Vizesi sahibi olmanız gerekiyor. Hırvatistan ne yazık ki Türk vatandaşlarına vize isteyen bir ülke ve Schengen kapsamında. Schengen vizesi hakkında detaylı bilgi için İnternette araştırma yapabilir, gerekli evrakları toplayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 3. Merhabalar,

  19-22 Şubat arası Saraybosna’da olacağım. Bir cok farklı yerden okudum fakat kış döneminde havaalanından şehir merkezine otobüsler var mı yok mu net bir bilgi edinemedim. 103 numaralı troleybus ve 31E numaralı bir otobüs olduğunu biliyorum. Ama çalışıyorlar mı onu öğrenmek istiyorum.

  Teşekkürler.

  • Merhaba Kübra hanım,

   Doğru biliyorsunuz. Saraybosna Uluslararası Havaalanını’ndan şehir merkezine ulaşmak için toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Ancak, troleybüs durağı havaalanına yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunmakta. En yakın tramvay durağı ise havaalanına yaklaşık 3,5 kilometre mesafedeki Stup’tadır. Tramvaylar Başçarşı ve Ilidza arasında çalışıyor.

   Kiosklardan satın alacağınız toplu taşıma biletleri 1.6 KM, otobüs şoföründen satın alınanlar ise 1.80 KM’dir.

   Dilerseniz havaalanı otobüsü (Centrotrans Eurolines) ile de şehir merkezine geçebilirsiniz. Havaalanı-Başçarşı otobüs saatleri: 05:30, 18:30, 07:15, 08:45, 23:15, 13:15 , 13:50, 15:10, 16:40, 17:30, 20:40 ve 22:00.

 4. Merhaba,

  Bugün (03.02.2019) Saraybosna’dan Mostar’a gittim. Saraybosna’nın her yerinden görülebilen Mavi Gökdelen (Avaz) bitişiğinde tren istasyonu var. (Bugün itibari ile 1 Mark 3 TL) Yetişkin 20 Mark ve çocuk 10 Mark. Bu fiyatlar gidiş ve dönüş için. Gidiş bileti alırken kişi başı 1 Mark rezervasyon parası alıyorlar. Bu para yukarıdaki bilet parasının içinde. Ben pazar günü saat 07:15 trenine bindim. Yolculuk 2.5 saat sürdü. (dönüş saat 17:05’te unutmayalım ve tek tren ona göre). 99 adet tünel geçtik. Manzara harika. Trenlerin dışı eski ama içi konforlu. İçerideki memura söyleyince ters koltuğu etrafında döndürüyorlar (trende ters oturamayana müjde). Giderken sola, dönerken sağa oturun. İlk 2 saat nehir ve manzara solunuzda,sonra nehrin karşısına geçince son yarım saat de manzara sağınızda kalıyor. Dönüşte sağa oturun…

  Mostar’da inince terminalden çıkar çıkmaz sola dönün… Böylece yol hep nehre paralel olacak. Kaybolmak imkansız olacak. 15 dakika yürüyüşle Mostar Köprüsü’ndesiniz. Yol boyunca camiler var. Onların fotoğraflarını dönüşte çekersiniz. Mostar Köprüsü’nün diğer ucundaki cafede Türk kahvesi 3 Euro. Fakat 1.5 saat oturdum ve üst katta olduğu için paha biçilmez fotoğraflar çektim… Zırt pırt bir şey iç de demiyor. Tren istasyonu tarafı Müslüman. Nehrin karşısı Hırvat. Köprüden karşıya geçince çok yüksek kulesi olan bir kilise var. Kilise kapalıydı giremedik. Sabah ve öğleden sonra belli saat aralığında açık. Öğleden Sonra saat 15:30’dan sonra açık. Kuleye girmek için bitişiğindeki kafeye başvurun. Yetişkin 3 Euro, çocuk ise 2 Euro. Ya da 2 katı Mark. Kule 117 metre. 80 metreye asansörle çıkıyorsunuz. Merdivenler çok geniş. İçindeki dev çanları görüp yukarı çıkınca manzarası harika. Mostar ayağınızın altında. Biz 40 dakika kaldık. Sıkılınca indik. Burada Begov (bey) çorbası için. Şadırvan adlı yer temiz ve güzel. Köprüye 50 metre mesafede ve Müslüman tarafında. Tuvaletler 1 Mark. Kafelere girin para vermeyin. Tren istasyonundan Mostar’a gidişte marketler var. Su, abur-cubur, çikolata alabilirsiniz. Mercator, Kanzum diye aratın Google’da. Gerçi yolda görürsünüz. Su 1 Mark, çikolatalar 1-1.5 Mark. (3 ile çarpın TL’ye çevirin)

  Dönüş saat 17:05 aynı yoldan dönün. Saraybosna’ya dönünce Latin Köprüsü’ne asma kilit takmayı unutmayın. Türkiye de alın ve kendinizin ve aşkınızın adını kazıyın. Kilit halkanın çapı 6, 7 cm olsun ki takabilesiniz. Biz hazırlıksızdık. Bir de taksi ucuz. Saraybosna havalimanından Başçarşı 18 Mark. Havalimanından Umut Tüneli 15-20 Mark civarı. Umut Tüneli girişi kişi başı 10 Mark. Tünelin 20 metre olduğunu söyleyeyim. Değmez diyen çok çıkar. Benim beklentim karşılanmadı. Sadece acılarına ortak oldum. Ama sokakta yürürken de aynı duygu sarmalıyor. Taksi yerine kaçak taksi (vatandaş arabası) 5-10 Mark daha ucuz oluyor. Pazarlık yapın her şeyde. Bosna’da börek 3-4 Mark, kahve 2 Mark, bitki çayı 1 Mark. Gözlemlerim bunlar.

  Hepinize iyi yolculuklar.

  • Hülya hanım,

   Öncelikle şahsım ve tüm okurların adına ilginiz için çok teşekkür ederim. Çok değerli ve harika bilgiler vermişsiniz. Sayenizde yazıyı da güncelleme fırsatı bulmuş oldum. Değerli katkılarınızdan dolayı tekrardan teşekkürler.

   Sağlıklı ve mutlu bol seyahatli bir yaşam sizinle olsun.

 5. Merhaba,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bu bahsettiğiniz tren ve otobüs hatları Dubrovnik’e uğruyor mu? Vizemiz yok da bazı otobüsler uğruyormuş diye duymuştum. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba Esra hanım,

   Saraybosna-Mostar arası ulaşımınızı ülke içerisinde yapıyorsunuz. Siz sanırım Mostar-Kotor arası ulaşım için sordunuz sorunuzu? Eğer öyleyse, Dubrovnik’e uğramadan Mostar’dan Kotor’a ulaşım otobüslerle sağlanıyor. Bu rota için de yine site içerisinde bir yazı yazdım. Okuyabilirsiniz.

 6. Merhabalar,

  Yazınızı keyifle okudum ve sizden bir kaç bilgi almak istiyorum. Şimdi biz yaz ayı için Saraybosna, Mostar, Budva ve Kotor arası seyahat etmek istiyoruz. Mostar ve Budva arası otobüs var mı? Birde rotayı nasıl düzenlemek gerekiyor bununla ilgili yardımcı olabilir misiniz? Rota çizmemiz konusunda dönüş ve uçak biletini nereden alalım?

  • Merhaba Merve hanım,

   Teşekkürler! Elbette, yardımcı olayım… Mostar-Budva arası değil de, Mostar’dan Kotor’a ilk olarak geçeceksiniz daha sonra Budva’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Zaten Kotor-Budva arası 20 dakika yakınlıkta. Mostar-Kotor arası ulaşım için ise yine site içerisinde bu rota üzerine yazı yazdım. Bu yazıyı mutlaka okuyun.

   Rota olarak şöyle bir sıkıntı var: Kotor, Budva ve Podgorica’dan İstanbul’a uçuş seferleri yapılmıyor. Gidişi Saraybosna’ya alsanız dahi, dönüşü en yakın şehir olan Arnavutluk’un başkenti Tiran’dan almanız gerekecek. Böylece Budva’dan İşkodra’ya ve buradan da dönüş uçağı için Tiran’a ulaşım sağlamanız gerekecek. Tam tersi rotayı baz alsak bile bu defa gidiş Tiran, dönüş Saraybosna olacak şekilde seyahatinizi planlamanız gerekecek.

   Uçak biletlerini ise Pegasus ve diğer uçak bileti kıyaslama yapan siteler aracılığı ile en uygun fiyatı yakalamaya bakın. Bu nedenle eğer ki seyahat takviminiz net ise şimdiden uçak biletlerine bakmanızı tavsiye ederim.

   Başka sorularınız olursa yine buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 7. Merhaba,

  Her şey için teşekkürler. Azerbaycan’dan selamlar. Mostar’dan Saraybosna’ya en son tren kaçta kalkıyor bu hatta bilginiz var mı? Döviz her yerde bozabiliyor muyuz? Otobüs garında şu muhteşem ikiliye (börek ve çaya) ☺ ne kadar ödediniz?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Rica ederim. Selamlar! 🙂 Mostar’dan Saraybosna’ya her gün iki tren gidiyor. İlki sabah 06:39’da Mostar’dan ayrılıyor ve ertesi gün sabah 08:33’te Saraybosna’ya varıyor. İkinci ve günün son treni ise saat 17:05’te Mostar’dan ayrılıyor ve ertesi gün akşam üzeri saat 18:55’te Saraybosna’ya varıyor. Tren bileti ücreti 11,90 KM (Bosna Markı). EUR VE USD para birimini Mostar ve Saraybosna şehir merkezinde bozabilirsiniz. Otobüsün kalkmasına henüz yarım saat vardı. Otogarda güzel bir börekçi görünce girdim içeri ve bu bütün porsiyon ve duble çaya yalnızca 1 KM verdim. Balkanlar seyahatimde EUR 7 civarındaydı. Şu an gitseniz 5 TL gibi ucuz bir rakama tekabül ediyor. Balkanlar nispeten Türkiye’ye göre ucuz bir ülke. Tabii Manat’ın değerini bilmiyorum. 🙂

   Umarım keyifli bir gezi deneyimi yaşarsınız. Sorularınız olursa yine buradan sorabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 8. Merhabalar,

  Yazınız o kadar faydalı oldu ki anlatamam, bu yüzden çok teşekkür ederim. Tek başıma bir yolculuğa hazırlanıyorum ve ilk rotam Bosna Hersek. Sadece Tiran’a nasıl geçerim, sizce hangi rotayı kullanmalıyım? Bana birkaç tavsiye verirseniz çok sevinirim. Bol gezmeli günleriniz olsun.. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Şule hanım,

   Rica ederim. Faydalı olmasına sevindim. Benim izlediğim rotayı izleyerek Tiran’a ulaşabilirsiniz. Ulaşım gayet kolay. Yine aynı şekilde Mostar’dan Kotor veya Podgorica’ya nasıl gidilir hakkında yazı yazdım. Site içerisinde mevcut. Mostar’dan Podgorica’ya geçebilir ve buradan da Tiran’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Daha fazla sorularınız olursa yine buradan yorum yazarak bana iletebilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

   Size de şimdiden keyifli ve güvenli bir seyahat dilerim.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.