Saraybosna Otobüs Terminali

Saraybosna’da kaldığım üç günün ardından bir sonraki durağım Mostar olmuştu. Meşhur Mostar Köprüsü’nü görebilmenin heyecanı içerisindeydim. Sabah saat 08:00’da Saraybosna’da güne uyanıyor ve Hotel Irmak işletmecisi Yaşar Bey ile son kez bir araya geliyordum. Üç gün boyunca Saraybosna’da Hotel Irmak’ta kalmıştım. Misafirperverlikleri için başta Yaşar Bey olmak üzere tüm Hotel Irmak çalışanlarına bir kez daha teşekkür ederim.

Sizlere ilk olarak Mostar hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Daha sonra ise Saraybosna’dan Mostar’a Nasıl Gidilir? sorusunun cevabını detaylıca yazacağım…

Mostar Hakkında Bilgi

Güzel mi güzel, şirin mi şirin Mostar, Bosna Hersek’in en popüler cazibe merkezlerinden biri. Balkanlar gezisinin olmazsa olmaz duraklarından biri. Sırf Mostar Köprüsü için yüz binlerce turist buraya akın ediyor. Arnavut kaldırımlı sokakları, eski binaları ve belki de dünyanın en pitoresk köprüsü ile bu şehir bir peri masalını andırıyor. Mostar, Eski Köprü’yle (Stari Most) en çok ilgi çeken harika bir yer.

Çok şirin, turist popülasyonu bir hayli fazla olan bu güzel Mostar şehri, eski köprüsüyle özdeşleşmiş ve aynı zamanda camileri, eski Osmanlı mimarisi evleri ve konakları ile görülmeye değer bir Balkan şehri.

Mostar, yarım günde yürüyerek gezebileceğiniz küçük bir yerleşim yeri. Fakat 1 tam gününüzü bu güzel şehre ayırarak, yarım günde gezilecek yerleri bitirdikten sonra, diğer yarım gün olan akşam vakitlerinizi kafelerde bir şeyler yiyip, içerek harcayabilirsiniz.

Mostar’a kadar gelmişken, şehre 15 dakika uzaklıkta bulunan Blagay Tekkesi’ne uğrayabilir ve daha sonra eski Osmanlı kasabası olan Poçiteli’yi de görmek isteyebilirsiniz.

Bosna Hersek, gerek başkent Saraybosna başta olmak üzere, Mostar ve Poçiteli ile gezilip görülmeye değer bir Balkan ülkesi. Üstelik bizlere de vizesiz. Bordo pasaport sahiplerinin 90 gün vizesiz olarak gelebildiği Bosna Hersek, ülkemiz ekonomik şartlarına göre gayet ekonomik bir destinasyon. Aynı zamanda yeme-içme dahil olmak üzere diğer turistik aktivitelerle de bütçenizi fazla sarsmayacak bütçe dostu bir yer.

Balkan seyahat planı yapan pek çok insan Bosna Hersek’i de mutlaka rotalarına ekliyorlar. Siz de Balkanlar gezisi yapmayı planlıyorsanız mutlaka Bosna Hersek’i rotanıza eklemelisiniz. Başlangıç rotanızı Belgrad olarak belirleyebilir ve buradan Saraybosna’ya düzenli olarak otobüs seferleri ile gelebilirsiniz.

Saraybosna’dan Mostar’a Otobüs Yolculuğu

Keyifli ve doyurucu bir kahvaltıdan sonra ilk olarak Başçarşı Meydanı’na geldim… Sebil’in orada yolun karşısında küçük bir büfe göreceksiniz. Oradan kendinize bir tramvay bileti alın. Fiyatı 1.60 KM. Şoförden alınan biletler ise 2 KM oluyor. Tek kullanımlık olan bu biletleri tramvayda bulunan bilet okuyucu makinelerine okutmanız gerekiyor. Büfenin hemen yanında durak var. Bineceğiniz tramvay hattının numarası: 1 veya 3 no’lu tramvay. Zaten tramvayların önünde, sağında ve solunda camlara yapıştırılmış numaraları göreceksiniz.

Saraybosna Tramvay Kartı
Saraybosna’da kullanılan metro ulaşım kartı.

Başçarşı tramvay durağından Saraybosna (batı) Otobüs Terminali’ne toplamda iki tramvay gidiyor. Ancak, 1 numaralı tramvay tam olarak otobüs terminaline giderken, 3 numaralı tramvay ise yaklaşık 200 metre uzaklıkta bırakıyor sizi.

Benim size tavsiyem 3 numaralı tramvaya binmeniz yönünde olacaktır. Çünkü 1 numaralı tramvay hattını neredeyse yaklaşık 1 saate yakın beklemiştim fakat gelmemişti. Siz her 15 dakikada bir Başçarşı durağından geçen 3 numaralı tramvaya binerek 8 durak sonra A.B.D Başkonsolosluğu durağında inin.

Başçarşı-Amerikan Konsolosluğu arası 8 durak. İnmeniz gereken duran Amerikan Konsolosluğu…

Konsolosluk binası hemen sağınızda kalacak. İneceğiniz durağı şoförden veya tramvay içerisindeki yolculara sorarak yardım alabilirsiniz. Amerikan Konsolosluğu durağında indikten sonra yolun karşısında geçin. Yaklaşık 300 metre yürüyün. Işıkların olduğu döner kavşağa gelmiş olacaksınız. Kavşağa gelir gelmez yolun karşısına geçin ve sola dönün. 100 metre daha yürüdükten sonra Mostar’a giden otobüslerin hareket ettiği şehrin küçük otobüs terminaline gelmiş olacaksınız.

Saraybosna-Mostar arası 110 km mesafe uzaklıkta. Otobüs ile yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Mostar otobüs biletini Saraybosna batı terminalinden alabiliyorsunuz.

Saraybosna’da iki terminal var. Bu noktada hangi terminalden bineceğinizi karıştırmayın. Batı ve Doğu terminalleri şehrin iki ana terminali. Doğu terminalinden Sırbistan, Macaristan ve Hırvatistan gibi ülkelere otobüsler kalkarken, Batı terminalinden Mostar, Dubrovnik ve Karadağ gibi destinasyonlara otobüs kalkmakta. Mostar’a gitmek için şehrin batı terminalini kullanacaksınız.

Saraybosna Otobüs Terminali
Saraybosna batı otobüs terminali.

Buradan öncelikle kendinize Mostar’a giden otobüse bir bilet almanız gerekecek. Saraybosna-Mostar otobüs bileti ücreti 16 KM. +1 KM ise bagaj için ödüyorsunuz. Eğer orta boy bir sırt çantanız varsa yanınıza alın ve böylece boş yere 1 EUR vermemiş olursunuz. Öğrenciyim dediğinizde ve öğrenci kartınızı da gösterdikten sonra 16 KM ile Mostar otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

Saraybosna’dan Mostar’a günün her saati otobüs bulabilirsiniz. Otobüs hareket saatim 09:55. Otobüsün hareket etmesine henüz 20 dakika var. Terminal içerisinde bir şeyler yeyip içebileceğiniz küçük mekanlar bulunuyor. Buradan kendinize bir şeyler alabilirsiniz. Nitekim ben de otobüsü beklerken bir porsiyon burek ve bir bardak çay alıyorum.

Balkanlar Bureği
Doyurucu bir Balkan yiyeceği: Burek.

Hareket saati geldi ve otobüsteki yerimi almak için önce turnikeye yöneliyorum. Balkanlarda otobüs/tren fark etmiyor seyahatiniz öncesi biletlerinizi turnikeye okutmanız gerekiyor ve daha sonra perona giriş yapıyorsunuz. Turnike başında kimi zaman görevliler olabiliyor. Kendilerine biletinizi verin ve kontrol etsin. Daha sonra turnikeye okutulan bilet ile perona giriş yapabiliyorsunuz.

Saraybosna Otobüs Peronu
Saraybosna batı otobüs terminali peronları.

Yolculuk süremiz yaklaşık olarak 2,5 saat sürecek…

Saraybosna-Mostar Otobüsü
Saraybosna-Mostar arası çalışan otobüs.

Balkanların tümünde olduğu gibi Saraybosna-Mostar arası da muazzam dağ manzaralarına ev sahipliği yapıyor. Sağlı-sollu yemyeşil doğal manzaralar eşliğinde keyifli bir yolculuk ile Mostar’a gelmiştim…

Saraybosna’dan Mostar’a olan yolculuk her ne kadar kısa olsa da, yolculuk esnasında birbirinden güzel doğal manzaralar eşliğinde devam eden keyifli bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Novi Sad-Saraybosna, Saraybosna-Mostar ve Mostar-Kotor arası dağ yollarının sahip olduğu manzaraları aynı Karadeniz’e benzettim. Yer yer yaylalar, irili ufaklı yemyeşil vadiler ve yerleşim yerleri. Yaz aylarının olması nedeniyle de her yer yemyeşil, göz alıcı manzaralara ev sahipliği yapıyordu.

Mostar yolculuğunuz, şehrin otobüs terminalinde sonlanıyor. Mostar otobüs terminalinden şehir merkezine olan mesafe oldukça kısa. Yürüyerek Mostar otobüs terminalinden, eski kent merkezi (old town) gidebilirsiniz.

Mostar gezi notları ve Mostar hakkında detaylı gezi rehberi yazılarını bir sonraki makalelerde sizinle paylaşıyor olacağım…

Şimdi ise Saraybosna-Mostar arası otobüs ve tren ile olan ulaşımların detaylarını vereceğim.

Saraybosna – Mostar Arası Otobüs Yolculuğu

Saraybosna ve Mostar arasında günde 11 otobüs seferi düzenleniyor. Saraybosna’dan en erken kalkış saati sabah 06:00 ve son hareket saati akşam 19:55. Tek yön yetişkin bilet fiyatları 8€ ila 11€ arasında değişiyor. Çocuklar, öğrenciler ve emekliler için indirimli biletler mevcut. Çocuk yolcular için 2€ ila 5 € arasında, öğrenci ve emekliler için ise 5€ ila 7€ arasında değişiyor.

Mostar Otobüs Terminali
Mostar otobüs terminali.

Tam tersi olan Mostar’dan Saraybosna’ya otobüs yolculuklarında ise ilk hareket saati sabah saat 06:00’da, akşam ise en son otobüs saat 20:00’da Saraybosna’ya hareket ediyor. Akşam hareket eden en son araç gece saat 22:35’te Saraybosna’da gelmiş oluyor. Fiyatlar gidiş-dönüş aynı.

Saraybosna-Mostar Otobüs Bileti
Saraybosna-Mostar otobüs bileti.

Saraybosna’dan hareket eden otobüs sırasıyla Konjic ve Jablanica’ya uğradıktan sonra Mostar’a geliyor. Saraybosna-Mostar arası yaklaşık olarak 110 km ve yolculuk süresi 2,5 saat sürüyor.

Saraybosna – Mostar Arası Tren Yolculuğu

Saraybosna tren garı şehrin her yerinden görülebilen Mavi Gökdelen (Avaz) bitişiğinde yer alıyor. Mostar’a gitmek için bu terminale gelmeniz gerekiyor.

Saraybosna’dan Mostar’a olan tren yolculuğu belki de tüm Avrupa’daki en doğal ve en güzel tren yolculuklarından biridir. Bir taksi ile gitmeye kalksanız bu 50 EUR gibi uçuk bir fiyat ancak tren yolculuğu hem ucuz hem de yolları, manzaraları harika. Tüm yol boyunca inanılmaz derecede doğal manzaraları bu yolculukta görebiliyorsunuz. Dağlar, güzel göller ve yemyeşil bir doğa…

Saraybosna ve Mostar’ı birbirine bağlayan iki tren hattı var. Bunlar 721 ve 723 numaralı Talgo trenleridir. Karşılıklı olarak her gün iki sefer yapılıyor. Yolculuk 2.5 saat sürüyor.

Saraybosna’dan Mostar’a

 • İlk tren seferi: 07:15
 • İkinci tren seferi: 18:18

Mostar’dan Saraybosna’ya

 • İlk tren seferi: 07:06
 • İkinci tren seferi: 17:05

Tek yön tren yolculuğunun ücreti 12 KM’dir. Ortalama 7$ veya 6€’ya eşit. Bu ücretlere 2 KM koltuk rezervasyon ücreti ekleniyor. Eğer gidiş-dönüş bilet alırsanız toplam tutar üzerinden %20 oranında indirim uygulanıyor.

Eğer gidiş-dönüş tren bileti alırsanız yetişkin 20 KM, çocuk yolcular ise 10 KM’dir. Gidiş bileti alırken 1 KM rezerve parası alıyorlar. Bu para da zaten bilet ücretinin içerisinde.

Saraybosna-Mostar Tren Bileti Nasıl Alınır?

Tren biletlerinizi istasyona giderek alabilirsiniz. Yer bulamam diye tedirgin olmayın, her zaman yer oluyor. Talgo trenlerinde koltuk rezervasyonu gereklidir ve biletinizle birlikte veriliyor. Online rezervasyon ne yazık ki yapamıyorsunuz.

İpucu: En iyi doğal ve nehir manzaralarını yakalamak için Saraybosna’dan Mostar’a giden tren yolculuğunuzda trenin sol tarafında, Mostar’dan Saraybosna’ya giderken ise trenin sağ tarafında oturun.

Saraybosna-Mostar arası otobüs veya tren yolculuğu hakkında merak ettiklerinizi, sormak istediklerinizi aşağıda yorum kutusundan yazarak sorabilirsiniz.

1 ay süren Balkanlar gezime ait gezi notları ve gezi rehberleri yazılarım için Balkanlar Gezi Rehberi kategorisini ziyaret edebilir ve Balkan ülkeleri hakkında paylaşımınıza sunduğum detaylı yazıları okuyabilirsiniz.

Mostar tren garında inince dışarıya çıkar çıkmaz solunuza dönün. Bu şekilde şehir merkezine gidene kadar yol hep paralel olacak. 15 dakikalık bir yürüyüş sonrası Mostar şehir merkezine varacaksınız.

Deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda insanlara ilham verecek ipuçları ve eğlenceli gerçeklerle paylaşıyorum! Sosyal medyada takip edin ve hiçbir paylaşımımı, seyahat ipuçları ve gezi yazılarımı kaçırmayın!

42 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba,

  Bu güzel, aydınlatıcı yazı için çok teşekkür ederim. 🙂 Çok yardımcı oldu bana. Benim Saraybosna ve Mostar gezim var. Saraybosna’dan Monstar’a otobüs ile geçecektim. Yazınızda da ifade etmişsiniz doğu ve batı teminalleri diye. Ben araştırdım fakat ikisini ayıramadım. Araştırmalarım sonucu isimleri şu şekilde: Autobuska Stanica Sarajevo diğeri ise Autobuska Stanica Istočno Sarajevo. Mostar’a gitmek için hangi terminali kullanmalıyım? 🙂

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Mostar’a, Autobuska Stanica Istocno terminalinden gidebilirsiniz. Terminale ulaşımı da yine site içerisindeki gezi notlarımda yazdım. Saraybosna ve Mostar hakkında daha fazla sorularınız olursa yine buradan yazabilirsiniz.

   Şimdiden keyifli geziler dilerim!

 2. Merhabalar,

  4 arkadaş 20 ocak Üsküp gidiş 27 ocak Saraybosna dönüş olacak şekilde uçak bileti aldık. Biz Üsküp 2 gece, 1 gün Ohrid gece Belgrad’a gidiş (1 gece kalınacak), Saraybosna 2 gece (son gün Mostar’a gidilip dönülecek) şeklinde yaptık.

  Sizin önereceğiniz bir rota var mı acaba?

  • Merhaba Tuğba hanım,

   Yazmış olduğunuz rota gayet iyi. Fakat Budva terste kaldığı için buraya gelip tekrar Saraybosna’ya dönmek vakit kaybı olacaktır. Diğer türlü Üsküp ve Belgrad’dan 1’er gün almanız lazım ki Budva’ya yol+konaklama şeklinde kata bilesiniz. Planladığınız şekildeki rota bence çok iyi. Şehirlere ayırdığınız gün sayıları da ideal.

   Başka sorularınız olursa ilgili makalelere yorum yazarak sorabilirsiniz.

   Şimdiden keyifli geziler.

   • Fatih bey tekrar merhaba,

    Son olarak, kış aylarında gideceğimiz için tren ve otobüs saatlerinde değişiklik olur mu? Mesela Ohrid’e giderken otobüs kullanmak zorunda kalacağız ve ocak ayı olduğu için otobüs seferi bulabilir miyiz diye düşünüyoruz? Hava şartlarından dolayı biraz tedirgin olmuyor değiliz. 🙂

    Bunu bulabileceğiz bir site var mı acaba?

 3. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.. 29 Ağustos – 2 Eylül arasında arkadaşımla bir gezi planlanıyoruz. İlk buluşma yeri Saraybosna olacak şekilde ve sonrasında da Karadağ’a geçelim diyoruz. Nasıl bir rota izleyebiliriz? Dönüş 2 Eylül de yine Saraybosna’dan olacak. Tavsiye edebileceğiniz otel varsa onu da söylerseniz sevinirim.

  Teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhaba Hıdır bey,

   Gezi süreniz çok kısa. Dolayısıyla Saraybosna-Mostar-Kotor-Saraybosna şeklinde bir rota izleyebilirsiniz. İlgili şehirler hakkında gezi notları ve pratik bilgileri site içerisinde yazdığım yazılardan okuyabilirsiniz.

 4. Merhaba,

  Bugün akşam Viyana’dan Saraybosna’ya otobüs ile geçeceğim. 3 günlük bir tatil planım var. Basta sadece Saraybosna’yı gezeyim diye düşünürken şimdi Mostar’a da geçmek istiyorum. Fakat dönüş otobüsüm yine Saraybosna’dan olacak. Dönüşüm 3. gün akşam 18:30 da. O gün içinde sabah gidip akşam otobüsüme yetişebilir miyim? Yani Mostar’dan Saraybosnaya otobüs saatleri sık mıdır?

  Teşekkürler şimdiden.

  • Merhaba Melike hanım,

   Evet! Saraybosna-Mostar-Saraybosna arası her gün saat başı otobüsler kalkmaktadır. İki şehir arası otobüs seferleri sık sık yapılmakta.

   Keyifli geziler dilerim.

 5. Merhaba,

  Bir tur aracılığı ile Saraybosna ve Belgrad’a gidiyoruz önümüzdeki günlerde ancak turun “ekstra turlar” diye ücretlendirdiği Mostar gezisi kişi başına 60 euro. Sizce iki kişi 120 euro vererek tura bağlı kalmak mı mantıklı yoksa kendi kendimize gitmek mi Mostar’a? Yani ulaşım ve yemek diyor, Türk köyü gezisi diyor ama 120 euro biraz abartı değil mi?

  • Merhaba Gonca hanım,

   Bana kalsa turla gitmenizi de tavsiye etmem. Balkanlar’ı yalnız veya arkadaşlarınızla gezebilirsiniz. Mostar’a gelecek olursak; 120 Euro sakın vermeyin hatta o ekstraya da katılmayın. Kendi başınıza Mostar’ı gezebilirsiniz. Küçük, şirin bir yer. Bugünün döviz kurlarını baz alırsak 750 TL gibi bir rakam yapıyor. Buna hiç gerek yok.

   Saraybosna, Belgrad ve Mostar hakkında daha fazla sormak istedikleriniz olursa her zaman yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 6. Saraybosna’dan Mostar’a trenle gitmek için sabah saat 07.15 trenine Baçcarsı’dan tramvay-otobüs var mıdır? Veya nasıl gideriz? Ayrıca biraz yaşlı ve kiloluyuz, Mostar’da köprü ve şehrin içinde nasıl gezilir?

  Sevgiler.

  • Merhaba Murat bey,

   Başçarşı Meydanı’nın karşı yolunda tramvay ve otobüs geçtiği durak var. Durağın yanında da büfe. Büfeden tren istasyonuna yakın geçen tramvay hattını sorun. 1 ve 3 numaralı tramvayın geçtiğini biliyorum ancak siz yine de sorun ve teyit edin. Ayrıca bu büfeden kendinize tramvay biniş biletini de alabilirsiniz.

   Mostar, Eski Kent bölgesinden ibaret. Yaz sezonu biraz kalabalık olur ancak gezmenize engel değildir. Özellikle Mostar Köprüsü’nde yürürken çok dikkatli olun çünkü taşlar çok kaygan ve düşme tehlikesi yaşayabilirsiniz.

   Daha fazla sorularınız olursa her zaman buradan yazabilirsiniz.

   Sevgi, selamlar.

 7. İyi günler,

  Ben öncelikli olarak Belgrad’dan Mostar’a geçeceğim fakat otelden çıkış yaptığım günden bir gün sonra Mostar’da kalacağım yer ayırttım. Bu yüzden Belgrad’dan geç saatlerde çıksam ve sabaha karşı Mostar’a varsam otobüs bulabilir miyim? Bir seçenek de Saraybosna’dan Mostar’a tren yolculuğu yapmak istiyorum fakat seferler konusunda sıkıntım var. Belgrad’dan geç saatte çıkıp Saraybosna’ya gitsem Saraybosna’da geç saatlerde çok bekler miyim tren seferini?

  Biraz karışık oldu ama yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Merhaba Burak,

   Belgrad’dan gece 22:00’da hareket eden ve ertesi günün sabahı saat 09:00’da Mostar’a varan bir otobüs seferi mevcut. Tren ise karşılıklı olarak sabah 06:55’te hareket ediyor, yolculuk 3 saat sürüyor.

 8. Öncelikle merhabalar.

  Sözlerime ve sorularıma başlamadan önce bir matematik öğretmeni olarak size teşekkür etmeliyim. Gerçekten öğretici, aydınlatıcı ve gerçekçi bir yazı olmuş. Çok güzel bilgiler verilmiş.

  Şimdi sorularıma gelirsek;

  8-10 gün arası bir Balkan turu planlaması yapmak istiyoruz eşimle. Neden tur şirketlerini tercih etmediniz diye sorarsanız eğer tabi ki o da bir seçenek. Fakat detaylı incelediğimde tur programlarını, hep panaromik tur diyerek hızlı hızlı geçişler var. Önemli yerlere ekstra tur başlığı altında vermişler ve atıyorum tur 500 Euro ise oluyor 1000 Euro kişi başı. Ve istediğimiz gibi planlayamadığımız, gezemediğimiz, yeyip içemediğimiz bir seyahate dönüşmüş oluyor. Sanırım bizim için buradaki tek dezavantaj Türkçe rehberlik hizmeti. Dolayısıyla kendimiz gezginci ruhumuzla gezmeye karar verdik 30’lu yaşlarımızın başlarında. 🙂

  1. İstanbul-Belgrad 2 gün – Saraybosna 2 – Mostar 1 – Kotor 1 – Budva 1 – İşkodra – Tiran 1 – İstanbul şeklinde bir gezi planlaması düşündüm.
  2. Yurt dışına ilk defa çıkacak olmamız sebebiyle yanımızda Euro mu bulunduralım?
  3. Sağlık veya seyahat sigortası yaptırmalı mıyız?
  4. Rotamız hakkında ne düşünürsünüz? Fikriniz bizim için çok değerli.
  5. Yurt dışında neleri kesinlikle yapmalıyız? Neleri kesinlikle yapmamalıyız dediğiniz şeyler var mı?

  • Merhabalar Baran Bey,

   Teşekkür ederim. Yazılarım insanlara faydalı olabiliyorsa ne mutlu bana…

   Ben insanlara asla neden tur şirketi ile gitmiyorsunuz demem. 🙂 Çünkü tur şirketlerine karşı biriyim. Şirketler fahiş fiyatlar ile dar bir programda insanları koştur-koştur şeklinde gezdiriyor. Kimse geziden bir şey anlamıyor. En iyi gezi yöntemi bireysel, bağımsız ve dilediğince gezebilme özgürlüğüdür. Dil konusunu dert etmenize gerek yok. Tarzanca konuşup dünyayı gezenler var. Bu, insanın kendisiyle, özgüveni ile alakalı bir şey. Henüz genç bir çiftsiniz. Sırtçantalı bir gezgin gibi dünyayı kendi planlamanız ile rahatlıkla gezebilirsiniz.

   1. Rotanız ve ilgili şehirlere ayırdığınız gün bence gayet yeterli. Belki Kotor’a 1 gün daha ayırabilirsiniz. Ayrıca dönüşü Üsküp’ten planlayarak böylece Tiran’dan Ohri’ye geçebilir ve buradan da Üsküp’e geçerek bu iki şehri de görmüş olursunuz. Ohri’ye 1 gün, Üsküp’e ise 2 gün yeterli olacaktır.
   2. Yurt dışı seyahatlerinizde her zaman ya Dolar ya da Euro ile çıkmalısınız.
   3. Balkanlarda seyahat-sağlık sigortası sorulmuyor. Olmasa da olur ancak siz kendi kişisel güvenliğinizi düşünüyorsanız ve garantici iseniz sigorta yaptırabilirsiniz. En az 30 günlük bir sigorta da zaten pek pahalı olmayacaktır.
   4. Rotanız gayet iyi. Dediğim gibi dönüşü Üsküp’ten planlarsanız böylece Ohri ve Üsküp’ü de görmüş olursunuz.
   5. Gittiğiniz şehirlerin çarşı pazarlarını dolaşın, arka sokaklarına gidin, kafelerinde vakit geçirin. O şehrin asıl dokusunu hissedin. Balkanlar’da kesinlikle yapmamalısınız dediğim bir şey yok. Keyifli ve güvenle gezebileceğiniz bir coğrafya.

   • Hızlı geri dönüşünüz ve samimiyetle verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. Yorum ve sorularımla sizi tekrar rahatsız edebilirim. Sağ olun. Sağlıcakla kalın.

  • Merhabalar,

   Bence Tiran’da konaklamanıza gerek yok. Mostar’da da gerek yok. Araba kiralayıp gezecek iseniz diye konuşuyorum. İşkodra çok daha güzel. Orada 1 gece kalın derim. Tiran yerine neden Ohrid ve Üsküp yok mesela listede?

   Benim şahsi fikrim:

   2 gece Belgrad
   2 gece Bosna Hersek ve Mostar ve Poçiteli. Günübirlik gidersiniz.
   1 gece Üsküp
   2 gece Ohrid. Gezilecek çok güzel yerler var.
   1 gece Budva ve Kotor’u gezersiniz.
   1 gece İşkodra’da kalırsınız. Yol üzeri de Tiran’ı gezersiniz.
   1 gece Kosova. Prizren ve Priştine

 9. Merhaba,

  Saraybosna-Belgrad arası ulaşım en geç saat kaçta? Biz 23:00’dan sonra yolculuk yapmayı planlıyoruz bu mümkün mü? Ayrıca Bosna Hersek, Sırbistan ve Makedonya seyahat sağlık sigortası istiyor mu?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Elif hanım,

   Saraybosna-Belgrad arası gece otobüsü ne yazık ki yok. Sabah saat 06:00’da birden çok firma Saraybosna’dan Belgrad’a gidiyor. Gün içerisinde diğer saatler ise; 06:30, 08:00, 09:45 ve 12:30’dur. Yolculuk süresi 7 saattir. Fiyat yaklaşık olarak 90-100 TL arası değişiyor.

   Bosna Hersek, Sırbistan ve Makedonya gezisi için seyahat sağlık sigortasına gerek yok. 1 ay yaptığım Balkan turunda kendim için de seyahat sağlık sigortası çıkarmamıştım ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Ancak ilgili ülkeler için dönüş biletiniz, konaklama rezervasyon ve seyahat planınızı gösteren bir dokümanın yanınızda olması sınır polislerine bir güven verecektir.

 10. Merhaba,

  Benim sorum şu; Mart ayında Bosnaya ve Nisan ayında Belgrad’a gideceğiz. Daha önce vizesiz seyahat etmediğim için herhangi bir prosedürü vs. var mı merak ediyorum. Bize söylenen seyahat sigortası evraklarınız ve bilet ve konaklama evraklarınız yanınızda olsun.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Gizem hanım,

   Bosna Hersek ve Sırbistan vizesiz iki ülke. Ancak varışlarda sınır polislerinin sıkıntı çıkarmaması adına dönüş uçak bileti, seyahat planınız, konaklama rezervasyonun yanınızda bulunması ülkeye girişte çıkabilecek herhangi bir problemin önüne geçecektir. Dolayısıyla size söylenenler doğrudur. Balkanlar seyahatimde seyahat sigortası yaptırmamıştım. Açıkçası hiç sorulmadı da… Fakat seyahat güvenliğiniz adına sigorta da yaptırabilirsiniz.

 11. Merhabalar,

  Bir sorum olacaktı. Mayıs ayında Mostar’da bulunacağım oradan Dubrovnik’e geçebilir miyim yoksa Hırvatistan için özel vize almam gerekli mi? Gerekli ise öğrenci olduğum için ne kadar ödemem gerekir?

  Teşekkürler.

  • Merhaba Kübra hanım,

   Dubrovnik için Hırvatistan vizesi veya Schengen Vizesi sahibi olmanız gerekiyor. Hırvatistan ne yazık ki Türk vatandaşlarına vize isteyen bir ülke ve Schengen kapsamında. Schengen vizesi hakkında detaylı bilgi için İnternette araştırma yapabilir, gerekli evrakları toplayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 12. Merhabalar,

  19-22 Şubat arası Saraybosna’da olacağım. Bir cok farklı yerden okudum fakat kış döneminde havaalanından şehir merkezine otobüsler var mı yok mu net bir bilgi edinemedim. 103 numaralı troleybus ve 31E numaralı bir otobüs olduğunu biliyorum. Ama çalışıyorlar mı onu öğrenmek istiyorum.

  Teşekkürler.

  • Merhaba Kübra hanım,

   Doğru biliyorsunuz. Saraybosna Uluslararası Havaalanını’ndan şehir merkezine ulaşmak için toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Ancak, troleybüs durağı havaalanına yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunmakta. En yakın tramvay durağı ise havaalanına yaklaşık 3,5 kilometre mesafedeki Stup’tadır. Tramvaylar Başçarşı ve Ilidza arasında çalışıyor.

   Kiosklardan satın alacağınız toplu taşıma biletleri 1.6 KM, otobüs şoföründen satın alınanlar ise 1.80 KM’dir.

   Dilerseniz havaalanı otobüsü (Centrotrans Eurolines) ile de şehir merkezine geçebilirsiniz. Havaalanı-Başçarşı otobüs saatleri: 05:30, 18:30, 07:15, 08:45, 23:15, 13:15 , 13:50, 15:10, 16:40, 17:30, 20:40 ve 22:00.

 13. Merhaba,

  Bugün (03.02.2019) Saraybosna’dan Mostar’a gittim. Saraybosna’nın her yerinden görülebilen Mavi Gökdelen (Avaz) bitişiğinde tren istasyonu var. (Bugün itibari ile 1 Mark 3 TL) Yetişkin 20 Mark ve çocuk 10 Mark. Bu fiyatlar gidiş ve dönüş için. Gidiş bileti alırken kişi başı 1 Mark rezervasyon parası alıyorlar. Bu para yukarıdaki bilet parasının içinde. Ben pazar günü saat 07:15 trenine bindim. Yolculuk 2.5 saat sürdü. (dönüş saat 17:05’te unutmayalım ve tek tren ona göre). 99 adet tünel geçtik. Manzara harika. Trenlerin dışı eski ama içi konforlu. İçerideki memura söyleyince ters koltuğu etrafında döndürüyorlar (trende ters oturamayana müjde). Giderken sola, dönerken sağa oturun. İlk 2 saat nehir ve manzara solunuzda,sonra nehrin karşısına geçince son yarım saat de manzara sağınızda kalıyor. Dönüşte sağa oturun…

  Mostar’da inince terminalden çıkar çıkmaz sola dönün… Böylece yol hep nehre paralel olacak. Kaybolmak imkansız olacak. 15 dakika yürüyüşle Mostar Köprüsü’ndesiniz. Yol boyunca camiler var. Onların fotoğraflarını dönüşte çekersiniz. Mostar Köprüsü’nün diğer ucundaki cafede Türk kahvesi 3 Euro. Fakat 1.5 saat oturdum ve üst katta olduğu için paha biçilmez fotoğraflar çektim… Zırt pırt bir şey iç de demiyor. Tren istasyonu tarafı Müslüman. Nehrin karşısı Hırvat. Köprüden karşıya geçince çok yüksek kulesi olan bir kilise var. Kilise kapalıydı giremedik. Sabah ve öğleden sonra belli saat aralığında açık. Öğleden Sonra saat 15:30’dan sonra açık. Kuleye girmek için bitişiğindeki kafeye başvurun. Yetişkin 3 Euro, çocuk ise 2 Euro. Ya da 2 katı Mark. Kule 117 metre. 80 metreye asansörle çıkıyorsunuz. Merdivenler çok geniş. İçindeki dev çanları görüp yukarı çıkınca manzarası harika. Mostar ayağınızın altında. Biz 40 dakika kaldık. Sıkılınca indik. Burada Begov (bey) çorbası için. Şadırvan adlı yer temiz ve güzel. Köprüye 50 metre mesafede ve Müslüman tarafında. Tuvaletler 1 Mark. Kafelere girin para vermeyin. Tren istasyonundan Mostar’a gidişte marketler var. Su, abur-cubur, çikolata alabilirsiniz. Mercator, Kanzum diye aratın Google’da. Gerçi yolda görürsünüz. Su 1 Mark, çikolatalar 1-1.5 Mark. (3 ile çarpın TL’ye çevirin)

  Dönüş saat 17:05 aynı yoldan dönün. Saraybosna’ya dönünce Latin Köprüsü’ne asma kilit takmayı unutmayın. Türkiye de alın ve kendinizin ve aşkınızın adını kazıyın. Kilit halkanın çapı 6, 7 cm olsun ki takabilesiniz. Biz hazırlıksızdık. Bir de taksi ucuz. Saraybosna havalimanından Başçarşı 18 Mark. Havalimanından Umut Tüneli 15-20 Mark civarı. Umut Tüneli girişi kişi başı 10 Mark. Tünelin 20 metre olduğunu söyleyeyim. Değmez diyen çok çıkar. Benim beklentim karşılanmadı. Sadece acılarına ortak oldum. Ama sokakta yürürken de aynı duygu sarmalıyor. Taksi yerine kaçak taksi (vatandaş arabası) 5-10 Mark daha ucuz oluyor. Pazarlık yapın her şeyde. Bosna’da börek 3-4 Mark, kahve 2 Mark, bitki çayı 1 Mark. Gözlemlerim bunlar.

  Hepinize iyi yolculuklar.

  • Hülya hanım,

   Öncelikle şahsım ve tüm okurların adına ilginiz için çok teşekkür ederim. Çok değerli ve harika bilgiler vermişsiniz. Sayenizde yazıyı da güncelleme fırsatı bulmuş oldum. Değerli katkılarınızdan dolayı tekrardan teşekkürler.

   Sağlıklı ve mutlu bol seyahatli bir yaşam sizinle olsun.

 14. Merhaba,

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bu bahsettiğiniz tren ve otobüs hatları Dubrovnik’e uğruyor mu? Vizemiz yok da bazı otobüsler uğruyormuş diye duymuştum. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba Esra hanım,

   Saraybosna-Mostar arası ulaşımınızı ülke içerisinde yapıyorsunuz. Siz sanırım Mostar-Kotor arası ulaşım için sordunuz sorunuzu? Eğer öyleyse, Dubrovnik’e uğramadan Mostar’dan Kotor’a ulaşım otobüslerle sağlanıyor. Bu rota için de yine site içerisinde bir yazı yazdım. Okuyabilirsiniz.

 15. Merhabalar,

  Yazınızı keyifle okudum ve sizden bir kaç bilgi almak istiyorum. Şimdi biz yaz ayı için Saraybosna, Mostar, Budva ve Kotor arası seyahat etmek istiyoruz. Mostar ve Budva arası otobüs var mı? Birde rotayı nasıl düzenlemek gerekiyor bununla ilgili yardımcı olabilir misiniz? Rota çizmemiz konusunda dönüş ve uçak biletini nereden alalım?

  • Merhaba Merve hanım,

   Teşekkürler! Elbette, yardımcı olayım… Mostar-Budva arası değil de, Mostar’dan Kotor’a ilk olarak geçeceksiniz daha sonra Budva’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Zaten Kotor-Budva arası 20 dakika yakınlıkta. Mostar-Kotor arası ulaşım için ise yine site içerisinde bu rota üzerine yazı yazdım. Bu yazıyı mutlaka okuyun.

   Rota olarak şöyle bir sıkıntı var: Kotor, Budva ve Podgorica’dan İstanbul’a uçuş seferleri yapılmıyor. Gidişi Saraybosna’ya alsanız dahi, dönüşü en yakın şehir olan Arnavutluk’un başkenti Tiran’dan almanız gerekecek. Böylece Budva’dan İşkodra’ya ve buradan da dönüş uçağı için Tiran’a ulaşım sağlamanız gerekecek. Tam tersi rotayı baz alsak bile bu defa gidiş Tiran, dönüş Saraybosna olacak şekilde seyahatinizi planlamanız gerekecek.

   Uçak biletlerini ise Pegasus ve diğer uçak bileti kıyaslama yapan siteler aracılığı ile en uygun fiyatı yakalamaya bakın. Bu nedenle eğer ki seyahat takviminiz net ise şimdiden uçak biletlerine bakmanızı tavsiye ederim.

   Başka sorularınız olursa yine buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 16. Merhaba,

  Her şey için teşekkürler. Azerbaycan’dan selamlar. Mostar’dan Saraybosna’ya en son tren kaçta kalkıyor bu hatta bilginiz var mı? Döviz her yerde bozabiliyor muyuz? Otobüs garında şu muhteşem ikiliye (börek ve çaya) ☺ ne kadar ödediniz?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Rica ederim. Selamlar! 🙂 Mostar’dan Saraybosna’ya her gün iki tren gidiyor. İlki sabah 06:39’da Mostar’dan ayrılıyor ve ertesi gün sabah 08:33’te Saraybosna’ya varıyor. İkinci ve günün son treni ise saat 17:05’te Mostar’dan ayrılıyor ve ertesi gün akşam üzeri saat 18:55’te Saraybosna’ya varıyor. Tren bileti ücreti 11,90 KM (Bosna Markı). EUR VE USD para birimini Mostar ve Saraybosna şehir merkezinde bozabilirsiniz. Otobüsün kalkmasına henüz yarım saat vardı. Otogarda güzel bir börekçi görünce girdim içeri ve bu bütün porsiyon ve duble çaya yalnızca 1 KM verdim. Balkanlar seyahatimde EUR 7 civarındaydı. Şu an gitseniz 5 TL gibi ucuz bir rakama tekabül ediyor. Balkanlar nispeten Türkiye’ye göre ucuz bir ülke. Tabii Manat’ın değerini bilmiyorum. 🙂

   Umarım keyifli bir gezi deneyimi yaşarsınız. Sorularınız olursa yine buradan sorabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 17. Merhabalar,

  Yazınız o kadar faydalı oldu ki anlatamam, bu yüzden çok teşekkür ederim. Tek başıma bir yolculuğa hazırlanıyorum ve ilk rotam Bosna Hersek. Sadece Tiran’a nasıl geçerim, sizce hangi rotayı kullanmalıyım? Bana birkaç tavsiye verirseniz çok sevinirim. Bol gezmeli günleriniz olsun.. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Şule hanım,

   Rica ederim. Faydalı olmasına sevindim. Benim izlediğim rotayı izleyerek Tiran’a ulaşabilirsiniz. Ulaşım gayet kolay. Yine aynı şekilde Mostar’dan Kotor veya Podgorica’ya nasıl gidilir hakkında yazı yazdım. Site içerisinde mevcut. Mostar’dan Podgorica’ya geçebilir ve buradan da Tiran’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Daha fazla sorularınız olursa yine buradan yorum yazarak bana iletebilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

   Size de şimdiden keyifli ve güvenli bir seyahat dilerim.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.