St. George Kilisesi, Podgorica

Karadağ inanılmaz derecede güzel bir ülke, ancak başkenti Podgorica için bunu söylemek pek mümkün değil. Çoğu gezgin ya da turist ilk Podgorica’ya vakit ayırıp gezme zahmetine girmiyor. Sadece ülkeye adım atar atmaz direkt sahil şehri olan Budva ya da UNESCO şehri Kotor‘a gidiyorlar.

Podgorica Gezilecek Yerler

Bana kalırsa Podgorica’ya da en azından bir gün ayırmak gerekir. Şehir merkezinde kültür-sanat üzerine güzel yapılar, eski Osmanlı kasabası, Ribnica ve Moraca Nehirleri olmak üzere çevre yerlerde güzel doğal alanlar bulunuyor. Buralara vakit ayırmak gerek.

Podgorica Hakkında Bilgi

Genel olarak şehrin kendisi turistlerin ziyaret edebileceği tipik bir Avrupa destinasyonu ayarında değil. İkinci Dünya Savaşı Podgorica için büyük bir yıkımla sonuçlanmış. Tarihi Osmanlı mimarisinin çoğu bombalamalarla zarar görmüş. Bugün Podgorica’da göreceğiniz yapıların çoğu 20. yüzyılın son çeyreğinde inşa edilmiş binalardır.

Podgorica'ya Nasıl Gidilir?

Podgorica şehir merkezi havaalanından yaklaşık 45 dakika uzaklıktadır. Avrupa ve diğer Doğu Avrupa şehirlerinin geri kalanıyla karşılaştırdığımızda yiyeceklerin burada daha ucuz olduğunu göreceğiz.

Karadağ’ın başkenti Podgorica’da gezilecek yerler nereler, yapılacak şeyler, yeme-içme mekanları hakkında bilgilere gelin bir göz atalım…

Podgorica’da ilgi çekici yerlerin çoğu şehir merkezine yakın ve hepsi yürüyerek  gezilebilir. Burada 1 gün kalmak yeterli olacaktır.

Podgorica Gezilecek Yerler

Eski Şehir

Podgorica’nın eski şehri, Osmanlı dönemi altında inşa edilmiş; altın-takı dükkanları, restoranlar ve butik mağazalarla dolu eski bir alışveriş yeri bölgesi.

Eski Kent, Podgorica

Podgorica, İkinci Dünya Savaşı sırasında ağır bir şekilde bombalandı ve bu yüzden burada pek bir şey kalmadı.

Eski Kent Bölgesi, Podgorica

Osmanlı döneminden kalma kalıntılar yalnızca iki cami ve bir saat kulesidir.

Saat Kulesi

İki cami ve bir saat kulesi… Osmanlı’dan kalma birkaç eserden biri olan Saat Kulesi 1667 yılında inşa edilmiş.

Saat Kulesi, Podgorica

16 metre yüksekliğinde olan saat kulesi İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalamalar sonucu tahrip edilmiş ancak daha sonra tekrardan aslına sadık kalınarak onarımdan geçmiş. Kulenin saat mekanizması 2003 yılında daha modern bir dijital cihaz ile değiştirilmiş.

St. George Kilisesi

Podgorica şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunan Gorica Tepesi’nin yamacında yer alan St. George Kilisesi bir başka görülmeye değer yerlerden biridir.

St. George Kilisesi, Podgorica

10. yüzyılda inşa edilmiş. Burası Podgorica’da yer alan en eski Ortodoks kilisesidir.

St. George Kilisesi, Podgorica

Kilise içerisinde görülmeye değer 17. yüzyıla ait freskler mevcut.

Çağdaş Sanat Müzesi

Çağdaş Sanat Müzesi, Krusevac’taki Kral Nikola Petroviç’in eski kışlık sarayında yer almakta. Yerel sanatçıların yanı sıra Avrupa, Latin Amerika, Asya ve Afrika’ya yönelik kalıcı sergiler yer almakta.

İsa’nın Dirilişi Katedrali

Karadağ’ın başkenti Podgorica şehir merkezinde yer alan katedral kentin en güzel mimari yapılarından biri. Bu nedenle Podgorica gezilerinde burayı görmek bir nevi şart.

İsa'nın Dirilişi Katedrali, Podgorica

Dış mimariyi görmenin yanı sıra, içeri girip duvarlarda yer alan göz alıcı fresk kaplamalar görülebilir. İç mekan fotoğraflamaya değer duvar süslemeleri içeriyor.

İsa'nın Dirilişi Katedrali, Podgorica

2013 yılında tamamlanan yapı, Kotor Katedrali’nden esinlenerek inşa edilmiş.

İsa'nın Dirilişi Katedrali, Podgorica

Katedral, 9. yüzyıla tarihlenen mezar taşları ile çevrili açık bir alanda yer almakta. Katedralin en ilginç yanlarından biri de tasarımıdır. Meslek hayatında 100’den fazla kilise inşa eden Sırp mimar Dr. Predrag Ristic tarafından tasarlandı.

Ayrıca Okuyun: Podgorica Gezi Rehberi

Milenyum Köprüsü

Milenyum Köprüsü, nispeten yeni olan başkentin bir başka dönüm noktasıdır. Altında Moraca Nehri’nin aktığı Milenyum Köprüsü eski kent ile yeni şehri birbirine bağlıyor.

Milenyum Köprüsü, Podgorica

Buna ek olarak, şehrin bir başka simgesi de Moraca Nehri’ne akan Ribnica Nehri’dir. Milenyum Köprüsü’nü fotoğraflamak için en iyi yer, Blazo Jovanovic Köprüsü’dür.

Podgorica Milenyum Köprüsü

Buradan Milenyum Köprüsü’nü tam karşıdan görecek şekilde fotoğraflayabilirsiniz.

Vladimir Vysotsky Anıtı

Milenyum Köprüsü’nü gördükten sonra az ilerisinde Vladimir Vysotsky Anıtı’nı göreceksiniz. Rus şarkıcı ve söz yazarı olan Vladimir Karadağ’ı ikinci ülkesi olarak görür ve en sevdiği şehir Podgorica olduğunu söylermiş.

Vladimir, Vysotsky Anıtı, Podgorica

2004 yılında ise bu söze karşılık Rusya’nın armağanı olarak dikilen anıt turistlerin ilgisini çeken görülecek yerler arasında yerini alıyor.

Ribnica Kalesi

Ribnica Nehri, eski Podgorica kasabası ile birlikte uzanan ilgi çekici yerlere ev sahipliği yapıyor. Görülecek yerler arasında Ribnica Eski Köprüsü, Ribnica Kalesi, Kral Nikola Anıtı ve Kral Parkı bulunmakta.

Ribnica Köprüsü

Podgorica’nın tarihi yerlerinden biri. Köprü ilk olarak Romalılar tarafından yaptırılmış ve daha sonra Osmanlı yönetiminde yenilenmiş. Bu nedenle köprü Adzi-Paşa Köprüsü olarak da biliniyor. Köprü üzerinde ve surların kalıntılarının etrafından keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Ribnica Köprüsü, Podgorica

Ribnica Nehri çevresinde güzel bir alan olan Ribnica Köprüsü, eğer tarih ve kalıntıları seviyorsanız burası hoşunuza gidecektir. Ribnica Köprüsü yakınında yer alan eski bir Türk Hamamı olan kitapçıya gidebilir ve Karver kafesinde bir şeyler içebilirsiniz. Podgorica’nın entelektüel kesimini görmek için Karver’i ziyaret edebilirsiniz.

Bağımsızlık Meydanı

Başkent Podgorica’da şehir merkezinde yer alan devasa meydan, 2006 yılında Bağımsızlık Meydanı olarak değiştirildi.

Bağımsızlık Meydanı, Podgorica

Bu aynı zamanda Karadağ’ın da bağımsızlığının olduğu yıldır. Meydanın çevresinde çok sayıda bar, restoran, alışveriş merkezi, fast-food ve kafe bulunmakta.

Bağımsızlık Meydanı, Podgorica

Konaklamalarınızı meydana yakın yerlerde yapabilirsiniz. Gezilecek yerlerin çoğu da Bağımsızlık Meydanı çevresinde toplanmıştır.

Kral Parkı

Azerbaycan tarafından finanse edilerek inşası yapılan Kral Parkı, Bağımsızlık Meydanı’na yakın bir konumda bulunuyor.

Kral Park, Podgorica

Büyük bir yeşil alan. İçerisinde yürüyüş ve bisiklet yolları, çok sayıda oturmak için bank ve çocuk oyun alanları bulunuyor.

Kral Parkı, Podgorica

Yaz ayları öğlen vakitlerinde yerlilerin çok sık ziyaret ettiği bir park alanıdır.

Podgorica şehrini de gezdikten sonra bir sonraki durağım Arnavutluk’un İşkodra şehri olmuştu. Balkan ülkeleri gezimde ziyaret ettiğim diğer şehirlere dair gezi notlar, gezi rehberleri ve Balkan ülkeleri gezilecek yerler hakkında yazdığım içerikleri Balkanlar Gezi Rehberi kategorisinde yer alan yazılarımdan okuyabilirsiniz.

Podgorica gezisi hakkında merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.