Karadağ’ın başkenti olan Podgorica yaklaşık olarak 190 bin nüfusa sahip bir şehirdir.

Karadağ’ın başkenti olan Podgorica yaklaşık olarak 190 bin nüfusa sahip bir şehirdir. Ayrıca Podgorica Karadağ’ın en büyük şehridir ve nüfusu da oldukça hızlı bir şekilde artmaktadır. Çok eski dönemlerde kurulmuş olan şehir 1474 yılında Osmanlı himayesine katılmış fakat daha sonra 1878 yılında tekrar Karadağ’a geçmiştir. Kentte Osmanlı mimarisinden izler bulunmaktadır. Görülmesi gereken birçok doğal güzelliğe sahip bir şehirdir Podgorica. Podgorica, Ribnica ve Moraca nehirlerinin birleştiği yerde kurulmuştur. Şehrin yakınından başka üç nehir daha geçmektedir. Bu yüzden toprakları oldukça bereketli ve yeşili bol bir şehirdir. İki tarafı da birbirine bağlayan beş adet köprü bulunmaktadır. İkinci Dünya savaşı sırasında şehir oldukça hasara uğramış ve tarihi eserlerden azı ayakta kalabilmiştir. Bunlardan Osmanlı dönemine ait iki cami, birkaç ev ve bir saat kulesi görülebilir. Gorica dağlarının eteklerinde kurulan şehre bu yüzden ‘Gorica’nın altında‘ anlamına gelen Podgorica ismi verilmiştir. Podgorica’ya gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Moraca Nehridir. 975 metre yükseklikten dökülmeden kanyonlar oluşturmuş bu ihtişamlı haliyle Moraca Nehri görülmeye değer. Oldukça heybetli bir yapı olan Moraca Manastırı diğer görülebilecek yerlerden. 1252 yılında ve romanesk tarzında inşa edilmiş manastırda İlyas Peygamberin hayatının bazı bölümlerinin resmedildiği eser günümüze kadar korunarak gelmiştir. Milenyum ve Moskova köprüsü de görülebilecek yerlerden.

En İyi Zaman

Podgorica iklimi Akdeniz iklimi kuşağındadır. Kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak geçer. Yaz aylarında sıcaklıklar 40 derecelerin üzerine çıkabilmektedir. Podgorica’ya gitmek için en uygun zamanlar Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarıdır. Sıcaklarda plajlarda serinleyebilir eğer kışın gitmek isterseniz de kış turizminin imkanlarından faydalanabilirsiniz. Karadağ’da genel olarak her ay bir etkinlik ya da festival düzenlenmekte. Bunların bir kısmı da başkent Podgorica’da düzenlenmekte. Bu festivaller Şubat, Mart aylarında başlamakta ve Eylül, Ekim aylarına kadar sürmektedir. Dilerseniz festival zamanlarında da Podgorica’yı ziyarete gelebilirsiniz.

Ulaşım

Karadağ’a ulaşım için Schengen vizesi alınmasına gerek bulunmadığından Podgorica’ya ziyaretinizde de vize almanıza gerek yoktur. THY Podgorica’ya direkt olarak haftanın 5 günü uçmaktadır. 1 saat 45 dakikalık bir uçuş ile Podgorica’ya ulaşabilirsiniz. Burada şehri gezmek için isterseniz araç kiralayabilir ya da gideceğiniz yerlere taksi ile gidebilirsiniz. Araç kiralamak için önceden ayarlama yapmanıza gerek yok. Podgorica Havaalanına indiğinizde birçok firma ile görüşüp anlaşabilirsiniz. Dilerseniz Podgorica’ya düzenlenen turlara katılarak da ziyaret edebilir ayrıca tur rehberleri eşliğinde daha fazla bilgi de edinebilirsiniz.

Alışveriş

Podgorica’yı ziyaretinizde sıklıkla karşılaşacak olduğunuz mağazalardan dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Slobode caddesi trafiğe kapalı bir alandır ve şehrin merkezi konumundadır. Yerel ürünleri bulabilmeniz ya da hediyelik eşyalardan alabilmeniz mümkün. Hercegovacka Caddesi ise bir diğer alışveriş yapıp dinlenebileceğiniz, halkın yoğun olduğu bir cadde. Karadağ’ın para birimi Euro olmasına rağmen genel olarak ucuz bir şehirdir Podgorica. Sigara ve alkollü içecekleri ülkemizden daha ucuza alabilirsiniz. Yemek ücretleri de oldukça ucuzdur. Njegoseva Caddesi ise kitapçıları ile ünlü bir caddedir. Çok çeşitli butikler ve mağazaları burada bulabilir sevdiklerinize hediyeler ya da kendinize hatıra eşyalar alabilirsiniz.

Yeme İçme

Podgorica’da bulunan restoranlarda oldukça iyi fiyatlara yemek yiyebilirsiniz. Yalnız şunu belirtmekte fayda var. Burada domuz eti sıklıkla tüketildiği için birçok yemekte domuz eti ve türevleri kullanılmaktadır. Eğer bu hususa dikkat ediyorsanız yemek yemeden önce bilgi almanızda fayda var. Birçok yerde atıştırma şeklinde restoran bulabilirsiniz. Pizza, sandviç gibi yiyecekleri şehrin hemen her yerinde bulabilirsiniz. Genel olarak Akdeniz, Ege ve İtalyan mutfağı hakimdir. Bol çeşit salata, peynir çeşitleri ve pide çeşitleri gibi atıştırmalıklar da bizim mutfağımızda olduğu gibi yemek yanında dilerseniz servis edilmektedir. Karadağ’ın meşhur kırmızı şarabı olmazsa olmazdır.

Konaklama

Podgorica’da genel olarak her şey ucuzdur. Fakat konaklama ücretleri biraz yüksektir. ‘Sobe’ denilen kiralık daire, oda ya da pansiyonlarda dilerseniz daha uygun fiyatlarla kalabilirsiniz. Ya da tatilinize gelmeden önce erken rezervasyon ile daha indirimli fiyatlarla konaklama yapabilirsiniz. Şehir merkezine yakın otellerden seçerek tasarruf edebilirsiniz. Booking.com’un Podgorica otellerine zaman zaman yaptığı kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Merkezde olan otellerden Hotel Podgorica tercih edilebilir. Yine merkezde bulunan Apartment Stefan da ekonomik oluşundan dolayı tercih edebilirsiniz. Renta Stan Apartment de booking.com’dan bakılıp rezervasyon yapılabilecek oteller arasında.

Gece Hayatı ve Eğlence

Podgorica’da bir yıl boyunca çok çeşitli etkinlik ve festivaller düzenlenmektedir. Yıl içinde bunları görmeye veya kış turizminden yararlanmaya gelebilir ya da oldukça fazla olan eğlence mekanlarının tadını çıkarabilirsiniz. Şubat ayında Yu Film Festivali, nisan ayında Uluslararası Müzik Festivali ve Podgorica 100 km. Koşusu, mayıs ayında Uluslararası Kitap Fuarı, haziran ayında Podgorica Kültürel Yaz Festivali, temmuz ayında Dives In The River Moraca (Moraca nehrine dalış), ağustos ayında Uluslararası Alternatif Tiyatro Festivali ve ekim ayında Podgorica Maratonu düzenlenmektedir.

Podrogica gezisi mi planlıyorsun?

Podrogica hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Podrogica gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Podrogica gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.