Podgorica Gezi Rehberi

Balkanlar’ın hatta Avrupa’nın bile en sıkıcı şehri olarak adlandırılır Podgorica. Ancak Podgorica’da yapılacak çok güzel şeyler de var. Tabii bir geziden ne bekliyor olduğunuzla alakalı bir durum bu. Şehir merkezinden çıkıp antik tarihi ve bol yeşil doğal alanları gezebilirsiniz.

Karadağ’ın en iyi şarap imalathanesinde bir bağ turu yapabilir, 2.000 yıllık yıkık bir kasabayı gezebilir ve müze ziyaretleri yapabilirsiniz. Yalnızca şehir merkezinde dolaşıp ilginç şeyler bulacağınız bir şehir değil Podgorica, bu yüzden önceden görmek istediğiniz yerleri planlamanız gerekebilir. Neredeyse her yer şehir merkezinden 5 km uzaklıkta bulunuyor. Bu yüzden bir araba kiralamasanız bile, sadece birkaç Euro ile taksi yolculuğu da yapabilirsiniz.

Podgorica Hakkında Bilgi

Karadağ’ın başkenti ve en büyük şehri Podgorica yaklaşık 190 bin nüfusa sahip bir şehir. Çok eski dönemlerde kurulmuş olan şehir 1474 yılında Osmanlı himayesine katılmış fakat daha sonra 1878 yılında tekrar Karadağ’a geçmiş. Kentte Osmanlı mimarisinden izler bulabilmek mümkün. Görülmesi gereken birçok doğal güzelliğe sahip bir şehir.

Podgorica Evleri

Podgorica, Ribnica ve Moraca nehirlerinin birleştiği yerde kurulu bir kent. Şehrin yakınından başka üç nehir daha geçmekte. Bu yüzden toprakları oldukça bereketli ve yeşili bol bir şehir. İki tarafı da birbirine bağlayan beş adet köprü bulunmakta.

Ribnica Nehri, Podgorica

İkinci Dünya savaşı sırasında şehir oldukça hasara uğramış ve tarihi eserlerden bazıları ayakta kalabilmiş. Bunlardan Osmanlı dönemine ait iki cami, birkaç ev ve bir saat kulesi görülebilir. Gorica dağlarının eteklerinde kurulan şehre bu yüzden ‘Gorica’nın altında‘ anlamına gelen Podgorica ismi verilmiş.

Podgorica’ya gittiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Moraca Nehri’dir. Nehrin yüksekten dökülen suları zamanla kanyonlar oluşturmuş. Bu ihtişamlı haliyle Moraca Nehri mutlaka görülmeye değer.

Oldukça heybetli bir yapı olan Moraca Manastırı ise diğer görülebilecek yerler arasında. 1252 yılında Romanesk tarzında inşa edilmiş manastırda İlyas Peygamberin hayatının bazı bölümlerinin resmedildiği eser günümüze kadar korunarak gelmiştir. Milenyum ve Moskova köprüsü de görülebilecek yerlerden bazıları.

Kral Parkı, Podgorica

İkinci Dünya Savaşı sırasında kentin büyük bir kısmı harap oldu. Bu nedenle, Podgorica çevresine sadece modern yapılar ve yeşil alanlar bulabilirsiniz. Her yıl kentte gerçekleşen birçok kültür etkiliği var. Ayrıca Crnogorsko ve Dodest gibi tiyatro merkezlerini de yine burada bulabilirsiniz.

Podgorica ve çevresinde, kaçırmamanız gereken bazı tarihi ve kültürel yapılar bulunmakta. Nemanjica Grad ve Eski Doclea kentinin kalıntıları gözden kaçırılmamalıdır. Bu iki eski yerleşim yerlerine tren veya otobüsle ulaşabiliyorsunuz.

Milenyum Köprüsü, Podgorica

Podgorica, bölgedeki eski bir yerleşim yeri olan Medun’a da ev sahipliği yapıyor. Şehrin eski kalıntılarını gerçekten görmek istiyorsanız o halde gidilecek yer mutlaka Medun olmalıdır.

Antik çağları sevenler, geçmişe dönmek isteyenler ise Duklja’yı ziyaret edebilirler. Roma uygarlığının kalıntılarını bulabileceğiniz alanlar burada.

Podgorica’ya Ne Zaman Gidilir?

Podgorica iklimi Akdeniz iklimi kuşağındadır. Kışları soğuk ve yağışlı, yazları ise sıcak ve kurak geçiyor. Yaz aylarında sıcaklıklar 40 derecelerin üzerine çıkabilmekte. Podgorica’ya gitmek için en uygun zaman Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarıdır. Sıcaklarda plajlarda serinleyebilir eğer kışın gitmek isterseniz de kış turizminin imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Milenyum Köprüsü, Podgorica

Karadağ’da genel olarak her ay bir etkinlik ya da festival düzenlenmekte. Bunların bir kısmı da başkent Podgorica’da düzenlenmekte. Bu festivaller Şubat ve Mart aylarında başlamakta ve Eylül, Ekim aylarına kadar sürmekte. Dilerseniz festival zamanlarında da Podgorica’yı ziyarete gelebilirsiniz.

Podgorica’ya Nasıl Gidilir?

Karadağ’a ulaşım için Schengen vizesi alınmasına gerek bulunmadığından Podgorica’ya ziyaretinizde de vize almanıza gerek yoktur. THY ve Pegasus Podgorica’ya direkt olarak haftanın belirli günleri uçmaktadır. 1 saat 45 dakikalık bir uçuş ile Podgorica’ya ulaşabilirsiniz.

Podgorica'ya Nasıl Gidilir?

Burada şehri gezmek için isterseniz araç kiralayabilir ya da gideceğiniz yerlere taksi ile gidebilirsiniz. Araç kiralamak için önceden ayarlama yapmanıza gerek yok. Podgorica Havaalanına indiğinizde birçok firma ile görüşüp anlaşabilirsiniz. Dilerseniz Podgorica’ya düzenlenen turlara katılarak da ziyaret edebilir ayrıca tur rehberleri eşliğinde daha fazla bilgi de edinebilirsiniz.

Ancak şehir küçük ve gezilecek yerler de birbirine yakın olduğu için yürüyerek tüm her yeri görebilirsiniz. Tabi kanyon veya çevre yerlerdeki doğal güzellikleri görmek için bir araba kiralamak isteyebilirsiniz.

Podgorica’da Alışveriş

Podgorica’yı ziyaretinizde sıklıkla karşılaşacak olduğunuz mağazalardan dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Slobode caddesi trafiğe kapalı bir alan ve şehrin merkezi konumundadır. Yerel ürünleri bulabilmeniz ya da hediyelik eşyalardan alabilmeniz mümkün.

Podgorica Alışveriş Yerleri

Hercegovacka Caddesi ise bir diğer alışveriş yapıp dinlenebileceğiniz, halkın yoğun olduğu bir cadde. Karadağ’ın para birimi Euro olmasına rağmen genel olarak ucuz bir şehirdir Podgorica. Sigara ve alkollü içecekleri ülkemizden daha ucuza alabilirsiniz. Yemek ücretleri de oldukça ucuzdur.

Njegoseva Caddesi ise kitapçıları ile ünlü bir caddedir. Çok çeşitli butikler ve mağazaları burada bulabilir sevdiklerinize hediyeler ya da kendinize hatıra eşyalar alabilirsiniz.

Şehirde üç alışveriş merkezi bulunuyor.

  • Delta City
  • Karadağ Alışveriş Merkezi (Mall of Montenegro)
  • Başkent Plaza (Capital Plaza)

Delta City: Dünyanın en popüler giyim markaları olan Zara, Bershka ve Tommy Hilfiger gibi mağazalara ev sahipliği yapıyor. AVM içerisinde dir sinema salonu ve iki restoran bulunuyor.

Mall of Montenegro: Delta City Alışveriş Merkezi’ne göre daha küçük ve yerel mağazalar ile Türk markalarıyla dolu bir yer. AVM içerisinde sebze-meyve alabileceğiniz kapalı bir pazar alanı ve üst katta, ucuz kıyafet ve ayakkabı satan dükkanlar bulunuyor.

Capital Plaza: Podgorica’daki en yeni alışveriş merkezidir. Lüks giyim ve ev eşyalarının satıldığı mağazalara ev sahipliği yapıyor. Ayrıca bir eczane, kuru temizleyiciler, çiçekçi ve Balkanlar’ın tek Hard Rock kafesini bulacaksınız.

Daha Fazla Okuyun: Podgorica Gezi Notları – Karadağ’ın İdari ve Kültürel Merkezi

Podgorica’da Ne Yenilir?

Podgorica’da bulunan restoranlarda oldukça iyi fiyatlara yemek yiyebilirsiniz. Yalnız şunu belirtmekte fayda var. Burada domuz eti sıklıkla tüketildiği için birçok yemekte domuz eti ve türevleri kullanılmaktadır. Eğer bu hususa dikkat ediyorsanız yemek yemeden önce bilgi almanızda fayda var.

Birçok yerde atıştırma şeklinde restoran bulabilirsiniz. Pizza, sandviç gibi yiyecekleri şehrin hemen her yerinde bulabilirsiniz. Genel olarak Akdeniz, Ege ve İtalyan mutfağı hakimdir. Bol çeşit salata, peynir çeşitleri ve pide çeşitleri gibi atıştırmalıklar da bizim mutfağımızda olduğu gibi yemek yanında dilerseniz servis edilmektedir. Karadağ’ın meşhur kırmızı şarabı ise olmazsa olmazdır.

Pod Volat Restoran, Podgorica

Şehrin en meşhur yeri Pod Volat Restoran. Çok lüks bir mekan değil ancak yemekleri lezzetli ve fiyatları uygun. Yöresel yemekler peşindeyseniz buraya gelmenizi tavsiye ederim. Aile ve arkadaşlarla da gidilebilecek bir yer.

Podgorica Otelleri

Podgorica’da genel olarak her şey ucuzdur. Fakat konaklama ücretleri biraz yüksektir. ‘Sobe’ denilen kiralık daire, oda ya da pansiyonlarda dilerseniz daha uygun fiyatlarla kalabilirsiniz. Ya da tatilinize gelmeden önce erken rezervasyon ile daha indirimli fiyatlarla konaklama yapabilirsiniz. Şehir merkezine yakın otellerden seçerek tasarruf edebilirsiniz.

Booking.com’un Podgorica otellerine zaman zaman yaptığı kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Merkezde olan otellerden Hotel Podgorica tercih edilebilir. Yine merkezde bulunan Apartment Stefan da ekonomik oluşundan dolayı tercih edebilirsiniz. Renta Stan Apartment de booking.com’dan bakılıp rezervasyon yapılabilecek oteller arasında.

Podgorica Gece Hayatı ve Eğlence

Yerlilerin parti yapmayı sevdiği 200.000 kişilik bir şehirde her zaman bir şeyler oluyor. Eğlenmek için en iyi yerler arasında Bokeska ve bitişiğindeki Njegoseva sokakları bulunuyor. Burada çok sayıda kafe ve bar bulunuyor. Çoğu da gece geç saatlere kadar açık oluyor.

Podgorica’da yıl boyunca çok çeşitli etkinlik ve festivaller de düzenlenmektedir. Yıl içinde bunları görmeye veya kış turizminden yararlanmaya gelebilir ya da oldukça fazla olan eğlence mekanlarının tadını çıkarabilirsiniz.

Podgorica Gezi Notları: Cumhuriyet Meydanı, Podgorica

Şubat ayında Yu Film Festivali, Nisan ayında Uluslararası Müzik Festivali ve Podgorica 100 km Koşusu, Mayıs ayında Uluslararası Kitap Fuarı, Haziran ayında Podgorica Kültürel Yaz Festivali, Temmuz ayında Dives In The River Moraca (Moraca nehrine dalış), Ağustos ayında Uluslararası Alternatif Tiyatro Festivali ve Ekim ayında Podgorica Maratonu düzenlenmektedir.

Podgorica’da Görülecek 3 İlginç Yer

Karadağ inanılmaz derecede güzel bir ülke, ancak başkent Podgorica için bunu söylemek ne yazık ki pek mümkün değil. Çoğu insan Podgorica’da görülecek veya yapılacak şeyler üzerine zaman harcamaya zahmet etmiyor. Ülkeye adım atmaz ya Kotor’a ya da Budva’ya gidiyorlar. Ancak başkent Podgorica’da gerek şehir merkezide bulunan bazı tarihi görülecek yerleri ve yakın çevrede bulunan doğal güzellikleri ile bence görülmeyi hak eden bir şehir. En azında 1 gün Podgorica’da kalıp vakit geçirmek gerekir.

1. Eski Şehir (Osmanlı Kasabası)

Karadağ’da yer alan “eski kentler” genellikle ziyaret edilmeye değer çok güzel yerlerdir. Ancak Podgorica’daki Eski Kent manzaraları görülmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Podgorica Eski Kent Bölgesi

İkinci Dünya Savaşı sırasında hem Nazi hem de Müttefik kuvvetlerin yaptığı bombalamalar sonucu pek çok yapı hasar görmüştü. Hasar gören yapıların çoğu da Osmanlı İmparatorluğundan kalma eserlerdi.

Saat Kulesi, Podgorica

Osmanlı İmparatorluğunun 1484-1878 yılları arasında kentin kontrolü sırasında inşa ettikleri kaleler, kent surları, cami ve evler de dahil olmak üzere pek çok mimari tahrip edilmişti.

2. Yeni Şehir

Eski kent bölgesinde, nehrin karşısından şehir merkezine doğru keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Podgorica’daki yeni mimarinin çoğu burada inşa edilmiş.

Podgorica Şehir Merkezi

Cumhuriyet Meydanı ve yakındaki Ulica Caddeleri ile modern bir Avrupa estetiğini görebilirsiniz. Şehir merkezi, Podgorica Belediye Binası ve Ulusal Tiyatro’ya ev sahipliği yapıyor.

3. İsa’nın Dirilişi Katedrali

Podgorica’nın en yeni ve en özenle inşa edilmiş olan Ortodoks Katedrali’ni görmek isteyebilirsiniz. Kilisenin dış görünümü çok güzel.

İsa'nın Dirilişi Katedrali, Podgorica

Ancak içerisi daha da bir güzel. Duvarlara işlenen fresk kaplamaların hepsi birer sanat eseri.

İsa'nın Dirilişi Katedrali Freskleri

Boyalı duvar ve tavanları, şaşırtıcı mozaikleri ve vitray pencereleri ile görülmeye değer bir yapıdır.


Podrogica gezisi mi planlıyorsun?

Podrogica hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Podrogica gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Podrogica gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Değerlendirme Yazısı
Podgorica Gezi Rehberi

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.