Asya Gezi Rehberi Azerbaycan Gezi Rehberi

Azerbaycan Gezi Rehberi

Trans Kafkasya bölgesinin güney doğusu ve Asya’nın batısında kalan Azerbaycan, kuzeyde Rusya, kuzey batıda Gürcistan, güneyde İran ve batıda Ermenistan ile komşudur. Doğusunda Hazar Denizi yer alıyor. Azerbaycan, zengin tarihi, kültürel ve doğal mirası ile pek çok güzelliklere ev sahipliği yapıyor. El değmemiş doğası, eşsiz antik eserleri ve yöresel mutfağı ile turistik bir destinasyon. Hazar Denizi kıyısında yer alan başkent Bakü ise kozmopolit şehir hayatı ve muhteşem plajları ile yerli ve yabancı turistlerin beklentilerine büyük ölçüde cevap veriyor.

Sınır komşularımızdan biri olan Azerbaycan yaşam ve tarihi zenginlikleri ile Türk kültürüne benzerlik gösterir. Ülke, uygun fiyatları ve kültürel benzerliğiyle gezip görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Başkenti Bakü, tarihi alanların olduğu eski kent yani İçeri Şeher, Sovyetler döneminde inşa edilen bölüm ve modern Bakü olmak üzere kendi içinde üç bölüme ayrılıyor. Bakü’de görülecek yerlerin başında; Kız Kulesi, Şirvanşahlar Sarayı, Haydar Aliyev Kültür Merkezi, Şehitler Yolu, Devlet Sanat Müzesi, Bakü Bulvarı, Havuzlu Meydan, Bakü Filarmoni Binası ve Ermeni Kilisesi geliyor. Azerbaycan’da gezilecek yerler bunlarla da sınırlı değil.

Türk Kültürünün Benzerlik Gösterdiği Ülke

Bakü’den uzaklaşmaya başladığınızda; Gobustan’daki Gobustan Milli Parkı önemli tarihi alanlardan biridir. Antik mağaralar, çamur volkanları ve grizu kayası oluşumları, bölgenin görülebilir olmasının temel sebepleri arasındadır. Devlet korumasında ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Gobustan Milli Parkı’nda kaya oyma ve resimleri de, tarih hakkında önemli bilgiler veriyor. Yine Göygöl Milli Parkı ve Göygöl gölü, yemyeşil manzarasıyla, görmeden geçilmemesi gereken yerlerden biridir. Azerbaycan gezilecek yerler açısından son derece zengindir.

Hankendi şehrinde bulunan ve volkanik tüften yapılan Biz Dağlarımızız Anıtı, ülkenin en çok dikkat çeken yapılarından bir diğeridir. 2009 yılında yapılan Eurovision şarkı yarışmasında gündeme gelerek, popülaritesini yükselten anıt, Karabağ’ın dağ halkını ve armasını simgeliyor.

Naftalan’da ise “sanatoryum” adı verilen otellerde; tedavi ve dinlenmeye gelen misafirler ağırlanıyor. Bu sanatoryumların en dikkat çeken özelliği ise; iyileştirici ve tedavi edici olduğuna inanılan “petrol spa” hizmeti veriyor olmaları.