Cumhuriyet Meydanı, Podgorica

Güzel geçen bir Budva gezisinden sonra ertesi gün saat 13:00’de Balkanlar’ın hatta Avrupa‘nın küçük başkenti Podgorica‘ya doğru yola çıktım…

Budva-Podgorica Otobüs Bileti

Budva’dan ayrıldıktan sonra ilk yarım saat süren dağ yolculuğu gerçekten harikaydı. Yükseldikçe yükseliyoruz geride bıraktığımız Budva ve Adriyatik’in enfes manzarası gözlerimizin önüne bir tül perde gibi seriliyordu. Yaz ayı olduğu için etraf yemyeşildi. Kıvrımlı dağ yolları ve önümüzde uzayıp giden asfalt yol. Eğer olur da Budva-Podgorica arası seyahat ederseniz mutlaka aracın sağ tarafına oturun ve manzaranın keyfini doyasıya çıkarın.

Ayrıca Okuyun: Mostar’dan Kotor’a Nasıl Gidilir?

Podgorica Gezi Notları

Yolculuğumuz yaklaşık 3 saat sürdü. Akşamüzeri saat 16:00’da Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya geliyordum. Yola çıkmadan önce Podgorica’da kalacağım hosteli ayarlamıştım. Adı Hostel Podgorica. Akşamüzeri geldiğim için bugünü dinlenerek geçiririm yarın ise Podgorica’yı gezerim düşüncesi ile iki gecelik bir rezervasyon yapmıştım.

Size kısaca Hostel Podgorica’dan bahsedeyim…

Otobüs terminaline 100, Şehir merkezine ise 200 metre yürüme mesafesinde. Konum olarak bence gayet iyiydi. Tipik bir hostel. Odalar paylaşımlı, banyo, WC ve mutfak ortak kullanımlı. Hostele giriş yaptığımda ben ve bir İngiliz’in kalacak olduğunu öğrendim. Anlayacağınız hostel sessiz ve kimseler yoktu. Bu bir bakıma iyiydi ancak sosyalleşme adına kötü bir deneyim olacaktı.

Biraz dinlendikten sonra bir şeyler atıştırmak için dışarı çıktım ve şehir merkezine doğru yürüdüm. Balkanlarda hemen her yerde bir Pekara (fırın) mutlaka görürsünüz. Buralar gezginler için ekonomik olarak iyi bir yeme-içme yerleridir. Merkezde açık bir fırın görüyorum. İçeri girip kendime bir bütün börek ve yoğurt (ayran) alıyorum.

Börekler büyük porsiyon ve iç malzemesi yoğun. Bizdeki gibi peynirli poğaça diye satılan ancak içerisinde bir tutam peynir olan poğaça ve börekler gibi değil. Ayrana yoğurt diyorlar. Aslına bakarsanız yoğurttan farkı yok. Ayran dediğimiz sıvı olur ancak buradaki ayranlar katı ve yoğurt kıvamında. Her neyse yolda elbette buna takılacak değiliz. Önemli olan uygun fiyatlara karnımızı doyurmak. Sonuçta az para ile çok yer gezme tutkumuz.

Karnımı doyurup fırından ayrıldıktan sonra şehir meydanında kısa bir yürüyüş yapıyorum. İnsanları gözlemliyorum, neler olup bittiğine bakıyorum. Şehir meydanında kurulu büyük bir platform görüyorum. Platforma yaklaştığımda görüyorum ki Fas tanıtım günleri varmış. Üç gün sürecekmiş. Bugün ikinci günüydü.

Fas Tanıtımı

Şans bu ya! Ben de Fas hayali kuran biriydim. Benim için güzel bir tesadüf olmuştu. Stantları gezip yerel eşyalara, elbiselere bakıyor, Fas’tan gelen insanlarla konuşuyordum. Burada yaklaşık bir saat kadar vakit geçirdim. Stantları gezdim, ilgimi çeken şeylere göz attım.

Podgorica'da Fas Tanıtımı

Daha sonra hostele doğru yürümeye koyuldum. Yürürken bir yandan da etrafı gözlemliyordum. Balkanlar’ın hemen her şehrinde mutlaka bisiklet sürenleri görürsünüz. Bu bölgede bisiklet kullanan insanların sayısı oldukça fazla. Ayrıca şehir merkezlerinde de bisiklet yolları fazlasıyla mevcut. Bu gerçekten güzel bir uygulama.

Podgorica'da Bisikletli Bir Aile

Hostele geldiğimde diğer gezgin konuk İngiliz arkadaşın da hostel de olduğunu görüyorum. Hostel sahibi de genç bir kişi. Kahvelerimizi alıp balkona geçiyoruz ve üçümüz keyifli bir sohbet ediyoruz. Yaklaşık 2 saat süren sohbet sonrası saat 22:00 civarı yol yorgunu da olmam nedeniyle uyku iyice bastırmıştı. Kendilerinden müsaade isteyip yatmaya gittim…

Güzel bir uyku sonrası Podgorica’da yeni bir güne uyanıyordum. Kahvaltımı yapıp, günlük sırt çantamı da hazırladıktan sonra saat sabah 09:00’da şehir merkezine doğru yürüyerek şehri gezmeye başlıyordum.

Podgorica’da gezdiğim yerleri birbirine yürüme mesafesi yakın olacak şekilde sırasıyla yazacağım. Podgorica’ya gelirseniz bu sıraya göre şehri gezebilirsiniz. Zaten Podgorica’da pek de gezilecek bir yer yok.

Ayrıca Okuyun: Kotor Gezi Notları

Podgorica Gezilecek Yerler

Karadağ’ın küçük ve sıkıcı başkenti Podgorica, Avrupa’nın da küçük ve popüler olmayan başkentlerinden biridir. Bazıları bunu acımasız bir yorum olarak görebilir ancak durum gerçekten de böyle. Çok sayıda gri komünist blok apartmanlar, sayısız terk edilmiş evler ve bakımsız yollar… Budva ve Kotor gibi şehirlerle kıyasladığımızda, çoğu insanın neden başkentte fazla zaman harcamadığı anlaşılabilir.

Milenyum Köprüsü

Şehrin mimarisine henüz yeni eklenen bu modern beyaz köprü, şimdilerde Podgorica’nın en önemli simgelerinden biri olarak duruyor.

Milenyum Köprüsü, Podgorica

173 metre uzunluğunda olan Milenyum Köprüsü, Moraca Nehri üzerinde inşa edilmiş zarif ve yenilikçi bir köprü. Köprünün açılışı, Karadağ’ın Ulusal Günü olan 13 Temmuz 2005 yılında yapılmış.

İsa’nın Dirilişi Katedrali

Moraca Nehri’ne yakın bir konumda bulunan katedral Podgorica gezilerinde mutlaka görülmesi gereken bir yer.

İsa'nın Dirilişi Katedrali, Podgorica

İhtişamlı bir mimariye sahip olan katedral 1993-2012 yılları arasında inşa edilmiş.

İsa'nın Dirilişi Katedrali Freskleri, Podgorica

Romanesk, İtalyan ve Bizans mimari üslubu ile inşa edilmiş olan katedrali ikiz soğan kubbeli ön cephesi ve içerisinde göz alıcı freskler tamamlıyor.

Vladimir Vysotsky Anıtı

Milenyum Köprüsü’ne yakın bir konumda bulunan anıt, 2004 yılında Rusların armağanı olarak dikilmiş.

Vladimir, Vysotsky Anıtı, Podgorica

Rus şarkıcı ve söz yazarı olan Vladimir Vysotsky anıtı ışıltılı metal bir çerçeve ile çevrelenmiş, çıplak ayakla ayakta duran ve bir elinde gitarı, diğer eli ile sevincini gösteren bir görünüm ile ziyaretçilerini karşılıyor.

Ayrıca Okuyun: Budva Gezi Notları

Kral Parkı

Azerbaycan Cumhuriyeti tarafından finanse edilen park, Podgorica’nın merkezinde, bir çeşme, bolca bank, oyun alanı ve ücretsiz Wi-Fi internet bağlantısının olduğu güzel bir yer.

Kral Parkı, Podgorica

Yerlilerin öğle yemekleri için geldiği, gençlerin kitap okuyup satranç oynadıkları keyifli bir sosyal alan.

Cumhuriyet Meydanı

15.000 metrekare genişliğinde olan Cumhuriyet Meydanı 2006 yılında inşa edilmiş şehrin kalbi konumundadır. Palmiye ağaçları ile süslü, su kanalları ve bir fıskiyeli havuz ile zenginleştirilmiş.

Cumhuriyet Meydanı, Podgorica

Araçların geçişine kapalı olan meydan yeni yıl partileri ve siyasi, sosyal etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda meydanda bir şehir kütüphanesi ve devlet galerisi bulunmakta.

Eski Kent

400 yıldan uzun bir süre önce, Podgorica’nın eski kenti bir Osmanlı Türk kasabasıydı. Bugün çok fazla kalmasa da, Osmanlı geçmişini keşfetmek ve hissetmek için bu bölge gezilebilir.

Eski Kent, Podgorica

Eski Kent içerisinde 15. ve 18. yüzyıllardan kalma Doganjska Camii, Osmanağa Camii ile Eski Köprü ve Saat Kulesi bulunmakta.

Saat Kulesi

Podgorica’da kalan birkaç Osmanlı eserlerinden biri. 16 metre yüksekliğinde olan kule 1667 yılında inşa edilmiş.

Saat Kulesi, Podgorica

İkinci Dünya Savaşı sırasında tahrip edilse de daha sonra onarılmış ve saat mekanizması da 2002 yılında modern bir dijital cihaz ile değiştirilmiş.

St. George Kilisesi

Gorica Tepesi’nin bitişiğinde, 10. yüzyılda inşa edilen St. George Kilisesi yer almakta. Podgorica’daki en eski Ortodoks kilisesi.

St. George Kilisesi, Podgorica

Bir kaç kez restorasyondan geçirilmiş ancak kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. Görülmeye değer 17. yüzyıl fresklerine sahip.

St. George Kilisesi, Podgorica

Taş duvarlarla çevrili olan kilisenin arkası kentin önemli şahsiyetlerinin yattığı mezarlık alanına sahip.

Kotor ve Budva’dan sonra Podgorica gezisi sizi belki biraz hayal kırıklığına uğratabilir. İnternette araştırırsanız Podgorica’ya gidilmeye pek gerek olmadığı yönünde yorumları okursunuz. Ancak yine de Eski Kent, katedral ve şehir merkezinin görülmeye değer olduğunu düşünüyorum. Podgorica’da keyifli bir gün geçirmiştim.

Akşam olmuş ve epey yorulmuştum. Dışarıda bir cevapcici yedim ve daha sonra ise hostelin yolunu tuttum. Hostele geldiğimde kendime güzel bir filtre kahve yapıp balkona geçtim. Burada yaklaşık bir saat kadar hostel sahibiyle lafladık. Ancak, yarın yola çıkma vaktiydi. Balkanlar gezimin üçüncü ülkesini bitirirken yeni bir ülke olan Arnavutluk ve İşkodra şehri için sırt çantamı hazırladım.

Güzel, deliksiz bir uykudan sonra İşkodra’ya gitmek için Podgorica otobüs terminaline geldim ve ilk otobüs ile yolculuğuma kaldığım yerden devam etmek üzere yola çıktım…

1 ay süren Balkanlar gezimin tüm aşamalarını okuyun. Balkanlar gezi hazırlığı ve geride bıraktığım şehirlerde yaşadıklarım, gezi notlarım, gezilecek yerler ve daha fazlasına göz atın.

Podgorica gezisi hakkında sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.