Novi Sad - Saraybosna Otobüs Molası

Balkanlar turuna çıkmış olabilirsiniz. Ya da Sırbistan’a geldiniz ve Novi Sad’ı gördükten sonra Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya gitmek isteyebilirsiniz. Bu durumda Novi Sad’dan Saraybosna’ya Nasıl Gidilir? sorusunun cevabını yazı içerisinde detaylı bir şekilde sizlere anlatmaya çalışacağım.

1 ay süren Balkanlar gezimde Novi Sad şehrinde 2 gün kalmış ve gezdikten sonra turumun üçüncü durağı olan Saraybosna’ya gitme vakti gelmişti…

Saraybosna’ya Nasıl Gidilir?

Size şimdi biraz Novi Sad’dan biraz da Saraybosna’dan bilgi verdikten sonra bu iki şehir arasını nasıl ve hangi ulaşım araçları ile gidebileceğinizi anlatacağım.

Novi Sad ve Saraybosna’da ziyaret edilecek birçok yer var. Konforlu ve ucuz seyahat ettiğinizden emin olmak için Novi Sad’dan Saraybosna’ya ucuz yollu ulaşım aracı olan otobüsü tercih etmelisiniz.

Novi Sad - Saraybosna Arası Çalışan Otobüs

Novi Sad gezinizde ünlü Sırp katedralini gezebilir, muhteşem mimari eserleri ve süslemeleri görebilirsiniz. Doğa ile etkileşime girmek ve temiz havanın tadını çıkarmak istiyorsanız, Tuna Parkı ideal bir yer. Lezzetli ve yörel yemekler için, hem yerli hem de uluslararası mutfaklara sahip çok sayıda restoran bulunuyor Novi Sad’da. En lezzetli yerel yiyecekleri olan cevapcici tadına bakabilirsiniz.

Daha Fazla Okuyun: Novi Sad Gezi Notları – Sırbistan’ın Kültür Başkenti

Saraybosna’da ise yapabileceğiniz pek çok aktivite ve gezilecek yer bulunuyor. Şehri yürüyerek gezebilirsiniz. Umut Tüneli’ni görebilir, şehir merkezinde yer alan Osmanlı döneminden kalma eser ve yapıları yerinde görebilirsiniz. Doğayı ve şelaleyi seviyorsanız, Saraybosna’da Skakavac’ı da rotanıza ekleyebilirsiniz. Burası büyüleyici bir doğal manzaraya ve harika şelalelere ev sahipliği yapıyor.

Novi Sad’dan Saraybosna’ya Otobüs Seyahati

Novi Sad’dan Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya gitmek için iki şehir arası çalışan otobüslere binmelisiniz. Şu anda bu iki ülke arasında tren bağlantıları ne yazık ki bulunmuyor.

Novi Sad - Saraybosna Rotası

Novi Sad ve Saraybosna arası çalışan otobüsler günün farklı saatlerinde karşılıklı olarak üç sefer yapıyorlar. Jadran Line otobüs firması ile bu iki şehir arası seferler düzenleniyor. Otobüsleri gayet temiz ve konforlu.

Novi Sad – Saraybosna Otobüs Saatleri

Novi Sad ile Saraybosna arasında her gün karşılıklı üç otobüs seferi düzenleniyor.

  1. Novi Sad’dan erken kalkış saati sabah saat 08:30’da ve Saraybosna’ya varışı akşam üzeri 16:20 (Yolculuk süresi: 7 saat, 50 dakika)
  2. Novi Sad’dan Saraybosna’ya giden ikinci otobüs seferi öğlen 12:15 ve Saraybosna’ya varış saati akşam saat 20:30 (Yolculuk süresi: 8 saat, 15 dakika)
  3. Novi Sad’dan Saraybosna’ya giden üçüncü ve son otobüs seferi ise akşam üzeri saat 18:00 ve Saraybosna’ya varış saati gece 01:10 (Yolculuk süresi: 7 saat, 10 dakika)

Novi Sad – Saraybosna otobüs bileti ücreti ise 2470,00 Dinar / 19-20 Euro arası değişiyor. (Günlük kura göre)

Balkanlar geziniz boyunca şehirler arası yolculuğunuzu otobüsler ile yapmayı düşünüyorsanız şu iki siteye her zaman bakın. Balkanlarda otobüs seyahatini için gözünüz bu sitede olsun. En azından otobüs saatleri kontrol eder ve terminale öyle gidersiniz. Eğer bu iki site üzerinden biletinizi alacak olursanız unutmayın satın almış olduğunuz bileti bir yazıcıdan çıktısını almanız gerekiyor ve otobüs görevlisine bu şekilde göstermeniz gerekiyor. Mobil onaylı biletinizi gösterdiğiniz zaman kabul etmiyorlar. Bu çook önemli, aman dikkat edin!

Balkan ülkelerinde otobüs seyahatleri için kullanmanız gereken iki site:

  1. https://busticket4.me
  2. https://getbybus.com

Novi Sad - Saraybosna Otobüs Bileti

Novi Sad’dan Saraybosna’ya otobüs yolculuğu diğer seçeneklere göre ucuz. Günlük iki şehir arası karşılıklı otobüslerin kalkış sayısı seyahat tarihlerine göre bazen değişiklik gösterebiliyor. En erken kalkış saati sabah saat 08:30 ve Saraybosna’ya en geç varış saati gece saat 01:10.

Novi Sad şehir merkezi (Trg Slobode – Özgürlük Meydanı) ile şehirlerarası otobüs terminali 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Eğer terminale toplu taşımalar ile gelmek isterseniz kiosklardan 80 dinara tek kullanımlık otobüs biletinizi alın ve 8 numaralı City Centar – Bus Stanica otobüslerine binerek Novi Sad otobüs terminaline gelin.

Daha Fazla Okuyun: Belgrad’dan Novi Sad’a Nasıl Gidilir?

Sırbistan – Bosna Hersek Sınır Geçişi

Balkanlar seyahati yapmış olanlar bilirler buralar nefis doğal manzaralara ev sahipliği yapıyor. Dağ yolları, yemyeşil yaylalar ve tabii ki tek şeritli biraz yorucu yollar… Fakat manzaralar yolun verdiği yorgunluğu unutturuyor.

Novi Sad’dan Saraybosna’ya yola çıktığınızda dağ yollarına girdiğiniz an yükseldikçe yükseliyor ve Haziran ayında bu yolu kullanmama rağmen hava yüksek rakımlarda bayağı serindi. Hatta otobüs şoförü bir ara klimayı dahi kapatmıştı.

Yolculuğun 5 saatine yaklaştığınızda Sırbistan’dan çıkmadan önce 15 dakikalık bir mola veriliyor.

Novi Sad - Saraybosna Otobüs Molası

Sırbistan’ın Bosna Hersek’e sınır olan Loznica şehrine geldiğinizde ise Drina Nehri manzaraları eşliğinde bir süre sınır-kıyı şeridinden gidiyorsunuz ta ki Bosna Hersek Sınır Kapısı Krakaj’a kadar.

Drina Nehri Manzarası

Sırbistan – Bosna Hersek sınır geçişi oldukça basit ve hızlıydı. Sınıra geldiğimizde Sırp polis otobüse geldi ve yolcuların pasaportlarını topladı. Daha sonra gidip pasaportlara Sırbistan’dan çıkış kaşesini vurdu Pasaportları teslim alan otobüs şoförü tekrar pasaportları bize dağıttı ve daha sonra Sırp topraklarından çıkış yaparak Bosna Hersek’e girdik.

Sırbistan - Bosna Hersek Sınır Geçişi

Burada da aynı şekilde bu sefer Bosnalı polis memuru otobüse geldi ve tek tek pasaportlarımızı topladı. Ne bir aşağıya indik ne de çantalarımız kontrol edilmişti. Bosna Hersek’e giriş damgaları pasaportlarımıza vurulduktan sonra otobüs şoförü tekrardan pasaportlarımızı bize verdi ve yolumuza devam ettik.

Artık Bosna Hersek topraklarındasınız! Sınırdan sonra yaklaşık 3 saat daha bir yolculuk var.

Bosna Hersek Toprakları

Saraybosna’da “Istocno Sarajevo Bus Station” otobüs terminaline geliyor otobüsler. Terminalde ne yazık ki paranızı Bosna Markına çevirebileceğiniz bir ExChange ofisi bulunmuyor.

Eğer taksi ile gitmek isterseniz terminal çıkışında taksi durakları var. Şoföre durumu anlatın ve üzerinizde Mark olmadığını ancak şehir merkezine (Başçarşı) gittikten sonra orada parayı çevirip verebileceğinizi söyleyebilirsiniz.

İkinci yol ise terminalden çıktıktan sonra Ive Andrica caddesine doğru 300 metre kadar yürüyün. Caddeye vardıktan sonra yoldan geçen bir vatandaşa troleybus duraklarını sorun. 1 numaralı troleybuslar ile Başçarşı şehir merkezine ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Novi Sad – Saraybosna arası otobüs seçeneğinden başka bir alternatifiniz yok. Bu yolu yalnızca otobüsler ile gidebilirsiniz. Novi Sad’dan Saraybosna’ya olan ulaşımı detaylıca anlatmaya çalıştım. Eğer merak ettiğiniz daha fazla şey olursa aşağıda bulunan yorum kutusundan sorularınızı yazarak bana ulaştırabilirsiniz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.