Tahran: İran'ın Kültürel ve Ekonomik Başkenti

Farsçada ‘sıcak yer’ anlamına gelen Tahran şehri İran’ın başkentidir. Ülkenin en büyük şehridir Tahran. Köklü geçmişi, planlı yapısı, kültürel zenginlikleri ve göz alıcı mimari yapıları ile hem ülke kültürünü yaşayabileceğiniz hem de modern bir Ortadoğu silueti görebileceğiniz bir şehirdir. Tahran şehri İran’ın orta kuzey bölgesinde bulunuyor. Hazar Denizi’nin 105 km güneybatısındadır. Ayrıca Elbruz Dağları’nın güneyinde bulunur.

Şehirde kışlar çok soğuk geçmekte. Bu yüzden Tahran şehrine Mayıs ve Eylül döneminde gelmek en güzelidir. Tahran’a dilerseniz uçak dilerseniz de İstanbul, Ankara ve Trabzon’dan kalkan otobüslerle gelebilirsiniz. Uçakla İstanbul’dan Tahran yaklaşık üç saat sürüyor.

Tahran’da yapabileceğiniz birçok aktivite ve gezebileceğiniz yer bulunuyor. Saraylar, parklar, ışıl ışıl kafeler ve işlek caddeleri görülmeye değerdir. Aradığınız birçok ürünü de bulabileceğiniz çok sayıda alışveriş merkezleri vardır.

Tahran her yönü ile değişik, ilgi çekici ve bir o kadar da ürkütücü bir şehirdir.

Tahran Gezilecek Yerler

Tahran’da en iyi zamanı müzeleri, meydanları, sarayları, park ve bahçelerini gezerek değerlendirebilirsiniz. Tahran’ın köklü tarihini öğrenebileceğiniz müzelerinde, doğanın o taptaze havasını içinize çekebileceğiniz bahçelerinde çok güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Tahran’da her bir sarayların o muhteşem görkemine de şahit olabilirsiniz. Gülistan Sarayı, Azadi (Özgürlük) Anıtı, Milad Kulesi, İran Ulusal Müzesi, Tahran Ulusal Mücevher Müzesi ve Niavaran Sarayı’nı gezmenizi tavsiye ederim.

Tahran’a Nasıl Gidilir?

Tahran şehri ulaşım yönünden oldukça gelişmiş bir altyapıya sahiptir. Burada ulaşım toplu taşıma ile oluyor. Bunun dışında taksi ve motosiklet taksiler ile de ulaşım sağlanabiliyor. Toplu taşıma araçları ile dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Fakat burada toplu taşıma araçlarını kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar bulunuyor. Bilindiği gibi İran’da bazı kıyafet kuralları, toplu taşımalarda erkek-kadın ayırımı vardır. Dolayısıyla toplu taşımalarda kadınlar ve erkekler her yerde ayrı olmaktadır. Tabii Tahran gibi büyük bir şehirde özellikle metrolarda kadın ve erkekler karışık oturabiliyor. Ancak otobüslerde bu ayrımı görebilmek mümkündür. Toplu taşıma araçlarında buna dikkat ettiğiniz sürece rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Havaalanından ise şehir merkezine metro ile ya da dilerseniz taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tahran’da Nereden, Ne Alınır?

Tahran şehrinde alışveriş merkezleri, mağazalar ve süper marketler mevcut. Bununla birlikte, açık ve kapalı çarşılar ile bakkallar da yer almaktadır. Dünyanın en büyük çarşılarından biri Tahran’da bulunuyor. Tahran Büyük Çarşıyı ziyaret ederek dilediğiniz ürünü bulabilirsiniz. Bunun dışında da sevdiklerinize bin bir çeşit hediyelik eşya alabilirsiniz. Burada geleneksel eşyaları da bulabilirsiniz. Tahran Büyük Çarşısından alabileceğiniz seramik, antika ürünler, kilim, halılar ve el emeği göz nuru pek çok eser bulunmaktadır. Tahran’da alışveriş yerlerini gezmek ve rengarenk tezgahlarına göz atmak ayrı bir keyiftir.

Tahran’da Nerede, Ne Yenir?

Tahran’da İran mutfağının en modern ve geleneksel pek çok çeşit yemeğini bulabilirsiniz. Tahran yemeklerinde pirinç, tavuk, kuzu eti, çorba ve turşuya büyük önem veriliyor. Tahran’da yiyebileceğiniz geleneksel tatlar; hosseini kebabı, taas kebabı, barg kebabı gibi birçok kebap çeşitleri, bunların dışında tatlı olarak da sholeh zard, baagh-lava, ranginak ile helva gibi lezzet yer almaktadır. Tahran’da evlerde ve restoranlarda olmazsa olmaz pilav ve salatadır. Burada yemekleri çok uygun fiyatlarda yiyebilirsiniz. Tahran her yönü ile ilgi çeken ve çok lezzetli bir mutfağa sahiptir. Tahran’da birçok restorana giderek bu lezzetlere ulaşabilirsiniz.

Tahran’da Nerede Kalınır?

Tahran’da her bütçeye uygun çok sayıda otel ve hostel bulabilmek mümkündür. Burada 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller bulunuyor fakat bu oteller de oldukça pahalılar. Bu otellerin dışında kalabileceğiniz pansiyonlar ve birkaç hostel bulunuyor. Buralarda daha uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz. Tahran’da otel konaklaması için en uygun bölgeler Büyük Kapalı Çarşı ve Ferdowsi Meydanı çevresidir.

Tahran Gece Hayatı ve Eğlence

Tahran’ın meşhur eğlence hayatı resmi mekanlarda değil ev partileri düzenlenerek yaşanıyor. İnsanlar evlerde partileyerek eğlenmek zorunda kalıyorlar. Bu partilere yabancı turistler katılamamakta. Yalnızca arkadaş grupları ve referans ile dışarıdan kişiler katılmakta.

Tahran’da gece dışarı çıktığınızda gidebileceğiniz çok hoş kafeler de bulunuyor. Bu kafelerde çayınızı ve kahvenizi rahat ve huzurlu bir şekilde yudumlayabilirsiniz. Pich Restaurant, Cafe Mojgan, Cafe Shouka vs. daha birçok kafe bulunuyor. Tahran’da belki geceleri barlarda veya gece kulüplerinde eğlenemeyebilirsiniz fakat kafelerinde sıcacık bir kahve veya çay ile sakin ve sessizliğin tadını çıkartabilirsiniz.

9 YORUM YAZILMIŞ

 1. Hocam selam,

  Daha önce de birkaç soru sormuştum ama aklıma yeni sorular geliyor. Şimdi benim bir endişem var. Benim muhtelif yerlerimde dövmelerim var. Bu dövme olayı İran’da nasıl karşılanır. Kapatmalı mıyım? Malum Mayıs ayında gittiğim için hava sıcak olacak ve uzun kollu bir şeyler giymek, fular takmak falan durumunda kalacağım. Buna gerek var mı? Hani belki yasal olarak bir şey denmez ama insanların bakışı ve bana karşı olan tavırları ne olabilir? Fikrinizi alabilir miyim bu konuda?

  • Selamlar Orhan Bey,

   Dövmeli olan birkaç kişinin İran’a gittiğini ve ne yazık ki uzun kollu gömlek, tişört giydiklerini biliyorum. Giymek zorunda kalmışlar. Eğer boyun bölgenizde de dövme varsa bunu bir fular ile kapatabilirsiniz. Kısmen de olsa Tahran’da dövme yüzünden bir sıkıntı çıkmasa da, daha muhafazakar şehirler olan Kum, Meşhed gibi şehirlerde mutlaka rahatsız edici bakışlara maruz kalabilir ve caddelerde gezen ahlak polisleri tarafından çevrilebilirsiniz. İran’da dövme yaptırmak-kullanımı yasaktır.

 2. İyi günler dilerim size,

  Ben Azerbaycan Bakü’de yaşıyorum. Tahran’da okumak için İran’a gitmeyi düşünüyorum. Tahran’da iki kişi aylık kaç Riyal miktarında normal yaşayabilir? Bir de, Tahran’da kiralık evler kaç Riyal? Şartları nedir? Önceden teşekkürler.

 3. Selam Fatih Bey,

  Benim bir sorum olacaktı. Lütfen yardımcı olabilir misiniz acaba? Ben Türkiye’den İran Tebriz’e gitmeyi düşünüyorum. Acaba uçakla mı veya otobüsle mi hangisi iyi ve sorunsuzdur acaba ve neler gerekli ve ne kadar miktar gerekiyor? Benim bir arkadaşım orada var. Onun evinde 1 veya 2 ay kalmayı düşünüyorum. Arkadaşım bayandır acaba bu bir sorun olur mu? Oranın İslami değerlerini biliyorum tabi yasakları da. Acaba bu bir sorun olabilir mi? Arkadaşım sorun olmaz burada dedi ve çekiniyorum aileme bilgi vereceğim dedi. Neler gerekli oraya gitmem için? Lütfen yardımcı olmanızı istiyorum.

  • Merhaba Seyid Bey,

   Türkiye’nin hangi şehrinde yaşıyorsunuz? Ekonomik olması açısından otobüsle Tebriz’e gitmenizi öneririm. Tabi uçakla da gidebilirsiniz. İran için sadece pasaportunuzun olması yeterli. T.C Vatandaşlarına 90 gün vizesizdir İran. Sadece göreli polis memuruna pasaportunuzu vermeniz yeterli. Görevli memur pasaportunuza İran’a girdiğinize dair kaşe vuracak. İran’da 1 ay kalmayı düşünüyorsanız 3-4 bin TL yanınızda götürmeniz yeterli olacaktır. Tabi, İran’da bu 1 ay boyunca nasıl yaşayacaksınız, ne tür harcamalar yapacaksınız bununla orantılı bir miktar yanınızda götürmeniz sizi sıkıntıya sokmayacaktır. Bayan arkadaşınızın evinde kalmanız gizli saklı olduğu sürece sorun olmayacaktır. Eğer bu bir aile eviyse pek sorun olacağını zannetmiyorum. Çünkü İran’da Couchsurfing konaklama ağı sayesinde birçok yabancı kişi İran aile evlerinde kalmaktalar. İran’a gitmeniz için dediğim gibi sadece pasaport gerekli. Yanınıza da yeterli miktarda para alın. Orada yaşam Türkiye’ye göre biraz daha ucuzdur.

 4. Merhaba Fatih Bey,

  Öncelikle İran hakkında bulup bulabileceğimiz en kapsamlı yazıları yazdığınız, seyahat notlarınızı bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Bu içten bir teşekkür zira sınır komşumuzu gezenler az, gezen az kitle içerisinde bilgilendirici içerikler paylaşanlar daha da az. Ben de -tahmin edeceğiniz üzere- birkaç soru soracağım.

  İran’a gitmek için Laleli’den kalkan otobüsleri kullanacağım. Yani gidiş dönüşüm öyle çok da pahalıya patlamayacak. Üniversite öğrencisiyim ve okuldan aldığım burs ile üstüne katabileceğim 100-200 liradan daha büyük bir bütçem yok. Toplamda 1100-1200 lirayla gezimi gerçekleştirmek istiyorum. Bu gezi planım Tahran, İsfahan ve Şiraz’dan ibaret, altı-yedi günlük bir seyahat (Tekrarlanan 36 saatlik İstanbul-Tahran yolunun haricinde.) İnternette Seven Hostel adında bir hosteller zinciri gördüm. Bu üç şehirde de hostelleri var ve 15$ gibi bir meblağ geceliği. Zaten bütçeyi iktisatlı kullanmak adına bazı geceleri şehirlerarası yolculuklara ayırdım.

  Sorum şu, 220 Türk Lirası yol masrafı ve 15$dan 3-4 gecelik konaklamadan arta kalan parayla çok rahat bir seyahat yapabileceğimi düşünüyorum. Fakat oraya gidip parasız kalmak da istemiyorum. Acaba hayalin tatlılığında rasyonel durumu olduğundan çok farklı mı görüyorum? Yani 1200 lirayla İran’da yapılacak bir seyahat mümkün müdür? Zaten öğrendiğim kadarıyla şehirlerarası ulaşım oldukça ucuz ve İran genel olarak da pahalı bir ülke değil.

  İkincisi daha önce muhtelif ülkelerden vize reddi yemiş biri olarak, bir ülkeye alınmama acısını (daha doğrusu bunun yaşattığı kısa süreli kişisel gurur kaybını ve uzun süreli maddi kayıplara hayıflanmayı) iyi biliyorum. İran kapısından geçememe gibi bir durumum olur mu? “Bu para bu seyahat için yetersiz” demelerinden ürküyorum açıkçası.

  Ortadoğu coğrafyasına ilk kez seyahat edeceğim. Hatta işin doğrusu kendi ülkemin doğusuna da ilk kez geçeceğim. Şeriat kuralları, ülkenin imajı ya da başka şeylerden değil fakat nasıl olur, tek başına gideceğim, keyif alabilir miyim gibi birtakım şüphelerim var kafamda. Bu şüpheleri zail edici herhangi sözünüz bile beni oldukça rahatlatacaktır.

  Tekrardan emeğinize teşekkür eder, nice güzel seyahatler dilerim. Anlayacağınız üzere, temel ve en büyük sorum: Bu bütçe bana yetecek mi? İran’ın ortasında beş parasız kalmak istemiyorum. (Bir de tarih okuyorum, Farsça öğrenmeye henüz başladım, belki akademik geleceğimde İran Tarihi üzerine yoğunlaşabilirim ve bu sebeplerden ötürü Alamut Kalesi’ne de gitme fikri beni oldukça cezbediyor fakat herhangi bir malumat bulamadım. Oraya seyahat hakkında bir bilginiz var mı? Ben merkezi çoğu şehirden ırakta olduğu için benim bütçemle yapılması pek de mantıklı olmayan bir rota olduğu kanaatine vardım fakat belki iş başka türlüdür, teşekkürler.

  • Merhaba Doğukan kardeşim,

   Değerli düşüncelerin için teşekkür ederim. Yazılarım seyahatine yön verecek ve planlamanı kolaylaştıracaksa ne mutlu bana. Yazdığım bu içerikler, böylesine güzel yorumlar sonucu çıkıyor ortaya…

   Laleli’den Tahran’a uzun ve serüven dolu bir yolculuk seni bekliyor. Evet, otobüs ile İran’a gideceğin için pek pahalı olmayacak ulaşımın. 1200 TL belirtmiş olduğun rota için gayet yeterli bir meblağ. Seven Hostel bu 3 şehirde de mevcut. Fakat alternatif hosteller de var. Bana kalırsa İran’da Couchsurfing deneyimi yaşamalısın. Hem İran kültürünü lokal insanların içinde kalarak gözlemleyebilir hem de herhangi bir ücret vermemiş olursun.

   220 TL yol parası ve konaklama ücretlerini çıkarsak kaba taslak bir 900 TL para kalıyor sana. Bu da hemen hemen 300 $ eder. Zaten Riyal, Dolar karşısında ucuzdur. Evet, şehirlerarası ulaşım da gayet ucuz ve 1200 TL ile çok iyi şekilde İran’ı gezebilirsin.

   İran, Türk vatandaşlarına malumun vizesiz bir ülkedir. 90 gün süre ile İran’da kalabiliyoruz. İran kapısından gönül rahatlığı ile geçebilirsin. Ancak pasaportunda bir İsrail giriş-çıkış damgası yer alırsa İran’a giremezsin. Bunun dışında hiçbir red yeme gibi bir durum söz konusu değildir.

   Tek başına özgürce gezebilirsin İran’ı. Seni tedirgin edecek hiçbir şeyle karşılaşmayacaksın. Hatta İran’dan döndüğünde bana mutlaka yazmanı istiyorum. Eminim o kadar güzel şeyler yazacaksın ki. Birçok kişiyi İran’a gönderdim. Döndüklerinde ise tekrar tekrar gitmek istediklerini bana bahsettiler. Şeriat kuralları, ülkenin imajı seni şüpheye düşürmesin ve gezinin de önüne geçmesine duygularınla yaklaşarak izin verme. Kadınlar başlarını kapatıp, erkekler ise pantolon giydikleri taktirde hiçbir baskı ile karşı karşıya kalmazlar. Tek başına gidiyor olmandan dolayı da ayrıca seni kutlarım. Bilirsin cesareti olanlar sadece yaşarlar. Turlara o kadar para verim kim nereyi ve nasıl geziyorlar ki? Özgürsün Doğukan! Bu seyahatinde hem kendini tanıyacak, hem de neler başarabildiğine tanık olacaksın. Maksimum düzeyde keyif alacağını sana garanti ederim. İran’a bir tarihçi olarak bayılacak, İran tarihine yerinde tanıklık edeceksin. Bu seyahat senin mesleki ve sivil hayatına önemli ölçüde katkısı olacaktır.

   Alamut’a Tahran’dan günübirlik gezilerle gidebilirsin. Tebriz’den ise otobüsle yedi saat süren bir yolculuk sonrası ulaşabilirsin. Kazvin’den sonraki vadiye dar bir boğazdan geçilerek gidilir. Vadiden sonra 54 km’lik yol çok virajlı ve yorucudur. Bu yolun sonu seni Gazorkhan’a çıkaracak. Buradan geçip kalenin eteğindeki köye geldikten sonra 1 km yürüyerek kaleye çıkabilirsin. Umarım vaktini iyi değerlendirir ve Hasan Sabbah’ın yaşamını sürdüğü Alamut Kalesini de görebilirsin.

   Şimdiden keyifli seyahatler dilerim. İran’a gitmeden başka merak ettiklerin varsa tekrardan buraya yorumda bulunarak sorularını yazabilirsin.

   Sevgiler.

 5. Merhaba,

  12 Kasım – 20 Kasım tarihleri arasında İran’da olacağım. Uçakla Tahran’a gideceğim. Dönüşümde Tahran’dan Türkiye’ye olacak. Gezmek istediğim şehirler; Tahran, İsfahan, Yezd ve Şiraz. Size sormak istediğim nasıl bir rota izlemem gerektiği? Tahran’ı gezdikten sonra uçakla Şiraz’a geçip sonrasında geri dönüş rotasında diğer şehirleri sırayla Yezd, İsfahan ve Tahran olacak şekilde gezmek mi yoksa Tahran’dan başlayıp otobüsle İsfahan, Yezd ve Şiraz’ı gezip Şiraz’dan uçakla Tahran’a dönmek mi mantıklı?

  Önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler..

  • Merhaba Gökhan Bey,

   Ne sıcak, ne de soğuk… İran için iyi bir mevsimde gidiyorsunuz.. Seyahat tarihlerinizde hava, İran’ı rahat bir şekilde gezebilmeniz için gayet uygun. Sorunuza gelecek olursam; daha ekonomik bir seyahat olması açısından elbette önerim şehirlerarası otobüs yolculuğu olacaktır. Dolayısıyla Tahran’a indikten sonra sırasıyla İsfahan, Şiraz ve Yezd yapıp buradan yine otobüsle Tahran’a geçebilirsiniz. Tabi bu rotada dönüş Yezd üzeri Tahran olacağı için biraz mesafe uzayacak. Fakat otobüsler VİP olduğu için herhangi bir rahatsızlık hissetmezsiniz.

   Tahran’dan Şiraz’a uçakla geçip sonrasında Yezd, İsfahan ve buradan Tahran’a yine uçakla geçmeniz rota planlaması açısından daha iyi gibi görünse de ben yine maliyetleri göz önünde bulundurarak otobüs ile gezinizi şekillendirmeniz taraftarıyım.

   Bu soru cevaba yönelik düşünceleriniz ve varsa başka sorularınızı yine buraya yorum yazarak belirtebilirsiniz.

   Şimdiden keyifli seyahatler dilerim.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.