Üsküp, Makedonya

Üsküp, Kuzey Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Üsküp aynı zamanda Doğu Avrupa’nın en eğlenceli şehirlerinden biridir. Şehirde son yıllarda yapılan yeni yapılarla beraber eski yapılar harika bir görüntü sunmaktadır. Vardar Nehri’nin üzerinde kurulmuş olan şehir harika bir görüntüye sahiptir. Kosova’ya daha yakın bir bölgede bulunması iklimini de etkilemiştir. Belgrad ile Atina arasında kalmış olan şehir her türlü gelişmeye açık hale gelmiştir. Ticaretin, sanayinin, sanatın ve kültürel etkinliklerin merkezidir. En eski tarihi yapısı olan Üsküp Kalesi’nden bütün Üsküp manzarasını izleyebilirsiniz. Şar Dağı görmeniz gereken ve dağ sporu ile uğraşanlar için harika bir yerdir. Birçok kültüre ev sahipliği yapan şehirde Osmanlıdan da izler bulunmaktadır. Üsküp’te birçok tarihi mekânın bulunması gezilip görülecek yer sayısının çok olmasını sağlamıştır. Üsküp’te gezilecek yerler arasında Türk çarşısı, Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Hanı, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü, Üsküp Kalesi, Ulusal Müze, Saat Kulesi, Sveti Spas Manastırı, Makedonya Meydanı, Aziz Dimitrija Solunski Kilisesi, Bey Kulesi ve Bedesten bulunmaktadır. Bunların dışında görülmesi gereken yerler ise Büyük İskender Heykeli, Makedonya Takı, Arkeoloji Müzesi ve Milenyum Hacıdır.

Üsküp İçin En İyi Zaman Nedir?

Üsküp karasal iklime sahiptir. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise soğuk ve yağışlıdır. Üsküp kış aylarında kar yağışının yoğun olmasından dolayı genellikle yaz aylarında seyahat edilecek bir şehirdir. Yazın farklı bir tatil planınız varsa Üsküp tam da aradıklarınızı bulabileceğiniz bir şehirdir. Sonbahar ve ilkbahar aylarında da yağışın yoğun yaşanmasından dolayı en doğru zaman Haziran ayından sonra olmalıdır. Yaz aylarında düzenlenen festivaller ile tatilinize renk katmak için en uygun zamanda burada olmanın avantajını yaşayacaksınız. Skopsko Leto, Pivolend, Skopje Jazz Festivali, May Opera Evanings ve Taksirat festivallerinde bulunmanız farklı bir eğlence olacaktır sizler için.

Üsküp’e Nasıl Gidilir?

Şehir merkezindeki ulaşım ağı otobüsler ile sağlanmaktadır. Otobüsün yanında tramvay, metro ve taksi de en önemli ulaşım araçlarıdır. Farklı ülkelerden gelen turistler direkt olarak Üsküp Büyük İskender Havaalanı’ndan şehir merkezine geçebilirler. Havaalanından ortalama 30 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Şehir içinde araç kullanmak yerine bisiklet kullanarak da ulaşımınızı sağlayabilir, yakın yerlerdeki turistik yerlere gidebilirsiniz.

Üsküp’te Nereden, Ne Alınır?

Üsküp’te alışveriş yapmak için Makedonya Meydanı’nı seçmeniz doğru bir tercih olacaktır. Skopje City Mall şehrin en büyük alışveriş merkezidir. Küçüklü büyüklü birçok mağazanın yer aldığı şehirde genellikle küçük butik tarzı mağazalar ön plana çıkmaktadır. Üsküp’te Türk Çarşısı ise alışveriş için ayrı, özel ve tarihi bir mekândır. Yeni ve eski bütün ürünlerin bulunduğu çarşıda antika ürünlere çok kolay ulaşabilirsiniz. Çarşıda Türk esnafının ağırlıklı olmasından dolayı bu çarşıda çok rahat bir şekilde alışveriş yapma imkânını bulabilirsiniz.

Üsküp’te Nerede, Ne Yenir?

Üsküp’te Makedonya mutfağı hâkimiyetini çok net bir şekilde göreceksiniz. Makedonya mutfağının yanında Osmanlı mutfağı da çok hâkim olmuştur. Osmanlı mutfağında iz bırakan yemekler, kebaplar, kaşarlı köfteler, ızgaralar, kuru fasulye, börekler gibi birçok Türk yemeği bulunmaktadır. Baharatlar yemeklerin olmazsa olmazıdır. En ünlü içkisi ise milli içki olan Erik rakıdır. Alkol kullananlar deneyebilir. Kaymakçina, Makedon yahnisi, manca ve köprülü salata ise en ünlü geleneksel yemekleridir. Üsküp’te restoran sayısı da oldukça fazladır. En ünlü restoranları ise Pelister, Skopski Merak, Lounge Restaurant Trend & Bistro London, Ristorante da Gino, Vodenica Mulino, Destan, Gostilnica Dukat, Mekicite od Straza, Dva Elena, Amigos, DejaVu Capitol Mall ve Irish Pub St. Patrick gibi mekanlardır. 170’e yakın restoran arasından sadece en şık, en lüks ve en çok tercih edilenler arasından bir kaçıdır.

Üsküp’te Nerede Kalınır?

Üsküp şehrinde otel bulma konusunda kesinlikle sıkıntı yaşamayacaksınız. Bunun nedeni ise her bütçeye uygun otellerin olmasındandır. Oteller genellikle Dane Krapcev Caddesinde yoğun olarak bulunur. Bu caddede bulunan oteller 5 yıldızlı ve oldukça lüks, temiz ve konforludur. Ama buradaki oteller pahalı derseniz Kleonoec bölgesinde bulunan küçük, sevimli ve özel odalardan birinde rahatça kalabilirsiniz. En ünlü Üsküp otelleri ise, City Hostel, Road Hostel ve Hostel 42’dir. Unutmadan, sırt çantalı gezginler için de uygun fiyatlı hosteller meydan çevresinde yer almaktadır.

Üsküp Gece Hayatı

Üsküp, gece hayatı eğlencelerini doyasıya yaşayabileceğiniz oldukça renkli bir şehirdir. Tarzınıza uygun eğlence seçeneklerinden istediğinize katılıp bütün negatif enerjinizi burada boşaltabilirsiniz. Caz, yerel konserler ve canlı müziklerin olduğu birçok mekân bulunmaktadır. Üsküp’ün ünlü eğlence mekanları Colesseum, Multimedia Center Mala Stanica ve Universal Hall’dir.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

2 YORUM YAZILMIŞ

    • Merhaba Tuğba Hanım,

      Podgorica’dan Üsküp’e otobüs ile gidebilirsiniz. Getbybus web sitesi üzerinden çevrimiçi otobüs biletinizi 25 EUR ücrete satın alabilirsiniz. Yolculuk süresi altı buçuk saat sürüyor. Ya da Priştine’ye geçebilir ve buradan da Üsküp’e 5 EUR’a gidebilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.