Üsküp, Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehridir.

Üsküp, Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Üsküp gezilecek yerler dışında, Avrupa’nın en eğlenceli şehirlerindendir. Şehir de son yıllarda yapılan yeni yapılarla beraber eski yapılar harika bir görüntü sunmaktadır. Vardar Nehrinin üzerinde kurulmuş olan şehir harika bir görüntüye sahiptir. Kosova’ya daha yakın bir bölge de bulunması iklimini de etkilemiştir. Belgrad ile Atina arasında kalmış olan şehir de her türlü gelişmeye açık hale gelmiştir. Ticaretin, sanayinin, sanatın ve kültürel etkinliklerin merkezidir. En eski tarihi yapısı olan Üsküp kalesinden bütün Üsküp manzarasını izleyebilirsiniz. Şar dağı görmeniz gereken ve dağ sporu ile uğraşanlar için harika bir mekândır. Birçok kültüre ev sahipliği yapan şehirde Osmanlıdan da izler bulunmaktadır. Üsküp de birçok tarihi mekân bulunması gezilip görülecek yer sayısının çok olmasını sağlamıştır. Üsküp’de gezilecek yerler arasında Üsküp Old Bazaar–Türk çarşısı, Mustafa Paşa Cami, Kurşunlu Han, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü, Üsküp Kalesi, Ulusal Müze, Saat Kulesi, Sveti Spas Manastırı, Makedonya meydanı, Aziz Dimitrija Solunski kilisesi, Bey kulesi ve Bedesten bulunmaktadır. Bunların dışında görülmesi gereken yerler ise Büyük İskender heykeli, Kurşunlu han, Makedonya takı, Arkeoloji müzesi ve Milenyum haçı diğer tarihi mekânlardır.

En İyi Zaman

Üsküp karasal iklime sahiptir. Yaz ayları sıcak ve nemli, kış ayları ise soğuk ve nemlidir. Kış aylarında kar yağışının yoğun olmasından dolayı genellikle yaz aylarında seyahat edilecek bir şehirdir. Yazın farklı bir tatil planınız varsa Üsküp tam da aradıklarınızı bulabileceğiniz bir şehirdir. Sonbahar ve ilkbahar aylarında da yağışın yoğun yaşanmasından dolayı en doğru zaman Haziran ayından sonra olmalıdır. Yaz aylarında düzenlenen festivaller ile tatilinize renk katmak için en uygun zamanda burada olmanın avantajını yaşayacaksınız. Skopsko Leto, Pivolend, Skopje Jazz Festivali, May Opera Evanings ve Taksirat festivallerinde bulunmanız farklı bir eğlence olacaktır sizler için.

Ulaşım

Şehir merkezinde ki ulaşım otobüsler ile sağlanmaktadır. Otobüsün yanında tramvay, metro ve taksi de en önemli ulaşım araçlarıdır. Farklı ülkelerden gelen turistler direkt olarak Üsküp Büyük İskender havaalanından şehir merkezine geçebilirler. Havaalanından ortalama 30 dakika da şehir merkezine inebilirsiniz. Şehir içinde araç kullanmak yerine bisiklet kullanarak da şehir merkezinde ve şehir merkezine yakın yerlerde ki tarihi mekânlara ulaşabilirsiniz.

Alışveriş

Üsküp’de alışveriş yapmak için Makedonya Meydanını seçmeniz doğru bir tercih olacaktır. Skopje City Mall şehrin en büyük alışveriş merkezidir. Büyüklü küçüklü birçok mağazanın yer aldığı şehirde genellikle küçük butik tarzı mağazalar ön plana çıkmaktadır. Türk çarşısı ise alışveriş için ayrı, özel ve tarihi bir mekândır. Yeni ve eski bütün ürünlerin bulunduğu çarşıda antika ürünlere çok kolay ulaşabilirsiniz. Çarşı da Türk esnafının ağırlıklı olmasından dolayı bu çarşıda çok rahat bir şekilde alışveriş yapma imkânını yakalayacaksınız.

Yeme İçme

Üsküp’de Makedonya mutfağı hâkimiyetini çok net bir şekilde göreceksiniz. Makedonya mutfağının yanında Osmanlı mutfağı da çok hâkim olmuştur. Osmanlı mutfağında iz bırakan yemekler kebaplar, kaşarlı köfteler, ızgaralar, kuru fasulye, börekler gibi birçok Türk yemeği bulunmaktadır. Baharatlar yemeklerin olmazsa olmazıdır. En ünlü içkisi ise milli içki olan Erik rakısını kesinlikle denemeniz gerekmektedir. Kaymakçina, Makedon yahnisi, Manca ve Köprülü salata ise en ünlü geleneksel yemekleridir. Üsküp de restoran sayısı da oldukça fazladır. En ünlü restoranları ise, Pelister, Skopski Merak, Lounge Restaurant Trend & Bistro London, Ristorante da Gino, Vodenica Mulino, Destan, Gostilnica Dukat, Mekicite od Straza, Dva Elena, Amigos, DejaVu Capitol Mall ve Irish Pub St. Patrick gibi restoranlar bulunmaktadır. 170’e yakın restoran arasından sadece en şık, en lüks ve en çok tercih edilenler arasından bir kaçıdır.

Konaklama

Üsküp şehrinde otel bulma konusunda kesinlikle sıkıntı yaşamayacaksınız. Bunun nedeni ise her bütçeye uygun otellerin olmasındandır. Oteller genellikle Dane Krapcev caddesinde yoğun olarak bulunur. Bu caddede bulunan oteller 5 yıldızlı ve oldukça lüks, temiz ve konforludur. Ama burada ki oteller pahalı derseniz Kleonoec bölgesinde bulunan küçük, sevimli ve özel odalardan birinde rahatça kalabilirsiniz. En ünlü Üsküp otelleri ise, City Hostel, Road Hostel ve Hostel 42’dir.

Gece Hayatı ve Eğlence

Gece hayatında ki eğlenceleri doyasıya yaşayabileceğiniz oldukça renkli bir şehirdir. Tarzınıza uygun eğlence seçeneklerinden istediğinize katılıp bütün negatif enerjinizi burada boşaltabilirsiniz. Caz, yerel konserler ve canlı müziklerin olduğu birçok mekân bulunmaktadır. Üsküp’ün ünlü eğlence mekanları ise Colesseum, Multimedia Center Mala Stanica ve Universal Hall’dir.

Üsküp gezisi mi planlıyorsun?

Üsküp hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Üsküp gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Üsküp gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

2 YORUM YAZILMIŞ

    • Merhaba Tuğba hanım,

      Podgorica’dan Üsküp’e otobüs ile gidebilirsiniz. Getbybus web sitesi üzerinden çevrimiçi otobüs biletinizi 25 EUR ücrete satın alabilirsiniz. Yolculuk süresi altı buçuk saat sürüyor. Ya da Priştina’ya geçebilir ve buradan da Üsküp’e 5 EUR’a gidebilirsiniz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.