Büyük İskender Havalimanı, Üsküp

Merhaba sevgili dostlar. Balkanlar üzerine çok fazla içerik hazırlayıp sizlere sunuyorum. Bu içeriklerden en fazla ilgi çekeni şüphesiz ulaşım hakkında yazdığım yazılar oluyor. Tekrar ulaşım hakkında bir içerik hazırlamak istedim. Bu defa, Üsküp Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidebileceğiniz hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum…

Balkanlar özelinde, bazı büyük şehirlerde, şehir merkezi ile havalimanı arasında toplu taşıma seçenekleri, kullanımı kolay ve anlaşılır şekilde işaretlenmiştir. Örneğin Tiran‘da, şehir merkezinden havalimanına gitmek çok zor değildir. Ancak Üsküp, bu şehirlerden biri değildir. Üsküp’te şehir merkezinden havalimanına ulaşmanın en yaygın yolu taksi kullanmak oluyor. Aynı şekilde, havalimanı önünde beyaz ve siyah renkte belirgin şekilde işaretlenmiş ‘havalimanı taksileri’ bulunmaktadır.

Bir diğer seçenek ise havalimanı ile şehir merkezi arasında çift yönlü çalışan servis otobüsleridir. Bu otobüsler, günlük olarak uçak iniş kalkış saatlerine göre düzenli olarak sefer düzenlemektedir. Havalimanına giden otobüsler şehir merkezinde Holiday Inn, Üsküp Otobüs Terminali ve Capitol Mall durağından yolcu almaktadır.

Üsküp Havalimanı Otobüsleri

Otobüse binmek için yolcu başına 199 MKD (4 $ civarı/değişebilir) ödeme yapmanız gerekmektedir. Nakit ödeme tercih ediliyor ve mümkünse küçük banknotlar veya bozuk paralar kullanılmalıdır. Eğer Holiday Inn otelin oradan otobüse binmeyi tercih ederseniz, otel resepsiyonu, servis otobüsünün durağının yerini size göstermek konusunda yardımcı olacaktır.

Otobüs, Holiday Inn otelin karşısından yolcularını almak üzere saat 10:30’dan biraz daha erken bir şekilde gelmişti. Şansıma, sürücü yeterli İngilizce bilgisine sahipti ve işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdim. Bu arada, çanta için herhangi bir ücret talep edilmedi (genellikle 0,5 ila 1 € gibi ek bir ücret talep edilebiliyor). Balkanlar’da bazen büyük bagaj parçaları için küçük bir ücret alınabiliyor, ancak burada böyle bir uygulama yoktu.

Şehir merkezinden havalimanına otobüs yolculuğu yaklaşık 45 dakika kadar sürdü. Yolculuk güvenli ve konforlu bir şekilde geçmişti.

Aşağıdaki resimde, Üsküp şehir merkezinden havalimanına giden otobüsün hareket saatlerini görebilirsiniz.

Üsküp'ten Havalimanına Giden Otobüslerin Hareket Saatleri

Üsküp şehir merkezinden havalimanına giden otobüslerin hareket noktaları;

Üsküp Şehir Merkezinden Havalimanına Giden Otobüslerin Durakları

Havalimanından şehir merkezine otobüsle gitmek isteyenler ise, araç kiralama gişelerinin yanında bulunan bilet gişesinden otobüslerin hareket saatlerini sorgulayabilir ve biletini 08:00 – 20:00 saatleri arasında açık olan gişeden satın alabilirler. Bu hap bilgiyi önden atıştırmalık olarak vereyim. Yazının ilerleyen kısımlarında ayrı bir alt başlıkta detaylı anlatacağım.

Üsküp şehir merkezinde havalimanına gitmek üzere otobüs durağında hareketten en az 15-20 dakika erken olmanızı öneririm. Otobüs, Holiday Inn’in yanı sıra havalimanına gitmeden önce otobüs terminali ve Capitol Mall duraklarına uğrayarak buradan da yolcularını aldıktan sonra havalimanına gidiyor.

Üsküp şehir merkezinden havalimanına otobüsle gitmek istemiyorsanız, taksilerden de yararlanabilirsiniz. Şehir merkezinden havalimanına taksi ücreti 20 € civarı bir şey.

Peki, gelelim Üsküp Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir sorusuna. Her şeyden önce, tekrar hatırlatmam gerekirse, havalimanı şehir merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktadır. Bu mesafe de, trafiğe bağlı olarak her iki yönlü otobüsle 45, taksi ile 20-25 dakika seyahat edeceğiniz anlamına geliyor. Yukarıda da bahsettiğim üzere, otobüsle ulaşımı tercih ederseniz, yol boyunca birkaç durak olduğu için havaalanı servisiyle yolculuk biraz daha uzun sürebilir.

Gelelim, havalimanından Üsküp şehir merkezine ulaşımın detaylarına…

Havalimanına indiğinizde şehir merkezine ulaşıma yerel para birimi olan MKD ile ödeme yapacağınızdan dolayı mutlaka havaalanında biraz para çevirin. Döviz kuru genellikle sabittir ve şehir merkezinde kur ne ise, havaalanında da odur.

Üsküp Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra şehir merkezine ulaşım için iki seçeneğiniz var: taksi ve havaalanı servisi otobüsler.

Taksi ile Üsküp Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Havalimanı gelen yolcu salonu çıkışında taksileri göreceksinizdir. Bunlar resmi taksilerdir ve herhangi bir Ali Cengiz oyunu oynamazlar. Bu taksilerin tamamı aynı şirket tarafından işletildiği için hepsinin ulaşım ücreti sabittir. En son 20 € yani 1.200 MKD fakat şimdi değişiklik gösterebilir. Güncel taksi ücretini yorum olarak yazarsanız bu kısmı güncelleyebilirim.

Şunu unutmayın, bu ücret havalimanından şehir merkezine olan ulaşımın ücretidir. Eğer ki siz, şehir merkezi dışında farklı bir noktaya gitmek isterseniz, fiyatın ne olacağınız taksi şoförüyle önceden konuşun. Sonra sürpriz bir taksi ücreti ile karşılaşmayın.

Üsküp Havalimanı’ndan Ohri’ye gitmek isterseniz de yolculuk yaklaşık 2 saat 45 dakika sürüyor ve taksi ücreti 6000 MKD yani 100 € civarı yani 3000 TL civarı.

Otobüs ile Üsküp Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Doğal olarak, otobüs ile ulaşım daha ucuz seçenektir. Çoğu gezgin bu ulaşım aracını tercih etmektedir. Şehir merkezinde yetişecek bir iş toplantınız yoksa otobüsü tercih edebilirsiniz. 🙂

Üsküp Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Giden Otobüslerin Hareket Saatleri

Otobüs biletini havaalanındaki bilet gişesinden satın alabilirsiniz. Gişe 08:00 – 20:00 saatleri arasında açıktır. Bunun dışında, bileti otobüste şoförden de satın alabiliyorsunuz. Ancak sadece nakit olarak ve yerel para biriminde satın alabilirsiniz. Havaalanında döviz büroları ve ATM’ler ayrıca mevcuttur.

Evet, Üsküp’e vardınız. Peki, Üsküp’te ne yapabilirim diye soracak olursanız diğer yazılarıma da göz atmanızı öneririm. Gezilecek yerlerden ulaşıma, yeme içmeden araç kiralamaya kadar ihtiyaç duyabileceğiniz her konuda bilgiler verdiğim yazılarımı okuyabilirsiniz.

Üsküp-Havalimanı arası ulaşım ve yukarıdaki bağlantılar dışında Üsküp hakkında ayrıca sormak istedikleriniz varsa da yazıya yorum yazarak sorabilirsiniz. Size yardımcı olmak için her zaman buradayım.

Sevgiler.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

6 YORUM YAZILMIŞ

 1. Üstat merhaba,

  3 gün Üsküp, 4 gün Belgrad yapacağım. Üsküp’ten Belgrad’a otobüs ulaşımı nasıldır? Mesela Kamil Koç otobüsleri kalkıyor, gitmeden internetten almalı mıyım? Üsküp 20 dakikaymış şehir merkezine yürüme mesafesi olarak. Peki, Belgrad’da böyle yürüme mesafesinde midir? Biraz bilgilendirme yapar mısınız?

  • Merhaba,

   Üsküp’ten Belgrad’a her gün otobüs var. Üsküp’e varınca terminale gidip biletinizi alabilirsiniz. Kendi yerel otobüs firmaları var. Evet, Üsküp ve Belgrad otobüs terminalleri yürüme mesafesindedir.

 2. Fatih Bey merhaba,

  Henüz gitme kararı vermişken size sormak isterim. Havalimanından Ohri’ye gidecek olsam, otobüs direkt olarak var mıdır?

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.