Yezd: Zerdüşt Dininin Manevi Şehri

Farsça’da Yazd olarak geçen ve dilimizde Yezd olarak telaffuz edilen Zerdüştçülüğün merkezi olan bu kadim şehir Yazd Eyaleti’nin yönetim merkezi olarak bilinmektedir. Eşsiz mimari yapıları ve ipekli el dokumalarıyla dünyaca bilinen bu küçük şehir İran’ın orta kısmında yer almakta ve yaklaşık 700 bin kişilik bir nüfustan oluşmaktadır. Geçmişten günümüze halı ve kilimleriyle tanınan Yezd şehri İran’ın kalbinin attığı tekstil merkezidir. Dünya çapında ise; inşaat malzemeleri, seramik üretimi, kablo ve teknoloji sanayi olarak meşhurdur ayrıca şekerlemeleri de dünyaca ünlüdür.

Eski Kent, Sessizlik Kuleleri, Cuma Camii, Ateşgede Tapınağı, Su Müzesi, Devlet Abad Bahçesi, Emir Çakmak Kompleksi, Sar Yazd Kalesi, Yezd Sanat Evi, Narin Kalesi, Güvercin Kulesi, Şah Abbas Kervansarayı, İskender’in Hapishanesi ve Sadri Bahçesi Yezd şehrini ziyaretiniz sırasında görebileceğiniz yerlerden bazılarıdır. Ayrıca Tahran Büyük Çarşı, Şiraz Vekil Çarşısı, İsfahan Çarşısı, Tebriz Çarşısı, ve Kaşan Çarşısı Yezd çevresindeki kentlerde bulunan dünyaca ünlü çarşılardır. Bu büyük çarşıları kapalı bir pazar yeri niteliğinde düşünebilirsiniz ve her bir çarşının mimari yapısı tarihte oldukça büyük önem taşır ve bünyesinde yaklaşık yirmiye yakın kervansaray bulundurur. Rakımı 1.216 metre olduğu için yazın nem oranı yüksek olsa da Türkiye’deki yaylaları aratmayacak bir havası olmakta ve yaz aylarında bile geceleri serin geçmektedir.

Yezd İçin En İyi Zaman Nedir?

Yezd şehri için çölün bir parçası olduğunu söylemeliyiz ki yaz aylarında gün içinde sıcaklık oldukça yüksek iken akşamları oldukça serin geçmekte ve kışları ise soğuk olduğundan şehri ziyaret için en iyi zaman dilimi ilkbahar ve yaz ayları olacaktır. Eğer herhangi bir cilt veya akciğer probleminiz var ise yaz aylarında Yezd şehrini ziyaret etmeniz sizin için riskli ve tehlikeli olabilir ama her koşulda bavulunuzda güneş kremi ve kalın ceketler bulundurmanızı öneririm.

Yezd’e Nasıl Gidilir?

Yezd şehrine yaklaşık 3 saatlik bir uçuş sonrası Tebriz’den aktarmalı olarak varabilirsiniz. Şehir içi ulaşımdan bahsedecek olursam; otobüsler sıklıkla şehir merkezinde önemli turistik yerlere gitmektedir. Bununla beraber, yeterli sayıda taksiler de şehir içerisinde insanlara hizmet vermektedir. Taksi tutarak şehri gezmek rahat olabilir ancak fiyatı diğer ulaşım araçlarına oranla pahalı kalabilir. Eğer kalabalık bir grupsanız taksi ile dolaşmak uygun olabilir. Zaten Sessizlik Kuleleri’ne gitmek için en iyi ulaşım alternatifi taksilerdir.

Yezd’de Nereden, Ne Alınır?

Zamanında ipek yolu içerisinde önemli şehirlerden biri olan Yezd’de büyük alışveriş hanları oldukça meşhurdur. En önemli alışveriş ayağı olmakla beraber çok büyük ve çok meşhur çarşılara ev sahipliği yapmaktadır. Bu büyük çarşıları kapalı bir pazar yeri niteliğinde düşünebilirsiniz ve her bir çarşının mimari yapısı tarihte oldukça büyük önem taşır ve her çarşı yaklaşık yirmiye yakın kervansaray bulundurur bünyesinde. Eğer bütçeniz varsa meşhur halılarından ve kilimlerinden almanızı tavsiye ederim. Ayrıca çörek, tatlı-tuzlu kurabiye gibi hamur işi bakımından da lezzetli ürünler bulabileceğinizi söyleyebilirim.

Yezd’de Nerede, Ne Yenir?

Talaryazd Restaurant, Moshir ol Mammolek Restaurant, Caesar Restaurant, Dragon, Malek-o Tojjar, Marco-Polo Rooftop Restaurant, Cafe Fooka, Iranian Old Cafe, Khane Dohhad, Moon Cafe, Khane Dohad Traditional Restaurant, Hamame Kan, Baharestan Restaurant, Golesorkh Pizza ve Karen Retro Restaurant Yezd şehrinin en nezih restoranlarından bazılarıdır. İran’ın geleneksel yemeği olan Abguşt isimli yemeğe ve birbirinden çeşitli baharatlarla bezenmiş kebaplara sık sık rastlayacağınız geniş yelpazeli bir damak tadı bulunmaktadır. Eğer isterseniz fast food restoranlarına da gidebilirsiniz. Şehir merkezinde hamburger ve pizza türü yiyeceklerin satıldığı keyifli butik yeme içme yerleri bulunmaktadır. Son olarak, şehir merkezinde gün batımını en iyi gören bazı kafe teras yerleri vardır. Günün yorgunluğunu buralarda kendinize bir keyif kahvesi ve birkaç kurabiye söyleyerek üzerinizden atabilirsiniz.

Yezd’de Nerede Kalınır?

Caravanserai Zeinoddin, Zein-o-Din Caravanserai and Silk Road Hotel şehrin en bilinen ve en konforlu konaklama mekanlarından bazılarıdır. Fiyatları 500 ila 1.000 TL arasında değişmekte olan bu hotellerde bütçenize en uygun olanı tercih edebilir ve bu tercihten dolayı da lüks ve konfor beklentinizi ödeyeceğiniz ücrete göre ayarlayabilirsiniz. Bu hoteller şehir merkezinde olmasının yanı sıra görece hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça konforlu konaklama yerleridir. Bunun yanı sıra, sırt çantalı gezginlerin paylaşımlı odalarda kalabileceği daha uygun fiyatlı hosteller de bulunmaktadır. Şehir merkezinde kalmak ulaşım probleminizi de çözeceğinden dolayı konaklama rezervasyonu sırasında bunu bir düşünün derim.

Yezd Gece Hayatı ve Eğlence

Tüm İran genelinde olduğu gibi Yezd şehrinde de gece hayatı için barlar ve gece kulüpleri bulunmamaktadır. Fakat alkollü ya da bol müzikli gece hayatı yerine çay bahçeleri ve kafelerde akrabalarıyla ve arkadaşlarıyla eğlenen, uzun uzadıya sohbetler yapan birçok kişiyle karşılaşacaksınız. Yani bu bölgelerde çılgın eğlenceler görülmese de genç nüfusun kendi eğlence anlayışlarıyla eğlendiklerine şahit olabilirsiniz. Eğer uluslararası bir konaklama merkezinde kalırsanız otelin konukları için sunmuş olduğu geleneksel gece eğlencelerine katılabilirsiniz.

2 YORUM YAZILMIŞ

  1. Merhaba. İyi günler,

    Uçakla Tahran gidiş dönüşlü bir İran seyahat planım var. İran haritasına baktığımda, Tahran, Kaşan, Yezd, Şiraz, İsfahan ve Tahran güzergahı elips şeklinde bir tur oluyor. Ulaşım otobüs bilgileri vs. baktım. Sorum şu; Kaşan-Yezd ve Yezd-Şiraz arası otobüs var mı? Bir de İran artık pasaportlara damga basmıyormuş, doğru mu? Bu konuda bir bilginiz var mıdır?

    Çok teşekkürler.

    • Merhaba,

      Klasik İran rotası; Tahran, Kaşan, İsfahan, Şiraz, Yezd şeklindedir. Kaşan-Yezd ve Yezd-Şiraz arası otobüsler çalışmaktadır. İran pandemi öncesi bir süreliğine ayrı bir kağıda giriş damgası vuruyordu fakat şimdi bildiğim kadarıyla her ne olursa olsun pasaporta mühür vurmaktadır.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.