Yezd'de Neler Yapmalı?

İran’a özellikle bölgenin tarihi ve geleneksel yaşamını görmek için geldiyseniz muhtemelen Yezd şehrine de yolunuz düşmüştür diye tahmin ediyorum. Bu tarihi şehir hakkında pek çok şey okumuş, fotoğraflarına göz gezdirmiş ve videolarını izlemiştim. Açıkçası okuduklarım ve gördüklerim karşısında epeyi bir etkilenmiştim. Bunun üzerine, mutlaka Yezd’e gitmeli ve gördüklerimle okuduklarımı yerinde pekiştirmeliydim düşüncesine kapılmıştım. Zira, Yezd şehri zihnimde yüzyıllar öncesinden kalan bir film platosu gibi görünmeye başlamıştı.

Yezd’e yaptığım son geziden sonra burada harika bir 4 gün geçirmiştim. Eskiye dair pek çok şeyi yerinde görmüş, geleneksel yaşamın kollarına kendimi bırakmıştım. Eski kent bölgesinin dar ve dolambaçlı sokaklarında kaybolmuş, kendimi Sessizlik Kuleleri’nde bulmuştum.

Bir turist gibi elimde harita ile gezmiyorum. Bir turist gibi bilinen yerlere pek gitmiyorum. Daha çok arka sokakları adımlıyor, geleneksel yaşamı gözlemliyor, yerel insanlar ile iletişime giriyor ve çarşı-pazar gibi sosyal alanları gezerek şehrin ritmini hissetmeye çalışıyorum. Dolayısıyla, bir nevi keşif gezisi yapıyor, kendimi oralıymış gibi hissetmek için çabalıyorum. Seyahatlerimin ana temasını da bu bahsettiklerim oluşturuyor. Eğer bu şekilde bir gezi yapamazsam eve döndüğümde sizlere derinlemesine, bilgilendirici yazılar yazamam. Kaldı ki, kendim için de öğretici ve eğitici bir gezi yapamamış olurum.

Bilirsiniz, bir şehri gezdiğimizde eğer ki o şehrin günlük yaşantısına kendimizi kaptırırsak işte o zaman yaptığımız bu yolculuktan eşsiz deneyimler kazanabiliriz.

Tarihi Yezd Sokakları

Sizlere Yezd hakkında görüşlerimi, düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Belki de İnternette bulamayacağınız bazı deneyimler hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum. Yezd’de kısa bir zamanınız varsa ve yaklaşık 2 gün içerisinde ne yapabilirim diye soruyorsanız, bu yazımda sizlere Yezd’in farklı bir yönünü anlatacağım. Keyfini çıkarın!

Ayrıca Okuyun: Yezd’de Konaklama ve Yemek İçin Özel Yerler

Şehrin Eski Kent Bölgesinde Kaybolun!

Yezd’in keyfini çıkarmak için özel bir plan yapmak zorunda değilsiniz. Şehrin tarihi eski kent bölgesine doğru yürüyüşe çıkabilir ve burada o muhteşem eski yapıları görebilirsiniz. Yezd’in eski kent bölgesinin dar ve dolambaçlı sokaklarında kerpiç evlerin görüntüleri karşısında hayran kalmanız içten bile değil. Kendinizi burada şehrin eski kent bölgesini adımlarken bambaşka bir dünyada geziyormuş gibi hissedersiniz. Bu yürüyüş esnasında eski evleri ve son derece geleneksel dokunuşlarla dekore edilmiş çarpıcı köşe manzaraları göreceksiniz.

Yezd'de Yapılacak Şeyler

Önemli bir ipucu: Şehrin bu bölümünü gün boyunca mükemmel bir şekilde keşfetseniz bile gece tekrar bu yürüyüşü tekrar edin derim. Sakin, huzurlu yürüyüşünüze bu defa ışıkların dansı eşlik edecektir. Kentin içe dönük kültürünü, gecelerin gündüzlerinden tamamen farklı olduğunu göreceksinizdir.

Jameh Camii, Dowlat Abad Bahçesi ve Amir Çakmak Meydanı’nı Ziyaret Edin

Turistik yerlerin büyük bir hayranı olmamam ve çoğunlukla günlük yaşamı görmek için şehrin sokaklarına kendimi bırakmama rağmen, Yezd’de ziyaret edilmesi gereken üç önemli yer vardır. İlki, çarpıcı mimarisi ile Jameh Camii’dir. İkinci önerim ise yemyeşil bir cennet bahçesi olan Dowlat Abad Bahçesi.

Peki, son önerilen yer neresi? Kesinlikle Amir Çakmak Meydanı. Oraya gitmek için herhangi bir plan yapmanıza gerek yok. Kendinizi Yezd’in akışına bırakın zaten yol sizi mutlaka Amir Çakmak Meydanı’na götürecektir. Yezd’de tüm caddeler Amir Çakmak Meydanı’na çıkar.

Kapalı Çarşıda Dolaşın. Özellikle Bakır Çarşısında!

Yezd’de özel bir deneyime sahip olmak istiyorsanız mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Bakır Çarşısı’dır. Çarşının içinde yürürken, bakırla çalışan yaşlı adamları görürsünüz. Ellerinde çekiçler bakırlara vuruyor ve onları şekillendirip beyazlatmaya çalışıyorlar. Etraf “tak tak tak” sesleri ile inliyor. Gaziantep’te, Malatya’da benzeri bir atmosfere tanık olabilirsiniz.

Yezd Kerpiç Evleri

Aliabad Çölü’ne Gidin

Yezd’in çevresinde yer alan Aliabad Çölü, Yezd’e geldiğinizde gerçek bir çöl deneyimi yaşamak istiyorsanız uğramanızı önerdiğim yerlerden biridir. Ancak, Yezd’de sadece 2 gününüz varsa, muhtemelen meşhur Yezd tatlılarını keşfetmeye de vaktiniz olmayacaktır. O halde Yezd’in kuzey doğusuna 1 saatlik sürüş yaparak gün batımının tadını yumuşak kum tepelerinde çıkarabilirsiniz.

Yezd’e Bir de Yukarıdan Bakın

Yezd oldukça düz bir şehir olduğundan, bir binanın tepesine çıkarak şehrin muhteşem manzarasını görebilirsiniz. Şehrin tarihi kesiminde birçok kafe bulunmaktadır. Bu kafelerin çoğu, kafe olarak kullanılmak üzere özenle dekore edilmiş eski evlerdir. Şehrin tarihi kısmında bulabileceğiniz en güzel sanatsal kafelerden biri: Honar (sanat kafesi). Orada bir fincan çayın tadını çıkarırken kentin çatıdan güzel manzarasını da seyredebilirsiniz.

Yukarıda yazdığım listede Yezd’de 48 saat içerisinde yapmanız gerekenler için bazı önerilerde bulundum. Ancak, Yezd’de görülmesi ve deneyimlenmesi gereken daha pek çok şey var. 2 gün Yezd’i keşfetmek için ne yazık ki yeterli bir süre değildir. Eğer daha fazla zamanınız varsa Sessizlik Kuleleri‘ne gidebilir, şehrin kuzeyindeki Taft, İslamiyeh, Mehriz ve Fahraj veya güneyde kalan Meybod, Ardakan ve Chak Chak Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. Meybod ve Ardakan, Yezd’e çok yakın. Günübirlik geziler yaparak bu 2 yeri görebilirsiniz.

Yezd’e gittiniz mi? Yezd hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Deneyimlerinizi aşağıdaki yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Yezd hakkında sorularınız olursa da her zaman yazabilirsiniz.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.