Tiran'dan Priştine'ye Nasıl Gidilir?

Balkanlar’da otobüsle seyahat söz konusu olduğunda, internetteki bilgilerin güncelliğini yitirdiği durumlar olabiliyor. Ulaşım içerikleri yazmamın nedenlerinden biri de en güncel bilgileri sizlere aktarmak ve daha önce yazdığım ulaşım içeriklerini güncelleyerek sizlere sunmaktır. Neyse ki, düşünceli pek çok okurum Balkanlar’da seyahat halindeyken gerek mail yoluyla gerekse Instagram üzerinden sıcağı sıcağına en güncel bilgileri (otobüs saatleri, bilet ücretleri vs.) gönderiyorlar. Bu sayede, ulaşım içeriklerini her zaman güncelleyebiliyorum.

Özellikle Tiran‘dan Priştine‘ye nasıl gidilir hakkında sıkça soru alıyorum. Bu yolu bizzat kendim deneyimlemedim fakat her iki şehirde de yaşayan arkadaşlarım var. Ayrıca bu yazıyı yazmaya başlamadan önce konu hakkında kapsamlı bir araştırma yaptım.

Arnavutluk‘ta otobüs sefer ve saatlerini gösteren faydalı bir kaynak var: Gijirafa. Bu web sitesi, otobüs saatleri dahil olmak üzere birçok bilgi içermektedir. Siteyi yalnızca Arnavutça ve İngilizce dilinde görüntüleyebiliyorsunuz. Ancak, Google Translate yardımıyla sayfayı Türkçe diline çevirebilirsiniz. Sitede, ‘neredeeeeen nereye’ 🙂 kısımlarını doldurarak otobüs hareket saatleri ve bilet ücretini kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Tiran-Priştine Otobüs Bileti

Bu yazıyı yazdığım 11 Mayıs 2023 tarihinde Tiran’dan Priştine’ye otobüs hareket saatleri sırasıyla: 05:45, 06:00, 06:30, 07:00, 09:00, 10:00, 12:00, 14:00, 14:30 ve son otobüs 15:00. Yolculuk, mola ve sınır geçişi dahil yaklaşık 4,5 saat sürüyor ve tek yön kişi başı bilet ücreti 15 Euro.

Yukarıda paylaştığım linke tıkladığınızda siteyi ziyaret ettiğiniz günün otobüs seferlerini görüntüleyeceksiniz. Dolayısıyla, sefer saatleri ve bilet ücreti değişiklik gösterebilir.

Tiran’dan Priştine’ye Giden Otobüsler Nereden Kalkıyor?

Arnavutluk genelinde seyahat etmek her zaman kolay olmayabilir, özellikle de otobüslerin nereden kalkacağını bulmak konusunda. Tiran’da Zogu I Zi Meydanı yakınlarında uluslararası kalkışlar için bir otobüs terminali bulunuyor. Ulaşımı kolay, merkezi bir yerde.

Terminal, İskenderbey Meydanı’na 25 dakika yürüme mesafesinde, Blloku’ya (Blok bölgesi) ise 45 dakika uzaklıkta. Burada Arnavutluk’un diğer şehirleri ve komşu ülkelerin büyük şehirlerine giden otobüsleri bulabilirsiniz. İşkodra, Durres, Podgorica, Ohri, Üsküp gibi şehirlere otobüsler buradan hareket etmektedir.

Otobüsün hareket etmesini beklerken zamanı terminal içerisindeki fast food dükkanında bir şeyler yiyip içerek değerlendirebilirsiniz.

Tiran – Priştine Otobüs Saatleri

Tirana Metropol Bus

Tirana Metropol, Tiran’dan Priştine’ye her gün düzenli otobüs seferleri yapmaktadır. Sabah 6.00’da Tiran’dan kalkan otobüs, 10.30’da Priştine’ye varıyor. Tek yön otobüs bileti kişi başı 15 Euro ve gidiş-dönüş biletleri kişi başı 20 Euro.

06:00 Tiran -> 10:30 Priştine

Arbeni Tours

Arbeni Tours, Tiran’dan Priştine’ye her gün düzenli otobüs seferleri yapmaktadır. Sabah 5.45’te Tiran’dan kalkan otobüs, 10.00’da Priştine’ye varıyor. Tiran’dan Priştine’ye tek yön otobüs bilet fiyatı kişi başı 15 Euro ve gidiş-dönüş bileti kişi başı 20 Euro’dur.

05:45 Tiran -> 10:00 Priştine

Arditi Tours

Arditi Tours, Tiran’dan Priştine’ye günde 4 otobüs seferi düzenliyor. İlk otobüs sabah 7.00’de Tiran’dan kalkıyor ve 11.00’de Priştine’ye varıyor. İkinci otobüs öğleden sonra saat 14.00’te Tiran’dan kalkıyor ve 18.00’de Priştine’ye varıyor. Üçüncü otobüs saat 16.00’da Tiran’dan kalkıyor ve 20.00’de Priştine’ye varıyor. Dördüncü otobüs ise akşam saat 20.00’de Tiran’dan kalkıyor ve gece yarısı 00.00’da Priştine’ye varıyor. Tiran’dan Priştine’ye tek yön otobüs bilet fiyatı kişi başı 15 Euro ve gidiş-dönüş bileti kişi başı 20 Euro’dur.

07:00 Tiran -> 11:00 Priştine 14:00 Tiran -> 18:00 Priştine 16:00 Tiran -> 20:00 Priştine 20:00 Tiran -> 00:00 Priştine

Sharr Travel

Sharr Travel, Tiran ile Priştine arasında her akşam düzenli otobüs seferleri yapmaktadır. Akşam 18.00’de Tiran’dan kalkan otobüs, 22.00’de Priştine’ye varıyor. Tek yön otobüs bilet fiyatı kişi başı 15 Euro ve gidiş-dönüş bileti kişi başı 20 Euro’dur.

18:00 Tiran -> 22:00 Priştine

Albany Tours

Tiran’dan Priştine’ye öğleden sonra düzenli otobüs seferleri düzenlemektedir. Tiran’dan saat 14.30’da kalkan otobüs, 18.30’da Priştine’ye varıyor. Tek yön otobüs bilet fiyatı kişi başı 15 Euro ve gidiş-dönüş bileti kişi başı 20 Euro’dur.

14:30 Tiran -> 18:30 Priştine

Kei Reisen

Kei Reisen, Tiran’dan Priştine’ye öğle saatlerinde günlük otobüs seferleri düzenliyor. Tiran’dan saat 12.00’de kalkan otobüs, 16.00’da Priştine’ye varıyor. Tek yön otobüs bilet fiyatı kişi başı 15 Euro ve gidiş-dönüş bileti kişi başı 20 Euro’dur.

12:00 Tiran -> 16:00 Priştine

Memi Reisen

Memi Reisen, Tiran’dan Priştine’ye her öğleden sonra düzenli olarak günlük otobüs seferleri yapıyor. Otobüs, Tiran’dan saat 15.30’da kalkıyor ve 19.30’da Priştine’ye varıyor. Tek yönlü otobüs biletleri 15 Euro, gidiş-dönüş biletleri ise 20 Euro.

15:30 Tiran -> 19:30 Priştine

Kabashi Tours

Kabashi Tours, akşamları Tiran’dan Priştine’ye her gün düzenli otobüs seferleri yapıyor. Otobüs, Tiran’dan saat 17.00’de hareket ediyor ve saat 21.00’de Priştine’ye varıyor. Tek yönlü otobüs bileti kişi başı 15 Euro ve gidiş-dönüş bileti kişi başı 20 Euro’dur.

17:00 Tiran -> 21:00 Priştine

Vellezrit Thaqi Bus

Vellezrit Thaqi, akşamları Tiran’dan Priştine’ye otobüs seferleri yapmaktadır. Otobüs, Tiran’dan saat 19.00’da kalkıyor ve saat 23.00’te Priştine’ye varıyor. Tek yönlü otobüs bileti kişi başı 15 Euro, gidiş-dönüş bileti ise kişi başı 20 Euro’dur.

19:00 Tiran -> 23:00 Priştine

Tüm otobüsler, Asllan Rusi Spor Kompleksi’nin arkasındaki Uluslararası Otobüs Terminali’nden kalkıyor.

Arnavutluk Tiran Otobüs Terminali

Tiran’dan Priştine’ye Otobüs Yolculuğu

Milot’tan Kökes’e giden yol, Arnavutluk’taki en etkileyici doğal manzaralara ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle, yolun özellikle bu kısmında gözlerinizi dört açmanızı öneririm.

Ancak, Tiran’dan Priştine’ye giden yolun bazı kısımları çok dolambaçlı ve eğer ki yol tutmanız varsa, önleyici bir mide bulantısı ilacı ve birkaç poşet ile peçete almanız iyi bir fikir olabilir.

Kökes’ten çıkmadan önce, sınıra yakın bir restoran/benzin alanında mola veriliyor. Burada bir fincan kahve içebilir, tuvaleti kullanabilir, atıştırmalık bir şeyler alabilirsiniz. Burası, Arnavutluk’tan Kosova‘ya veya Kosova’dan Arnavutluk’a gidenler için mola yeri olduğu için hem LEK hem de Euro olarak ödeme yapabiliyorsunuz.

Tiran’dan Priştine’ye otobüs yolculuğu, mola ve sınır geçişleri dahil 4,5 saat sürüyor.

Arnavutluk ile Kosova Sınır Geçişi

Arnavutluk ve Kosova arasındaki ilişkiler oldukça dostane olduğu için, sınır geçiş işlemleri hızlı ilerliyor. Sınır polisi otobüse binip pasaportları topluyor ve götürüp damgaladıktan sonra tekrar otobüse gelerek geri veriyor. Sınır geçişi yaklaşık 20-30 dakika kadar sürüyor. Pasaportların polis tarafından otobüs içerisinde toplanması tüm Balkanlar sınır geçişlerinde standart olsa da, sınır geçiş süreleri değişiklik gösterebiliyor. Örneğin, Üsküp’ten Priştine’ye gidişte sınır geçişi 1 saati bulabiliyor.

Arnavutluk-Kosova Sınır Kapısı

Ayrıca Okuyun: Üsküp’ten Priştine’ye Nasıl Gidilir?

Priştine’ye Varış

Priştine otogarına varışta otobüs bagajları açılıyor ve herkes kendi çantasını alıyor. Otogar çıkışında şehir merkezine giden otobüsler geçiyor. Dilerseniz taksiye de binebilirsiniz. Eğer sırt çantalı bir gezginseniz şehir merkezine yürümeyi de tercih edebilirsiniz.

Otogardan çıkın ve Nene Teresa Katedrali’ne doğru yürüyün. Katedrale geldikten sonra kavşaktan sola dönün ve 10 dakika kadar yürüdükten sonra Nene Teresa Meydanı’na geleceksiniz. Burası şehir merkezi ve tüm kafe, otel ve hosteller bu bölgede yer alıyor. ‘NEWBORN’ anıtı da zaten meydanın bir alt caddesinde kalıyor.

Tiran’dan Priştine’ye Taksiyle Ulaşım

Tiran’dan Priştine’ye taksi ücretleri 130-180 Euro arasında değişiyor.

  • Smart Taxi Tirana, Tiran’dan Priştine’ye taksi için 130 Euro ücret alıyor.
  • Speed Taxi, Tiran’dan Priştine’ye taksi için 138 Euro ücret alıyor.
  • Tiran Airport Taxi, Tiran Havaalanı’ndan Priştine’ye taksi ücreti 165 Euro.
  • City Taxi Tirana, Tiran’dan Priştine’ye taksi için 150 Euro ücret alıyor.
  • Green Taxi Tirana, Tiran’dan Priştine’ye taksi için 160 Euro ücret alıyor.
  • Do Taxi Tirana, Tiran’dan Priştine’ye taksi için 17,000 Leke veya 145 Euro ücret alıyor.
  • Merr Taxi, Tiran’dan Priştine’ye taksi için 180 Euro ücret alıyor.

Tiran’dan Priştine’ye Araç Kiralayarak Nasıl Gidilir?

Tiran’da araç kiralama günlük olarak en az 20-25 Euro civarı. Kosova’ya giderken, Arnavutluk araç sigortaları genellikle Kosova’yı kapsadığından, ayrıca Kosova için Yeşil Kart Sigorta belgesine ihtiyacınız yoktur. Bazı araç kiralama şirketleri ikinci bir ülke için ekstra 10-50 Euro talep edebilir. Bazı araç kiralama şirketleri de sınır geçiş ücretini kiralama ücretine dahil edebilir.

Daha Fazla Okuyun:

Tiran’dan Priştine’ye ulaşım hakkında sorularınızı yorum kısmından yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.