Tiran'dan Ksamil'e Nasıl Gidilir?

Tiran‘dan Ksamil’e nasıl gidilir hakkında internette neredeyse hiç bilgi yok. Arnavutluk gezisi üzerine başta ulaşım olmak üzere, araç kiralama, gezilecek yerler, yapılacak şeyler konulu yazılar yazıp yayına alınca Ksamil’e ulaşım hakkında da bir yazı yazmak, Tiran’dan Ksamil’e seyahat etmeyi planlayanlar için faydalı bir rehber sunmak istedim.

Tiran’dan Ksamil’e gitmek için birkaç seçeneğiniz var: otobüs, taksi veya araç kiralama. Direkt bir otobüs hattı olmaması nedeniyle, öncelikle Tiran’dan Saranda’ya gitmeniz gerekecektir. Saranda’ya ulaşmak için 5 saatlik bir otobüs yolculuğu yapmanız gerekiyor ve bu yolculuk yaklaşık 1300 LEK (10 Euro) civarında. Saranda’ya vardıktan sonra ise Ksamil’e gitmek için 10 dakika süren ve yaklaşık 100 LEK (1 Euro) maliyeti olan bir başka otobüsü kullanacaksınız. Alternatif olarak, Tiran’dan Ksamil’e taksi ile gitmek isterseniz, bu seçenek yaklaşık 175-200 Euro’ya mal olacaktır.

Ayrıca Okuyun: Tiran’dan Saranda’ya Nasıl Gidilir?

Ksamil plajı, Arnavutluk’un en güzel plajlarından biri olarak kabul ediliyor, ancak Tiran’dan buraya ulaşmak biraz zor olabiliyor, özellikle de taksilerin yüksek fiyatları göz önüne alındığında. Yine de, ne tür bir ulaşım seçerseniz seçin, bu yolculuk birkaç saatinizi alacaktır.

Tiran’dan Ksamil’e Otobüsle Nasıl Gidilir?

Tiran’dan Ksamil’e otobüsle ulaşmak mümkün, ancak direkt bir otobüs hattı bulunmuyor. Bu nedenle, Tiran’dan Ksamil’e gitmek isterseniz öncelikle Tiran’dan Sarande’ye giden bir otobüse binmelisiniz. Sarande’ye ulaştığınızda, Ksamil’e gitmek için başka bir otobüse da aktarma yapmanız gerekecektir.

Tiran’dan Sarande’ye yapılacak otobüs yolculuğu yaklaşık 5 saat sürüyor. Ancak Sarande’ye vardığınızda, Ksamil’e gitmek için otobüs aktarması yapmak istemiyorsanız, Sarande’den Ksamil’e sadece 10 dakika süren kısa bir taksi yolculuğu ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Tiran Otogarına Ulaşım

Tiran şehir merkezinden ve havalimanından Saranda veya Ksamil’e direkt otobüs seferi mevcut değil. Dolayısıyla, öncelikle Tiran’da şehirlerarası otobüs terminaline ulaşmalısınız.

Otogar, Tiran şehir merkezinin biraz dışında, Tiran ile Durres arasındaki otoyola yakın bir konumda bulunuyor.

Şehir merkezinden otogara ulaşmak için taksi veya belediye otobüsünü kullanabilirsiniz. Bu yolculuk genellikle 10-15 dakika sürüyor. Alternatif olarak, Tiran şehir merkezinden “Instituti” yönüne giden otobüslere de binebilirsiniz. Instituti’ye giden otobüsler, Dede Gjo Luli Caddesi’nden (Arnavutça: Rruga Dede Gjo Luli) Ulusal Tarih Müzesi’nin arkasından kalkıyor ve Şehirlerarası Otobüs Terminali – Güney Bölgesi’ndeki durakta duruyorlar.

Eğer Tiran Havalimanı’ndan geliyorsanız, Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne ulaşmak için en iyi seçenek taksi kullanmaktır. Havalimanından taksi ile yapacağınız yolculuk yaklaşık 25 dakika sürecektir.

Tiran’dan Saranda’ya Otobüs Yolculuğu

Tiran Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Sarande’ye otobüsle kolayca ulaşabilirsiniz. Tiran’dan Saranda’ya olan otobüs yolculuğu yaklaşık 5 saat sürüyor ve bu yolculuk için ödemeniz gereken bilet fiyatı yaklaşık 1300 LEK (yaklaşık 10 Euro).

Tiran’dan Saranda’ya olan otobüs seferleri her gün 05:30, 6:15, 7:30, 8:30, 9:45, 12:30, 16:00, 21:00 ve 22:00 saatlerinde yapılıyor.

Tiran ile Saranda arasındaki güncel otobüs tarifelerini Gjirafa Autobus web sitesinde bulabilirsiniz. Bu web sitesi, Arnavutluk’taki otobüs tarifelerini güncel olarak sunmaktadır.

Otobüs biletinizi internetten satın almanıza gerek yok. Arnavutluk’ta otobüs bileti genellikle otobüs şoförüne nakit olarak ödenerek alınıyor. Bu nedenle, otobüs durağına gitmeden önce yeterli miktarda Arnavut Lekini nakit olarak yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun.

Tiran'dan Saranda'ya Nasıl Gidilir?

Saranda’dan Ksamil’e Nasıl Gidilir?

Saranda’dan Ksamil’e otobüsle gitmek isterseniz, Butrint yönüne giden otobüse binmelisiniz. Bu otobüs, Saranda şehir merkezinde Nene Theresa Meydanı’ndan kalkıyor. Saranda’dan Ksamil ve Butrint’e giden otobüsün ücreti yaklaşık 100 LEK (yaklaşık 1 Euro). Otobüsle Ksamil’e ulaşmanız 10-15 dakika kadar sürecektir. Ksamil’de inmek istediğinizi otobüs şoförüne söylemeyi unutmayın.

Saranda’dan Ksamil ve Butrint’e giden otobüsler 06:30, 07:00, 08:00, 08:30, 9:30, 10:30, 11:20, 11:45, 12:30, 13:00, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30 ve 17:10 saatlerinde hareket ediyor.

Alternatif olarak, Saranda’dan Ksamil’e taksi ile gitmek isterseniz, bu yolculuk yaklaşık 10 dakika sürüyor ve tek yön ücreti yaklaşık 10 Euro’dur.

Tiran’dan Ksamil’e taksiyle gitmek isterseniz, bu yolculuk oldukça maliyetli olabilir. Resmi Tiran Havaalanı taksileri sarı renkli ve havaalanı terminalinin dışında bulunuyor.

Tiran’dan Ksamil’e Taksi ile Nasıl Gidilir?

Uber, Arnavutluk’ta faaliyet göstermediği için Tiran’dan Ksamil’e ancak yerel taksileri kullanarak ulaşabilirsiniz. Arnavutluk’ta faaliyet gösteren çeşitli taksi uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Uber yerine alternatif olarak kullanabileceğiniz üç taksi uygulaması bulunuyor:

UPs Taxi Uygulaması

UPs Taxi, sizi yakınlardaki taksi şoförleriyle eşleştiriyor. Uygulamayı İngilizce olarak da kullanabiliyorsunuz.

Speed Taxi Uygulaması

Speed Taxi, Arnavutluk’ta lisanslı bir taksi şirketidir. Bu nedenle, uygulamaları aracılığıyla taksi isteğinde bulunursanız, bir Speed Taxi aracı ve şoförü tarafından alınırsınız.

Taxi.al Uygulaması

Taxi.al uygulaması, özel taksi ve sürücülerin bulunduğu bir platform. Talep oluşturduğunuzda, yakınınızdaki bir sürücüye yönlendirilirsiniz. Genellikle bu tür uygulamalarla ödemeyi şoföre nakit olarak yaparsınız.

Bu yerel taksi uygulamaları, Uber olmadan da güvenilir ve uygun fiyatlı bir ulaşım seçeneği sunmaktadır.

Arnavutluk Taksi Uygulamaları

Tiran’dan Ksamil’e Araç Kiralayarak Nasıl Gidilir?

Tiran’dan Ksamil’e araç kiralayarak da ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Eğer varış yeriniz Tiran Uluslararası Havalimanı ise, terminal binasında Hertz, Sixt, Avis, Enterprise, Eurocar, Albania Rental Cars, Ara Rent a Car, Green Motion, Pepa Rent a Car, RCA Albania Rent a Car ve Sicily by Car araç kiralama şirketlerini bulabilirsiniz.

Tiran’dan Ksamil’e iki güzergah üzerinden ulaşabilirsiniz:

İlk seçenek, Tiran’dan Ksamil’e sahil yolunu takip ederek gitmektir. Bu yol, Arnavutluk kıyısı boyunca uzanan plajlarla ünlü ve muhteşem deniz manzaraları sunuyor. Ancak, bu rota ile Ksamil’e ulaşmak yaklaşık 6-7 saat sürebiliyor.

İkinci seçenek ise Tiran’dan Ksamil’e iç yolu kullanarak gitmektir. Bu rota daha hızlı bir seçenek sunuyor ve yaklaşık 5 saat sürüyor. Tabi bu yolu tercih ederseniz, sahil boyunca seyahat ederken göreceğiniz muhteşem deniz manzaralarını kaçıracaksınız.

Eğer sahil yolunu kullanırsanız, Tiran’dan başlayarak Durres, Kavaje ve Fier üzerinden Vlore şehrine gitmeniz gerekecektir. Vlore’den sonra sahil yolunu takip ederek Sarande’ye ulaşabilir ve ardından Sarande’den Ksamil’e gitmek için güneye doğru devam edebilirsiniz. Bu yolculuk sırasında Llogara Geçidi gibi etkileyici manzaraların tadını çıkaracaksınız ve Arnavutluk kıyılarının güzel plajlarını göreceksiniz.

Daha hızlı olan iç yolu tercih ederseniz, Tiran’dan başlayarak Durres ve Kavaje üzerinden Fier’e gitmelisiniz. Fier’den sonra Tepelene üzerinden Gjirokaster’e yönlendirilen otoyolu kullanabilirsiniz. Gjirokaster’den Sarande’ye geçebilir ve ardından Sarande’den Ksamil’e gitmek için devam edebilirsiniz.

Arnavutluk Ksamil Plajları

Ksamil’de Yapılacak En İyi Şeyler

Butrint

Arnavutluk’un en etkileyici UNESCO mirası olan Butrint, antik bir kentin kalıntılarını barındırıyor. Bu bölge tarih boyunca Yunanlar, Romalılar, Bizans İmparatorluğu ve Venedikliler tarafından işgal edilmiş. Her döneme ait izleri bu kalıntılarda görebilmek mümkün. Butrint, doğal güzelliklerle çevrili olmasıyla da dikkat çekiyor ve Ksamil plajına sadece 10 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Ksamil Adaları

Ksamil plajının hemen önünde bulunan bu dört küçük ada, yüzerek veya tekne kiralayarak ulaşılabilir. Bu adaların doğal güzellikleri ve sakinliği sizi büyüleyecektir.

Mavi Göz (Syri i Kalter)

Ksamil ve Saranda’ya yakın olan bu tatlı su kaynağı, su altı mağarasından yüzeye su pompalayan bir doğa harikasıdır. Mavinin parlaklığı ve berraklığı sizi şaşırtacaktır. Bu, yalnızca Arnavutluk’a özgü muhteşem bir yerdir.

Gjirokastra

Tarihi bir şehir olan Gjirokastra, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Osmanlı dönemine ait taş evleri ve etkileyici bir kaleye ev sahipliği yapmakta. Ayrıca şehirde hoş bir Çarşı yeri bulunuyor ve burada el sanatları ve hediyelik eşyalar satın alabiliyorsunuz.

Saranda Gece Hayatı

Saranda canlı bir gece hayatına sahip. Şehirde birçok otel, restoran, bar ve gece kulübü bulunuyor.

Manastır Plajı ve Mirror Plajı

Ksamil ile Saranda arasında bulunan Manastır Plajı ve Mirror Plajı, kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için mükemmel yerlerdir. Bu iki küçük plaj, dağlar ve kayalıklarla çevrili ve sakinlik arayanlar için şahane bir atmosfer sunuyor.

Tiran’dan Ksamil’e ulaşım hakkında sorularınız olursa yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

2 YORUM YAZILMIŞ

    • Merhaba,

      Çok teşekkürler. Maliyet/Harcama sorularını üzgünüm yanıtlamıyorum. Zira harcama kalemleri kişiden kişiye göre değişiyor. Bu nedenle şu kadar para yeter şeklinde net bir şey söyleyemiyorum. Ancak farklı sorularınız olursa her zaman sorabilirsiniz. Memnuniyetle yardımcı olabilirim.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.