YouTube üzerinden takip edin, gezi videolarını izleyin.
Asya Gezi Rehberi Kırgızistan Gezi Rehberi

Kırgızistan Gezi Rehberi

Orta Asya‘da yer alan Kırgızistan‘ın, batısında Özbekistan, kuzeyinde Kazakistan, güneyinde Tacikistan ve doğusunda ise Çin bulunuyor.

Denizlerden uzak ve yüksek bir arazide bulunuyor olması, Kırgızistan’ın iklimini önemli ölçüde etkiliyor. Dağların eteklerinde sıcak çöl rüzgârları hâkimiyetini sürdürürken, daha yüksel yerlerde karasal soğuk iklim hüküm sürüyor. Arada kalan bölgeler ise bol yağışlı olduğu için pek çok farklı iklim kuşağını da bünyesinde barındırma özelliği taşıyor.

Ülke ekonomisinde de önemli bir rol oynayan hayvancılık, ülke geleneklerindeki etkisini de gösteriyor. Bu sebeptendir ki ülkenin en büyük ve en önemli festivali, bir tür atlı spor festivalidir.

Orta Asya’nın Muhteşem Doğal Manzaralı Ülkesi

Kışların oldukça sert ve soğuk, yazları ise bir o kadar sıcak geçtiği Kırgızistan’da hava durumu, eğer ki tatil rotanız içerisinde yer alıyor ise, havanın daha yumuşak olduğu İlkbahar ve Sonbahar aylarını tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Kırgızistan mutfağı, ülkenin ayrı birçok noktasında değişiklik göstermekte olduğu için, karma bir mutfak anlayışının hüküm sürdüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Sebze yemekleri ve sebze çorbaları, süt ve süt ürünlerinden hazırlanmış yemekler, aynı düzlemdeki birçok ülkede olduğu gibi burada da ülke mutfağını oluşturuyor.

Tarihi anıtlar ve mimarı yapıların yanı sıra doğal birçok oluşuma da ev sahipliği yapmakta olan Kırgızistan’da gezilecek yerler, göller, milli parklar ve dağlar ile birlikte daha önce yaşamadığınız bir gezi deneyimi yaşıyorsunuz.