Asya Gezi Rehberi Kırgızistan Gezi Rehberi

Kırgızistan Gezi Rehberi

Orta Asya‘da yer alan Kırgızistan‘ın, batısında Özbekistan, kuzeyinde Kazakistan, güneyinde Tacikistan ve doğusunda ise Çin bulunuyor.

Denizlerden uzak ve yüksek bir arazide bulunuyor olması, Kırgızistan’ın iklimini önemli ölçüde etkiliyor. Dağların eteklerinde sıcak çöl rüzgârları hâkimiyetini sürdürürken, daha yüksek yerlerde karasal soğuk iklim hüküm sürüyor. Arada kalan bölgeler ise bol yağışlı olduğu için pek çok farklı iklim kuşağını da bünyesinde barındırma özelliği taşıyor.

Ülke ekonomisinde de önemli bir rol oynayan hayvancılık, ülke geleneklerindeki etkisini de gösteriyor. Bu sebeptendir ki ülkenin en büyük ve en önemli festivali, bir tür atlı spor festivalidir.

Orta Asya’nın Muhteşem Doğası

Kışları oldukça sert ve soğuk, yazları ise bir o kadar sıcak geçen Kırgızistan’da hava durumu, eğer ki seyahat edeceğiniz rota içerisinde yer alıyorsa, havanın daha yumuşak olduğu İlkbahar ve Sonbahar aylarını tercih etmenizi tavsiye ederim.

Kırgızistan mutfağı, ülkenin ayrı birçok noktasında değişiklik göstermekte olduğu için, karma bir mutfak anlayışının hüküm sürdüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Sebze yemekleri ve sebze çorbaları, süt ve süt ürünlerinden hazırlanmış yemekler, aynı düzlemdeki birçok ülkede olduğu gibi burada da ülke mutfağını oluşturuyor.

Tarihi anıtlar ve mimarı yapıların yanı sıra doğal birçok oluşuma da ev sahipliği yapmakta olan Kırgızistan’da gezilecek yerler, göller, milli parklar ve dağlar ile birlikte daha önce yaşamadığınız bir gezi deneyimi yaşıyorsunuz.