Asya Gezi Rehberi Ermenistan Gezi Rehberi

Ermenistan Gezi Rehberi

Tarih boyunca birçok devletin yönetiminde kalan ve İncil’e göre Nuh’un torunlarından Hayk’ın kabilesi olarak sayılan Ermenistan, kültürel açıdan çok varlıklı bir ülkedir. Ermenistan’da gezilecek yerler listesine şehrin başkenti Erivan ile başlamak gerekir. Başkenti ve en büyük şehri Erivan, tam anlamıyla tarihi ve kültürel mirasların aynı çatı altında toplandığı bir şehirdir. Aynı zamanda eğlence hayatının merkezi konumundadır. Erivan’da görülmesi gereken ilk yer; merkez meydanı olarak bilinen Cumhuriyet Meydanı’dır. Mavi Cami, Ermenistan Milli Galerisi, Tarih Müzesi, Matenadaran Antik El Yazmaları Müzesi, Kültür Merkezi, Hükümet Binası, Dış İşleri ve İletişim Bakanlığı binaları ve Erivan Opera Binası merkezde görülmeye değer yerlerin başında geliyor. Erivan Hayvanat Bahçesi, Waterworld adı altındaki birbirinden farklı aktivitelerde bulunabileceğiniz su parkı da farklı bir deneyim yaşamak isteyenlerin uğrak adreslerinden birisidir. Ermenistan gezilecek yerler arasında manzarası ile göz dolduran lokasyonlar da mevcut.

Ayrıca ülke, farklı kültürlerin dini mekânlarına merak duyanlar için oldukça geniş bir portföye sahip. Hovhannavank Manastırı, Türkiye sınırında ve Ağrı Dağı manzarasına sahip olan Khor Virap Kilisesi, Haghartsin Manastırı ve Gueghard Manastırı; ülkenin en çok turist alan yerlerindendir. Sevan Manastırı ile bitişik Sevan Gölü ve Ermenistan’daki en yüksek dağ özelliğine sahip olan Alagöz Dağı doğa severlerin tercih edebileceği mekânlardan bazılarıdır. Ermenistan’da yaşam, bu eşsiz manzaraların güzelliği ile sizi etkisi altına alacaktır. Areni’deki birkaç kiliseden oluşmuş Noravank Manastırı da dağların tepesindeki konumuyla size güzel bir manzara sunacaktır.

Dünyanın En Eski Hristiyan Topluluğu

Eşsiz Orta çağ hazineleri ile tarihi bir mirasa ev sahipliği yapan Ermenistan dünyanın en eski Hristiyan topluluklarından biridir. Eski el yazmaları ve antik kalıntılar burayı keşfe değer kılan başlıca nedenler arasında geliyor. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana ülke geleneklerini yeniden benimsedi. Bu ilerlemenin çoğu başkent Erivan’da toplanmıştır. Erivan, her geçen gün gelişmekte olan canlı ve modern bir şehir. Kültür ve sanat etkinlikleri, kozmopolit şehir hayatı ve ışıltılı geceleri ile ülkenin en popüler turistik merkezidir aynı zamanda.