Asya ve Avrupa arasında bir geçit olan Azerbaycan’ın yemek ve mutfak kültürü Hint, Çin, Türk, İran, Orta Doğu ve Akdeniz etkilerini içeren bir dizi yemeklere ev sahipliği yapıyor. En iyi Azerbaycan yemekleri birden fazla lezzetli örnekler içeriyor.

Azerbaycan, bin yıllarda süren bir tarihe dayanan kendine özgü jeopolitik, dilbilimsel, etnik, dini ve kültürel bir kimliğe sahiptir. Tüm bu farklılıklara rağmen ortak olan tek şey Türk, Farsça, Rusça ve diğer etkilerin bir birleşimi olduğudur. Azerbaycan’a yapılacak bir gezi mutfağından önce şaşırtıcı doğal güzelliği ve mimari ihtişamı ortaya çıkaracaktır.

Azerbaycan mutfağından bahsetmeden önce ülke hakkında bazı bilgilerden bahsetmek istiyorum…

Azerbaycan Hakkında 5 İlginç Bilgi

Azerbaycan’ın Kafkasya’daki en büyük ülke olduğunu biliyor muydunuz?

Sizlere Azerbaycan’a bir seyahat planlamanıza ilham olacak bazı bilgilerden bahsetmek istiyorum.

Bilgah Plajı

Bilgah Plajı, Azerbaycan’ın en popüler halk plajlarından biridir. Bakü’ye 25 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Absheron Yarımadası’nın kuzeydoğu ucunda, hayal ettiğiniz tropik bir cennet gibi. Yaz tatillerinde Azerbaycan’a vizesiz gelerek burada bir kilometrelik kum plajın ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Shikhov Plajı

Fotoğraf: Travel in Baku

Shikhov Plajı, Bakü’nün ana şehir merkezine otobüsle sadece 15 dakikalık mesafededir. Toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşılabilir. Park etme ile ilgili sorunlar nedeniyle kiralık bir araçla giderseniz park sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Azerbaycan’ın en temiz plajlarından biri olarak kabul ediliyor.

Azerbaycan Halı Müzesi

Azerbaycan Halı Müzesi, 1967 yılında kurulmuştur. Eskiden Azerbaycan Devlet Halı ve Halk Uygulamalı Sanatlar Müzesi olarak anılıyordu. Tunç Çağı, Eski Çağ ve erken Orta Çağ ile ilgili merakları gideren, büyük bölümü 17. ila 20. yüzyılları arasında koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor.

Absheron Ulusal Parkı

Fotoğraf: The Culture Trip

Azerbaycan’ın doğal manzarasını yaşamak istiyorsanız, Abşeron Milli Parkı iyi bir başlangıç olacaktır. Parkta 50’den fazla çeşitli flora ve fauna bulunuyor. Görevi, nesli tükenmekte olan vahşi yaşamı korumak ve yarı çöl araziyi turistlerin ilgisini çekecek bir noktaya dönüştürmektir.

Goyazan Dağı

Fotoğraf: Wikipedia

Goyazan Dağı, Abbasbaylı ve Alpout civarındadır ve deniz seviyesinden 857 metre yüksektedir. Azerbaycan’ın kuzeybatı Qazakh bölgesinde kalıyor. Dağın garip güzelliği onu Azerbaycan’da gidilecek yerler listesine dahil ediyor.


Böldüğüm için özür dilerim. Bir sonraki seyahatiniz için fazla ödeme yapmadan gezebilme sanatını öğrenmek ister misiniz? Seyahat ipuçları, püf noktaları, ucuz uçak bileti kampanyaları ve blogumdan en son güncellemeleri almak için bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza değerli içerikler ve seyahat ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum.

Instagram – Facebook – YouTubeTwitter


Azerbaycan Yemekleri – Azerbaycan’da Ne Yenir?

Yöresel yemeklerin ağırlıklı olarak yapıldığı Azerbaycan mutfağında, sofralar kurulurken yemekler çeşitlerine göre gruplarına ayrılarak sıralanıyor. Azerbaycanlılar sofralarında birkaç çeşit yemek bulundurmak yerine özellikle ziyafetlerde 150’ye yakın yemeği aynı sofra üzerinde bulunduruyorlar. Tatlılar ve meyveler de cabası.

Başkent Bakü’ye yolunuz düşerse yeme içme mekânları olan Mill Matbahi isimli lokantalara gitmenizi tavsiye ederim. Bu özel mekânlarda 50’yi aşkın yemek çeşidini kolayca bulabilirsiniz. Yazının devamında birkaç yeme içme mekanı da ayrıca paylaştım. Azerbaycan yemek kültüründe yöresel yemekler her daim bulunurken farklı dünya mutfaklarına da oldukça ilgi göstermekte ve sofralarında yer vermekteler.

Azerbaycan mutfağından biraz daha bahsetmek gerekirse…

Azerbaycan çok zengin ve lezzetli bir mutfağa sahip. Ancak, dünyada pek iyi bir şekilde destek görmüyor ve bunun sonucunda da yöresel Azerbaycan yemeklerini bir Avrupa’da veya Amerika’da bulmak çok zor oluyor. Tabi komşu ülkeler ve Türkiye hariç! Ancak, Bakü’ye bir gün yolunuz düşerse ülkenin en lezzetli yöresel yemeklerini tatma şansını sakın kaçırmayın! Eminim hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Azerbaycan mutfağı, birçok ülkeden gelen etkilerin ilgi çekici bir karışımına sahip. Fakat yine de kendine özgü ve benzersiz yemekleri bulunuyor. Aynı zamanda, ülkeye özgü pek çok yiyecek de diğer komşu kültürlerin mutfağında görülebiliyor.

Kebap veya çay gibi en tipik Azeri yemeklerinin bazıları başka yerlerde de bulunabilir, ancak Azerbaycan’da daha lezzetlilerini tadabilirsiniz. Aşağıdaki yemeklerden bazılarını denemeden ülkeyi terk etmeyin! 🙂

Azeri Pilavları Şahane

Azerbaycan Yemekleri: Pilav
Azerbaycan Mutfağı: Pilav Yemeği

En ünlü ve en yaygın Azeri yiyeceklerinden biri olan Plov, et, soğan, kuru erik, kuru meyveler ve taze otlar kullanılarak pişirilmiş, safran aromalı pirinci içeren klasik bir Azerbaycan yemeğidir.

Plov veya Pilav, en tipik Azeri yemeklerinden biridir. Kurutulmuş meyveler ve fındıklarla birlikte gelen pilav Hint pilavı ve baharatlı Fas pilavına benzer. Azeri plavlarının en iyi kısmı da baharat ve kuru meyvelerden oluşan ve damakta egzotik bir tat bırakan özelliğidir.

Safran ve tarçın ile birlikte kayısı, hatta kestane gibi kurutulmuş meyvelerin tadı pilava olağanüstü bir tat katıyor. Pirinç genellikle en sevilen kombinasyon olan et veya en çok koyun eti veya kuzu eti ile servis ediliyor. Ayrıca tavuk da katabiliyorlar.

Azeriler pilav konusunda kendini aşmış durumda. Bu yüzden fazla pilav türünü barındıran Azeri mutfağı, farklı teknik ve malzemelerle pişirilen pilavın her türlüsü birbirinden enfes tatlara sahne oluyor. Ana yemekleri her ne olursa olsun her yemeğin yanına yapılacak farklı pilav tarifleri bulunuyor. Sizlerde pilavı seviyor ve daha önce denenmemiş pilav çeşitlerinden tatmak istiyorsanız Azerbaycan gezinizde mutlaka birini denemelisiniz.

Azeri Mutfakları Etsiz Olmaz!

Azerbaycan Yemekleri: Et Yemeği
Azerbaycan Mutfağı: Et Yemeği

Azeri mutfağında en çok tüketilen besin ettir. Özelikle kuzu eti yoğun bir biçimde kullanılıyor. Yemeklerin içerisine ise kuyruk yağı eklenerek pişiriliyor. Bu nedenle Azeri yemekleri çok lezzetli ve sağlıklıdır. Büyükbaş hayvan eti, kuş eti de Azerilerin mutfaklarında renkli ve enfes yemeklerin hazırlanmasında etkili olan özel malzemelerdir.

Azeri mutfağında pek çok yemek etli pişiyor. Et olmazsa bile et suyu kullanıyorlar. Sağlıklı ve leziz Azeri yemeklerinin sırrı ise buradan geliyor. Azeri yemekleri aynı zamanda oldukça baharatlı yemeklerden oluşuyor.

Tipik olarak Türk ve Orta Doğu yemeği olan et ve beraberinde kebap Azeri mutfağında belki de en yaygın olanıdır.

Azeri Hamur İşi Yemekler

Azerbaycan Mutfağı: Hamur İşleri
Azerbaycan Mutfağı: Hamur İşleri

Azeriler hamur işi konusunda iddialı ve mutfaklarında sık sık hazırladıkları yemeklerden birisi de hamur işleridir. Oldukça doyurucu ve yöresel tatlardan oluşan hamur işleri yemeklerimiz ile benzer özelliklere sahip.

Qutab

Azerbaycan Yemekleri: Qutab

Kişniş, rezene ve sumak ile karıştırılmış, yoğurt ile birlikte ıspanak, et, peynir veya sebze ile doldurulmuş lezzetli bir yiyecek. Geleneksel qutab basit bir krep gibi görünebilir ancak değildir. Birkaç kat hamurun birleştirilmesiyle yapılıyor. Pişirildikten sonra üzerinde eritilen tereyağı qutab’a eşsiz bir tat katıyor.

Dolma

Azerbaycan Yemekleri: Dolma
Fotoğraf: AZ Cook Book

Azerbaycan mutfağının bir diğer geleneksel yemeği olan Dolma, kıyılmış kuzu eti, nane, tarçın ve rezene ile karıştırılmış, lahana yapraklarına veya asma yapraklarına sarılmış pirinç kullanılarak hazırlanan nefis bir Azerbaycan yemeğidir. Tüm Bakü restoranlarının büyük çoğunluğunda bu yemeği bulabilirsiniz.

Dolma, Azerbaycan mutfağının en temel yemek türlerinden biridir. Bizdeki dolmalar gibi, ancak Azerbaycan’da lahana ile de yapılabiliyor. Domates, patlıcan ya da biber gibi sebzelere de doldurularak servis edebiliyorlar. Et ile doldurulduğunda sıcak, pirinç ile doldurulduğunda ise soğuk olarak servis ediyorlar.

Dushbara

Azerbaycan Yemekleri: Dushbara
Fotoğraf: Cook Edearth Blog

Dushbara, Azerbaycan mutfağının en lezzetli yemeklerinden biridir. Etli köfte diyebiliriz. Azerbaycan’da daha küçük ve hamuru daha kalın olarak pişiriliyor.

Pakhlava

Bizdeki Türk baklavasına çok benzer. İnanılmaz derecede tatlı ve içi dolgundur. Bu yüzden ülke genelinde yaygın olarak içilen çayın yanına mutlaka pakhlava yerler.

Pakhlava, öğütülmüş fındık, bal ve şekerle karıştırılmış, ceviz veya karanfil gibi baharatlarla harmanlanmış bir şekilde yapılıyor. Üst hamuru birkaç parça safran, ceviz veya fındık ile süslendikten sonra servis ediliyor.

Badambura

Badambura pakhlava’dan biraz daha az tatlıdır ve bal içermez. Sade öğütülmüş şeker, badem (Azeri dilinde badam), kakule ve vanilya ile doldurulur. İçeriği dolgun ve tadı da enfestir!

Saj

Azerbaycan Yemekleri: Saj

Bu, genellikle bir kömür mangalı veya ateş üzerinde masaya gelen geleneksel sac bakır veya dökme demir tabakta servis edilen bir et ve sebze yemeğidir. Genellikle kuzudan yapılmış olmasına rağmen, balık, dana eti veya tavuktan yapılan çeşitleri de bulabilirsiniz.

Sac bakırda olanı geleneksel pişirme yöntemidir ve bugün bazı restoranlarda sacı servis etmek için kullanıyorlar. Kızarmış et, tabağın etrafına serpiştirilmiş sebze parçacıkları ve ince lavaş ekmeği ile servis edilir.

Piti

Azerbaycan Yemekleri: Piti

Bizdeki piti ile benzer. Piti yoğun bir tada sahip patates ve nohut ile servis edilen bir koyun eti yahnisidir. Malzemeler, özellikle de eklenen yağ, muhtemelen tüm damarlarınızı tıkamaya yetecek kadar fazla, ancak lezzetlidir! Piti’yi özel kılan şey, pişirildiği et suyuyla servis ediliyor olmasıdır.

Lavangi

Azerbaycan Yemekleri: Lavangi
Fotoğraf: Thestar

Lavangi, ceviz, kuru üzüm, soğan ve diğer sebzelerle doldurulmuş tavuk veya balıktan oluşan lezzetli bir Azerbaycan yemeğidir. Bazen tavuk içerisini doldurmak için kullanılan ilave baharatlar arasına ekşi erik, kiraz veya nar eklerler. Bu yemek için tercih edilen balık ise genellikle sazandır, ancak mersin balığı da bir alternatiftir.

Dovga

Azerbaycan Yemekleri: Dovga
Fotoğraf: SBS

Dovga, kişniş ve dereotu gibi otlar ve baharatların yanı sıra pirinçle yapılan bir yoğurt çorbasıdır. Sıcak veya soğuk servis edilebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Azerbaycan’ın Popüler İçecekleri

Azeri Çayı Tadılmalı

Azerbaycan Mutfağı: Çay Kültürü
Azerbaycan Mutfağı: Çay Kültürü

Çay ile arası iyi olanlar, günün her saati çay keyfi yapmaktan hoşlananlar için Azerbaycan vazgeçilmez bir rota olabilir. Zengin bir çay kültürüne sahip olan Azerilerin çayı ülkemizdeki çaylardan farklı bir lezzete sahip.

Çay kültürü o kadar yaygın ki, ülke genelinde bol miktarda çay evi vardır, bunlara ‘chaykhana’ denir. Çay evleri geleneksel olarak erkeklerin takıldıkları yerlerdir. Kadınlar ne yazık ki bu tür yerlerde yoklar. Çay evlerinde kazan daima pişer ve çay servis edilir ve insanlar tavla veya nargile ile birlikte içerler.

Azerbaycan Şerbeti

Fotoğraf: 196flavors

Azerbaycanlılar şerbeti seviyor. Azerbaycan’ın en yaygın içeceği olan şerbet, şekerli, çeşitli meyveler, nane vb. ile kaynatılmış su kullanılarak yapılan ve ardından soğutularak içilen tatlı bir içecektir.

En İyi Azerbaycan Yemekleri İçin Bakü’de Nerede Yemek Yenir?

Azerbaycan’a yolunuz düşerse artık hangi yemekleri ve içecekleri denemelisiniz biliyorsunuz, fakat şimdi size bu yemekleri Bakü’de nerede yiyebileceğinizi söyleyeceğim. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de çok sayıda restoran ve kafe bulunuyor.

Yerel insanlar sosyal, misafirperver ve çay içmeyi ve yemek yemeyi seviyorlar. Bakü’de özellikle de İçeri Şeher bölgesinde İtalyan, Japon ve diğer uluslararası fast food zincirleri ve hatta Starbucks dahil birçok uluslararası yeme-içme mekanı bulunuyor.

Yukarıda yer alan yemekler gibi geleneksel Azerbaycan yemeklerini denemek için, Eski Kent bölgesindeki restoranları, özellikle kervansaray usulü olanlara gitmelisiniz. Ancak, en iyi Azerbaycan yemeklerinin servis edildiği birkaç modern restoran daha var. Bunlar, Bakü seyahatimde gördüğüm ve arkadaşlarımdan doğrudan tavsiye olarak aldığım Bakü’de yemek yenebilecek harika yerler.

Şirvanşah Muzey Restoran

Eski bir binada yer alan ve her biri yerel sanat eserleri ve eşyalar ile dekore edilmiş birkaç odadan oluşan Şirvanşah Muzey Restoran, taş duvarlar, kilimler ve avizeler içeren, çok geleneksel bir şekilde dekore edilmiş ve tasarlanmış bir restorandır. Restoranda akşamları geleneksel müziklerin çalındığı canlı müzik performansları da var. Geleneksel müzikler eşliğinde mekanın otantikliği ve yukarıda yazdığım yemeklerin çoğunu, en güzel haliyle servis edilerek yiyebiliyorsunuz.

Facebook’ta onlarla iletişim kurun

Firuze Restoran

Firuze Restoran, rahat bir ortamda yerel yemekler sunan geleneksel bir restorandır. İçeri Şeher bölgesinin yakınında bulunmaktadır. Firuze Restoran, Şirvanşah restorana benziyor fakat masa ve duvarlarını süsleyen dekorlar Firuze restoranı benzersiz kılıyor.

Duvardan sarkan kilimler mekana farklı bir hava katıyor. Azeri mutfağının en güzel yemekleri dahil olmak üzere diğer geleneksel yemekleri burada deneyebilirsiniz. Firuze Restoran’da sigara içilen ve sigara içilmeyen bölümler var.

Facebook veya web sitelerinde onlarla iletişim kurun

Zeytun

Manzaralı olan birkaç restorandan biri. Bulvar tarafında kalan bir alışveriş merkezinin en üst katında yer alıyor ve Hazar kıyı şeridinin manzarasını sunuyor. Yemekler geleneksel olarak Azeri ve çok sayıda uluslararası yemeklere sahip.

Facebook’ta onlarla iletişim kurun

Sanat Bahçesi

Eski Kent bölgesinde bulunan Sanat Bahçesi, Kız Kalası’na yakın olan ve tarihi binalara ait olan üç ana kervansaraydan biridir. Buranın avlusuna oturun ve yerel tatlılarla birlikte çaylarının tadını çıkarın. Eski Kent bölgesinde bulabileceğiniz az sayıdaki yerlerden biridir.

Web sitelerinde onlarla iletişim kurun

Çay Bağı 145

Çay Bağı 145, Kız Kalası, hamam ve eski çarşı manzarasına sahip tarihi kalıntıların hemen üzerinde yer alan bir çay evi ve kafesidir. Geceleri çay ve nargile içmenin en keyifli yerlerinden biri burasıdır. Alkol servisi yapılmıyor, ancak çok çeşitli çaylar ve yiyecekler bulunuyor. Akşam yemeğinden sonra bir çay için gelmenizi tavsiye ederim. Özellikle meyve çayları çok güzel.

Facebook’ta onlarla iletişim kurun

Sehrli Tandır ve Qazmaq

Fotoğraf: We Love Baku

İçeri Şeher’in kale duvarı boyunca iki harika kahvaltı mekanı bulunuyor. Fırında pişirilen tandır ekmeklerinin sıcak ve taze olarak servis edildiği hoş iki mekan. Bu mekanlarda geleneksel Azeri çayı, bal, tereyağı, krema, peynir ve fırından çıkan sıcacık tandır ile kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Genel olarak, Azerbaycan mutfağı en çok Türk yemeklerine benziyor. Ayrıca, diğer komşu ülkelerden gelen etkileri de göreceksiniz. Genellikle İran mutfağında yaygın olarak kullanılan nar ve safran da Azerbaycan yemeklerinde görülüyor.

Azerbaycan yemeklerinden bahsettikten sonra biraz da ülkede yapılması gereken en iyi 5 aktiviteye bir bakalım..

Azerbaycan’da Yapılması Gereken En İyi 5 Şey

Azerbaycan’a yapacağınız bir gezide değerlendirmek isteyebileceğiniz 5 farklı deneyim…

Bakü’de Bir Yürüyüş Turu Yapın

Bakü, dünyadaki hemen hemen bütün şehirler gibi, ücretsiz yürüyüş turlarının düzenlendiği bir şehir. Tarihi bir tura katılabilir ve Bakü’nün farklı dönemlerinde bir yolculuğa çıkabilir ya da yerel mutfağı tadabileceğiniz bir yemek turuna katılabilirsiniz. Geceleri Bakü’yü keşfetmek istiyorsanız, şehrin kültürü ve mirası ile ilgilenebileceğiniz pek çok gece turları düzenleniyor.

Azerbaycan Grand Prix’sine Katılın

Fotoğraf: Grand Prix

Azerbaycan Grand Prix, Bakü’de düzenlenen yarış severler için kaçırılmaması gereken bir aktivitedir.

Azeri Yemeğinin Tadını Çıkarın

Azerbaycan yemeklerinden bahsetsek de ülkenin yemeklerinin tadılması da mutlaka deneyimlenmesi gereken bir turistik aktivitedir. Azeri yemekleri, Azerbaycan’ın yemek pişirme tarzını ve yemeklerini ifade eder. Pilav, çeşitli kebaplar, çorbalar, çeşitli deniz ürünleri yemekleri, taze meyveler ve sebzeler ve daha birçok çeşit taze, aromatik otlar ve baharatlar kullanılarak pişirilen yemekleri mutlaka tatmalısınız.

Renk Festivali’ne Katılın

Fotoğraf: AV. Gasanov

Azerbaycan seyahatinizde tonlarca renkli toz, binlerce mutlu yüz ve her zevke uygun renk festivali sizi bekliyor! Renk Festivali, Hindistan’ın en eski ve renkli geleneklerinden biri olan Holi Festivali’ne göre benzer bir açık hava etkinliğidir. Festivalde, yarışmalar, partiler, havai fişek kutlamaları var.

Kız Kulesi’ne Çıkın

Kız Kulesi, Bakü İçeri Şeher’de bulunan 4-5 metre kalınlıkta duvarlara sahip, eşsiz bir 8 katlı yapıdır. Güzel Hazar Denizi’ne bakmaktadır. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi. Kulenin tepesi, şehrin panoramik manzarasını sunmaktadır. Kız Kulesi, çeşitli savaşlarda hasar görse de yeniden onarıldı ve günümüze kadar gelebildi.

Daha fazla okuyun:

Bir sonraki seyahatinizi mi planlıyorsunuz?

Zaten otel veya hostelinize bir rezervasyon yaptınız mı? Henüz yapmadıysanız, Booking.com ve Airbnb‘yi öneriyorum. Tüm dünyada binlerce otel veya hostel arasında bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz. Ayrıca, çoğu durumda, herhangi bir ücret ödemeden giriş tarihinden birkaç gün öncesine kadar rezervasyonunuzu iptal edebilirsiniz! Peki, ilk konaklamanızda kredi kartınıza nakit iade yapılacağını söylesem?


Seyahat deneyimlerimi Instagram’da, Facebook’ta ve Twitter’da fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda insanlara ilham verecek ipuçları ve bilgi veren gerçeklerle paylaşıyorum! Sosyal medyada takip edin ve hiçbir paylaşımımı, seyahat ipuçları ve gezi yazılarımı kaçırmayın!

Yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için bloguma abone olun.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor!

Değerlendirme Yazısı
Azerbaycan Yemekleri - Bakü'de Nerede Ne Yenir?

2 YORUM YAZILMIŞ

  1. Azerbaycan‘da bu yemeklerin çoğunu tatmıştım. Resimlerde görünce tekrar Azerbaycan’a gidesim geldi. Bir daha ki gidişimde sitenizden çok faydalanacağım kesin. Hayırlı olsun yeni siteniz Fatih Bey. 🙂

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.