Oldukça doyurucu ve yöresel tatardan oluşan hamur işleri yurtiçi yemeklerimiz ile benzer özelliklere sahiptir.

Yöresel yemeklerin ağırlıklı olarak yapıldığı Azeri mutfağında; sofralar kurulurken yemekler çeşitlerine göre gruplarına ayrılarak sıralanır. Azeriler sofralarında birkaç çeşit yemek bulundurmak yerine özellikle ziyafetlerde 150’ye yakın yemeği aynı sofra üzerinde bulunduruyorlar. Tatlılar ve meyveler cabası.

Azerbaycan başkenti olan Bakü’ye yolunuz düştüğünde yeme içme mekânları olan Mill Matbahi isimli lokantalara girmenizi tavsiye ederim. Bu özel mekânlarda 50’yi aşkın yemek çeşidini kolayca bulabilirsiniz. Azerilerin yemek kültüründe yöresel yemekler her daim bulunurken farklı dünya mutfaklarına da oldukça ilgi göstermekte ve sofralarında yer vermekteler.

Azeri Mutfakları Etsiz Olmaz!

Azerbaycan Mutfağı: Et Yemeği
Azerbaycan Mutfağı: Et Yemeği

Azeri mutfağında en çok tüketilen besin ettir. Özelikle kuzu eti yoğun bir biçimde kullanılıyor. Yemeklerin içerisine ise kuyruk yağı eklenerek pişiriliyor. Bu nedenle Azeri yemekleri çok lezzetli ve sağlıklıdır.

Büyükbaş hayvan eti, kuş eti de Azerilerin mutfaklarında renkli ve enfes yemeklerin hazırlanmasında etkili olan özel malzemelerdir.

Azeri mutfağında pek çok yemek etli pişiyor. Et olmazsa bile et suyu kullanılıyor. Sağlıklı ve leziz Azeri yemeklerinin sırrı ise buradan geliyor.

Azeri yemekleri aynı zamanda oldukça baharatlı yemeklerden oluşuyor. Tarihi baharat yolu Azerileri oldukça yakından etkilemiş durumda etkilerini mutfak kültüründe bulmak kolay oluyor.

Azeri Pilavları Şahane

Azerbaycan Mutfağı: Pilav Yemeği
Azerbaycan Mutfağı: Pilav Yemeği

Azeriler pilav konusunda kendini aşmış durumda. Bu yüzden fazla pilav türünü barındıran Azeri mutfağı, farklı teknik ve malzemelerle pişirilen pilavın her türlüsü birbirinden enfes tatlara sahne oluyor. Ana yemekleri her ne olursa olsun her bir yemeğin yanına yapılacak farklı pilav tarifleri bulunmaktadır. Sizlerde pilavı seviyor ve daha önce denenmemiş pilav çeşitlerinden tatmak istiyorsanız Azerbaycan seyahatine çıkabilirsiniz.

Azeri Çayı Tadılmalı

Azerbaycan Mutfağı: Çay Kültürü
Azerbaycan Mutfağı: Çay Kültürü

Çay ile arası iyi olan günün her saati çay keyfi yapmaktan hoşlananlar için Azerbaycan vazgeçilmez bir tatil bölgesi olabilir. Zengin bir çay kültürü bulunan Azerilerin çayı ülkemizdeki çaylardan farklı bir lezzete sahiptir. Aynı zamanda Azeriler çayın içerisine şeker atmak yerine “mürebbe” diye adlandırdıkları reçeli katmaktalar.

Azeri Hamur İşi Yemekler

Azerbaycan Mutfağı: Hamur İşleri
Azerbaycan Mutfağı: Hamur İşleri

Azeriler hamur işi konusunda iddialı ve mutfaklarında sık sık hazırladıkları yemeklerden bir tanesi de hamur işleridir. Oldukça doyurucu ve yöresel tatardan oluşan hamur işleri yurtiçi yemeklerimiz ile benzer özelliklere sahiptir.

Türkiye'nin gezi rehberi Hadigez.com'da gezilecek yerler ve gezi yazılarını okuyun, ilham alın. Detaylı yazılmış olan gezi rehberleri ile bir sonraki gezinizi ucuza planlayın! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlar için Hadigez.com'u Instagram, Facebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

2 YORUM YAZILMIŞ

  1. Azerbaycan‘da bu yemeklerin çoğunu tatmıştım. Resimlerde görünce tekrar Azerbaycan’a gidesim geldi. Bir daha ki gidişimde sitenizden çok faydalanacağım kesin. Hayırlı olsun yeni siteniz Fatih Bey. 🙂

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.