Bakü bulunduğu Kafkasya coğrafyasının en büyük kültür ve turizm ve de ticaret merkezidir.

Dost ve kardeş Azerbaycan’ın başkenti Bakü için tanımlayacak kelime bulmakta zorlanmazsınız. Tek kelime ile muhteşem bir şehir olan Bakü gezilecek yerler dünya seyahati programında mutlaka bulunmalıdır. Azerbaycan’ın en gelişmiş ve modern şehri Bakü de hemen her konuda söyleyecek bir şeyler bulmanız mümkün. Bakü’ye kısa bir seyahat yerine Bakü merkezli uzun bir seyahat programı yapmalısınız. Çünkü Bakü bulunduğu Kafkasya coğrafyasının en büyük kültür ve turizm ve de ticaret merkezidir. Milattan öncesine dayanan tarihiyle, bugünkü modern yapısı ile Bakü özellikle Haydar Aliyev dönemi ile oldukça büyük gelişme kat etmiştir. Aliyev’in adını taşıyan uluslararası havalimanı şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Ulaşım ağı bakımından oldukça gelişmiş olan Bakü’de gezilecek  yerler, sizlere kolay ve eğlenceli geçecek bir seyahate davet ediyor adeta. Bakü kültür ve eğlence merkezi olmanın yanı sıra yine ülkenin eğlence ve alışveriş merkezidir. Bu itibarla yıl içinde çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Merkezdeki en önemli noktası Fıskiye Meydanı ve çevresi bu konuda unutulmaz bir deneyim olacaktır. Trafiğe kapatılmış alanlar, lüks mağazaların doldurduğu hareketli caddeler Bakü’ye gelenlerin hiç sıkılmadan vakit geçirebilecekleri ortamlardır. Müze ve kütüphane yapıları ise ayrı bir övünç kaynağıdır.

En İyi Zaman

Bakü şehri kışları hariç size iyi bir seyahat alternatifi sunar. Kış ayları için bu ayın konseptine uygun bir seyahat arıyorsanız tercih edebilirsiniz ama en iyi dönemi yine bahar ve yaz kesişmeleri olacaktır. İklimi karasal olan Bakü’de, birçok özelliğiyle ülkemizin kuzey kesimlerine benzese de, özellikle kış aylarında Güney Bakü biraz daha rahat bir iklime sahiptir. Bu tür özellikler şehirlerin turizm akışını haliyle oldukça etkilemektedir. Bu nedenle Bakü seyahatinizi daha aktif bir dönemde yapmanız gerekir. Mayıs–Ekim arası yapacağınız seyahat Bakü’de en iyi zaman için doğru bir seçim olacaktır.

Ulaşım

Bakü’de ulaşım oldukça geniş yol alternatifleriyle bezenmiştir. Karayolundan yer altı ulaşım seçeneklerine bir dizi seçenek sizi beklemektedir. Metrosu 23 istasyona sahip yaklaşık 35 km uzunluğundadır. İki ayrı hattı mevcuttur. Gelecekte uluslar arası uçuşların yapıldığı Haydar Aliyev Havaalanı bağlantısıyla daha aktif olacaktır. Çok derin istasyonları ile tanınan Bakü metrosu bölgenin en büyük metro ağıdır. 1928 yılından beri yapılan otobüs seferleri ile şehrin dört bir yanına ulaşım sağlanır. Ayrıca Bakü Uluslararası Otobüs Terminali dünyanın en büyüklerindendir. Troleybüs, Tramvay ve Demiryolu ulaşım ağı metroyla entegre olarak kullanılır.

Alışveriş

Bakü merkezi alışveriş için en ideal bölgedir. Zorlanmadan her türlü alternatife ulaşırsınız. Fıskiye Meydanı, çevresi genel olarak alışveriş yapmanıza olanak sağlar. Ancak daha hareketli bir yer arıyorsanız Nizami Caddesi tarafına geçmelisiniz. Eğer bir Avm konsepti arıyorsanız alternatifleriniz yine çok. Park Bulvar, 28 Mall ve Af Mall sizin için yerinde seçimler olacaktır. Ancak Bakü’de alışveriş ve hediyelik eşyalar konusunda makul fiyatlar arıyorsanız her zaman ki gibi şehrin içine biraz daha tarihi noktalara girmelisiniz. Bakü de İçerişehir bu konuda sizin gitmeniz gereken yerdir.

Yeme İçme

Bizim mutfağımız gibi Bakü mutfağı kendi lezzetleri ile de dikkati çeken bir yerdedir. Et yemekleri arasında, adı Bakü ile anılan Şeki Pitisi mutlaka denemeniz gereken bir yemek. Yemesi kadar size servis edilmesi de ayrı göz doyuruculuğa sahip bu yemeğin ana malzemesi kemiksiz koyun eti, nohut, kestane, kuyruk yağı, soğan. Servisi yapılırken pişmiş malzemeler tahta bir kasede ezilip, kuyruk yağından aldığı lezzetle bekleyen suyun içine konuluyor. Bir diğer yemek önerisi, mantı çorbası diyebileceğimiz Düşenbere ki bunu da denemelisiniz. Restoran vb. için birçok alternatifiniz mevcut.

Konaklama

Bakü şehir merkezi oldukça geniş bir konaklama imkanı sunar. Burada kalacağınız her bütçeye uygun, temiz oteller bulmanız kolay. Bol yıldızlı otellerden apartmanlara kadar değişik hizmet ve ücret alternatifleri sunan oteller konusunda en mantıklı seçiminiz metroya yakın ve uygun fiyatlı odalar olacaktır. Bakü’ye gitmeniz için önemli bir neden, kalacak yerle metro ulaşım ağını entegre edebileceğiniz önemli fırsatları sunabilmesidir. Central Park Otel , 28 Mall Apatments iyi tercihler olabilir. Gecelik fiyatları yüksek olsa da, Hilton gibi dünyanın birçok önemli otel zincirinin çalıştırdığı oteller de mevcuttur.

Gece Hayatı ve Eğlence

Bakü eğlencenin merkezi bir şehirdir. Bölgesinin her türlü konusunda lider ve merkez şehri olması onu bu konuda da vazgeçilmez kılmıştır. Sinema, tiyatro, opera vb. sanatsal etkinliklerin yanı sıra Bakü, Lonely Planet tarafından yapılan önemli değerlendirmede gece hayatı bakımından dünyanın en önemli 10 noktasından biri olarak gösterilmiştir. Kültürel mekanlar ile birlikte böylesi bir üne de sahip olması Bakü’yü bir çekim merkezi yapmıştır. Bakü’ye gitmeniz için iki önemli neden daha. Ancak tüm bunları bir arada görmek ve yaşamak için seyahatinizi biraz uzun tutmanız gerekecek.

Bakü gezisi mi planlıyorsun?

Bakü hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Bakü gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Bakü gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.