Bakü: Kafkas Coğrafyasının Işıltılı Şehri

Dost ve kardeş Azerbaycan’ın başkenti Bakü‘yü tanımlayacak kelime bulmakta zorlanmazsınız. Tek kelime ile muhteşem bir şehir olan Bakü mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Azerbaycan’ın en gelişmiş ve modern şehri Bakü hakkında hemen her konuda bir şeyler söylemek mümkündür. Bakü’ye kısa bir seyahat yerine 4-5 günü kapsayan uzun bir seyahat programı yapmalısınız. Çünkü Bakü bulunduğu Kafkasya coğrafyasının en büyük kültür ve turizm merkezidir. Milattan öncesine uzanan tarihi ve bugünkü modern yapısı ile Bakü özellikle Haydar Aliyev dönemi ile oldukça büyük gelişme kat etmiştir. Aliyev’in adını taşıyan uluslararası havalimanı şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Ulaşım ağı bakımından da oldukça gelişmiş olan Bakü sizleri kolay ve eğlenceli geçecek bir seyahate davet ediyor adeta. Bakü kültür ve eğlence merkezi olmanın yanı sıra yine ülkenin bir alışveriş merkezidir. Bu itibarla yıl içinde çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Merkezdeki en önemli noktası olan İçeri Şehir ve çevresi gezi konusunda ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim yaşatmaktadır. Trafiğe kapatılmış alanlar, lüks mağazaların doldurduğu hareketli caddeler Bakü’ye gelenlerin hiç sıkılmadan vakit geçirebilecekleri ortamlardır. Müze ve kütüphane yapıları ise ayrı bir övünç kaynağıdır.

Bakü İçin En İyi Zaman Nedir?

Bakü şehri kış ayları hariç size iyi bir seyahat deneyimi yaşamanızı mümkün kılar. Kış ayları için bu dönemin konseptine uygun bir seyahat arıyorsanız tercih edebilirsiniz ancak Bakü’de olmanın en iyi dönemi yine bahar ve yaz ayları olacaktır. İklimi karasal olan Bakü birçok özelliğiyle ülkemizin kuzey kesimlerine benzese de, özellikle kış aylarında Güney Bakü biraz daha rahat bir iklime sahiptir. Bu tür mevsimsel farklılıklar elbette şehirlerin turizm akışını da haliyle oldukça etkilemektedir. Yazları da nispeten serin olan Bakü’yü ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz Bakü seyahatinizi daha aktif bir dönem olan yaz ayında yapabilirsiniz. Mayıs–Ekim arası dönem Bakü’de en iyi zamanı geçirmek için doğru bir seçim olacaktır.

Bakü’ye Nasıl Gidilir?

Bakü’de ulaşım ağı oldukça gelişmiş bir altyapıya sahiptir. Şehir içi çalışan otobüslerden metroya ve taksiler Bakü’yü ziyaret edenlerin bir yerden bir yere ulaşımında büyük kolaylık sağlıyor. Bakü metrosu 23 istasyona sahip ve yaklaşık 35 km uzunluğundadır. İki ayrı hattı mevcuttur. Gelecekte uluslararası uçuşların yapıldığı Haydar Aliyev Havaalanı bağlantısıyla daha da aktif olacaktır. Çok derin istasyonları ile tanınan Bakü metrosu bölgenin en büyük metro ağına sahiptir. 1928 yılından beri yapılan otobüs seferleri ile şehrin dört bir yanına ulaşım sağlanır. Ayrıca Bakü Uluslararası Otobüs Terminali dünyanın en büyüklerindendir. Troleybüs, tramvay ve demiryolu ulaşım ağı metroyla entegre olarak kullanılır.

Bakü’de Nereden, Ne Alınır?

Bakü şehir merkezi alışveriş için ülkenin en cazip yeridir. Burada her türlü alternatif ürüne ulaşırsınız. Fıskiye Meydanı, çevresi genel olarak alışveriş yapmanıza olanak sağlar. Ancak daha hareketli bir yer arıyorsanız Nizami Caddesi tarafına geçmelisiniz. Eğer bir AVM konsepti arıyorsanız alternatifleriniz yine çok. Park Bulvar, 28 Mall ve Af Mall sizin için yerinde seçimler olacaktır. Ancak Bakü’de alışveriş ve hediyelik eşyalar konusunda makul fiyatlar arıyorsanız her zaman ki gibi şehrin içine biraz daha tarihi noktalara girmelisiniz. Bakü’de İçeri Şehir bu konuda sizin gitmeniz gereken yerdir.

Bakü’de Nerede, Ne Yenir?

Tıpkı bizim mutfağımız gibi Bakü mutfağı da kendi lezzetleri ile dikkat çeken bir yerdedir. Et yemekleri arasında adı Bakü ile anılan Şeki pitisi mutlaka denemeniz gereken bir yemek. Yemesi kadar size servis edilmesi de ayrı göz doyuruculuğuna sahip bu yemeğin ana malzemesi kemiksiz koyun eti, nohut, kestane, kuyruk yağı ve soğandır. Servisi yapılırken pişmiş malzemeler tahta bir kasede ezilip, kuyruk yağından aldığı lezzetle bekleyen suyun içine konuluyor. Bir diğer yemek önerisi, mantı çorbası diyebileceğim düşbere ki bunu da denemelisiniz. Bakü’de restoran, kafe vb. yeme-içme için birçok alternatifiniz mevcut.

Bakü’de Nerede Kalınır?

Bakü şehir merkezi oldukça geniş bir konaklama imkanı sunar. Burada her bütçeye uygun, temiz oteller bulmanız kolay. Bol yıldızlı otellerden apartmanlara kadar değişik hizmet ve ücret alternatifleri sunan oteller konusunda en mantıklı seçiminiz metroya yakın ve uygun fiyatlı odalar olacaktır. Bakü’ye gitmeniz için önemli bir neden, kalacak yerle metro ulaşım ağını entegre edebileceğiniz önemli fırsatları sunabilmesidir. Gecelik fiyatları yüksek olsa da, Hilton gibi dünyanın birçok önemli otel zincirinin çalıştığı oteller de mevcuttur. Bununla beraber, sırt çantalı gezginler için paylaşımlı odalardan oluşan uygun fiyatlı hosteller de bulunmaktadır.

Bakü Gece Hayatı ve Eğlence

Bakü eğlencenin merkezi bir şehirdir. Sinema, tiyatro, opera vb. sanatsal etkinliklerin yanı sıra gece hayatı bakımından da ziyaretçilerine çeşitli alternatifler sunuyor. Bakü, Lonely Planet tarafından yapılan bir değerlendirmede gece hayatı açısından dünyanın en önemli 10 destinasyonundan biri olarak gösterilmişti. Kültürel mekanlar ile birlikte böylesi bir popülariteye sahip olması Bakü’yü adeta bir çekim merkezi yapmıştır. Bakü’ye gitmeniz için iki önemli neden daha. Ancak tüm bunları bir arada görmek ve yaşamak için seyahatinizi biraz uzun tutmanız gerekecek.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.