Balkanlar Gezisi Hakkında Düşünceler

2018 yılında Balkanlar’ı ilk kez ziyaret ettiğimde bu bölgeye anında aşık olmuştum. O kadar ki, Balkanlar’daki ilk seyahatim sonrasında buraya taşınma kararı bile almıştım. Karadağ‘ın sarp dağları, Arnavutluk‘un nefes kesen sahil şeridi, Kuzey Makedonya‘nın berrak gölleri, Kosova‘nın mistik köyleri ve Sırbistan‘ın etkileyici mimarisi arasında kaybolmak istedim.

Balkanlar seyahati, dünyanın herhangi başka bir yerine seyahat etmekten tamamen farklı bir deneyim sunar. Zira, bu bölge tamamen çelişkilerle doludur. Tarihi hem zaferlerle dolu hem de trajik hikayelerle işlenmiştir; uzun ve son derece etkileyici.

Balkanlar’ı Gezdiğinizde Şahane Manzaralara Tanık Olursunuz

Balkanlar, Avrupa kıtasındaki en muhteşem manzaralardan bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Mesela, Karadağ’da bulunan Kotor Körfezi adeta bir kartpostal izlenimi verir.

Karadağ, aynı zamanda dünyanın ikinci en uzun kanyonu olan Tara Kanyonu’na da ev sahipliği yapmasıyla bilinir. Haliyle, Karadağ’ı kesinlikle büyüleyici bir doğa harikasına dönüştürüyor.

Arnavutluk kıyısı boyunca uzanan parlak turkuaz deniz, Avrupa’daki en sıcak ve en berrak sulardan bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Hırvatistan’dan Yunanistan’a kadar uzanan kıyı şeritleri, her biri kendi büyüleyici özellikleriyle dolu olan, Balkanlar’ın eşsiz güzelliklerini sergiler.

Denize kıyısı olmayan ülkeler olan Kuzey Makedonya, Kosova ve Sırbistan bile etkileyici nehirler ve göllerle doludur. Bu hazinelerin taçlandırılması ise Kuzey Makedonya ile Arnavutluk sınırındaki büyüleyici Ohri Gölü ile olur.

Kuzey Makedonya’nın popüler turistik yeri olan Ohri Gölü, Balkanlar gezisinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Dağları keşfetmek isteyenler için de Balkanlar tam bir cennettir. Bu bölge, inanılmaz derecede dağlık ve muhteşem manzaralara sahiptir. Özellikle Karadağ’ın kuzeydoğusundaki Dormitor Milli Parkı, bu bölgedeki en popüler yerlerden yalnızca biridir.

Balkanlar’ı Gezmek Batı Avrupa’ya Kıyasla Uygun Fiyatlıdır

Balkanlar, Avrupa’da seyahat edebileceğiniz bütçe dostu bölgelerden biridir. Özellikle Arnavutluk, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan gibi ülkeler, sizi bütçe açısından çok fazla zorlamayacaktır.

Konaklama açısından, hostel odaları 10 dolar, tek kişilik odalar 20 dolar gibi görece uygun fiyatlarda satılmaktadır. Kahvaltılık hamur işleri için 2 dolar, lüks restoranlarda doyurucu bir akşam yemeği için 10-15 dolar ödersiniz. Şehirler arası toplu taşıma için 3-5 dolar, uzun mesafe otobüs yolculukları için ise 7-10 dolar gibi bir para ödersiniz.

Karadağ, diğer Balkan ülkelerine göre biraz daha pahalı olabilir.

Arnavutluk, günde ortalama 30 doların altında seyahat masraflarıyla, Balkanlar’da seyahat etmek için en uygun ülkelerden biri olarak öne çıkar.

Balkanlar, Dünyanın En Eski Şehirlerine Ev Sahipliği Yapıyor

Balkanlar, zengin ve uzun bir tarihi süreci içine alan coğrafyadır. Örneğin, Plovdiv gibi Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri, 8.000 yılı aşkın bir süredir yerleşim görmektedir.

Başlangıçta Traklar tarafından kurulan bu şehir, daha sonra Persler, Yunanlar, Romalılar, Osmanlılar gibi birçok farklı imparatorluklar tarafından yönetilmiş. Şehirde MS 90’lı yıllarda inşa edilen Roma amfitiyatrosu gibi tarihsel izler her köşede görülebilir.

Kuzey Makedonya’da bulunan Ohri şehri, Avrupa tarihinde en uzun süreli yerleşim yerlerinden biri olma özelliğini taşır. Aynı zamanda 3 milyon yıldan daha eski olan muhteşem Ohri Gölü’nü ziyaret ettiğinizde, bu bölgeye yerleşen insanların neden burada kalmayı tercih ettiğini ve Ohri’nin büyüleyici doğal güzelliğinden hiç ayrılmak istemediğini anlayacaksınız.

Çok Sayıda Muhteşem Manastır ve Kilise Göreceksiniz

Balkanlar’da birçok farklı din bulunsa da, tarihi dini yapıların çoğunluğunu Hristiyan kiliseleri ve manastırları oluşturuyor. Sırbistan, Karadağ ve Kuzey Makedonya gibi bölgelerde daha çok Doğu Ortodoks tarzında mimariye rastlarsınız.

Hangi dine mensup olursanız olun, bu kiliseleri ziyaret etmek, Balkan seyahatinin en güzel anlarından biri olduğunun inkar edilemez bir gerçeğidir. Bu yapıların benzerlerine sanmıyorum başka hiçbir yerde rastlayacağınıza.

Yerel Halk Turistlere Yardım Etmekten Mutlu Oluyor

Genel olarak Balkanlar, ekonomik açıdan zengin bir bölge olarak tanımlanmıyor. Avrupa’da en az ziyaret edilen 10 ülkeden üçü Balkanlar’da yer alıyor (Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Bosna Hersek). Bu ülkeleri ziyaret etmiş biri olarak, turistlerin bu bölgelerde çok şey kaçırdığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Balkanlar’da, yerel halkın turistlere gösterdiği sıcaklık ve misafirperverlik, benim bu bölgeyi gezerken yaşadığım keyfi inanılmaz artırıyor.

Balkanlar Yalnız Gezenler İçin Güvenlidir

Balkanlar yalnız seyahat edenler için oldukça güvenlidir, ancak bazen bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerin dışında dil sorunları daha yaygın ve Arnavutluk gibi ülkelerde bile basit işler, otobüsle yolculuk gibi, komik derecede karmaşık hale gelebilir. Ancak, eğer biraz macerayı kaldırabilirseniz ve her şeyin her zaman tam olarak planlandığı gibi gitmeyeceğine hazır olursanız, Balkanlar seyahati ve beraberinde gelen tüm maceralar sizi son derece mutlu edecektir.

Balkanlar Tarih Severler İçin Mükemmeldir

Balkan Yarımadası, tarihsel açıdan Avrupa’nın en zengin bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu bölge, sayısız imparatorluğun bir araya gelerek hakimiyet mücadelesi verdiği, kültürü, dili ve tarihi şekillendirdiği bir coğrafya. Balkanlar, tarih öncesi eserlerden Yunan ve Roma kalıntılarına, Osmanlı eserlerinden komünist anıtlarına kadar birçok farklı dönemin izlerini taşıyor. Tek bir bölgede bu kadar zengin bir tarihi koleksiyonu bulmak gerçekten benzersiz.

Balkanlar’a bir gezi planlıyorsanız size yardımcı olacak pek çok içerik yazdım. Ayrıca sorularınız olursa yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz. Size yardımcı olmak için her zaman buradayım.

8 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba,

  Kurban bayramında Balkanlar gezisi yapmak istiyorum. Bir hafta zamanım olacak. Benim aklıma takılan şu oldu. Uçak biletimi Arnavutluk’a iniş, Bosna Hersek’ten de yurda dönüş şeklinde alsam Arnavutluk’a girişte sorun yaşar mıyım? Çünkü oradaki zamanın akışına göre ülkeler arası geçişi planlamak istediğimden otobüs biletlerini de orada almak istiyorum. Aynı yerden gidiş dönüş uçak bileti olmaması bana sıkıntı yaratır mı? Otobüs biletlerini oradayken almak daha mantıklı görünüyor verdiğiniz bilgiler ışığında.

  • Merhaba,

   Hayır, Arnavutluk’a girişte sorun yaşamazsınız. Yanınızda seyahat planınız, dönüş biletiniz, otel rezervasyon bilgileri, yeterli miktarda para vb. bulundurun.

 2. Merhaba Fatih Bey,

  29 Mart-12 Nisan arası Balkan turu yapacağım. 29 Mart’ta Podgorica Havalimanı’nda ineceğim ve 12 Nisan’da Tiran’dan Türkiye’ye dönüş yapacağım. Nasıl bir rota ve gün dağılımı önerirsiniz? Kosova’ya gittim. Otobüs veya trenle ülkeler arası ulaşımda bir sorunla karşılaşır mıyım sizce?

  • Merhaba,

   15 gün gayet iyi bir süre. Şöyle yapabilirsiniz: Podgorica (1) > Budva (yarım gün) > Kotor (1) > Mostar (1) > Saraybosna (2) > Novi Sad (1) Belgrad (2) > Üsküp (2) > Ohri (1) > Üsküp’e dönüp buradan Priştine (1) > Prizren (1) > Tiran (2). Tabi bu süre zarfında yolda geçireceğiniz süreler de olacaktır. Dolayısıyla Ohri’yi pas geçebilir veya Novi Sad’ı pas geçerek doğrudan Saraybosna’dan Belgrad yapabilirsiniz. Size önerim, varacağınız şehirde ilk işiniz bir sonraki şehrin otobüs biletini almak olsun. Böylece yol planlamanızı da sürenizle entegre bir şekilde oluşturabilirsiniz.

   Kosova’yı tekrar görmek istemezseniz, Novi Sad ve Ohri’yi rotaya dahil edebilir, hatta Bosna’da Blagay ve Poçitel’i, Üsküp’te Matka Kanyonu’nu da dahil edebilirsiniz (Kosova’ya gitmemek şartıyla).

   Saraybosna-Mostar arasını trenle yapabilirsiniz. Sırbistan’da tren kullanabilirsiniz. Karadağ, Arnavutluk ve K. Makedonya’da tren ile ulaşım yok.

   Daha fazla sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz.

   • Merhaba Fatih Bey,

    Kosava’ya tekrar gitmeyeceğim. O yüzden Podgorica (1) > Budva (yarım gün) > Kotor (1) > Mostar (1) > Saraybosna (2) > Novi Sad (1) > Belgrad (2) > Üsküp (2) > Ohri (1) > Tiran (2) şeklinde bir rota olur. Ohri’yi pas geçmeyi kesinlikle istemiyorum. Yazılarınızda o kadar güzel anlatmışsınız ki görmezsem üzülürüm. 🙂

    Karadağ’da tek bir şehirde kalmayı düşünüyorum Kotor sanırım en iyi opsiyon. Şehirlerde konaklama değişikliği yapmaktansa ülkeler arası geçiş yaptığımda konaklama yerini değiştirmek istiyorum, valizle yolculuk yapacağım için. Konaklama için şehir önerileriniz nasıl olur?

    • Merhaba,

     Pekala. Kosova’yı elediyseniz, belirttiğiniz rota gayet iyi. Belki Tiran’dan 1 günü alıp Novi Sad’a ekleyebilirsiniz. Nedenlerini Novi Sad başlıklı yazılarımda paylaştım. Ohri’yi pas geçebilirsiniz derken kalbim öyle söylemiyordu. Ohri pas geçilmez. 🙂

     Karadağ için evet Kotor’da kalmak en iyisi. Konaklama rezervasyonlarınızı; örneğin Kotor’dan Mostar’a geçmek üzereyken aynı gün veya 1 gün öncesinden ayarlayın. Mostar’a vardığınızda valiziniz de olduğu için doğrudan otele geçersiniz. Bir daha otel ayarlama telaşına düşmezsiniz.

     Üsküp için otobüs terminaline 100 metre uzaklıkta Valentine Hostel var. Tabi burası hostel ve diğer gezginlerle aynı odada ranzalı şekilde konaklama yapılıyor. Hostelde kalmak sizin için uygunsa, Valentine Hostel’in sahibi Nikoleta adında bir kadın. Türkiye’den geldiğinizi, web sitemi ve adımı söylerseniz size yardımcı olacaktır. Tiran’da ve Saraybosna’da da tanıdık hostel vardı ama notlarıma bakmam gerek. Diğer şehirler için de merkeze yakın kendim kaldığım yerleri notlarımda paylaştım. Notu yüksek, merkeze yakın, olumlu yorumlar almış konaklama yerleriydi. Değerlendirebilirsiniz.

 3. Merhaba,

  Biz 4 arkadaş Tiran’dan başlayacak şekilde araba kiralayarak 9 günlük Balkanlar turu yapmayı düşünüyoruz. Rota konusunda yardım eder misiniz?

  • Merhaba,

   En makul rota Tiran’dan başlayarak İşkodra, Budva, Kotor, Mostar, Saraybosna, Novi Sad ve Belgrad yapabilirsiniz. Yalnız Tiran’da araç kiralama firmalarıyla iletişime geçip yurt dışı çıkış işlemleri hakkında bilgi alın. İşinizi garantiye aldıktan sonra dönüş için Belgrad’ı düşünebilirsiniz. Bir diğer rota ise Tiran, Ohri, Üsküp, Prizren ve Priştine olarak düşünebilirsiniz.

   Burada önemli olan kiralayacağınız aracı bir başka ülkeye çıkarıp çıkaramayacağınızdır. Bu konuyla alakalı sitede detaylı bir yazım mevcut. Orada bazı bilgiler veriyorum.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.