Balkanlar turumda planda olmayan ve tamamıyla tesadüfen gelişen güzel bir tanışıklık sonrası kesişmişti Mamuşa Köyü ile olan yolum. Ne yalan söyleyeyim bu an’a kadar Balkanlar’da bir Türk köyünün varlığından bir haberdim. Benim için çok büyük bir bilgi eksikliğiydi bu. Balkanlar’ın orta yerinde, Osmanlı Devleti’nin göz bebeği, kültür başkenti Kosova’nın Prizren şehrine yaklaşık 20 kilometrelik bir mesafede yer alan Mamuşa Köyü, dostlarımıza, kardeşlerimize kısacası kalbi Türkiye ile atan memleket sevdalılarına ev sahipliği yapıyor.

Mamuşa köyünün giriş tabelası.

Sizlere Mamuşa Köyü hakkında bilgiler vermeden önce burası ile yollarımızın nasıl kesiştiği hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Priştine’de kaldığım 1,5 günün ardından otobüse binerek doğruca soluğu Prizren’de almıştım. Prizren’de 2 gün kalmayı planlıyordum. Şehre gelir gelmez konaklama ihtiyacımı gidermek için bir rezervasyon yapmalıydım. Bunun için ilk olarak bir İnternete ihtiyacım vardı. Yolumun üzerindeki ilk kafeye girip İnternetinden faydalanarak Prizren’de kalacağım iki gün için uygun fiyatlı bir hostel rezervasyonu yaptım. Daha sonra terminalden ayrılarak doğruca hostelin yolunu tuttum (hostel hakkında detaylı bilgileri “Prizren Gezi Notları” başlıklı yazımda okuyabilirsiniz).

Mamuşa köyü meydanı.

Prizren’de ikinci günümde eski kent meydanını dolaştığım esnada güzel bir kafeye geçip burada kendime bir espresso söylemiştim. Kahvemi yudumlarken bir yandan da yan masadakilerle iletişim kurmaya çalışıyordum. Deniz ile de bu şekilde tanışmıştım. Kendisiyle koyu bir muhabbete girmiştik. Kosova’yı ve Prizren’i konuşuyorduk. Daha sonra Deniz;

-Mamuşa Köyü’nü gördün mü?

-Hayır! Orası neresi?

-Mamuşa bir Türk köyüdür. Mutlaka görmeni tavsiye ederim.

İçimi tatlı bir heyecan kaplamıştı. Mamuşa köyünü mutlaka görmeliydim. Fakat nasıl? Prizren’de son günümdü…

Mamuşa Belediyesi.

Tam bu esnada Deniz;

-Bizde kalabilirsin. Seni misafir edebiliriz.

-Fakat nasıl olur? Henüz yeni tanıştık.

-Ne önemi var. Biz de Türk’üz. Hem ailem sevinecektir bu duruma.

Bu ince teklifi karşısında şaşkınlığımı ve sevincimi gizleyememiştim. Deniz’e oracıkta kaç defa teşekkür ettiğimi sayamadım.

Yarın için sözleşmiştik. Prizren’de ikinci günümde yine aynı hostelde kalacak ertesi gün ise Deniz ve ailesinin evine misafir olacaktım.

Prizren’de kaldığım 2 gün boyunca neler yaptım, nereleri gezdim, Deniz ve ailesi ile nasıl tanıştım ve evlerinde kaldığım süre boyunca yaşadıklarımı detaylı olarak “Prizren Gezi Notları” başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Mamuşa köyünden geçen dere.

Mamuşa Köyü Hakkında Bilgi

Tarihi kaynaklara göre 1402 yılından bu yana Mamuşa adı ile anılıyor köy. Fakat daha öncesi yani 1389 yılı 1. Kosova Savaşı’ndan sonra buraya gelen Osmanlı paşalarından birinin isminden geldiği biliniyor. Köy alanının ilk yerleşim yeri Nistra olarak biliniyor. Nistra, Mamuşa’nın tarım bölgesidir. Sırplarla olan anlaşmazlıklardan sonra yerleşim bugünkü Mamuşa’ya kayıyor. 50 yıl önceye kadar Mamuşa şu andaki 1,5 kilometrelik bir alanda kuruluyor. Şu anda ise 3 kilometrelik bir alan üzerine kurulu. Sınırları tamamıyla Arnavut köyleriyle çevrili.

Mamuşa köyünde yer alan Çanakkale Anıtı.

1970’li yıllara gelindiğinde Mamuşa Köyü gelişiyor. Bu gelişmeyle birlikte dönemin Yugoslavya Devleti tarafından buradaki Müslümanlara (Arnavut, Boşnak ve Kosovalı) baskılar uygulanıyor. Bu baskılar sonucunda Mamuşalı halk 1990’lı yıllara kadar dışarıya göç ediyor. Bu göçlerin çoğunluğu Türkiye’ye oluyor. Bugünün Bursa, Manisa ve İzmir şehir ve ilçelerine yoğun bir göç akımı oluyor. Hala daha bu şehirlerde yaşayan Kosovalı insanlar vardır.

Keçiören Belediyesi’nin yaptırdığı Çanakkale Anıt ve Parkı.

Mamuşa Köyü, Prizren’e 16 km uzaklıkta. Otobüsle yaklaşık yarım saatlik bir mesafede. Yöre halkı tarımla uğraşıyor. Çok az bir kesim ise hizmet sektöründe çalışıyor. Türkiye’den gelen iş adamlarının da burada açtığı bir çuval fabrikası bulunuyor.

Türk iş adamlarının Mamuşa köyünde işlettiği bir çuval fabrikası.

Köy yerinde Mamuşa Belediyesi tarafından yaptırılan Çanakkale Şehitliği Anıtı bulunuyor. Anıt, Mamuşa’dan Çanakkale Savaşı’na giden askerleri temsil ediyor. Ayrıca birde park alanı bulunuyor. Bu park yerini Ankara, Keçiören Belediyesi yaptırmış.

Köyde Genç Osman adında bir lokantası, eski Osmanlı Saat Kulesi var. Tabelalar tamamıyla Türkçe. Köyde eski ve yeni olmak üzere iki de cami bulunuyor.

TİKA tarafından restorasyonu yapılan Saat Kulesi ve Yeni Cami.

Her yıl 23 Temmuz da geleneksel olarak düzenlenen Mamuşa Domates Festivali oluyor. Festival 2 gün sürüyor.

Mamuşa Köyü Nerede?

Prizren gezilerinde mutlaka uğramanızı tavsiye ettiğim Mamuşa Köyü günübirlik gezmek için güzel bir yer. Kendinizi Türkiye de hissedeceksiniz. Prizren’e yakın. 16 km mesafede bulunuyor.

Google haritalarda Mamuşa köyünün konumu.

Prizren’den her gün düzenli otobüs seferleri mevcut. Köye girişte Mamuşa’ya hoş geldiniz tabelası sizi karşılayacak. Burada her yer, her şey Türkçe. Tabelalar, dükkanlar Türkçe ve insanları Türkçe konuşuyor.

Mamuşa Köyü gezimde bana eşlik eden iki pırıl pırıl insan değerli Fikret Mazrek ve Deniz Alo arkadaşlarıma teşekkür ederim. Kendileri Mamuşa’da öğretmenlik yapan iki güzel insan.

Anadolu İlköğretim Okulu, Mamuşa köyü

Kosova’da Türkçe’yi ve Türklüğü koruyan, yaşatan ve gelecek nesillere aktaran tüm insanlara sonsuz teşekkür ve saygılarımla.

Deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda insanlara ilham verecek ipuçları ve eğlenceli gerçeklerle paylaşıyorum! Sosyal medyada takip edin ve hiçbir paylaşımımı, seyahat ipuçları ve gezi yazılarımı kaçırmayın!

Yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için bloguma abone olun. Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.