Balkanlar turumda planda olmayan ve tamamıyla tesadüfen gelişen güzel bir tanışıklık sonrası kesişmişti Mamuşa Köyü ile olan yolum. Ne yalan söyleyeyim bu an’a kadar Balkanlar’da bir Türk köyünün varlığından bir haberdim. Benim için çok büyük bir bilgi eksikliğiydi bu. Balkanlar’ın orta yerinde, Osmanlı Devleti’nin göz bebeği, kültür başkenti Kosova’nın Prizren şehrine yaklaşık 20 kilometrelik bir mesafede yer alan Mamuşa Köyü, dostlarımıza, kardeşlerimize kısacası kalbi Türkiye ile atan memleket sevdalılarına ev sahipliği yapıyor.

Mamuşa köyünün giriş tabelası.

Sizlere Mamuşa Köyü hakkında bilgiler vermeden önce burası ile yollarımızın nasıl kesiştiği hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Priştine’de kaldığım 1,5 günün ardından otobüse binerek doğruca soluğu Prizren’de almıştım. Prizren’de 2 gün kalmayı planlıyordum. Şehre gelir gelmez konaklama ihtiyacımı gidermek için bir rezervasyon yapmalıydım. Bunun için ilk olarak bir İnternete ihtiyacım vardı. Yolumun üzerindeki ilk kafeye girip İnternetinden faydalanarak Prizren’de kalacağım iki gün için uygun fiyatlı bir hostel rezervasyonu yaptım. Daha sonra terminalden ayrılarak doğruca hostelin yolunu tuttum (hostel hakkında detaylı bilgileri “Prizren Gezi Notları” başlıklı yazımda okuyabilirsiniz).

Mamuşa köyü meydanı.

Prizren’de ikinci günümde eski kent meydanını dolaştığım esnada güzel bir kafeye geçip burada kendime bir espresso söylemiştim. Kahvemi yudumlarken bir yandan da yan masadakilerle iletişim kurmaya çalışıyordum. Deniz ile de bu şekilde tanışmıştım. Kendisiyle koyu bir muhabbete girmiştik. Kosova’yı ve Prizren’i konuşuyorduk. Daha sonra Deniz;

-Mamuşa Köyü’nü gördün mü?

İran Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey!

-Hayır! Orası neresi?

-Mamuşa bir Türk köyüdür. Mutlaka görmeni tavsiye ederim.

İçimi tatlı bir heyecan kaplamıştı. Mamuşa köyünü mutlaka görmeliydim. Fakat nasıl? Prizren’de son günümdü…

Mamuşa Belediyesi.

Tam bu esnada Deniz;

-Bizde kalabilirsin. Seni misafir edebiliriz.

-Fakat nasıl olur? Henüz yeni tanıştık.

-Ne önemi var. Biz de Türk’üz. Hem ailem sevinecektir bu duruma.

Bu ince teklifi karşısında şaşkınlığımı ve sevincimi gizleyememiştim. Deniz’e oracıkta kaç defa teşekkür ettiğimi sayamadım.

Yarın için sözleşmiştik. Prizren’de ikinci günümde yine aynı hostelde kalacak ertesi gün ise Deniz ve ailesinin evine misafir olacaktım.

Prizren’de kaldığım 2 gün boyunca neler yaptım, nereleri gezdim, Deniz ve ailesi ile nasıl tanıştım ve evlerinde kaldığım süre boyunca yaşadıklarımı detaylı olarak “Prizren Gezi Notları” başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Mamuşa köyünden geçen dere.

Böldüğüm için özür dilerim. Balkanlar ve Orta Doğu’da yaptığım gezilerden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube

Mamuşa Köyü Hakkında Bilgi

Tarihi kaynaklara göre 1402 yılından bu yana Mamuşa adı ile anılıyor köy. Fakat daha öncesi yani 1389 yılı 1. Kosova Savaşı’ndan sonra buraya gelen Osmanlı paşalarından birinin isminden geldiği biliniyor. Köy alanının ilk yerleşim yeri Nistra olarak biliniyor. Nistra, Mamuşa’nın tarım bölgesidir. Sırplarla olan anlaşmazlıklardan sonra yerleşim bugünkü Mamuşa’ya kayıyor. 50 yıl önceye kadar Mamuşa şu andaki 1,5 kilometrelik bir alanda kuruluyor. Şu anda ise 3 kilometrelik bir alan üzerine kurulu. Sınırları tamamıyla Arnavut köyleriyle çevrili.

Mamuşa köyünde yer alan Çanakkale Anıtı.

1970’li yıllara gelindiğinde Mamuşa Köyü gelişiyor. Bu gelişmeyle birlikte dönemin Yugoslavya Devleti tarafından buradaki Müslümanlara (Arnavut, Boşnak ve Kosovalı) baskılar uygulanıyor. Bu baskılar sonucunda Mamuşalı halk 1990’lı yıllara kadar dışarıya göç ediyor. Bu göçlerin çoğunluğu Türkiye’ye oluyor. Bugünün Bursa, Manisa ve İzmir şehir ve ilçelerine yoğun bir göç akımı oluyor. Hala daha bu şehirlerde yaşayan Kosovalı insanlar vardır.

Keçiören Belediyesi’nin yaptırdığı Çanakkale Anıt ve Parkı.

Mamuşa Köyü, Prizren’e 16 km uzaklıkta. Otobüsle yaklaşık yarım saatlik bir mesafede. Yöre halkı tarımla uğraşıyor. Çok az bir kesim ise hizmet sektöründe çalışıyor. Türkiye’den gelen iş adamlarının da burada açtığı bir çuval fabrikası bulunuyor.

Türk iş adamlarının Mamuşa köyünde işlettiği bir çuval fabrikası.

Köy yerinde Mamuşa Belediyesi tarafından yaptırılan Çanakkale Şehitliği Anıtı bulunuyor. Anıt, Mamuşa’dan Çanakkale Savaşı’na giden askerleri temsil ediyor. Ayrıca birde park alanı bulunuyor. Bu park yerini Ankara, Keçiören Belediyesi yaptırmış.

Köyde Genç Osman adında bir lokantası, eski Osmanlı Saat Kulesi var. Tabelalar tamamıyla Türkçe. Köyde eski ve yeni olmak üzere iki de cami bulunuyor.

TİKA tarafından restorasyonu yapılan Saat Kulesi ve Yeni Cami.

Her yıl 23 Temmuz da geleneksel olarak düzenlenen Mamuşa Domates Festivali oluyor. Festival 2 gün sürüyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Mamuşa Köyü Nerede?

Prizren gezilerinde mutlaka uğramanızı tavsiye ettiğim Mamuşa Köyü günübirlik gezmek için güzel bir yer. Kendinizi Türkiye de hissedeceksiniz. Prizren’e yakın. 16 km mesafede bulunuyor.

Google haritalarda Mamuşa köyünün konumu.

Prizren’den her gün düzenli otobüs seferleri mevcut. Köye girişte Mamuşa’ya hoş geldiniz tabelası sizi karşılayacak. Burada her yer, her şey Türkçe. Tabelalar, dükkanlar Türkçe ve insanları Türkçe konuşuyor.

***

Mamuşa Köyü gezimde bana eşlik eden iki pırıl pırıl insan değerli Fikret Mazrek ve Deniz Alo arkadaşlarıma teşekkür ederim. Kendileri Mamuşa’da öğretmenlik yapan iki güzel insan.

Anadolu İlköğretim Okulu, Mamuşa köyü

Kosova’da Türkçe’yi ve Türklüğü koruyan, yaşatan ve gelecek nesillere aktaran tüm insanlara sonsuz teşekkür ve saygılarımla.

Kosova’yı gezmeyi düşünüyorsanız veya yalnızca ülke hakkında daha fazla yazı okumak istiyorsanız, bu konuda başka neler yazdığıma bir bakın!

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlarım için beni InstagramFacebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Priştine gezisi mi planlıyorsun?

Priştine hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsin. Priştine gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama, eğlence ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerim ile Priştine gezini planlaman için sana yardımcı olabilirim!

Daha fazla okuyun

Değerlendirme Yazısı
Balkanlar'da Bir Türk Kasabası: Mamuşa
Merhaba! Ben Fatih Kibar. Seyahat etmek yıllardır en büyük tutkum oldu! Şimdiye kadar 14 ülke ve 100'den fazla şehirde bulundum. Şaşırtıcı ve renkli mimarilere, farklı kültürlere göz atmak, farklı şehirlerde dolaşmak, yeni harika yerler keşfetmek, eşsiz yerleri ziyaret etmek, yerel insanların arasına karışmak ve doğada yürüyüşler yapmak en sevdiğim şeyler arasındadır. Bunun ötesinde 2013'ten beri tam zamanlı yurtiçi ve yurtdışı seyahatler yapan dijital içerik üreticisiyim. Hadigez.com'da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve seni de bu harika dünyayı keşfedebilmen için ilham vermeye çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, rehberler ve videolar sunarak başkalarının da seyahat etmesini kolaylaştırmak istiyorum. Tüm maceralarımı, fotoğraf ve videolarımı burada ve YouTube kanalımda paylaşıyorum. Sadece fotoğraf/video çekmenin ve seyahat etmenin yanı sıra, doğada zaman geçirmeyi de seviyorum. Sizlere burada seyahatlerimde yaşadığım iyi-kötü anları, tecrübelerimi ve nasıl ucuza gezilir üzerine ipuçları içeren içerikler paylaşıyorum. Yolculuğuma ortak ol! Sosyal medyada beni takip et ve hiçbir paylaşımımı kaçırma!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.