Tuna ve Sava nehirlerinin bir araya geldiği platoda yer alan ve 1,5 milyondan fazla metropol nüfusuna sahip olan Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve aynı zamanda da en büyük şehridir.

Tuna ve Sava nehirlerinin bir araya geldiği platoda yer alan ve 1,5 milyondan fazla metropol nüfusuna sahip olan Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve aynı zamanda da en büyük şehridir. Güneydoğu Avrupa’nın en büyük ve tarihi en trajik şehirlerindendir ve anlamı Beyaz Şehirdir. Birbirinden güzel kızları, Arnavut kaldırım sokakları, doğal güzellikleri ve kendine has mimari yapısıyla bilinen Belgrad’a gitmediyseniz biran evvel ziyaret etmeniz gereken şehirler listenize eklemelisiniz. Dört mevsim yağış alması Belgrad’ın tarihi ve doğasıyla bütünleşince romantizmin kaçınılmaz kokusu siz gezginleri kesinlikle büyüleyecektir. Yaz aylarında bile sıcaklık ortalaması 1 santigrat dereceyle 23 santigrat derece arasında değişmektedir. Yağışların en yoğun görüldüğü zaman dilimi ise ilkbahar dönemidir. Şehri en güzel gezme yöntemi ise kesinlikle yürümek ve adım başı sokak müzisyenleriyle karşılaşıp her anınızı doğa ve mimariyi koklayarak gezmeniz olacaktır. Hareketli gece hayatı ve gizli entelektüel kimliğiyle siz seyahat severleri farklı bir seviyeye yükseltecek olan Balkan şehirlerinin incisi olan Belgrad, Avrupa’nın gizli sürprizlerinden biridir. Sürekli yağış alan bir şehir gibi görünse de aslında tatil için en çok tercih edileceği dönemler ilkbahar ve yaz aylarıdır ama spesifik bir öneri isterseniz Temmuz-Ağustos aylarında ziyaret etmeniz çok daha uygun ve eğlenceli olacaktır. Kaldı ki Türkiye’den vizesiz gidilen şehirler arasında yer alması da eşsiz bir fırsattır.

En İyi Zaman

Belgrad şehri sürekli yağış alan bir şehir olsa da şehri ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi ilkbahar yaz aylarıdır fakat eğer hem yağmuru hem de güneşi bir arada deneyimlemek ve bu deneyim sırasında da şehrin doğal ve mimari güzellikleriyle göz banyosu yapmak istiyorsanız kesinlikle Temmuz ya da Ağustos aylarından birinde şehri ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Minik bir şemsiye ya da ince bir yağmurlukla tatilinize inanılmaz bir bakış açısı katabilirsiniz.

Ulaşım

Eğer sizde bir şehri keşfetmek için yürüyerek gezmeyi tercih edenlerdenseniz Belgrad’ı kesinlikle çok seveceksiniz. Çünkü Belgrad, Arnavut kaldırımlı sokakları, ara sokaklarında bulunan şirin dükkânları, birbirinden geniş avluları, yol üzerlerinde denk geleceğiniz birbirinden otantik çeşmeleri, sık sık karşılaşacağınız pazar ve panayırlarıyla etrafı kolaçan ederken birbirinden farklı tecrübeler edinebileceğiniz bir şehir. Fakat yürümeyi sevmeyenlerdenseniz eğer; iki ana kanaldan oluşan tramvay hattını kullanabilirsiniz. Tramvay 2 hattı tüm şehri dolaşmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca şehir içinde otobüs ve minibüs ile gezme imkânınız olduğu gibi taksi ile de gezmeyi tercih edebileceğiniz bir ulaşım alt yapısına sahiptir.

Alışveriş

Sırbistan’ın incisi Belgrad’da alışveriş yapmak istiyorsanız eğer; ister uluslararası markaların bulunduğu ister butik dükkanların bulunduğu yerlerden isterseniz de pazar ve panayırlardan alışveriş yapabilirsiniz. UŠĆE Shopping Center, en meşhur ve en büyük alışveriş merkezidir. Fakat bilmenizi isteriz ki Aleksandra Bulvarı alışveriş için biçilmiş kaftan olarak görülmekte ve bu bulvarda birçok mağazayı ve yerel işletmeyi bir arada bulabilirsiniz. Kupa, kolye gibi taşıması kolay ve hafif olan hediyelik ürünler almak için ise Paspartu’ya uğrayabilirsiniz. Unutmadan söylemeliyiz ki New Millenium ve Sava Center’da oldukça popüler alışveriş merkezlerindendir.

Yeme İçme

Belgrad’da yeme ve içme oldukça ucuz olduğu için yeni tatlar denemekte ekonomik açıdan kendinizi sınırlamak zorunda değilsiniz. Mekânların hepsi Knez Mihailova, Strahinjica ve Skardarlija Caddesinde bulunmaktadır dolayısıyla yemek yemeye ya da birkaç arkadaşla bir şeyler içmeye gitmek için merkezden çok uzaklaşmanıza gerek yok. Belgrad’da neredeyse her yemekte et bulunmaktadır ve özellikle domuz eti çok tüketilmektedir. Belgrad mutfağı çok zengin olmadığı için vejetaryenseniz ya da domuz eti yemek istemiyorsanız tatmadan garsona sormanızı tavsiye ederiz. En meşhur yerel yemeği ise Cevap Cici kebabıdır.

Konaklama

Belgrad’daki konaklama fiyatları Avrupa şehirlerine kıyasla en ucuz olanlardır. Hotel Rex, Hotel Slavija, Central Park Apartments, Apartment Exclusive, Apart Hotel K ve HostelChe Hostel hem şehir merkezinde yer alan hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça konforlu konaklama merkezleridir. Şehir merkezinde kalmak ulaşım probleminizi de çözeceğinden kesinlikle tatil planından önce bu otelleri bir düşünün deriz. Bu otel fiyatları ise 60 TL ile 110 TL arasında değişmektedir. Fakat tahmin edeceğiniz üzere kalite ve şehir merkezine olan yakınlık azaldıkça konaklama fiyatlarında bir düşüş gözlenmekte ve bu düşüşü de kalitede zayıflık takip etmekte. İlkbahar ve yaz ayları turizmde patlama yaşanan zaman dilimi olduğu için fiyatlar daha yüksek tutulmakta ve bir ay kadar önce rezervasyon yapılmadıysa, konaklama için yer bulmanız oldukça zor olacaktır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Son on yılda çok daha canlı geçen Belgrad gece hayatını deneyimlemeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Belgrad’ın en güzel gece mekânları nehir kenarlarında yer almaktadır ve kış mevsiminde hepsi kapalıdır. Elbette kışın açık olan gece mekânları ve kapalı gece kulüpleri de mevcut. Fabrika, Mr. Stefan Braun, Klub 20/44 Belgrade Nightclub, The Tube, Plastic, Sound ve Povetarac ünü Avrupa’ya yayılmış gece mekânlarıdır ve Avrupa gece kulüpleriyle kıyasladığımızda oldukça uygun fiyattadır. Knez Mihailova Caddesinde kendinize uygun mekânlar bulabilirsiniz.

Belgrad gezisi mi planlıyorsun?

Belgrad hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Belgrad gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Belgrad gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.