Tuna ve Sava nehirlerinin birbirine kavuştuğu harika bir konumda yer alan ve 1.2 milyondan fazla nüfusa sahip olan Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri. Doğu Avrupa’nın en büyük ve tarihi en trajik şehirlerindendir kendisi. Anlamı Beyaz Şehir. Birbirinden güzel kızları, Arnavut kaldırımlı sokakları, doğal güzellikleri ve kendine has mimari yapısıyla bilinen Belgrad’a henüz gitmediyseniz bir an evvel ziyaret etmeniz gereken şehirler listenize eklemelisiniz.

Cumhuriyet Meydanı, Belgrad

Şimdi Belgrad’ı tanımanız için hızlı bir giriş yapalım… Daha sonra Sırp tarihi, kültür-sanat, din ve edebiyat konularında kısa kısa bilgiler verdikten sonra asıl bilgilerle devam edelim…

Belgrad Hakkında Bilgi

 • Sırbistan’ın başkenti
 • Nüfus yaklaşık 1,2 milyon
 • Konuşulan diller: Sırpça (Kiril alfabesi), İngilizce
 • Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktada yer alıyor.
 • Zengin ve çalkantılı bir tarihe sahip. Eski Yugoslavya Cumhuriyeti’nin başkentiydi.
 • Şehir içerisinde kapsamlı bir otobüs ağı mevcut.
 • Yazları sıcak, kışları ise soğuk.
 • Yılın herhangi bir zamanı ziyaret edilebilir. Ancak en keyifli zamanlar Nisan ile Ekim ayları arasıdır.
 • 2006 yılında şehir “Geleceğin Avrupa Kenti” seçilmiş.
 • Belgrad “beyaz şehir” anlamına geliyor. Asıl adı Beograd.
 • Nikola Tesla Havaalanı, şehir merkezine 18 km uzaklıkta bulunuyor.
 • Para birimi: Dinar. (RSD)
Sırbistan Para Birimi: Dinar
 • 72 numaralı otobüs ile havaalanından şehir merkezine gidebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık olarak 30-45 dakika arası sürüyor. Ayrıca, A1 numaralı minibüs hattı, yaklaşık 20 dakikada bir şehir merkezi ve havaalanı arasında gidip geliyor.
 • Taksiler havaalanı terminalinin dışında mevcut. 1.500 Dinara havaalanından şehir merkezine taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Şehir içinde toplu taşıma otobüs, tramvay ve troleybüsler ile sağlanıyor. Biletler, kiosklardan veya şoförden (daha pahalı) alınabilir. Otobüse binerken cihaza biletinizi okutmalısınız. Şehirde ulaşım BusPlus ve indirimler içeren kartlar ile sağlanıyor.
 • Alkol alma yaşı 18. Bazı kulüpler bütün gece açık.
 • Belgrad, gece hayatı ile ünlü bir şehirdir. Nüfusun %40’ı gençlerden oluşuyor.
 • Nehir kıyısında iyi kulüpler ve diskolar bulabilirsiniz.
 • Tren istasyonunun çevresi ve nehir kıyıları gece vakitleri tehlikeli oluyor. Buralarda gece geç saatlerde bulunmamaya dikkat edin!

Belgrad Tarihi

Çalkantılı bir tarihe sahip olan Belgrad, Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri. Belgrad’da ilk insan yerleşimleri bundan tam 7000 yıl öncesine kadar dayanıyor! İki büyük nehir, Sava ve Tuna Nehri çevresinde, daha önceleri Paleolitik döneme kadar yerleşimlere rastlanmış. Belgrad yakınlarında bulunan Vinca, tarih öncesi dönemin en önemli yerleşim yerleri ve kültürel sit alanları arasında yer alıyor.

Belgrad Askeri Müzesi

Tarih öncesi insanların maddi ve manevi kültürünün kalıntılarıyla birlikte çok sayıda ev ve mezar yerleri bulunmuş. Bunların yanı sıra taşlardan ve kemiklerden yapılmış aletler ve silahlar, günlük kullanım için çömlekler, özenle dekora edilmiş vazolar ve çok sayıda heykelciklere yapılan arkeolojik kazılarda rastlanılmış. Bulunan bu eserler bugün Belgrad’daki Ulusal Müze’de, Belgrad Kent Müzesi’nde ve Belgrad Üniversitesi Felsefe Fakültesi’ndeki Vinca Koleksiyonu’nda görülebilir.

Belgrad’da Kültür ve Sanat

Belgrad'da Tarihi Binalar

Belgrad, müzik, tiyatro, fotoğraf ve film, dans, tiyatro ve müzeler de dahil olmak üzere çeşitli sanat etkinlikleri sunan, tüm bölgedeki en parlak ve en canlı kültür merkezlerinden biri.

Belgrad’da Din ve İnsanların Dini Yaşayış Biçimi

Belgrad, manevi kültürü içerisine alan çok sayıda kiliselerin, manastırların, hatta Bayraklı Camii de dahil olmak üzere bazı değerli ibadet yerlerine ev sahipliği yapıyor. Belgrad’da insanların %90,68’i Ortodoks inancına sahipken, İslam inancına sahip insanlar %1,29, Roma Katolik inancı %1,03, Protestan %0,24, Yahudi %0,03, bilinmeyen inanç %2,02 ve inanmayanlar ise %3 olarak biliniyor (Wikipedia).

Ruzica Kilisesi, Belgrad

Sırbistan’daki en önemli ibadet yerlerinden biri, 1840 yılında Prens Milos Obrenovic’in emriyle inşa edilen Ortodoks Katedrali’dir. En eskilerinden biri de, ortaçağ döneminden kalma Gardos kalesinin altında yer alan, Zemun’un eski tarihi merkezinde bulunan Aziz Nilolaj Kilisesi’dir.

Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu olan Aziz Sava’ya ithaf edilen Aziz Sava Tapınağı ise şehrin bir başka değerli ibadethanelerinden biri.

Doğu Avrupa’nın İkonik Şehri: Belgrad

Sırbistan’ın başkentinde ne kadar zaman geçirmeyi planlıyorsunuz? Planlamadan önce burayı gezme kararı almanız bile başlı başına vermiş olduğunuz en iyi kararlardan biri olacaktır. Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktada yer alan Belgrad, tekrar tekrar gelebileceğiniz bir yer. Her zaman keyif alabileceğiniz, yeni bir şeylere rastlayabileceğiniz bir yer. Elbette bunda şehrin mutlaka görülmesi gereken turistik yerlerinin payı oldukça büyük, ama aynı zamanda gezginler için de keşif dolu ideal bir durak. Çünkü keşfettikçe ne bulacağınızı asla bilemezsiniz. Harika bir sokak sanatı, rahat bir nehir kenarı barı ya da öğleden sonra güneş batmak üzereyken yemyeşil parklarda dinlenmek.

Belgrad Caddeleri

İster Belgrad’a bir gezi planlıyor olun, ister Belgrad’ı gitmeden tanımak istiyor olun. Belgrad’a gitmeden önce ve bilmeniz gereken her şeyi, ipuçlarını ve dikkat etmeniz gerekenleri “Belgrad Gezi Notları” başlıklı yazımda açıkladım. Mutlaka okuyun ve Belgrad’a gelmeden önce hazırlık aşamasında kafanıza takılan tüm sorulara yanıt bulun.

Dört mevsim yağış alması Belgrad’ın tarihi ve doğasıyla bütünleşince romantizmin kaçınılmaz kokusu siz gezginleri kesinlikle büyüleyecek. Haziran aylarında şehir beni böylesine büyülerken, kış aylarını düşünemiyorum bile!

Yaz aylarında sıcaklık ortalaması 23 derece arasında değişiyor. Yağışların en yoğun görüldüğü zaman dilimi ise İlkbahar dönemi. Şehri en güzel gezme yöntemi ise kesinlikle yürümek ve adım başı sokak müzisyenleriyle karşılaşıp her anınızı doğa ve mimariyi koklayarak gezmeniz olacaktır.

Belgrad Gezi Notları

Hareketli Belgrad gece hayatı ve gizli entelektüel kimliğiyle sizleri farklı bir seviyeye yükseltecek olan Balkan şehirlerinin incisi Belgrad, Avrupa’nın sürpriz şehirlerinden biri.

Sürekli yağış alan bir şehir gibi görünse de aslında tatil için en çok tercih edilebilecek dönemler ilkbahar ve yaz aylarıdır. Bir öneri isterseniz, Belgrad’ı Temmuz-Ağustos aylarında ziyaret etmeniz çok daha uygun olacaktır. Kaldı ki, Türkiye’den vizesiz gidilen şehirler arasında yer alması da iyi bir fırsat. Üstelik her an bu güzel şehre ucuz uçak bileti bulabilmek mümkün.

Ayrıca Okuyun: Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Belgrad’a Ne Zaman Gidilmeli?

Belgrad sürekli yağış alan bir yer olsa da şehri ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Vojvodanska Bank, Belgrad

Hem yağmuru hem de güneşi bir arada deneyimlemek ve bu deneyim sırasında da şehrin doğal ve mimari güzellikleriyle göz banyosu yapmak istiyorsanız Temmuz ya da Ağustos aylarından birinde şehri ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Minik bir şemsiye ya da ince bir yağmurlukla gezinize inanılmaz bir bakış açısı katabilirsiniz.

Belgrad’da Şehiriçi ve Şehirlerarası Ulaşım

Belgrad Troleybus

Belgrad’da otobüs ve taksiler dahil olmak üzere havalimanına ya da Belgrad şehir merkezine ulaşım için bir kaç yol var. Toplu taşıma araçlarını kullanacaksanız, havalimanından çıkar çıkmaz veya şehir merkezinden kalkan 72 numaralı otobüslere bakın.

Nikola Tesla Havaalanı’ndan yaklaşık 35 ila 40 dakikada bir şehir merkezine hareket eden otobüsler var. Biletinizi dilerseniz havaalanı içerisinde bulunan büfelerden 90 dinara ya da otobüs içerisinde şoförden 150 dinara satın alabilir ve şehir merkezine gidebilirsiniz. Otobüs yolculuğu, trafiğe bağlı olarak havaalanından şehir merkezine yaklaşık olarak 50 ila 60 dakika sürmektedir.

Belgrad Otobüsleri

Belgrad’dan başka bir şehre örneğin Novi Sad’a gitmek isteyebilirsiniz. O halde havaalanından aynı otobüse binerek Zeleni Venac’a gidebilirsiniz. Şehrin Savamala bölgesi olan Zeleni Venac, ana cadde, ana meydanlar ve popüler turistik yerlerinin yanı sıra otellere de yürüme mesafesindedir.

Nikola Tesla Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ile gitmek isterseniz, havaalanından çıkar çıkmaz karşınızda taksilerin bulunduğu alanı göreceksiniz. Burada taksicilere nereye gitmek istediğinizi söyleyin ve ücreti öğrenin. Pazarlık yapmayı unutmayın! Havaalanından şehir merkezine mesafeye bağlı olarak yaklaşık 1,400 Dinara yolculuk yapabilirsiniz. Belgrad taksicileri Euro da kabul ediyorlar.

Belgrad şehir merkezine geldiniz. Otele yerleştikten sonra artık şehri gezme vakti. Eğer siz de bir şehri mümkün olduğunca yürüyerek gezmeyi tercih edenlerdenseniz Belgrad’ı kesinlikle çok seveceksiniz. Çünkü Belgrad, Arnavut kaldırımlı sokakları, ara sokaklarında bulunan şirin dükkânları, birbirinden geniş avluları, yol üzerlerinde denk geleceğiniz birbirinden otantik çeşmeleri, sık sık karşılaşacağınız pazar ve panayırlarıyla etrafı kolaçan ederken farklı tecrübeler edinebileceğiniz bir şehir. Üstelik tüm bunları yürüyerek yapabilirsiniz. Belgrad’da gezilecek yerleri dolaşmak için toplu taşıma kullanmanıza gerek yoktur.

Belgrad Tramvayları

Fakat yürümeyi tercih etmezseniz şehir merkezinde iki ana kanaldan oluşan tramvay hattını kullanabilirsiniz. Tramvay, tüm şehri dolaşmanıza fazlasıyla yardımcı olacaktır. Ayrıca şehir içinde otobüs ile gezme imkânınız olduğu gibi taksi ile de gezmeyi tercih edebileceğiniz bir ulaşım alt yapısı bulunmaktadır.

Belgrad’da toplu taşımaya (otobüs, araba ve tramvaylar) binerken standart ücret 90 dinar ödersiniz. Bu ücret 90 dakika içerisinde yapacağınız tüm yolculukları kapsıyor. İlk olarak çoğu köşe başında bulunan büfelerden veya gazete bayilerinden bulabileceğiniz BusPlus bileti satın almanız gerekiyor.

Kiosk (Büfe), Belgrad

Kabaca 250 dinara boş bir kart satın alırsınız ve daha sonra istediğiniz süre kadar bakiye yüklersiniz. Genelde 450-500 dinar para yükleniyor. Eğer Belgrad’da birkaç gün kalacaksanız, 500 dinarlık bir kart size fazlasıyla yetecektir.

Otobüse bindikten sonra, her otobüs kapısında kartınızı basabileceğiniz küçük bir cihaz bulunuyor. Kartınızı buraya okuttuktan sonra 90 dinar bakiyenizden düşecek ve daha sonra 90 dakika boyunca istediğiniz kadar otobüs değiştirerek yolculuk yapabileceksiniz. Otobüsler gece saat 23:00’e kadar çalışıyor. Gece yarısından sonra ise sınırlı sayıda toplu taşıma aracı bulunuyor. Gece yarısı ulaşım hizmeti veren otobüslerde BusPlus biletleri geçerli olmuyor.

Belgrad’da Güne Harika Bir Kahvaltı İle Başlayın!

(07:00 – 09:00) Sabahları şehrin en iyi fırınlarından olan Pekara (fırın) Trpkovic’e uğrayın ve güne tipik bir Sırp kahvaltısı ile başlayın. Fırın, genellikle peynirli ya da kıyılmış etle doldurularak servis edilen burek ile biliniyor. Yerliler arasında favori kahvaltı yiyeceklerinden olan bureki Belgrad’da mutlaka denemelisiniz!

Burek

Fırın her zaman kalabalıktır, bu yüzden sıra beklemek için hazırlıklı olun. Fakat bu bekleme kahvaltıya değecek. Kahvaltıdan sonra 10 dakikalık yokuş yukarı bir yürüyüş yaparak Balkanlar’daki en büyük Ortodoks Kilisesi olan Aziz Sava Kilisesi ile şehri gezmeye başlayabilirsiniz.

24 Saatte Belgrad’ı Gezin!

(09:00 – 12:00) Kahvaltınızı ettiniz ve şehri gezmek istiyorsunuz… Aziz Sava Kilisesi’nden sonra Mutapova Caddesi’ne giderek doğrudan Belgrad’ın en popüler yeşil pazarı olan Kalenic Pijaca’yı görebilirsiniz. Burada yerel insanların ürettiği ürünleri bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Pazarı gezdikten sonra 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarından kalma güzel eski evlerle kaplı olan Krunska Caddesi’ne gidin.

Krunska Caddesi, Belgrad

Cadde, Nikola Tesla’nın yaşamını ve ismini onurlandırmak için çok sayıda eserinin sergilendiği Nikola Tesla Müzesi’ne çıkaracak sizi.

Nikola Tesla Müzesi, Belgrad

Müze turundan sonra, Terazije Caddesi’ne ulaşarak burada Büyük İskender Meydanı, Taşmeydan Parkı, Aziz Mark’s Kilisesi ve Parlamento Binası’nı görebilirsiniz.

Taş Meydan Parkı, Belgrad

(12:00 – 14:00) Terazije Caddesi boyunca yürüyüş yaparak, Belgrad’ın en eski otellerinden biri olan ve şehrin en tanınmış yerlerinden biri olan Moskva Otel’i görebilirsiniz.

Moskva Oteli, Belgrad

Hemen yakınında Belgrad’ın işlek yaya bölgesi olan Knez Mihailova Caddesi’ne geçebilirsiniz. Bu harika cadde üzerinde, zarif dükkanlar, kafeler, restoranlar ve galeriler mevcut. Belgrad’ın en işlek yeri olan Knez Mihailova Caddesi’ni sonuna kadar yürüyün.

Knez Mihailova Caddesi, Belgrad

Cumhuriyet Meydanı ve Sırp Bilim ve Sanat Akademisi’nden geçeceksiniz. Sona vardığınızda, Fransa Büyükelçiliği’nden geçerek Pariska Caddesi’nden sola dönün ve öğle yemeği için nehir kenarına doğru ilerleyin. Burada canlı bir atmosfere sahip çok sayıda restoran ve bara ev sahipliği yapan Sava Nehri üzerinde eski bir depolama yeri olan Beton Hala’yı bulacaksınız. Burası Balkan konsepti ve mutfağı ile ünlü modern bir yeme-içme mekanı. Modern bir şekilde hazırlanan geleneksel Sırp yemeklerinin bulunduğu renkli bir yer.

(14:00 – 18:00) Öğle yemeğinden sonra Kralja Petra ve Kneza Sime Markovica sokaklarının kesiştiği yerde bulunan Başmelek Mikail Kilisesi’ne doğru yürüyerek yokuş yukarı çıkın. Bu kavşağın dört bir kenarı bir dönüm noktası: Patrikhane Katedrali, Prenses Ljubica’nın Evi ve şehrin en eski restoranı bulunuyor. Şimdi bir müze olan Prenses Ljubica’nın Evi, 19. yüzyıldan itibaren Sırp yöneticilerin yaşam tarzını anlatıyor. Ardından, Kalemegdan Parkı ve eski kaleden oluşan Belgrad Kalesi’ne devam edin.

Kalemegdan Park, Belgrad

Belgrad Kalesi, tarihi boyunca birçok kez inşa edilmiş, tahrip edilmiş ve yeniden inşa edilmiştir. Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktada önemli bir stratejik yerdir. Nehirlerin ve şehrin manzara keyfini burada çıkarabilirsiniz.

Tuna ve Sana Nehirleri Manzarası

(18:00 sonrası) Kaleden, yavaşça Belgrad’ın bohem mahallesi olan Skardalija Caddesi’ne doğru ilerleyin. Buraya ulaşmak için şehrin en eski bölgesi olan büyüleyici Dorcol mahallesinin dar sokaklarında kaybolun! Akşam yemeğinden önce içecek bir şeyler isterseniz burada kahve ya da atıştırmalık bir şeyler için mola verebilirsiniz. Belgrad’da akşam yemeği saati genellikle saat 20:00’de başlar.

Skardalija Caddesi’ne vardıktan sonra, akşam yemeğinizi yiyebileceğiniz ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok restoran var. Hepsi de farklı bütçelere hitap eden güzel mekanlar. Öneri isterseniz Tri Sesira veya Dva Jelena diyebilirim. Bu iki restoran şehrin en popüler yerel restoranı ve Belgrad’ın en eski iki yeme-içme mekanıdır.

Belgrad’ı sabah ve öğleden sonra kısa bir zaman diliminde gezmek isterseniz, şehrin yaya bölgesi olan Knez Mihailova Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı’na gidebilirsiniz. Belgrad Kalesi’ni ve Kalemegdan Parkı’nı eğer vaktiniz varsa ziyaret edebilirsiniz. Kahve, bira içmek veya öğle yemeği için de nehre inebilirsiniz.

Knez Mihailova Caddesi, Belgrad

Belgrad’da Yapılacak Şeyler

Şehrin dört bir yanı kara ile çevrili olabilir, ancak bu demek değildir ki deniz yoksa yüzmek de yok. Ada Ciganlija var! Yapay bir yarımada olan Ciganlija, Belgrad’ın denizi olarak biliniyor ve yaz eğlenceleri için yerli ve yabancı birçok insana ev sahipliği yapıyor. Burada yüzmek ve güneşlenmek için uzun bir plaj alanı bulacaksınız. Ancak daha fazlasını arıyorsanız o da var! Kayak, su kayağı, mini golf, bisiklet, balık tutma ve hatta bungee jumping dahil olmak üzere birçok eğlence seçeneği bulunuyor.

Belgrad gezinizde, Belgrad Kalesi içinde ve çevresinde bulunan kentin en iyi yeşil alanlarından biri olan Kalemegdan Park’ta zaman geçirmek isteyebilirsiniz. Doğal yürüyüş yollarının yanı sıra Kalemegdan Park’ta Hayvanat Bahçesi, Askeri Müze, birçok heykel ve anıt, peyzaj alanı, restoran ve galeri bulunmakta.

Belgrad Hayvanat Bahçesi, Belgrad

Paris’in Montmarte’ı olarak bilinen Skardalija Caddesi’ni de ziyaret ederek Belgrad’ın bohem mahalle yaşantısını deneyimleyebilirsiniz. Arnavut kaldırımlı sokaklarında lezzetli geleneksel yemekler sunan kafe, bar ve restoranlar mevcut. Cadde kenarında bir masada oturun, yiyecek ve içerek siparişi verin. Siz yemeklerinizi atıştırırken bir yandan da yerel insanları gözlemleyin.

Güzel beyaz mermer ve granit cephesi ile Aziz Sava Kilisesi, Balkanlar’daki en büyük Ortodoks ibadethanesi ve dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biridir. Bu görkemli ibadet yeri, şehrin hemen her noktasından görülebiliyor. Güzelliği ile görülmeye değer bir yerdir.

Aziz Sava Katedrali, Belgrad

Ağustos ayında Belgrad’da olursanız ve birayı da seviyorsanız, kendinizi Güneydoğu Avrupa’nın en büyük bira festivallerinden biri olan Belgrad Bira Festivali’ne doğru bir yolculuğa sürükleyebilirsiniz. Bira odaklı festival, beş gün boyunca, Ağustos ortalarında gerçekleşiyor ve sayısız bira tatma dahil olmak üzere yerel ve uluslararası sanatçıların da ücretsiz konserlerinin tadını çıkarabiliyorsunuz.

Belgrad Gezilecek Yerler

Aziz Sava Kilisesi’ni Görün

Aziz Sava Katedrali, Belgrad

Aziz Sava Kilisesi, dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri ve Balkanlar’ın en büyüğü. Belgrad’ın hemen her yerinden beyaz mermer ve granit dış cephesi ile görülebilir. Kilise inşası 1935’te başladı, ancak birçok kez kesintiye uğradı.

İlk olarak II. Dünya Savaşı sırasına ve daha sonra Yugoslavya’nın 40 yıllık Komünist yönetimi sırasında durduruldu. 1980’lerde inşa tekrar devam etti ve 1989 yılında da tamamlandı. Ancak içerisi hala daha restore aşamasında.

Kalemegdan Park ve Belgrad Kalesi’ni Ziyaret Edin

Kalemegdan, Belgrad

Eski Kent merkezinin yukarısında bulunan Kalemegdan Park, Yeni Belgrad’ın muhteşem manzarasına sahip ve aynı zamanda Sava ve Tuna nehirlerinin harikulade manzarasını gözler önüne seriyor.

Tuna ve Sava Nehirleri

Park, şehirdeki en büyük ve en güzel yerlerden biridir. Burada bir öğleden sonra kaleyi keşfedebilir, park içerisinde bulunan doğal yürüyüş yollarında keyifli bir gezintiye çıkabilir ve park içerisinde bulunan birçok anıt ve heykelleri görebilirsiniz.

Belgrad Kalesi'nden Sava Nehir Manzarası

Acıktığınızda, burada aralarından seçim yapabileceğiniz iki güzel restoran bulunuyor. Geleneksel yemek ve barbekü imkanı sunan Mali Kalemegdan ve daha lüks bir ortam sunan Kalemegdanska Terasa restoranları.

Ada Ciganlija’da Biraz Eğlenin

Şehir merkezinden sadece dört kilometre uzaklıkta bulunan Ada Ciganlija yerli ve yabancı insanların serinlemek için akın ettiği popüler yerlerden biridir. Bir zamanlar yapay olarak bir yarımadaya dönüştürülen nehir adası olan Ada Ciganlija, su bazlı eğlencelerin yanı sıra adrenalin dolu bir gün geçirmek için en iyi aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Su kayağı, sörf, bungee jumping ya da sadece huzurlu bir yürüyüş yapabilirsiniz. Gölün etrafı restoranlar, barlar, kafeler ve gece kulüpleri ile çevrili. Yaz aylarında, yapay ada plajı, biraz serinletici ve dinlendirici bir zaman geçirmek isteyenlerle dolup taşıyor.

Skadarlija’da Şehrin Bohem Havasını Soluyun

Skadarlija Caddesi’ni adımlamadan Belgrad’ı aman gezdim demeyin. Burası, Belgrad’ın en eski bohem mahallelerinden biridir. Şehir merkezinde ve gezmeye değer bir yerdir. Arnavut kaldırımlı yaya caddesi, sıcak yaz akşamları boyunca sokağa dökülen masaların bulunduğu çok sayıda restoran ve bara ev sahipliği yapıyor.

Skardalija Bölgesi, Belgrad

Buradaki restoranların çoğu, geleneksel Sırp yemekleri servis ediyor ve canlı yerel müziklerini de konuklarına en güzel şekilde sunuyor. Bu büyüleyici bölge özellikle bahçelerin açık ve insanlarla dolu olduğu ilkbahar ve yaz akşamları oldukça etkileyici. Yemeklerin yenildiği restoranların yanı sıra, Skadarlija Caddesi antika dükkanları, galeriler ve hediyelik eşya satan dükkanlarına ev sahipliği yapıyor.

Trpkovic Pekara’da Yerel Lezzetleri Tadın

Şehrin en popüler kahvaltı mekanı olan Pekara Trpkovic’de Burek alıp tadına bakmalısın. Genellikle peynir ve kıymalı olarak sunulan Burek Balkan şehirlerinin hemen hepsinde fazlasıyla tüketiliyor. Peynirli olanı mutlaka denemeli ve yanında da jogurt (katı ayran) almalısınız. Trpkovic’e gitmek için en iyi zaman, kahvaltı için sabah erken saatler olsa da, burek günün her saatli hızlı bir atıştırma için iyi bir seçimdir.

Belgrad’da Müzeleri Gezin

Sırp kültürünü, tarihini ve geleneksel yaşamını yerinde görmek ve öğrenmek için Belgrad’da birçok müze bulunuyor. Tarih boyunca, 19. yüzyılın başlarında Prens Milos Obrenoviç’in eşi için inşa ettiği ve şimdilerde Sırp tarihi hakkında yüzlerce koleksiyona ve sergilere ev sahipliği yapan Sırbistan Tarihi Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Sırbistan Ulusal Müzesi, Belgrad

Ayrıca 18, 19 ve 20. yüzyıllarda gündelik Sırp yaşamından koleksiyonların sunulduğu Etnografya Müzesi ve tabi ki, dünyanın önemli mucidi ve en büyük bilim insanlarından biri olan Nikola Tesla’ya dair eserlerin sergilendiği müzesiyi de ziyaret edebilirsiniz.

Yüzen Barlara Gidin

Splavovi, Yeni Belgrad’daki Sava ve Tuna nehirleri boyunca yer alan restoranlar, kafeler ve gece kulüplerini içeren ada üzerindeki yüzen sallar bölgesi. Bu yerler nehirde kahve molası, öğle yemeği ya da bir gece geçirmek için şehrin popüler yerleridir. Nehrin üzerindeki gece kulüpleri, yerel müziklerden, hip-hop, elektronik, rock’n’roll, alternatif müzik ve hatta Çingene gruplarından oluşan müziklerle dikkat çeken bir yerdir.

Belgrad’da gezilecek daha fazla turistik yer için Belgrad Gezilecek Yerler başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Belgrad’da gezilecek tüm yerleri tek bir yazıda bulabilirsiniz.

Belgrad’da Nereden, Ne Alınır?

Sırbistan’ın incisi Belgrad’da alışveriş yapmak istiyorsanız eğer; ister uluslararası markaların bulunduğu ister butik dükkanların bulunduğu yerlerden isterseniz de pazar ve panayırlardan alışveriş yapabilirsiniz. UŠĆE Shopping Center, en meşhur ve en büyük alışveriş merkezidir.

Rajiceva Alışveriş Merkezi

Fakat bilmenizi isterim ki Aleksandra Bulvarı alışveriş için biçilmiş kaftan olarak görülmekte ve bu bulvarda birçok mağazayı ve yerel işletmeyi bir arada bulabilirsiniz. Kupa, kolye gibi taşıması kolay ve hafif olan hediyelik ürünler almak için ise Paspartu’ya uğrayabilirsiniz. Unutmadan New Millenium ve Sava Center da oldukça popüler alışveriş merkezlerindendir.

Belgrad’da Nerede, Ne Yenilir?

Belgrad’da yeme ve içme oldukça ucuz olduğu için yeni tatlar denemekte ekonomik açıdan kendinizi sınırlamak zorunda değilsiniz. Mekânların hepsi Knez Mihailova, Strahinjica ve Skadarlija Caddesinde bulunmakta. Dolayısıyla yemek yemeye ya da birkaç arkadaşla bir şeyler içmeye gitmek için merkezden çok uzaklaşmanıza gerek yok.

Cevapcici Kebap Yemeği, Belgrad

Şehrin bohem mahallesi Skadarlija’da akşam yemeğinizi yemek gezinize farklı bir boyut katabilir. Skadarlija çok sayıda restoran ve bara ev sahipliği yapan Arnavut kaldırımlı hoş bir yerdir. Çoğu restoran geleneksel yemeklerini canlı müzikler eşliğinde konuklarına sunmakta. Bahçelerin açık ve insanlarla dolu olduğu bahar ve yaz aylarında özellikle Skadarlija restoranları etkileyici oluyor.

Belgrad’da neredeyse her yemekte et bulunmaktadır ve özellikle domuz eti çok tüketilmektedir. Belgrad mutfağı çok zengin olmadığı için vejetaryenseniz ya da domuz eti yemek istemiyorsanız tatmadan garsona sormanızı tavsiye ederim. En meşhur yerel yemeği ise Cevap Cici kebabıdır.

Belgrad’da Nerede Kalınır?

Belgrad’da konaklama fiyatları diğer Avrupa şehirlerine kıyasla en ucuz olanlardır. Hotel Rex, Hotel Slavija, Central Park Apartments, Apartment Exclusive, Apart Hotel K ve HostelChe Hostel hem şehir merkezinde yer alan hem uygun fiyatlı hem de fiyatına göre oldukça konforlu konaklama merkezleridir.

Şehir merkezinde kalmak ulaşım probleminizi de çözeceğinden kesinlikle tatil planından önce bu otelleri bir düşünün derim. Bu otel fiyatları ise 150 ile 300 TL arasında değişmekte. Fakat tahmin edeceğiniz üzere düşük fiyatlı konaklama yerleri konforsan uzak ve zaten bu tip yerler de genelde şehir merkezine uzakta kalıyor.

Hostel Capitals Room Belgrade

İlkbahar ve yaz ayları turizm sezonu olduğu için fiyatlar daha yüksek tutulmakta ve bir ay kadar önceden rezervasyon yapılmadıysa, konaklama için yer bulmanız oldukça zor olabilmektedir.

Belgrad’da konaklayabileceğiniz bazı ucuz hosteller de var. Bunları seçerken şehir merkezine ve gezilecek yerlere yürüme mesafesinde yakın olmasına özen gösterdim. Aşağıda bulunan hostellerden dilediğinize Belgrad geziniz öncesi rezervasyon yapabilirsiniz. Hepsi uygun fiyatlı konaklama yerleridir.

Bicycle Belgrade Hostel, Time Hostel, Hostel Fair and Square, Hostel Yolostel, New Hostel Belgrade, Stella Di Notte, Mosaic Rooms Belgrade, Hostel Theater 011, Tash Inn Hostel, Hostel King, Yolo Savamala, My Story, Danube Hostel ve Dream Hostel Belgrade.

Belgrad Gece Hayatı ve Eğlence

Cetinjska Caddesi Boyunca Pub’ları ve Belgrad Gece Hayatı’nı Deneyimleyin

Skadarlija Caddesi’nin hemen yakınlarında bulunan Cetinjska Caddesi, terk edilmiş eski bir sanayi bölgesiydi. Son zamanlarda yapılan restorasyonlarla kullanılmayan binalar canlı bir bara, kafe ve gece kulübüne dönüştürüldü. Bölge saat 21:00 civarlarında hareketlenmeye başlar ve gece yarısına kadar bu hareketlilik sürer. Elektronik, hip-hop veya alternatif müzik sesleri ile gürültülü bir cadde arıyor ve Belgrad gece hayatını deneyimlemek istiyorsanız Cetinjska Caddesi’ne uğrayabilirsiniz.

Son on yılda çok daha canlı geçen Belgrad gece hayatını deneyimlemeden dönmemenizi tavsiye ederim. Belgrad’ın en güzel gece mekânları nehir kenarlarında yer almaktadır. Mekanların çoğu kış mevsiminde kapalıdır.

Knez Mihailova Caddesi, Belgrad

Elbette kışın açık olan gece mekânları ve kapalı gece kulüpleri de mevcut. Fabrika, Mr. Stefan Braun, Klub 20/44 Belgrade Nightclub, The Tube, Plastic, Sound ve Povetarac ünü Avrupa’ya yayılmış gece mekânlarıdır ve Avrupa gece kulüpleriyle kıyasladığımızda oldukça uygun fiyattadır. Knez Mihailova Caddesinde kendinize uygun mekânlar bulabilirsiniz.

Çoğu mekan Salıdan Pazara kadar saat sabahın 4’üne kadar açık ve bazı ünlü mekanlar pazartesi günü bile açık olabiliyor. Kafeler ve barlar ise genellikle her gün gece 1’e kadar açıktır. Girişler ise genellikle ücretsizdir.

Belgrad Ücretsiz Yürüyüş Turlarına Katılın

Belgrad, tarihte Osmanlılardan Slavlara ve Yugoslavya’ya kadar birçok farklı döneme ait bir şehir. Tarihi seviyorsanız burada fazlasıyla bulacaksınız. Devrim Meydanı’ndaki heykelin altında her gün saat 11:00’de ücretsiz Belgrad şehir turları var. Bu tur ile şehrin kültürü ve tarihi hakkında ülkeye dair paha biçilemez bir bakış açısı kazanmanın yanı sıra, kentteki belli başlı turistik yerlerin hepsini görebilirsiniz.

Novi Sad’ı Keşfedin!

Sırbistan’ın daha sakin bir yönünü keşfetmek istiyorsanız, ülkenin ikinci büyük şehri Novi Sad’ı ziyaret edebilirsiniz. Belgrad’ın kuzeyinde sadece bir saatlik tren yolculuğu ile görülmeye değer mükemmel bir destinasyon.

Novi Sad, Sırbistan

EXIT olarak adlandırılan ülkenin en büyük ve uluslararası ünlü müzik festivaline ev sahipliği yapan Novi Sad, birçok genç gezgin için rüya şehirlerden biridir.

Budapeşte’den ya da Belgrad’dan günübirlik bir gezi olarak ulaşılması kolay olan Novi Sad, Sırbistan’da ziyaret edilmeye değer başkent Belgrad’dan sonra gelen ikinci şehirdir.

Petrovaradin Kalesi

Muhtemelen Novi Sad’ın en önemli özelliği şehir merkezindeki muazzam kalesidir. Her yaz, Petrovaradin Kalesi ünlü EXIT festivaline ev sahipliği yapıyor. Kale, Novi Sad Kent Müzesi’ne, ayrıca bir gözlemevi ve planetaryuma, çeşitli restoran ve kafelere de ev sahipliği yapmaktadır.

Eski Kent Bölgesi

Novi Sad’da pek çok tipik turistik yer olmasa da pitoresk Old Town’da bir gezinti yapmak eminim hoşunuza gidecektir. Her sokağı ayrı bir güzelliğe açılan şehrin Old Town bölgesini adımlayabilir ve geleneksel yaşamı yerinde gözlemleyebilirsiniz.

Ucuz Novi Sad Otelleri

Alterna Home Hostel, Hostel Rookies ve Guest House Flow.

Niş Şehrini Keşfedin!

Belgrad’ın 200 km güneydoğusunda yer alan Niş şehri Bulgaristan’ın Sofya şehrine komşu bir yer. Niş, Büyük Konstantin’in doğum yeri olduğu için, özellikle tarih meraklılarına hitap ediyor. Ayrıca ülkedeki en iyi burek (et, peynir veya patatesle dolu bir Balkan böreği) sahibi olduğu biliniyor.

Küçük bir şehir ve bir günde kolayca keşfedilebilir. Ayrıca Sırbistan’ın başka bir yönünü görmek için de Niş şehri ziyaret edilebilir.

Kafatası Kulesi

İlk olarak 19. yüzyıl Osmanlı Türkleri tarafından inşa edilen kule, Niş’te ziyaret edilecek inanılmaz ilginç bir yerdir. 1809 yılında Cegar savaşında öldürülen Sırpların kafatasları ile dolu bu küçük mezar ürpertici ve büyüleyici bir yerdir. Şehrin görülmeye değer yerlerinden biridir.

Niş Kalesi

Roma dönemine kadar uzanan kale, şimdilerde bir dizi restoran ve kafelerle dolu büyük ve yeşil bir parkın çevresine koruyuculuk yapıyor.

Bir Avrupa ülkesi gezisi söz konusu olduğunda Sırbistan hala nispeten keşfedilmemiş, ancak seyahat etmek ve keşfedilmeye değer harika bir yer olduğu herkesin bildiği bir gerçektir.

Sadece dinamik ve ilginç şehirler değil, içlerinde yaşayan insanlar da tüm seyahatlerimde tanımak istediğim gezilerimin ana sermayelerinden biridir. Dolayısıyla Balkanlar’ı keşfetmeyi planlıyorsanız, Sırbistan’ı listenize eklediğinizden emin olun. Hayal kırıklığına asla uğramayacaksınız!

Ucuz Niş Otelleri

Hostel Day ‘N’ Night ve Hostel Marvel.

Belgrad Bilmeniz Gereken Önemli Şeyler

Şehre aşina olmayanlar için Belgrad’a bir gezi planlarken bunları aklınızda tutmanızı öneririm.

Sigara İçmek: Sırbistan’da kadın-erkek neredeyse nüfusun çocuklar hariç tamamına yakını sigara tüketiyor. Yolda yürürken, durakta otobüs beklerken, parklarda, restoranlarda kısacası her yerde Sırplar aşırı sigara tüketiyorlar! Hemen hemen tüm restoran ve barlarda sigara içilmesine izin veriliyor. Sigara içilmeyen bir alanda geçireceğiniz tek zaman otel odaları olacaktır. (Eğer sigara kullanmıyorsanız rezervasyon yaparken bu durumu mutlaka belirtin)

Yemek Saatleri: Tabi ki, ne zaman isterseniz restorana gidip bir şeyler yiyebilirsiniz, ancak öğle yemeği için 14:00, akşam yemeği ise 21:00’de başlıyor ve gece geç saatlere kadar sürüyor.

Dil: Belgrad’da karşılaşacağınız hemen hemen her Sırp vatandaş başta İngilizce olmak üzere Fransızca, Almanca, İtalyanca konuşabiliyorlar.

Bira ve Şarap Beklenenden Daha Ucuz: İster bir restoranda ister bir markette olsun, Belgrad’da bira ve şaraplar Türkiye’ye oranla çok ucuz. Yerel markaların 2 litrelik şişeleri 200 Dinar (yaklaşık 5 Dolar) satılmakta.

Şehri Dolaşmak Şaşırtıcı Derecede Kolay: Belgrad bir metro sistemine sahip değil. Toplu taşıma kullanan insanlar şehrin otobüs ve tramvaylarını kullanıyor. Otobüs duraklarında rotaları gösteren çok sayıda harita mevcut.

Kiokslar (Büfe) Her Yerde Var: Belgrad’da asla bir şişe suya, kola, bira, sigara veya atıştırmalıklara uzak değilsiniz. Neredeyse her 100 metrede bir kiosk var. Kiosklar otobüs bileti, SIM kartları ve tabi ki çeşitli içecekler ve atıştırmalıkların satıldığı ürün yelpazesi geniş yerlerdir.

Gece Şehir Uyumuyor: Gece saat 00:00 ve insanlar halen ayakta. Kahve, bira içiyorlar ya da parklarda oturup keyif yapıyorlar.

Belgrad gezisi hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

2 YORUM YAZILMIŞ

 1. Yazınız için teşekkürler. Aklımdan bir çok soru işareti gitti. Ben vizesiz balkanlar turu yapacağım. Tüm balkanlarda kullanabileceğim bir sim kart var mı? Her ülkede farklı mı almalıyım? Sırbistan’da sim kart ücretleri nasıl? Bu konuda bilginiz varsa cevabınızı bekliyorum.

  Teşekkürler.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.