Belgrad Gezi Notları

Belgrad, Doğu Avrupa’nın İstanbul ve Atina‘dan sonra üçüncü büyük şehri. Ülkeyi ziyaret etmeden önce Sırp tarihi hakkında neredeyse sıfır bilgim vardı, bu yüzden Belgrad’ın Avrupa‘nın en eski şehirlerinden biri olduğunu öğrenince şaşırmıştım. Aynı zamanda Avrupa’da Tuna ve Sava’nın kesiştiği konumda olan tek başkent.

Belgrad, çoğunlukla gece hayatıyla ünlüdür ve özellikle Avrupa’dan gelen genç gezginlerin popüler uğrak duraklarından biridir. Ancak, Belgrad bundan daha fazlasını sunduğu da bir gerçek.

Belgrad zengin bir kültürel miras, tarih ve çok sayıda eğlence etkinlikleri ile capcanlı Avrupa şehirlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Belgrad Kale Girişi

Çözülmesi Gereken Çok Sayıda Tarih ve Aydınlatıcı Müze Var

Belgrad, uzun yıllar boyunca sayısız imparatorluğun gelip geçtiği yerlerden biri olarak görülüyor. Bu imparatorlukların her biri, bu kozmopolit şehir üzerinde izlerini bırakmış. Şehri gezdiğinizde Osmanlılardan, Avusturyalılardan, Sovyet ve Yugoslav döneminden kalma mimarinin baştan çıkarıcı güzelliğine hayran kalacak ve daha sonra köşe bucak dolaşarak kendinizi Savamala’nın büyüleyici arka mahallelerinde bulacaksınız.

Sadece Hafta Sonu Kaçamağı İçin Bile Gelinir

Avrupalı bir çok turist Belgrad’a sadece hafta sonu gezmeleri için geliyor. Türkiye‘den de 1 saat 30 dakika uçuş mesafesinde olan Belgrad, hem vizesiz bir destinasyon hem de görece ekonomik. Eğer, sadece bir hafta sonu için gelirseniz, aşağıda yazılı yerleri mutlaka gezin.

 • Belgrad Kalesi, Kalemegdan Parkı, Skadarlija (şehrin bohem mahallesi) ile eski Zemun’da bir yürüyüşe çıkın.
 • Cumhuriyet Meydanı ve Knez Mihailova Caddesi’ne mutlaka uğrayın.
 • Ulusal Müze, Askeri Müze, Yugoslav Tarih Müzesi ve Nikola Tesla Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.
 • Aziz Sava Tapınağı dünyanın en büyük Ortodoks tapınaklarından biridir ve kesinlikle görmelisiniz.
 • Yaz aylarında Belgrad’a gelirseniz, dinlenmek için harika bir yer olan Ada Ciganlija’ya uğramayı ihmal etmeyin. Yerliler buraya “Belgrad’ın denizi” diyorlar.

Şimdi açın bir Google Maps ve Belgrad gezilecek yerler haritası ile aşağıda yazılı olan yerleri tek tek işaretleyin.

Belgrad kaç günde gezilir? Belgrad’da bir hafta sonundan daha öte biraz daha fazla kalmaya karar verirseniz o halde aşağıda yazılı olan yerlerin hepsine vakit ayırın ve bu güzel şehri baştan sona keşfedin.

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad Kalesi ve Kalemegdan Parkı

Belgrad Kalesi

Tuna ve Sava nehirlerinin etkileyici manzarasına sahip olan Belgrad Kalesi ve Kalemegdan Parkı, çeşitli spor, kültür ve sanat etkinliklerinin gerçekleştiği eğlenceli ve olağanüstü bir kültürel yerdir. Burası şehrin bir numaralı turistik cazibe merkezi. Sava ve Tuna nehirlerinin muhteşem manzarasının ötesinde birçok kültürel ve tarihi mekanlara da ev sahipliği yapıyor.

Kalemegdan Parkı içerisinde görülmesi gereken yerler;

 • Ruzica Kilisesi
 • Sveta Petka Kilisesi
 • Cesaret Kulesi
 • Viktor Anıtı
 • Roma Kuyusu
 • Askeri Müze
 • Damat Ali Paşa Türbesi
 • Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesi
Ruzica Kilisesi, Belgrad

Normalde Kalemegdan olarak adlandırılan Belgrad Kalesi, tüm yıl boyunca 7/24 halka açık şehrin en büyük cazibe yeridir. Belgrad’ın tam kalbinde yer almakta. Stari Grad, Dorcol ve Savamala bölgesine de yürüme mesafesinde.

Knez Mihailova Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı

Knez Mihailova Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı şehrin en işlek iki yerinden biridir. Yerliler için buluşma noktası, yabancılar için cazibe merkezi. Terazije Meydanı ve Kalemegdan Parkı arasında kalan cadde çoğunlukla yerlilerin takıldığı yer. Şehrin hemen her yerinden kolayca ulaşabileceğiniz cadde, kültür, mimari ve tarihi bir merkez olarak Doğu Avrupa’nın en güzel yaya caddelerinden biri.

Knez Mihailova Caddesi, Belgrad

Meydan ayrıca Ulusal Müze ve Ulusal Tiyatro’ya ev sahipliği yapıyor. Knez Mihailova, Belgrad’daki en işlek yaya bölgesi. Cadde boyunca karşılıklı restoran ve dükkanlar buraya ayrı bir hava katıyor.

Terazije Meydanı

Başkent Belgrad’da bir başka işlek yer Terazije Meydanı’dır. Şehrin birçok ünlü mimari yapıları burada bulunuyor. 1906 yılında inşa edilen Moskva Otel, 1937 yılında inşa edilmiş Arnavutluk Sarayı ve Terazije Tiyatrosu bunlardan yalnızca birkaçıdır.

Moskva Oteli, Belgrad

Meydan aynı zamanda 1840 yıllarında Osmanlılar döneminde inşa edilen su kuleleri ile biliniyor. Moskva Otel’in karşısında duran fıskiyeli mini havuz da o su kulelerin olduğu yerlerden biridir.

Savamala Bölgesi

Savamala Bölgesi, Belgrad

Belgrad’ın kültür-sanat durağı ve Avrupa’nın en iyi mahallelerinden biri. Burada kütüphaneler, barlar, giyim mağazaları vb. yerleri bulabilirsiniz. Gençler arasında çok popüler bir yer olan Savamala bölgesi, Belgrad gezilerinizde mutlaka görmenizi tavsiye ettiğim duraklardan biridir. Olur da Novi Sad veya Niş’e gitmek isterseniz şehirlerarası otobüs terminali de yine bu bölgede bulunuyor.

Skadarlija

Belgrad’ın eski bohem bölgesi. 19. yüzyılın sonlarına ve 20. yüzyılın başlarına kadar uzanan bir tarih. O zamanlar tavernalar ve restoranlar dönemin kültürel sahnesinin en önemli figürleriydi. Yerlilerin de buluştuğu yer. Yazarlar, çizerler, sanatçılar kısacası şehrin entelektüel kesimi hep burada buluşurlarmış. Bugün bile Paris’teki Montmartre ile hem atmosferi, hem de görünümü ile karşılaştırılır.

Skardalija Bölgesi, Belgrad

Skadarlija bugün, Arnavut kaldırımlı sokakları, Sırp mutfağının seçkin yemek ve mezelerinin sunulduğu restoranlara ve eğlence mekanlarına ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında insanlar yollara taşıyor. Belgrad gezilerinizde Skadarlija’ya uğramadan geri dönmeyin. Özellikle yaz ayları gelecekseniz akşam saatleri buraya gelin ve o bohem havayı soluyun.

Zemun Bölgesi

Yeni Belgrad’da (Nova Grad) bulunan Zemun bölgesi pek çok turistin yine uğrak yerlerinden biridir. Tuna Nehri’nin sağ kıyısında yer alıyor. Veliki Trg Meydanı Gardos Tepesi’nin eteklerinden başlar ve 2 km boyunca süren nefis bir yürüyüş yoluna sahip. Burası hem yabancı turistler hem de yerli insanlar tarafından çok popüler bir yer. Yakın çevrede birçok geleneksel ve uluslararası restoranlar, bar ve kafeler bulunmaktadır.

Nova Grad, Belgrad

Ayrıca burada bulunan USCE Tower’a giderek alışveriş yapabilir, Old Town’ın harika manzarasına kendinizi bırakabilirsiniz. Zemun bölgesi aynı zamanda 1999 NATO bombalamasında hasar görmüş bazı binalara da ev sahipliği yapıyor.

Ada Ciganlija

Ada Ciganlija, Sava Nehri üzerinde yer alan küçük bir ada. Özellikle yaz aylarında yerli halk için popüler bir vahadır. Yerliler buraya “Belgrad’ın denizi” derler. Birçok spor aktivitesi ve eğlencenin yer aldığı Ada Ciganlija’da bisiklet kiralayabilir, su kayağı yapabilir, koşu yapabilir veya plaj voleybolu oynayabilirsiniz.

Yeşil, temiz, rahat ve huzur veren Ada Ciganlija, Belgradlıların en gözde mekanı. Sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar burası hep canlı.

Kosancicev Venac

Burası çok merkezi, ancak pek çok insan burayı hep pas geçiyor. Arnavut kaldırımlı sokakları ve güzel evleri ile şehrin değişmeyen eski bir parçası. Mahallenin etrafında bir yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim ve yol boyunca Katedral Kilisesi ve Prenses Ljubica’nın evini de görebilirsiniz. Tarih meraklısıysanız, 1941 yılında Belgrad’ın Alman bombalaması sırasında tahrip olan Milli Kütüphane’nin kalıntılarını da görebilirsiniz.

Slavija Meydanı

Belgrad Troleybus

Belgrad’ın en büyük ve en kalabalık meydanlarından biri. Şu sıralar yenilenme aşamasında. Nikola Tesla Müzesi’ne veya Aziz Sava Kilisesi’ne giderken burayı da pas geçmeyin.

Yugoslav Tarihi ve Tito Mozolesi Müzesi

Eski Yugoslavya’yı merak ediyor musunuz? Yugoslavya dağılmadan önce lider Tito’nun kişisel eşyaları ve Yugoslav döneminden kalma birçok eşyayı burada görebilirsiniz. Kesinlikle, tüm şehirdeki en ilginç ve çok aranan müzelerden biri de burasıdır. Yugoslav döneminden kalma çarpıcı bir binada bulunan müze, vaktiniz varsa ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak eden bir yer.

Ayrıca Okuyun: Balkanlar Gezi Hazırlığı (Balkanlar Rotası, Bütçe ve Konaklama)

Zemun’daki Millenary Anıtı – Gardos

Millenary Anıtı, Macar devletinin kuruluşunun 1000. yıldönümü (896-1896) anısına 1896 yılında inşa edildi. Millenary Anıtı Zemun bölgesindeki Gardos Tepesi’nin zirvesinde yer alan bir gözlem kulesi. Taş ve tuğladan yapılmış. Mimarisi romantik unsurlarla dekore edilmiş. Anıtın bulunduğu konum da şehir merkezine bakabilmeniz için size güzel bir manzara sunacaktır.

Aziz Sava Kilisesi

Aziz Sava Katedrali, Belgrad

Kilise, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu ve ortaçağ Sırbistan’ında önemli bir figür olan Aziz Sava’ya adanarak inşa edilmiş. Şehrin en anıtsal yapısı olan kilise beyaz mermer ve granit cephesi ile her yerden görünebilir.

Balkanlar’daki en büyük Ortodoks kilisesi ve dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden biri. Mimarisi ilk görüşte sizi de şaşırtabilir. Çünkü Ayasofya’ya benzer mimarisi vardır. Çok kez inşası ve restorasyonu durdurulmuş. Son restorasyon 2019 yılında tamamlanmış.

Aziz Mark’s Kilisesi

Aziz Marks Kilisesi, Belgrad

Aziz Mark’s Kilisesi, Sırbistan Parlamentosu’nun yakınındaki Taş Meydan Parkı’nda bulunan bir Sırp Ortodoks Kilisesi. 1940 yılında Krstic kardeşler tarafından 1835’e tarihlenen bir kilise yerine inşa edilmiş. Ülkenin en büyük kiliselerinden biridir.

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla Müzesi, Belgrad

Belgrad’ın en önemli müzelerinden biri olan Nikola Tesla Müzesi, Tesla’nın yaşamını ve eserlerine ev sahipliği yapıyor. Giriş ücreti 500 Dinar. İçeride İngilizce dilinde ücretsiz rehberli anlatım mevcut. Tüm her şey ilk katta sergileniyor. Tesla’nın giydiği takım elbise, eldivenleri, kişisel el yazmaları ve üzerinde çalıştığı mekanik cihazları görebilirsiniz.

Surbistan Ulusal Müzesi ve Etnografya Müzesi

Sırp tarihini, kültür ve geleneksel yaşamını görebileceğiniz müzeler bulunuyor. Bunlardan biri Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Ulusal Müze. Müzede, Sırp tarihi üzerine bilgiler, belgeler ve eserlere göz atabilirsiniz.

Belgrad Gezi Rehberi

Ayrıca 18, 19 ve 20. yüzyıllara dair Sırp insanların günlük yaşamından kesitlerin sunulduğu Etnografya Müzesi var. Müzede, insanların o dönem giydiği eşyalar, kullandığı araç-gereçler ve geleneksel yaşama dair izleri görebilmek mümkün.

Taş Meydan Parkı

Taş Meydan Parkı, Belgrad

Yakın zamanda düzenlenerek yerli ve yabancı insanların hizmetine açılmış güzel mi güzel bir yer Taş Meydan Parkı. Aziz Mark Kilisesi de burada bulunuyor. Şehrin en büyük caddelerinden biri olan Kral Aleksandra Bulvarı üzerinde bulunuyor. Eskiden Belgrad’da inşa edilmek istenen binaların taşları parkın olduğu konumdan çıkarılırmış. Adını da bundan dolayı “Taş Meydanı” olarak alıyor. Park içerisinde çocukların eğlenebileceği park alanları, bisiklet yolları, dondurma yiyebileceğiniz tezgahlar ve yer yer heykeller bulunuyor.

Bayraklı Camii

Bayraklı Camii, Belgrad

Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilen cami, bugün Belgrad’da ibadete açık olan tek yerdir. 1575 yılında inşa edilmiş ancak kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. Herhangi bir kitabesi de yok. Avusturya imparatorluğu o dönemler yapılan Pasarofça Antlaşması ile Belgrad’ı alıyor ve camiyi dönüştürüyorlar Katolik kilisesine. 22 yıl boyunca kilise olarak kullanılmış. Daha sonra ise tekrardan camiye çevrilmiş. Caminin restorasyonu TİKA tarafından yapıldı. Bugün, gayet temiz, düzenli, avlusunda bir çay bahçesi ve vakıf bulunuyor. Caminin olduğu sokak üzerinde de “Halal Shop”, birkaç dernek ve vakıf görebilirsiniz.

Prens Mihailo Obrenovic Heykeli

Prens Mihailo Obrenovic Heykeli, Belgrad

Cumhuriyet Meydanı, Ulusal Müze’nin yanı sıra Prens Mihailo Obrenovic Heykeli’ne de ev sahipliği yapıyor. Heykel, müzenin tam karşısında duruyor. 1882 yılında inşa edilmiş. Mihailo, Sırpların önemli liderlerinden biri. Osmanlı’ya karşı Balkan federasyonunu kurmaya çalışan kişi. Heykeli incelediğinizde Prens Mihailo atının üzerinde, sağ eli havada ve baş parmağı ile bir yeri gösterir. İşte o gösterdiği yer İstanbul’dur.

Belgrad hakkında daha fazla bilgi için Belgrad Gezi Rehberi başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Ayrıca Belgrad Gezi Notları yazımda, Belgrad’a varış, havaalanından şehir merkezine ulaşım, yeme-içme ve daha detaylı bilgilere göz atabilirsiniz.

Belgrad gezisi hakkında tüm sorularınızı yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.