Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Ermenistan’a seyahat etmeyi düşünen umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlar vizeye tabidir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise, sınırda vize alamadıklarından dolayı, Ermenistan gezisi öncesi diplomatik temsilciliklerden mutlaka Ermenistan vizesi almaları gerekiyor.

Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Ermenistan vizesi için ilk seçenek olan çevrimiçi vize başvurusu. Bu yöntem her ne kadar zahmetsiz görünse de sorunlar çıkabiliyor. Nitekim, bu makaleyi yazarken kontrol ettiğimde Ermenistan online vize başvuru sayfası her zaman olduğu gibi yine hata veriyordu.

Ermenistan Online Vize Başvurusu – https://evisa.mfa.am/

Söz konusu ilgili linke tıkladığınız zaman karşınıza vize başvurusu için bir sayfa açılacak. Buradan Apply for E-visa ibaresinin bulunduğu yerden Türkiye’yi seçerek devam edin. Daha sonra sistemin size önerdiği x günlük vize seçeneğini onaylayın. Ardından ziyaret sebebinizi belirterek klasik kimlik bilgilerinizi ilgili forma girin. Son basamak olan ödeme aşamasına geçmeden hemen önce lütfen girmiş olduğunuz bilgileri tekrar bir gözden geçirin. Kredi kartınız ile 30 dolar ücret karşılığında Ermenistan vize başvurunuzu onaylayın. Onay sonrası sistem size bir takip numarası atıyor. Ardından 2 iş günü içerisinde vize başvurunuz sonuçlanıyor.

Ermenistan Online Vize Başvuru esnasında bilgisayarınızda mutlaka istenilen ölçü ve formatta bir fotoğraf bulundurun.

Ayrıca Okuyun: Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Ermenistan Sınır Kapısından Vize Alımı

Bir diğer yol olan sınır kapısında vize alımı. Tiflis üzerinden Ermenistan’a olan seyahatlerde ilgili ülkenin sınır kapısında basit bir şekilde vizenizi alabilirsiniz. Görevli memurdan Ermenistan vize başvuru formunu talep ettikten sonra istenen bilgileri giriniz. İkamet adres kısmına ise Envoy Hostel yazabilirsiniz. Ben orayı boş bırakmıştım fakat görevli polis kendisi Envoy Hostel yazdığını gördüm. Ermenistan seyahatim öncesi araştırmalarımda da sırt çantalıların konaklama adresinin Envoy Hostel olduğunu okumuştum. 10 dolar karşılığında Ermenistan vizesini alabilirsiniz. Sınır kapısında yapacağınız vize başvurusunda fotoğraf istemiyorlar.

Ermenistan vizesi nasıl alınır hakkında bilgiler.

Belirtmekte fayda var; Ermenistan vize başvurusu veya sınır geçişlerinde herhangi bir olumsuz süreç yaşamıyorsunuz. Soykırım meselesi yüzünden ülkeye girişlerde bir tedirginlik havasına kapılmayın. Bu yönde bir soru sormuyorlar. Ben, Ermenistan vize başvurusunda ve Ermenistan sınırını geçerken herhangi bir olumsuz süreç ile karşılaşmadım.

Ayrıca bir diğer yazım olan Türk Pasaportu İle Ermenistan’a Nasıl Gidilir? yazımı da mutlaka okuyun. Malum Türk pasaportu olunca Ermenistan polisinin tutumu da biraz sancılı oluyor.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

14 YORUM YAZILMIŞ

 1. İyi Günler Fatih Bey,

  Azerbaycan’da okuyorum. Azerbaycan’a bir çok kez giriş çıkış yaptım. Ermenistan’a girersem sonrasında Azerbaycan’a girebilir miyim?

 2. Çok yararlı bir yazı olmuş teşekkür ederim. Ermenistan e-vizesine yanlış belgelerle başvurdum. Nasıl iptal edebilirim? Eğer iptal edemezsem muhtemelen otel ya da kalacak yer adresi olmadığı için vize reddi verecek. Vize reddi almam ileride tekrar vize almama ve Ermenistan’a girmeme sorun olur mu?

  • Merhaba Ramis Bey,

   E-vize başvurusunda size sistem bir başvuru numarası ataması gerek. Bu başvuru numarası ile yine aynı site üzerinden giriş yapıp iptal edebiliyorsunuz diye biliyorum. Ermenistan’a Tiflis üzerinden giriş yapabiliyorsunuz. Vize reddi aldığınızda elbette sorun olabilir.

  • Merhaba Savaş,

   Gürcistan-Ermenistan (Bagratashen-Sadakhlo) sınırı Pazar günleri açık ve vize alabilirsin. Ancak, arabayla yurt dışı seyahati için bazı prosedürler var. Bu bilgiyi de en sağlıklı TURİNG kuruluşundan edinebilirsin.

  • Merhaba,

   Zaman ayırıp bizleri aydınlattığınız için teşekkürler. Benim sorum; kendi aracımla Tebriz (İran)’den karayoluyla Ermenistan’a nasıl geçebilirim? Vizeyi kapıda almak mümkün mü? Ayrıca, araç için gerekli belgeler nelerdir?

   • Merhaba Bekir Bey,

    Aracınızla yurt dışına çıkmak için bazı gerekli prosedürler vardır. Ayrıca sınır kapısında ödemeniz gereken depozito ücreti bulunmaktadır. İran-Ermenistan arası sınır geçişi yapılabilmektedir. Ermenistan vizesini sınır kapısında alabiliyorsunuz. Araç için gerekli belgeleri ve daha fazla bilgi için ilgili kurum olan TURİNG web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  • Merhaba Mehmet Bey,

   Yeşil pasaport sahipleri ne yazık ki sınır kapısından vize alamıyor. İlgili elçiliklerden veya İnternet üzerinden vizenizi alabilirsiniz. Anca bilmenizi isterim ki; yeşil pasaport sahiplerinin ikinci pasaport alma hakları vardır. Dolayısıyla ikinci alternatif ise Umuma Mahsus (bordo) pasaport alarak Ermenistan sınırında vizenizi alıp ülkeye giriş yapabilirsiniz.

  • Gürcistan ve Azerbaycan’da otostop kültürü biliniyor. Ancak az da olsa Rusya’dan etkilenme var. Şöyle ki; araç şoförleri ilk olarak sizden para talep edebilirler ancak gezginim ve otostopla geziyorum derseniz sonrasında araca binebiliyorsunuz.

   Fakat Ermenistan’da otostop hiç denemedim ve malum iki ülke arasındaki soğukluk nedeniyle Türk olduğunuzu öğrenirlerse bir ihtimal problem çıkarmak isteyen milliyetçiler olabilir. Zaten Gürcistan Sadakhlo Sınır Kapısından Erivan’a pek fazla bir mesafe yok. Paylaşımlı taksilerle uygun fiyatlara ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.