Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Ermenistan’a seyahat etmeyi düşünen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise, sınırda vize alamadıklarından dolayı, Ermenistan gezisi öncesi diplomatik temsilciliklerden mutlaka Ermenistan vizesi almaları gerekiyor.

Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Ermenistan vizesi için ilk seçenek çevrimiçi vize başvurusudur. Bu yöntem her ne kadar zahmetsiz görünse de bazen sorunlar çıkabiliyor. Nitekim, bu içeriği oluştururken kontrol ettiğimde Ermenistan online vize başvuru sayfası her zaman olduğu gibi yine hata veriyordu.

Ermenistan Online Vize Başvurusu – https://evisa.mfa.am/

Ermenistan Online Vize Başvurusu

Söz konusu ilgili linke tıkladığınız zaman karşınıza vize başvurusu için bir sayfa gelecek. Buradan ‘Apply for E-visa’ ibaresinin olduğu butona tıklayın ve açılan sayfadan pasaport seçeneğini ve ülke kısmından Türkiye’yi seçerek devam edin. Bu kısımda e-mail adresinizi girmeniz için yeni bir alan açılacak.

Ermenistan Vize Başvuru Öncesi

Bu alana da e-mail adresinizi yazdıktan sonra komfirmasyon e-postası alacaksınız.

Ermenistan Vizesi Mail Onayı

Gelen maili onaylayın…

Ermenistan Vizesi Mail Onaylama Süreci

Ermenistan vize başvurunuz öncesi komfirmasyon maili spam klasörüne düşebilir. Kontrol etmeyi unutmayın.

Gelen maili onayladıktan sonra artık vize başvurunuz için detaylı bilgileri girmeniz için yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

Ermenistan Vizesi Başvuru Detayları

Bu kısmı eksiksiz, hatasız doldurmalısınız. Sizden istenen tüm bilgileri doldurduktan sonra bir sonraki sayfada ise Ermenistan seyahatinizin amacı ve seyahat sürenizi belirtmeniz istenecek. Bu aşamayı da geçtikten sonra Ermenistan vize başvurunuz için beyan ettiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol edip onaylamanız gereken sayfaya yönlendirileceksiniz. Tüm bilgileri eksiksiz, hatasız doldurduğunuza emin olduktan sonra onay verip son adım olan vize başvuru ücreti için ödeme sayfasına gelebilirsiniz.

Kredi kartınız ile ödeme yaparak Ermenistan vize başvurunuzu onaylayın. Onay sonrası sistem size bir takip numarası atıyor. Ardından 2 iş günü içerisinde vize başvurunuz sonuçlanıyor. Vize başvuru durumunuzu da yine ilk fotoğrafta belirttiğim kısımdan kontrol edebilirsiniz.

Ermenistan çevrimiçi vize başvurunuz esnasında bilgisayarınızda mutlaka istenilen ölçü ve formatta bir fotoğraf bulundurun.

Ayrıca Okuyun: Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Ermenistan Sınır Kapısından Vize Alımı

Ermenistan vizesi için bir diğer alternatif de kara sınır kapısından vize alımıdır. Tiflis üzerinden Ermenistan’a olan seyahatlerde ilgili ülkenin sınır kapısında (Bagratashen) basit bir şekilde vizenizi alabilirsiniz. Görevli memurdan Ermenistan vize başvuru formunu talep ettikten sonra istenen bilgileri giriniz. İkamet adres kısmına ise Envoy Hostel yazabilirsiniz. Ben orayı boş bırakmıştım fakat görevli polisin Envoy Hostel yazdığını gördüm. Ermenistan seyahatim öncesi yaptığım araştırmalarda da sırt çantalı gezginlerin konaklama adreslerinin Envoy Hostel olduğunu okumuştum. Sınırdan 10 Dolar karşılığında Ermenistan vizesini alabilirsiniz. Sınır kapısında yapacağınız vize başvurusunda fotoğraf istemiyorlar.

Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Belirtmemde fayda var, gerek çevrimiçi Ermenistan vize başvurusunda gerekse kara sınır geçişinde herhangi bir olumsuz süreç yaşamıyorsunuz. Siyasi veya Soykırım meselesi yüzünden Ermenistan’a girişlerde herhangi bir tedirginlik havasına kapılmayın. Bu yönde bir soru sormuyorlar. Kendim, Ermenistan vize başvurusunda ve Ermenistan kara sınırını geçerken herhangi bir olumsuz süreçle karşılaşmadım. Hatta benden sonra da Ermenistan’a giden arkadaşlarım oldu ve onlar da herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadılar. Tabi yola çıkmadan önce her zaman yaşanabilecek kötü senaryolara karşı da hazırlıklı olmalı ve yola öyle çıkmalıyız.

Konu ile alakalı “Türk Pasaportu İle Ermenistan’a Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımı da mutlaka okuyun.

Ermenistan vizesi hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için buradayım.

14 YORUM YAZILMIŞ

 1. İyi Günler Fatih Bey,

  Azerbaycan’da okuyorum. Azerbaycan’a bir çok kez giriş çıkış yaptım. Ermenistan’a girersem sonrasında Azerbaycan’a girebilir miyim?

 2. Çok yararlı bir yazı olmuş teşekkür ederim. Ermenistan e-vizesine yanlış belgelerle başvurdum. Nasıl iptal edebilirim? Eğer iptal edemezsem muhtemelen otel ya da kalacak yer adresi olmadığı için vize reddi verecek. Vize reddi almam ileride tekrar vize almama ve Ermenistan’a girmeme sorun olur mu?

  • Merhaba Ramis Bey,

   E-vize başvurusunda size sistem bir başvuru numarası ataması gerek. Bu başvuru numarası ile yine aynı site üzerinden giriş yapıp iptal edebiliyorsunuz diye biliyorum. Ermenistan’a Tiflis üzerinden giriş yapabiliyorsunuz. Vize reddi aldığınızda elbette sorun olabilir.

  • Merhaba Savaş,

   Gürcistan-Ermenistan (Bagratashen-Sadakhlo) sınırı Pazar günleri açık ve vize alabilirsin. Ancak, arabayla yurt dışı seyahati için bazı prosedürler var. Bu bilgiyi de en sağlıklı TURİNG kuruluşundan edinebilirsin.

  • Merhaba,

   Zaman ayırıp bizleri aydınlattığınız için teşekkürler. Benim sorum; kendi aracımla Tebriz (İran)’den karayoluyla Ermenistan’a nasıl geçebilirim? Vizeyi kapıda almak mümkün mü? Ayrıca, araç için gerekli belgeler nelerdir?

   • Merhaba Bekir Bey,

    Aracınızla yurt dışına çıkmak için bazı gerekli prosedürler vardır. Ayrıca sınır kapısında ödemeniz gereken depozito ücreti bulunmaktadır. İran-Ermenistan arası sınır geçişi yapılabilmektedir. Ermenistan vizesini sınır kapısında alabiliyorsunuz. Araç için gerekli belgeleri ve daha fazla bilgi için ilgili kurum olan TURİNG web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  • Merhaba Mehmet Bey,

   Yeşil pasaport sahipleri ne yazık ki sınır kapısından vize alamıyor. İlgili elçiliklerden veya İnternet üzerinden vizenizi alabilirsiniz. Anca bilmenizi isterim ki; yeşil pasaport sahiplerinin ikinci pasaport alma hakları vardır. Dolayısıyla ikinci alternatif ise Umuma Mahsus (bordo) pasaport alarak Ermenistan sınırında vizenizi alıp ülkeye giriş yapabilirsiniz.

  • Gürcistan ve Azerbaycan’da otostop kültürü biliniyor. Ancak az da olsa Rusya’dan etkilenme var. Şöyle ki; araç şoförleri ilk olarak sizden para talep edebilirler ancak gezginim ve otostopla geziyorum derseniz sonrasında araca binebiliyorsunuz.

   Fakat Ermenistan’da otostop hiç denemedim ve malum iki ülke arasındaki soğukluk nedeniyle Türk olduğunuzu öğrenirlerse bir ihtimal problem çıkarmak isteyen milliyetçiler olabilir. Zaten Gürcistan Sadakhlo Sınır Kapısından Erivan’a pek fazla bir mesafe yok. Paylaşımlı taksilerle uygun fiyatlara ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.