Ermenistan vizesi nasıl alınır hakkında bilgiler.

Ermenistan’a seyahat etmeyi düşünen umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlar vizeye tabidir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise, sınırda vize alamadıklarından dolayı, Ermenistan gezisi öncesi diplomatik temsilciliklerden mutlaka Ermenistan vizesi almaları gerekiyor.

Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Ermenistan vizesi için ilk seçenek olan çevrimiçi vize başvurusu. Bu yöntem her ne kadar zahmetsiz görünse de sorunlar çıkabiliyor. Nitekim, bu makaleyi yazarken kontrol ettiğimde Ermenistan online vize başvuru sayfası her zaman olduğu gibi yine hata veriyordu.

Ermenistan Online Vize Başvurusu – https://evisa.mfa.am/

Söz konusu ilgili linke tıkladığınız zaman karşınıza vize başvurusu için bir sayfa açılacak. Buradan Apply for E-visa ibaresinin bulunduğu yerden Türkiye’yi seçerek devam edin. Daha sonra sistemin size önerdiği x günlük vize seçeneğini onaylayın. Ardından ziyaret sebebinizi belirterek klasik kimlik bilgilerinizi ilgili forma girin. Son basamak olan ödeme aşamasına geçmeden hemen önce lütfen girmiş olduğunuz bilgileri tekrar bir gözden geçirin. Kredi kartınız ile 30 dolar ücret karşılığında Ermenistan vize başvurunuzu onaylayın. Onay sonrası sistem size bir takip numarası atıyor. Ardından 2 iş günü içerisinde vize başvurunuz sonuçlanıyor.

Ermenistan Online Vize Başvuru esnasında bilgisayarınızda mutlaka istenilen ölçü ve formatta bir fotoğraf bulundurun.

Daha Fazla Okuyun: Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Ermenistan Sınır Kapısından Vize Alımı

Bir diğer yol olan sınır kapısında vize alımı. Tiflis üzerinden Ermenistan’a olan seyahatlerde ilgili ülkenin sınır kapısında basit bir şekilde vizenizi alabilirsiniz. Görevli memurdan Ermenistan vize başvuru formunu talep ettikten sonra istenen bilgileri giriniz. İkamet adres kısmına ise Envoy Hostel yazabilirsiniz. Ben orayı boş bırakmıştım fakat görevli polis kendisi Envoy Hostel yazdığını gördüm. Ermenistan seyahatim öncesi araştırmalarımda da sırt çantalıların konaklama adresinin Envoy Hostel olduğunu okumuştum. 10 dolar karşılığında Ermenistan vizesini alabilirsiniz. Sınır kapısında yapacağınız vize başvurusunda fotoğraf istemiyorlar.

Ermenistan vizesi nasıl alınır hakkında bilgiler.

Belirtmekte fayda var; Ermenistan vize başvurusu veya sınır geçişlerinde herhangi bir olumsuz süreç yaşamıyorsunuz. Soykırım meselesi yüzünden ülkeye girişlerde bir tedirginlik havasına kapılmayın. Bu yönde bir soru sormuyorlar. Ben, Ermenistan vize başvurusunda ve Ermenistan sınırını geçerken herhangi bir olumsuz süreç ile karşılaşmadım.

Ayrıca bir diğer yazım olan Türk Pasaportu İle Ermenistan’a Nasıl Gidilir? yazımı da mutlaka okuyun. Malum Türk pasaportu olunca Ermenistan polisinin tutumu da biraz sancılı oluyor.

Ermenistan vizesi ve gezisi hakkında sorularınız olursa lütfen yorumda bulunun.

Ermenistan’a gittiniz mi veya gitmeyi düşünüyor musunuz?

4 YORUM YAZILMIŞ

    • Merhaba Mehmet bey,

      Yeşil pasaport sahipleri ne yazık ki sınır kapısından vize alamıyor. İlgili elçiliklerden veya İnternet üzerinden vizenizi alabilirsiniz. Anca bilmenizi isterim ki; yeşil pasaport sahiplerinin ikinci pasaport alma hakları vardır. Dolayısıyla ikinci alternatif ise Umuma Mahsus (bordo) pasaport alarak Ermenistan sınırında vizenizi alıp ülkeye giriş yapabilirsiniz.

    • Gürcistan ve Azerbaycan’da otostop kültürü biliniyor. Ancak az da olsa Rusya’dan etkilenme var. Şöyle ki; araç şoförleri ilk olarak sizden para talep edebilirler ancak gezginim ve otostopla geziyorum derseniz sonrasında araca binebiliyorsunuz.

      Fakat Ermenistan’da otostop hiç denemedim ve malum bazı nedenlerden dolayı Türk olduğunuzu da öğrenirlerse bir ihtimal sıkıntı çıkabilir. Zaten Gürcistan Sadakhlo Sınır Kapısı’dan Erivan’a pek fazla bir mesafe yok. Paylaşımlı taksilerle uygun fiyatlara ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.