Ermenistan'a Nasıl Gidilir? Türk pasaportu ile Ermenistan sınır geçişi.

Ermenistan’a nasıl gidilir? Üstelik Türk pasaportu ile! Tiflis gezim sonrası ertesi sabah saat 09.00’da kalkarak önce bir kahvaltı yaptım ve daha sonra hostelin önünden geçen Ortaçalı minibüslerine binerek otobüs terminaline gittim. Tiflis otobüs terminali iki katlı. Üst katı lokanta ve döviz bürolarının olduğu yer. Zemin kat ise şehirlerarası otobüslerin kalktığı yer. Aynı zamanda otobüs biletleri burada satılıyor. İstanbul, Bakü, Moskova ve Erivan’a her gün otobüs seferleri mevcut.

Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Ermenistan'dan Ağrı Dağı Manzarası
Ermenistan’dan Ağrı Dağı manzarası.

Erivan’a giden ilk araca biletimi alıyorum. Yazıhanede Gürcü ve Ermenice bilen personeller çalışıyor. İngilizce veya Türkçe bilen maalesef yok. Eğer bir yardım almak isterseniz Ulusoy ve Metro yazıhanelerinde Türkçe bilen çalışanlar mevcut. Onlar size yardım edeceklerdir. Erivan ulaşımı için 30 Lari bilet ücreti ödedim. Erivan’a hareket saatimiz 11.30. Yolculuk yaklaşık 5 saat sürüyor. Yaklaşık 45 dakika terminalde oyalanarak vakit geçirdim. Bu vakti terminal içerisinde yer alan Türk lokantaları ve bir kahvehanede geçirebilirsiniz.

Bu arada bilginiz olsun olası bir Ermenistan gezisi öncesi Azerbaycan’ı gezin daha sonra Ermenistan’a girin. Azerbaycan devleti, pasaportunda Ermenistan vizesi olanları ne yazık ki ülkeye almıyor. Ancak, bunun tam tersi ilk olarak Azerbaycan’a girerseniz herhangi bir problemle karşılaşmadan Ermenistan’a gidebilirsiniz.

Daha Fazla Okuyun: Tebriz-Bakü Arası Otobüs Yolculuğu (Nasıl Gidilir)

Saat 11.30 olduğunda minibüsteki yerimi aldım. Aracımız tamamen dolmuştu. Benle birlikte dört yabancı turist daha vardı Erivan’a giden. Diğer yolcular Ermeni vatandaşı. Şoförümüz Gürcü. Erivan’a giden araçlar gayet iyi. Biz Mercedes Vito ile gidiyoruz…

Tiflis’ten Ermenistan Sınır Kapısı’na yolculuk 1 saat sürüyor. Yollar gayet bakımlı. Saat 12.20 sularında nihayet Ermenistan Sınır Kapısı’na geliyoruz. İçimi yeni bir ülke görmenin verdiği mutluluk ve heyecan kaplıyor. Eşyalarımızla birlikte araçtan iniyor ve Gürcistan sınırından çıkışımızı yapıyoruz. Türk pasaportumu gören görevli Gürcü polis gülümseyerek “Güle güle” diyordu. Gürcistan sınırını geçtikten sonra yaklaşık bir 200 metre yürüyeceksiniz. Ufak bir köprü ve altından Debed Nehri geçiyor. Gürcistan-Ermenistan sınır kapısı Bagrataşen, Sadakhlo Sınır Kapısı’ndan yapılıyor.


Böldüğüm için özür dilerim. Balkanlar ve Orta Doğu’da yaptığım gezilerden notlar, fotoğraf ve videolar paylaştığım içerikleri ilk okuyan kişi olmak istemez misiniz? O halde bültene abone olun! İstenmeyen (spam) içerikler göndermiyorum, doğrudan gelen kutunuza en yeni içerikler ve gezi ipuçlarını içeren bilgiler gönderiyorum. Teşekkürler!

Instagram – Facebook – YouTube


Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Ermenistan vizesi nasıl alınır hakkında bilgiler.

Nehri de geride bıraktıktan sonra karşımda Ermenistan Sınır Kapısı ve dalgalanan bayrağı beliriyor. Sınır kapısının hemen sol tarafı vize başvuru yeri. Oraya doğru yöneliyor ve vize istediğimi söylüyorum görevli polis memuruna. Kendisi vize başvuru formunu veriyor ve doldurmaya başlıyorum. İkamet adresine Envoy Hostel yazabilirsiniz. Ermenistan Vize Ücreti 10 dolar. Başvuru esnasında fotoğraf istemediler. 2 dakikada vize hazır! 21 günlük vize vermişlerdi.

Online Ermenistan Vize Başvurusu: https://evisa.mfa.am/

Ermenistan vizesi nasıl alınır? Bazı bilmeniz gereken önemli noktalar var. Daha fazla bilgi için aşağıdaki linkten ilgili yazıyı mutlaka okuyun.

Daha Fazla Okuyun: Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır?

Vizeyi aldıktan sonra araçların geçiş yaptığı kapıdan sağ tarafa geçiyorsunuz. Yaya geçişleri ve pasaport giriş damgaları buradan vuruluyor. Pek bir sıra yok. Birkaç tır şoförü ve biz yolcular. Yaklaşık beş dakika bekledikten sonra sıra bana geliyor ve pasaportumu görevli polis memuruna uzatıyorum. T.C ibaresini gören polis memuru kafasını kaldırıp şöyle bir süzüyor beni. İçimden, tamam dedim başlayacak soru sormaya şimdi diye geçiriyorum. Bilgisayardan bilgileri kontrol ederken tekrar başını kaldırıp bana baktı. Ve nitekim bu esnada başladı soru sormaya. Azerbaycan’a neden gittiniz, Ermenistan’a neden geldiniz ve kaç gün kalacaksınız diye üç soru sordu. Gezmek için geldiğimi ve iki gün kalacağımı ifade ettim kendisine. Pasaportumu tekrar kontrol etti ve nihayet giriş damgasını pasaportuma çat! diye vurdu. Pasaportumu alan ben olay mahallinden hızlıca uzaklaşarak Ermenistan topraklarına adımımı attım. 🙂

Yani öyle risk teşkil eden bir şey yok aslında. Ya da bana mı iyi bir polis denk geldi?

Efsanelere kulak asmayın. Gönül rahatlığı ile Ermenistan’a gidin ve başkent Erivan başta olmak üzere diğer şehirlerini gezin. Soykırım hakkında hiçbir soruya maruz kalmayacaksınız. Üstelik Ermenistan vizesi almanız da son derece basit ve ucuz.

Ermenistan’a Tiflis ve Tebriz üzerinden gidebilirsiniz. Aşağıdaki linkten Ermenistan’a nasıl gidilir üzerine farklı alternatif yolları anlattım. Mutlaka okuyun ve rotanızı öyle planlayın.

Daha Fazla Okuyun: Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Ermenistan Gezisi

Artık Ermenistan topraklarındayım. Diğer yolcularda giriş işlemlerini hallettikten sonra bizi bekleyen minibüsteki yerlerimizi tekrar alıyoruz. Yaklaşık dört saat süren bir yolculuk bekliyor bizi. Ermenistan sınırını geçtikten sonra her şey bir anda değişiyor. Uçsuz bucaksız bozkır alanlar, metruk evler ve eski model araçlar. Fakat özellikle belirtmeliyim ki sınır geçişinden sonra başlayan muhteşem bir doğa ve dağ manzarası yolculuğunuzu son derece keyifli hale getirecektir. Mayıs ve Eylül ayları Ermenistan gezisi için en ideal mevsim. Bu aylarda yapacağınız karayolu ile Erivan seyahati yemyeşil vadileri ve dağ manzaralarını beraberinde getiriyor.


Ermenistan’ı gezmeyi düşünüyorsanız veya yalnızca ülke hakkında daha fazla yazı okumak istiyorsanız, bu konuda başka neler yazdığıma bir bakın!

***

Ermenistan gezisi mi planlıyorsun?

Ermenistan hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bana sorabilirsin. Ermenistan şehirleri gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama, eğlence ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerim ile Ermenistan gezini planlaman için sana yardımcı olabilirim!

***

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor! Ayrıca 20.000’den fazla seyahat tutkununun bir arada olduğu sosyal medyada seyahat güncellemeleri ve daha fazla resimli ve videolu paylaşımlarım için beni InstagramFacebook ve YouTube‘da takip edin! Yeni yayınları kaçırmak istemiyorsanız bültene abone olun.

Değerlendirme Yazısı
Türk Pasaportu İle Ermenistan'a Nasıl Gidilir?

18 YORUM YAZILMIŞ

 1. Sevgili kardeşim merhaba,

  Bugünlerde acil ihtiyacım olan ve Dersim’den nasıl Ermenistan’a gidebileceğim konusudur. Gürcistan üzeri gidebilirsiniz demişsiniz. O halde Gürcistan’a otobüsle Artvin’den mi bineceğim? Nasıl kolay ve uygun fiyata gidebiliriz. Uçak aktarmalı çok pahalıdır.

  • Merhaba Hüseyin bey,

   Tunceli’den Trabzon’a, Rize veya Hopa’ya otobüsle gelebilir ve buradan Gürcistan’ın Batum şehrine giden otobüslere binerek ilk durak olan Batum’a varabilirsiniz. Ardından Batum’dan Tiflis’e yine otobüsle gelebilir, Tiflis’ten Erivan’a giden araçlara binerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Tek ulaşım alternatifi budur. Biraz yorucudur ancak maliyetlidir.

 2. Merhaba Fatih Bey,

  Ben Eylül ayında İstanbul-Erivan uçağı ile Ermenistan’a gitmeyi planlıyorum. Bu şekilde nasıl giriş yapabilirim? Sizin yazdığınız gibi vize vermiyorlarsa havaalanında?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Evrim bey,

   Ermenistan Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Eğer karayoluyla Tiflis üzerinden Ermenistan’a girmeyi düşünürseniz 10 Dolar ücret ile sınır kapısında vize alabilirsiniz. Havayoluyla gidecekler için öncesinden Ermenistan vizesi alınması gerekiyor. İstanbul-Tiflis uçuşu yapabilir ve kalan yolu karayoluyla gidebilirsiniz. Böylece sınırdan vizenizi aynı gün alabilirsiniz.

 3. Merhaba,

  Ağrı’da yaşıyorum. Ermenistan bize yakın. Iğdır Veya Kars’taki sınır kapısından gidebilme imkanı var mı?

  • Merhaba Davut,

   Ne yazık ki Türkiye-Ermenistan arası işleyen herhangi bir kapı bulunmamakta. Olan sınırlarda karşılıklı olarak kapalı. Ancak İran’dan Bileh Savar üzeri veya Gürcistan’dan Batum-Tiflis yolunu izleyerek Ermenistan’a giriş yapabilirsin.

    • Merhaba Atilla bey,

     Yeşil pasaport sahipleri ne yazık ki Ermenistan vizesi alamıyorlar. Bu yüzden ikinci bir pasaport (bordo) çıkarmanız gerekiyor. Daha yeni Ermenistan’dan dönen yeşil pasaportlu yazarımız Sayın Veli Yalçın’ın kaleme aldığı “Erivan Gezi Rehberi” yazısını okumanızı tavsiye ederim. O yazıda detaylı tüm bilgiler mevcuttur.

 4. Merhaba ben Ahmet,

  Gürcistan’dan Ermenistan’a geçerken sınırda Gürcü polisi pasaportunuzla veya kimliğinizle ilgili bir işlem yapıyor mu? Malum Gürcistan’a kimlik ile giriyoruz yani Gürcistan’a nasıl girdiğinle alakalı bir işlem yapıyor mu? Yoksa sadece pasaporta bakıp geçiyor mu?

  • Merhaba Ahmet,

   Gürcistan’a girişte nasıl karşılanıyorsan, çıkışta da o şekilde uğurlanıyorsun. Sonuçta Türk vantandaşlarına vizesiz ve kimlikle girilebilen bir ülke. Dolayısıyla herhangi bir sorunla karşılaşmazsın. Aynı şekilde Ermenistan’dan tekrar Gürcistan’a girerken de bir problemle karşılaşmazsın.

   • Çok teşekkür ederim Fatih bey. Yani Gürcistan’a kimlikle girip oradan Ermenistan’a pasaportla devam edebiliyoruz bu durumda.

    • Rica ederim Ahmet bey. Evet aynen o şekilde. Zaten Gürcistan-Ermenistan sınır geçişi esnasında kapıdan 10 USD karşılığında Ermenistan vizenizi de sorunsuzca alabiliyorsunuz. Yine aynı kapıdan çıkış yapıp Gürcistan üzeri Türkiye’ye dönebilir veya İran’a açılan kapı ile vizesiz İran gezisi yapabilirsiniz.

  • Merhaba Ali,

   Havaalanından vize alımı yok. Ermenistan temsilcilikleri veya kara sınır kapılarından vizenizi temin edebilirsiniz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.