Ermenistan'a Nasıl Gidilir?

Ermenistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize isteyen bir ülkedir. Ermenistan’a gitmeden önce vize almak için iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan ilki çevrimiçi Ermenistan vizesi başvurusu. İkinci yol ise Tiflis’ten Ermenistan’a karayolu ile gidecekler için sınır kapısında alınan vizedir. Sınır kapısından 20 Dolar karşılığında Ermenistan vizesi alabiliyorsunuz.

Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Uçak İle Türkiye’den Ermenistan’a Seyahat

Ermenistan’a ulaşımınızı havayolu, karayolu veya demiryolu ile sağlayabiliyorsunuz. Ermenistan milli havayolları olan Armavia ile İstanbulErivan arasında düzenli uçuş seferleri gerçekleşmekte. İstanbul Yeni Havalimanı’ndan kalkan Ermenistan uçağı yaklaşık 1,5 saat sonra Erivan, Zvartnots Uluslararası Havalimanı’na iniş yapıyor. Dilerseniz İstanbul-Tiflis arası ulaşımınızı havayolu ile sağlayabilir ve Tiflis’ten Ermenistan’ın başkenti Erivan’a karayolu ile geçebilirsiniz. Böylece Ermenistan vizesi için sınır kapısından başvurunuzu da yapmış olursunuz.

Ayrıca Okuyun: Erivan Gezi Rehberi

Tren İle Ermenistan’a Seyahat

Demiryolu ulaşımı ise Tiflis-Erivan arası çalışan gece trenleri ile mümkün. Tiflis’ten gece kalkan tren sabah saatlerinde Erivan’a ulaşmış oluyor.

Araba İle Ermenistan’a Seyahat

Ticari taksilerle de Tiflis’ten Erivan’a ulaşabilirsiniz. Paylaşımlı bir şekilde sağlanan bu ulaşım türü dört yolcunun bir araya gelerek yaptığı alternatif bir ulaşım şeklidir. 65 Lari karşılığında taksi ile Erivan’a gidebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Tiflis, Ortaçalı Otobüs Terminali’nden kalkan dolmuşlar ile Erivan’a gitmek. Tiflis-Erivan arası çalışan dolmuşların kişi başı ücreti 50 Lari. Yalnız dolmuş tam olarak dolmadan eksik bir yolcu dahi olsa yola çıkmıyor. Bu da bekleme sürenizi biraz arttırabiliyor.

Ben, 2015 Temmuz ayında Ermenistan’a yapmış olduğum seyahatte Tiflis’ten dolmuşa binerek Erivan’a ulaşmıştım. Araçlar gayet iyi ve konforluydu. Dolmuş ile yapılan seyahat yaklaşık beş saate yakın sürüyor. Tiflis’ten yola çıkan dolmuş yaklaşık bir saat sonra Ermenistan sınır kapısına geliyor. Tiflis’ten sınır kapısına kadar olan yollar gayet bakımlı. Fakat sınır kapısından geçiş yaptıktan sonra Ermenistan sınırlarına girdiğiniz andan itibaren yolların bakımsız, evlerin metruk ve araçların eskimiş olduğunu fark ediyorsunuz. Gözün alabildiğine yemyeşil alanlar, vadiler ve bir bütün olan doğal manzaralar burada kendini hemen gösteriyor. Olağanüstü bir doğa ve dağ manzarası eşliğinde Erivan yolculuğu yapıyor olacaksınız. Ermenistan’a gitmek için en ideal zaman Mayıs ve Haziran ayları olacaktır. Bu aylarda gerçekleştireceğiniz bir Ermenistan karayolu seyahati beraberinde muhteşem bir doğa manzarasını sizlere sunacaktır.

Otobüs İle İstanbul’dan Ermenistan’a Seyahat

İstanbul’dan Ermenistan’a otobüs ile seyahat etmeyi düşünürseniz Laleli-İstanbul Emniyet Garajından otobüsler Karadeniz sahil yolu üzerinden Batum-Tiflis-Erivan rotasını izleyerek Ermenistan’a gidiyor. İstanbul’dan hareket eden otobüs, Karadeniz sahil yolunu takip ederek Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a giriş yapıyor ve buradan sırasıyla Batum, Kutaisi, Gori ve Tiflis şehirleri üzerinden Erivan’a ulaşıyor. Bu yolculuk kırk saate yakın sürüyor. İstanbul-Erivan otobüs bilet fiyatı ise 60-80 Dolar civarında bir ücrete sahip.

Türk Pasaportu İle Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Unutmayın, ilk olarak Azerbaycan’a giriş yapın, daha sonra Ermenistan’a gidin. Eğer ilk olarak Ermenistan’a giriş yaparsanız, Azerbaycan, pasaportunda Ermenistan vizesi olan kişileri ülkeye almıyor.

Ermenistan sınırında yaşadıklarım ve sınır kapısında Ermenistan vize alımı hakkında detaylı bilgiler verdiğim “Türk Pasaportu İle Ermenistan’a Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımı da mutlaka okuyun.

Ermenistan’a Ne Zaman Gidilir?

Dört mevsim ziyaret edilebilen Ermenistan’a yılın herhangi bir ayında gidebilirsiniz. Neredeyse her ay Ermenistan’da geleneksel ve uluslararası bayramlar, çeşitli festivaller, etkinlikler ve sergiler düzenlenmekte.

Ermenistan Para Birimi

Ermenistan’ın milli para birimi Dramdır. Alışveriş merkezlerinde, restoranlarda, süpermarketlerde ve diğer tüm yerlerde yalnızca Dram ile ödeme yapabilirsiniz. Başkent Erivan’da her yerde döviz büroları bulunmakta. Oteller, restoranlar ve süpermarketler kredi kartlarını kabul ediyorlar. Erivan hariç diğer şehirlerin merkezindeki caddelerde de ATM yerleri bulabilirsiniz.

Ermenistan’da İletişim ve İnternet Bağlantısı

Ermenistan’da yüksek kaliteli mobil iletişim hizmeti sunulmakta. Buna ek olarak, ücretsiz yüksek hızda Wi-Fi bağlantısını Erivan’da parklar, otobüs durakları, metro ve hatta toplu taşıma araçlarında bulabilmeniz mümkündür.

Son olarak, Ermenistan’a gitmeden önce en güncel bilgiler için Dışişleri Bakanlığı’mızın “Ermenistan’a seyahat edecek Türk vatandaşlarının dikkatine” başlıklı yayınlamış olduğu bildirinin okunmasını salık veririm.

Ermenistan hakkında daha fazla bilgi, Ermenistan vizesi, ulaşım, yeme-içme, alışveriş vb. konularda merak ettiklerinizi yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

44 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba Fatih Bey,

  Kendi aracımızla Aktaş Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a girip oradan Erivan’a gitmek istiyoruz. Bu mümkün mü? Sınırda vize alabilir miyiz? Yoksa önceden e-vize almak mı lazım? Güvenli bir yolculuk olur mu?

  • Merhaba Kurtuluş Bey,

   Aktaş Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a giriş yapabilirsiniz. Ermenistan’a giriş için kapıda vize alınabiliyor. Özellikle Gürcistan’da çok sıkı trafik kuralları işlemekte. Kendi aracınızla yurt dışına çıkmak için ise bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Detaylı bilgileri Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu resmi internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

 2. Şu an hiçbir şekilde Erivan’a dolayısıyla Ermenistan’a gitmenizi önermiyorum. Gümrük geçişlerinde her noktanız defalarca aranıyor. Bekletiliyorsunuz ve aşağılanıyorsunuz. Sebebi ise Azerbaycan’ın Karabağ’ı tekrar geri alması nedeniyle Türklere karşı pozisyon almış olmaları.

 3. Fatih Bey merhaba,

  Tiflis üzerinden kendi aracımız ile Erivan’a geçtikten sonra Türkiye’ye dönüşü Gürcistan üzerinden mi yapmak zorundayız? Erivan’dan Iğdır’a geçebiliyor muyuz?

  • Merhaba Zafer Bey,

   Türkiye-Ermenistan sınır kapıları siyasi nedenlerden dolayı uzun süredir kapalı ve işlemiyor. Bu yüzden Ermenistan’a giriş ve çıkışı yine Tiflis Sadakhlo Sınır Kapısı üzerinden yaparak Gori, Kutaisi ve Batum rotasını izleyerek Artvin Sarp Sınır Kapısı’ndan yurda giriş yapabilirsiniz.

 4. Fatih Bey selam,

  Ben iş amaçlı gitmek istiyorum. Tavsiye eder misin? Mesleğim restorancılık. Nasıl bir işlem yapmam gerek?

  Teşekkür ederim şimdiden.

  • Merhaba Salih Bey,

   Açıkçası Ermenistan’ı iş amaçlı tavsiye etmem. Ülke yalnızca Erivan’dan ibaret. Diğer şehirleri ise bizdeki Doğu Anadolu şehirleri gibi küçük ve istihdam olanakları yok. Erivan’da ise bir Türk olarak istihdam edilmeniz az ihtimal. Gıda sektörü üzerinde vizesiz ülkeler olan Balkan şehirlerini bir araştırmanızı öneririm.

 5. Merhabalar,

  Ben bir üniversite öğrencisiyim. En fazla 2 gecelik bir Erivan gezisi planlıyorum. Konaklama hariç ne kadar bir bütçe ayırmam gerekiyor? Birde eğer hatırınızdaysa Tiflis-Erivan otobüsünün fiyatını öğrenebilir miyim?

  • Merhaba Berkay,

   2 günlük bir Erivan gezisi için 70-100 Dolar sana yeterli olacaktır. Öğrencisin ve anladığım kadarıyla sırt çantalı gezgin olarak gezeceksin. Eğer öyleyse daha az rakamlara da bu geziyi tamamlayabilir ve Türkiye’ye cebinde tasarruf ettiğin Dolarlar ile tekrar dönebilirsin. Erivan’da zaten ulaşıma ihtiyacın olmayacak. Gezilecek yerler ise hepsi yürüme mesafesinde. Konaklamayı da Envoy Hostel’de yapabilirsin. Gecelik ücreti 10 Dolar bandında. Yeme-içme ve Erivan-Tiflis ulaşımı için100 Dolar yeter de artar.

   Tiflis-Erivan dolmuş ücreti 30 Lari. Ermenistan vizesini de 10 Dolar karşılığında sınır kapısında alabilirsin. Tiflis veya Erivan hakkında daha fazla sormak istediğin bir şey olursa yine buradan yazabilirsin.

   Şimdiden keyifli geziler dilerim.

 6. Fatih Bey,

  Öncelikle iyi akşamlar. Mart ayı gibi Ermenistan’ı ziyaret etmek istiyorum. Elinize sağlık bu sitede ve daha başka sitelerde çeşitli yazılar okudum ancak yanıt bulamadığım kritik bir soru var. Bir hafta, konaklama hariç olmak üzere, ne kadar bir bütçe gerekir? Yemek, eğlence, gezmek için.

  Şimdiden çok teşekkür ederim!

  • Merhaba Dağlar Bey,

   İyi akşamlar. Konaklama ve ulaşım hariç 1 haftalık bir Ermenistan gezisi için yaklaşık 300 Dolar cebinizde olması yeterli olacaktır. Daha az da olabilir ancak orada kafanız rahat etmesi açısından cebinizde nakit olması her açıdan iyi olacaktır. Ermenistan hakkında sormak istediğiniz başka sorular olursa yine buradan yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 7. Merhaba,

  Hepimiz aynı şeyleri soruyoruz kusura bakmayın ama emin olmak için ben de soracağım.. Biz Ermenistan’a gideceğiz ama Gürcistan bileti daha ucuz, o yüzden Gürcistan bileti alıp Gürcistan’a insek, oradan kendimiz otobüse binsek, bunun için de Gürcü vizesi gerekiyor mu? Ve havaalanı yakınından Ermenistan otobüsü kalkıyor mu? Teşekkürler.

  • Merhaba Sinem Hanım,

   Estağfurullah ne kusuru. Sizlere yardımcı olmak için buradayım ben. Gürcistan, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Dolayısıyla gönül rahatlığı ile Tiflis’e uçabilir ve buradan da Erivan’a geçebilirsiniz. Ancak, ne yazık ki Erivan’a giden araçlar havaalanına yakın değil. Şehir merkezine gelip Ortacala Terminali’ne gitmeniz gerekiyor. Erivan araçları buradan kalkmakta.

 8. Merhabalar,

  Öncelikle harika anlatmışsınız, teşekkür ederim. Ben Azerbaycan’dan Ermenistan’a geçmek istiyorum. Azerbaycan’dan tekrar Gürcistan’a geçip, oradan Ermenistan’a geçmek istemiyorum. Direkt Azerbaycan’dan dolmuş, otobüs, tren ile Ermenistan’a geçmek istiyorum. Hatta vizemi de kapıda alabilirim. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında Fatih Bey?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Ayça hanım,

   Değerli görüşünüz için teşekkür ederim… Ne yazık ki Azerbaycan’dan Ermenistan’a direkt olarak bir ulaşım söz konusu değil ve açık herhangi bir sınır kapısı da yok. Malumunuz yıllardır süregelen Dağlık Karabağ sorunu ve siyasi gerilimler bu iki komşu ülkeyi birbirine hiç yakınlaştıramadı. Dolayısıyla önünüzde iki seçenek bulunuyor. İlki kısa yol olan Tiflis’ten Ermenistan’a girmek, ikincisi ise Tebriz üzeri Ermenistan’ın güneyinden girerek kuzeye Erivan’a ulaşmak olacaktır.

   Ermenistan hakkında daha fazla sorularınız olursa yine buradan yazabilirsiniz.

  • Merhaba Mehmet Ali Bey,

   İran üzerinden Ermenistan’a geçebilirsiniz. Bunun için Norduz Sınır Kapısı’nı kullanmanız gerekiyor. Sınır geçişi esnasında Ermenistan vizesi almanız gerekiyor. Ermenistan vizesi için site içerisinde yer alan ilgili yazıyı okuyabilirsiniz. Sınırı geçtikten sonra Agarak merkezine gidin ve oradan Erivan’a giden dolmuşlara binerek ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

 9. Fatih Bey merhaba,

  Öncelikle detaylı anlatımlarınız için çok teşekkür ederiz.

  Biz 2 arkadaş Ankara-Batum-Tiflis-Erivan-Tebriz seyahati yapıp döneceğiz. 18.08.2018 tarihinde başlayacağız seyahatimize. Sorularıma vermiş olduğunuz cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum şimdiden.

  1. Ankara’dan aracımız ile geleceğiz Sarp Sınır Kapısına kadar. Sarp Sınır Kapısında ücretli de olsa GÜVENLİ otopark var mıdır? Yaklaşık 5-6 gün boyunca yukarıda yazdığımız yerleri gezeceğiz çünkü.
  2. Erivan’a yazmış olduğunuz gibi gitmeyi düşünüyoruz. Ermenistan sınır kapısında kesinlikle vize alabiliyoruz değil mi?
  3. Erivan’dan Tebriz’e nasıl geçebiliriz?
  4. Tebriz’de görülmesi gereken, sizin tavsiye edebileceklerinizi paylaşır mısınız?

  Şimdiden çok çok teşekkür ediyorum. Sevgi ile kalın.

  • Merhaba Esat Bey,

   Rica ederim… Umarım yazdıklarımla sizlere faydalı olabiliyorumdur.

   1. Sarp Sınır Kapısı’nda bir otoparkın olduğunu biliyorum ancak ücretli mi yoksa ücretsiz mi inanın onu bilmiyorum. Eğer tedirgin olacaksanız sınıra yakın Kemalpaşa ya da Hopa’da ücretli otoparka çekebilirsiniz aracınızı. En azından siz yoldayken kafanız rahat etmiş olur.
   2.Evet. Sadakhlo Sınır Kapısı (Gürcistan-Ermenistan) sınır kapısında vizeyi alabilirsiniz. Kalacak yere Envoy Hostel yazabilirsiniz.
   3. Ermenistan’dan İran’a (Agarak-Norduz) sınır kapısından giriş yapabilirsiniz.
   4. Tebriz ve diğer İran şehirlerinde gezilecek tüm yerleri site içerisinde yer alan içeriklerden okuyabilirsiniz.

   Başka sorularınız olursa hiç çekinmeden yazınız. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

   Sevgi, selamlarımla.

 10. Merhaba,

  Size sorum olacaktı. Bizim paramızla Ermenistan’da rahatça eğlenebilir miyiz bu ne kadarla mümkün? Ve otobüsle direkt Ermenistan var mı? Azerbaycan’a girip Ermenistan’a gidiş hakkında bilgi verir misin? Teşekkürler.

  • Merhaba Ali,

   Ermenistan’a dolar ya da euro ile gitmeniz daha iyi olacaktır. Türk Lirası’nın Dram karşısında bir değeri pek fazla yok. İstanbul, Emniyet Garajından Ermenistan’ın başkenti Erivan’a Gürcistan üzerinden direkt giden otobüsler var. Son olarak evet ilk olarak Azerbaycan’a girip daha sonra Ermenistan’a giriş yapabilirsiniz. Ancak, bunun tam tersi ne yazık ki mümkün değil. Ermenistan vizesini de sınır kapısında 10$ karşılığında temin edebilirsin.

 11. Ermenistan’a gitmek ile ilgili herkes yalan yanlış bir şeyler yazıyor. Bu yazı gerçekten çok açıklayıcı olmuş. Giden birinin ağzından dinlemesi de ayrı bir güven verici. Teşekkürler yazı için. Olası bir Ermenistan seyahatimde ilk danışacağım blog burası.

  • Merhaba Serkan,

   Geri bildirim için teşekkür ederim. Ermenistan hakkında merak ettiğin bir şeyler olursa mutlaka yine buradan yorum yazarak bana sorabilirsin. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

   Sevgiler.

   • Merhaba abi,

    İsmim Nihad ve Azerbaycanlıyım. Ermenistan’a geçerek Karabağ’a sorunsuz bir şekilde gidebilir miyim? Vatandaşlığımı mı değiştireyim ne yapayım? Detaylı anlatır mısınız?

    Şimdiden teşekkürler.

    • Merhaba Nihad,

     Ermenistan’ın Azerbaycan vatandaşlarını ülkeye aldığını biliyorum ancak özel bölge olan Dağlık Karabağ’a alırlar mı inan hiçbir bilgim yok. Dilersen kendi devlet kurumlarından bu bilgiyi bir araştır.

 12. Merhaba,

  Ben kısa süreliğine Ermenistan’a gitmek istiyorum. E-visa alıp gideceğim, Tiflis üzerinden değil. Ermenistan’a gireceğim zaman pasaportuma vize basılacak mı ben Erivan’da İngilizce ile rahat bir şekilde iletişim kurabilir miyim?

  • Merhaba Oğuzhan,

   Evet, Ermenistan’a iner inmez pasaport kontrolünden geçip deftere giriş mührü basılacaktır. İngilizce ile Erivan’da rahatlıkla iletişim kurabilir, alışveriş ve konaklamanızı yapabilirsiniz.

   Ermenistan hakkında başka sorularınız varsa yine buradan yazarak bana sorabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 13. 5 Arkadaş Kars’tan Ermenistan’a gitmeyi düşünüyoruz.

  Toplu halde bir sorun çıkar mı?
  Ermenistan vize problemi yaşar mıyız?
  Sınırda bekleme süresi ne kadar?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılar.

  • Merhaba Zülfikar Bey,

   Toplu bir şekilde Ermenistan’a gitmenizde herhangi bir problem olmayacaktır.
   Ermenistan vizesini Tiflis üzerinden giderek kapıda 10$ karşılığında alabilirsiniz.
   Sınırda bekleyeceğiniz süre 30 dakika civarıdır.

   Ermenistan hakkında başka sorularınız olursa her zaman yazabilirsiniz.

 14. Fatih Bey, öncelikle tebrik ederim yazılarınızı büyük zevkle takip ediyorum. Bir sorum olacak. Ermeni asıllı Türk vatandaşıyım. Ermenistan bizden de vize istiyor mu? Bir de ben batı Ermenicesi biliyorum onlar doğu Ermenicesi konuşuyormuş. Bilginiz var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar,

   Teşekkür ederim. Yazılarım faydalı olabiliyorsa ne mutlu bana. X ülke asıllı Türk vatandaşlarının o ülkeyle olan bağını belgelemesi gerekir. Ermenistan vatandaşlık kimliğiniz var mı? Size önerim Ermenistan Başkonsolosluğu, İstanbul birimini arayıp daha detaylı ve sağlıklı bilgi almanız yönünde olacaktır. Edindiğim bilgiye göre evet Ermenistan’da özellikle Erivan gibi ülkenin daha iç kesimleri Doğu Ermenicesi konuşmaktaymış.

   Başka sorularınız olursa yazmanız yeterlidir.

 15. Merhaba efendim,

  2 yıldır Tiflis’e ve Erivan’a gitmek için para biriktiriyorum. 16 yaşındayım. Tek başıma gitsem Tiflis’te ve Erivan’da sorun olur mu? Ermeniler Türk olduğumuzu duyunca ne yapıyor? Helal yemek yiyebileceğim bir yer var mı?

  • Merhaba Yusuf,

   16 yaşında yurt dışına çıkabilmen için ailenin sana veli muvafakat belgesi çıkarması gerekiyor. Tek başına gitmen bir sorun yaratmayacaktır. Erivan’da Türk olman bir şey değiştirmez. Sınırda da polisler Türk olduğun için farklı davranmayacaktır. En azından bizim yaptığımız Erivan seyahatinde böyle bir sorun ile karşılaşmamıştık. Domuz eti hariç tavuk eti veya başka gıda ürünleri tüketebileceğin pek çok çeşit mevcut, aç kalmazsın.

 16. Merhaba Fatih Bey,

  Ben Tiflis’e gidip Tiflis’ten kendi aracımla Erivan’a geçmek istiyorum. Bir ihtimal eşim de katılacak. Acaba yollar güvenli midir ya da sizce sakıncası olur mu? Teşekkürler.

  • Merhaba Şevki Bey,

   Tiflis’ten Erivan’a güvenli bir sürüş keyfi yaşayarak gidebilirsiniz. Sınır kapısında Ermenistan vizenizi 10$ karşılığında alabilirsiniz. Ancak yurt dışı araç triptik belgesi konusunda bilgi sahibi olunuz.

 17. Başkent Erivan merak ettiğim bir şehir. Umarım bir gün görebilirim. Ulaşımda gayet basitmis karayolu ile. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

  • Merhaba Nihat Bey,

   Evet, Türkiye’den Ermenistan’a karayolu ile gitmek gayet basit. Sınırda polisler tarafından herhangi bir soruya da maruz kalmayacaksınız diye ümit ediyorum. Temmuz 2015 de karayolu ile seyahatimde olumsuz bir şey ile karşılaşmamıştım. Umarım en kısa zamanda Ermenistan’a gidersiniz.

   Sevgiler.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.