Ermenistan'a nasıl gidilir? Ermenistan’a ulaşımınızı havayolu, karayolu veya demiryolu ile sağlayabiliyorsunuz. Ermenistan vizesi için online veya sınır kapısında başvuru yapabilirsiniz.

Ermenistan Vizesi

Ermenistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize isteyen bir ülke. Ermenistan’a gitmeden önce vize almak için iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan ilki online Ermenistan vize başvurusu. İkinci yol ise Tiflis’ten Ermenistan’a karayolu ile gidecekler için sınır kapısında alınan vizedir. Sınır kapısından 10$ karşılığında Ermenistan vizesi alabiliyorsunuz.

Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Ermenistan’a ulaşımınızı havayolu, karayolu veya demiryolu ile sağlayabiliyorsunuz. Ermenistan milli havayolları olan Armavia ile İstanbul-Erivan arasında düzenli uçuş seferleri gerçekleşmekte. İstanbul Atatürk Havalimanından kalkan Ermenistan uçağı yaklaşık 1,5 saat sonra Erivan, Zvartnots Uluslararası Havalimanına iniş yapıyor. Dilerseniz İstanbul-Tiflis arası ulaşımınızı havayolu ile sağlayabilir ve Tiflis’ten Ermenistan’ın başkenti Erivan’a karayolu ile geçebilirsiniz.

Ayrıca Okuyunuz: Erivan Gezi Rehberi

Demiryolu ulaşımı ise Tiflis-Erivan arası çalışan gece trenleri ile mümkün. Tiflis’ten gece kalkan tren sabah saatlerinde Erivan’a ulaşmış oluyor.

Ticari taksiler ile de Tiflis’ten Erivan’a ulaşabilirsiniz. Paylaşımlı bir şekilde sağlanan bu ulaşım tipi 4 yolcunun bir araya gelerek yaptığı alternatif bir ulaşım modeli. 45 Lari karşılığında taksi ile Erivan’a gidebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Tiflis, Ortaçalı otobüs terminalinden kalkan dolmuşlar ile Erivan’a gitmek. Tiflis-Erivan arası çalışan dolmuşların kişi başı ücreti 30 Lari. Yalnız dolmuş tam olarak dolmadan eksik 1 yolcu dahi olsa yola çıkmıyor. Bu da bekleme sürenizi biraz arttırabilir.

Ben, 2015 Temmuz ayında Ermenistan’a yapmış olduğum seyahatte Tiflis’ten dolmuşlara binerek Erivan’a ulaşmıştım. Araçlar gayet iyi ve konforlu. Dolmuş ile yapılan seyahat yaklaşık 5 saate yakın sürüyor. Tiflis’ten yola çıkan dolmuş yaklaşık 1 saat sonra Ermenistan sınır kapısına geliyor. Tiflis’ten sınır kapısına kadar olan yollar gayet bakımlı. Fakat sınır kapısından geçiş yaptıktan sonra Ermenistan sınırlarına girdiğiniz andan itibaren göreceksiniz yolların bakımsız, evlerin köhne ve araçların eskimiş olduğunu. Gözün alabildiğine yemyeşil alanlar, vadiler ve bir bütün olan doğal manzaralar burada kendini hemen gösteriyor. Olağanüstü bir doğa ve dağ manzarası eşliğinde Erivan yolculuğu yapıyor olacaksınız. Ermenistan’a gitmek için en ideal zaman Mayıs ve Haziran ayları olacaktır. Bu aylarda gerçekleştireceğiniz bir Ermenistan karayolu seyahati beraberinde muhteşem bir doğa manzarasını sizlere sunacaktır.

İstanbul’dan Ermenistan’a otobüs ile seyahat etmeyi düşünürseniz Laleli-İstanbul Emniyet Garajından kalkan birçok otobüs ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan hareket eden otobüs, Karadeniz sahil yolunu takip ederek Sarp Sınır Kapısından sırasıyla geçiyor ve Gürcistan’ın Batum, Kutaisi, Gori ve Tiflis şehirleri üzerinden Erivan’a ulaşıyor. Bu otobüs yolculuğu 40 saate yakın sürüyor. İstanbul-Erivan Otobüs bilet fiyatı ise değişken olmakla birlikte 40$ civarı bir ücrete sahip.

Ermenistan’a gittiniz mi veya gitmeyi düşünür müydünüz? Özellikle karayolu ile gidenler Ermenistan Sınır Kapısında polisler tarafından herhangi bir soruya maruz kaldınız mı? Ermenistan gezinizde edindiğiniz deneyimleri yorumda bulunarak paylaşın.

2 YORUM YAZILMIŞ

  1. Başkent Erivan merak ettiğim bir şehir. Umarım bir gün görebilirim. Ulaşımda gayet basitmis karayolu ile. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

    • Merhaba Nihat Bey,

      Evet, Türkiye’den Ermenistan’a karayolu ile gitmek gayet basit. Sınırda polisler tarafından herhangi bir soruya da maruz kalmayacaksınız diye ümit ediyorum. Temmuz 2015 de karayolu ile seyahatimde olumsuz bir şey ile karşılaşmamıştım. Umarım en kısa zamanda Ermenistan’a gidersiniz.

      Sevgiler…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.