Ermenistan vizesi ve Ermenistan'a nasıl gidilir hakkında bilgi.

Ermenistan Vizesi

Ermenistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize isteyen bir ülke. Ermenistan’a gitmeden önce vize almak için iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan ilki online Ermenistan vizesi başvurusu. (bknz: Online Ermenistan vize başvurusu) İkinci yol ise Tiflis’ten Ermenistan’a karayolu ile gidecekler için sınır kapısında alınan vizedir. Sınır kapısından 10$ karşılığında Ermenistan vizesi alabiliyorsunuz.

Ermenistan’a Nasıl Gidilir?

Uçak İle Türkiye’den Ermenistan’a Seyahat

Ermenistan’a ulaşımınızı havayolu, karayolu veya demiryolu ile sağlayabiliyorsunuz. Ermenistan milli havayolları olan Armavia ile İstanbul-Erivan arasında düzenli uçuş seferleri gerçekleşmekte. İstanbul Atatürk Havalimanından kalkan Ermenistan uçağı yaklaşık 1,5 saat sonra Erivan, Zvartnots Uluslararası Havalimanına iniş yapıyor. Dilerseniz İstanbul-Tiflis arası ulaşımınızı havayolu ile sağlayabilir ve Tiflis’ten Ermenistan’ın başkenti Erivan’a karayolu ile geçebilirsiniz. Böylece Ermenistan vizesi için sınır kapısından başvurunuzu da yapabilirsiniz.

Daha Fazla Okuyun: Erivan Gezi Rehberi

Tren İle Ermenistan’a Seyahat

Demiryolu ulaşımı ise Tiflis-Erivan arası çalışan gece trenleri ile mümkün. Tiflis’ten gece kalkan tren sabah saatlerinde Erivan’a ulaşmış oluyor.

Araba İle Ermenistan’a Seyahat

Ticari taksiler ile de Tiflis’ten Erivan’a ulaşabilirsiniz. Paylaşımlı bir şekilde sağlanan bu ulaşım tipi 4 yolcunun bir araya gelerek yaptığı alternatif bir ulaşım modeli. 45 Lari karşılığında taksi ile Erivan’a gidebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise Tiflis, Ortaçalı otobüs terminalinden kalkan dolmuşlar ile Erivan’a gitmek. Tiflis-Erivan arası çalışan dolmuşların kişi başı ücreti 30 Lari. Yalnız dolmuş tam olarak dolmadan eksik 1 yolcu dahi olsa yola çıkmıyor. Bu da bekleme sürenizi biraz arttırabilir.

Ben, 2015 Temmuz ayında Ermenistan’a yapmış olduğum seyahatte Tiflis’ten dolmuşlara binerek Erivan’a ulaşmıştım. Araçlar gayet iyi ve konforlu. Dolmuş ile yapılan seyahat yaklaşık 5 saate yakın sürüyor. Tiflis’ten yola çıkan dolmuş yaklaşık 1 saat sonra Ermenistan sınır kapısına geliyor. Tiflis’ten sınır kapısına kadar olan yollar gayet bakımlı. Fakat sınır kapısından geçiş yaptıktan sonra Ermenistan sınırlarına girdiğiniz andan itibaren göreceksiniz yolların bakımsız, evlerin metruk ve araçların eskimiş olduğunu. Gözün alabildiğine yemyeşil alanlar, vadiler ve bir bütün olan doğal manzaralar burada kendini hemen gösteriyor. Olağanüstü bir doğa ve dağ manzarası eşliğinde Erivan yolculuğu yapıyor olacaksınız. Ermenistan’a gitmek için en ideal zaman Mayıs ve Haziran ayları olacaktır. Bu aylarda gerçekleştireceğiniz bir Ermenistan karayolu seyahati beraberinde muhteşem bir doğa manzarasını sizlere sunacaktır.

Otobüs İle İstanbul’dan Ermenistan’a Seyahat

İstanbul’dan Ermenistan’a otobüs ile seyahat etmeyi düşünürseniz Laleli-İstanbul Emniyet Garajından kalkan birçok otobüs ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan hareket eden otobüs, Karadeniz sahil yolunu takip ederek Sarp Sınır Kapısından sırasıyla geçiyor ve Gürcistan’ın Batum, Kutaisi, Gori ve Tiflis şehirleri üzerinden Erivan’a ulaşıyor. Bu otobüs yolculuğu 40 saate yakın sürüyor. İstanbul-Erivan Otobüs bilet fiyatı ise değişken olmakla birlikte 40$ civarı bir ücrete sahip.

Ermenistan’a Ne Zaman Gidilir?

Dört mevsim ziyaret edilebilen Ermenistan’a yılın herhangi bir ayında gidebilirsiniz. Neredeyse her ay Ermenistan’da geleneksel ve uluslararası bayramlar, çeşitli festivaller, etkinlikler ve sergiler düzenlenmekte.

Ermenistan Para Birimi

Ermenistan para birimi, dramdır. Alışveriş merkezlerinde, restoranlarda, süpermarketlerde ve diğer tüm yerlerde yalnızca dram ile ödeme yapabilirsiniz. Başkent Erivan’da her yerde döviz büroları bulunmakta. Oteller, restoranlar ve süpermarketler kredi kartlarını kabul ediyorlar. Erivan hariç diğer şehirlerin merkezindeki caddelerde de ATM bulabilirsiniz.

Ermenistan’da İletişim ve İnternet

Ermenistan’da yüksek kalitede mobil iletişim hizmeti sunulmakta. Buna ek olarak, ücretsiz yüksek kaliteli Wi-Fi bağlantısını (parklar, otobüs durakları, metro ve hatta toplu taşıma) Erivan’ın her köşesinde bulabilmeniz mümkün.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın Ermenistan’a seyahat edecek Türk vatandaşlarının dikkatine yayınlamış olduğu bildiriyi de okumalarını öneriyorum.

İlgili kategoride yer alan yazılmış diğer Ermenistan makelelerini de okuyun, ülke hakkında merak ettiklerinizi sorun. Ermenistan’a bir seyahat planlıyorsanız, ulaşım, yeme-içme, konaklama gibi konularda sizlere yardımcı olabilirim. Ayrıca Ermenistan vizesi başvuru üzerine aklınıza takılan hususlar olursa da aşağıdaki yorum kısmından sorularınızı yazabilirsiniz.

Ermenistan’a gittiniz mi veya gitmeyi düşünür müydünüz? Özellikle karayolu ile gidenler Ermenistan Sınır Kapısında polisler tarafından herhangi bir soruya maruz kaldınız mı? Ermenistan gezinizde edindiğiniz deneyimleri yorumda bulunarak paylaşın.

19 YORUM YAZILMIŞ

 1. Ermenistan’a gitmek ile ilgili herkes yalan yanlış bir şeyler yazıyor. Bu yazı gerçekten çok açıklayıcı olmuş. Giden birinin ağzından dinlemesi de ayrı bir güven verici. Teşekkürler yazı için. Olası bir Ermenistan seyahatimde ilk danışacağım blog burası.

  • Merhaba Serkan,

   Değerli yorumun, ilgi ve güvenin için çok teşekkür ederim. Ermenistan hakkında merak ettiğin bir şeyler olursa mutlaka yine buradan yorum yazarak bana sorabilirsin. Ben her zaman yardımcı olmak için buradayım.

   Sevgiler.

 2. Merhaba,

  Ben kısa süreliğine Ermenistan’a gitmek istiyorum. E-visa alıp gideceğim, Tiflis üzerinden değil. Ermenistan’a gireceğim zaman pasaportuma vize basılacak mı ben Erivan’da İngilizce ile rahat bir şekilde iletişim kurabilir miyim?

  • Merhaba Oğuzhan,

   Evet, Ermenistan’a iner inmez pasaport kontrolünden geçip deftere giriş mührü basılacaktır. İngilizce ile Erivan’da rahatlıkla iletişim kurabilir, alışveriş ve konaklamanızı yapabilirsiniz.

   Ermenistan hakkında başka sorularınız varsa yine buradan yazarak bana sorabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

 3. 5 Arkadaş Kars’tan Ermenistan’a gitmeyi düşünüyoruz.

  Toplu halde bir sorun çıkar mı?
  Ermenistan Vize Problemi yaşar mıyız?
  Sınırda bekleme süresi ne kadar?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılar…

  • Merhaba Zülfikar Bey,

   Toplu bir şekilde Ermenistan’a gitmenizde herhangi bir problem olmayacaktır.
   Ermenistan vizesini Tiflis üzerinden giderek kapıda 10$ karşılığında alabilirsiniz.
   Sınırda bekleyeceğiniz süre 30 dakika civarıdır.

   Ermenistan hakkında başka sorularınız olursa her zaman yazabilirsiniz.

 4. Fatih bey öncelikle tebrik ederim yazılarınızı büyük zevkle takip ediyorum. Bir sorum olacak. Ermeni asıllı Türk vatandaşıyım. Ermenistan bizden de vize istiyor mu? Birde ben batı Ermenicesi biliyorum onlar doğu Ermenicesi konuşuyormuş. Bilginiz var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar,

   Teşekkür ederim. Yazılarım faydalı olabiliyorsa ne mutlu. X ülke asıllı Türk vatandaşlarının o ülkeyle olan bağını belgelemesi gerekir. Ermenistan vatandaşlık kimliğiniz var mı? Size önerim Ermenistan Başkansolosluğu, İstanbul birimini arayıp daha detaylı ve sağlıklı bilgi almanız yönünde olacaktır. Edindiğim bilgiye göre evet Ermenistan’da özellikle iç kesim (Erivan) gibi yerlerde Doğu Ermenicesi konuşulmakta.

   Başka sorularınız olursa yazmanız yeterlidir.

 5. Merhaba efendim, 2 yıldır Tiflis’e ve Erivan’a gitmek için para biriktiriyorum. 16 yaşındayım. Tek başıma gitsem Tiflis’te ve Erivan’da sorun olur mu? Ermeniler Türk olduğumuzu duyunca ne yapıyor? Helal yemek yiyebileceğim bir yer var mı?

  • Merhaba Yusuf,

   16 yaşında gidebilmen için ailen sana veli muvafakat belgesi çıkarması gerekiyor. Tek başına gitmen bir sorun yaratmayacaktır. Erivan’da Türk olman bir şey değiştirmez. Sınırda da polisler Türk olduğun için farklı davranmayacaktır. En azından bizim yaptığımız Erivan seyahatinde böyle bir sorun ile karşılaşmamıştık. Domuz eti hariç tavuk eti veya başka gıda ürünleri tüketebileceğin pek çok çeşit mevcut, aç kalmazsın.

 6. Merhaba

  Erivan’dan Ankara’ya otobüs var mı? Ya da Türkiye’nin Anadolu şehirlerine? Ve fiyatları ne kadar?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba,

   Erivan’dan Türkiye’ye otobüs yok. Erivan’dan Tiflis’e minibüs ile ulaşımınızı sağlayabilir ve Tiflis’ten Trabzon, Ankara ve İstanbul şehirlerine gidebilirsiniz.

 7. Merhaba Fatih Bey,

  Ben Tiflis’e gidip Tiflis’ten kendi aracımla Erivan’a geçmek istiyorum. Bir ihtimal eşimde katılacak. Acaba yollar güvenli midir ya da sizce sakıncası olur mu? Teşekkürler.

  • Merhaba Şevki Bey,

   Tiflis’ten Erivan’a güvenli bir sürüş keyfi yaşayarak gidebilirsiniz. Sınır kapısında Ermenistan vizenizi 10 $ karşılığında alabilirsiniz. Ancak yurtdışı araç triptik belgesi konusunda bilgi sahibi olunuz.

 8. Başkent Erivan merak ettiğim bir şehir. Umarım bir gün görebilirim. Ulaşımda gayet basitmis karayolu ile. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

  • Merhaba Nihat Bey,

   Evet, Türkiye’den Ermenistan’a karayolu ile gitmek gayet basit. Sınırda polisler tarafından herhangi bir soruya da maruz kalmayacaksınız diye ümit ediyorum. Temmuz 2015 de karayolu ile seyahatimde olumsuz bir şey ile karşılaşmamıştım. Umarım en kısa zamanda Ermenistan’a gidersiniz.

   Sevgiler…

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.