Türkiye-İran Sınır Geçişi

Bu yazı, Gürbulak-Bazargan sınır kapısında Türkiye’den İran’a sınır geçme deneyimim hakkındadır.

İran’a ilk seyahatimi Ağrı-Doğubayazıt yolu üzerinde bulunan Gürbulak Sınır Kapısı’ndan giriş yaparak gerçekleştirmiştim.

Türkiye’den İran’a açılan 3 ana kapı bulunuyor:

 • Gürbulak Sınır Kapısı (Doğubayazıt, Ağrı)
 • Kapıköy Sınır Kapısı (Van)
 • Esendere Sınır Kapısı (Hakkari)

Türkiye’den İran’a seyahat etmek istiyorsanız, benim size önerim Van, Kapıköy Sınır Kapısı üzerinden İran’a giriş yapmanız yönünde olacaktır. İkinci olarak Gürbulak Sınır Kapısı’ndan (Doğubayazıt) giriş yapabilirsiniz. Bu sınır kapısı Kapıköy’e kıyasla daha düzensizdir. Gürbulak Sınır Kapısı’ndan giriş yaparsanız sizi ilk karşılayan yerleşim yeri Bazargan olacak. Buradan Maku’ya taksi ile geçebilirsiniz. Maku’da ise otobüs terminaline giderek Tebriz, Tahran ve diğer şehirlere ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: İran’a Nasıl Gidilir (Otobüs, Uçak ve Tren)

Türkiye’den İran’a

Sınırı geçmek uzun ve stresli bir süreç olabilir. Sabahın erken saatlerinde Gürbulak Sınır Kapısı’na varmıştım. Böylece akşamdan önce Tebriz’e ulaşabilecektim. Ardımda heybetli Ağrı Dağı’nı bırakmış İran’a adım atmak üzereydim.

Sınır kapısında rutin yurt dışı çıkış harç pulumu aldıktan sonra polis kontrol noktasına gelerek buradan gerekli pasaport kontrollerim yapıldı ve ardından Türkiye’den çıkışımı yaptım.

Bazargan Sınır Kapısı, İran

Kısa bir yürüyüşten sonra İran tarafına geçiyorsunuz. Burada sesler, portreler, yazılar kısacası atmosfer bir anda değişiveriyor. Kısa bir kültür şoku yaşayabilirsiniz. Neyse ki, herhangi bir sorgulamaya maruz kalmamıştım. Son derece basit ve hızlı bir şekilde yapılan pasaport kontrolü sonrası İran topraklarına adımımı atmıştım.

Beni ilk karşılayan iki büyük dini lider İmam Humeyni ve Ali Hamaney’in duvara asılı resimleri olmuştu. Türkiye tarafında pasaport kontrolüne birlikte girdiğimiz başı açık İranlı kadınların bu defa başlarının kapalı olduğunu görüyordum.

Şaşırtıcı bir şekilde, çok kolay bir sınır geçişiydi. İran’a giriş yaptıktan sonra ilk durağınız Bazargan olacaktır. Burası bir sonraki şehir olan Maku’ya göre nispeten küçük bir yerleşim yeri. Dilerseniz sınırdan yürüyerek veya taksi ile Bazargan’a inebilir ya da doğrudan Maku’ya gidebilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Van’dan Tebriz’e Tren Yolculuğu

İran Sınır Kapısı

İran tarafına geçtiğinizde etrafınızı bir anda taksi şoförleri ve para çeviriciler saracaktır. Bunları atlattıktan sonra az ileride sarı taksilere yönelin. Sıkı bir pazarlık yapmayı aman ha unutmayın!

Bazargan Sınır Kapısı, İran

Doğubayazıt, Gürbulak Sınır Kapısı’ndan İran’a sınırı geçmek kolaydır. Doğubayazıt turist ofisinin yakınında (Rıfkı Başkaya Caddesi ile birlikte Ağrı Caddesi) Gürbulak Sınır Kapısı’na sık sık minibüsler mevcut. Sınıra yolculuk 30 dakika kadar sürüyor.

Şaşırtıcı derecede kolay olan tüm kontrollerden geçtikten sonra (benim için sınır geçişi yaklaşık 20 dakika sürdü ve çantamı bile kontrol etmediler), İran’ın Bazargan kentine inebilirsiniz. Sınırdan Bazargan’a taksilerle inmeden önce mutlaka pazarlık yapın. Fiyatlar çok iyi değil, bu yüzden benim size tavsiyem Tebriz’e gitmenize yetecek kadar para çevirmenizdir.

Ayrıca Bazargan’dan Tebriz’e direkt otobüs seferleri de var. Maku’dan Tebriz’e ise (4 saat) ve Tahran’a (12 saat) sıkça giden otobüsler var.

8 YORUM YAZILMIŞ

  • Merhaba,

   Pandemiden önce böyle bir uygulama vardı. Giriş mühürleri ayrı bir kağıda vuruluyordu fakat şimdi bildiğim kadarıyla artık pasaporta vuruyorlar. Talep etseniz de kabul etmiyorlar.

  • Merhaba,

   Maku Van Kapıköy’den çok terste kalıyor. En yakın sınır kapısı Doğubayazıt Gürbulak. Eğer yolu uzatabilirim diyorsanız Khoy’a geçip buradan Maku-Bazargan yönüne giden otobüse binebilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.