Van-Tebriz Tren Seferleri

Van’dan Tebriz’e tren seferleri 3 yıl aranın ardından tekrardan başladı! Van’da yaşanan terör eylemleri nedeniyle 1 Ağustos 2015 tarihinden bu yana ara verilen Tebriz-Van tren seferleri kaldığı yerden yeniden başladı. Bu durum özellikle sırt çantalı gezginler başta olmak üzere İran’ı keşfetmeyi hep ertelemiş pek çok insan için iyi bir haber!

Van-Tebriz tren yolculuğu ilk seferi 18 Haziran 2019’da Tebriz’den, 19 Haziran 2019’da ise Van Tren İstasyonu’ndan hareket edecek trenler ile başlayacak. Sonrasında ise düzenli olarak haftanın her Pazartesi günü Tebriz’den, her Salı günü ise Van’dan trenler hareket edecek.

Toplamda 4 adet kuşetli vagonla gerçekleştirilecek olan Van-Tebriz tren seyahati, 240 kişinin aynı anda karşılıklı olarak seyahat edebilmelerine olanak sağlayacak.

Van’dan kalkan tren yaklaşık 8 saat sonra Tebriz’e varmış olacak. Van-Tebriz tren bileti ücreti ise 10,8 Euro’dur.

Ayrıca Okuyun: İran’ı Gezmek İçin En Uygun Zaman Nedir?

İran’dan hali hazırda zaten Ağrı, Van, Erzurum ve Trabzon şehirlerimize pek çok İranlı geliyor, tatillerini yapıyor ve kimi zaman alışverişlerini yapıyorlardı. Tren seferlerinin başlamasıyla da ülkemize gelen İranlı turistlerin artışında gözle görülür derecede artışın olacağı kaçınılmazdır.

Aynı şekilde ülkemizde başta turistik geziler olmak üzere ticaret amaçlı İran’a gidip gelen insanlarımız mevcuttu. Fakat bu oranı %40 olarak söyleyebiliriz. Geriye kalan %60’lık dilim ne yazık ki İran’a karşı bir ön yargı içerisindeler. Van-Tebriz tren seferlerinin başlamasıyla da bu iki kadim ülke biraz daha birbirine yaklaşacak, kültürü, gelenekleri ve dini ritüelleri birbirine benzerlik gösteren bu tarihi iki komşu ülke insanları eminiz birbirlerine daha da çok gidip geleceklerdir.

Van-Tebriz tren yolculuğu deneyimi yaşadıysanız lütfen tecrübelerinizi yorumda paylaşır mısınız?

14 YORUM YAZILMIŞ

  • Merhaba Filiz Hanım,

   Pandeminin de etkisiyle birlikte pek çok ülkede olduğu gibi İran’da da hayat çok pahalılaştı. Ulaşımdan alışverişe, konaklamadan yeme içmeye fiyatlar çok arttı. İran aslında pandemiye kadar ekonomik bir destinasyondu fakat çoğu şeyin fiyatı arttı. Bana kalırsa en az 350 Dolar cebinize koyun ve İran’a öyle gidin derim. Bu paranın çoğu zaten konaklama ve yeme-içmeye gidecektir. İran’da ulaşım nispeten daha uygundur.

   İran gezisi hakkında daha fazla sorunuz olursa tekrar buradan yazabilirsiniz.

 1. Merhabalar,

  Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Van’dan Kum’a nasıl gidebiliriz? Çocukla otobüs yolculuğu yapamıyoruz. Yataklı tren var mı? Ya da en konforlu nasıl yapabiliriz?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Nur Hanım,

   Van-Tebriz arası tren seferleri durduruldu ve tekrar ne zaman başlanır hiç bir bilgim yok ne yazık ki. Tek seçenek bir şekilde Van’dan Tebriz’e dolmuşlar gidiyor onunla ulaşım sağlamak ve Tebriz’den Kum’a daha hızlı ve daha konforlu olan uçak ile gitmek. Kum’a uçak seferi günde tek sefer olabilir ancak Tahran’a günde 3-4 uçak seferi düzenleniyor. Tahran’dan Kum’a da yaklaşık 2 saatlik bir otobüs yolculuğu yapma durumunda kalırsınız.

 2. Merhaba,

  Şu anda Türkiye’den İran’ın herhangi bir şehrine trenle gidilebiliyor mu acaba? İslamabad treni beni umutlandırmıştı ama sadece yük treni olduğunu öğrendim. Ben Kirman şehrine gitmek istiyorum. Hangi güzergahı kullanacağımı ve hatta hangi araca nereden bilet alacağımı da bilmiyorum maalesef.

  • Merhaba,

   Van-Tebriz tren seferleri şu an için yapılmıyor ve dolayısıyla güncel bir fiyat bilgisi yoktur. Tren seferleri tekrar başladığında güncel bilgileri yine buradan paylaşarak sizleri bilgilendireceğim.

 3. Emeğinize sağlık. Çok değerli bilgiler ve deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler. Yakında İran ve Bakü, Tiflis, Batum gezisi yapmayı planlayan biri olarak darısı başımıza. İran içindeki şehirlerarası trenler ve bu trenlere nasıl bilet alabileceğimizi de açıklarsanız çok memnun olurum.

  • Merhaba Mustafa Bey,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Yazdıklarımın faydası oluyorsa ne mutlu bana. İran’da şehirlerarası tren seyahatleri üzerine birkaç yazı yayına almıştım. Site içerisinde mevcut. Ancak yine de notumu aldım ve sonraki yazılarda İran şehirlerarası tren seyahatleri ve nasıl bilet alınır hakkında detaylı bir yazı yazacağım.

 4. Hocam merhaba,

  Ben Van’dan Tebriz’e trenle gitmeyi düşünüyorum. Buradan Salı günü gidiş var. Peki, Tebriz’den dönüş tarihleri ne zaman? Birde önereceğin uygun otel, pansiyon var mı? Yeme-içme pahalı mıdır hocam?

  • Merhaba Harun,

   Her Pazartesi günü Tebriz’den Van’a dönüş trenleri kalkıyor. Tebriz ile alakalı hadigez.com da yazmış olduğum yazılar mevcut. Orası da bana ait bir web sitesi. Orada bulunan İran yazılarımı okursanız içerisinde önerdiğim hostel/otel isimleri fiyatlarıyla birlikte mevcut. Yeme-içme, ulaşım vs. ucuz bir ülkedir İran.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.