İran'da Kamp Yapmak

İran‘da kamp yapmak için pek çok muhteşem yer var. Şehirlerin gürültüsünden kaçmak ve İran’ın çarpıcı doğal manzaralarının en iyi yanlarını keşfetmek için kamp atmak sizler için harika bir deneyim olacaktır. İran’da kamp yapmak basit, neredeyse inanılmaz derecede ucuz ve çok eğlenceli.

Tipik olarak, yoldayken arkadaşlarınızla birlikte harcayabileceğiniz en kaliteli zaman günün sonunda kuracağınız çadırın etrafında edeceğiniz muhabbet olacaktır. Bir de yanında çay varsa. Çay önemli! 🙂 Ne bir telefondan gelen bildirim sesi ne de can sıkıcı televizyon ve haberler. Ah bir de İnternet bağlantınız yoksa işte o zaman an’ın tadını doyasıya çıkarırsınız.

İran’da kamp yapmak hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum. Bu yazım, özellikle sırt çantalı gezginleri çok yakından ilgilendiriyor…

İran'da Kamp Alanları

İran’da Kamp Alanları Nasıl Bulunur?

İran’da hemen her şehirde neredeyse tüm parklara çadır kurabiliyorsunuz. Ancak İran’daki ilk kamp deneyiminizde iyi ve sorunsuz bir vakit geçirmek için bazı bilmeniz gerekenler var.

Batı ülkelerinde bulabileceğiniz organize kamp alanları İran’da yok. Ancak haritada göreceğiniz en yakın yeşil alana giderek kamp atabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kamp ekipmanlarınızın yanınızda olması.

Ayrıca Okuyun: İran’ı Gezmenin Maliyeti Nedir? Ekonomik İran Gezisi İçin Tavsiyeler

İran’da Kamp Ateşi!

İran’da, milli parklarda ateş yakmadığınız sürece herhangi bir sorun yok. Tabi yakacağınız bu ateş çok ufak çaplı bir alanı kaplaması gerekiyor. Ateşin hızlıca söndürülmesi için de yanınızda suyu eksik etmeyin veya suyun olduğu yakın bir yere kamp atıp ateşinizi yakın.

İran'da Kamp Yerleri

İran’da Kamp Güvenliği

Akşamüzeri hava kararmadan ve çok geç olmamak kaydıyla çadırınızı kurmayı önceliğiniz haline getirmeyi planlayın. Çadırınızın tenteli olması ve fermuarla kapanıyor olması sizin için iyi olacaktır. Olası bir yılan, tilki, sincap, böcek vb. hayvanların içeriye girmesini ve hasara yol açmasını önleyebilirsiniz. Tilki, sincap da ne alaka derseniz, İran’ın Gilan bölgesinde yaylalarda bu tür hayvanlarla karşılaşabilmeniz olasıdır. Dua edin de çadırınızı parslar ziyaret etmesin. 🙂

Uzak bölgelere giderken ve yoldan uzaklaşırken, kamp alanına gideceğiniz yerde cep telefonu sinyallerini kaybedeceğinizi unutmayın. Bu yüzden bu tür sorunları ortadan kaldırmak ve ihtiyacınız olan bilgileri öncesinden indirmek ya da rotanızı yazdırıp yanınıza almak sizi bu tür sorunlardan kurtaracaktır.

Ayrıca Okuyun: İran’ı Gezmek İçin En Uygun Zaman Nedir?

İran’da Kamp İçin Yılın En İyi Zamanı

İran’da kamp yapmak için en iyi zaman Nisan ve Haziran aralığı ile Eylül ayıdır. Temmuz ve Ağustos’a ne oldu derseniz bu aylar İran’ın en sıcak, kavurucu dönemleridir. Tabii yine de kamp atabilirsiniz ancak iç bölgeler değil yalnızca kuzey Gilan bölgesinde kamp yapabilirsiniz. Ne çok soğuk ne de çok sıcak.

Minimum 20 derecelik bir ısıya sahip iki mevsimlik bir çadır İran’da ilkbahar-yaz ve sonbahar ayının başlarında atacağınız kamp için yeterli olacaktır. Örneğin, Decathlon’da satılan fresh&black özellikli 2 kişilik çadırlar bu mevsim için idealdir. Uyku tulumunun ise en azından 5 dereceye kadar dayanıklı olan kaliteli bir malzeme olmasına dikkat edin. Uyku tulumunuzun yanınızda olduğundan emin olun. Uyumak için ise güzel ve yumuşak bir mat yanınıza almayı unutmayın.

İran'da Kamp Yapılacak Yerler

İran Yasalarına Uyduğunuz Sürece Bir Sorun Yok

Akılda tutulması gereken ana madde budur. Yerel yasalara uyuyor ve yerel geleneklere dikkat ediyorsanız, İslam ülkelerinde seyahat etmek zaten güvenli ve keyifli bir deneyim yaşatacaktır. İnsanları kibar ve cömert. Manzaraları güzel ve el değmemiş. Tek yapmanız gereken kimseleri rahatsız etmeden ve kurallara uyduğunuz sürece uygun bir yere kamp atmak ve an’ın keyfini çıkarmak belki de güzel bir gün batımını seyretmek olacaktır.

Sahi unutmadan… Kamp alanını terk etmeden önce çöplerinizi toplamayı unutmayın. Nasıl bulmak istiyorsak öyle bırakmayı alışkanlık haline getirelim.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.