İran'a Ne Zaman Gidilir?

Eğer İran’a bir gezi planlıyorsanız, muhtemelen aklınıza gelen ilk soru, şüphesiz ilk olarak güvenlik ve daha sonra en uygun zaman dilimi olacaktır. Ancak, şimdilik güvenlik konusundan ziyade İran’ı gezmek için en iyi mevsim nedir bu soruya cevap vermek istiyorum. Güvenlik konusunda yazmış olduğum içerikleri site içerisinde ayrıca bulabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi, İran büyük bir ülkedir ve her bölgesinin farklı iklim çeşitlerine sahip olması seyahat planınızı gözden geçirmenize neden olabilir. İran’ın farklı iklim çeşitleri ile ilgili genel bir fikir vermek için, kuzeyden güneye doğru gittiğinizde havanın genellikle önemli ölçüde değiştiğini belirtebilirim. Bu nedenle, yılın farklı zamanlarında tamamen farklı destinasyonlar ve aktiviteler seçebileceğiniz gibi, İran’da en iyi zamanın ne zaman olduğunu bilmek de çok önemlidir.

İran'a Ne Zaman Gidilir?

İran’a Ne Zaman Gidilir?

Bu yazıda, İran’ın her mevsiminde en iyi seyahat destinasyonlarının, etkinliklerinin ve geleneksel törenlerinin neler olduğunu size anlatacağım ve yılın hangi zamanının İran’a seyahat etmeniz gereken iyi bir zaman olduğunu aktaracağım.

Bahar Ayları (Mart sonu – Haziran başı)

İran’ın güzelliği karşısında şaşırmak istiyorsanız, bahar ayları İran’a gitmek için en uygun zaman dilimidir. Bütün ülke bahar aylarında çiçek açmaya başlar. Bu sezon Newruz (Nowrouz) ayları başlar ve Haziran sonuna kadar sürer.

Nevruz sırasında İran’a seyahat etmek ilginç ve aynı zamanda ilk gidenler için biraz zorlayıcı olabilir. İlginç olan, İran yeni yılının nasıl olduğunu ve bazı ilginç yerel törenleri yerinde göreceğinizdir. Yılın bu döneminde tüm şehirler özenle dekore edilir. Öte yandan, Nevruz dönemlerinde otel/pansiyon konaklaması bir hayli pahalı olabiliyor. Birçok İranlı, Nevruz’da tatile çıkarken otellerde yer bulmak sizin için biraz zor olabilir.

Yılın bu zamanlarında hava hafif serin olduğu için, İran’ın çöllerine ve Tahran, Kaşan, İsfahan, Şiraz ve Yezd gibi turistik şehirlere seyahat edebilirsiniz. Ayrıca İran’ın kuzeyinin doğal güzelliklerini de sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

Not: Özellikle İran’ın kuzey şehirleri bahar aylarında mevsim normallerinin altında sıcaklıkta olabilir. Bu nedenle, yanınıza yağmurluk ve polar tarzı giyecek bir şeyler getirmenizi tavsiye ederim. Üşütüp de hasta olmayın canlar.

İsfahan'da Yaz Ayları

Yaz Ayları (Haziran başı – Ağustos sonu)

Sıcak havalar için Özel bir planınız olmadığı sürece yaz ayları, kesinlikle İran’a seyahat etmek için en uygun zaman değildir. Sıcak yaz ayları Haziran başında başlar ve Ağustos sonuna kadar sürer. Bu nedenle, yılın bu döneminde İran’a seyahat etmeyi planlıyorsanız, Güney ve orta kesimlere gitmeyi göz ardı edin. Ahvaz, Şiraz, Yezd ve Kirman gibi yerler aşırı sıcak oluyor. Bender Abbas taraflarını da varın siz düşünün ne kadar sıcak olacağını. 2017 Temmuz ayında Yezd taraflarındaydım ve 50 derece sıcaklığa şahit olduk ki dışarıya adım atılacak gibi değildi. İnsan nefes dahi almakta güçlük çekiyordu.

Peki, bu aylar İran’da nereler gezilir? İran’ın kuzeyi Hazar Denizi kıyılarına yakın iç kesimlerdeki Lahican ve Reşt gibi güzel dağlık bölgeleri gezebilir, ılık esintinin ve yemyeşil doğal manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Hatta Reşt’e gelirseniz 60 km mesafedeki Masule Köyü’ne de uğramayı unutmayınız.

Ayrıca Okuyun: İran’a Gitmeden Önce Öğrenmeniz Gereken Farsça Kelimeler

Sonbahar Ayları (Eylül başı – Aralık başı)

Eylül ile Aralık ayları arası İran’a seyahat etmek için bir başka en iyi zaman dilimidir. Eylül ayına girerken, havalar serinlemeye başlıyor ve ülkede güzel renkli sonbahar yaşanıyor.

Çarpıcı manzaralara sahip İran çöllerini keşfetmekten gerçekten heyecan duyuyorsanız, Sonbahar ayları, İran’a seyahat etmek için en uygun zaman dilimidir. Havalar soğudukça, Meşr, Şehdad ve Maranjab gibi birbirinden güzel çölleri keşfetmek daha kolay olur. Yezd, Kaşan, İsfahan, Tahran ve Kirman şehirleri de yılın bu dönemlerinde gezmek için diğer iyi destinasyonlardır.

Yelda gecesini kaçırmayın! Yılın en uzun gecesi (Sonbaharın son gecesi) İranlılar tarafından güzel bir şekilde kutlanıyor. Bu gece için herhangi bir yerel kişiden alacağınız daveti mutlaka kabul edin. İran misafirperverliğine açık olun!

Kış Ayları (Aralık başı – Mart sonu)

İran’da birçok şehir kış aylarını hakkıyla yaşar. Bu nedenle, kışın İran’a seyahat etmek pek de uygun değildir. Soğuk kış ayları genellikle Aralık ayı sonunda başlar ve Mart ayına kadar sürer. Bu nedenle, yılın bu dönemlerinde İran’ın kuzey ve batı bölgelerine gitmekten kaçının ve bunun yerine Kaşan, İsfahan, Şiraz ve Yezd gibi güney şehirlere bir gezi planlayın.

Özel bir öneri: İran’da uygun rakamlara kayak yapabileceğiniz kaliteli yerler var. İran’da kayak için Shemshak ve Dizin kayak merkezlerini tercih edebilirsiniz.

Sıradan bir öneri: İran’a kış aylarında gelmeyi düşünüyorsanız, ciddi hava kirliliğine sahip olan Tahran gibi büyük şehirlerde kalmaktan kaçının.

İran’daki Diğer Özel Zamanlar

İran'da Kadir Gecesi

Ramazan ayı tüm Müslüman ülkelerinde oruç ayıdır. Son yıllarda Ramazan ayı yaz ve bahar aylarına denk gelmektedir. Ramazan ayında restoranların çoğu gün boyunca kapalı olduğundan İran’a seyahat etmeyi düşünüyorsanız bunu göz önünde bulundurmalısınız. Ancak İran’a Ramazan ayında seyahat etmek size İftar gibi özel anları yaşama şansını da veriyor.

Ayrıca Okuyun: Ramazan Ayında İran’a Seyahat Etmek

İran’da Muharrem Ayı

Muharrem ayı Müslümanlar için özel bir aydır. Muharrem ayında İran’da görkemli törenler düzenleniyor. Bütün ülke her gece ve her yerde dışarıda oluyor. En az birkaç gün boyunca bu atmosferi deneyimlemenizi tavsiye ederim.

Peki, İran’ı Gezmek İçin En Uygun Zaman Nedir?

Bu yazıyı özetlemek gerekirse, İran’da harika bir deneyim arayışındaysanız ve kısa bir süre içinde pek çok şeyi görmek istiyorsanız, Mart-Mayıs veya Eylül-Aralık ayları arasında İran’a seyahat edin. Yılın bu döneminde havalar daha ılık ve gezmek için daha güzel oluyor.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.