Kaşan: İran'ın En Güzel Şehirlerinden Biri

Kaşan eyaletinin merkez şehri olan Kaşan, eyaletin kuzey kısmında yer alıyor. Konum olarak orta İran sıradağlarının eteğindeki şehir, tarihte önemli bir yere sahip olan Doğu Asya kervan yolu üzerine kurulmuştur. İran’ın en köklü şehirlerinden biri olan Kaşan dini, milli, tarihsel ve kültürel olarak uzun bir geçmişin birikimini yansıtmaktadır. Kaşan’ın en karakteristik özelliklerinden biri olan seramik, tarihin eski zamanlarında Kaşan için önemli bir ticari ve kültürel etkinlik seçeneği olmuştur. Eskiden çini merkezi olan bu şehir, lüster sırlı çinileriyle ün salmış. Şehrin bir diğer karakteristik özeliği de halı işçiliği olmuş. Bu alanda dünyada ün kazanan şehir, İran halılarının ününe ün katmış. Bağ-e Şah bahçeleri ile ünlü olan şehir endüstri yönünden fazla gelişmemiş. Toprak görünümlü evleriyle Mardin’i andıran bu kompakt şehirde telaşsız, sakin kuş cıvıltıları eşliğinde vakit geçirebilirsiniz. Kaşan’ı gezmek isteyenler için küçük bir hatırlatma yapacak olursam; mevsim şartlarının altını çizmeliyim. Yazları 40+ dereceyi aşan sıcaklıklar oldukça bunaltıcı olabilirken, kışları da -10 derecenin altına düşen hava sizi üşütebilir. Mimari olarak adeta görsel bir şölen sunan şehirde unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Sanayinin çok gelişmediği bu şehirde doğal güzelliklere inşa eli pek değmemiş. İran’da sıra dışı ve özel bir gezi planlıyorsanız sizin için en özel rotalardan biri Kaşan olacaktır.

Kaşan İçin En İyi Zaman Nedir?

Kaşan’a gelen ziyaretçiler için burada zamanını en güzel şekilde değerlendirebilecekleri birçok etkinlik bulunuyor. Turistik olarak şehir gezisi sunan İran tur firmaları ile geziler düzenlenebileceği gibi araç kiralama ya da diğer seçeneklerle bireysel olarak da şehri dolaşabilmek mümkün. Dünya mirası kabul edilen Fin Bahçesi zaman geçirilebilecek en özel noktalar arasında yer alıyor. Fin Bahçesi’ne gelerek burada son derece sakin ve huzurlu anlar yaşayabilirsiniz. Zamanın aktığı Kaşan Fin Bahçesi’nde şırıl şırıl akan suyun sesine kapılıp güzelliği karşısında da büyülenebilirsiniz. Fin Bahçesi içerisinde yer alan göz alıcı mimari konak, avlusunda bulunan kanallar ile bahçeye yayılan su havuzları sayesinde muhteşem bir görünüme sahip. Kaşan dört mevsim gezilebilir bir şehir olsa da en iyi zaman İlkbahar ve Sonbahar ayları olacaktır.

Ülke genelinde olan sert iklim Kaşan’da da görülüyor. Yakınında bulunan çöl, yaz aylarında çok sıcak, kış aylarında ise havanın soğukluğu turistlerin sınırlarını zorluyor. Bu noktada alerjik bünyeye sahip kişiler için toz uyarısı dikkate alınmalıdır. Gezinizi ideal hale getirmek için başörtüsü kullanılabilir yüzünüzü tozdan korurken cildinizi de kumdan ve tozdan koruyabilirsiniz.

Kaşan’a Nasıl Gidilir?

Eyalet merkezi olan Kaşan, ulaşım ağı bakımından çok gelişmemiştir. Şehir içi ulaşımda toplu taşıma seçenekleri ve bireysel ulaşım seçenekleri düşünülmüş. Toplu taşıma tercihi sıcak yaz günlerinde ve soğuk kış günlerinde turistler için ideal olmasa da bireysel olarak taksi ile ulaşım seçeneğini kullanarak şehirde daha özgür hareket edebilirsiniz. Yerel tur firmaları ile kafile olarak şehri gezmek daha bilgilendirici olsa da sizi kısıtlayacak bir uygulama olduğu için bireysel olarak gezerken daha özgür olabilirsiniz. İran’ın mistik bir havaya sahip tarihi şehri Kaşan’da unutulmaz bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kaşan’da Nereden, Ne Alınır?

Şehrin ekonomik durumuyla orantılı olarak çok zengin alışveriş seçenekleri olmasa da kültürel olarak şehrin karakterini yansıtan halı ve altın gibi değerli eşyaları satın alabilirsiniz. Geçmişten bugüne şehir için önemi bir takı seçeneği olan altın kadar halı da çok değerli bir üründür. Dünyaca ünlü İran halılarının ününe yakışan halılarıyla pazarlardan özel alışverişler yapabilirsiniz. Klasik bir şehirle aynı alışveriş seçeneklerini sunan Kaşan, kendine has olarak size Kapalı Çarşı alışveriş seçeneğini sunuyor. Şehrin tarihten gelen o manevi havasını hissedebileceğiniz Kapalıçarşı’da ürün çeşitliği sınırsız denilebilir. Baharatlardan kıyafetlere, yöresel ürünlerden yemek seçeneklerine kadar birçok seçeneğe sahipsiniz. Şehrin atmosferini en çarpıcı şekilde hissedeceğiniz Kapalıçarşı’da her dükkândan ayrı bir ses duyarken yine her dükkândan apayrı bir yöresel ürünle karşılaşacaksınız.

Kaşan’da Ne Yapılır?

Kaşan gezinizi en özel şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız ayaklarınız yere basmalı. Kaşan’ın labirent sokaklarında gezerken zamanı unutacak şehrin kalp atışlarını hissedeceksiniz. Labirent sokaklarda yürüye yürüye Agha Bozorg Camii medresesine geleceksiniz. Henüz avlusunda başlayan ihtişam, bahçeye giriş yapıldığında yutkunulacak derecede muazzam görüntüyle sonlanacak. Kaşan’da yapılacak en özel etkinliklerden biri de Kapalıçarşı gezisi olacaktır. Bu noktalar size Kaşan’da yaşam ve şehrin kimliğini yansıtacak en önemli doneleri verecektir.

Kaşan’da konaklama seçenekleri arasında size otel seçenekleri kadar özel seçenekler sunan hamamlar tasarlanmış. Sultan Mir Ahmed Hamamı ile hamam alışkanlıklarınız tamamen değişecek. Misafirperver anlayış ile mükemmel bir şekilde ağırlanacak iken şehir gezinizin yorgunluğunu da burada atacaksınız. Hamam sefanızı yaşayacağınız bir diğer nokta da Khan-e Ameriha Hamamı’dır.

Kaşan’ın Tarihi Dokusu

Tarihe biraz duyarlı olan kişilerin bildiği ibrik temalı vazoların ana vatanı olan Kaşan’ın Sailk bölgesi arkeolojik olarak zengin bir kaynak. İbrik seramikleri dışında devasa vazolar ve birçok vazo türlerini de görebileceksiniz. Bir kısmı yurt dışında olan bu ürünlerden önemli bir kısmını buradaki müzede görebileceksiniz. Olmazsa olmaz etkinlik olarak da Ziggurat tapınaklarını görmeniz gezinizi renklendirecektir.

4 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba,

  Gitmeden otel rezervasyonu yapmak mümkün mü? Booking, Trivago gibi sitelerde görünmüyor. Otellerin kendi sitelerindeki rezervasyon oluşturma kısmı da doğrusu güven vermedi. Ayrıca daha pahalı çıkıyor beklediğime göre. Tavsiyeniz nedir? Direkt gittiğimizde mi yer bakalım yoksa gitmeden halletme gibi bir şansımız var mı?

  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   İran otelleri ne yazık ki uluslararası otel rezervasyon sitelerinde çıkmıyor. Size önerim, hangi şehirde otel bakıyorsanız örneğin ‘tabriz, hotel, hostel’ gibi anahtar kelimeleri Facebook, Instagram sayfalarında aratarak ilgili otellerin kendi sayfalarına girin ve buradan özel mesaj yazarak veya numaralarını paylaşmışlarsa WhatsApp üzerinden kendilerine ulaşarak varış gün ve saatinizi iletip rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. Anladığım kadarıyla gitmek üzeresiniz? Eylül sonu yoğun turizm sezonu yavaşlar. Otellerde yer bulabilmek mümkün. Direkt gittiğinizde de bulabilme ihtimaliniz var fakat kesin bir şey diyemem. Son karar sizindir.

   Keyifli geziler dilerim.

 2. Merhaba Fatih Bey,

  Bugünlerde sitenizi okumaktayım. Orada belki bizlere yardım edebileceğinizi söylemektesiniz. Biz inşallah 27 Nisan – 10 Mayıs arası İran gezisi yapacağız. Uçağımız Tahran’a inip Şiraz’dan kalkacak. Düşüncemiz Tahran-Kaşan-İsfahan-Yezd-Şiraz güzergahını izlemek. Oteller konusunda biraz sıkıntı çekmekteyiz. Bu konuda acaba bize yardımcı olabilir misiniz? Muhafazakar aile olduğumuzdan dolayı otelleri de buna göre seçmeye çalışıyoruz. Yani WC-banyo özel olsa iyi olur. Bunun yanında yukarıda yazdığım şehirlerde mutlaka görülmesi gereken yerler sizce nedir ve bu şehirler arasında başka görülmesi gereken yerler var mı sizce? Varsa hangileri? Son olarak ilgili şehirlerde kaç gün kalmamızı tavsiye edersiniz?

  Bize yardımcı olursanız seviniriz.

  Saygılar.

  • Merhaba Muhammed Bey,

   Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Evet, başta İran olmak üzere diğer tüm şehirler üzerine elimden geldiğince yardımcı olmaktayım.

   İran’a planlamış olduğunuz tarih güzel bir zamana denk geliyor. Gidiş-dönüş ulaşımınız ve planladığınız rota da gayet iyi. Oteller ve İran şehirleri gezilecek yerler hakkında öncelikle yazmış olduğum detaylı makaleleri https://hadigez.com/ortadogu/iran/ kategorisi altında yer alan içeriklere göz atarak seyahat planınızı oluşturabilirsiniz. İran otelleri üzerine konaklama önerilerim de yine aynı şekilde yazdıklarım içerisinde mevcut. İlgili şehirlere ek olarak aralarda kalan Abyaneh Köyü’nü de görebilirsiniz. Belirtmiş olduğunuz şehirlerde kabaca Tahran (3), Kaşan (2), İsfahan (3) ve Şiraz (2), Persepolis (Yarım gün) olacak şekilde gezebilirsiniz. Diğer kalan günler ise İran içi şehirlerarası ulaşımınızda geçecek solan süredir.

   Sizlere İran seyahatiniz üzerine yardımcı olmak için ben her zaman buradayım. Aklınıza takılan tüm sorularınızı yine aynı şekilde buradan bana sorabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.