Kaşan'da Gezilecek En İyi Yerler

İran’a yolculuk yapan pek çok gezgin, güzel manzaraları ve bu şehre atfedilen çeşitli geleneksel sanatlar nedeniyle Kaşan’ı ziyaret etmek istiyor. Tahran’dan İsfahan’a giderken ilginç yerler görmek, tarihi yapılar ve hamamları ziyaret etmek için Kaşan, İran’da görülmesi gereken şehirler arasında yer alıyor. Bazı güzel el sanatları, antik mekanlar ve anıtlar söz konusu olduğunda Kaşan, turistik yapılar açısından bir dizi önemli yerlere ev sahipliği yapıyor.

Şehir, iklim olarak yazları sıcak, kışları ise kuru ve çok soğuk geçiyor. İpek, halı, gül suyu ve çömlek üretimi ile ünlü olan Kaşan’da geleneksel ürünlerin yanı sıra, otomotiv endüstrisi ve motosiklet üretimi de ön plana çıkıyor. Çevresindeki tarihi höyükler ve yerler, antik çağlardan beri İran’ın yerleşiminin tarihsel süreçlerini göstermektedir.

Kaşhan’da görülecek pek çok yer var ancak gezilecek en popüler tarihi mekanlara bakacak olursak;

Fin Bahçesi

Fin Bahçesi, Kaşan
Fotoğraf: Darren Stevens

Burası yakın zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş, Şah Abbas adına tasarlanan, içinden şırıl şırıl suların aktığı turkuaz havuzlar, 500 yıllık sedir ağaçları ve çiçek açma zamanı geldiğinde etrafı mis gibi portakal çiçeği kokan portakal ağaçlarıyla dolu bir bahçe. Fin Bahçesi Kaşan’ın merkezine 9 km güneybatısında kalan Fin Köyü’nde yer alıyor. Buraya ister yürüyerek isterseniz de Kamal al-Molk Meydanı’ndan taksi-dolmuş yaparak gelebilirsiniz. Yürüme opsiyonunu dönüşte kullanmanızı öneririm. Zira, Fin Bahçesi Kaşan’a göre biraz yokuş yukarıda kalıyor.

Borucerdiha Evi

Borucerdiha Evi, Kaşan

Mir Ahmet Mahallesinde bulunan Borucerdiha Evi, Kaşan şehrinin en önemli tarihi evlerinden birisi olarak sayılıyor. Bu yapı hicri takvimine göre 13. yüzyılda Kaçar Hanedanı döneminde inşa edilmiş. Simetrik rüzgar bacaları ile İran mimarisinin en güzel örneğidir.

Evin bütün alçı işleri ve duvar işlemeleri İran’ın büyük ve ünlü ressamı olan Kemal ol Molk’ün amcası Seni ol Molk tarafından yapılmıştır.

Evin sahibi Seyyed Mehdi Natenzi, Kaşan’ın tüccarlarından birisidir.

Evin mimarisi mimar Ali Kaşani tarafından yapıldı. Mimar Borucerd şehrine sık sık gitmesi için bu eve Borucerdiha ismini vermiş.

Seyyed Mehdi Natenzi şehrin en zengin taciri Tababtab’yinin  kızına aşık oluyor ve kızın babası onunla evlenmesi için bir şart koşuyor.

Kendi evime benzer kızıma bir ev yaptıracaksın diyor ve şu anda Kaşan’da Tabatabayi Evi adında bulunan tarihi ev Seyyed Mehdi Natenzi’nin kayın pederinin evi sayılıyor.

Bu evin inşaatı tam 7 yıl sürüyor.

Ayrıca Okuyun: Kebir Çölü’nün Kıyısındaki Vaha Şehir: Kaşan

Sultan Mir Ahmet Hamamı

Sultan Mir Ahmet Hamamı, Kaşan

Sultan Mir Ahmet Hamamı Kaşan şehrinin en önemli ve en eski tarihi yapılarında biri sayılmaktadır. 1102 m2 yüz ölçümüyle mimari açıdan İran’ın en güzel tarihi hamamlarından birisidir. Bu hamamın geçmişi Selçuklular dönemine uzanır ama Kaçar Hanedanı döneminde restorasyonu yapılmıştır.

Bu yapının en önemli özelliklerinden birisi duvarlarında 17 kat restorasyon amaçlı alçının bulunmasıdır. Ve bu da yapının ne kadar eski olduğunu gösterir. Bu hamam küçük hamam ve büyük hamam olarak iki bölümden oluşuyor. Hamamın her tarafı yüksek kaliteli mermerlerden yapılmıştır.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.