Kerimhan Kalesi, Şiraz

Kerimhan Kalesi, Kerim Han Zend tarafından 1766 tarihinde yaptırılmıştır. 4000 metrekare bir alanı kaplamaktadır. Şehir merkezinde bulunan bu kale, tamamı tuğladan yapılmış ilginç bir mimariye sahiptir. Savunma amacıyla yapılmış olması gereken bu kale, yuvarlak hatlarıyla sanki sadece estetik kaygılar taşıyor gibidir. Kale duvarlarının yüksekliği yaklaşık 14 metredir ve oldukça iyi korunmuş durumdadır. Duvar kalınlığı alt kesimlerde 3 metre ve üst bölümlerde 8 metreye kadar ulaşıyor. Bu kale, Kerim Han tarafından, saray bahçesinin bir parçası olarak, İsfahan’daki büyük eserlerle rekabet için yaptırılmıştır.

Kalenin girişindeki yazıtta Farsça olarak “Şiraz’a yeni gelen bir gezgin, uzun süre Kerim Han sarayının endamını övmekten geri duramayacaktır” sözü yazılıdır. Kalenin dört tarafındaki kulelerden birisi eğri durmaktadır. Uzmanlar bu eğriliği düzeltmek için uğraşmış ama başarılı olamayınca kendi haline bırakmışlardır.

Ayrıca Okuyun: Milad Kulesi, Tahran

Kerimhan Kalesi, Şiraz

Her kulenin içinde iki oda yapılmış birisi bekçi odası, diğeri silah araçlarını saklama amacıyla. Pehlevi döneminde burası hapishane olarak da kullanılmıştır.

Burada geniş bir bahçe, kralın özel dua mekanı ve özel hamamı, konukları ağırlama salonu ve fotoğraf sergisi vardır. Binanın ahşap işlemeleri, vitrayları ve duvarlardaki minyatürler hepsi Kaçar dönemine aittir.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

2 YORUM YAZILMIŞ

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.