Vekil Çarşısı, Şiraz

Şiraz‘da bulunan Vekil Çarşısı (Vakil Bazaar), 11. yüzyılda Karim Han tarafından Şiraz’ı Ortadoğu’da öne çıkaran bir ticaret merkezine dönüştürme planının bir parçası olarak inşa edilmiştir. Şiraz Çarşısının ana bölümüdür. Mimari açıdan son derece zarif bir yer olan Vekil Çarşısı, baharat, kilim, el yapımı bakır tencereler, antika eşyalar, İran tatlıları ve çok daha fazlasını satan esnaflar için önemli bir ticaret merkezidir.

Vekil Çarşısı canlı ve hareketli bir atmosfere sahiptir. Turistler için bir tuzak değildir. Yerlilerin de alışverişlerini yaptıkları Vekil Çarşısında turist (harici) olarak ziyaret edebilir ve yerlilerle aynı fiyat üzerinden alışverişlerinizi yapabilirsiniz.

İran’daki en güzel pazar yeri olduğu düşünülen Vekil Çarşısı, tonozlu tuğla tavanı sayesinde yazın serin, kışın da sıcaktır. Bu özelliği ile İran’ın meşhur kavurucu sıcaklarından kaçmak için harika bir yer olarak da öne çıkıyor.

Çarşı içerisi baş döndüren baharat kokuları ile dolu. Bu, insanlar için inanılmaz bir duyusal deneyim etkisi yaratıyor.

İran’da karşılaştığınız pek çok insan gibi, buradaki insanlar da merhaba demek ve sizinle sohbet etmek için inanılmaz derecede istekli, dostça yaklaşan pozitif insanlar.

Vekil Çarşısı, Şiraz

Çarşı içerisinde satılan el yapımı pek çok ürün var. Buradan bir şey satın almayı düşünürseniz, yerel bir satıcıya gitmenizi tavsiye ederim. Çarşı içerisinde vakit harcayın, bütün tezgahları gezin, aradığınız ürünü eminim bulacaksınızdır.

Vekil Çarşısının ilgi çeken özelliği yalnızca alışverişle sınırlı değil. Çarşı içerisinde çok sayıda kafe, hamam ve yemek yiyebileceğiniz birkaç restoran da bulunuyor. Şiraz mutfağı ile ön plana çıkan dizi (et güveç) ve faloodeh servis eden restoranlar çarşı içerisinde mevcut. Çarşıyı gezenler için buralara uğramak bir nevi zorunluluktur. 🙂

Vekil Çarşısı Şiraz’da mutlaka görülmesi gereken bir yer. Herhangi bir şey satın almak istemeseniz bile, buranın güzelliği ve atmosferi ile büyüleneceksiniz.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

4 YORUM YAZILMIŞ

  • Rica ederim. Ben de gezi notlarınızı bizlerle, okurlarla paylaşacak olmanızdan dolayı çok teşekkür ederim. Deneyimleriniz ve güncel bilgiler okurlar için çok çok faydalı olacaktır. Size ve grubunuza keyifli ve güvenli bir gezi dilerim.

 1. Merhabalar,

  Genel olarak Şiraz’da el sanatları ucuz mudur? Kısmetse Temmuz başında turla gideceğim. Toplam 9 günlük bir tatil yapacağım. Rotamız Şiraz, İsfahan, Kaşan, Kum, Yezd, Tahran ve Tebriz. Kaşan ve Kum’u günübirlik gezeceğiz. Şiraz’da 1, İsfahan’da 2, Yezd’de 1, Tahran’da 2, Tebriz’de 2 gün kalacağız. Piyasaya göre dolar kurunu takip edemiyorum. Yanımda konaklama, ulaşım, yeme-içme hariç sadece alışveriş için 2000 TL (yaklaşık 350 dolar) götüreceğim. Açıkçası esnaflar tarafından kandırılmaktan korkuyorum. İnternetten fiyatlara baktım. Büyük bir fark var mı onu da bilmiyorum. Bir de döndüğüm zaman İran ile ilgili burada gezi notlarımı yazabilir miyim?

  Teşekkürler.

  • Merhaba Dilara Hanım,

   Telkari, hatemkari, şal vb. ürünlerden satın alabilirsiniz. Bu ürünlerde işçilik ve ürünün boyutu fiyatı belirliyor. Turizm sezonu açıldı ve Dolar kurunun Riyal karşısında yüksek olması birçok ürünün fiyatını arttırmış durumda. Ancak, küçük-orta boyutlu alacağınız ürünlerde pek fazla fiyat ödemezsiniz. Çarşı-pazarlarda maalesef turist (harici) olduğunuzu anlayan esnaf ister istemez fiyatı arttırmakta. Dilerseniz alışveriş esnasında rehberiniz yanınızda olsun. Alışverişi Şiraz ve İsfahan’da yapabilirsiniz. Bu iki şehrin el sanatları meşhurdur. Bugünkü kura baktığımda 1 Dolar – 13.680 Tümen gösteriyor.

   Döndüğünüz zaman elbette İran gezi notlarınızı yazıp burada yayınlayabilirsiniz. Bu web sitesi hepimizin. Eminim çoğu İran’a gitmek isteyen insanlara faydası olacaktır yazınızın. Gezi yazınızı Word dosyasında ve birkaç fotoğraf ekleyerek bana mail üzerinden ulaştırabilirsiniz. İletişim bilgileri site içerisinde mevcut.

   Başka sorularınız olursa yine buradan bana her zaman yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.