Buz Tırmanışı

Ekstrem doğa sporları, spor tanımının dışına çıkarak, çok daha anlamlı bir yaşam tarzı ya da mutlaka denenmesi gereken en çılgın sporlardan sadece biri olarak tercih edilebilmekte. Spor yapmaktan çok, spor yaparken inanılmaz bir heyecan yaşamak isteyenlerin oluşturduğu bir gruptur ekstrem doğa sporları. Sizler de bu gruba dâhil olarak dünyanın en sıra dışı doğa sporlarını yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey kendinize zaman ayırmak ve yanınıza bir çadır ve uyku tulumu almak olacaktır. İster yurt içi ister yurt dışı turlarına katılarak; aklınızı başınızdan alacak, kalp atış ritminizi artıracak, birbirinden özel ekstrem doğa sporlarını deneyebilirsiniz.

Denemek için yüzlerce spor var ve hayat hepsine sığmayacak kadar kısa olduğundan, yapılacaklar listenize eklemeniz için aşırı spor ve heyecan verici aktivitelerden oluşan bir liste hazırladım. Bungee Jumping ve Sky Diving gibi favori sporlardan parkur sporları ve Blobbing gibi en yeni trend sporlara kadar hangilerinin sizin için doğru spor olduğunu öğrenin.

Su Sporları

Tüplü Dalış

Tüplü Dalış

Kolayca erişilebilen popüler bir su aktivitesi olan tüplü dalış, unutulmaz bir sualtı deneyimi sağlar. Scuba aslında “Kendi İçinde Sualtı Solunum Cihazı” nın kısaltmasıdır, bu da bize doğal olarak mümkün olandan daha uzun süre daha derine inme ve su altında olma fırsatı veriyor. Kızıldeniz dünyanın en iyi tüplü dalış yeri olarak bilinir. Tüplü dalış, doğru rehberlik ve eğitim ile oldukça düşük tehlikeli bir ekstrem spordur.

Wakeboarding

Wakeboarding

Yeni başlayanlar için uygun bir su sporu olan wakeboarding, canlandırıcı bir su üstü ekstrem sporudur. Kablolu wakeboarding, katılımcıyı ve wakeboard’u suyun etrafında dolaştıran bir mekanizma tarafından çekilen ip ile yapılmaktadır. Çoğu wakeboarding aktivitesinde heyecana katkıda bulunulması için zorlu engeller ve sıçramalar içermektedir.

Uçurtma Sörfü

Uçurtma Sörfü

Bir başka popüler su üstü sporu olan Kitesurfing, katılımcıyı ve kiteboard’u su boyunca çekmek için rüzgarın gücünü kullanıyor. Serbest stil, serbest sürüş, downwinders, hız uçurtma sörfü, atlama odaklı uçurtma sörfü ve dalgalarla uçurtma sörfü gibi çeşitli kitesurfing stilleri vardır.

Parasailing

Parasailing

Parasailing, genellikle bir teknenin parasail kanadına bağlı bir kişiyi çektiği su sporu aktivitesidir. Tekne ilerledikçe, parasail kanadı kişiyi havaya kaldırır. Doğal ve oldukça rahatlatıcı bir ekstrem sporu olan parasailing, popüler bir tatil aktivitesidir ve yeni başlayanlar için uygundur.

Yalınayak Kayak

Yalınayak Kayak

Yalınayak kayak temelde kayaksız su kayağıdır. Hafif yürekli(!) biri için değil, bu spor çok fazla güç ve dayanıklılık içeriyor. Kayakçının mükemmel bir dengeye ulaşması için, katılımcıların ağırlığı ve çeken teknenin hızı, kayakçının yalınayak kayak tekniğini en iyi şekilde kullanmasına izin verecek şekilde hesaplanır.

Rüzgar Sörfü

Rüzgar Sörfü

Bir başka popüler tatil aktivitesi olan rüzgar sörfü, kayak tahtasına bağlı bir yelkenle birlikte rüzgarın itme gücüyle yapılan spordur. Gelişmiş rüzgar sörfçüleri su üzerinde sıçramalar, eğilme hileleri ve döngüler gerçekleştirebilir. Sörfçünün deneyim seviyesine bağlı olarak, nerede sörf yapmayı seçtiklerine ve hangi rüzgar seviyesine bağlı olarak yaptıkları harika bir su sporudur.

Serbest Dalış

Serbest Dalış

Bir tür sualtı dalışı, serbest dalış, geleneksel dalışın kapsadığı nefes alma yardımı olmadan su altına dalışı içerir. Dalgıçların nefesini mümkün olduğunca uzun süre tutma becerisine ve yeteneğine bağlıdır. Senkronize yüzme, sualtı futbolu, ragbi ve hokey de serbest dalış aktiviteleri olarak sınıflandırılmaktadır. Serbest dalış, vücudu bu kadar uzun süre nefes alacak şekilde eğitebilmek için özveri, dikkat ve birçok uygulamaya ihtiyaç duyar.

Sörf

Sörf

Su üzerinde etkili bir şekilde hareket etmek için dalgalar arasında sörf tahtası üzerinde manevralar yapılan bir su üstü sporudur. Sörf için en iyi dalgalar genellikle okyanus kıyısı şehirlerde oluyor, ancak sörfçüler bir makine tarafından yapay dalgaların oluşturabileceği gölleri ve nehirleri de kullanabilirler. Bağımlılık yapan eğlenceli ve zorlu bir ekstrem su sporudur.

Oldukça keyifli bir su sporu olan sörf, deneyim seviyenize göre küçük ve büyük dalgalar arasında yapılan bir spor türü. Dünyada en uygun sörf alanı ise ABD’nin Hawaii eyaletinde bulunan Waikiki bölgesinde yer almaktadır. Gün batımı eşliğinde şahane bir manzaranın parçası olmak için ister kıyıdaki küçük dalgalar ile ister daha ileride bulunan iri dalgalar ile sörf dansına başlayabilirsiniz.

Rafting

Rafting

Ortak bir grup boş zaman etkinliği olan su raftingi, hızlı akan ve dalgalı sularda şişme bir bot üzerinde yapılan su sporudur. Genellikle suyun tehlikeli bölümlerinde üstesinden gelmek için çeşitli engellerle gerçekleştirilir. Her iki şekilde de heyecan verici bir spor. Tam bir takım oyunu. Karadeniz bölgesinde Rize’nin Fırtına Deresi’nde yapılan rafting bilinen ve popüler bir su sporu aktivitesidir.

Şelale Kayak

Şelale Kayak
Fotoğraf: Freaking News

Dışarıdaki en korkunç doğa sporlarından biri bu olabilir. Bir kano ile genellikle çok dik yükseklikteki şelalelerden son derece hızlı akan suyun üzerinden sert sulara atlayışı içermektedir.

Blobbing

Blobbing

Katılımcılar, bir su trambolinin üzerine çıkarak başka bir kullanıcı tarafından suya atılarak gerçekleştirilen eğlenceli bir aktivitedir. Genellikle ABD’deki yaz kamplarında yaygın olarak kullanılıyor. Blobbing ile elde edilen en yüksek atlayış 22 metre olmuş. Bu atlayış 2012’de Guinness Dünya Rekoru’na girmiş.

Playboating

Playboating

Playboating, binicinin nehirde bir noktada kaldığı ve dinamik manevralar yapmak için suyun gücü ile ve ona karşı mücadele verdiği daha çok sanatsal bir su kayağı türüdür.

Püf noktaları zor ve sayısız saat sürmesidir, ancak dengeyi ve teknik becerileri öğrenmedeki güçlüğü atlattıktan sonra keyifli bir hale dönüşüyor.

Mağara Dalışı

Mağara Dalışı

Rüzgar ve dalgalardan arındırılmış ve açık su dalışlarından daha net görüş sağlarken; mağara dalışı herkesin bildiği gibi tehlikeli bir spordur. Bu büyüleyici sualtı ortamlarını güvenle keşfetmek için bir dizi beceri ve nitelik gereklidir. Mağara dalışları daha planlı olmalı ve hazırlık gerektirmektedir.

Kara Sporları

Xpogo

Xpogo
Fotoğraf: Respect in Sport

Bu aksiyon dolu spor, tehlikeli hareketler yapmak için bir pogo çubuğu ile gerçekleştirilen aktivitedir. İzlemesi keyifli olan bu ekstrem spor, bazı adrenalin bağımlıları için dünya çapında giderek daha popüler bir meydan okuma haline geliyor.

Kaykay

Kaykay

Kaykay, genellikle bir rampa üzerinden atlamalar içeren heyecan verici spordur. Birçok kişi tarafından bir sanat olduğu söylenen kaykay, inanılmaz miktarda beceri, güç ve kıvraklık gerektiriyor.

Sandboarding (Kum Kayağı)

Sandboarding Kum Kayağı

Sandboarding, kum üzerinde gerçekleştirilmesinin dışında snowboard’a çok benzer. Kayak binicileri genellikle ayağa sabitlenmiş bir kaykay tahtası üzerinde durarak kum üzerinde kayması sonucu yapılan keyifli bir aktivitedir. Sandboard’lar özellikle kumlarda serbestçe kayacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle snowboarddan daha zordur. Mükemmel bir kum birikintisi bulmak zor olabilir, bu nedenle sandboarding çoğu kişinin sıkça deneyimleyeceği bir spor değildir. Ancak, İran, Suudi Arabistan, Katar gibi ülkelerin çöl bölgelerinde yerli ve yabancı insanlar tarafından sıkça yapılan bir spordur.

Zorbing

Zorbing

Bu, çocukların bile katılabileceği eğlenceli bir etkinliktir. Zorbing, dev bir şişme topun içinde bir tepeden aşağı yuvarlanma eylemidir. Zorbing, şişirilebilir bir top ile su üzerinde de yapılabilir.

Mağaracılık

Mağaracılık
Fotoğraf: Wikipedia

Teknik açıdan aşırı zorlu sporlardan biri olan mağaracılık, dünyadaki birçok mağarayı keşfetmek isteyenlerin uğraştığı bir spor dalıdır. Çeşitli yüzeyler, su tehlikeleri, küçük dar geçitler ve karanlık koşullarda yapılabiliyor.

Parkur

Parkur

Askeri eğitimden geliştirilen parkur fikri, herhangi bir yardım almadan bir noktadan diğerine geçmektir. Genellikle karmaşık yerlerde uygulanan bu spor, doğal veya kentsel engellerin üstesinden gelmek için koşma, tırmanma ve atlamalar içeren bir spordur. Bu sporu izlemek büyüleyicidir, dövüş sanatlarında uygulananlara çok benzer hareketleri içerir. Parkur sporunda bir noktadan diğerine geçmek için çok fazla vücut gücü, denge ve problem çözme becerisine ihtiyaç duyulur.

Boğa Koşusu

Boğa Koşusu
Fotoğraf: Ireland on Craic

Genellikle İspanya, Portekiz, Meksika ve Güney Fransa’da düzenlenen boğa koşusu, sokaklarda koşturan yaklaşık 500 kiloluk bir boğanın önünde koşmayı içeren bir spordur. Bir hafta süren Sanfermines Festivali ve Running of the Bulls etkinliği ile ünlüdür. 1924’ten bu yana 15 ölümle sonuçlanan bu spor, denemesi çok güç bir ekstrem sporları arasında yer alıyor.

Tırmanış

Abseiling

Abseiling

Abseiling, bir halat ve diğer tırmanma ekipmanlarını kullanarak kaya üzerinden dikey olarak aşağı düşülmesi ile sonuçlanan bir spordur. Başarılı bir şekilde aşağı inmek için teknik ve fiziksel beceriye sahip olunması gerekir.

Buz Tırmanışı

Buz Tırmanışı

Buz tırmanışı genellikle buz şelaleleri, donmuş şelaleler, uçurumlar ve donmuş buzla kaplı kayalar gibi özelliklerde uygulanır. Buz türüne ve tırmanılan yere bağlı olarak, dağcı, buranın zirvesine ulaşması ile sonuçlanan zorlu bir spordur. Gerekli ekipmanlar arasında buz tırmanışı botları, buz baltaları ve buz vidaları yer almakta. Problem çözmeyi de gerektiren bir macera duygusu için muhteşem bir hobi.

Kaya Tırmanışı

Kaya Tırmanışı

Dağcılar içeride veya dışarıda doğal kaya veya yapay kaya duvarlarına tırmanabiliyor. Çok fazla vücut gücü, dayanıklılık ve problem çözme becerisi içeren fantastik bir spor olan kaya tırmanışı, tüm yıl boyunca bir dizi kapalı tırmanma merkezi ve açık tırmanma duvarı ile pratik yapmak mümkündür. Birçok hevesli dağcı, yeteneklerini tırmanma duvarlarında uygulamaya koymak için dünyanın dört bir yanındaki muhteşem yerlere tırmanmak için tatile gidiyorlar.

Hava Sporları

Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü

Yamaç paraşütü belki de herkesin yapmak istediği fakat bir türlü cesaret edemediği eğlenceli ve bir o kadar da adrenalin seviyesi yüksek bir hava sporudur. Özgürlüğü dibine kadar yaşamak isteyenler korkularını bir kenara bırakıp, gözlerini kapatarak boşluğa doğru süzülmenin hissini yaşayabilir.

Babadağ Tepesi’nden paraşüt ile aşağıya doğru adrenalin yüklü bir iniş yaparken, aynı zamanda Ölüdeniz’in uçsuz bucaksız manzarası; hayatınız boyunca unutamayacağınız anları yaşamanıza neden olabilir.

Paraşütle Atlama

Paraşütle Atlama

Bu son derece popüler olan hava sporu, bir uçaktan boşluğa atlayıp ardından paraşütün açılması ile yere süzülmeyi içeren bir aktivitedir. Bağımlılık yaptığı bilinen bir spordur.

Bungee Jumping

Bungee Jumping

Biraz daha geleneksel adrenalin dolu bir aktivite olan bungee jumping, katılımcıların ayakları elastik bir kordla bağlanırken yüksek bir platformdan atlamayı içeren bir spor türüdür. Atlama ipi platformdan atladıktan sonra elastik kordon tam gerildikten sonra bir sıçrayış yapar. Bu da atlayışı yapan kişiye inanılmaz bir adrenalin duygusu yaşatır.

Adrenalin duygusunu doruklara taşıyan ekstrem bir spor dalı olan bungee jumping ile yüksek bina ya da köprülerin üzerinden hiç düşünmeden atlayabilirsiniz. Atlama anında ne oluyorsa oluyor ve adeta insanın kalbi yerinden çıkıp gidiyor. Sanki her şey duruyor ve heyecan sizi rahat bırakmıyor. Gevşek bir halat yardımı ile atladığınız noktaya bağlanarak düşme sonrası tekrar yukarıya çekildiğiniz bir spor türüdür. Bungee Jumping sporu; özellikle Yeni Zelanda’da en popüler doğa sporlarından birisi olarak tercih ediliyor.

Wingsuit Flying

Wingsuit Flying

Bir kanat takımı kullanılarak havada süzülmenizi sağlayan aşırı heyecan verici bir hava sporu aktivitesidir. Kanat kıyafeti, bacaklar ve kollar arasında, standart insan vücudundan daha geniş bir yüzey alanı sağlayan, dolayısıyla geniş bir kaldırma sağlayan malzemeye sahiptir.

Motor Sporları

Motokros

Motokros

Bu popüler off-road motosiklet aktivitesinde, biniciler, tepelerden çeşitli sıçramalar ve manevralarla yaptıkları motosikletli bir spor türüdür. Her motosiklet pisti farklıdır ve pratik yapmak için ülke çapında seyahat etmeyi harika bir spor haline getirir. Sürücüler bu sporda sürüş sırasında heyecan ve hız deneyimleyecek aynı zamanda keyfini de sonuna kadar çıkaracaktır.

Motosiklet Yarışları

Motosiklet Yarışları

Bu spor yol yarışı ya da off-road yarışı şeklinde olabilir. Superbike Racing, Supersport Racing ve Motocycle Grand Prix gibi yarış türlerinden Motocross, Enduro, Hare Scramble ve Cross-Contry Rally gibi off-road türlerine kadar birçok farklı motosiklet yarışları vardır. Fiziksel ve zihinsel olarak zorlayıcı olduğu kadar heyecan verici bağımlılık yaratan spordur.

Otomobil Yarışları

Otomobil Yarışları

Otomobil yarışı, Formula yarışları, spor araba yarışları, Rallying veya Off-Road yarışları olsun, yarışmak için otomobillerin olduğu yarışları içeren bir spor türüdür. Formula yarışları en yaygın olanıdır.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.