Mostar'dan Kotor'a Nasıl Gidilir?

Mostar‘dan Kotor‘a Nasıl Gidilir? Balkanlar gezisine çıkan herkes eminim bu soruyu Google’da en az bir defa aratmıştır. Ancak, pek sağlıklı bir sonuca varamamış, sorusu muhtemelen cevapsız kalmıştır.

Mostar’dan Kotor’a Ulaşım

Balkanlar gezi planı içerisinde olan herkes klasik bir rota ya da alışılmışın dışında bir gezi planlaması yaparak Balkan ülkelerini gezmek ister. Ya Mostar’dan Kotor’a ya da Kotor’dan Mostar’a doğru devam ederler. Öyle ya, her iki şehrin de kendine özgü güzellikleri, tarihi mirasları ve capcanlı bir hayatı var. Balkanlar’a gelmişken bu iki güzel şehri de görmeden dönmek olmaz.

Saraybosna, Mostar ve Kotor hakkında daha fazla içerik okuyun:

Peki, Bosna Hersek‘in başkenti Saraybosna‘yı gezdiniz ve Mostar’a gelmek istiyorsunuz. Saraybosna’dan Mostar’a Nasıl Gidilir? Bu sorunun da cevabını şu yazıda detaylıca bilgisini verdim.

Yalnızca Mostar ve Saraybosna değil, Karadağ‘ın Adriyatik Denizi kıyısında yer alan Kotor hakkında da detaylıca kaleme aldığım Kotor Gezi Rehberi yazısı var. Kotor’a varmadan önce bu yazıyı okuyabilir ve şehir hakkında ön bir hazırlık yapabilirsiniz.

Mostar’dan Kotor’a otobüs yolculuğu, tren veya taksi ile nasıl gidilir? İnanın bu sorunun cevabı ne Google’da var, ne de yerli halk biliyor. Sanırsınız gizemli bir rota ve hiçbir şekilde ulaşım sağlanmıyor. Hoş otobüsler bu iki şehir arası çalışıyorlar ancak gelin görün ki herkes yeşil pasaport sahibi değil. Çünkü Mostar’dan Kotor’a giden otobüsler Hırvatistan’a uğruyor ve daha sonra Kotor’a devam ediyorlar. E, bordo (umuma mahsus) pasaport sahipleri de Hırvatistan vizesine sahip olmadığı için bu ulaşımı da haliyle tercih etmiyorlar.

Mostar'dan Kotor'a Nasıl Gidilir?

Tabi, yeşil pasaport sahipleri gönül rahatlığı ile Mostar Otobüs Terminali’ne giderek birazdan aşağıda vereceğim otobüs firma ve saat bilgisi ile Kotor biletlerini alabilir ve yolculuklarını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Ek bir bilgi: Eğer ki Saraybosna’dan Kotor’a otobüs ile ulaşım sağlamak istiyorsanız şehrin doğu terminalinin olduğu aynı zamanda burası Sırpların da yoğun olarak yaşadığı Lukavica’ya gelerek buradan Kotor’a giden otobüslere binebilirsiniz. Bu otobüsler Mostar üzerinden Kotor’a devam etmektedir.

Lukavica Otobüs Terminali’ne (Istočno Sarajevo Bus Station) gitmek için Trg Austrije’dan kalkan 103 no’lu troleybüse binin ve en son durakta inin. Troleybüs bileti 2,5 KM. Olur da Troleybüs kullanmazsanız Başçarşı’dan Lukavica Otobüs Terminali’ne taksi ile yaklaşık 40 KM’e gidebilirsiniz. Balkanlarda UBER yaygın olarak kullanılıyor. Dilerseniz UBER’e bir bakın derim. Belki daha uygun fiyata Başçarşı’dan otobüs terminaline ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Asıl konumuza dönelim… Peki, Hırvatistan’a uğramadan direkt olarak Mostar’dan Kotor’a giden otobüsler var mıdır? İşte bu yazımda sizlere, bu gizemli sorunun cevabını çok detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağım…

Mostar-Kotor Arası Otobüs Yolculuğu

2018 yılı Haziran ve Temmuz aylarını kapsayan ve tam 1 ay süren Balkanlar gezisine çıkmıştım. Balkanlar gezimi kapsayan ülkeler ve sırasıyla izlediğim rota şu şekildeydi;

İstanbul > Belgrad > Novi Sad > Saraybosna > Mostar > Kotor > Budva > Podgorica > İşkodra > Tiran > Ohri > Üsküp > Priştine > Prizren > Üsküp > İstanbul

Hatta bu seyahatime çıkmadan önce ne gibi hazırlıklar yaptım onu da şu yazımdan okuyabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğim üzere eğer yeşil pasaport sahibiyseniz Mostar’dan Kotor’a hareket eden gün içerisinde birkaç otobüs seferi mevcut. Bu otobüsler ile Hırvatistan üzerinden Kotor’a ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ancak benim gibi ne bir yeşil pasaport ne de bir Hırvatistan vizeniz yoksa o halde kolları sıvamalı ve her gün yalnızca iki seferin olduğu Kotor otobüs biletleri için ilgili otobüse yer bulmalısınız. Malum yaz ayları olunca otobüs biletlerinizi bir gün önceden almanız iyi olacaktır.

Mostar’dan Kotor’a Otobüs Yolculuğu

Şimdi Mostar’dan Kotor’a otobüs ile nasıl gidilir, otobüs hareket saatleri, bilet ücretleri ve rota bilgisi hakkında bazı pratik bilgiler vereyim…

Mostar-Kotor Arası Otobüs Seyahati

Mostar’dan Kotor’a günde yalnızca iki otobüs seferi düzenleniyor. Bunlardan ilki sabah saat 07:00’de hareket ederken, günün ikinci seferi ise akşamüzeri saat 16:00’da hareket ediyor. Bu iki otobüs de Karadağ’ın başkenti Podgorica‘ya uğruyor, dolanıyor, dolanıyor ve sonra olarak Kotor’a varıyor.

Ayrıca GetbyBus sitesinde sabah saat 09:30’da Mostar-Kotor direkt otobüs seferleri de çıkmakta. Kontrol etmekte fayda var. Ücreti 25 Euro civarı.

Mostar-Kotor arası otobüs yolculuğunun kişi başı bilet ücreti 75 KM.

Mostar-Kotor Arası Otobüs Bilet Ücreti

Normalde Mostar-Kotor arası mesafe 190 km ve yolculuk süresi de yaklaşık olarak 5 saat. Ancak gelin görün ki (Balkanlara gidenler ne demek istediğimi anlayacaklardır) Balkanlarda şehirler arası yollar düzensiz, kıvrımlı ve dağ yolları olduğu için yolculuk süresi 12-13 saate yakın sürüyor. Kaldı ki, bu rotada giden otobüsler Podgorica üzerinden Kotor’a gidiyor.

Mostar-Kotor Arası Yol Güzergahı
Mostar-Kotor Arası Yol Güzergahı

Rotanın tam tersi olan Kotor’dan Mostar’a otobüs yolcuğu ise her sabah 11:00 ve gece 22:00’de hareket ediyor. Bu iki otobüs Hırvatistan’a girmiyor.

Kotor’dan Mostar’a giden otobüslerin hareket saatleri sabah 11:00 ve gece 22:00. Bu iki otobüs Herceg Novi üzeri gitmektedir.

Kotor-Mostar Otobüs Saatleri

Kotor’dan Mostar’a giden son otobüs ise Dubrovnik aktarmalı ve öğlen 14:40’da Kotor Otobüs Terminali’nden hareket ediyor.

Olsun varsın yolculuk 13 saat sürsün, otobüs olsun, ekonomik olsun derseniz hay hay sabah 07:00 veya akşamüzeri 16:00 için Kotor otobüsüne bilet satın alabilirsiniz. Ancak aklınızda bulunsun, 16:00 otobüsü Kotor’a gece yarısı varmaktadır.

Eğer benim gibi akşamüzeri saat 16:00’da Mostar’dan Kotor’a hareketli bilet alırsanız geceyi Kotor terminalinde geçirebilirsiniz. 🙂

Kotor Otobüs Terminali

Saat 16:00’da Mostar’dan hareket eden otobüs gece yarısı saat 01:00 sularında Kotor’a varıyor.

Balkanlarda şehirlerarası otobüs seferlerine getbybus.com ve busticket4.me İnternet sitelerinden bakabilirsiniz.

Not: Yukarıda yer alan iki siteden herhangi birinden çevrimiçi bilet almayı düşünürseniz mutlaka biletin yazıcıdan çıktısını alın ve otobüse binerken şoföre gösterin. Bu iki site üzerinden alınan biletlerde ne yazık ki telefon üzerinden şoföre gösteriler biletler geçersiz oluyor.

Mostar’dan Kotor’a Taksi Yolculuğu

Ben 13 saat yolculuğu çekemem, taksi olsun biraz pahalı olsun ve 4-5 saatte kendimi Kotor’a atayım derseniz o halde temiz temiz, hızlıca taksi ile Kotor’a ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Mostar’dan Kotor’a ulaşımın ikinci bir alternatifi de taksiler. Peki, bu taksiler nereden kalkıyor, kaç para? Gelin bu sorunun cevabına bir bakalım…

Şimdi Kotor ve Budva’da Montenegro Hostel adında bir konaklama yeri var. Hostel, Kotor’u gezmeye gelen turistlere hem ev sahipliği yapıyor hem de çevre ülkelerden Kotor veya Budva’ya ulaşım sağlamak isteyen yolculara ulaşım hizmeti veriyorlar.

Montenegro Hostel’in sunduğu taksi hizmeti ile Mostar-Kotor arası ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Tabi bu yolculukta en az 2 kişi olmalı ve öyle talepte bulunmalısınız. Yalnızca 1 kişi için kalkıp Kotor’dan Mostar’a gelip gerisin geriye Kotor’a dönmüyorlar.

Ancak siz yine de birazdan vereceğim iletişim bilgisi ile kendilerine ulaşabilir ve yolcu sayısını öğrenebilirsiniz. Sizden başka birileri de aynı taksiye rezervasyonda bulunmuş olabilir.

Öncelikle mutlaka 1-2 gün öncesinden Montenegro Hostel ile iletişime geçmeli ve Mostar-Kotor arası ulaşım talebinizi kendilerine iletmelisiniz. Montenegro Hostel ile iletişime geçmek için şu mail adresine ulaşım talebinizi, kişi sayısını belirten bir mail atın.

Montenegro Hostel: montenegrohostel@gmail.com, +382 69 039 751

Merak etmeyin, hostel yetkilileri en çok 2 saat içerisinde mailinize geri dönüş yapıyorlar.

Mail attınız ve mailinize de cevap geldi. Harika! Bir sonraki aşama olan fiyat, rota bilgisi vereyim… Mostar-Kotor arası Montenegro Hostel’in sunduğu taksi hizmeti kişi başı 35 Euro civarı. Yolculuk süresi yaklaşık olarak 5 saat sürüyor. Hırvatistan’a uğramıyor. Direkt Mostar’dan hareket ediyor, Trebinje üzerinden Kotor’a varıyor. Podgorica’yı dolanmak yok.

Mostar-Kotor Arası Taksi Yolculuğu

Arabalar yeni, lüks ve rahat. Atın sırt çantalarınızı bagaja ve ön koltukta Balkan yollarının size sunduğu manzaraların keyfini çıkarın! Türkiye döviz kurlarına baktığımızda (Eylül 2018) 35 EUR fazla gibi görünse de otobüs yolculuğuna nazaran hem daha kısa mesafe, hem rahat, hem de hızlıca Kotor’a varmış oluyorsunuz. Ödemeyi dilerseniz nakit, dilerseniz de Kotor’a vardığınızda hostelden kredi kartı ile yapabiliyorsunuz. (2023 güncel transfer ücreti 40 Euro’dur)

Montenegro Hostel ile yukarıda verdiğim mail adreslerinden iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca ek olarak Montenegro Hostel’in İnternet sitesinden de işinize yarar bilgileri (iletişim, adres vs.) alabilirsiniz. İnternet siteleri güncel, telefon ve maillerinize hızlıca cevap veriyorlar.

Mailde sizi almaya gelecek olan şoförün ismi, araç bilgisi ve saat kaçta, nereden sizi alacağı bilgisini veriyorlar. Tüm iletişim süreci sorunsuzca işliyor. Genel olarak araçlar sizi Mostar Otobüs Terminali girişinden alıyor. Taksi ile yolculuk yaklaşık 5 saat sürüyor. Karadağ’a girmeden hemen önce de Trebinje şehrinde bir mola veriyorlar.

Ek bir bilgi: Siz Montenegro Hostel’in vermiş olduğu taksi hizmetini kullansanız bile illa ki Kotor’da Montenegro Hostel’de konaklamak zorunda değilsiniz. Yalnızca kendilerinin vermiş olduğu taksi hizmetini kullanarak Kotor’a ulaşımınızı sağlayabilir ve Kotor konaklamanızı da başka hostelde yapabilirsiniz.

Mostar’dan Kotor’a UBER, Bla Bla Car veya Otostop Yolculuğu

Fatih, senin Türkiye’deki döviz kurlarından haberin var mı? 35 Euro da ne demek? Çok pahalı, ben bu fiyata bu yolculuğu yapamam derseniz o halde son seçenek UBER, Bla Bla Car (paylaşımlı yolculuk) ya da otostop (sırt çantalı gezginler için).

UBER’i biliyorsunuz… Uygulama üzerinden konum olarak size en yakın olan sürücüyü haritadan buluyor, oluşturduğunuz rotayı kabul eden şoför ile iletişime geçiyorsunuz. Ücreti mesafenin uzunluğuna göre uygulama otomatik olarak atıyor. Ancak, siz de özel bir fiyat belirleyebilir ve bunu taksi şoförü ile paylaşabilirsiniz.

Bla Bla Car uygulaması da bir nevi taksi yolculuğu. Uygulama üzerinden aratarak eğer ki bir başkası kendi aracı ile Mostar-Kotor arası yolu gidecekse kendisine mesaj atabiliyor ve yolculuğu paylaşabiliyorsunuz. Bu yolculuk tipi de uygun fiyata gelebiliyor.

Eğer sırt çantalı bir gezginseniz ve yaz ayları Balkanlarda geziniyorsanız otostop çekerek de Kotor’a ulaşabilirsiniz. Balkanlarda otostop çekmek basittir. En fazla yarım saat bir aracın durmasını beklersiniz. Fakat bir şekilde kendinizi Kotor’a atarsınız. Bu yolculuk her ne kadar ücretsiz olsa da, unutmayın ki yolda olma süreniz kimi zaman 15 saati bulabilir ve yorucu olabilir.

Eğer süre ve yorgunluğa takılmıyorsanız Mostar-Kotor arası mesafeyi güzel dağ yollarında otostop çekerek gidebilirsiniz.

Kotor’a hoş geldiniz arkadaşlar. 🙂

Kotor Kalesi'nden Manzara

Mostar-Kotor arası ulaşım hakkında merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

66 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba,

  Haziran ayında Üsküp geliş, Saraybosna dönüş biletimiz var. Araba kiralayacaktık fakat bırakma yeri farklı olunca ücret iki katı oluyor. Otobüs ile ülke geçişi yapalım dedik. Araştırmalarımda dediğiniz gibi Kotor’dan Bosna’ya gitmek hakkında bilgi bulamadık ama sayenizde verdiğiniz bilgiler çok yardımcı oluyor büyük teşekkür ederim. Yanımızda 6 yaş çocuk da var bu otobüsler ile zor olur mu ve kaza falan durumları nasıl biraz korkuyorum gece otobüse binelim dedik günden kaybetmeyelim diye.

  • Merhaba,

   Evet. Kiraladığınız aracı farklı bir yere bırakmak istediğinizde fiyat ne yazık ki iki-üç katına çıkıyor. Ülke geçişlerini otobüs ile yapın. Kotor’dan Mostar üzeri Saraybosna’ya kadar devam edebilirsiniz. Bu rota hakkında yazılarım sitede mevcut. Otobüsler görece konforlu ve klimalı. Yalnız rotanın bir kısmı dağ yollarını içeriyor ve dolambaçlı yollar. İstiğfar endişeniz olursa yanınıza poşet, peçete, su vb. almayı unutmayın. Sanmıyorum kaza olsun. En azından ne yaşadım ne de kulağıma kaza haberi geldi. İyi düşünün, iyi olur. Gece otobüsünü kullanarak, konaklamadan da tasarruf etmiş olursunuz.

   Daha fazla sorularınız olursa her zaman yazabilirsiniz. Ailenizle birlikte keyifli, güvenli geziler diliyorum.

 2. Merhabalar Fatih Bey,

  10-15 Aralıkta Saraybosna başlangıçlı Podgorica dönüşlü seyahatimizi planladık. İlk gün Saraybosna’yı gezip ertesi gün trenle Mostar’a geçmeyi planlıyoruz. Mostar’da kalmak mantıklı mı sizce yoksa akşam otobüsü var mı bilmiyorum. Podgorica Havalimanı’na geçip araba kiralayıp Karadağ’da nasıl bir rota çizebiliriz? Üç gün Karadağ için yeterli olur mu? Yazılarınızı severek takip ediyorum.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Merve Hanım,

   Mostar’da 1 gün kalmanızı tavsiye ederim. Sabah 09.30’da Kotor’a otobüs var. Karadağ’da araç kiralamanıza gerek yok. 3 gün için masraf yapmanıza değmez. Havalimanından şehir merkezine geçebilir ve buradan sık aralıklarla kalkan Kotor-Budva otobüslerine binebilirsiniz. 1,5 gün Kotor, yarım gün Budva ve 1 gün Podgorica yapabilirsiniz. Gerçi Podgorica’da da pek bir şey yok. Budva ve Kotor’u dolaşmak daha iyidir.

 3. Merhaba,

  10-15 Aralık Saraybosna başlangıçlı Podgorica dönüşlü bir gezimiz olacak. Karadağ’da gezilecek yerler daha çok olduğu için en az üç günü oraya ayırmak istiyoruz. İndiğimiz gün Saraybosna’da kalıp orayı gezip ertesi gün trenle Mostar’a geçmeyi düşünüyoruz. Mostar’ı gezip Kotor’a otobüsle geçmeyi düşündük o gün akşam otobüsü yok anladığım kadarıyla internet sitesinden baktığımda orada kalmak mantıklı olur mu? Karadağ’a üç gün yeterli olur mu ve Karadağ’da araba kiralamayı düşünüyoruz kış şartları zorlayıcı olur mu? Aydınlatırsanız çok sevinirim. Yazılarınız çok faydalı bu çerçevede gezi planı oluşturuyorum.

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Merve Hanım,

   Mostar’dan Kotor’a her gün sabah 09:30’da otobüs var. Mostar’da 1 gün kalmanızı tavsiye ederim. Karadağ’da 1,5 gün Kotor, yarım gün Budva ve 1 gün Podgorica olacak şekilde seyahatinizi planlayabilirsiniz. Karadağ’da araç kiralamanıza gerek yok aslında. Hem maliyetli hem de Balkanlarda kış koşulları ağırdır. Otobüsle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

   Daha fazla sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için her zaman buradayım.

 4. Merhaba Fatih Bey,

  Önümüzdeki hafta Bosna Hersek ve Karadağ seyahat planımız var. Araç kiralayıp Bosna Hersek’i gezdikten sonra Mostar üzerinden kiraladığım araç ile Kotor’a geçmek istiyoruz. Siteniz üzerinden yorumlarınızda araç ile ilgili belgelerin tam olduğundan emin olmamızı söylemişsiniz. Bizim ilk yurt dışı deneyimimiz olacağından sınırda nasıl belgeler istenir tam olarak hakim değiliz. Ayrıca hangi sınır kapısını tercih etmeliyiz? Önerilerinizi rica ederim.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Rıdvan Bey,

   Araç kiralama firmasında sizinle ilgilenecek kişi zaten gerek araç gerekse evraklar konusunda sizi detaylı olarak bilgilendirecek. Yalnız, Karadağ’a gitmek istediğinizi mutlaka söyleyin. Güzergah olarak ise Trebinje’ye gelin, yol ayrımından kuzeye olan yola sapın buradan Klobuk Sınır Kapısı’na giden yolu kullanacaksınız. Otobüsler de bu kapıyı kullanıyorlar.

 5. Merhabalar Fatih Bey,

  Aralık ortasında 1 haftalık Saraybosna’ya bilet aldık 3 arkadaş gidiş dönüş. O kadar gitmişken en azından Kotor veya Budva’yı da görmek istiyoruz fakat öğrenciyiz ve bütçemiz kısıtlı. Bu fiyatlar bizi aşıyor. Aralık ayı olduğu için de otostop sanki zorlar gibi. Siz ne tavsiye edersiniz?

  • Merhaba kardeşim,

   Çok iyi yapmışsınız. Daha nice yurt dışı seyahatleri yapmanız dileğimle. İyi düşünmüşsün. Mostar’dan direkt Kotor’a sabah 9:30’da otobüs var. Trebinje üzerinden giden otobüse bineceksiniz. Saraybosna 2, Mostar 1, Kotor 2, Budva 1 veya Mostar’da 2 gün kalmayı tercih edebilirsiniz. Şehirlerarası yolculuk sürelerini hesaplamayı ihmal etmeyin. Dönüş uçağınıza göre yol planlamanızı mutlaka yapın, dönüş otobüs biletlerinizi şehre varır varmaz hemen alın. Balkanlarda otostop kolay olsa da, kışın çok soğuk oluyor. Denemenizi tavsiye etmem.

   Başka soruların olursa tekrar yazarsın. Her zaman öğrencilerin yanındayım. Fırsat buldunuz mu çıkın gezin, görün, kendinizi geliştirin.

   Selamlar, sevgiler.

 6. Öncelikle yazı için teşekkürler. Sim kartı nasıl yaptınız? Bizim Turkcell gibi firmalar orada çekiyor mu? Yoksa herhangi bir Balkan ülkesinden sim kartı mı almalıyız?

  Not: Eylülde Kosova’dan Balkan turuna tek başıma çıkıyorum. Yol arkadaşı olmak isteyen iletişime geçebilir.

  • Kullandığınız sim kartı yurt dışı dolaşımına açtırabilirsiniz fakat yurt dışında yapacağınız konuşmalar biraz maliyetli olacaktır. Bununla birlikte, bulunduğunu her ülkede minimum 5GB internet ve konuşma dakikalarının olduğu sim kart satın alabilirsiniz. Satın almak oldukça basit ve hat hızlıca kullanıma açılıyor. Sırbistan’da sim kart nasıl alınır başlıklı bir yazı yazmıştım. Dilerseniz bu yazıyı okuyup bir fikir edinebilirsiniz.

 7. Merhaba Fatih Bey,

  Eylül ayında Priştine’den başlayıp sırasıyla Kotor, Budva, Mostar, Saraybosna, Belgrad ve Üsküp son durak olacak şekilde 11 gün sürecek bir gezi planım var. Podgorica için bir zamanım olmayacak. Busticket4 sitesinden otobüslere baktığımda doğrudan Saraybosna’ya otobüs var, Mostar’a ise yok. Saraybosna’ya gidip bir daha Mostar’a gelmek bana vakit kaybettireceği için Saraybosna’ya giden otobüsler Mostar’a uğruyor mu?

 8. Fatih Bey merhaba,

  Öncelikle faydalı bilgiler için teşekkürler. Biz de ailecek 23 Haziran Cuma günü Saraybosna’ya ineceğiz. Ardından kiraladığımız araç ile Mostar’a, ardından Kotor, Budva, Tiran, Ohri ve son olarak Üsküp’te kalarak oradan döneceğiz. 11 günlük bir seyahat planı yaptık. Aracı Üsküp’te bırakacağım. Tabi özellikle araç maliyeti biraz yüksek oldu tek yön olunca ama ailecek olunca uçak ve diğer alternatiflere göre ve sağladığı rahatlığa değecek sanırım. Size sormak istediğim, özellikle yaz ayı ve bayram yoğunluğunu düşünürsek sınır geçişlerinde vs. sorun yaşanır mı? Önerileriniz olur mu? Umarım dönüşte tecrübelerimi aktarırım.

  • Merhaba Cengin Bey,

   Çok teşekkürler. Sorunuza gelecek olursam, seyahatinizi ailenizle planlayıp araç kiralama düşünerek iyi yapmışsınız. Konforlu ve kendi hızınızda bir seyahat olacak. Yaz ayında Balkanlar çok turist alır. Bunlar arasında Türk turistler de var. Binek araçlar bu dönemlerde sınırda yoğunluk oluşturabiliyor. Özellikle Bosna’dan Karadağ’a geçişte. Tabi bu saatler süren bir yoğunluk değil. Geçişte ise sorun yaşamamak için mutlaka araç kiraladığınız firmadan tüm detayları öğrenin. Araç belgelerinin tam olduğundan ve diğer prosedürleri not aldığınızdan emin olun. Bazı detayları yazı olarak yazıp sitede yayına almıştım. Tabi, dönüşte hem araç kiralama süreci, hem sınır geçişi ve Balkanlar gezinizi içeren değerli tecrübelerinizi de burada yorum olarak paylaşırsanız çok mutlu olurum. Birçok okur da tecrübelerinizden faydalanacaktır.

   Size ve ailenize keyifli ve güvenli geziler dilerim. Seyahat halindeyken de sorularınız olursa tekrar buradan yazmaktan çekinmeyin. Sizlere yardımcı olmak için buradayım.

 9. Merhabalar,

  Yazınızı okudum ve çok faydalı teşekkürler. Biz arkadaşımla Saraybosna üzerinden o tarafa gideceğiz. Dönüşümüz Budva’dan Saraybosna’ya ve buradan uçakla İstanbul’a. Uçak akşam 20.30’da kalkıyor. Budva’dan Saraybosna’ya nasıl geçebiliriz? Schengen vizemiz yok.

  • Merhaba,

   Çok teşekkürler. Budva’dan doğrudan Saraybosna’ya geçemezsiniz. Kotor’dan Mostar aktarmalı Saraybosna otobüsleri olabilir (kullanmadım). Ancak Kotor’dan Mostar’a her gün seferler düzenleniyor. Mostar’dan ise her gün sık aralıklarla Saraybosna’ya otobüsler gidiyor. Uçak kalkış saatinize göre Kotor-Mostar-Saraybosna yolculuğunuzu planlayabilirsiniz. Kotor-Mostar arası yolculukta Trebinje üzerinden giden otobüsü tercih edeceksiniz. Bu durumda, Schengen vizenizin olmaması problem teşkil etmiyor.

 10. Merhaba,

  Öncelikle değerli yazınız için çok teşekkürler. Çok bilgilendirici oldu. Biz de Haziran ayının sonunda Mostar’dan Kotor’a geçmeyi planlıyoruz. Ve gerçekten çok az bilgi var. Mostar’ı günübirlik gezip akşam 16.00 otobüsüyle Kotor’a geçmeyi planlıyoruz. Ama şu anda göndermiş olduğunuz iki sitede bu saatteki otobüsün satışı yok. Online satışa kapatıldığı belirtilmiş. Sizce seyahat edeceğimiz gün otogardan alsak bileti çok mu risk olur, bulabilir miyiz? Kalmama ihtimali olacaksa Saraybosna’ya tekrar geri dönüp oradan Kotor’a ulaşmak mı daha mantıklı olur?

  Çok teşekkürler.

  • Merhaba,

   Rica ederim. Çok sağ olun. Mostar’dan Kotor’a günde iki sefer araç var. Yeni, güncel bilgiler ise orada olan okurlardan mutlaka gelecektir ve böylece yazılarımı da güncelleyeceğim. Evet, online bilet almak hele ki Balkanlar için sıkıntı. En sağlıklısı terminalden almak. Yoğun sezonda bile mutlaka bilet bulunabiliyor. Saraybosna’ya geri dönmenize hiç gerek yok. Mostar’dan Kotor’a her şekilde ulaşımınızı sağlarsınız.

  • Merhaba,

   Hangi tarihlerde gideceksiniz? Ben de Haziran ayının son haftası orada olacağım ve kardeşimle Mostar’dan Kotor’a geçmeyi planlıyoruz. Belki ortak bir şeyler yapabiliriz ulaşım açısından.

 11. Fatih Bey merhaba,

  Öncelikle bu bilgiler için çok teşekkürler, tek başıma seyahat edeceğim için tereddütlerim vardı, özellikle otobüs saatlerinin net olmaması konusu ile ilgili.

  1. Saraybosna-Mostar-Kotor-Budva-Üsküp rotasını veya tam tersi olacak şekilde seyahat etmeyi düşünüyorum. Öncelikle hangi rotayı önerirsiniz?
  2. Otobüs biletlerini önceden almak riskli olacağından gittiğim şehirde bir sonraki rota için biletleri almayı düşünüyorum ama seferlerin dolu olması da mümkün bu konuda ne düşünürsünüz?
  3. Otobüs seferlerinin varış saati çok geç oluyor mu gece yarısı gibi? Bir de otobüs terminalleri bu şehirlerde çok uzak mı?

  • Merhaba,

   1. Saraybosna-Mostar-Kotor-Budva-Üsküp rotasını izleyebilirsiniz. Yalnız Tiran’a gelip buradan Ohri üzeri Üsküp’e geçebilirsiniz. Karadağ’dan direkt Üsküp’e araç olmadığını biliyorum. Ayrıca Kosova’ya da otobüsle ulaşım henüz sağlanmıyor.
   2. Sezon başladı. Bazı arkadaşlarım ve okurlarım Balkanlar’dan yazıyorlar. Yoğunluk başlasa da terminalde yarım saat sonra kalkacak otobüse dahi bilet bulunabiliyor. Tabi bu konuda net bir şey söyleyemem mutlaka bilet bulursunuz diye düşünüyorum.
   3. Otobüsler çok geç olmayacak şekilde bir sonraki şehre varış yapıyorlar. Otobüs hareket saatleri planlaması esnek ve gün içerisinde birkaç sefer mevcut oluyor. Size uyan hareket saatli otobüse biletinizi alabilirsiniz. Terminaller görece şehir merkezlerine biraz uzak. Mostar gibi küçük şehirlerin ise uzaklığı yürüme mesafesinde. Her terminalden şehir merkezine mutlaka araçlar vardır.

   Başka sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

  • Seda Hanım,

   Balkanlar’da çevrimiçi otobüs bileti satın almak biraz sıkıntılı. En sağlıklısı direkt terminale gidip almak. Flixbus güvenilir, dilerseniz buradaki 14:40 seferine bakabilirsiniz. Bilet ücreti 41€ ve Mostar’a varışı akşam 20:15 civarı.

 12. Merhaba,

  Öncelikle blog paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. Biz de tecrübelerinizden yararlandık. Buraya gelip bilgi almaya çalışan arkadaşlar için ise bu güzergahtaki tecrübemizi paylaşmak istiyorum.

  Uçağımız 08.00’de Saraybosna’ya indi ve planımız dahilinde hemen Mostar’a gitmek için batı otobüs terminaline gittik. Batı otobüs terminaline gitmek için biz indiğimizde sadece taksi imkanı vardı. Şehir içine giden ve ücreti 5KM olan otobüsler saat 11.00 gibi başlıyor ve gün içinde 6-7 tane. Diğer bir seçenek ise yaklaşık 1 km yürüyüp otobüs duraklarına ulaşmak tabi bu sırt çantalı arkadaşlar için geçerli. 🙂 YouTube’da bununla ilgili videolar var.

  Mostar’a ulaşım 2.5 saat ve Saraybosna otogarından sürekli otobüs kalkıyor. Ücreti 41KM. Yol çok güzel. Nehir kenarında inanılmaz doğa harikası yerler var ve yansıma müthiş. Otobüsler eski ve bakımsız. Tren ise sabah çok erken saatte olduğu için kullanamadık.

  Mostar’da konakladıktan sonra Kotor’a nasıl geçeceğimizi daha önce araştırmıştık ve Montenegro Hostel ile iletişime geçtik. Şu an kişi başı 40 Euro ücreti var ancak transferin gerçekleşmesi için minumum 4 kişiye ulaşması gerekiyor. Eğer ulaşmaz ise kredi kartındaki provizyon kalkıyor. Biz 2 gün öncesinden iletişime geçtik ancak 4 kişiye ulaşmadığı için bir önceki gece saat 21.00 itibari ile iptal edildi.(Transfer sabah saat 08.00 idi) Eğer kişi başı 80 Euro verirseniz 2 kişi de olsa transfer gerçekleşiyor.

  Mecburen otobüs bakmaya başladık. Burada bahsedilen ve Podgorica üzerinden dolanan ve yaklaşık 9-10 saat süren sabah 07.00 otobüsüne ek olarak saat 09.30’da Mostar’dan kalkan ve Mostar-Trebinje-Sınır-Herceg Novi-Kotor rotasını takip eden otobüs için, Mostar otogarında 3 numaralı peronun karşısındaki esrarengiz yazıhaneden bilet aldık. Bilet ücreti 2 kişi için 98KM idi. Centotrans-Lalatovic firmsasının otobüsüydü ve yolculuk sınırdaki yaklaşık 30 dakika ile birlikte 6 saat sürdü. Bu rotanını tersi ise Kotor’dan saat 07.40’da kalkıyor ve 4.5 saat sürüyor. Aynı yol, aynı otobüs ama daha hızlı gidiyorlar ve daha az duruyorlar.

  Önemli bir uyarı, otobüslerde koltuk numarası yok. Otobüs gelir gelmez hemen atlamaya çalışın çünkü fazla bilet kesiyorlar. Giderken 4 kişi ayakta yolculuk etti. Otobüsler tırt, sürücüler çok kaba. Sırt çantaları otobüsün üzerindeki boşluklara sığmıyor. Eğer bagaja verirseniz 1 Euro ek ücret alıyorlar.

  Sınırlarda hiç sorun yaşamadık. Karadağ’a girişte hiç beklemedik sayılır ancak Bosna Hersek çıkışı biraz daha uzun sürüyor.

  • Merhaba Oğuzhan Bey,

   Çok değerli bilgiler verdiniz. Emeğinize sağlık ve çok teşekkür ederim. Yazdıklarınızı okuyunca benzer deneyimleri yaşadığımı gördüm.

   Batı Otobüs Terminali’ne 1 km civarı yürüyerek ulaşmıştım. Üstelik hava kapalı ve hafiften yağmur çiseliyordu. 🙂

   Mostar-Saraybosna arası yol manzaraları kesinlikle çok güzel.

   Kotor’a ulaşım için Montenegro Hostel’in ulaşım hizmetine devam ediyor olduğunu öğrenmem iyi oldu. Yazılarım güncelliğini koruyor.

   Mostar-Kotor arasını otobüsle gitmiştim ve biletimi Trebinje rotasını takip eden otobüse almıştım. Buradaki sınır geçişi oldukça kolay. Bu kolaylığın sürmesine sevindim.

   Otobüslerde oturma düzeni hakkında verdiğiniz bilgi de çok değerli.

   Tekrardan çok teşekkür ederim. Sevgiler, selamlar.

 13. Fatih Bey merhaba,

  4 arkadaş İstanbul’dan Saraybosna’ya gidiş yapmayı planlıyoruz 2 gece Bosna Hersek, 2 veya 3 gece Karadağ ve 1 gece Kosova’da kalıp Priştine’den (Kosova) İstanbul’a dönüş yapma niyetindeyiz. Bu süre zarfında bu 3 ülkede nereleri görmemizi önerirsiniz ve bu 3 ülke arasındaki geçişlerde en mantıklısı sizce ne olur? (Tren-otobüs-araç kiralama).

  • Merhabalar,

   Saraybosna 2, Mostar 1, ertesi gün Kotor’a geçin. Kotor ve Budva’ya 1’er gün ayırın. Sonra Podgoritsa’ya geçin. Burayı günübirlik gezip akşamına Priştine’ye geçebilirsiniz. Bu rota üzerinde her gün düzenli olarak otobüsler çalışmaktadır. Saraybosna-Mostar arası ulaşımı trenle yapmayı düşünebilirsiniz. Gezi süreniz, otobüs hareket saatleri, şehirler arası ulaşım süreleri ve bulunduğunuz şehirlerde harcadığınız sürelere göre değişiklik gösterecektir. Dönüş uçağınıza göre süre ayarlamasını yaparsınız. Bu şehirlerdeki gezilecek yerleri ise ayrı bir içerik olarak yazdım. Bloga göz atabilirsiniz.

   Daha fazla sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size ve arkadaşlarınıza selamlar, sevgiler.

 14. Merhabalar Fatih Bey,

  Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederiz. Biz eşimle Saraybosna’ya gidiş dönüş bileti aldık fakat Karadağ’a geçmek istiyoruz. Araç kiralamak tercihimiz ve maalesef kısa süreli 4 günlük kalacağız. Araç kiralayıp önce Karadağ’a geçsek, dönüşte Bosna Hersek’te gezsek 2’şer gün olarak sizce sınırlarda bir sorun yaşar mıyız ya da mantıklı bir rota mıdır?

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Zeynep Hanım,

   Saraybosna Havalimanı ve şehir merkezinde Sixt, Europcar ve Avis gibi uluslararası araç kiralama şirketleri bulunuyor. Buradan yapacağınız araç kiralama ile Balkanlarda dolaşabilir ve bulunduğunuz ülkede aracı teslim edebilirsiniz. Yalnız aracı belirli bir ülkeye götürmenize izin verilse bile araç kiralama şirketinizin sigorta gibi tüm belgeleri eksiksiz yerine getirdiğinden emin olmanız gerekiyor. Sınır geçişinde göstermeniz gereken evraklar vs. araç kiralama şirketi tarafından size verilecek ve detaylı olarak bilgilendirileceksiniz. Size verilen evraklarla birlikte pasaportunuzu sınırda görevli memura vererek geçiş işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bir istisna, Kosova’ya girişte problem yaşanabilir veya araç kiralama şirketinizin Kosova’da şubesi bulunmayabilir. Bunu teyit edersiniz.

   • Selamlar,

    23 Haziran’da Bosna Hersek’te olacağız. 1 gece Mostar’da kalıp daha sonra Kotor’a geçmeyi planlıyoruz. Buradan da Tiran yapıp döneceğiz. Bosna Hersek’te havalimanından araç kiralamak istiyoruz ve Tiran’da bırakacağız. Ancak hiç bir araç kiralama firmasından dönüş alamıyorum. Gitmeden ayarlamak istiyoruz. Ne yapabilirim bu konuda, nasıl iletişim sağlayabilirim? Sizde iletişim numaraları, mailleri olan varsa paylaşabilir misiniz ya da önerileriniz var mıdır?

    • Selamlar,

     Saraybosna Havalimanı’nda uluslararası araç kiralama şirketlerine ek olarak birkaç yerel firmanın ofisi bulunuyor. Sixt, Europcar gibi şirketlerin sayfalarına baktım da yerel numara dışında WhatsApp numaralarına rastlamadım. Bende herhangi bir iletişim bilgileri ne yazık ki yok. Şansınıza, Bosna Hersek hariç diğer ülkelerde araç kiralama hakkında detaylı yazılar yazdım.

     Ancak, endişe etmeyin. Havalimanına varışta da araç kiralaması yapabilirsiniz. Mutlaka bir araç bulursunuz diye düşünüyorum. Prosedürler, dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken diğer pratik bilgileri ise yazılarımda bulabilirsiniz.

     Rotanızdaki şehirler hakkında daha fazla sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

  • Merhaba şehirler arası çalışan tüm otobüsler Mostar’ın ana otobüs terminalinden hareket ediyor. Otogar Carinski Köprüsü’ne gelmeden önce Marsala Tita Caddesi üzerinde sağda kalıyor.

  • Merhaba Özge Hanım,

   Mostar-Kotor arası 2 farklı otobüs çalışıyor. Biri Schengen bölgesi (Hırvatistan) üzerinden diğeri ise Schengen bölgesine girmeden doğrudan Kotor’a gidiyor. Biletinizi satın alırken vizenizin olmadığını görevliye söyleyiniz. Otobüsler çocukla seyahat için güvenli ve konforludurlar.

 15. Merhaba,

  Mostar-Kotor seyahati için belirttiğiniz sitelerden birinde 9:30’da hareket eden Eurolines otobüsü buldum. Yolculuk 6 saat sürüyor ve Trebinje, Zubci, Sitnica, Herceg üzerinden Kotor’a ulaşıyor. Vizem olmadığı için dediğiniz gibi Hırvatistan üzerinden seyahat edemem. Acaba bu otobüs yolculuğu belirttiğiniz gibi direkt olanlardan mı?

 16. Merhaba,

  Sizin fikrinize ihtiyaç duyuyorum. Kurban bayramında tur ile Balkan turu yaptım ve Üsküp, Ohri, Priştine, Tiran ve Karadağ’ı gezmiştik. Evleneceğim ve Kotor ile Budva’ya aşık olmuştum. Bu sefer eşimle gitmek istiyorum. Saraybosna’ya ve Belgrad’a gitmedim. Bireysel hangi rota daha mantıklı olur? Belli başlı yerleri görsek yeterli mi? Cevabınızı bekliyor olacağım.

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Nazmiye Hanım,

   Şimdiden eşinizle bir ömür mutluluklar dilerim. Dilerseniz gidiş Belgrad, dönüş Üsküp olacak şekilde Saraybosna, Mostar, Kotor, Budva, İşkodra, Tiran, Ohri, Üsküp rotasını izleyebilirsiniz. Böylece Belgrad ve Saraybosna’yı da görmüş olursunuz. Hatta Üsküp’e birkaç gün önceden gelir ve dönüş öncesi Priştine ve Prizren’i de görebilirsiniz.

 17. Fatih Bey merhaba,

  Bizim uçağımız Saraybosna’ya ama ben hem Bosna Hersek’i gezip hem Sırbistan’dan vazgeçmek istemiyorum ve Karadağ’a da gideceğim. Acaba diyorum FlexiPass alsam her yere tren var mı gidebileceğim? Sanki öyle daha mı uygun olur emin olamadım.

  • Merhaba Seher Hanım,

   Dönüş uçağınız da anladığım kadarıyla Saraybosna’dan. Doğru mu? Eğer öyleyse seyahat sürenize bağlı olarak Sırbistan veya Karadağ’dan birini elemeniz gerekecek. Saraybosna bu iki ülkenin ortasında bir şehir. Karayolu ile ulaşım zaten epey bir sürüyor. Tren ile zaman açısından daha bir telaşlı olabilir. Bana kalırsa tercihinizi Karadağ’dan yana kullanabilir Kotor, Budva gibi şehirleri gördükten sonra tekrar Saraybosna’ya dönerek dönüş uçağınıza yetişebilirsiniz. Sırbistan’ı bir sonraki seyahatinize bırakabilirsiniz. Pegasus ile Belgrad’a her zaman uygun fiyata bilet bulabilmek mümkün.

   Daha fazla sorunuz olursa yazabilirsiniz. Birlikte en iyi seyahat planını oluşturmaya çalışırız.

   Sağlıkla kalın.

 18. Merhaba,

  Mostar’dan Kotor’a 4 kişi seyahat etmeyi planlıyoruz. Taksi mi tutalım, araba mı kiralayalım? Hangisi ekonomik olur dersiniz?

  • Merhaba Fatma Hanım,

   Mostar-Kotor arası ulaşımınızı en ekonomik otobüsle sağlayabilirsiniz. Taksi ile ulaşım pahalı olacaktır. Kotor’dan sonra yolunuza devam edecek ve konforlu bir ulaşımı tercih ediyorsanız araç kiralaması da düşünebilirsiniz.

  • Merhaba Gizem Hanım,

   Hayır, şehir merkezi 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Otogardan çıktıktan sonra yolun karşısına geçin ve kıyı sahil şeridinde yürüdükten sonra ileride Eski Kent giriş kapısı belirecektir.

 19. Merhaba Fatih Bey,

  Ben arkadaşımla 29 Aralık 2019 tarihine Saraybosna’ya bilet aldık amacımız direkt Karadağ’a gitmekti fakat biletler pahalı olunca Saraybosna’ya aldık. Hem iki ülke gezeriz hem de maliyeti düşürürüz diye düşündük. Aklımızda bir kaç soru var. Kışın hava durumu nasıl olur? Saraybosna Havalimanı’ndan araba kiralayıp ilk gün Mostar’da kalıp oradan Budva’ya gitmeyi düşündük. Yol güzergahı ve hava şartları hakkında bilgi verir misiniz? Duyduğum kadarıyla Mostar bölgesine kar yağmamış.

  • Merhaba Erdal Bey,

   Öncelikle Balkanlar Aralık sonu ve Ocak ayı boyunca soğuk olacaktır. Ayrıca yağmurlu da olacaktır. Bu nedenle yanınıza mutlaka kazak ve kaliteli yün polar almayı ihmal etmeyin. Saraybosna Havalimanı’ndan araç elbette kiralayabilirsiniz. Bu şekilde Mostar’a da gidebilirsiniz. Ancak kiralama esnasında mutlaka araç ile Karadağ’a geçeceğinizi belirtin ekstra bir prosedür vs. hakkında bilgi sahibi olasınız diye. Balkanlarda yol güzergahları bir hayli dolambaçlı ve gidiş-dönüş tek şeritlidir. Sürüş konusunda yeterli deneyime sahipseniz problem olmayacaktır.

   Başka sorularınız olursa yine buradan bana doğrudan yazabilirsiniz. Şimdiden keyifli ve güvenli bir gezi dilerim!

 20. Merhaba Fatih Bey,

  Saraybosna gezimin devamına Budva ve Kotor turu yapmak istiyorum. Saraybosna’da konaklayıp Mostar’a günübirlik gidip gezmeyi planlıyorum. Saraybosna’dan da Budva’ya geçeceğim. Sizce böylesi mi daha mantıklı yoksa Saraybosna gezim bitince sabah Mostar’a geçip akşama kadar gezip konaklamadan akşam arabalarıyla Kotor’a geçmek mi daha mantıklı? Mostar’dan Kotor’a vizesiz geçiş mümkün mü? Mostar’da valizi teslim edebileceğim bir yer var mı?

  Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.

  • Merhaba Koray Bey,

   En iyisi siz sabah Mostar’a geçin ve akşamüzeri saat 16:00’ya kadar şehri gezin daha sonra Kotor’a geçin. Mostar’dan Kotor’a sabah ve akşamüzeri olmak üzere iki sefer yapılıyor. Burada dikkat etmeniz gereken Kotor’a geçerken Dubrovnik üzeri gitmemeniz. Zira bunun için Schengen vizesi gerekiyor. Diğer türlü Dubrovnik’e uğramadan yapılan yolculuklarda Kotor’a geçiş için herhangi bir vizenizin olmasına gerek yok. Karadağ, Türk Vatandaşları için vize istemiyor. Mostar’da, çarşı içerisinde birkaç Türk işletme mevcut. Kendileriyle konuşup çantanızı oraya bırakabilirsiniz.

 21. Merhaba Fatih Bey,

  Mostar-Kotor seyahatinizde hangi otobüs firmasını kullandınız acaba? Belki sefer saatleri değişmiştir. Firma adı üzerinden bilet almak daha güvenli olabilir.

  • Merhaba Yusuf Bey,

   Balkan şehirlerarası otobüs biletlerinizi Getbybus üzerinden sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Tamamen güvenlidir. Yalnız biletinizin çıktısını yanınıza almayı unutmayın. Diğer türlü ilgili şehrin otobüs terminaline giderek biletinizi satın alabilirsiniz.

 22. Merhaba,

  Mostar-Kotor arası otobüs bakarken sizin söylemiş olduğunuz GetByBus sitesinde sabah 9:30 da direkt Mostar-Kotor otobüsü var 18 Euro ve 5-6 saat süre gösteriyor. Bilgi olarak ekleye bilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.