Mostar'dan Kotor'a Nasıl Gidilir?

Mostar’dan Kotor’a Nasıl Gidilir? Balkanlar gezisine çıkan herkes eminim bu soruyu Google’da en az bir defa aratmıştır. Ancak, pek sağlıklı bir sonuca varamamış, sorusu cevapsız kalmıştır.

Mostar’dan Kotor’a Ulaşım

Balkanlar seyahatinde herkes klasik bir rota ya da alışılmışın dışında bir gezi planlaması yaparak Balkan ülkelerini gezmek ister. Ya Mostar’dan Kotor’a ya da Kotor’dan Mostar’a doğru devam ederler. Öyle ya her iki şehrin de kendine özgü güzellikleri, tarihi mirasları ve capcanlı bir hayatı var. Balkanlar’a gelmişken bu iki güzel şehri görmeden de dönmek olmaz.

Saraybosna, Mostar ve Kotor hakkında daha fazlasını okuyun:

Peki, Bosna Hersek‘in başkenti Saraybosna’yı gezdiniz ve Mostar’a gelmek istiyorsunuz. Saraybosna’dan Mostar’a Nasıl Gidilir? Bu sorunun da cevabını şu yazıda detaylıca bilgisini verdim.

Yalnızca Mostar ve Saraybosna değil, Karadağ‘ın Adriyatik kıyısında yer alan incisi Kotor hakkında da detaylıca kaleme aldığım Kotor Gezi Rehberi yazısı var. Kotor’a varmadan önce bu yazıyı okuyabilir ve şehir hakkında ön bir hazırlık yapabilirsiniz.

Mostar’dan Kotor’a otobüs yolculuğu, tren veya taksi ile nasıl gidilir? inanın bu sorunun cevabı ne Google’da var, ne de yerli halk biliyor. Sanırsınız gizemli bir rota ve hiçbir şekilde ulaşım sağlanmıyor. Hoş otobüsler bu iki şehir arası çalışıyorlar ancak gelin görün ki herkes yeşil pasaport sahibi değil. Çünkü Mostar’dan Kotor’a giden otobüsler Hırvatistan‘a uğruyor ve daha sonra Kotor’a devam ediyorlar. E, bordo (umuma mahsus) pasaport sahipleri de Hırvatistan vizesine sahip olmadığı için bu ulaşımı da haliyle tercih etmiyorlar.

Mostar'dan Kotor'a Nasıl Gidilir?

Tabii, yeşil pasaport sahipleri gönül rahatlığı ile Mostar Otobüs Terminali’ne giderek birazdan aşağıda vereceğim otobüs firma ve saat bilgisi ile Kotor biletlerini alabilir ve yolculuklarını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Ek bir bilgi: Eğer ki Saraybosna’dan Kotor’a Otobüs ile Ulaşım sağlamak istiyorsanız şehrin doğu terminali Sırpların yoğun olarak yaşadığı bölge Lukavica’ya giderek buradan Kotor’a hareket eden direkt otobüslere binebilirsiniz. Tabii, Mostar’dan Kotor’a giden otobüsler de Saraybosna’dan hareket eden ve Mostar’a uğrayıp Kotor’a devam eden otobüsler oluyor.

Lukavica Otobüs Terminali (Istočno Sarajevo Bus Station) ne gitmek için Trg Austrije’dan kalkan 103 no’lu troleybüse binmeli ve son durakta inmelisiniz. Troleybüs bileti 1,50 KM. Olur da Troleybüs kullanmazsanız Başçarşı’dan Lukavica Otobüs Terminali’ne taksi ile yaklaşık 25 KM’e gidebilirsiniz. Balkanlarda UBER yaygın olarak kullanılıyor. Bir bakın derim belki daha uygun fiyata da otobüs terminaline ulaşım sağlayabilirsiniz.

Asıl konumuza dönelim… Peki, Hırvatistan’a uğramadan direkt olarak Mostar’dan Kotor’a giden otobüsler var mı? Bu yazıda sizlere bu sorunun cevabını çok detaylı bir şekilde açıklayacağım.

Mostar-Kotor Arası Otobüs Yolculuğu

2018 yılı Haziran ve Temmuz aylarını kapsayan ve tam 1 ay süren bir Balkan ülkeleri seyahatine çıkmıştım. Bu gezimi kapsayan ülkeler ve sırasıyla izlediğim rota şu şekildeydi:

İstanbul > Belgrad > Novi Sad > Saraybosna > Mostar > Kotor > Budva > Podgorica > İşkodra > Tiran > Ohri > Üsküp > Priştina > Prizren > Üsküp > İstanbul

Hatta bu seyahatime çıkmadan önce ne gibi hazırlıklar yaptım onu da şu yazımdan okuyabilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğim üzere eğer yeşil pasaport sahibiyseniz Mostar’dan Kotor’a hareket eden gün içerisinde birkaç sefer mevcut. Bu otobüsler ile Hırvatistan üzerinden Kotor’a ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ancak benim gibi ne bir yeşil pasaport ne de bir Hırvatistan vizeniz yoksa o halde kolları sıvamalı ve her gün yalnızca 2 seferin düzenlendiği Kotor otobüs biletleri için ilgili otobüse yer bulmalısınız. Malum yaz ayları olunca otobüs biletlerinizi 1 gün önceden almanız iyi olacaktır.

Mostar’dan Kotor’a Otobüs Yolculuğu

Şimdi Mostar’dan Kotor’a Otobüs ile Nasıl Gidilir?, hareket saatleri, bilet ücretleri ve rota bilgisi hakkında bilgiler vereyim…

Mostar-Kotor Arası Otobüs Seyahati

Mostar’dan Kotor’a günde yalnızca 2 sefer düzenleniyor. Bunlardan ilki sabah saat 07:00’de hareket ederken, günün ikinci seferi ise akşamüzeri saat 16:00’da hareket ediyor. Bu iki otobüste Karadağ’ın başkenti Podgorica‘ya uğruyor, dolanıyor, dolanıyor ve sonra olarak Kotor’a varıyor.

Ayrıca GetbyBus sitesinde sabah saat 09:30’da Mostar-Kotor direkt otobüs seferleri de çıkmakta. Kontrol etmekte fayda var. Ücreti 18 EUR.

Mostar-Kotor arası otobüs yolculuğunun kişi başı bilet ücreti 45 KM.

Mostar-Kotor Arası Otobüs Bilet Ücreti

Normalde Mostar-Kotor arası mesafe 190 km ve yolculuk süresi yaklaşık olarak 5 saat. Ancak gelin görün ki (Balkanlara gidenler ne demek istediğimi anlayacaklardır) Balkan şehirler arası yolları düzensiz, kıvrımlı ve dağ yolları olduğu için yolculuk süresi 12-13 saate yakın sürüyor. E, bir de Podgorica üzerinden dolanıyor ve öyle Kotor’a gidiyor.

Mostar-Kotor Arası Yol Güzergahı
Mostar-Kotor Arası Yol Güzergahı

Rotanın tam tersi olan Kotor’dan Mostar’a Otobüs Yolcuğu ise her sabah 11:00 ve gece 22:00’da hareket ediyor. Bu iki otobüs Hırvatistan’a girmiyor.

Kotor’dan Mostar’a Hırvatistan’a uğrayıp giden otobüslerin hareket saatleri ise sabah 11:00 ve gece 22:00’da hareket ediyor. Bu iki otobüs Herceg Novi üzeri gidiyor.

Kotor-Mostar Otobüs Saatleri

Kotor’dan Mostar’a giden son otobüs ise Dubrovnik aktarmalı ve öğlen 14:40’ta Kotor Otobüs Terminali’nden hareket ediyor.

Olsun varsın yolculuk 13 saat sürsün, otobüs olsun, ekonomik olsun derseniz hay hay sabah 07:00 veya akşamüzeri 16:00 Kotor otobüsüne bilet almak için doğruca Mostar Otobüs Terminali’nin yolunu tutmalısınız. Buradan kendinize ilgili saate bir bilet satın alabilirsiniz.

Eğer benim gibi akşamüzeri saat 16:00’da Mostar’dan Kotor’a hareketli bilet alırsanız geceyi Kotor terminalinde geçirebilirsiniz. 🙂

Kotor Otobüs Terminali

Saat 16:00 Mostar hareketli otobüs gece yarısı saat 01:00 sularında Kotor’a varıyor.

Balkanlarda şehirlerarası otobüs seferlerine getbybus.com ve busticket4.me İnternet sitelerinden bakabilirsiniz.

Not: Yukarıda yer alan iki siteden herhangi birinden çevrimiçi (online) bilet almayı düşünürseniz mutlaka biletin yazıcıdan çıktısını alın ve otobüse binerken şoföre gösterin! Bu iki site üzerinden alınan biletlerde ne yazık ki telefon üzerinden şoföre gösteriler biletler geçersiz oluyor.

Mostar’dan Kotor’a Taksi Yolculuğu

Ben 13 saat yolculuğu çekemem, taksi olsun biraz pahalı olsun ve 4-5 saatte kendimi Kotor’a atayım derseniz o halde temiz temiz, hızlıca taksi ile Kotor’a ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Mostar’dan Kotor’a ulaşımın ikinci bir alternatifi de taksi! Peki, bu taksiler nereden kalkıyor, kaç para? Gelin bu sorunun cevabına bir bakalım…

Şimdi Kotor ve Budva’da hizmet veren ve hostelleri olan bir işletme var. Adı: Montenegro Hostel. Hostel sahipleri hem hostellerinde Balkanları gezen gezginlere ev sahipliği yapıyor, hem de çevre ülkelerden Kotor veya Budva’ya ulaşım sağlamak isteyen yolculara ulaşım hizmeti veriyorlar.

Montenegro Hostel’in sunduğu taksi hizmeti ile Mostar-Kotor arası ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Tabi bu yolculuk tipini kullanmak isterseniz en az 2 kişi olmalı ve öyle talepte bulunmalısınız. Yalnızca 1 kişi için kalkıp Kotor’dan Mostar’a gelip gerisin geriye Kotor’a dönmezler ve dönmüyorlar da.

Ancak siz yine de birazdan vereceğim iletişim bilgisi ile kendilerine ulaşabilir ve yolcu sayısını öğrenebilirsiniz. Sizden başka birileri de aynı taksiye rezervasyonda bulunmuş olabilir.

Öncelikle 1-2 gün öncesinden (mutlaka!) Montenegro Hostel ile iletişime geçmeli ve Mostar-Kotor arası ulaşım talebinizi kendilerine iletmelisiniz. Montenegro Hostel ile iletişime geçmek için şu mail adresine ulaşım talebinizi, kişi sayısını belirten bir mail atın.

Montenegro Hostel: montenegrohostel@gmail.com, +382 69 039 751

Merak etmeyin, hostel yetkilileri en çok 2 saat içerisinde mailinize geri dönüş yapıyorlar.

Mail attınız ve mailinize de cevap geldi. Harika! Bir sonraki aşama olan fiyat, rota bilgisi vereyim… Mostar-Kotor arası Montenegro Hostel’in sunduğu taksi hizmeti kişi başı 35 EUR. Yolculuk süresi yaklaşık olarak 5 saat sürüyor. Hırvatistan’a uğramıyor. Direkt Mostar’dan hareket ediyor, Trebinje üzerinden Kotor’a varıyor. Podgorica’yı dolanmak yok!

Mostar-Kotor Arası Taksi Yolculuğu

Arabalar yeni, lüks ve rahat. Atın sırt çantalarınızı bagaja ve ön koltukta Balkan yollarının size sunduğu manzaraların keyfini çıkarın! Türkiye döviz kurlarına baktığımızda (Eylül 2018) 35 EUR fazla gibi görünse de otobüs yolculuğuna nazaran hem daha kısa mesafe, hem rahat, hem de hızlıca Kotor’a varmış oluyorsunuz. Ödemeyi dilerseniz nakit, dilerseniz de Kotor’a vardığınızda hostelden kredi kartı ile yapabiliyorsunuz.

Montenegro Hostel ile yukarıda verdiğim mail adreslerinden iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca ek olarak Montenegro Hostel’in İnternet sitesinden de işinize yarar bilgileri (iletişim, adres vs.) alabilirsiniz. İnternet siteleri güncel, telefon ve maillerinize hızlıca cevap veriyorlar.

Mailde sizi almaya gelecek olan şoförün ismi, araç bilgisi ve saat kaçta, nereden sizi alacağı bilgisini veriyorlar. Tüm iletişim süreci sorunsuzca işliyor. Genel olarak araçlar sizi Mostar Otobüs Terminali girişinden alıyor. Taksi ile yolculuk yaklaşık 5 saat sürüyor. Karadağ’a girmeden hemen önce de Trebinje şehrinde bir mola veriyorlar.

Ek bir bilgi: Siz Montenegro Hostel’in vermiş olduğu taksi hizmetini kullansanız bile illa ki Kotor’da Montenegro Hostel’de konaklamak zorunda değilsiniz. Yalnızca kendilerinin vermiş olduğu taksi hizmetini kullanarak Kotor’a ulaşımınızı sağlayabilir ve Kotor konaklamanızı da başka hostelde yapabilirsiniz.

Kotor’da ucuz hostel ve otel konaklamalarınızda %10 geri ödeme alın.

Mostar’dan Kotor’a UBER, Bla Bla Car veya Otostop Yolculuğu

Fatih, senin Türkiye’deki döviz kurundan haberin var mı? 35 EUR’da ne demek? Çok pahalı, ben bu fiyata bu yolculuğu yapamam derseniz o halde son seçenek UBER, Bla Bla Car (paylaşımlı yolculuk) ya da otostop kalıyor.

UBER’i biliyorsunuz… Uygulama üzerinden konum olarak size en yakın olan sürücüyü haritadan buluyor, oluşturduğunuz rotayı kabul eden şoför ile iletişime geçiyorsunuz. Ücreti mesafenin uzunluğuna göre uygulama otomatik olarak atıyor. Ancak, siz de özel bir fiyat belirleyebilir ve bunu taksi şoförü ile paylaşabilirsiniz.

UBER yolcuğunuzda benim referans kodumu kullanarak bir yolculuk yaparsanız hem siz, hem de ben 10₺ indirim kazanmış oluruz. 10 Lira, 10 Liradır derseniz aşağıdaki kod üzerinden bir UBER yolculuğu planlayabilirsiniz.

UBER yolculuğunuzda 10₺ geri ödeme kazanmak için bir yolculuk planlayın.

Bla Bla Car uygulaması da bir nevi taksi yolculuğu. Uygulama üzerinden aratarak eğer ki bir başkası kendi aracı ile Mostar-Kotor arası yolu gidecekse kendisine mesaj atabiliyor ve yolculuğu paylaşabiliyorsunuz. Bu yolculuk tipi de uygun fiyata gelebiliyor.

Eğer sırt çantalı bir gezginseniz ve Yaz ayları Balkanlarda geziniyorsanız otostop çekerek de Kotor’a ulaşabilirsiniz. Balkanlarda otostop çekmek basittir. En fazla yarım saat bir aracın durmasını beklersiniz. Fakat bir şekilde kendinizi Kotor’a atarsınız. Bu yolculuk her ne kadar ücretsiz olsa da, unutmayın ki yolda olma süreniz kimi zaman 15 saati bulabilir ve yorucu olabilir.

Eğer süre ve yorgunluğa takılmıyorsanız Mostar-Kotor arası mesafeyi güzel dağ yollarında otostop çekerek gidebilirsiniz.

Mostar-Kotor arası ulaşım üzerine merak ettiğiniz ekstra bir şey olur, sormak istersiniz, aşağıda yer alan yorum kutusuna sorularınızı yazıp bana mutlaka iletin. Sizlere yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

Kotor’a hoş geldiniz arkadaşlar. 🙂

Kotor Kalesi'nden Manzara

Herkese keyifli, sorunsuz ve kazasız seyahatler diliyorum.

Kalın sevgiyle.

13 YORUM YAZILMIŞ

  • Merhaba Gizem hanım,

   Hayır, şehir merkezi 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Otogardan çıktıktan sonra yolun karşısına geçin ve kıyı sahil şeridinde yürüdükten sonra ileride Eski Kent giriş kapısı belirecektir.

 1. Merhaba Fatih bey,

  Ben arkadaşımla 29 Aralık 2019 tarihine Saraybosna’ya bilet aldık amacımız direkt Karadağ’a gitmekti fakat biletler pahalı olunca Saraybosna’ya aldık. Hem iki ülke gezeriz hemde maliyeti düşürürüz diye düşündük. Aklımızda bir kaç soru var. Kışın hava durumu nasıl olur? Saraybosna havalimanından araba kiralayıp ilk gün Mostar’da kalıp oradan Budva’ya gitmeyi düşündük. Yol güzergahı ve hava şartları hakkında bilgi verir misiniz? Duyduğum kadarıyla Mostar bölgesine kar yağmamış.

  • Merhaba Erdal bey,

   Öncelikle Balkanlar Aralık sonu ve Ocak dönemi soğuk olacaktır. Ayrıca yağmurlu da olacaktır. Bu nedenle yanınıza mutlaka kazak ve kaliteli yün polar almayı ihmal etmeyin. Saraybosna havalimanından araç elbette kiralayabilirsiniz. Bu şekilde Mostar’a da gidebilirsiniz. Ancak kiralama esnasında mutlaka araç ile Karadağ’a geçeceğinizi belirtin ekstra bir prosedür vs. hakkında bilgi sahibi olasınız diye. Balkanlarda yol güzergahları bir hayli dolambaçlı ve gidiş-dönüş tek şeritlidir. Sürüş konusunda yeterli deneyime sahipseniz problem olmayacaktır.

   Başka sorularınız olursa yine buradan bana doğrudan yazabilirsiniz. Şimdiden keyifli ve güvenli bir gezi dilerim!

 2. Merhaba Fatih Bey,

  Saraybosna gezimin devamına Budva ve Kotor turu yapmak istiyorum. Saraybosna’da konaklayıp Mostar’a günübirlik gidip gezmeyi planlıyorum. Saraybosna’dan da Budva’ya geçeceğim. Sizce böylesi mi daha mantıklı yoksa Saraybosna gezim bitince sabah Mostar’a geçip akşama kadar gezip konaklamadan akşam arabalarıyla Kotor’a geçmek mi daha mantıklı? Mostar’dan Kotor’a vizesiz geçiş mümkün mü? Mostar’da valizi teslim edebileceğim bir yer var mı?

  Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi günler.

  • Merhaba Koray bey,

   En iyisi siz sabah Mostar’a geçin ve akşamüzeri saat 16:00’a kadar şehri gezin daha sonra Kotor’a geçin. Mostar’dan Kotor’a sabah ve akşamüzeri olmak üzere iki sefer yapılıyor. Burada dikkat etmeniz gereken Kotor’a geçerken Dubrovnik üzeri gitmemeniz. Zira bunun için Schengen vizesi gerekiyor. Diğer türlü Dubrovnik’e uğramadan yapılan yolculuklarda Kotor’a geçiş için herhangi bir vizenizin olmasına gerek yok. Karadağ, Türk Vatandaşları için vize istemiyor. Mostar’a birkaç Türk işletme mevcut çarşı içerisinde. Kendileriyle konuşup çantanızı oraya bırakabilirsiniz.

 3. Merhaba Fatih bey,

  Mostar-Kotor seyehatinizde hangi otobüs firmasını kullandınız acaba? Belki sefer saatleri değişmiştir. Firma adı üzerinden bilet almak daha güvenli olabilir.

  • Merhaba Yusuf bey,

   Balkan şehirlerarası otobüs biletlerinizi Getbybus üzerinden sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Tamamen güvenlidir. Yalnız biletinizin çıktısını yanınıza almayı unutmayın. Diğer türlü ilgili şehrin otobüs terminaline giderek biletinizi satın alabilirsiniz.

   • Tamam bileti sorunsuzca alabiliyorsunuz fakat gözden kaçan bir nokta var. Alt tarafta yazan yazıyı dikkatlice okumalısınız yoksa kartınızdan 164 Mark çekiliyor.

 4. Merhaba,

  Mostar-Kotor arası otobüs bakarken sizin söylemiş olduğunuz getbybus sitesinde sabah 9:30 da direkt Mostar-Kotor otobüsü var 18 euro ve 5-6 saat süre gösteriyor. Bilgi olarak ekleye bilirsiniz.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.