Avtovağzal Meydanı, Nahçıvan

Nahçıvan, Azerbaycan’a bağlı özerk bir yerdir. Ülkemizin doğusunda yer almaktadır. Iğdır Dilucu Sınır Kapısı üzerinden ulaşabildiğimiz Nahçıvan, ülkemizden turistik amaçlı gezmek için pek de tercih edilen bir destinasyon değildir.

Nahçıvan Hakkında Bilgi

Nahçıvan seyahatim öncesi yaptığım araştırmalarda karşılaştığım fotoğraflar buranın en az 30 yıl geride kaldığını gösteriyordu. Ta ki Nahçıvan’a gidene kadar. Sederek Sınır Kapısı’na geldiğiniz an değişimin farkına varıyorsunuz. Son derece modern ve temiz bir gümrük binası sizi karşılamakta.

Ülkeye giriş yaptıktan sonra tek katlı düzgün bir mimaride inşa edilmiş yapılar ilk olarak sizi karşılayacak. Sederek Sınır Kapısı’ndan Nahçıvan şehir merkezine yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürmekte. Otobüs ile geliyorsanız şehir merkezinde yer alan Avtovağzal’da (otobüs terminali) yolculuğunuz sonlanıyor.

Nahçıvan’ı gezmeye başlamadan önce dilerseniz terminal içerisinde yer alan döviz bürosundan paranızı Azerbaycan para birimi olan Manat’a çevirebilirsiniz. Kalacak yerimi de ayarlayıp öyle gezmeye başlayayım derseniz yine aynı şekilde otobüs terminalinin hemen yanında otel bulunmaktadır. Burada gecelik 15 Manat’a kalabilirsiniz.

Nahçıvan Gezilecek Yerler

Avtovağzal Meydanı

Avtovağzal Meydanı, Nahçıvan

Nahçıvan’ı gezmeye ilk olarak buradan başlayabilirsiniz. Nahçıvan’da gezilecek yerlerin başında Avtovağzal Meydanı gelebilir. Burası otobüs terminalinin hemen karşısında yer almaktadır. Meydan, araçların sıklıkla geçtiği, toplu taşıma otobüsleri ve bir taksi durağının yer aldığı bölgedir. Meydanı küçük bir saat kulesi süslüyor.

Bayrak Meydanı

Bayrak Meydanı, Nahçıvan

Meydanın hemen solunda ise devasa bir Bayrak Meydanı sizi karşılayacak. Burada yarım saat geçirebilir hatta şehri kuş bakışı muhteşem bir manzara eşliğinde seyre doyabilirsiniz. Bayrak Meydanı, geniş bir alan üzerine kurulu sosyal bir alandır. Yerli halkın yaz akşamları bir araya gelerek oturdukları bu kompleks çeşitli süslemeler ile donatılmış gayet hoş bir yerdir. Etkileyici bir peyzaj mimarisine ev sahipliği yapan yeşil alan aynı zamanda içerisinde Bayrak Müzesi’ni de barındırmaktadır.

Müzeye ulaşmak için Bayrak Meydanı’nın zirvesine çıkmanız gerekiyor. Zirvede sizi devasa bir Azerbaycan bayrağı ve hemen yanında müze bekliyor olacak. Bulunduğunuz zirve yaz günleri için oldukça ideal. Efil efil esen rüzgâr eşliğinde Nahçıvan’ı kuş bakışı tepeden seyretmek size kendinizi iyi hissettirecektir. Müze içerisinde çeşitli bayrak modelleri ve kronolojik olarak ulusal bayrak tarihi hakkında bilgiler yer almaktadır.

Bayrak Meydanı, Nahçıvan

Bayrak Meydanı’nı arkanıza alarak otobüs terminalinin sağında kalan yoldan yürüyerek Heydar Aliyev Meydanı’na geliniz. Gezilecek yerlerin bir çoğu burada yer almaktadır.

Heydar Aliyev Meydanı

Şehrin merkezi olarak bilinen Heydar Aliyev Meydanı çevresinde pek çok gezilecek yer, lüks mekânlar ve devlet binalarına ev sahipliği yapmaktadır. Burada şehri daha iyi gözlemleyebilir, günlük yaşamdan tüm kesitleri yakalayabilirsiniz.

Heydar Aliyev Müzesi

Heydar Aliyev Müzesi, Nahçıvan

Nahçıvan ve Azerbaycan’da eski devlet başkanı Heydar Aliyev adına birçok yapı, meydan ve cadde bulunmaktadır. Bunlardan birisi de Heydar Aliyev Müzesi’dir. Burası Heydar Aliyev Meydanı’nda yer alıyor. Müze, eski Azerbaycan Devlet Başkanı olan Heydar Aliyev hakkında birçok bilgi ve belgeye ev sahipliği yapmaktadır. Heydar Aliyev’in doğumundan ölümüne kadar olan süreyi kapsayan müze çeşitli tablo, kitap, kişisel eşyalar ve yaşamı ile ilgili pek çok dokümanları içermektedir. Müze, her gün 09:00 – 17:00 arası açık olup ücretsiz bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Heydar Aliyev Müzesi, Nahçıvan

Heydar Aliyev, Sovyet Dönemi zamanında 1969-79 yılları arasında Azerbaycan rehberliği ve 1993-2003 yılları arasında ise Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı yapmıştır. Ölümünden sonra yerine gelen oğlu İlham Aliyev bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı görevine devam etmektedir.

Xalca (Halı) Müzesi

Halı Müzesi, Nahçıvan

Halı Müzesi, Heydar Aliyev Müzesi’ne yakın bir noktada yer almaktadır. Burada bulunan ve çoğunluğu Azerbaycan halıları olan ürünler, müzede koruma altına alınmıştır. Müzede yer alan halılarda bulunan motiflerin temsil ettiği bir anlam vardır. Bereket, kahramanlık ve sevgi bunlardan bazılarıdır. Ülke tarihinde önemli yer edinmiş bu halılar tamamen el işçiliği ile yapılmış hepsi birbirinden değerli ürünlerdir. Müze, ayrıca eski dönemlerde kullanılan halı dokuma araçlarına da ev sahipliği yapıyor.

Halı (Xalca) Müzesi, Nahçıvan

09:00 – 18:00 arası açık olan Halı Müzesi’ni ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Momine Hatun Türbesi

Mömine Hatun Türbesi, Nahçıvan

Nahçıvan’da gezilecek yerler arasında bir başka yer ise Mömine Hatun Türbe ve Anıtı’dır. 1186 yılında mimar Acemi Abubekiroğlu Nahçıvani tarafından inşa edilen türbe, Azerbaycan Devleti’nin kurucusu olan Atabek Şemseddin İldaniz’in emriyle eşi Mümine Hatun’un mezarı üzerine yapılmıştır. Göz alıcı bir işlemeye sahip olan yapı Nahçıvan’ın önde gelen eserleri arasında yer almaktadır.

Açık Hava Müzesi

Açık Hava Müzesi, Nahçıvan

Mömine Hatun Türbesi yanında bulunan Açık Hava Müzesi Nahçıvan topraklarında bulunmuş bölge tarihinin çeşitli dönemlerine ait eserleri içermektedir. Bu eserler arasında taştan yapılma koç heykeli, taş levhalar ve kitabeler sadece bir kaçıdır. Müze, Acemi Parkı’nda açık bir alan üzerine kuruludur. Acemi Park aynı zamanda Mömine Hatun Türbesi, Han Sarayı ve Müzikal Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Müzikal Müzesi

Burası Han Sarayı Müze binasının giriş bölümünde yer almakta. Müze aynı zamanda eski müzik aletlerinin yapıldığı yerdir. Burada eski dönemlere ait çeşitli müzik aletlerini görebilir tarihte keyifli bir sanat yolculuğuna çıkabilirsiniz. Müze, 09:00 – 17:00 arası açık olup ücretsiz bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Han Sarayı

Han Sarayı, Nahçıvan

1747 yılında İhsan Han Kengerli tarafından inşa ettirilmiş. İhsan Han Kengerli ve ailesinin 20. yüzyıla kadar yaşamlarını sürdürdüğü yapı günümüzde bir müze olarak ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Han Sarayı iki bölümden oluşmakta. Dönemin Nahçıvan Hanları tarafından da kullanılan saray iki bölüm üzerine kurulmuş olup o dönemler bir bölümü ikametgâh olarak kullanılırken, bir diğer bölümü idari işler için kullanılırmış. Bugün müze içerisinde dönemin yaşam ve kültürünü yansıtan pek çok eser bulunuyor.

Han Sarayı Müzesi, Nahçıvan

Müze, 09:00 – 18:00 arası açık olup ücretsiz bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Şair Hüseyin Cavid Müzesi ve Anıtı

Şair Hüseyin Cavid Müzesi ve Anıtı, Nahçıvan

Azerbaycan edebiyatının kurucusu ve en önemli şairlerinden biri olan Hüseyin Cavid’in yaşamını sürdürdüğü ev bugün bir müze olarak kapılarını ziyaretçilere açmaktadır. 1981 yılında müzeye çevrilen ev içerisinde pek çok değerli eseri barındırıyor. Hüseyin Cavid’in yaşamını ve sanatını yansıtan birçok fotoğraf, el yazı eserleri ve çeşitli eşyaların bulunduğu müze Nahçıvan’ın Alihan mahallesinde yer almaktadır.

Müze, 09:00 – 18:00 arası açık olup ücretsiz bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Devlet Tarih Müzesi

Devlet Tarih Müzesi, Nahçıvan

1924 yılında Tarih ve Etnografya Müzesi olarak kurulan müze daha sonraki yıllar yerini Yerel Tarih Müzesi’ne bırakmıştır. Nahçıvan’ın tarihi ve kültürü hakkında bilgiler veren ve aynı zamanda birçok değerli esere ev sahipliği yapan müze içerdiği yaklaşık 45.000 eser ile görülmeye değer bir yerdir.

Devlet Tarih Müzesi, Nahçıvan

Müze, 09:00 – 18:00 arası açık olup ücretsiz bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Dede Korkut Heykeli

Dede Korkut Heykeli, Nahçıvan

Dede Korkut, Türkler kadar Azeriler tarafından da benimsenmiş hatta kendilerinin hikâyecisi olarak kabul görmüş bir saygı anıtıdır. 1999 yılında kitabının 1300. yıl dönümü şerefine dikilmiştir.

Heydar Aliyev Sarayı

Heydar Aliyev Sarayı, Nahçıvan

Giriş bölümü sütun taşlardan, binayı çevreleyen mimarinin ise dor sütunlar ile süslendiği bu görkemli bina devlet büyüklerinin bir araya geldiği, önemli toplantıların, sunumlarının gerçekleştiği yerdir.

Gençlik Merkezi

Nahçıvan Gençlik Merkezi

Nahçıvanlı gençler adına pek çok sosyal aktivitenin yer aldığı bina eğitimden spora, seminerden çeşitli toplantılara kadar geniş bir yelpazede olanak sağlayan çok amaçlı bir yerdir. Burada gençler bir araya gelir ve gelişimleri adına birçok yenilikten fayda sağlarlar.

Kızlar Balağı

Kızlar Balağı, Nahçıvan

Dev bir kaya kütlesinin alt katında yer alan kızlar balağı kemer sütunlu birkaç güzel yapıya sahiptir. Kaya kütlesinin alt tabakasında yer alan yosun tabakası ve onu tamamlayan damlacıklar buraya hoş bir görüntü katmakta. Burada ayrıca küçük bir mesire alanı bulunuyor. Mesire alanı içerisinde yer alan çay bahçeleri yerli halkın yaz akşamları buraya olan ilgisini arttırmaktadır.

Hazreti Zehra Mescidi

Hz. Zehra Mescidi, Nahçıvan

Caferi Azerilere ait olan Hazreti Zehra Camii, külliye ve eğitim merkezi olarak inşa edilmiş olup çok sayıda bölümlere sahiptir. Namazların kılındığı cami aynı zamanda din eğitimlerinin verildiği yerdir. 2 minare ve 1 kubbeye sahip olan Hazreti Zehra Camii sahip olduğu iç dekorasyonu ile görülmeye değer bir yapıdır.

Tarihi İsmayılhan Hamamı

Tarihi İsmayilhan Hamamı, Nahçıvan

18. yüzyıl Osmanlı eseri olan tarihi hamam bugün bir mahzen kafeye çevrilmiş olarak hizmet vermekte. Yapı içerisinde tarihi dokunun bozulmadığını görebilirsiniz. Ufak dokunuşlar ile restore edilen yapı size keyifli bir ortam sunmakta. Gündüz çay ve nargile eşliğinde hoş sohbetler yapabilir akşam saatleri ise canlı müzik eşliğinde yöresel yemeklerden tadabilirsiniz.

Tiyatro Binası

Nahçıvan Tiyatro Binası

Nahçıvan gezilecek yerler listemi bu güzel mimariye sahip tiyatro binası ile tamamlıyorum. Nahçıvan Tiyatro Binası psikolojik, drama ve komedi üzerine çeşitli sahne performanslarına ev sahipliği yapan bir yer.

Nahçıvan Turizm Bilgi Merkezi

Nahçıvan Turizm Bilgi Merkezi

Nahçıvan’a gelirseniz kent merkezinde bulunan turizm bilgi ofisine de uğrayabilirsiniz. Turizm Danışma Merkezi Binası, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclisi tarafından 5 Mayıs 2006 tarihinde Turizm Bakanlığı’na devredilmiştir. 2008 yılında restore edilen yapı Nahçıvan hakkında pek çok değerli bilgiye ev sahipliği yapmaktadır. Buraya uğrayarak Nahçıvan hakkında harita, müze ve doğal yerler hakkında kitapçıklara sahip olabilirsiniz.

Nahçıvan gerçekten modern bir şehir. Geniş ve tertemiz yolları, müze, heykel, park ve sanat merkezleri ve bunları tamamlayan yepyeni binalar burayı gerçekten gezilebilir kılıyor.

Nahçıvan gezisi hakkında tüm sorularınızı yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.