Zamanında küçük bir toprak parçasına sahip olan Nahçıvan şimdilerin Özerk Cumhuriyeti olan bir ülkedir.

Zamanında küçük bir toprak parçasına sahip olan Nahçıvan şimdilerin Özerk Cumhuriyeti olan bir ülkedir. Cadde ve sokaklarında eski SSCB nin izlerini görebilmek mümkün. Gerek mimarisi gerekse yapı itibari ile hala devam eden bu izler yavaş yavaş inşa edilen yeni binalar ve gelişen toplumsal yapı ile silinmektedir. Azerbaycan ile bağlantısı devam eden Nahçıvan’ın para birimi Manat olup, sınır kapısında alınan vize ile giriş yapabilmek mümkündür. Ülkemizden hem karayolu hem de uçak seferleri ile gidiş imkanı bulunan Nahçıvan gezilecek yerler, girişte verdiği 60 günlük vize ile Türk vatandaşlarını konuk ediyor. Oldukça geniş caddelere sahip ülke, birçok kültürel faaliyetin yoğun yaşandığı  ve Türk vatandaşlarına oldukça iyi davranılan bir yer. Herhangi bir şey sorduğunuzda ve Türk olduğunuzu öğrendiklerinde bir şeyler soracaklar ve ikramlar da bulunacaklardır. Ülkenin başkenti de aynı ismi taşıyor ve toplam nüfusun %20 sini barındırıyor. Çay içmek isterseniz, size küçük bir ayrıntı! Çay istediğinizde bardakla değil demlikle geliyor. Çay burada da önemli bir içecek. Sovyet etkisi ile yaşlılarda görülen Rusça yerini gençlerde Azerbaycan Türkçesi’ne bırakıyor. Türkiye buralarda merak edilen ve televizyonları ile takip edilen bir ülke ve bu nedenle Türkçe konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız.

En İyi Zaman

Nahçıvan seyahatlerinizi planlar iken önemli olan bir konuda hangi ulaşım yolunu seçiyor olmanızdır. Zira karayolu için İstanbul’dan direkt veya Iğdır’dan gitmeniz gerekmekte ve bu karayolu seyahati için malum kış ayları oldukça zorlu şartlarıyla sizi engelleyecektir. Bu nedenle sıcak dönemleri seçmeniz gerekir. Zira karayolu ile gitmek uzun sürse de maliyet olarak daha uygun ve gezi konusunda daha maceralı bir seçenektir. Nahçıvan seyahatleri Mayıs-Eylül arasında belirlenirse oldukça rahat ve zevkli bir yolculuk yapmış olursunuz. Uçak seyahatleriniz için direkt veya Bakü bağlantılı ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ulaşım

Nahçıvan ulaşım ağı otobüsler ile mümkündür. Ülkemizden Iğdır veya İstanbul çıkışlı otobüs seferleri ile Nahçıvan merkeze ulaşmak mümkün. Nahçıvandaki otogardan kalkan otobüsler ile seyahatinizi sürdürebilirsiniz. Şehir içinde taksiler ile ulaşım mümkün. Ancak bu şehirde taksiler konusunda oldukça şanslısınız çünkü buradaki taksiciler gayet düzenli ve kontrollü. Hiçbiri sizi aldatmaya çalışmıyor ya da sürekli peşinizde dolaşmıyor. Özel kıyafetleri ve düzgün hizmetleriyle sıralarını bekleyen taksicilere siz gideceğiniz yeri ve taksi ihtiyacınızı söylüyorsunuz onlarda sıra hangilerindeyse hizmet veriyorlar. Gayet düzgün verdikleri bu hizmet ile sorunsuzca şehir içi yolculuklarınızı yapabilirsiniz.

Alışveriş

Nahçıvan şehri oldukça temiz büyük caddeleri, dükkanları, sanat merkezleri ve müzeleri ile ilgi çeken bir şehir. Ancak Nahçıvan’a özel pek bir şey bulunmuyor alışveriş yerlerinde. Ürünlerin çoğu ülke dışından geliyor. Gıda ürünleri ve tekstil ürünleri Türkiye’den geldiği için alınacak bir şey yok. Ancak diğer ülkelerden gelmiş almak istediğiniz ürünler varsa alışveriş yerlerini gezmeye devam edebilirsiniz. Zira Türkiye haricinde de birçok ülkeden çeşitli ürünler geliyor satılmak üzere. Unutmadan para birimi Manat ve bunun için döviz büroları şehirde mevcut.

Yeme İçme

Nahçıvan mutfağı için kebaplar, hamur işleri ve tatlılar oldukça yoğun şekilde yapılıyor diyebiliriz. Bu yönüyle Türk mutfağını andıran Nahçıvan mutfağı için en bilinen yöresel tat Bozbaş adı verilen bir yemek ve alana verilen şeftaliden hazırlanan bir atıştırmalık. Çay bu ülke içinde oldukça önemli ve kendi içme adetleri olan bir kültür. Genelde tek başına gidilmeyen çay içmeleri çayın servis ve içiliş şekli ile de dikkati çekiyor. Demlikle servis edilen çaylardan yaklaşık on bardak çıkıyor. Çayı içerken şekeri kıtlama usulü kullanmak oldukça yaygın bir durum.

Konaklama

Birçok merkezi noktada Nahçıvan otel alternatifi mevcuttur. Örneğin otogar yanında da otel bulabilirsiniz veya Dede Korkut meydanında oldukça lüks bir otel de. Hepsi farklı ücretlerle konaklama ihtiyacınıza çözüm olacaktır. Gayet misafirperver olan Nahçıvan halkı Türk vatandaşlarına özel bir ilgi de gösteriyor. Tebriz otel dışında, Grand Nahçıvan ve Gençlik Ticaret Merkezi Oteli sizin için iyi bir konaklama alternatifi olacaktır. Hiç zorlanmadan seçiminizi yaparak güvenle konaklayabileceğiniz şehir otellerinden yürüyerek şehrin birçok önemli noktasına gidebilirsiniz. Güvenlik endişeniz olmasın şehirde hemen her yerde polis var.

Gece Hayatı ve Eğlence

Nahçıvan gece hayatı bakımından oldukça zengin seçeneklere sahip. Şehir merkezinde birçok gece kulübü, bar ve restoran faaliyet gösteriyor. Klasik bir gece kulübünden beklenildiği gibi, sabahın ilk ışıklarına kadar hepsi açık. Lüks restoranlarda yemeğinizi yedikten sonra bir gece programı yapabilirsiniz. Gündüzleri birçok yerdeki kafeleri geceleri de eğlence merkezleriyle canlı bir hayata sahip Nahçıvan’ı ilk fırsatta gezmelisiniz. Eğlence hayatı, caddeleri ve insanları ile unutulmaz bir gezi seçeneği olacaktır. Her ne kadar güvenli bir şehir olsa da, özellikle gece bilindik yerleri tercih etmeniz önem taşır.

Nahçıvan gezisi mi planlıyorsun?

Nahçıvan hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Nahçıvan gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Nahçıvan gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

11 YORUM YAZILMIŞ

 1. Ben bu yaz Nahçıvan üzerinden İran ve oradan da Azerbaycan’a gitmek istiyorum. Motosiklet ile yolculuk yapacağım. Bu benim sorum olacak. Nahçıvan’dan vize alındıktan sonra yeniden Azerbaycan içinde vize almak gerekiyor mu? Gerekiyor ise kapıdan vize veriyorlar mı? Teşekkürler.

  • Merhaba Kemal Bey,

   Planlamış olduğunuz rota üzerine kendi seyahat deneyimlerimi içeren bilgiler site içerisinde mevcut. Iğdır-Nahçıvan Dilucu Sınır Kapısı’ndan vize alarak Nahçıvan’a giriş yapabilir ve buradan Culfa kapısı üzerinden İran’a giriş yapın. Maalesef ki Nahçıvan vizesi ile Azerbaycan’a girilemiyor. Bu yüzden Azerbaycan vizesine Tebriz’den başvuru yapabilir ve 3 iş günü içerisinde alabilirsiniz. Daha sonra Tebriz üzerinden ister Astara, isterseniz de Bileh Savar üzerinden Azerbaycan’a giriş yapabilirsiniz. İlgili makalelere lütfen göz atın.

  • Tebriz’den Bakü’ye Nasıl Gidilir?
  • Tebriz-Bakü Otobüs Yolculuğu
  • Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır? Azerbaycan’a Nasıl Gidilir?
  • Daha fazla sorularınız varsa yine aynı makale üzerinden yorum yazarak sorabilirsiniz. Size yardımcı olmak için her zaman buradayım.

 2. Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim. Şu anda TL-Manat daha mantıklı bir seviyeye (2.23) gelmiş durumda, ben Ağrı’da oturuyorum, Iğdır’dan Nahçıvan’a, oradan da uçakla Bakü’ye geçmeyi düşünüyorum, insanlardan Nahçıvan-Bakü uçağının 100 TL civarına geldiğini duyuyorum fakat bunu internette teyit edemedim, bilinen siteler 900 TL gibi rakamlar söylüyorlar. Acaba Nahçıvan’dan Bakü’ye ucuz uçak olduğu doğru mudur? Teşekkür eder, iyi günler dilerim.

  • Merhaba Oğuz,

   Ben de bu ülkeleri ziyaret ettiğimde Nahçıvan’ı gezerken Bakü’ye uçakla gitmek için bayağı araştırma yapmıştım ancak uçak bileti fiyatları pek tatmin edici değildi. Üzerinden iki yıl geçti şimdi yorumun üzerine tekrar baktım da fiyatlara haklısın 900 TL civarında çıkıyor. Skyscanner üzerinden Mart ayı sonuna sadece bir tane 700 TL bandında Nahçıvan-Bakü uçağı mevcut. Sen iyisi mi Nahçıvan-Tebriz-Bakü karayolu ile git. Hem İran bizlerden bize istemiyor hem de uçak bileti fiyatına göre daha ekonomik, hatta bayağı bir tasarruf etmiş olursun.

   Nahçıvan veya Bakü hakkında soruların olursa her zaman yazabilirsin.

 3. Bir bayan olarak orada yalnız izin yapabilir miyiz yoksa illa yanında bir erkek mi gerekli? Bakü’yü gördüm birde Nahçıvan’ı görmek isterim ancak sanırım Nahçıvan, Bakü kadar serbest rahat değil yalnız izin yapan bayanlar açısından. Sanırım biraz daha muhafazakar orası. Gitmeden önce biraz bilgi alayım dedim yalnız bayan olunca bir sorun yaşanır mı orada?

  • Merhaba Ayla Hanım,

   Nahçıvan gezinizde yanınızda bir erkeğin olmasına gerek yoktur. Nahçıvan’ı gerek gezilecek yerleri, gerekse bize olan kültürel yakınlığı ile deneyimlemenizi tavsiye ederim. Nahçıvan’da en az Bakü kadar rahat ve modern bir yerdir. Güvenlik ve bir bayan olarak rahat gezebilme açısından Nahçıvan’ı rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Dilerseniz Iğdır üzeri karayolundan sınır kapısı geçişi yaparak Nahçıvan’a gidebilirsiniz, dilerseniz de havayolu ulaşımını tercih edebilirsiniz. Nahçıvan ulaşımı, gezilecek yerler gibi daha detaylı bilgilere ihtiyacınız olursa tekrardan yazabilirsiniz. Size Nahçıvan konusunda yardımcı olabilirim.

 4. Merhaba,

  Çok güzel paylaşımlar. Benimde hiç aklımda yok iken Nahçıvan’a gitmem gerekti. Hava alanında vizemizi alıyoruz sanırım? 3 gün kalsak da vize almamız gerekiyor mu? Sağlık sigortası istiyorlar mı? Teşekkürler.

  • Merhaba Emrah Bey,

   Evet, Nahçıvan Havaalanından vizenizi alabiliyorsunuz. 3 gün de kalsanız vize almanız gerekiyor. Nahçıvan seyahatimde herhangi bir sağlık sigortası çıkarmamıştım ve vize alırken de bu yönde bir talepleri olmamıştı. Benden sonra da çevremden birkaç kişi Nahçıvan’a gitmişti ve kendilerinden de sağlık sigortası istememişlerdi.

   Nahçıvan hakkında başka sorularınız olursa lütfen çekinmeden yazınız.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.