Nahçıvan Gezi Rehberi

Zamanında küçük bir toprak parçasına sahip olan Nahçıvan şimdilerin Özerk Cumhuriyeti olan bir ülkedir. Cadde ve sokaklarında eski SSCB’nin izlerini görebilmek mümkün. Gerek mimarisi gerekse altyapı itibariyle günümüzde de devam eden bu izler yavaş yavaş inşa edilen yeni binalar ve gelişen toplumsal yapı ile silinmektedir. Azerbaycan ile bağlantısı devam eden Nahçıvan’ın para birimi Manat olup, sınır kapısında alınan vize ile giriş yapabilmek mümkündür. Ülkemizden hem karayolu hem de uçak seferleri ile gidiş imkanı bulunan Nahçıvan, girişte verdiği 60 günlük vize ile Türk vatandaşlarını konuk ediyor.

Oldukça geniş caddelere sahip ülke, birçok kültürel faaliyetin yoğun yaşandığı  ve Türk vatandaşlarına oldukça iyi davranılan bir yer. Herhangi bir şey sorduğunuzda ve Türk olduğunuzu öğrendiklerinde mutlaka bir ikramda bulunmak isteyeceklerdir. Ülkenin başkenti de aynı ismi taşıyor ve toplam nüfusun %20’sini barındırıyor. Sovyet etkisi ile yaşlılarda görülen Rusça yerini gençlerde Azerbaycan Türkçesi’ne bırakıyor. Türkiye buralarda merak edilen ve televizyonları ile takip edilen bir ülke ve bu nedenle Türkçe konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız.

Nahçıvan İçin En İyi Zaman Nedir?

Nahçıvan seyahatinizi planlarken önemli olan konu buraya hangi ulaşım yolu ile geleceğinizdir. İstanbul‘dan direkt ve Iğdır’dan her gün Nahçıvan’a otobüsler gitmekte fakat bu yolculuk malum kış ayları oldukça zorlayıcı olacaktır. Bu nedenle bu yolculuk için yaz ayları tercih edilmeli. Nahçıvan seyahati Mayıs-Eylül arasında planlanırsa oldukça rahat ve keyifli bir gezi deneyimi yaşamış olursunuz. Uçak seyahatleriniz için direkt veya Bakü bağlantılı ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Nahçıvan’a Nasıl Gidilir? Nahçıvan’da Ulaşım

Nahçıvan’a ulaşım otobüsler ile mümkündür. Ülkemizden Iğdır veya İstanbul çıkışlı otobüs seferleri ile Nahçıvan merkeze ulaşmak mümkün. Nahçıvan’daki otogardan kalkan otobüsler ile seyahatinizi sürdürebilirsiniz. Şehir içinde taksiler ile ulaşım mümkün. Nahçıvan’da taksiler konusunda oldukça şanslısınız çünkü buradaki taksiciler gayet kontrollü ve eğitimli. Hiçbiri sizi aldatmaya çalışmıyor ya da sürekli peşinizde dolaşmıyor. Özel kıyafetleri ve düzgün hizmetleriyle sıralarını bekleyen taksicilere siz gideceğiniz yeri ve taksi ihtiyacınızı söylüyorsunuz onlar da sıra hangilerindeyse hizmet veriyorlar. Gayet düzgün verdikleri bu hizmet ile sorunsuzca şehir içi yolculuklarınızı yapabilirsiniz.

Nahçıvan’da Nereden, Ne Alınır?

Nahçıvan şehri oldukça temiz büyük caddeleri, dükkanları, sanat merkezleri ve müzeleri ile ilgi çeken bir destinasyon. Ancak alışveriş merkezlerinde buraya özgü pek bir şey bulunmuyor. Ürünlerin çoğu ülke dışından geliyor. Gıda ürünleri ve tekstil ürünleri Türkiye’den geldiği için alınacak bir şey yok. Ancak diğer ülkelerden gelmiş olan ürünler arasında almak istedikleriniz olursa alışveriş yerlerini gezmeye devam edebilirsiniz. Zira Türkiye haricinde de birçok ülkeden çeşitli ürünler geliyor. Unutmadan, para birimi Manat ve bunun için döviz büroları şehirde mevcut.

Nahçıvan’da Nerede, Ne Yenir?

Nahçıvan mutfağında kebaplar, hamur işleri ve tatlılar oldukça yoğun şekilde yapılıyor ve tüketiliyor. Bu yönüyle Türk mutfağını da andıran Nahçıvan mutfağında en bilinen yöresel lezzet ‘Bozbaş’ adı verilen bir yemek türüdür. Çay bu ülke içinde oldukça önemli ve kendi içme adetleri olan bir kültüre sahip. Burada çayın servis ve içim şekli de dikkat çekiyor. Demlikle servis edilen çaylardan yaklaşık on bardak çıkıyor. Çayı içerken şekeri kıtlama usulü kullanmak oldukça yaygın bir durum.

Nahçıvan’da Nerede Kalınır?

Şehrin birçok merkezi noktasında otel alternatifi mevcuttur. Örneğin otogar yanında da otel bulabilirsiniz, Dede Korkut Meydanı’nda oldukça lüks bir otel de bulabilirsiniz. Hepsi farklı ücretlerle konaklama ihtiyacınıza çözüm olacaktır. Gayet misafirperver olan Nahçıvan halkı Türk vatandaşlarına özel bir ilgi de gösteriyor. Tebriz Otel dışında, Grand Nahçıvan ve Gençlik Ticaret Merkezi Oteli sizin için iyi bir konaklama alternatifi olacaktır. Bütçe konusunda da endişe etmeden seçiminizi yaparak güvenle konaklayabileceğiniz şehir otelleri bulunmaktadır. Nahçıvan küçük bir yer olduğu için otelinizden çıkıp yürüyerek şehrin birçok önemli noktasına gidebilirsiniz. Şehirde güvenlik endişeniz de olmasın. Zira hemen her yerde polisler vardır.

Nahçıvan Gece Hayatı ve Eğlence

Nahçıvan gece hayatı bakımından pek bir çeşitliliğe sahip değildir. Şehir merkezinde birkaç alkollü ve canlı müzik hizmeti veren yerler var. Bununla birlikte, şehir merkezinde birkaç şık kafe faaliyet gösteriyor. Klasik bir gece kulübünden beklenildiği gibi, sabahın ilk ışıklarına kadar açık mekan bulmak güç. Gündüzleri birçok yerde kafeleri geceleri de geç saate kadar açık olan birkaç mekanı var. Nahçıvan her ne kadar güvenli bir şehir olsa da özellikle gece geç saatlerde şehir merkezinden çok da dışarıya çıkmanızı tavsiye etmem.

10 YORUM YAZILMIŞ

 1. Ben bu yaz Nahçıvan üzerinden İran ve oradan da Azerbaycan’a gitmek istiyorum. Motosiklet ile yolculuk yapacağım. Bu benim sorum olacak. Nahçıvan’dan vize alındıktan sonra yeniden Azerbaycan için de vize almak gerekiyor mu? Gerekiyor ise kapıdan vize veriyorlar mı? Teşekkürler.

 2. Merhaba Oğuz,

  Ben de bu ülkeleri ziyaret ettiğimde Nahçıvan’ı gezerken Bakü’ye uçakla gitmek için bayağı araştırma yapmıştım ancak uçak bileti fiyatları pek tatmin edici değildi. Üzerinden iki yıl geçti şimdi yorumun üzerine tekrar baktım da fiyatlara haklısın 900 TL civarında çıkıyor. Skyscanner üzerinden Mart ayı sonuna sadece bir tane 700 TL bandında Nahçıvan-Bakü uçağı mevcut. Sen iyisi mi Nahçıvan-Tebriz-Bakü karayolu ile git. Hem İran bizlerden bize istemiyor hem de uçak bileti fiyatına göre daha ekonomik, hatta bayağı bir tasarruf etmiş olursun.

  Nahçıvan veya Bakü hakkında soruların olursa her zaman yazabilirsin.

 3. Bir bayan olarak orada yalnız izin yapabilir miyiz yoksa illa yanında bir erkek mi gerekli? Bakü’yü gördüm bir de Nahçıvan’ı görmek isterim ancak sanırım Nahçıvan, Bakü kadar serbest rahat değil yalnız izin yapan bayanlar açısından. Sanırım biraz daha muhafazakar orası. Gitmeden önce biraz bilgi alayım dedim yalnız bayan olunca bir sorun yaşanır mı orada?

  • Merhaba Ayla Hanım,

   Nahçıvan gezinizde yanınızda bir erkeğin olmasına gerek yoktur. Nahçıvan’ı gerek gezilecek yerleri, gerekse bize olan kültürel yakınlığı ile deneyimlemenizi tavsiye ederim. Nahçıvan’da en az Bakü kadar rahat ve modern bir yerdir. Güvenlik ve bir bayan olarak rahat gezebilme açısından Nahçıvan’ı rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Dilerseniz Iğdır üzeri karayolundan sınır kapısı geçişi yaparak Nahçıvan’a gidebilirsiniz, dilerseniz de havayolu ulaşımını tercih edebilirsiniz. Nahçıvan ulaşımı, gezilecek yerler gibi daha detaylı bilgilere ihtiyacınız olursa tekrardan yazabilirsiniz. Size Nahçıvan konusunda yardımcı olabilirim.

 4. Merhaba,

  Çok güzel paylaşımlar. Benim de hiç aklımda yok iken Nahçıvan’a gitmem gerekti. Havaalanında vizemizi alıyoruz sanırım? 3 gün kalsak da vize almamız gerekiyor mu? Sağlık sigortası istiyorlar mı? Teşekkürler.

  • Merhaba Emrah Bey,

   Evet, Nahçıvan Havaalanından vizenizi alabiliyorsunuz. 3 gün de kalsanız vize almanız gerekiyor. Nahçıvan seyahatimde herhangi bir sağlık sigortası çıkarmamıştım ve vize alırken de bu yönde bir talepleri olmamıştı. Benden sonra da çevremden birkaç kişi Nahçıvan’a gitmişti ve kendilerinden de sağlık sigortası istememişlerdi.

   Nahçıvan hakkında başka sorularınız olursa lütfen çekinmeden yazınız.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.