Taşbaşı Kilisesi, Ordu

Keyifli geçen bir Ulubey ilçe gezintisinden sonra artık Ordu‘yu gezme vakti gelmişti. Sabah 08:00’da Ordu’ya gidebilmemiz için Ulubey ilçe çıkışına gelerek otostop çekiyoruz. İlçe köylerinde yaşayan bir vatandaşın bizi aracına alması ile birlikte 23 km’lik mesafeyi yaklaşık 20 dakikada alarak Ordu’ya ulaşıyoruz. Evden kahvaltı yapmadan çıkmıştık. Zira il merkezinde gezginlerin uğrak mekanı olan tostçu babada birer tost yeme düşüncemiz vardı. Burada kahvaltımızı yapıyor ve Soner ağabeyin bir kaç esnaf tanıdıklarını da ziyaret ediyoruz. Kısa bir ziyaret, çay ve sohbetten sonra gezilecek yerlerin birbirine yakın olması sebebi ile yürüyerek gezimizi gerçekleştiriyoruz.

Ordu Gezisi

Ardeşen’de bir benzerine rastladığım bu görüntü şehir merkezini kuşatmış vaziyette ve yer yer köprü geçişlerine konuşlandırılmış aile çay bahçelerine sahip. Yazın buranın cıvıl cıvıl olduğunu düşünürsek, gayet hoş ve Karadeniz’in tatlı esintisi ile içilecek bir yudum çayın verdiği haz eminim huzur verici olacaktır.

Ordu Şehir Merkezi

Ordu Gezilecek Yerler

Aziziye Yalı Cami

İlk durağımız olan Aziziye Yalı Camii’ne geliyor ve çevresinde kısa bir gezinti yapıyoruz… Sultan Abdül Aziz zamanında yaptırıldığı ve adının Aziziye Camii verildiği tahmin edilmekte. Ahşap olmasından dolayı yıkılmaya başlayınca 1890 yılında Kadı Zade Hasan efendi tarafından kesme ve moloz taş ile yeniden inşa ettirildiği biliniyor. Zeminle üç katlı, soğan kaideli ve tek şerefeli minaresi bulunmakta.

Aziziye Yalı Camii, Ordu

Aziziye Cami turumuzdan sonra Atatürk anıtı ziyaretimiz ve sahil boyu yürüyüşümüz oldu. Boztepe’ye çıkan teleferiklerde buradan kalkmakta. Oldukça geniş bir alana kurulu olan anıtı sağlı sollu çay bahçeleri ve yürüyüş parkurları tamamlamakta. Yazın, buraların kalabalık olduğunu var sayarsak oldukça işlek bir yere sahip olduğunu düşünebiliriz. Ordu hava alanının da yapılması ile oldukça iyi bir düzeyde turist çekeceğinden eminim. Boztepe’ye teleferik ile çıkıp şehir manzarasına karşı bir şeyler içmek için bile yerli ya da yabancı turistin gelmesi yeterli olacaktır. Atatürk anıtının olduğu yerin sol tarafında kısa bir mesafe olarak kumsal alan bulunmakta ve kıyı yerlerde denize girilebilir alanlarda mevcut. Karadeniz’e ne yazın ne de kışın pek güven olmaz sanırım.

Taşbaşı Kilisesi

Taşbaşı Kilisesi, Ordu

Ordu şehir merkezine geliş yönünde kalan Taşbaşı Kilisesi ne yürüyerek geliyoruz. Karadeniz sahil yolunun kenarında asilce ve düzgün mimarisi ile bizi karşılıyor bu güzel yapı. Taşbaşı Kilisesi, Ordu merkez Taşbaşı mahallesinde yer almakta. 1853 yılında kubbe hariç tamamı kesme taşta, doğu batı istikametinde dikdörtgen planda yapılmış. Doğuda büyük bir apsis, yanlarda ise iki küçük apsis bulunmakta. Kilisenin ana mekanı iki sıralı üç sütunla ve üç nefe ayrılmış.

Taşbaşı Kilisesi, Ordu

Kilisenin semerdam çatısı sütunlarla desteklenen kemerlerle taşınmakta. Batısında kuzey ve güneye açılan iki giriş kapısı var. Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulunun 02.07.1987 tarih ve 3440 sayılı kararı ile Korunması Gerekli Kültür Varlığı olarak tescillidir. Ordu’ya gelecek olan yerli ya da yabancı turistler için kilise sokağında karşılıklı 4 adet butik otelde mevcut.

Bilal Köyden Açık Hava Basın Müzesi

Bilal Köyden Açık Hava Basın Müzesi, Ordu

Gezmekten büyük bir keyif aldığım Ordu şehir merkezinde bulunan basın müzesine geliyoruz Soner ağabey ile. Türkiye’nin ilk köy gazetesini çıkaran Bilal Köyden’in adı verildiği “Bilal Köyden Açık Hava Basın Müzesi” ni ziyaret ediyoruz. Ordu’nun Uzunisa köyünde 1929 yılında “Güzel Ordu” adıyla kendi imal ettiği el yapımı tahta dizgi makinesi ile Türkiye’nin ilk köy gazetesini çıkaran Bilal Köyden kentte görev yapan merhum gazetecilerin fotoğrafları ile anıları yer almakta.

Yine önemli bir değere ve tarihe sahip olan Karadeniz tiyatrosuna geliyoruz.

Karadeniz Tiyatrosu

Ordu, Karadeniz Tiyatrosu aynı zamanda Türkiye’nin ilk bölge tiyatrosu olma özelliğini taşıyor. Tiyatronun ilk genel sanat yönetmeni, Muhsin Ertuğrul tarafından görevlendirilen Şehir Tiyatroları yönetmen ve oyuncusu Ergün Köknar oldu. Kurumun ilk misafir sanatçısı ise Suna Pekuysal. Resmi kuruluş tarihi 18 Haziran 1964.

Karadeniz Tiyatrosu, Ordu

İlk sahne Atatürk Kültür Merkezi olarak hizmet eden dönemin Halkevi’dir. 1974’te ise Aydın Üstüntaş sayesinde tiyatro kendi sahnesine taşınmış. 1993 yılında ise talihsiz bir yangın sonucu sahne kullanılamaz hale gelmiş. Kurucu Uğur Gürsoy bu yaşayan talihsiz yangının ardından Ordu’da ilk tiyatronun sergilendiği tarihi kilisede oyunları sahnelenmesi önerilmiş. Kiliseye ek bina yaparak hem tiyatroyu kaldığı yerden devam etmesi sağlanmış oldu, hem de tarihi kilise yeniden kullanılır hale gelmiş oldu. Sahne aynı zamanda diğer etkinlik ve gösterimlere de ev sahipliği yapıyor.

Hamidiye Cami

Hamidiye Camii, Ordu

Tiyatro gezimizin ardından valilik binası yolu üzerinde bulunan Hamidiye Cami bizi karşılıyordu. Hamidiye (Hükümet) Cami, ahşap ve taş malzemelerin bir arada kullanıldığı bir yapı olarak Ordu halkına hizmet vermekte. Vilayet binası yolu üzerinde bulunan camii 1890-1892 yılları arasında yapılmış. Küçük ve kare planlı bağdadi iç kubbesi vardır. Ordu’lu şair ve eski Ordu Belediye Başkanı Tıflı Efendi tarafından yazılmış bir kitabesi de bulunmakta.

Yine aynı yol üzerinde bulunan Orduspor’un stadına uğruyoruz. Stat içerisinde öğrenciler antrenman yapıyorlardı. Kısa bir gezinti sonrası fotoğraf çekiniyorum.

19 Eylül Stadyumu, Ordu Spor

Ve artık Boztepe’ye çıkma zamanı gelmişti. Teleferik ile Boztepe’ye çıkmadan Ordu gezilmiş sayılmaz. Teleferik ile Boztepe’ye gidiş-dönüş bilet ücreti 5 TL. Yaklaşık 4-5 dakikalık teleferik yolculuğu sonrası Boztepe’deyiz. Biz her yükseldiğimizde Ordu şehrinin o güzel manzarasını kuş bakışı seyretme fırsatı yakaladık. Yukarıdan bir harika görünmekte şehir. Karadeniz’in heybetli dalgaları, sahil kenarında bulunan Ordu şehri ile bütünleşmiş devam eden hayatın, yollarda yürüyen insanların ve trafikteki araçların seyrine doyarak Boztepe’ye çıkıyoruz.

Boztepe, Ordu

Boztepe sizi Ordu girişinde karşılamakta ve şehir bu tepenin yamacına kurulu bir yerdir konum itibari ile. Denizden 450 metre yükseklikte olup şehrin tüm güzelliklerini, Karadeniz’in muhteşemliğini, Ordu’yu, Kirazlimanı’nı, yeşil ile mavinin dansını özellikle yazın bu renk tonlarını ve Ordu’nun tepe ve köylerini Boztepe’den görebilir doğanın size bahşettiği oksijeni doya doya içinize çekebilirsiniz.

Ordu merkezden minibüs seferleri mevcuttur. Yeme-içme ve dinlenme tesisleri bulunmaktadır ayrıca. Çamlık alan üzerinde ailece piknik yapmakta mümkün. Ordu’da yamaç paraşütü yapmak henüz bana nasip olmadı. Yılın her ayı Ordu’nun tüm güzelliklerini yamaç paraşütü yaparak görebilmeniz mümkün.

Boztepe’de Soner ağabey ile önce bir geziyor sonra buraya gelirken hayalini kurduğum anı yaşamak için şehri tam karşıdan gören bir yere oturuyoruz. Günün yorgunluğunu sıcacık çaylarımız ile manzaraya karşı kâh içerek kâh sohbet ederek üzerimizden atıyorduk.

Boztepe, Ordu

4 günlük Ordu ve ilçesi Ulubey gezintimde yanımda olan, konaklamam için evine davet eden ve gezilecek yerler hakkında bana yardımcı olan Soner Gürkan Yücel’e bir kez daha teşekkür ederek Ordu seyahatime son noktayı koyuyordum.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.