Priştine'den Prizren'e Nasıl Gidilir?

Priştine’de geçirdiğim iki günlük sürenin ardından bir sonraki varış yerim olan Prizren’e gitme vakti gelmişti. Prizren’e olan biletimi henüz Üsküp’ten Priştine’ye varır varmaz otobüs terminalinden satın almıştım.

Priştine’den Prizren’e her saat başı otobüs hareket etmekte. Bilet ücreti 4 EUR. Burada bilmenizi istediğim bir konu var. Zira karşılaştığım vakit pek anlam verememiş ve duruma şaşırmıştım. Bileti aldığınız sırada yazıhane görevlisi sizden 0.50 Cent fazla alacak. Bu ücretin ne olduğunu sorduğumda ise görevli bana; perona giriş yapmak için alınan bir ücret olduğunu söylemişti.

Şimdi size soruyorum… Ben zaten yolculuk için bir bilet satın almışım ve otobüse binmem için de perona giriş yapmam gerekiyor değil mi? Yani buna hakkım var. Çünkü bilet almışım… Yok, öyle olmuyormuş. Bilet alsanız dahi, perona giriş yapmak için 0.50 Cent ödemeniz gerekiyormuş. Perona giriş bile paralı! Belki 0.50 Cent pek bir şey etmiyor fakat durum bana çok saçma gelmişti. Uzatmadım ve cebimdeki bozukluktan vererek 0.50 Cent daha ücret ödedim. Size bu ödeme karşılığında bir fiş veriyor. Bu fişi peron turnikesinde bekleyen görevliye veriyorsunuz ve turnikeye okuttuktan sonra perona giriş yapıyorsunuz.

Mesela Saraybosna’dan Mostar’a olan yolculuğumda ise yalnızca otobüs biletimi görevli turnikeye okutmuş ve öyle girmiştim perona. Balkanlar ulaşım konusunda çok garip. Bagaja bile 1 EUR ücret isteniyor.

Priştine-Prizren arası otobüs yolculuğu yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Terminalden çıktıktan hemen sonra yol üzerinde çok bekliyor. Anladığım kadarıyla terminalden bilet almayıp yol üzerinden binince daha az ücret ödeniyor. Toplam yolculuk süresi boyunca yol üzerindeki birkaç şehre de uğruyor yolcu indir/bindir yapıyor.

Yol gayet düz ve bakımlıydı. Yolculuk sarsıntılı geçmiyor. Zaten otobüs konforu da iyiydi. Eski tip otobüsler kullanılmıyor.

Prizren otobüs terminali şehir merkezine çok fazla uzaklıkta değil. İndikten sonra yürüyerek 6-7 dakikada şehir merkezine varabilirsiniz. Şehir merkezi kent merkezinin ortasından geçen Bistriça Nehri’nin kesiştiği nokta olarak geçiyor.

Prizren’de kalacağım süre zarfında konaklamamı Driza’s House Hostel’den yana kullanmıştım. Hostel şehir merkezine 500 metre uzaklıkta, yürüme mesafesinde. Hostel hakkında detaylı bilgileri “Prizren Gezi Notları” başlıklı gezi yazımdan okuyabilirsiniz.

Priştine-Prizren arası olan ulaşımda herhangi anormal bir durum yok. Tabi perona giriş için ödenen ücret dışında. 🙂 Priştine otobüs terminali, Bill Clinton anıt heykelinin olduğu yere yakın. Detaylı olarak “Priştine Gezi Notları” yazımda bahsetmiştim.

Prizren’de ise kaldığım süre boyunca neler yaptım, nereleri gezdim, yeme-içme, yapılacak aktiviteler, uygun otel/hosteller, şehir içi gezisi hakkında pratik ipuçları ve daha fazlası hakkında bilgileri “Prizren Gezi Notları” ve “Prizren Gezi Rehberi” olarak iki ayrı başlıkta yazdım. Detaylı tüm bilgileri bu iki yazı üzerinden okuyabilir, Prizren hakkında sormak istediklerinizi ilgili yazılara yorum yazarak sorabilirsiniz.

Deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda insanlara ilham verecek ipuçları ve eğlenceli gerçeklerle paylaşıyorum! Sosyal medyada takip edin ve hiçbir paylaşımımı, seyahat ipuçları ve gezi yazılarımı kaçırmayın!

Yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için bloguma abone olun. Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor!

2 YORUM YAZILMIŞ

  1. Merhabalar,

    Priştine havalimanından Prizren’e geçmek için doğrudan veya aktarmalı ulaşım gece kaça kadar sağlanabilir bilginiz var mı acaba? Priştine Havalimanına gece 22.00-23.00 sularında ineceğim. İner inmez de Prizren’e geçme niyetindeyim ancak o saatlerde bu mümkün ve güvenli olur mu bilemiyorum. Prizren’de konaklayacağım otelin görevlileri beni havalimanından 50 euro karşılığında alabileceklerini söyledi, bana biraz pahalı geldi. Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

    • Merhaba Halime hanım,

      Priştine havalimanından doğrudan Prizren’e otobüs ne yazık ki yok. Ancak, havalimanından direkt Priştine merkeze her halükarda geçebilirsiniz. Bildiğim kadarıyle Priştine otobüs terminalinden Prizren’e en son otobüs gece 00:00’da. Gece geç saatte gitmeniz güvenlik açısından bir problem teşkil etmeyecektir. 50 Euro çok çok pahalı. Otobüs ile 6-7 Euro gibi bir şey. Havaalanında sabahlarım derseniz ertesi günün sabahı Priştine’ye geçip buradan Prizren’e gitmeniz maliyet açısından daha uygun olacaktır.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.