Priştine'den Prizren'e Nasıl Gidilir?

Priştine’de geçirdiğim iki günlük sürenin ardından bir sonraki varış yerim olan Prizren’e gitme vakti gelmişti. Prizren’e olan biletimi henüz Üsküp’ten Priştine’ye varır varmaz otobüs terminalinden satın almıştım.

Priştine’den Prizren’e her saat başı otobüs hareket etmekte. Bilet ücreti 4 EUR. Burada bilmenizi istediğim bir konu var. Zira karşılaştığım vakit pek anlam verememiş ve duruma şaşırmıştım. Bileti aldığınız sırada yazıhane görevlisi sizden 0.50 Cent fazla alacak. Bu ücretin ne olduğunu sorduğumda ise görevli bana; perona giriş yapmak için alınan bir ücret olduğunu söylemişti.

Şimdi size soruyorum… Ben zaten yolculuk için bir bilet satın almışım ve otobüse binmem için de perona giriş yapmam gerekiyor değil mi? Yani buna hakkım var. Çünkü bilet almışım… Yok, öyle olmuyormuş. Bilet alsanız dahi, perona giriş yapmak için 0.50 Cent ödemeniz gerekiyormuş. Perona giriş bile paralı! Belki 0.50 Cent pek bir şey etmiyor fakat durum bana çok saçma gelmişti. Uzatmadım ve cebimdeki bozukluktan vererek 0.50 Cent daha ücret ödedim. Size bu ödeme karşılığında bir fiş veriyor. Bu fişi peron turnikesinde bekleyen görevliye veriyorsunuz ve turnikeye okuttuktan sonra perona giriş yapıyorsunuz.

Mesela Saraybosna’dan Mostar’a olan yolculuğumda ise yalnızca otobüs biletimi görevli turnikeye okutmuş ve öyle girmiştim perona. Balkanlar ulaşım konusunda çok garip. Bagaja bile 1 EUR ücret isteniyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Priştine-Prizren arası otobüs yolculuğu yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Terminalden çıktıktan hemen sonra yol üzerinde çok bekliyor. Anladığım kadarıyla terminalden bilet almayıp yol üzerinden binince daha az ücret ödeniyor. Toplam yolculuk süresi boyunca yol üzerindeki birkaç şehre de uğruyor yolcu indir/bindir yapıyor.

Yol gayet düz ve bakımlıydı. Yolculuk sarsıntılı geçmiyor. Zaten otobüs konforu da iyiydi. Eski tip otobüsler kullanılmıyor.

Prizren otobüs terminali şehir merkezine çok fazla uzaklıkta değil. İndikten sonra yürüyerek 6-7 dakikada şehir merkezine varabilirsiniz. Şehir merkezi kent merkezinin ortasından geçen Bistriça Nehri’nin kesiştiği nokta olarak geçiyor.

Prizren’de kalacağım süre zarfında konaklamamı Driza’s House Hostel’den yana kullanmıştım. Hostel şehir merkezine 500 metre uzaklıkta, yürüme mesafesinde. Hostel hakkında detaylı bilgileri “Prizren Gezi Notları” başlıklı gezi yazımdan okuyabilirsiniz.

Priştine-Prizren arası olan ulaşımda herhangi anormal bir durum yok. Tabi perona giriş için ödenen ücret dışında. 🙂 Priştine otobüs terminali, Bill Clinton anıt heykelinin olduğu yere yakın. Detaylı olarak “Priştine Gezi Notları” yazımda bahsetmiştim.

Prizren’de ise kaldığım süre boyunca neler yaptım, nereleri gezdim, yeme-içme, yapılacak aktiviteler, uygun otel/hosteller, şehir içi gezisi hakkında pratik ipuçları ve daha fazlası hakkında bilgileri “Prizren Gezi Notları” ve “Prizren Gezi Rehberi” olarak iki ayrı başlıkta yazdım. Detaylı tüm bilgileri bu iki yazı üzerinden okuyabilir, Prizren hakkında sormak istediklerinizi ilgili yazılara yorum yazarak sorabilirsiniz.

Daha fazla okuyun

❝Mütemadiyen düşünür, çok okur ve çok gezerim.❞ Anadolu aşığıyım! Yüzüm Ortadoğu’ya dönüktür. Ortadoğu tarihi, sosyoloji ve edebiyatıyla hemhal olurum. Ruhumun dinginliği için güzel ezgiler dinlerim. Rebap, tanbur, bağlama ve erbane sesi duyunca kendimden geçer, ney ile içsel yolculuğa çıkarım. Zaman zaman şiir yazar, çokça kısa hikâyeler kaleme alırım. Hadigez.com ve İrangezirehberi.com’u kurarak sizlere tüm deneyimlerimi en ince ayrıntısına kadar paylaşıyorum. Seyahat yazarlığı yapıyor ve İran gezileri üzerine tur ve danışmanlık hizmeti veriyorum.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.