Priştine'den Üsküp'e Nasıl Gidilir?

Kosova‘nın başkenti Priştine, yavaş yavaş Türk turistlerin ve gezginlerin radarına girmeye başladı. Neden bunu diyorum? Çünkü, Balkanlar gezisinde Priştine, Podgoritsa ve Tiran şehirleri çoğunlukla pas geçiliyor. Nedeni, bu şehirlerin sıkıcı, gezilecek yerler ve yapılacak aktivitelerin sınırlı olduğudur. Bunu ben söylemiyorum. Balkanlar’a gitmeden önce yaptığım araştırmalar ve Balkanlar gezimden döndükten sonra yazdığım içeriklere gelen yorumlar bunu gösteriyordu. Neyse ki, Priştine artık Balkanlar gezisinin bir parçası olmaya başladı.

Üsküp ile Priştine arasındaki otobüs yolculuğumu nasıl yaptığımı ve sınır geçişinde neler yaşadıklarımı ayrı bir yazıda anlatmıştım. Dilerseniz, aşağıdaki bağlantıdan bu yolculuğumu da okuyabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Üsküp’ten Priştine’ye Nasıl Gidilir?

Peki, Priştine’den Üsküp’e nasıl gidilir? Son zamanlarda gerek Balkanlar hakkında yazdığım yazılara gelen yorumlarda gerekse Instagram’dan özel mesaj yoluyla Priştine’den Üsküp’e nasıl gidilir yönünde sorular almaya başladım. İnternette araştırma yaptım ve bu güzergah hakkında çok fazla bilginin olmadığını gördüm. Dolayısıyla, kolları sıvayıp, bu içeriği kendim oluşturup sizlere sunmaya karar verdim.

Balkanlar’da şehirler arası otobüs yolculuklarında Balkan Viator, GetByBus, Busbud, BusTicket4 gibi siteler bazen faydalı olabiliyorken bazen de gün içindeki otobüs saatlerinin yanlış olduklarını fark ettim. Yanlıştı çünkü her iki şehirde de yaşayan arkadaşlarımdan otogara gidip bu saatleri teyit etmelerini istemiştim. Fakat internette çıkan saatlerle otogardaki saatler birbirini tutmuyordu. Örneğin, bu sitelerde Priştine’den Üsküp’e neredeyse her yarım saatte bir otobüs olduğu görülürken, Priştine otogarında, otobüs hareket saatleri arasında büyük boşluklar olduğu görülüyor. Bu farklılığı kendi Balkanlar seyahatimde de fark etmiştim. Haliyle, bu sitelerdeki saatlere göre gidildiğinde terminalde neredeyse bir saat beklemek durumunda kalınabiliyor.

Bu nedenle, sizlerin sorunsuz (en azından güncel saatler sayesinde) bir şekilde Priştine’den Üsküp’e gitmeniz için bu içeriği yazmaya karar verdim. Ancak unutmayın ki, her zaman olduğu gibi, otobüs saatleri değişiklik gösterebilir. Bu içeriği güncel tutmak için okuyuculardan değişiklik ve güncellemeler hakkında öneriler alıyorum. Bu nedenle, içeriği güncel tutabilmem için, Priştine-Üsküp otobüs seyahat deneyiminizi yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin.

Ayrıca Okuyun: Priştine’de Nasıl Araç Kiralanır?

Priştine Otogarına Ulaşım

İlk olarak şunu söyleyeyim, Priştine Otobüs Terminali merkeze pek yakın değil. Otogar ile Nene Teresa Bulvarı 3,5 km mesafede. Yürüyerek yaklaşık 30 dakikada şehir merkezine gelinebilir. Eğer sırt çantalı bir gezginseniz zaten yürümekten erinmeyeceksinizdir. Bu yolu ben de yürüyerek otogara ulaşmıştım. Ha, yok Fatih ben yürüyemem, zaten valizim de çekmeli diyorsanız o halde bir taksi çağırmanız veya toplu taşıma araçlarını kullanmanız gerekecektir. Taksileri bulvarın başında veya sonunda bulabilirsiniz. Taksi tercih ederseniz pazarlık yapmayı unutmayın.

Priştine Otogardan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Muhtemelen konaklamayı da Nene Teresa Bulvarı’na yakın bir yerde yapacaksınız. Zira, çoğu otel ve hosteller bu bölgede yer alıyor. Bu bölgeden otogara giden toplu taşıma otobüsleri mevcut. Otobüsler, otogara yakın durakta bırakıyor. Zaten indiğinizde karşıda otogarı göreceksiniz.

Sırt çantam çok fazla ağır değildi ve dolayısıyla çevrimdışı harita uygulamasını açıp şehir merkezinden otogara en kısa yolu (yukarıdaki fotoğrafta görebilirsiniz) çıkararak yürüdüm.

Priştine otogarı pek fazla büyük bir yer değil. Ücretsiz Wi-Fi var. Tuvaletler ücretli. Atıştırmalık alabileceğiniz birkaç dükkan ve küçük bir restoran/kahve dükkanı bulunuyor.

Otogara vardığınızda, Priştine’den Üsküp’e otobüs bileti satın alabileceğiniz 12 numaralı gişeye gidin. Bulamazsanız oradaki herhangi bir kişiye “Şukup” deyin.

Priştine-Üsküp Otobüs Saatleri

Priştine’den Üsküp’e her gün Albus Travel ile 06:30, 07:25 ve 11:30 saatlerinde sefer düzenleniyor. Balkan Viator, GetByBus, Busbud, BusTicket4 siteleriyle de karşılaştırırsınız.

Priştine-Üsküp otobüs yolculuğu yaklaşık iki saat sürüyor, ancak sınırda yoğunluk varsa Üsküp’e varış 30-45 dakika uzayabiliyor. Bilet ücreti 8 euro civarı ve ek olarak 50 cent peron ücreti var, yani toplamda 8,50 euro.

Priştine’den Üsküp’e giden Albus Travel otobüsleri klimalı ve konforlu.

Priştine-Üsküp Otobüsleri

Kosova-Kuzey Makedonya Sınır Geçişi

Normalde Kosova’dan Kuzey Makedonya‘ya olan sınır geçişleri kısa sürüyor. Ancak son zamanlarda bana gelen geri bildirimler ve İnternette bazı seyahat gruplarında rastladığım; Türk vatandaşlarının Balkanlar sınır geçişlerinde problem yaşaması maalesef söz konusu sınır geçiş sürelerini uzatabiliyor.

Normal olarak, bir problem yaşanmaması durumunda, her iki ülke sınır geçiş işlemleri 10 dakika kadar sürüyor.

Siz yine de her ihtimale karşı yanınızda konaklama rezervasyon çıktısı, seyahat planı ve yeterli miktarda para bulundurduğunuzdan emin olun. Olur da sınır polisleri soru sorarlarsa seyahat amacınızı açıkça belirtebilirsiniz.

Üsküp’e Varış

Üsküp otogarı ulaşımı kolay bir noktada yer alıyor. Şehir merkezine de çok uzak değil. Üsküp otogarına Kosova dahil diğer çevre ülkelerin başkent ve diğer bazı büyük şehirlerinden direkt ulaşım vardır.

Otogarda bekleme salonu, atıştırmalık bir şeyler alabileceğiniz büfeler, tuvalet alanları ve kahve alabileceğiniz bir kafeterya alanı bulunuyor. Bilet yazıhaneleri yan yana sıralı olup, camlarında hangi ülke/şehirlere bilet sattıkları, otobüs hareket saatleri vs. yazmaktadır. Üsküp otogarında halka açık Wi-Fi ise bulunmuyor. Ancak bir internet bağlantısına ihtiyaç duyarsanız, otogar içerisindeki kafeteryaya gidip kendinize bir kahve alarak buranın ücretsiz internetinden faydalanabilirsiniz.

Üsküp’te kalacağınız yer otogara yakın değil ve bu nedenle de bir taksiye ihtiyaç duyarsanız, otogarın önünde taksiler bulunmaktadır. Buradaki taksiciler taksimetreyi çalıştırmayıp genellikle sabit bir ücret üzerinden çalışıyorlar. Üsküp’te otel ve hosteller çoğunlukla Eski şehir bölgesindedir. Otogardan bu bölgeye taksi ücreti de ortalama 5 dolar civarıdır. Siz her zaman olduğu gibi Üsküp’te de taksiciyle pazarlık yapmayı unutmayın.

Üsküp’te Nerede Kalınır?

Üsküp’te konaklayabileceğiniz bir çok seçenek bulunuyor. Eski şehir bölgesi, turistik yerlere yakın olması nedeniyle konaklama için sıklıkla tercih ediliyor. Tabi, köprünün diğer tarafında da birçok otel, hostel ve Airbnb daireler bulunmakta. Üsküp’te konaklama seçenekleri arasında hostel, pansiyon, butik otel, lüks otel ve Airbnb apartman daireleri mevcut. Dolayısıyla, konaklama açısından Üsküp’te sorun yaşamaz ve bütçenize göre mutlaka bir konaklama yeri bulursunuz.

Üsküp Gezisi

Üsküp, Kuzey Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehri. Uzun bir süre Osmanlı İmparatorluğu’nun etkisi altında kalmış ve bu nedenle Balkanlar’ın geri kalanından farklı bir mimariye sahip. Şehir, tarihi ve kültürel yerleriyle ünlü ve aynı zamanda modern alışveriş merkezleri ve restoranlarıyla da dikkat çeker.

Üsküp Gezisi

Üsküp’e vardığınızda burada ziyaret edebileceğiniz birkaç yerden bahsetmek istiyorum.

Taş Köprü: Şehrin sembolü olan Taş Köprü, 15. yüzyılda inşa edilmiş.

Üsküp Kalesi: Orta Çağ’dan kalma bu kale, şehrin yüksek noktasında yer alıyor. Dilerseniz kaleye çıkarak şehrin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz.

İsa Bey Camii: 15. yüzyılda inşa edilen cami, Osmanlı döneminin en güzel yapılarından biridir.

Taş Meydan: Şehrin en büyük meydanı olan Taş Meydan, ünlü Osmanlı çarşısı, kafeler ve restoranlar gibi birçok turistik yerin yanı sıra, modern alışveriş merkezlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Milli Müze: Üsküp’teki en büyük müze olan Milli Müze, Kuzey Makedonya tarihi, kültürü ve sanatı hakkında zengin bir koleksiyona sahiptir.

Kurşunlu Han: Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan bu han, şehirdeki en iyi korunmuş yapılar arasındadır.

Matka Kanyonu: Şehrin kuzeybatısında yer alan bu doğal güzellik, Kuzey Makedonya’nın en popüler turistik yerlerinden biridir. Nehirler, mağaralar ve yürüyüş yolları ile doludur.

Ayrıca Okuyun:

Üsküp’ten Matka Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Üsküp’ten Ohrid’e Nasıl Gidilir?

Priştine’den Üsküp’e ulaşım hakkında sorularınızı yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için buradayım.


Arkadaşlar YouTube’da ‘See You in Türkiye’ adında bir kanala sahibim. Burada ülkemizin tarihi ve turistik yerlerini, doğal güzelliklerini, mutfak ve kültürel zenginliklerini dünyaya tanıtmaya çalışıyorum. Çalışmalarımı desteklemek ve daha fazla kişiye ulaşabilmek adına rica etsem abone olabilir misiniz? Desteğiniz için teşekkür ederim.

YouTube Abone Ol

65 YORUM YAZILMIŞ

 1. Fatih Bey merhaba,

  11-18 Ekim Priştine gidiş dönüş biletimiz var. Priştine’den direkt Üsküp’e geçip, son gezimizi Priştine’de yapmak istiyoruz. 3 ülke, 4-5 şehir gezecek şekilde 2 ya da 1 gece konaklamalı rota önerebilir misiniz?

  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Priştine > Üsküp > Ohri > Tiran > Prizren > Priştine şeklinde bir rota izleyebilirsiniz. Tiran’dan Prizren’e güncel otobüs sefer ve saatleri hakkında bilgim yok.

 2. Merhabalar Fatih Bey,

  Yarın Anadolujet ile uçuşum var. Rotayı sizinle paylaşmak istedim. İyi bir rota oldu gibi. 6 gün için (şehirler arası için hep otobüs kullanacağım, tek kişilik bir seyahat) öncelikle uçak ile Pristine’ye inip, ilk olarak 1 gün Priştine, 1 gün Prizren ve ardından Prizren’den 2 gün Üsküp ve geriye kalan iki gün için de Sırbistan için ayırdım fakat uçak bileti uyguna bulduğum için dönüş için Niş Havalimanı’nı kullanmak mecburiyetindeyim. Sizce Niş’e geçmeyip doğruca Belgrad’a gidip ertesi sabah erkenden Niş’e mi geçsem yoksa hiç uğraşmayıp 1,5 gün Niş’te rahat rahat takılıp Belgrad’ı sonraki gezi zamanlarına mı ayırsam? Fikrinizi almak istedim. Zira dönüşüm Sırp havayolları ile 29 Ağustos saat 14:00’te Niş’ten.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba İdris Bey,

   Üsküp’ten Belgrad’a geçmek uzun sürecektir. İndikten sonra yol yorgunu olacaksınız ve bu şekilde Belgrad’ı dolaşmaktan keyif almayacaksınız. Kaldı ki, Belgrad’ Niş’e göre uzak olduğu kadar büyük bir şehir. Dolayısıyla, Üsküp’ten Niş mesafesi hem daha kısa hem de madem dönüş biletini Niş’ten daha ucuza buldunuz geçin Niş’e derim. Hem böylece Niş’i daha esnek ve daha rahat gezebilirsiniz. Belgrad’a her zaman mutlaka ucuz bilet bulunuyor. Başka bir zaman Belgrad hatta Saraybosna yapabilirsiniz.

   Keyifli geziler dilerim.

 3. Fatih Bey merhaba,

  Bütün sorulara detaylı bir şekilde ve içtenlikle cevap vermeniz gerçekten takdire şayan. Herkes adına teşekkür etmek isterim. Yazılarınızı da düzenli olarak takip ediyorum.

  Benim de 27 Ekim 13.30 varışlı İstanbul-Priştine, 29 Ekim 20.00 kalkışlı Priştine-İstanbul seyahatim olacak. Hangi şehirlerde kalacağımı netleştirmedim henüz, zaman da kısıtlı ama Üsküp’ü kesinlikle dahil etmek istiyorum. İlk gün direkt Prizren’e geçip bir gece kaldıktan sonra ertesi gün bir gece konaklamalı Üsküp ve tekrar Priştine olacak şekilde bir rota düşündüm ama size de sormak istedim nasıl bir rota izlemek daha verimli olacaktır? İlk yurt dışı seyahatim olacak. Verebileceğiniz her türlü öneri, uyarı, trick makbule geçecektir. 🙂

  Şimdiden teşekkürler.. Selamlar.

  • Merhaba Sümeyra Hanım,

   Rica ederim. Yazılarıma olan ilgi ve alakanız için de ben teşekkür ederim. Sağ olun.

   Seyahat süreniz kısıtlı. Priştine’den Prizren’e geçersiniz. Ertesi günün sabahı direkt Üsküp’e araç olmazsa Priştine aktarmalı gidersiniz. Priştine’den Üsküp’e 06:30 (Pazar hariç), 07:25 ve 11:30 saatlerinde üç sefer yapılıyor. Üsküp’ten Priştine’ye ise 15:00, 17:00 (Pazar hariç) ve 18:10 saatlerinde üç sefer yapılıyor. Üsküp’ten ancak 15:00 aracına binmelisiniz ki uçağa yetişebilesiniz. Bu durumda çok acele bir gezi yapmış olacaksınız ve Üsküp’ü de tam özümseyemeden dönmek durumunda kalacaksınız. Size önerim, 27 Ekim Priştine’de kalın, 28 Ekim sabahı Prizren’e geçin ve burada 1,5 gün kalarak 29 Ekim öğlen saatlerinde tekrar Priştine’ye dönün ve buradan havalimanına geçin. Prizren’i mutlaka görmenizi, sokaklarını adımlamanızı, kaleye çıkıp şehri kuşbakışı görmenizi, Şadırvan Meydanı’nda bir kafeye oturup kahvenizi yudumlayıp etrafı gözlemlemenizi ve eğer yazıyorsanız burada kendinize notlar tutmanızı tavsiye ederim. Prizren’in insanı, evleri, sokakları, sesleri başkadır. İnsana manevi bir haz verir.

   Priştine’de meydan Nene Tereza Bulvarı’nın başladığı noktadır. Bulvarın sonu büyük katedrale çıkıyor. Hemen bir alt caddede NewBorn Anıtı vardır ve bu çemberde çok güzel butik kafeler bulunuyor. Üsküp de tıpkı Prizren, Saraybosna gibi görülmesi gereken şehirlerden biri fakat ne yazık ki süreniz kısıtlı. Hem ilk yurt dışı seyahatiniz olacakmış. Balkanlara mutlaka tekrar yolunuz düşecektir.

   Prizren ve Priştine hakkında gezilecek yerler, yapılacak şeyler, ulaşım vb. konular hakkında da yazılarım site içerisinde mevcuttur.

   Başka sorularınız olursa yazmaktan çekinmeyin. Size yardımcı olmak için her zaman buradayım.

   Selamlar.

   • Merhaba Fatih Bey,

    Teşekkür ederim fikirleriniz için. Üsküp’ü görmeyi çok istediğim için plana bir şekilde dahil etmek istiyorum. Ben de ilk alternatif gibi bir rota düşündüm süre kısıtlı ve biraz yorucu olacak ama yapılabilir gibi. Tek endişem cevabınıza istinaden Üsküp’ten Priştine’ye dönüş saati. Üsküp’ten Priştine’ye nasıl gidilir yazınızda otobüs seferleri sık ve saatler genişti bu yüzden bir gün konaklamak istiyordum ama pazar günü olması sebebiyle sefer daha az sanırım ve en erken 15:00’da. Uçağı kaçırma riski olmaması açısından Cumartesi günübirlik Üsküp düşünüyorum. 2 gece Prizren’de konaklayıp Pazar günü 2-3 saati Priştine’ye ayıracağım. Umarım planladığım gibi olur ve burada tecrübelerimi paylaşabilirim. 🙂

    İlgi, alakanız için çok teşekkür ederim.

    Selamlar..

    • Merhaba,

     Üsküp’ten Priştine’ye nasıl gidilir? başlıklı yazımı güncelleyeceğim. Zira, her iki şehir arası seferler karşılıklı olarak günde üç defa yapılıyor. Günübirlik Üsküp’e gidip tekrar Priştine’ye dönmek yorucu olacaktır. Ayrıca Üsküp’ü birkaç saatte içinize sinecek şekilde dolaşabileceğinizi sanmıyorum. Ancak tabii ki son karar sizindir. Prizren’de sıkılmazsınız. Priştine için 2-3 saat sürede meydan ve çevresinde dolaşmak keyif verici olacaktır.

     Tecrübeler çok değerlidir. Döndüğünüzde yorum olarak yazarak, paylaşabilirsiniz.

     Şimdiden keyifli geziler dilerim.

     Selamlar.

 4. Merhaba,

  30 Eylül Cumartesi sabah 7:55’te Kosova’ya uçağım var. Ertesi gün akşam 7:55’te döneceğim. Yazdıklarınızdan anladığım 2 gün yeterli anlaşılan. 🙂 Ayrıca bu süreyi 3 güne çıkarsam ve Üsküp’ü de eklesem çok mu zorluk çekerim? Ya da iki gün Kosova’yı gezmem yeterli olacak mıdır?

  • Merhaba,

   Bana kalırsa siz iki gün Priştine’yi gezin. 🙂 Süreniz kısıtlı. Prizren’e gitseniz ne burayı tam anlamıyla gezeceksiniz ne de Priştine’yi. Kaldı ki, gezi sürenizi üç güne de çıkarsanız Üsküp’e gidip gelmek toplamda sekiz saat kadar. Üsküp’e varıp burayı nasıl gezeceksiniz? Gezemeden tekrar Priştine’ye dönmek durumundasınız. Siz Priştine’yi doyasıya gezin, dolaşın. Nene Tereza Bulvarı, Tarih Müzesi, NewBorn Anıt ve çevresi falan güzel yerler var. Bir başka sefere birkaç haftalık plan yapar ve diğer yerleri de görürsünüz.

   • Cok teşekkürler hızlı dönüşünüz ve ilginiz için.

    Bir sorum daha olacak. İlk gün Prizren’e geçsem ve orada kalsam. Çünkü Prizren sizin de yorumlarda belirttiğiniz gibi daha güzelmiş.

    • Priştine mi yoksa Prizren mi sorusuna yanıtım her zaman Prizren olmuştur. Şehir hakkında gözlemlerimi uzun uzun yazdım. Site içerisinde bulabilirsiniz. Priştine otogardan Prizren’e her gün sık aralıklarla otobüsler var.

 5. Fatih Bey merhabalar,

  Yarıyıl tatilinde Balkan ülkelerinden 3 tanesini gezmeyi düşünüyorum. 12 Şubat tarihinde Üsküp-İstanbul dönüş biletim var. 6 veya 7 Şubat tarihine de İstanbul-Priştine gidiş uçak bileti almayı düşünüyorum. İlk aşamadaki planım İstanbul-Priştine-Üsküp-İstanbul idi ulaşım olarak, şehir olarak yine günlük yer değiştiririm de. Araya bir ülke daha eklesek nasıl bir rota çizebiliriz yardımcı olur musunuz?

  Bu bahsettiğim rotayı uygulamam herhangi bir probleme yol açar mı giriş çıkışta, aynı ülkeye gidiş dönüş bilet almak zorunda mıyım?

  Çok teşekkürler.

  • Merhabalar,

   Bu rota bence gayet iyi. Araya üçüncü bir ülke ekleyip boş yere telaş etme. Bunun yerine rotana Prizren şehrini de ekle. Prizren’i mutlaka görmeni tavsiye ederim. Üsküp’te de Matka Kanyonu’na yarım gün ayırdın mı çok güzel bir gezi yapmış olursun. Hem gezi süren de kısıtlı olduğu için bu şehirler daha cazip olacaktır.

   Açıkçası farklı ülkelerden giriş çıkış yapılması sorun olmuyor. Ben de Belgrad inişli, Üsküp dönüşlü dolaşmıştım. Ayrıca onlarca bana gelen soru/yorumlarda da benzer rotalar olduğunu görmüştüm. Seyahat planını hazırla, konaklama rezervasyonları, dönüş biletin, pasaportun ve yeterli miktarda paran olsun yanında.

   İyi gezmeler!

   • Cevabınız için teşekkür ederim Fatih Bey. Evet dediğiniz çok mantıklı geldi. Prizren’i de ekleyip 2 ülke, 3 şehir olarak 6-12 Şubat olmak üzere son halini vermiş oluyorum rotama.

    Giriş çıkış konusunda da Kosova İstanbul Başkonsolosluğuyla görüştüm onlar da sizinkiyle tıpatıp aynı cevabı verdi.

    İlk yurt dışı seyahatim olacak, heyecanlıyım. 🙂

    • Merhaba,

     Rica ederim. Prizren’i eklediğinize pişman olmazsınız. Üsküp ziyaretinizde de Matka Kanyonu’na yarım gün de olsa vakit ayırın mutlaka.

     Başkonsolosluktan teyit almış olmanız gayet iyi.

     Seyahat öncesi tatlı heyecanlar iyidir. Keyfini çıkarın.

 6. Fatih Bey merhabalar,

  21-26 Aralık için Priştine seyahatimiz olacak. 7 yaşında kızım da seyahatte bizimle olacağı için sakin, yavaş yavaş gezilecek bir tatil düşünmüştük ancak yazılarınızı okuyunca kalacağımız süre içinde Üsküp’e otobüsle geçmenin çok da zor olmayacağını öğrendim. 🙂 Yazılan yorumları ve cevaplarınızı dikkatlice okudum ancak gözümden kaçmadı ise kış döneminde ve Christmas market zamanında bu iki şehri ziyaret eden kimse olmamış. Bu dönemler için önerileriniz var mıdır acaba? Mutlaka uğrayın ya da şunlara çok dikkat edin diyebileceğiniz.

  Şimdiden teşekkür ederim. Keyifli, anıları bol olan seyahatler dilerim.

  • Merhaba Burçin Hanım,

   Evet, yeterli süreye sahipsiniz. Kosova’da sıkışıp kalmanıza gerek yok. Her gün sabah saatlerinde Üsküp’e üç minibüs seferi düzenleniyor. Açıkçası, bana gelen soru/yorumlara da bakında çoğunlukla bu dönemler ziyaretler yoğun oluyor. Kış dönemini de siz deneyimleyip, dönüşte yorum yazarak bizleri bilgilendirebilirsiniz. 🙂 Priştine’de pek fazla vakit kaybetmeyip Prizren’e geçebilir, burada kent meydanı çevresindeki kafelerde oturup etrafı dinleyebilir, gözlemleyebilirsiniz. Eski kent bölgesi tipik bir Anadolu kasabasıdır. Priştine’de Nene Tereza Bulvarı ve NewBorn anıt çevresi de iyidir. Vaktiniz olursa Prizren’e yakın Türk köyü olan Mamuşa’ya uğramanızı tavsiye ederim. Üsküp’e ise hem Türk bölgesi hem İskenderbey Meydanı ve çevresi oldukça canlı ve yapılacak bir dolu şey var.

   Daha fazla sorularınız olursa her zaman yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için buradayım.

   Ailenizle birlikte keyifli geziler dilerim.

 7. Merhabalar,

  27 Eylül – 6 Ekim arası Priştine gidiş dönüş biletimiz var. Vizesiz altı Balkan ülkesini gezmeyi planlıyoruz. Kosova’da araç kiralayınca anca 2, maksimum 3 ülkeye geçiş yapmaya izin veriyorlar. Biz de Üsküp’e otobüs ya da trenle geçip orada araç kiralayıp gezip dönüşü aynı şekilde yapmayı düşünüyoruz. Bazı firmalar ülke başına 30-45 Euro arası fiyat söylerken bazılarında geçişe izin verdiği tüm ülkeleri yazıp altta tek fiyat 30-40 Euro arası fiyat yazıyor. Sizin bu konuda bildiğiniz şeyleri öğrenmek istiyordum. Yeşil Kart ülke başına mı alınıyor, süre başına mı? Sizce biz kendimiz gişede yaptırsak mı mantıklı ve hesaplı olur? Ve düşündüğümüz, planladığımız şeylerle ilgili öneriniz olur mu?

  İyi günler.

  • Merhaba,

   Yeşil Kart Sigortası. 50 Euro civarı alınıyor. Tek fiyat olacağını zannetmiyorum. Sınırda da kendiniz yaptırabiliyorsunuz. Kiralama şirketi de yapıp sizden bunu tahsil ediyor. Arnavutluk, K. Makedonya, Kosova gibi ülkelerde araç kiralama üzerine ayrı yazılar yazmıştım. Bu yazılarda konu ile alakalı detaylar mevcut. Açıkçası sınırda kendiniz yaptırmanız daha hesaplı olduğunu biliyorum ancak bunu ne deneyimledim ne de güncel ücret bilgisine sahibim. Dolayısıyla size yanlış bilgi vermek istemem.

   Rotanızı oluşturduysanız güzergah üzerindeki şehirler hakkında sorularınızı yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

 8. Merhaba,

  Yazınızda Priştine’den Üsküp’e bir çok saatte otobüs olduğunu belirtmişsiniz fakat farklı bir yorumda 11:30 en son saat demişsiniz. Tam olarak hangi saatlerde otobüs oluyor.?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Priştine’den Üsküp’e Albus Travel ile 06:30, 07:25 ve 11:30 saatlerinde seferler düzenleniyor. Geri bildiriminiz için teşekkürler. Yazıyı güncelliyorum.

   • Merhaba,

    Tam anlayamadım da, Priştine’den Üsküp’e son otobüs 11.30’da mı? Üsküp’ten günübirlik gitmek istesek akşam saatlerinde Üsküp’e dönebileceğimiz bir otobüs yok mu?

    • Merhaba,

     Priştine’den Üsküp’e saat 06:30, 07:25 ve 11:30, Üsküp’ten Priştine’ye ise saat 15:00, 17:00 ve 18:10’da araç var. Pazar günleri Priştine’den 06:30 ve Üsküp’ten 17:00’de sefer yapılmıyor. Priştine’ye günübirlik gittiğinizde son araç 11:30’da olduğu için akşam tekrar Üsküp’e dönemezsiniz. Ancak araç kiralama veya taksi.

     • Merhaba,

      Ayrıntılı bilgilendirmeniz ve zaman ayırdığınız için teşekkürler.

      Priştine’ye öğlen inecek uçağımız. Direkt Üsküp’e gidip orada araç kiralamak istedik. (Kosova’dan kiralanan araçların diğer ülkelerde sıkıntı yaşama ihtimalinden tedirgin olduk – yanlış biliyorsak lütfen düzeltin.)

      Bir YouTube kanalında Üsküp’e 14:00-15:00-18:00 saatlerinde otobüs olduğundan bahsedilmiş ancak yorumlardan okuduğum bunun aksi yönünde. Konaklama ve araç kiralamayı Üsküp’ten halledeceğimiz için bu bilgi bizim için önemli. En sağlıklı bilgiye nasıl ulaşabilirim? Siz Üsküp’e 11:30’dan sonra otobüs olmadığına emin misiniz? (Pazar günü Priştine’de olacağız)

     • Merhaba,

      Evet, Kosova’da kiralanan araç ile Arnavutluk, Sırbistan gibi ülkelere geçişte sorun yaşanabiliyor. Siz zaten kiralama esnasında durumu belirtirseniz kiralama firması sizi tüm konular hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir. Üsküp’te araç kiralama hakkında ayrı bir yazı yazmıştım. Bu yazıyı da okuyup, bilgi edinin.

      Priştine’den Üsküp’e her gün 06:30, 07:25 ve 11:30, Üsküp’ten Priştine’ye her gün 15:00, 17:00 ve 18:10’da otobüs var. Otobüs seferleri Albus Travel tarafından yapılıyor. Yalnızca Pazar günleri ise Priştine’den 06:30 ve Üsküp’ten 17:00 seferleri yapılmıyor.

 9. Merhabalar Fatih Bey,

  Kolaylıklar dilerim. Bir kaç sorum olacaktı, uygunsanız şimdiden teşekkür ediyorum.

  29 Eylül – 1 Ekim 2023 İstanbul-Priştine uçak biletim var. 1 günlüğüne Üsküp’e geçmek istiyorum. Uçağım 29 Eylül sabah 09:40’da Priştine’ye iniyor ancak internette tüm yazdığınız firmalar Omio ve Busradar da dahil olmak üzere baktım 2 otobüs ve en geç 11:30 Priştine-Üsküp otobüsü gözüküyor. Sizin bu konu hakkında bir bilginiz var mı ya da güncel durumu öğrenip bizlerle paylaşabilme sansınız olur mu? Ayrıca araba kiralamada Europcar 50 Euro ek ücret belirtti Kosova-K. Makedonya geçişi için ve sıkıntı olmadığını yazmış ancak Dış İşleri Bakanlığı’mızın resmi sitesinde karayolu ile Türk vatandaşları bu 2 ülke arasında geçiş yapamayabilir direkt ülkelere uçmanız önerilir gibi bir yazı okudum. Bu konu ile ilgili güncel bir bilginiz var mı acaba?

  İçerikleriniz çok bilgilendirici. Nice güzel seyahatler dilerim. Ellerinize sağlık.

  • Merhaba Özlem Hanım,

   Evet, en geç otobüs 11:30’da. Priştine’den Üsküp’e her gün 06:30, 07:25 ve 11:30 saatlerinde üç otobüs seferi düzenleniyor.

   Araç kiralarken bazı kiralama şirketleri Yeşil Kart için veya aracı başka bir ülkeye çıkarma maliyeti olarak bu tip ek ücretler talep edebiliyor. Dışişleri Bakanlığı’ndaki uyarı doğru. Sınır geçişlerinde özellikle pandemiden bu yana Türk vatandaşlarına zaman zaman sorun çıkarabiliyorlar. Bu uyarıya kendi yazılarımda da değindim. Tabi, geçemezsiniz diye bir şey yok. Dönüş biletiniz, konaklama rezervasyonu, yeterli miktarda para, seyahat planınız falan olduğu sürece sonuçta bir turistsiniz ne zorluk çıkarabilirler. Duruma iyi niyetle yaklaşıyorum, kesin bir payı yok tabii ki. Son karar sizi vereceksinizdir.

   Daha fazla sorularınız olursa yazmaktan çekinmeyin. Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

   Keyifli ve güvenli seyahatler dilerim.

 10. Merhaba,

  Balayı için 23 Ağustos’ta Priştine’ye gidiyoruz. Dönüş biletini henüz almadık ama muhtemelen 1 Eylül gibi olacak. Priştine’den Kuzey Makedonya’ya gideriz. Ohri’de konaklayıp günübirlik Manastır, Üsküp gezeriz diye düşündük. Sabit bir yerde kalıp kafa dinlemek adına çok yer görmekten ziyade huzurlu bir yerde kafa dinlemeyi planlıyoruz. Lakin Prizren’le ilgili yorumlarınız aklıma takıldı, gitmişken görülmeye değer sanırım. Sizin güzergah önerilerinizi de almak istedik.

  Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   Evet, Priştine’ye inecekseniz gitmişken Prizren’i de görün derim. Kafa dinlemek için ise mutlaka Ohri’yi öneriyorum. Üsküp’te kalacağınız zaman da Matka Kanyonu’na yarım gün de olsa vakit ayırın.

 11. Fatih Bey merhabalar,

  Benim sonbaharda Priştine başlangıçlı, Üsküp dönüşlü bir seyahatim var. 5 günlük bir sürem var. Priştine, Prizren, Üsküp ve Ohri’yi gezmek istiyorum. Sizce nasıl bir plan yapabilirim? Kaç gün nerede kalmak vb. konularda sizden yardım rica ediyorum.

  Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler .

  • Merhabalar,

   5 gün yeterli bir süre. Dilerseniz Priştine’de yarım gün kalın ve o günün akşamına Prizren’e geçin. Prizren’de tam gün kalın. Daha sonra Priştine aktarmalı Üsküp’e geçer ve burada kalırsınız. Yarım gün de Matka Kanyonu’na ayırıp o günün akşamı Ohri’ye geçer ve Ohri’de tam gün kaldıktan sonra dönüş uçağı için Üsküp’e gelebilirsiniz.

 12. Merhaba,

  23 Eylül 08:30 Priştine varış, 27 Eylül 12:00 Üsküp’ten kalkış olmak üzere biletlerimizi aldık. Gezimizi otobüsler aracılığıyla gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

  Priştine (1 gün)
  Prizren (1 Gün)
  Ohri (1 gün)
  Üsküp (Şehir merkezi ve Matka Kanyonu 1 gün) olacak şekilde bir plan oluşturmayı düşünüyoruz. Ancak yolculukları otobüs ile gerçekleştireceğimiz için bu plandan Ohri veya Prizren şehirlerinden birini çıkarmamız daha mı uygun olacaktır. Siz ne önerirsiniz?

  Ohri’ye günübirlik gidip dönülebilir mi? Ohri otobüs gidiş ve dönüş saatleri hakkında bilginiz var mıdır?

  • Merhaba,

   Priştine’ye zaten sabah varıyormuşsunuz. Bana kalırsa Priştine’yi pas geçip havaalanından merkeze gelip buradan otogara geçerek doğrudan Prizren’e gidin derim. Prizren’i tam gün dolaşın ve orada konaklayın. Ertesi gün Priştine aktarmalı Üsküp’e geçersiniz. Böylece Matka Kanyonu’na da vakit kalmış olur ayrıca Ohri’yi de görmüş olursunuz. Priştine’yi ise Nene Tereza Bulvarı, NewBorn anıtı ve çevresini yaya olarak dolaşarak görebilirsiniz.

   Ohri’ye günübirlik gidilir fakat Ohri’de mutlaka kalmanızı öneririm. Çok sakin ve şirin bir yer. Güncel gidiş-dönüş saatleri hakkında bilgim yok fakat iki şehir arası her gün sık aralıklarla otobüsler çalışıyor.

 13. Merhaba,

  23 Kasım Priştine gidiş, 28 Kasım Üsküp’ten dönüş bir rota planlıyoruz. Bu süre zarfında Priştine’den Üsküp’e geçerken otobüs bileti dışında bize ne lazım? Herhangi bir ücret vs. gerekiyor mu acaba?

  • Merhaba,

   Üsküp’ten dönüş uçak biletiniz, konaklama rezervasyonu yeterli olacaktır. Bazen bu sınırda polisler bekletebiliyor. Dönüş uçak bileti, konaklama, seyahat planı vs. zaten turist olduğunuzu gösterecektir.

 14. Merhaba Fatih Bey,

  27 Ağustos saat 19:00 Priştine varış, 4 Eylül saat 11:00 Saraybosna dönüş olarak planladık. Gezi rotasını Priştine, Üsküp, Prizren, Ohri, Kotor, Budva, Mostar ve Saraybosna olarak planladım.

  1. Sizce bu süre zarfında çok mu fazla şehir dahil etmişim?
  2. Hepsini otobüsle ulaşım şeklinde düşündüm. Sizce doğru mu yapmışım?
  3. Sizce aşağıdaki rota otobüsle yapılabilecek bir rota mı?

  – Priştine yarım gün (28 Ağustos) 1 gece,
  – Üsküp (Matka Kanyonu dahil) (1.5 gün, 28-29 Ağustos) 1 gece konaklama,
  – Prizren (29-30 Ağustos yarım gün) 1 gece konaklama,
  – Ohri (30.08 1 gün) 1 gece konaklama
  – Kotor ve Budva (31 Ağustos-1 Eylül) 2 gece konaklama
  – Mostar (2 Eylül)
  – Saray Bosna (2-4 Eylül) 2 gece konaklama

  • Merhaba Aslı Hanım,

   İlk planlamanıza göre Priştine, Üsküp, Prizren olarak değil, Priştine, Prizren, Üsküp şeklinde devam edebilirsiniz.

   1. Rotada Ohri, Kotor, Mostar ve Saraybosna gibi turistik ve kültürel şehirler var. Bu şehirleri özümseyerek gezmek gerekiyor. Dolayısıyla, Priştine ve Budva gibi şehirlerde vakit kaybetmek istemeyebilirsiniz.
   2. Rotadaki tüm şehirlere ulaşımı otobüsle sağlayabilirsiniz.
   3. Rotayı şu şekilde revize edebilirsiniz;

   – Priştine yarım gün,
   – Prizren tam gün,
   – Priştine üzeri Üsküp’e yolculuk,
   – Üsküp’te 1,5 gün kalış. Bunun yarım günü Matka’yı ziyaret,
   – Ohri’de konaklama,
   – Ohri’den Kotor’a direkt otobüs olması gerekiyor. Eğer yoksa Podgoritsa’dan geçebilirsiniz.
   – Budva yarım gün olabilir fakat Kotor’a tam gün kalmanızı öneririm.
   – Mostar tam gün,
   – Saraybosna tam gün

   Tarih dağılımını bu rota üzerine yapabilirsiniz. Tabi planlarken ulaşım sürelerini de hesaba katmayı unutmayın.

   • Cevap için çok teşekkürler Fatih Bey.

    Şehirleri (Örn: Üsküp, Ohri vs.) yürüyerek ve şehir içi toplu taşıma ile gezebilir miyiz? 27 Ağustos Priştine Havalimanı’nda 19:00 gibi olacağız. Direkt Prizren’e geçebilmem için ne önerirsiniz? Otobüsler geç saatlere kadar var mı?

    • Rica ederim Aslı Hanım.

     Evet, elbette gezebilirsiniz. Şahsen ben Üsküp ve Ohri’yi tamamıyla yürüyerek dolaşmıştım. Üsküp belki zorlayabilir fakat Ohri’yi yürüyerek dolaşabilirsiniz.

     Priştine’den Prizren’e her saat başı araç kalkmaktadır. Önce havalimanından taksi veya 1A numaralı otobüsle şehir merkezine gelebilir ve buradan otogara geçerek Prizren otobüsüne binebilirsiniz. Havaalanından şehir merkezi taksi ile 15 Euro, pazarlıkla 13-13 Euro düşebiliyorlar. 1A otobüsü beklerseniz kişi başı 3 Euro. Otobüsler her iki saatte bir hareket ediyor. Otobüs bekleme noktası da havalimanı gelen yolcu salonu çıkışında solda KFC’nin ilerisindedir.

 15. Merhaba Fatih Bey,

  İlginize hayran kaldım. Ben de planımızdan bahsedip değerli yorumunuzu almak isterim.

  2 Temmuz Üsküp varışlı uçağımız var. Dönüş için 8 Temmuz Saraybosna kalkışlı bileti tercih ettim,
  2-3 Temmuz’da Üsküp ve civarını gezmeyi planlıyorum. Zaman kalırsa Ohri ya da Matka Kanyonu arasında seçim yapacağız,
  4’ünde Üsküp’ten ayrılırken rotamız Kotor’a doğru olacak. 4 ve 5’i için Kotor ve Budva’yı gezmeyi planlıyorum. Belki 4’ünde Kotor’a doğru giderken Priştine’ye uğramalı mıyız, tavsiye eder misiniz?
  6’sında da Budva’dan ayrılırken Mostar’a doğru bir rotamız olacak. Burada yola çıkma zamanımıza göre Hersek-Novi’ye uğrayabiliriz. Ya da sizin tavsiyeniz var mı?
  7’sinde sabah erkenden Saraybosna’ya hareket edip aqua parkı olan büyük havuzlu otelde Balkanlar rotasını sonlandırıp 8’inde ülkeye dönüş yapmayı planlıyoruz.

  Bu süreçte 4’ünde Üsküp’ten ayrılırken 7’sinde Saraybosna’ya teslim edebileceğim bir araç kiralama firması arıyorum. Bu konuda da tavsiyenizi alabilirsem çok sevinirim.

  Yeni yazılarınızı merakla bekliyorum.

  İyi gezmeler.

  • Merhaba Altan Bey,

   Teşekkür ederim. Sorunuza gelecek olursam,

   1. Üsküp’e en az 2 gün ayırın. 4 Temmuz Kotor’a yolculuk olacaksa Ohri ve Matka yetişmez. Belki Üsküp’te 2. günün sabahı Matka’ya gidip öğleden sonra tekrar Üsküp’e dönebilirsiniz. Ancak Ohri yetişmez.
   2. Kotor’da tam gün kalın. Budva’ya gün içi saat başı otobüs var. Yarım günde Budva’yı yalnızca gezebilirsiniz. Derinlemesine gezmek isterseniz de yine en azından Budva’da 1 gün kalmanızı öneririm. Priştine’yi eleyebilirsiniz. Başka bir seyahatte Priştine varışlı özellikle Prizren’i gezmenizi öneririm.
   3. Kotor kalkışlı Mostar’a otobüsler sabah var. Herceg Novi için ya Budva’yı yakmanız gerekir. Tercih sizin.
   4. 8’inde uçağınız umarım akşamdır? 7’sinde Saraybosna’ya indiğinizde öğlen-öğlen üzeri olacaktır ve üstelik yol yorgunluğu. Peki, Saraybosna’yı gezebilecek misiniz? Balkanlar gezisinde gezilmemiş bir Saraybosna bu geziyi eksik kılacaktır.
   5. Üsküp’te araç kiralama hakkında ayrı bir yazı yazdım. Sitede bulabilirsiniz. Doğrudan kiralama firmaları söyleyemem. Yazıda paylaştığım firmalar en popülerleri. Aralarından tercihi ise sizin araştırma ve bütçenize göre yapabilirsiniz.

   Vakit buldukça yeni yazılar yayınlamaya çalışıyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

   Daha fazla sorularınız olursa yazmaktan çekinmeyin. Sizlere yardımcı olmak için buradayım.

   İyi gezmeler.

 16. Merhaba,

  Kurban Bayramı’nda tüm aile 10 kişi Priştine-Üsküp-Ohri rotasını oluşturduk. Uçağımızı fiyat olarak daha uygun diye İstanbul-Priştine ve dönüşte Priştine-İstanbul olarak aldık. Yazılarınızdan okuduğuma göre rezervasyon bilgileri yanımızda olduğu sürece geçişlerde sorun yaşamayız. Fakat bu rotada şu sorularımız olacak;

  1. Nerede ve kaç gece kalmalı?
  2. Araç kiralama mı yoksa toplu taşıma mı daha mantıklı olur?
  3. Sınırı geçerken K. Makedonya-Kosova arası ekstra bir maliyet oluyor mu?
  4. Bu rotada konaklama ve restoran önerileriniz var mı?

  Destek için şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba,

   1. Seyahatiniz kaç günü kapsıyor? 5 günlük bir seyahat için Priştine 1, Üsküp 2, Ohri 1 ve kalan 1 gün şehirler arası seyahatte geçen süreler.
   2. 10 kişi için büyük bir araca ihtiyacınız olacak ki bu da fazladan para harcamanıza neden olacak. Otobüsle seyahat daha az maliyetli ve gün içi sık seferler yapılmaktadır.
   3. Otobüsle yolculukta pasaport kontrolü dışında başka bir şey yok. Araç kiralarsanız yerine getirmeniz gereken yükümlülükler olacaktır. Güncel ve net bilgiyi de zaten aracı kiralayacağınız firma size anlatıyor.
   4. Doğrudan konaklama yeri veya yemek yiyebileceğiniz bir mekan adresi veremem. Ancak şehir merkezi çevresinde her bütçeye göre otel, hostel, Airbnb daire gibi farklı konaklama üniteleri mevcut. Yemek mekanları için Yelp uygulamasını önerebilirim.

   Daha fazla sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

 17. Merhabalar,

  Temmuz ayında Sırbistan tatilim olacak ancak ilk önce Priştine’ye ineceğim. Öncelikle Priştine-Üsküp arası otobüs yolculukları online olarak hiçbir yerde gözükmüyor. Bu yüzden bu biletleri otobüs terminalinden alacağız tahminimce doğru mudur? Yani dolu olur binemeyiz gibi bir durum olma ihtimali sizce mümkün müdür?

  • Merhabalar,

   GetByBus, BusTicket4, BusBud gibi sitelerde görünüyor fakat hareket saatleri ve bilet ücretleri pek tutmuyor. En sağlıklısı otogara gitmektir. Yaz sezonu yoğunluk olsa da, seferler sık olarak yapılıyor.

 18. Merhaba,

  Pazartesi günü Priştine’ye aksam 20:00 civarında ineceğiz. O vakitten sonra Üsküp’e geçmek için otobüs bulabilir miyiz? Otobüs terminaline Priştine Havaalanı’ndan ulaşım nasıl sağlanıyor?

  Teşekkür ederim.

  • Merhaba Betül Hanım,

   Akşam 20:00’de Üsküp’e otobüs bulamazsınız. Mecbur Priştine’de kalmanız gerekiyor. Havaalanından ise şehir merkezine shuttle araçlar gelen yolcu kapısının dışından kalkıyor.

 19. Merhaba Fatih Bey,

  16-25 Haziran gidiş dönüş Priştine olmak üzere Balkanlar gezisi yapmayı planlıyoruz. Kosava’dan araç kiralamak sıkıntı olduğu için aracımızı Üsküp’ten kiraladık. Üsküp 1 gün, Ohri 2 gün, Karadağ 3 gün, Bosna Hersek 2 gün ve son gün de Priştine olarak bir rota planladık. Arabayı Üsküp’ten kiraladığımız için 8. gün Prizren’i gezip arabayı bırakmak için Üsküp’e döneceğiz. Akşam tekrar Kosava’ya dönmemiz gerekiyor. Biz 4 yetişkin ve 1 bebekle gezi yapacağız. 8. gün arabayı bırakmaya iki kişi gitsek dönüşte sıkıntı olur mu? Diğer iki kişi ve bebeği Kosava’da otelde bıraksak. Bir de sizin gezi planında önerileriniz var mı ekleyip çıkaracağımız?

  Çok teşekkürler.

  • Merhaba Filiz Hanım,

   Bosna Hersek’ten Prizren’e hangi güzergahtan geleceksiniz? Arnavutluk’u aşıp Karadağ’a geleceksiniz. Yolunuz uzun, Balkanlar’da dağ yolları çoktur ve dolambaçlıdır. Dönüşte sıkıntı olacağınız zannetmiyorum. Sonuçta dönüş uçağınız Priştine’den. Önerilerim, planladığınız rotadaki şehirler hakkında gezilecek yerler, yapılacak aktiviteler, sınır geçişleri, ulaşım, yeme içme gibi tüm bilgiler site içerisinde yazılarımda mevcut. Araç kiralayacağınız için şu şehri çıkarın gibi bir şey diyemem ama yolculuğun yorucu olacağını söyleyebilirim. Belki Bosna Hersek’i başka Balkan seyahatine saklayıp, Kosova’dan çok uzaklaşmayıp Karadağ’dan dönüş yapabilirsiniz.

   Seyahatiniz hakkında daha fazla sorunuzu tekrar buradan yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için buradayım.

 20. Fatih Bey merhaba,

  Eşim ve 1 yaşındaki çocuğumla Balkanlar gezisi yapacağız inşallah. 25 Haziran öğlen Priştine’de olacağız. 7 Temmuz öğlen saatlerinde de yine Priştine’den dönüşümüz var. Yani 12 günümüz var gezi için. 1 yaşında çocuk olduğu için daha rahat bir gezi planlıyorum. Çok yer görmekten ziyade daha sakin; ne durağan ne de hareketli yani bize orta derecede yorgunluk verecek bir gezi planı hazırlamayı düşünüyorum. Bunun için de 10 günlük araç kiralama yapacağım.

  Görmeyi planladığımız yerler:

  Priştine (iniş ve kalkış güzergahı olduğu için mecbur)
  Üsküp
  Ohri
  Kotor
  Budva

  Kosova ve Karadağ arasındaki siyasi gerginlikten dolayı araç kiralamayı Üsküp’te yapmayı düşünüyorum. Üsküp’teki araç ile Karadağ’a giriş sorun olmaz diye okudum.

  Şimdi size danışmak istediğim soruları sorayım:

  1. Priştine Havalimanı’ndan direkt Üsküp’e giden otobüsler var mı? Yoksa şehir merkezine ve otogara uğramak zorunda mıyız?
  2. Hangi şehirlere kaç gün ayırmamızı tavsiye edersiniz veya başka bir yer görmemizi tavsiye eder misiniz?
  3. Arnavutluk (Tiran ) yol üstünde. Oraya bir gün ayırmamızı tavsiye eder misiniz?
  4. Mostar’a uğrasak sizce yoğun bir program olur mu? Aslında günümüz var ama tüm günlerimizi de yolda geçirip geçirmemekte kararsızız.
  5. Karadağ’a 6 gün ayırmayı planlıyorduk. Orada dağlık, ormanlık bölgelerde konaklama imkanı da var. Ayrıca Kotor Old Town gibi veya deniz kenarı yerlerde konaklama imkanı da var. Ne tür bir konaklama tercihi yapmamızı tavsiye edersiniz?

  İlginiz için teşekkürler. Selamlar.

  • Merhaba Mehmet Bey,

   Priştine Havalimanı’ndan direkt Üsküp’e giden otobüsler bulunmamaktadır. araç kiralama düşündüğünüz için belki havalimanından doğrudan Üsküp’e gitmek daha uygun olabilir. Bununla birlikte, havalimanından şehir merkezine giden otobüsler bulunmaktadır.

   Gezilecek yerlerin sayısı ve süresi kişisel tercihlerinize göre değişebilir. Ancak, sizin planınızda yer alan şehirleri düşündüğümüzde, benim önerim şu şekilde olacaktır:

   Priştine: 1 gün (varış ve ayrılış günleri de dahil)
   Üsküp: 2 gün (başkentteki tarihi ve kültürel yerlerin gezilmesi için yeterli olacaktır)
   Ohri: 2 gün (Ohri Gölü ve çevresindeki doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi ve kültürel yerleri görmek için de zaman ayırabilirsiniz)
   Kotor: 2 gün (Kotor Old Town’ı, Kotor Körfezi’ni ve çevresindeki doğal güzellikleri gezmek için yeterli olacaktır)
   Budva: 1 gün (deniz ve plaj keyfi yapmak için)
   Toplamda 8 gün planınızı kapsıyor, kalan 4 günü de rotanızda yer almayan yerlerde geçirebilirsiniz.

   Arnavutluk’un Tiran şehri rotanızda olmamasına rağmen, yolunuz üzerinde olduğu için bir gün ayırmanızı önermem. Zira, bu rotada zaten çok sayıda görülecek yer var ve zamanınız sınırlı.

   Mostar’ı rotanıza eklerseniz, yoğun bir programınız olabilir. Bu nedenle, tercih sizin. Eğer yoğun bir seyahat planı istemiyorsanız, Mostar rotanızda olmasa da olur. Ancak güzel, sakin ve dinlendirici bir şehir olduğunu da söylemeden geçmeyeyim.

   Konaklama tercihi kişisel zevk ve bütçenize göre değişebilir. Eğer dağlık, ormanlık bir bölgede konaklama yapmak isterseniz, Durmitor Milli Parkı veya Bjelasica Dağı çevresindeki otelleri düşünebilirsiniz. Ancak, eğer deniz kenarında konaklama yapmak isterseniz, Kotor veya Budva’da deniz manzaralı otelleri tercih edebilirsiniz. Konaklama tercihinizi yaparken, çocuğunuzun da rahat edebileceği bir yer seçmeniz önemlidir.

   Daha fazla sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

   Selamlar, sevgiler.

 21. Üsküp’e gitmek için Priştine’ye gidiş dönüş uçak bileti aldık. Vizesiz seyahat konusunda her iki ülke içinde Türk vatandaşı olarak vizeden muaf olduğumuzu biliyorum ve vizesiz sadece pasaport ile seyahat edeceğiz. Priştine’den Üsküp’e geçerken kontrol sırasında sorun olur mu?

  • Merhaba,

   Makedon polisleri bazen sorun çıkarabiliyorlar. Siz her ihtimale karşı seyahat planı, dönüş uçak bileti, Üsküp’te konaklama yapacağınız yerin rezervasyonu gibi bilgileri yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun. Nihayetinde bir turistsiniz ve bir şey olacağı yok. Endişe etmenize gerek yoktur.

 22. Fatih Bey merhaba,

  Biz önümüzdeki ay Priştine’ye iniyoruz ve direkt otogara gidip Üsküp’e geçmeyi düşünüyoruz. Üsküp’te otel rezervasyonumu yaptırdım. Burada 1 gün kaldıktan sonra araç kiralama yerinden rezervasyonumu da yaptırdım ve direkt Sırbistan Belgrad’a geçeceğiz. 3 gün orada konaklamamızı ve gezimizi yapıp tekrar Üsküp’e dönüp dönüşü oradan yapacağız. Neden bu şekilde yaptığımızı sorarsanız Antalya’dan direkt en uygun bu şekildeydi. Bizim ayrıyeten yapmamız gereken bir durum var mı veya öneriniz.

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Burak Bey,

   Gayel güzel bir rota ve plan oluşturmuşsunuz. Üsküp-Belgrad arası yolu Niş üzerinden yapacaksınız. Üsküp’te E-75 otoyoluna bağlanıp buradan A1 otoyoluna giriş yapacak ve bu yol doğruca sizi Belgrad’a ulaştıracaktır. Ancak otoyol geçiş ücretleri, araç kiralama evrakları, sigorta, ehliyet vb. evrakları yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun. Ek olarak, Üsküp ve Belgrad araç kiralama, iki ülkedeki trafik kuralları ve araç kullanımına dair iki ayrı yazı yazdım. Bu yazılara da mutlaka göz at ve yola öyle çık. Balkanlarda araç kiralama ve araba kullanımı hakkında dikkat edilmesi gereken bilgiler var.

   Şimdiden güvenli sürüşler ve keyifli geziler dilerim. Başka sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

 23. Fatih Bey merhaba,

  Zahide Hanım gibi bizim de Kosova seyahatimize Üsküp’ü dahil etme planımız vardı. İki gün Üsküp’te kalmayı planlıyorduk. Sınırdan geçişteki sorun ihtimali bizi biraz endişelendirdi. Gidiş dönüş uçak biletimiz İstanbul-Priştine ve Priştine-İstanbul şeklinde. Gümrük geçişinde bu uçuş bilgilerimizi göstermemiz sizce yeterli olur mu?

  Yardımınız için çok teşekkür ederiz.

  • Merhaba Serdar Bey,

   Açıkçası sınır geçişi hakkında fazla endişelenmeye gerek yok. Yanınızda seyahat planınız, uçak biletleri, konaklama rezervasyonları olduğu sürece turistsiniz ve ülkeyi gezmeye geldiniz. Bazı polisler soru sormak ve çantayı açtırıp bakmak gibi sorunlar çıkarabiliyorlar. Ancak net bir şey her zaman olduğu gibi söyleyemiyorum. İnisiyatif sizdedir.

   Daha fazla sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

   Güvenli ve keyifli geziler dilerim.

 24. Merhaba,

  20-23 Nisan arası Priştine’ye gidiyoruz. 1 günü günübirlik Üsküp yapalım diye düşünüyorduk fakat sizin yazılarınızda sınırda Türklere sıkıntı oluyor diye görünce vazgeçip hiç risk almadan Prizren’e gidip Kosova’dan hiç çıkmadan yapalım planı dedik. Siz ne önerirsiniz?

  • Merhaba,

   Günübirlik Üsküp gezisinden zaten pek bir şey anlamayabilirsiniz. Prizren tercihi daha isabetli olacaktır. Böylece riske de girmemiş olursunuz. Priştine ve Prizren hakkında ise daha fazla sorularınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.