Ohri’den Üsküp’e akşamüzeri gelmiştim. Gelir gelmez direkt hostele geçmiştim. Yorgundum ve dışarı çıkıp dolaşmadım. Zaten Balkanlar seyahatimin bitiş ve İstanbul’a dönüş noktası da Üsküp olduğu için buraya Priştine’ye geçmek üzere geldim. Henüz Balkanlar turumun bitmesine 8 gün vardı. Üsküp’e geldiğim günün akşamı hostelde takıldım, diğer arkadaşlarla tanışıp lafladık.

Valentin Hostel, Üsküp

Ertesi sabah Matka Kanyonu’na gitmek için erkenden kalktım. Önce kendime hostelin mutfağında güzel bir kahvaltı hazırladım.

Valentin Hostel, Üsküp

Kahvaltı sonrası ise Matka Kanyonu’na gitmek için otobüslerin kalktığı yere gittim…

***

Matka Kanyonu, Makedonya ve Üsküp’ün yanı sıra özellikle çevre ülkelerden gelen turistler için çok popüler bir yer. Çünkü Üsküp merkezde daha az doğal alan bulunduğu için yaz aylarının sıcağında Matka Kanyonu serinlemek için ideal oluyor.

Daha Fazla Okuyun: Makedonya’nın Baştan Çıkarıcı Şehri: Ohri Gezi Notları

Matka Kanyonu Hakkında Bilgi

Matka Kanyonu’ndaki Matka Gölü, ülkenin en eski yapay gölüdür. Uzun tarihi boyunca Treska Nehri’nin dikey erozyonları ile 1000 metre yüksekliğinde ve 250 metreden fazla çentikli kanyonlar ile oluşmuş.

Matka Kanyonu Manzarası

Vadide çok nadir ve endemik bitki, hayvan türlerini ve özellikle çeşitli türlerde kelebekleri bulabilirsiniz. Bunlardan 84’ü sadece Matka Kanyonu’nde yer alıyor. Yani Balkanlar’da başka hiçbir yerde bulunmuyor. Birçok antik yerleşim ve kalenin kalıntıları ile iyi korunmuş ortaçağ kiliseleri ve manastırları da var.

Matka Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Matka Kanyonu, Üsküp şehir merkezine yakın, bu yüzden yerel otobüslerle ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Matka Kanyonu’nda tam gününüzü harcayabilirsiniz. Çünkü burada yapılacak çok şey var.

Sabah saatlerinde Matka Kanyonu’na gitmek üzere yola çıkmıştım. Tren istasyonu ve şehirler arası otobüs terminalinin hemen bitişiğinde yer alan duraklardan Matka Kanyonu’na otobüsler kalkmakta. Matka Kanyonu’na 60 numaralı otobüs gidiyor. Tek yön bilet ücreti 35 DEN ve yolculuk 45 dakika sürüyor.

Matka Kanyonu Otobüsleri

Otobüs, Matka Kanyonu girişinde park yerinde duruyor. Buradan St. Andrea ve restoranlara 5 dakikalık bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Zaten kanyonun başladığı yerde kilisenin olduğu bölge.

Matka Kanyonu’na giden otobüslere şu aşağıda göstermiş olduğum kartları kullanarak gidebiliyorsunuz. Para ne yazık ki geçmiyor. Terminalin solunda küçük bir minibüs göreceksiniz. Onun içerisi akbil dolum merkezi. Oraya gidip kendinize gidiş-dönüş bakiyeli bir kart satın alabilirsiniz. Tek kullanımlık canım ne gerek var karta derseniz o halde diğer gezginlerden sizin için akbil basmasını ve karşılığında ücretini vermeyi teklif edebilirsiniz.

Üsküp Otobüs Kartı

Üsküp ana otobüs terminalinden Matka Kanyonu’na otobüs hareket saatleri

07:00 / 08:45 / 10:30 / 12:10 / 13:50 / 17:10 / 18:45 / 20:15 / 22:30

Matka’dan Üsküp’e dönüş

11:20 / 13:00 / 14:55 / 16:25 / 17:45 / 19:20 / 21:00.

NOT: Matka’dan Üsküp’e hareket saatlerinden en az 15 dakika önce hazır edin kendinizi. Otobüsler kanyona gelirken sağla kalan park alanının oradan kalkıyor. 

Matka kanyonu Pazartesi ve tatil günleri hariç her gün ziyarete açık. Kanyona giriş ücreti yok. Ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz. Ancak arabayla geldiyseniz hemen girişte yer alan park alanına ücret ödemelisiniz. Kiliseyi gezdikten sonra buradan kanyonda yürümeye başlayabilir ya da bir tekne veya kano kiralayarak kanyonda gezintiye çıkabilirsiniz.

Daha Fazla Okuyun: UNESCO Mirası & Avrupa’nın En Eski Şehri: Ohri Gezilecek Yerler

Matka Kanyonu Tekne Turu ve Kano Kiralamak Ne Kadar?

Matka Kanyonu’na gelmişken bir kano kiralayıp burayı öyle gezmek istedim. 200 DEN ödemiştim. Bu fiyat yarım saat kano kiralamanın ücreti. 2 kişilik kanolara ise 400 DEN ödüyorsunuz.

Matka Kanyonu Kano Kiralama

Eğer kanyonun derinliklerine mağaraya kadar gitmek istiyorsanız o halde tekneye binmeniz gerekecek. Mağara, tekne ile yaklaşık 25 dakika sürüyor. Çevre inanılmaz güzel. Turkuaz su, yeşil ağaçlar ve bazı kesimlerde suyun üstünde yer yer sis bulutları var.

Vrelo Mağarası’na gidebilirsiniz. Mağara içerisinde birçok sarkıt bulunuyor ve mağaranın sonunda da iki küçük göl bulunuyor. Küçük göl 8 metre uzunluğunda ve 15 metre derinliğinde. Bir diğeri daha büyük olan göl ise 35 metre uzunluğunda ve 18 metre derinliğinde. Mağaranın duvarlarında çok sayıda yarasa görebilir ve seslerini dinleyebilirsiniz. Mağaranın tam derinliği bilinmiyor, ancak bazı insanlar dünyanın en derin sualtı mağarası olabileceğini düşünüyorlar.

Matka Kanyonu Tekne Kiralama

Mağara turundan sonra kanyonun merkezine 25 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Tüm yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Matka vadisini ziyaret eden herkese kano kiralamayı veya tekne gezintisi yapmayı tavsiye ederim.

Özetle;

Kano kiralama

Kişi başı 400 MKD (gezi süresi 1 saat)

Kanyon gezisi

Kişi başı 200 MKD (gezi süresi 25 dakika)

Kayak kiralama

Tek kişilik – yarım saat 150 MKD

Tek kişilik – 1 saat 300 MKD

Çift kişilik – yarım saat 250 MKD

Çift kişilik – 1 saat 500 MKD

Matka Kanyonu’nda Neler Yapabilirsiniz?

Vrelo mağarasına 1 saatlik tekne turu: 400 DEN. Kanyondan tekne ile geçebilir ve dünyanın en derin mağaralarından biri olan Vrelo mağarasını ziyaret edebilirsiniz.

Matka Kanyonu Yürüyüş Yolu

Kano kiralayın: Kano kiralayabilir, yelken yapabilir ve kanyonun huzurunun ve sessizliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Fiyat, su üzerinde ne kadar zaman harcayacağınıza bağlı. Ancak, kişi başı yarım saatlik kano kirala ücreti 200 DEN.

Aziz Nikola Kilisesi’ne yürüyüş: St. Nikola Kilisesi, kanyonun diğer tarafında yer alıyor. Kanyon merkezinden 30 DEN ödeyerek kanyonun diğer tarafına geçebilirsiniz. Ardından yaklaşık 10-15 dakika boyunca dik bir yokuş çıkarak kiliseye ulaşabilirsiniz.

Matka Kanyonu Kano Keyfi

Kanyonun etrafında dolaşın: Kanyonun etrafında dar bir yol var ve orada saatlerce yürüyebilirsiniz. Kanyonun tamamını tepeden görebilirsiniz. Bu yol, kanyonun başlangıcındaki restoranlar sonra başlıyor.

***

Bugün tüm günümü Matka Kanyonu’na ayırmıştım. Kanyondan dönüşü en son durak yine otobüslerin kalktığı terminal bölgesi oluyor. Burada inmiştim. Çünkü kaldığım hostel buraya yakındı. Son durakta iner inmez doğruca şehirler arası otobüs terminaline giderek yarın sabaha kendime Priştine’ye gitmek için bir bilet aldım…

Priştine ve Prizren’i gezdikten sonra tekrar Üsküp’e dönecek ve Üsküp’ü öyle gezeceğim. Çünkü İstanbul’a olan uçağım da yine buradan kalkacak.

2 YORUM YAZILMIŞ

    • Merhaba Atilla,

      Çok teşekkürler! Matka Kanyonu’nu çok beğenmiştim. İki yemyeşil dağ arasında suyun üzerinde kano keyfi yapmak ve sonrasında patika yoldan yürüyüş yapmak çok keyifliydi. Matka Kanyonu yazını okudum. Çok güzel bilgiler vermişsin.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.