Matka Kanyonu Hakkında Bilgi

Ohri‘den Üsküp‘e akşamüzeri gelmiştim. Gelir gelmez direkt hostele geçmiştim. Yorgundum ve dışarı çıkıp dolaşmadım. Zaten Balkanlar seyahatimin bitiş ve İstanbul‘a dönüş noktası da Üsküp olduğu için buraya Priştine‘ye geçmek üzere geldim. Henüz Balkanlar turumun bitmesine sekiz gün vardı. Üsküp’e geldiğim günün akşamı hostelde takıldım, diğer arkadaşlarla tanışıp lafladık.

Valentin Hostel, Üsküp

Ertesi sabah Matka Kanyonu’na gitmek için erkenden kalktım. Önce kendime hostelin mutfağında güzel bir kahvaltı hazırladım.

Valentin Hostel, Üsküp

Kahvaltı sonrası ise Matka Kanyonu’na gitmek için otobüslerin kalktığı yere gittim…

Matka Kanyonu, Kuzey Makedonyalıların yanı sıra çevre ülkelerden gelen turistler için de çok popüler bir yerdir. Çünkü Üsküp merkezde daha az doğal alan bulunduğu için yaz aylarının sıcağında Matka Kanyonu serinlemek için iyi bir kaçış yeri oluyor. Haliyle herkes yaz günü sıcağında soluğu Matka’da alıyor.

Ayrıca Okuyun: Ohri Gezi Notları

Matka Kanyonu Hakkında Bilgi

Matka Kanyonu’nda yer alan ve kanyon ile aynı adı taşıyan Matka Gölü, ülkenin en eski yapay gölüdür. Uzun tarihi boyunca Treska Nehri’nin dikey erozyonları ile 1000 metre yüksekliğinde ve 250 metreden fazla çentikli kanyonlar ile oluşmuş.

Matka Kanyonu Manzarası

Vadide çok nadir ve endemik bitki, hayvan türlerini ve özellikle çeşitli türlerde kelebekleri görebilirmişiz. Bunlardan yalnızca 84’ü Matka Kanyonu’nda yer alıyormuş. Yani Balkanlar’da başka hiçbir yerde bulunmuyor. Birçok antik yerleşim ve kale kalıntıları ile iyi korunmuş ortaçağ kiliseleri ve manastırlar da var.

Matka Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Matka Kanyonu, Üsküp şehir merkezine yakın mesafede bulunuyor. Bu sayede Üsküp şehir içi toplu taşıma otobüsleri ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Matka Kanyonu’nda tam gününüzü geçirebilirsiniz. Çünkü burada yapılacak çok şey var ve sıkılmazsınız.

Sabah saatlerinde Matka Kanyonu’na gitmek üzere yola çıkmıştım. Tren istasyonu ve şehirler arası otobüs terminalinin hemen bitişiğinde yer alan duraklardan Matka Kanyonu’na otobüsler hareket etmektedir. Matka Kanyonu’na 60 numaralı otobüs gidiyor. Tek yön bilet ücreti 35 DEN (ücret değişiklik gösterebilir) ve yolculuk 45 dakika sürüyor.

Matka Kanyonu Otobüsleri

Otobüs, Matka Kanyonu girişinde park yerinde duruyor. Buradan St. Andrea ve restoranlara beş dakikalık bir yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz. Zaten kanyonun başladığı yer de kilisenin olduğu bölgedir.

Matka Kanyonu’na giden otobüslere şu aşağıda göstermiş olduğum kartı kullanarak gidebiliyorsunuz. Para ne yazık ki geçmiyor. Terminalin solunda küçük bir minibüs göreceksiniz. Onun içerisi kart dolum merkezi. Oraya gidip kendinize gidiş-dönüş bakiyeli bir kart satın alabilirsiniz. Tek kullanımlık canım ne gerek var karta derseniz o halde Matka’ya giden diğer yolculardan sizin için kart basmasını ve karşılığında ücretini vermeyi teklif edebilirsiniz. Fazla akbili olan var mı? 🙂

Üsküp Otobüs Kartı

Üsküp ana otobüs terminalinden Matka Kanyonu’na giden otobüslerin hareket saatleri

07:00 / 08:45 / 10:30 / 12:10 / 13:50 / 17:10 / 18:45 / 20:15 / 22:30

Matka Kanyonu’ndan Üsküp şehir merkezine giden otobüslerin hareket saatleri

11:20 / 13:00 / 14:55 / 16:25 / 17:45 / 19:20 / 21:00.

NOT: Matka’dan Üsküp’e dönüşte otobüslerin hareket saatinden en az 15 dakika önce hazır olun. Dönüşte otobüs çok kalabalık oluyor ve bir sonraki otobüse kalabiliyorsunuz. Otobüsler kanyona gelirken sağda kalan park alanının oradan kalkıyor. 

Matka Kanyonu Pazartesi ve tatil günleri hariç her gün ziyarete açıktır. Kanyona giriş ücreti yok. Dolayısıyla Matka Kanyonu’na ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz. Ancak arabayla geldiyseniz hemen girişte yer alan park alanına ücret ödemelisiniz. Kiliseyi gezdikten sonra buradan kanyonda yürümeye başlayabilir ya da bir tekne veya kano kiralayarak kanyonda gezintiye çıkabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun:

Ohri Gezilecek Yerler

Üsküp’ten Ohrid’e Nasıl Gidilir?

Matka Kanyonu’nda Tekne Turu ve Kano Kiralama Ücreti

Matka Kanyonu’na gelmişken bir kano kiralayıp burayı öyle gezmek istedim. 200 DEN ödemiştim. Bu ücret yarım saat kano kiralamanın bedeli. 2 kişilik kanolara ise 400 DEN ödüyorsunuz.

Matka Kanyonu Kano Kiralama

Eğer kanyonun derinlikleri olan mağaraya kadar gitmek istiyorsanız o halde tekneye binmeniz gerekecek. Mağara, tekne ile yaklaşık 25 dakika sürüyor. Etraf inanılmaz güzel. Turkuaz renkte su, yemyeşil ağaçlar ve bazı kesimlerde suyun üstünde yer yer sis bulutları seyir zevki yüksek manzaralar sunuyor.

Vrelo Mağarası’na gidebilirsiniz. Mağara içerisinde birçok sarkıt bulunuyor ve mağaranın sonunda da iki küçük göl bulunuyor. Küçük göl 8 metre uzunluğunda ve 15 metre derinliğinde. Bir diğeri daha büyük olan göl ise 35 metre uzunluğunda ve 18 metre derinliğinde. Mağaranın duvarlarında çok sayıda yarasa görebilir ve seslerini dinleyebilirsiniz. Mağaranın tam derinliği bilinmiyor, ancak bazı insanlar dünyanın en derin sualtı mağarası olabileceğini düşünüyorlar.

Matka Kanyonu Tekne Kiralama

Mağara turundan sonra kanyonun merkezine 25 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Tüm yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Matka vadisini ziyaret eden herkese kano kiralamayı veya tekne gezisi yapmayı öneriyorum.

Özetle,

Kano kiralama

Kişi başı 400 MKD (gezi süresi 1 saat)

Kanyon gezisi

Kişi başı 200 MKD (gezi süresi 25 dakika)

Kayak kiralama

Tek kişilik – yarım saat 150 MKD

Tek kişilik – 1 saat 300 MKD

Çift kişilik – yarım saat 250 MKD

Çift kişilik – 1 saat 500 MKD

Matka Kanyonu’nda Neler Yapabilirsiniz?

Vrelo Mağarası

Vrelo mağarasına 1 saatlik tekne turu 400 DEN. Kanyondan tekne ile geçebilir ve dünyanın en derin mağaralarından biri olan Vrelo mağarasını ziyaret edebilirsiniz.

Matka Kanyonu Yürüyüş Yolu

Kano Kiralama

Matka Kanyonu’nda kano kiralayabilir, yelken yapabilir ve kanyonun sessizliğinin tadını çıkarabilirsiniz. Ücret, su üzerinde ne kadar zaman harcayacağınıza bağlı. Ancak, kişi başı yarım saatlik kano kiralama ücreti 200 DEN.

Aziz Nikola Kilisesi

Aziz Nikola Kilisesi’ne yürüyüşe çıkın. Aziz Nikola Kilisesi, kanyonun diğer tarafında yer alıyor. Kanyon merkezinden 30 DEN ödeyerek kanyonun diğer tarafına geçebilirsiniz. Ardından yaklaşık 10-15 dakika boyunca dik bir yokuş çıkarak kiliseye ulaşabilirsiniz.

Matka Kanyonu Kano Keyfi

Kanyonda Yürüyüş

Kanyonun etrafında dar bir yol var ve orada saatlerce yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş yolundan kanyon kuşbakışı fevkalade görünüyor. Bu yol, kanyonun başlangıcındaki restoranlardan sonra başlıyor.

Tüm günümü Matka Kanyonu’na ayırmıştım. Kanyondan dönüşü Üsküp’te ineceğiniz en son durak yine otobüslerin kalktığı terminal bölgesi oluyor. Üsküp’te kaldığım hostel buraya yakın olduğu için ben de son durakta inmiştim. Otobüsten iner inmez doğruca şehirler arası otobüs terminaline giderek ertesi sabah için kendime Priştine’ye gitmek üzere bir bilet aldım…

Priştine ve Prizren‘i gezdikten sonra tekrar Üsküp’e dönüp burayı öyle gezeceğim. Çünkü İstanbul‘a olan dönüş uçağım da yine Üsküp’ten.

Ayrıca Okuyun

Üsküp’te Araç Kiralama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Üsküp Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

***

Balkan ülkelerine yönelik seyahat danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Size özel olarak hazırlayacağım gezi planları ve önerileriyle, Balkanlar gezinizi birlikte planlayabiliriz. Gezilecek yerlerden yeme içmeye, konaklamadan ulaşıma kadar güvenilir tavsiyelerimle, Balkanlar gezinizin her anını en iyi şekilde değerlendirmenize yardımcı olabilirim. Daha fazla bilgi için tıklayın.

10 YORUM YAZILMIŞ

  • Merhabalar,

   25’i Priştine’de kalır ve burayı dolaşırsınız. 26’sı sabahı 06:30, 07:25 veya 11:30 otobüsü ile Üsküp’e geçersiniz. Üsküp’te bir gün kalırsınız. 27’si sabahı Matka Kanyonu’na gider öğlene kadar gezersiniz, 17:00 veya 18:10 otobüsü ile tekrar Priştine’ye geçersiniz ve geceyi Priştine’de geçirirsiniz (Prizren’deki otelinizi ayarlarsanız, akşam otobüsü ile Prizren’e de geçebilirsiniz). Eğer Prizren’de otel ayarlamadıysanız 28’i sabahı Priştine otogardan Prizren’e geçersiniz. Bir gün Prizren’de kalırsınız. 29’unda umarım dönüş uçağınız öğleden sonradır ve sabahtan Priştine’ye dönmek üzere otobüse binip uçağınıza yetişirsiniz.

   Eksik-fazla kendi seyahat tarzınıza ve hızınıza göre şekil verirsiniz artık.

 1. Merhaba Fatih Bey,

  22-29 Ekim arası Priştine gidiş dönüşlü seyahat planı hazırlıyoruz. Çember çizerek bitirmek istediğimiz turumuzda 2. alternatif arasında kaldık. Size danışmak isteriz.

  1. gün Priştine (son otobüsü kaçıracağımız için mecburen burada konaklayacağız)
  2. gün sabah Üsküp’e geçip, burada araç kiralayıp direkt Belgrad’a geçerek akşam Belgrad’da konaklama
  3. gün Belgrad
  4. ve 5. gün sabah Karadağ’a hareket edip bu iki gece Karadağ’da kalıp
  6. gün sabah Ohri’ye hareket, gece burada konaklama
  7. gün sabah Matka K. ve Üsküp, Üsküp’te konaklama
  8. gün Priştine’ye hareket. Gece 21’deki uçuşa kadar Prizren ve Priştine gezileri

  Diğer alternatif olarak,

  1. gün Priştine konaklama
  2. gün sabah Üsküp’e geçip Matka K. gezip gece Ohri’de konaklama
  3. gün Ohri’den hareket ve Karadağ’a geçiş
  4. Karadağ’da gezi
  5. gün sabah Belgrad’a geçiş
  6. gün Belgrad’da konaklama
  7. gün sabah Üsküp’e hareket. Üsküp gezisi ve konaklama için Priştine’ye geçiş
  8. gün Prizren ve Priştine gezisi

  Sizce hangi plan daha mantıklı, güvenli ve ekonomik olur? 5 arkadaş araç kiralayarak gezeceğiz. Yalnızca Priştine-Üsküp arası otobüs kullanacağız ya da belki tren.

  Şimdiden ayırdığınız zaman için teşekkürler.

  Bol gezmeler. 🙂

  • Merhaba,

   Her iki rotada da güzergahlar birbirine uzak. Bu coğrafyada bazı yollar virajlı ve dağ yolları. Ancak en makul olanı ikinci rota. İkinci rotada, ikinci gün sabah 06:30 Üsküp otobüsüne binseniz ve Üsküp’e iner inmez Matka’ya geçseniz uykusuz ve yorgun nasıl gezeceksiniz? Üstüne Matka’dan çıkıp Üsküp’e gelip buradan bir de Ohri’ye geçeceksiniz? Ohri’den Karadağ’a yolculuk, ilk rota gibi uzak mesafeler. İkinci rotada da araç kiralamayı düşünüyorsanız pekala. Siz Priştine’ye inin ve o gün ya Prizren’e geçin ya da Priştine’de konaklayıp Üsküp’e gelin. Üsküp’ü dolaşın buradan Ohri’ye gelin ardından Tiran aktarmalı Karadağ’a geçin. Kotor-Budva gezin, Budva’dan her gün saat 08:00 ve 15:50’de Priştine’e iki otobüs seferi var. Açık konuşmak gerekirse, Sırbistan’ı eleyin. Belgrad çok terste kalıyor. Hatta Priştine’ye inip buradan Budva yapabilir ve rotayı tersten dolaşarak Ohri, Üsküp ve Priştine olarak tamamlayabilirsiniz.

   Daha fazla sorularınız olursa tekrar yazarsınız. Yardımcı olurum.

 2. Merhaba,

  Biz bu yıl Üsküp’e gitmeyi düşünüyoruz. Yazınız denk geldi. 3 ya da 5 gün kalmayı düşünüyoruz ama sadece Üsküp için bu süre fazla. Acaba yakın ülkeler nereye gidebiliriz? Kosova’yı düşündüm ama girişte sorun olduğunu yazmışsınız ve beni düşündürdü. Çünkü çok fazla deneyim sahibi değiliz.

  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Eğer 3 günlük bir seyahat planı yapıyorsanız Üsküp (2) ve Matka Kanyonu (1) yapabilirsiniz. Matka’yı eleyip Ohri’yi tercih edebilirsiniz. Tabi aradaki ulaşım süresi gezinizi biraz aceleye getirebilir. Eğer 5 günlük bir seyahat planı yaparsanız elbette Priştine ve Prizren’i de programınıza katabilirsiniz.

   Priştine: Üsküp’e oldukça yakın olan başkent Priştine’yi ziyaret etmek harika bir seçenek olabilir. Priştine, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir şehir ve Kosova’nın kültürel merkezi.

   Ohri: Üsküp’ten yaklaşık 170 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Doğal güzellikleri ve tarihi mekanlarıyla ünlü bir şehirdir. Ohri Gölü’nün kıyısında yer alan bu şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve birçok tarihi kilise, manastır ve kaleye ev sahipliği yapıyor.

   Son olarak, yazımda, girişte sorun yaşanabileceği hakkında uyarıda bulunuyorum. Bu sorun, sizi ülkeye almamak gibi algılanmamalı. Nihayetinde bir turistsiniz ve amacınız ülkeyi gezmek. Dönüş biletiniz, konaklama rezervasyonu ve yeteri katar bütçeniz varsa ne sorun yaşanabilir ki?

 3. Merhaba Fatih,

  Tiran’dan başlayıp, Ohri, Üsküp ve Prizren ile devam edecek ve tekrar Tiran ile sonlanacak bir seyahat programımız var. Tiran’dan Ohri’ye nasıl geçtiğine dair paylaşımını çok faydalı buldum ve tüm ayrıntılarıyla notumu aldım. Bu yazında da Ohri’den Üsküp’e geçtiğini belirtmişsin ancak bu yolculuğa ait detayları hatırlıyor musun? Ulaşım hangi saatlerde ne şekilde oluyor, kaç saat sürüyor ve bilet ücreti ne kadar bunları paylaşabilir misin? Ayrıca Üsküp’e vardığımız an hemen Matka Kanyonu’na geçmeyi planlıyoruz, amacımız hava kararmadan Matka’yı görüp bahsettiğin turu yapabilmek ve sonrasında tekrar Üsküp’e dönmek. Eğer Ohri’den Matka Kanyonu’na direkt ulaşım var ise onu da değerlendirebiliriz. Bu konuda bilgin var mı?

  Şimdiden çok teşekkürler.

  • Merhaba,

   Ohri’den Üsküp’e her gün, her saat otobüsler vardır. Yolculuk 3 saate yakın sürüyor ve bilet fiyatı 13-15 Euro civarıdır. Ohri’den Matka Kanyonu’na giden bir otobüs ise ne yazık ki yoktur. İlk olarak Üsküp’e gelmelisiniz ve ancak buradan Matka’ya geçebilirsiniz. Üsküp’ten Matka Kanyonu’na ise karşılıklı olarak belirli aralıklarla sanırım 3 ya da 4 otobüs seferi yapılıyor. Matka Kanyonu’nu birkaç saate dolaşırım diye düşünmeyin. Mümkünse sabah saatlerinde Matka’ya geçin, öğlen gibi de Üsküp’e dönersiniz.

   Başka sorularınız olursa yine buradan yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için buradayım.

   Keyifli ve güvenli bir gezi dilerim.

  • Merhaba Atilla,

   Çok teşekkürler! Matka Kanyonu’nu çok beğenmiştim. İki yemyeşil dağ arasında suyun üzerinde kano keyfi yapmak ve sonrasında patika yoldan yürüyüş yapmak çok keyifliydi. Matka Kanyonu yazını okudum. Çok güzel bilgiler vermişsin.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.