Üsküp'ten Priştine'ye Nasıl Gidilir?

Balkanlar gezimin artık sonlarına yaklaşmıştım. Tiran’dan Ohri’ye vardığımda gezimin bitmesine sekiz gün kadar kalmıştı. Bu sekiz günlük zaman diliminin bir gününü Ohri’de geçirdikten sonra bir sonraki varış yerim olan Üsküp’e gelmiştim. İstanbul’a olan dönüş uçağım da Üsküp’ten olacaktı. Fakat henüz görmem gereken iki şehir vardı. Kosova’nın başkenti Priştine ve Osmanlı’nın göz bebeği olan tarihi Prizren şehriydi. Üsküp’e vardığımda burada bir gün kalmak istediğim. Bu bir günü de Matka Kanyonu’na ayırıp ertesi günün sabahı Priştine’ye geçmeyi düşündüm. Zira dönüş uçağım Üsküp’te olduğu için Priştine ve Prizren’i görüp zaten yine Üsküp’e dönecektim. Planladığım rota da tam olarak buydu.

Ohri’den Üsküp’e gitmek üzere sabah saatlerinde yola çıkmıştım. Üsküp’e vardığım saat henüz 11:00 civarıydı. İlk olarak rezervasyon yaptırdığım Hostel Valentin’e gelerek yerleştim. 1 saat kadar dinlendikten sonra Matka Kanyonu’na gitmek üzere yola koyuldum. Üsküp şehir merkezinden Matka Kanyonu’na nasıl gidilir hakkında detaylı bir de yazı yazdım. Dilerseniz okuyabilirsiniz.

Üsküp’te geçirdiğim bir günü Matka Kanyonu’na ayırmıştım. Bu bir günü Matka Kanyonu için değerlendirdikten sonra ertesi gün Kosova’nın başkenti Priştine şehrine geçmiştim. Kosova’da Priştine ve Prizren şehirlerini gezdikten sonra tekrar Üsküp’e geri dönerek uçuş gününe kadar Üsküp’ü gezdim.

Üsküp’ten Priştine’te giden otobüslerin hareket saatleri şöyle;

08:00 – 10:10 – 11:00 – 11:45 – 12:30 – 13:20 – 14:00 – 15:00 – 16:30 – 17:00 – 18:10 – 19:10 – 20:10 ve 21:30 son otobüs.

Ben, sabah saat 09:00 otobüsü ile Priştina’ya gitmek için Üsküp şehirlerarası otobüs terminalindeki yerimi aldım. Kaldığım Valentin Hostel terminale 200 metre gibi kısa bir yürüme mesafesindeydi. Biletimi bir önceki gün almıştım. Üsküp-Priştina otobüs bilet ücreti 320 Makedon Dinarı. Yolculuk, sınırda bekleme süresi dahil yaklaşık 2,5 saat sürüyor.

Üsküp'ten Priştine'ye Nasıl Gidilir?

Üsküp’ten Priştine’ye – İki Başkent Arası Seyahat

İlk başta, Kosova’nın en büyük ikinci şehri olan Prizren’e gitmeyi umuyordum. Ancak ne yazık ki Üsküp’ten sadece 80 km uzakta olsa bile yolculuk 3 saatten biraz fazla sürüyor ve otobüsler yalnızca öğleden sonra var olduğunu öğrendim. Üsküp’ten Prizren’e günübirlik yolculuk yapmak imkansız. Bu nedenle Kosova’ya gitmek isterseniz önce Priştine’ye gitmeniz gerekecek. Nitekim ben de Üsküp’ten Priştine’ye gitmeye karar verdim. Sık ve hızlı otobüsler iki başkenti çok iyi bir şekilde birbirine bağlıyor. Böyle bir sık ulaşım sayesinde günübirlik geziler de yapılabilir.

Üsküp’ten sabah saat 09:00’da otobüse binerek ayrıldım. Bilet fiyatı 5 EUR civarındaydı ve yolculuk 2,5 saate yakın sürdü. İki şehir arası mesafe 100 km’den az. Üsküp otobüs terminalinden ayrıldığımızda pek fazla yolcu yoktu, ancak otobüs yol boyunca insanları toplayarak sınıra kadar dolu şekilde girdik. Huysuz Makedon sınır polisleri bana birkaç soru sordu ve (her zaman olduğu gibi) işimi öğrendikten sonra beni sorgulamayı bıraktı. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Zira Makedonya’dan ayrılırken Makedon sınır polisiyle yaşadığım diyalog sizi de ilgilendirebilir.

İlk defa Balkan ülkelerinde Makedonya’dan çıkarken polis sıkıntı çıkardı. Kim olduğumu, İstanbul’da ne iş yaptığımı, buralara neden geldiğimi ve Kosova’da ne yapacağımı sordu. Tüm soruları soğukkanlılıkla cevapladım. Tekrar soru sormaya başladı. O zaman anladım ki polisin niyeti başkaymış…

Üsküp’te kaldığım hostelin bana kaldığım gün sayısı, adresi ve ziyaret amacımı gösteren bir sertifika/belge vermesi gerekiyormuş. Bu belge olmadığı için Makedonya’dan çıkışımı vermeyeceğini ve Üsküp’e geri dönüp bu belgeyi aldıktan sonra geleceğimi söyledi.

Tüm Balkan ülkelerinde olduğu gibi Üsküp’te de yalnız bana değil, hostelde kalan diğer konuklara da bu belgenin ve böyle bir bilginin verilmediğini söyledim.

Otobüs ve yolcular benim yüzümden bekliyor. Polis ise taktı bana bir şeyler koparmak istiyordu.

İkinci ve vurucu son taktiği ise bu belgenin olmadığı için bana 8.000 EUR ceza keseceğini söyledi.

O an içimden yok …………… dedim zaten merak etmeyin. 😁 Polise, bunun yasal olmadığını ve 1 aydır Balkanlar’dayım böyle bir şey ile ilk defa karşılaştığımı yine uygun bir dille anlattım.

Polis biraz duraksayıp sonra offfff’ladıktan sonra hadi git git dedi. 😁

Hayırdır sen ya… 😎

Sonuç itibariyle Makedonya’dan çıkış yapıp Kosova’ya girmiştim.

Dolayısıyla bu tür bir sıkıntı ile karşılaşmamak için kaldığınız hostele bu bilgiyi bir danışın. Alabiliyorsanız hostelden ilgili kağıdı alın ve öyle yola çıkın. Gerçi böyle bir kağıt verilmiyor. Polisin niyeti biraz para koparmaktı fakat soğukkanlılığım ve derdimi uygun bir dille anlatmam belki de bu sorunu savuşturmamı kolaylaştırdı. Dikkat edin derim!

Sınırlar her zaman beni endişelendiriyor. Kosova kontrol noktasına geldiğimizde oldukça endişeliydim ama orta yaşlı polis sadece ülkesinde planlarımın ne olduğunu ve ne kadar kalacağımı sordu – düzgün bir şekilde açıkladıktan sonra, polis hızlıca “Güzel ülkemize hoş geldiniz” dedi ve bana pasaportumu geri verdim. Makedonya sınırında yaşadığım gerginlik yerini Kosova sınırında yaşadığım hızlı ve sorunsuz geçiş ile mutluluğa bıraktı.

Bill Clinton Anıtı, Priştine

Priştine Otobüs Terminalinden Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Otobüs terminali merkezden çok fazla uzakta değil. Bill Clinton Bulvarı boyunca yürüyerek 15 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Geniş cadde, etrafı gri, kasvetli Komünist dönemden kalma beton bloklarla çevrili. Meydanda sol elini havaya kaldırmış Priştine’ye gelenleri selamlayan Bill Clinton heykelini göreceksiniz. 🙂 Heykeli sağınıza alın ve doğruca yukarıya doğru yürüyün. Yol sizi şehir merkezine götürecektir.

Üsküp’ten Priştine’ye olan yolculuğunuz sınır geçişinde benim yaşadığım problemi yaşayanlarınız olursa lütfen aşağıya durumu yorum yazarak belirtin. Güncel bilgi, bu yolu gitmek isteyenler için faydalı olacaktır.

Deneyimlerimi Instagram’da ve Facebook’ta fotoğraflarda, YouTube kanalımda videolarda ve burada yazılarımda insanlara ilham verecek ipuçları ve eğlenceli gerçeklerle paylaşıyorum! Sosyal medyada takip edin ve hiçbir paylaşımımı, seyahat ipuçları ve gezi yazılarımı kaçırmayın!

Yeni yazılarım yayınlandığında bir e-posta uyarısı almak için bloguma abone olun. Eğer bu yazıyı beğendiyseniz neden arkadaşlarınızla paylaşmıyorsunuz? Bu benim için çok şey ifade ediyor!

7 YORUM YAZILMIŞ

 1. Fatih bey merhaba,

  16 Mart’ta Üsküp’e gideceğim. 19 Mart’ta dönüş uçuşum var ancak ben uçuşu 20’sine erteleyip 1 günümü de Priştine’ye ayırmak istiyorum. Aynı gün içerisinde Priştine’ye gidip gelebilir miyim? Otobüs saatlerini öğrenebileceğim bir site varmı?

  Şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

  • Merhabalar,

   Sanıyorum uçuşunuzu Korona Virüsü nedeniyle ertelemiş olmalısınız? Tüm havayolları uçuşları bir süre erteledi. Ayrıca ülkeye girişler de durduruldu. Biletinizi ücretsiz olarak açığa alabilir ve bir başka tarihte tekrar Üsküp seyahatinizi planlayabilirsiniz.

 2. Fatih bey merhabalar,

  Mart ayında Belgrad’a gideceğim ve 4 gece kalacağım. Bu süre zarfında Üsküp’e de gideceğim. Oraya gitmişken yol yakınken kısa bir Priştine gezisi de yapayım dedim. Sizin yazınızı okudum, Üsküp’den Priştine’ye 5 euro ya gitmişsiniz, dönüş de aynıdır diye düşündüm. Dönüş saatlerini araştırırken fiyatlar dikkatimi çekti, 260-280 TL.. Bu bana çok tuhaf geldi, bu nasıl olabilir? Siz ne kadar ödediniz? Bu konu hakkında kimse bir şey paylaşmamış nedense..

  • Merhaba Ekrem bey,

   Öncelikle 4 gün Belgrad, Üsküp ve üzerine Priştine için çok kısıtlı bir süre. 2 gün Belgrad’a ayırsanız, Üsküp ve Priştine’ye geçeyim derken yarımşar günden 1 tam gününün yolda geçecek. Sanıyorum dönüşünüz de Belgrad’dan ve geri dönmek zorundasınız. Bu nedenle planladığınız program yetişmez. Fakat yine de ücretlerden bahsetmek isterim. Evet, Üsküp-Priştine arası 5 euro civarıydı. Dönüş için çıkan fiyat sizi yanıltmasın. İnternette fiyatlar çok farklı çıkıyor. Yine aynı fiyata Priştine’den Üsküp’e dönüş yapabilirsiniz. Balkanlarda otobüs seyahati için planlamanızı geybybus veya busticket4 sitesinden yapabilirsiniz.

   Balkanlar hakkında daha fazla sorularınız olursa yine buradan her zaman bana yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

   • Fatih bey merhabalar,

    Geri bildirim için teşekkürler. Pazartesi Belgrad’da olacağım. İstanbul’a dönüş Cuma öğlen saat 12.00’de. Çarşamba akşam 21.00’de otobüs ile Üsküp’e gideceğim, sabah 6’da oradayım (otobüste uyurum inşallah). Aynı gün öğlen Üsküp’e gitmeyi düşünüyorum ve gece 00’da Flixbus ile Belgrad dönüş ve oradan da havaalanına. Biraz uykudan feragat edeceğiz ama dayanıklıyım. Sizin bildirdiğiniz sitelere bakmıştım, birde balkanviator.com var ayrıca. Üsküp ile Priştine arası veya tersi 76 Euro çıkıyor, isterseniz sizde test edin. Ben hala çözemedim neden bu kadar yüksek çıkıyor? Siz 5 Euro gidiş ve 5 Euro geliş minibüs mi kullandınız?

    • Merhaba Ekrem bey,

     Rica ederim. Evet, balkanviator’u yazmadı unutmuşum. Fiyatların yüksek çıkması garip bir durum. Böyle olsa sanırım kimse bu yolu gitmezdi. 🙂 Siz en sağlıklısı Üsküp’te terminale gidip ve biletinizi alın. İnternetteki fiyatlara aldırış etmeyin. Ben yazıda kullandığım resimdeki araçla gitmiştim Priştine’ye. Zaten iki şehir arası çalışan araçların hepsi bu tür ulaşım araçları.

     • Fatih bey merhabalar,

      Çok teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için. Ben de aynen öyle düşündüm. Üsküp’deki terminalden bilet fiyatlarını teyit edeceğim. Aksi takdirde Priştine’ye gitmeyeceğim. İnternet deki bilet fiyatları gerçekten çok garip. 90 km yola 70 Euro istiyorlar. Siz yazmasaydınız gerçek fiyatı öğrenemeyecektik.

      Teşekkürler.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.