Üsküp'ten Priştine'ye Nasıl Gidilir?

Balkanlar turumun bitiş noktası Üsküp. Ohri’den Üsküp’e geçmiş ve burada yalnızca 1 gün kalmıştım. Bu 1 günü Matka Kanyonu için değerlendirdim ve ertesi gün Kosova’nın Priştine şehrine geçtim. Kosova’da Priştine ve Prizren şehirlerini gezdikten sonra tekrar Üsküp’e geri dönecek ve burada uçuş gününe kadar Üsküp’e gezecektim.

Matka Kanyonu’nu gezdikten sonra ertesi günün sabahı Priştine’ye gitmek için yola koyuldum…

Matka Kanyonu hakkında bilgi ve gezi notlarım için aşağıdaki linke tıklayarak yazımı okuyabilirsiniz.

Daha Fazla Okuyun: Matka Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

***

Üsküp’ten Priştine’te giden otobüslerin hareket saatleri şöyle;

08:00 – 10:10 – 11:00 – 11:45 – 12:30 – 13:20 – 14:00 – 15:00 – 16:30 – 17:00 – 18:10 – 19:10 – 20:10 ve 21:30 son otobüs.

Ben, sabah saat 09:00 otobüsü ile Priştina’ya gitmek için Üsküp şehirlerarası otobüs terminalindeki yerimi aldım. Kaldığım Valentin Hostel terminale 200 metre gibi kısa bir yürüme mesafesindeydi. Biletimi bir önceki gün almıştım. Üsküp-Priştina otobüs bilet ücreti 320 Makedon Dinarı. Yolculuk, sınırda bekleme süresi dahil yaklaşık 2,5 saat sürüyor.

Üsküp'ten Priştine'ye Nasıl Gidilir?

Üsküp’ten Priştine’ye – İki Başkent Arası Seyahat

İlk başta, Kosova’nın en büyük ikinci şehri olan Prizren’e gitmeyi umuyordum. Ancak ne yazık ki Üsküp’ten sadece 80 km uzakta olsa bile yolculuk 3 saatten biraz fazla sürüyor ve otobüsler yalnızca öğleden sonra var olduğunu öğrendim. Üsküp’ten Prizren’e günübirlik yolculuk yapmak imkansız. Bu nedenle Kosova’ya gitmek isterseniz önce Priştine’ye gitmeniz gerekecek. Nitekim ben de Üsküp’ten Priştine’ye gitmeye karar verdim. Sık ve hızlı otobüsler iki başkenti çok iyi bir şekilde birbirine bağlıyor. Böyle bir sık ulaşım sayesinde günübirlik geziler de yapılabilir.

Üsküp’ten sabah saat 09:00’da otobüse binerek ayrıldım. Bilet fiyatı 5 EUR civarındaydı ve yolculuk 2,5 saate yakın sürdü. İki şehir arası mesafe 100 km’den az. Üsküp otobüs terminalinden ayrıldığımızda pek fazla yolcu yoktu, ancak otobüs yol boyunca insanları toplayarak sınıra kadar dolu şekilde girdik. Huysuz Makedon sınır polisleri bana birkaç soru sordu ve (her zaman olduğu gibi) işimi öğrendikten sonra beni sorgulamayı bıraktı. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Zira Makedonya’dan ayrılırken Makedon sınır polisiyle yaşadığım diyalog sizi de ilgilendirebilir.

İlk defa Balkan ülkelerinde Makedonya’dan çıkarken polis sıkıntı çıkardı. Kim olduğumu, İstanbul’da ne iş yaptığımı, buralara neden geldiğimi ve Kosova’da ne yapacağımı sordu. Tüm soruları soğukkanlılıkla cevapladım. Tekrar soru sormaya başladı. O zaman anladım ki polisin niyeti başkaymış…

Üsküp’te kaldığım hostelin bana kaldığım gün sayısı, adresi ve ziyaret amacımı gösteren bir sertifika/belge vermesi gerekiyormuş. Bu belge olmadığı için Makedonya’dan çıkışımı vermeyeceğini ve Üsküp’e geri dönüp bu belgeyi aldıktan sonra geleceğimi söyledi.

Tüm Balkan ülkelerinde olduğu gibi Üsküp’te de yalnız bana değil, hostelde kalan diğer konuklara da bu belgenin ve böyle bir bilginin verilmediğini söyledim.

Otobüs ve yolcular benim yüzümden bekliyor. Polis ise taktı bana bir şeyler koparmak istiyordu.

İkinci ve vurucu son taktiği ise bu belgenin olmadığı için bana 8.000 EUR ceza keseceğini söyledi.

O an içimden yok …………… dedim zaten merak etmeyin. 😁 Polise, bunun yasal olmadığını ve 1 aydır Balkanlar’dayım böyle bir şey ile ilk defa karşılaştığımı yine uygun bir dille anlattım.

Polis biraz duraksayıp sonra offfff’ladıktan sonra hadi git git dedi. 😁

Hayırdır sen ya… 😎

Sonuç itibariyle Makedonya’dan çıkış yapıp Kosova’ya girmiştim.

Dolayısıyla bu tür bir sıkıntı ile karşılaşmamak için kaldığınız hostele bu bilgiyi bir danışın. Alabiliyorsanız hostelden ilgili kağıdı alın ve öyle yola çıkın. Gerçi böyle bir kağıt verilmiyor. Polisin niyeti biraz para koparmaktı fakat soğukkanlılığım ve derdimi uygun bir dille anlatmam belki de bu sorunu savuşturmamı kolaylaştırdı. Dikkat edin derim!

Sınırlar her zaman beni endişelendiriyor. Kosova kontrol noktasına geldiğimizde oldukça endişeliydim ama orta yaşlı polis sadece ülkesinde planlarımın ne olduğunu ve ne kadar kalacağımı sordu – düzgün bir şekilde açıkladıktan sonra, polis hızlıca “Güzel ülkemize hoş geldiniz” dedi ve bana pasaportumu geri verdim. Makedonya sınırında yaşadığım gerginlik yerini Kosova sınırında yaşadığım hızlı ve sorunsuz geçiş ile mutluluğa bıraktı.

Bill Clinton Anıtı, Priştine

Priştine Otobüs Terminalinden Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Otobüs terminali merkezden çok fazla uzakta değil. Bill Clinton Bulvarı boyunca yürüyerek 15 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Geniş cadde, etrafı gri, kasvetli Komünist dönemden kalma beton bloklarla çevrili. Meydanda sol elini havaya kaldırmış Priştine’ye gelenleri selamlayan Bill Clinton heykelini göreceksiniz. 🙂 Heykeli sağınıza alın ve doğruca yukarıya doğru yürüyün. Yol sizi şehir merkezine götürecektir.

***

Üsküp’ten Priştine’ye olan yolculuğunuz sınır geçişinde benim yaşadığım problemi yaşayanlarınız olursa lütfen aşağıya durumu yorum yazarak belirtin. Güncel bilgi, bu yolu gitmek isteyenler için faydalı olacaktır.


Sosyal medyada takip edin:

Değerlendirme
Üsküp'ten Priştine'ye Nasıl Gidilir?
❝Mütemadiyen düşünür, çok okur ve çok gezerim.❞ Anadolu aşığıyım! Yüzüm Ortadoğu’ya dönüktür. Ortadoğu tarihi, sosyoloji ve edebiyatıyla hemhal olurum. Ruhumun dinginliği için güzel ezgiler dinlerim. Rebap, tanbur, bağlama ve erbane sesi duyunca kendimden geçer, ney ile içsel yolculuğa çıkarım. Zaman zaman şiir yazar, çokça kısa hikâyeler kaleme alırım. Hadigez.com ve İrangezirehberi.com’u kurarak sizlere tüm deneyimlerimi en ince ayrıntısına kadar paylaşıyorum. Seyahat yazarlığı yapıyor ve İran danışmanlık hizmeti veriyorum.

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun...

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.