Üsküp'ten Priştine'ye Nasıl Gidilir?

Balkanlar gezimin artık sonlarına yaklaşmıştım. Tiran‘dan Ohri‘ye vardığımda gezimin bitmesine sekiz gün kalmıştı. Bu sekiz günlük zaman diliminin bir gününü Ohri’de geçirdikten sonra bir sonraki varış yerim olan Üsküp‘e gelmiştim. İstanbul‘a olan dönüş uçağım da Üsküp’ten. Fakat henüz görmem gereken iki şehir vardı. Kosova‘nın başkenti Priştine ve Osmanlı’nın göz bebeği olan tarihi Prizren şehri. Üsküp’e vardığımda burada bir gün kalmak istedim. Bu bir günü de Matka Kanyonu’na ayırıp ertesi günün sabahı Priştine’ye geçmeyi düşündüm. Zira, dönüş uçağım Üsküp’ten olduğu için Priştine ve Prizren’i görüp zaten geri Üsküp’e dönecektim. Planladığım rota da tam olarak buydu.

Ohri’den Üsküp’e gitmek üzere sabah saatlerinde yola çıkmıştım. Üsküp’e vardığımda saat henüz 11:00 civarıydı. İlk olarak rezervasyon yaptırdığım Hostel Valentin’e gelerek yerleştim. Bir saat kadar dinlendikten sonra Matka Kanyonu’na gitmek üzere yola koyuldum. Üsküp şehir merkezinden Matka Kanyonu’na ulaşım hakkında detaylı bir de yazı yazdım. Dilerseniz aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Ayrıca Okuyun: Üsküp’ten Matka Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Üsküp’te geçirdiğim bir günü Matka Kanyonu’na ayırmıştım. Bu bir günü Matka Kanyonu için değerlendirdikten sonra ertesi gün Kosova’nın başkenti Priştine şehrine geçmiştim. Kosova’da Priştine ve Prizren şehirlerini gezdikten sonra tekrar Üsküp’e geri dönerek uçuş günüme kadar burayı dolaştım.

Üsküp’ten Priştine’ye giden otobüslerin hareket saatleri şöyle;

08:00 – 10:10 – 11:00 – 11:45 – 12:30 – 13:20 – 14:00 – 15:00 – 16:30 – 17:00 – 18:10 – 19:10 – 20:10 ve 21:30 son otobüs.

Sabah saat 09:00 otobüsü ile Priştine’ye gitmek üzere Üsküp Şehirlerarası Otobüs Terminali’ndeki yerimi aldım. Kaldığım Valentin Hostel terminale 200 metre gibi kısa bir yürüme mesafesindeydi. Biletimi bir önceki gün almıştım. Üsküp-Priştine otobüs bilet ücreti 320 Makedon Dinarı (değişiklik gösterebilir). Yolculuk, sınırda bekleme süresi dahil yaklaşık 2,5 saat sürüyor.

Üsküp'ten Priştine'ye Nasıl Gidilir?

Üsküp’ten Priştine’ye Yolculuk

İlk başta, Üsküp’ten direkt Prizren’e gitmeyi umuyordum. Ancak ne yazık ki, Prizren Üsküp’ten yalnızca 80 km uzakta olsa bile yolculuğun 3 saatten biraz fazla sürdüğünü ve otobüslerin de yalnızca öğleden sonra olduğunu öğrenince bu düşüncemi gerçekleştiremedim. Üsküp’ten Prizren’e günübirlik yolculuk yapmak burayı dolaşmak imkansız. Bu nedenle Kosova’ya gitmek isterseniz önce Priştine’ye gelmeniz gerekecek. Nitekim, ben de Üsküp’ten direkt Priştine’ye gitmeye karar verdim. Sık sefer sayısı olan hızlı ve konforlu otobüsler iki başkenti çok iyi bir şekilde birbirine bağlıyor. Dolayısıyla Üsküp-Priştine arası sık seferler sayesinde sayesinde günübirlik geziler de yapılabilir.

Üsküp’ten sabah saat 09:00’da otobüse binerek ayrıldım. Bilet fiyatı 5 EUR civarındaydı ve yolculuk 2,5 saate yakın sürdü. İki şehir arası mesafe 100 km’den az. Üsküp otobüs terminalinden ayrıldığımızda pek fazla yolcu yoktu. Ancak otobüs yol boyunca Priştine’ye gitmek isteyen insanları toplayarak sınıra kadar dolu bir şekilde geldi. Huysuz Makedon sınır polisleri bana birkaç soru sordu. Kendilerine gezi yazarı olduğumu söyledikten, blogum ve sosyal medya hesaplarımı da gösterdikten sonra beni sorgulamayı bıraktılar. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Zira, Kuzey Makedonya’dan ayrılırken Makedon sınır polisleriyle yaşadığım diyalog sizi de ilgilendirebilir.

İlk defa Balkan ülkelerinde Kuzey Makedonya’dan çıkarken polisler problem çıkardı. Kim olduğumu, İstanbul’da ne iş yaptığımı, buralara neden geldiğimi ve Kosova’da neler yapacağımı sordular. Tüm soruları soğukkanlılıkla cevapladım. Tekrar soru sormaya başladılar. O zaman anladım ki polislerin niyeti başkaymış…

Üsküp’te kaldığım hostelin bana konakladığım gün sayısı, yerleşik adresim ve ziyaret amacımı gösteren bilgilerin olduğu bir belge vermesi gerekiyormuş. Bu belge olmadığı için de Kuzey Makedonya’dan çıkışımın verilmeyeceğini ve Üsküp’e geri dönüp bu belgeyi aldıktan sonra gelebileceğimi söylediler.

Tüm Balkan ülkelerinde olduğu gibi Üsküp’te de yalnız bana değil, hostelde kalan diğer tüm konuklara da bu yönde bir bilginin ve dolayısıyla belgenin verilmediğini polislere söyledim.

Otobüs ve yolcular benim yüzümden bekliyor. Polisler ise taktı bana ve anlaşılan bir şeyler koparmak istiyorlar.

İkinci ve vurucu son taktikleri ise bu belgenin olmadığı için bana 8.000 EUR ceza keseceklerini söylemeleri olmuştu.

Polislere soğukkanlı, kendinden emin ve yumuşak bir ses tonuyla, bunun yasal olmadığını ve 1 aydır Balkanlar’da dolaştığımı ancak böyle bir şey ile ilk defa karşılaştığımı ifade ettim.

Polisler biraz duraksadı ve birbirlerine baktılar. Daha sonra başlarını çevirip içi yolcu dolu otobüsün beklediğini gördüler. Bu esnada giriş mührünü sert bir şekilde pasaportuma vurduktan sonra aynı sertlikte bir mizaç ile kolunu kaldırıp otobüsü göstererek “go!” dedi.

Pasaportumu aldıktan sonra kendilerine teşekkür edip oradan ayrıldım ve nihayet otobüse bindim.

Sonuç itibariyle Kuzey Makedonya’dan çıkış yapmıştım.

Balkanlarda bu tür bir problem ile karşılaşmamak için kaldığınız hostele bu bilgiyi bir danışın derim. Alabiliyorsanız hostelden ilgili kağıdı alın ve öyle yola çıkın. Gerçi böyle bir kağıt verilmiyor. Polisin niyeti biraz para koparmaktı fakat soğukkanlılığım ve derdimi uygun bir dille anlatmam belki de bu sorunu savuşturmamı kolaylaştırmıştı. İş tamamen psikolojik yıpratma. Soğukkanlılığınızı koruyun, sorulan sorulara uygun bir dille cevap verin.

Sınırlar her zaman beni endişelendiriyor. Kosova kontrol noktasına geldiğimizde oldukça endişeliydim fakat orta yaşlı polis sadece ziyaret amacımın ne olduğunu ve ne kadar süre kalacağımı sordu. Kendisine Kosova’yı ziyaret amacımı ve kaç gün kalacağımı açıkladıktan sonra giriş mührünü pasaportuma vurdu ve “hoş geldiniz” diyerek beni gönderdi. Kuzey Makedonya sınırında yaşadığım gerginlik yerini Kosova sınırında yaşadığım hızlı ve sorunsuz geçiş ile mutluluğa bıraktı.

Bill Clinton Anıtı, Priştine

Priştine Otobüs Terminali’nden Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Otobüs terminali merkezden çok fazla uzakta değil. Bill Clinton Bulvarı boyunca yürüyerek 15 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Geniş caddeler Komünist dönemden kalma kasvetli beton bloklarla çevrili. Meydanda sol elini havaya kaldırmış Priştine’ye gelenleri selamlayan Bill Clinton heykelini göreceksiniz. 🙂 Heykeli sağınıza alın ve doğruca yukarıya doğru yürüyün. Yol sizi şehir merkezine götürecektir.

Üsküp’ten Priştine’ye ulaşım hakkında daha fazla bilgi için sorularınızı yorum yazarak sorabilirsiniz. Üsküp-Priştine arası sınır geçişinde sorun yaşayanlarınız olduysa yorum yazarak yaşananları ve çözüm yollarını paylaşın. Bu yolu gidecek olanlar için içeriği güncel tutmak faydalı olacaktır.

Herkese sorunsuz, keyifli ve güvenli geziler dilerim.

Sevgilerimle.

Hadigez.com’da seyahat etme tutkumu yazılı olarak paylaşmaya ve sizin de bu harika dünyayı keşfedebilmeniz adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Tecrübelerime dair değerli seyahat ipuçları, gezi rehberleri ve videolar sunarak sizin de seyahat etmenizi kolaylaştırmak istiyorum. Beni YouTube ve Instagram'da takip edebilirsiniz. Gelin arkadaş olalım...

47 YORUM YAZILMIŞ

 1. Merhaba Fatih abi,

  Ben öğrenciyim. 25 Mayıs 2023 tarihinde gezi amaçlı tek başıma cebimde 3.000 TL param ile Üsküp’e bilet aldım. 5 günlük toplam gezi zamanım olacak. Üsküp’e ineceğim. İngilizce konuşamıyorum. Sizin gibi Priştine’ye veyahut başka ülkeye de geçmek istiyorum. İngilizce dilim olmadığı için sınırda sizin gibi sorun yaşar mıyım? Yaşarsam ne yapmam lazım? Ayrıca bana verebileceğin başka bilgiler var mı?

  Cevaplarsan çok sevinirim. Teşekkürler.

  • Merhaba Cevdet kardeşim,

   Öncelikle gezi süren çok kısıtlı. Kosova’ya geçebilirsin fakat üçüncü bir ülkeye gitmen için yeterli süreye sahip değilsin. 5 günlük gezini; 2 gün Üsküp (Matka Kanyonu), 1 gün Ohri ve 1,5 gün Priştine olarak planlayabilirsin. Sınırda polisler sıkıntı çıkarırsa dil bariyeri derdini anlatma da sana engel olabilir. Dilersen bu riski almayıp 2 gün Üsküp, 1 gün Matka Kanyonu, 2 gün Ohri şeklinde de planlayabilirsin gezini.

   merak ettiğin başka soruların varsa çekinmeden yine buradan yaz. Sana yardımcı olmak için buradayım.

 2. Merhaba,

  5-9 Şubat Üsküp’e gidiş ve dönüş uçak bileti aldık. Ancak Üsküp için 4 gün fazla olacak gibi. Gitmişken başka ülkelere de geçelim istiyoruz. Bize de rota öneriniz olursa çok seviniriz. 🙂

  • Merhaba,

   Evet. 4 gün Üsküp için fazla. Dilerseniz Priştine’ye geçin ve burada 1, Prizren’de 1 gün kalın. Sonra dönün tekrar Üsküp’e. Matka Kanyonu’nu yarım gün gezin. Kalan 1,5 gününüzü de Üsküp’e ayırmış olursunuz.

   Üsküp gezisi hakkında daha fazla sorularınız olursa yine buradan yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için buradayım.

 3. Fatih Bey merhaba,

  Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim. Priştine’ye bir seyahatim olacak ama Kosova’ya girişlerde 2 aşı kartı ve belgesi istiyorlarmış? Doğru mudur?

  Cevap için şimdiden teşekkür ederim. Selamlar.

  • Merhaba Mahir Bey,

   Rica ederim. Umarım yazılarım sizlere faydalı olabiliyordur. Açıkçası pandemi kaynaklı güncel giriş koşulları hakkında bir bilgim yok. Dilerseniz bu konu hakkında Pegasus’un yolcuları için paylaştığı ülkelere giriş koşullarının olduğu sayfayı kontrol edebilirsiniz. Bu sayfa her zaman günceldir ve zaten Pegasus’tan bilet alımı esnasında gidilecek destinasyon hakkında yolcuların dikkate alması gereken koşullar yer almaktadır.

   Size pek yardımcı olamadım. Eğer Priştine gezisi hakkında bir yardıma ihtiyacınız olursa tekrar buradan yazabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak için her zaman buradayım.

 4. Merhaba Fatih Bey,

  7-10 Ocak 2023 arası Üsküp seyahatimiz olacak. 1 günlüğüne Prizin’e geçmeyi düşünüyoruz. 4 kişiyiz ve araç kiralamayı düşünüyoruz. Sabah çıkıp aksama dönüşlü Prizen yetişir mi? Otelden alınacak belge dışında almamız gereken, dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir? Ayrıca yurt dışında daha önce bir araç kiralama deneyimimiz olmadı. Nelere dikkat etmemizi tavsiye edersiniz?

  • Merhaba İbrahim Bey,

   Üsküp’te araç kiralaması yapabilirsiniz. Özel araç ile sabah gidiş, akşam dönüş olacak şekilde Prizren gezilebilir. Zaten küçük bir şehir ve gezilecek yerlerin tamamı şehir merkezi çevresinde yer almaktadır. Yalnızca Mamuşa Köyü Prizren’in 15 km dışındadır. Ancak şu sıralar Balkanlarda, sınır geçişlerinde ne yazık ki polisler Türk vatandaşlarına zaman zaman sıkıntı çıkarabilmektedir. Siz her ihtimale karşı araç evraklarınızı, ehliyet, ruhsat, otelden kayıt belgesi, Prizren’de gezilecek yerleri içeren bir listenin çıktısını yanınızda bulundurun. Bunlar dışında öyle spesifik dikkat edeceğiniz bir durum yok. Nihayetinde turistsiniz ve zaten Balkanlar da pek fazla yabancılık çekmezsiniz. Balkanlarda araç kiralama konusunda ise daha önce hiç deneyimim olmadı.

   Güvenli ve keyifli bir gezi dilerim.

 5. Fatih Bey merhaba,

  24 Aralık Cumartesi sabah Üsküp’e gidip, 30 Aralık Cuma günü Türkiye’ye geri döneceğiz. Üsküp’te araç kiralayıp Ohri (Kosova’da, Arnavutluk’ta gidilecek şehirlere öneriniz varsa oralara gidip) tekrar Üsküp’e dönüp aracı teslim edip tren ya da otobüs ile Belgrad’a dönmeyi düşünüyoruz. Sizce rotama eklemem-çıkartmam gereken yerler nerelerdir? Araç kiralamaya gerek var mıdır? Neler önerirsiniz? Malum hava soğuk ve kış vakti. Ohri boş olabilir mi? Budva kışın çok boştu mesela oraya geçen kış gittim yemek yemeye bile açık yer yoktu nerdeyse.

  Teşekkürler.

  • Merhaba Cemil Bey,

   Üsküp’te araç kiralayabileceğiniz yerel firmalar bulunmaktadır. Yurt dışında araç kiralamak için gerekli prosedürleri bildiğinizi varsayıyorum. Üsküp-Ohri arası yol güvenli bir sürüş imkanı sunuyor. Tiran gezilecek yer ve yapılacak şeyler bakımından pek bir şey sunmuyor. Dilerseniz Üsküp’ten Priştine ve Prizren’e geçebilirsiniz. Üsküp’ten Niş ve Belgrad’a tren seferleri yapılmaktadır. Üsküp tren garı VERO Center’a yakın bir konumda bulunmaktadır. Ohri ve diğer şehirlerin boş olacağını zannetmiyorum. Yaklaşan yılbaşı ile birlikte şehir merkezleri oldukça kalabalıktır.

   Yalnız Balkanlarda hava soğuk ve kışın sis eksik olmaz. Yolları da biraz dolambaçlıdır. Araç kiralamadan önce hava şartlarının ne durumda olduğunu kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

   Keyifli ve güvenli bir gezi dilerim.

  • Cemil Bey,

   Biz de 3-4 gün kalacağız. Sadece Prizen’e geçmeyi düşünüyoruz. Üsküp’ten araç kiralama konusunda tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

  • Merhaba Gizem Hanım,

   Üsküp’ten Priştine’ye tren ile gidebilirsiniz. İki şehir arası tren seferleri her gün yalnızca 1 defa yapılmaktadır. Yolculuk yaklaşık 3 saat sürmektedir. Üsküp-Priştine (veya tersi) tren biletinizi tren kalkış istasyonundan satın alabilirsiniz. Şu an için herhangi bir çevrimiçi rezervasyon sistemi bulunmamaktadır.

 6. Merhaba,

  Aralık sonunda Üsküp gidişli Priştine dönüşlü uçuşumuz var. Rotamızı Üsküp-Kotor-Priştine olarak belirledik fakat otobüs seferlerinden ve süreden dolayı tam emin olamıyoruz. Toplam 4 tam günümüz var. 2 gece yolda geçecek şekilde, 1 gece de Kotor’da konaklama şeklinde planlıyoruz. Bu şekilde çok mu sıkıştırmış oluruz? Üsküp-Budva arası ve Budva-Priştine arası otobüslerde sıkıntı yaşar mıyız?

  • Merhaba,

   Kotor çok uzakta kalıyor. Uzun sürecek olan otobüs yolculuğu sizi yoracak ve sonrasında rahat bir şekilde gezemeyeceksiniz. Üsküp, Ohri, Priştine ve Prizren yapabilirsiniz. Eğer Üsküp’ten Budva’ya doğrudan giden otobüslerin olmadığını düşünüyorum. Tiran’a geçebilir ve buradan da Budva veya Kotor’a geçebilirsiniz. Balkanlarda otobüs seyahati için GetByBus ve Busticket4.me sitelerini kullanabilirsiniz.

   Balkanlar geziniz hakkında daha fazla sorularınız olursa yine buradan yazabilirsiniz.

 7. Merhabalar,

  6 Aralık 21:50 Priştine varışlı, 11 Aralık 02:00 Tiran’dan İstanbul’a dönüşlü tatil yapacağım. Priştine, Üsküp, Ohri ve Tiran şehirlerini gezmeyi düşünüyoruz. Bu plana Prizren’i eklemek yorucu olur mu? Otobüs ile geçişlerde sorun yaşar mıyız? Tavsiyeniz nedir?

  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Bana kalırsa Priştine yerine Prizren’i ziyaret edin. Priştine’de pek bir şey yok. Balkanlarda otobüsle şehirlerarası yolculuk ve sınır geçişlerinde problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Yanınızda seyahat planınızı içeren belgelerin olmasına dikkat edin. Sınır geçişinde polisler sizden bu bilgileri göstermenizi isteyebilir.

   Balkanlar gezisi hakkında daha fazla sorularınız olursa site içerisindeki ilgili içeriklere yorum yazarak sorabilirsiniz.

   Keyifli geziler dilerim.

  • Bersu Hanım merhabalar,

   15 Aralık 21:50 Priştine varışlı, 20 Aralık 02:00 Tiran’dan İstanbul’a dönüşlü olarak sizin gibi planladığımız uçak biletimiz var. Nerelere gittiniz bu zaman aralığında? Ulaşımda problem yaşadınız mı ve hava koşulları nasıldı? Biz konaklamayı 1. gece Priştine, 2. gece Üsküp, 3. gece Ohri ve 4. gece Tiran olarak ayarladık. Ancak endişem, bu yerler arasında otobüs saatleri var olduğunu görmeme rağmen bilet alamıyorum. Siz nasıl ayarladınız ulaşımı?

 8. Merhaba,

  Aralık ayında 1 gece konaklamalı Üsküp’e uçuşumuz var. Priştine’ye geçiş düşünüyoruz ama internetten otobüs biletlerini bulamadık. Saatleri de teyit edip, rahat ulaşım sağlayıp otel bakabilmek için önerdiğiniz bir site var mı? Dönüş saatleri de böyle net mi acaba?

  • Merhaba,

   Balkanlarda otobüs ile ulaşım için GetByBus ve BusTicket4.me internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Bu iki sitede şehirlerarası otobüs seferleri ücret ve saatleri hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

   Balkanlar gezisi hakkında daha fazla sorularınız olursa site içerisindeki ilgili içeriklere yorum yazarak sorabilirsiniz.

   Keyifli geziler dilerim.

 9. Merhaba,

  10 Aralık’ta 2 gün Priştine ve 2 gün Üsküp düşünüyoruz. Konaklamayı Airbnb’den yapmak istiyoruz. Belge konusu üzerine sınır geçişlerinde bir sıkıntı çıkar mı? Kayıt felan yapmak gerekir mi?

  • Merhaba,

   Üsküp’ten Priştine’ye geçerken zaman zaman polisler sınırda yolculara problem çıkarabiliyor. Bunun önüne geçmek için Üsküp’te kaldığınız hostel veya otelden bir kayıt belgesi alıp yola öyle çıkmanız yararınıza olacaktır. Priştine’de kalacağınız Airbnb dairesinin de adres bilgilerini içeren rezervasyon kağıdını yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyiniz.

   • Fatih Bey merhaba,

    Aralık ayında 4 günlüğüne Üsküp bileti aldık. Fakat Üsküp için muhtemelen bir gün yeterli olacak. Diğer 3 gün içerisinde gidebileceğimiz yakın ülke noktaları hakkında fikir verebilir misiniz? Maksimum sayıda ülke görmek istiyoruz.

    • Merhabalar,

     4 gün yakın ülkelere gidiş-dönüş için az bir süre. Şöyle yapabilirsiniz; 1 gün Üsküp, 1 Gün Priştine (Kosova), yarım gün Prizren ve sonra akşamüzeri Üsküp’e yolculuk. 4. gün eğer dönüş uçağınız akşama ise gündüz Matka Kanyonu’na gidebilirsiniz. Ancak Üsküp’e gelmişken buradan Ohri’ye de geçmenizi isterim. Eğer Ohri’yi düşünürseniz Prizren’i eleyebilirsiniz.

 10. Merhaba,

  Birkaç gün önce Üsküp’ten Priştine’ye ben de otobüsle geçtim. 4 gündür Üsküp’teydim ve 4. gün günübirlik geçiş yaptım. Sınırda iki tarafta da hiçbir sorun yaşamadım. Pasaport kontrolüm ortalama 20 saniye sürdü iki ülkede de. Hiçbir şey sormadılar. Damga vurup geçirdiler. Belki dönemine göre ya da polisine göre durumlar değişiyordur ama benim tecrübem bu şekilde oldu. Pasaportumda da Kuzey Makedonya dışında hiçbir ülkenin damgası ya da vizesi yoktu. Dönüş için bir uyarı; son otobüs Priştine’den saat 15:00’de. Planınızı ona göre yapın. Ayrıca Kosova’da sadece Euro kullanılıyor. Otobüs terminalinde de kredi kartı geçmiyor. Tedbirli gidin. Gidiş 550 MK dinarı, dönüş 9 Euro tuttu. İlaveten dönüş biletini Kuzey Makedonya’da satmıyorlar. İner inmez Priştine otogarında Euro ödeyerek almanızı tavsiye ederim.

  • Merhaba Yunus,

   Geri bildirimin için teşekkürler. Sınırda sorun yaşamamış olmana sevindim. Bahsettiğin gibi, dönemine göre veya polislerin ruh hallerine göre değişebiliyor. Otobüsle ulaşım hakkında değerli bilgiler verdin, teşekkürler.

   Sevgiler, selamlar.

 11. Fatih Bey merhabalar,

  İlgili bilgi kaynağı oldukça az olduğu için sorumu size yöneltmek istedim. İstanbul’dan kalkıp, önce Priştine’ye giriş yapacağız yarım gün şehri gezdikten sonra Üsküp’e geçmek istiyoruz. Dolayısıyla bütün otel rezervasyonlarımız Kuzey Makedonya’ya ait olacak. Kosova’ya girişte ve/veya Kosova-Makedonya sınırındaki geçişte bir problem yaşar mıyız?

  Not: Otel rezervasyonlarımız ve dönüşümüze ait uçak biletimiz de yanımızda olacak.

  Çok teşekkürler.

  • Merhabalar,

   Açıkçası bu bir ihtimal sorun yaratabilir. En azından 1 gün Priştine’de kalmış olsanız havaalanı polislerinin sorularına maruz kalmazsınız diye düşünüyorum. Her ülke, kendisini ziyaret eden turistlerin kalmasını, harcama yapmasını yani nitelikli turist ister. Kaldı ki iki ülke sınır polisleri de pek bir huysuz. Hatta Üsküp-Priştine yolculuğumu kara sınırından yapmıştım ve sınırda Kosova tarafı polisleri bana sorun çıkarmış, sınırda 30 dakikaya yakın bekletmişlerdi.

   Üzgünüm. Sanırım size pek yardımcı olamadım fakat Priştine veya Üsküp hakkında daha fazla sorularınız olursa her zaman yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

   Güvenli ve keyifli bir gezi dilerim.

 12. Kasım ayında Priştine’den Üsküp’e geçeceğim. Tren veya otobüs ile geçmeyi planlıyorum. Daha önce bu şekilde geçiş yapan oldu mu? Dikkat edilmesi gereken bir husus var mıdır? Veyahut ekstra bir belge olması gerekir mi?

  Teşekkürler.

  • Merhaba,

   Priştine’den Üsküp’e tren ile daha önce kendim bir yolculuk yapmadım. Açıkçası bu iki güzergah arasında tren seferleri yapılıyor mu onu da bilmiyorum. Bu yolculuğu otobüs ile yapmıştım. Ekstra belge konusuna gelecek olursam, Balkanlar’da ülkeler arası sınır geçişlerinde problem yaşamamanız adına kaldığınız otel veya hostelden bir belge almanız gerekmektedir.

 13. Merhaba Fatih Bey,

  Öncelikle bilgilendirici paylaşımlarınız için teşekkür ederiz. Biz de bu yıl Şubat ayında iki günlüğüne Üsküp’e gideceğiz. Cumartesi sabah varış ve Pazartesi sabah dönüş olarak aldık biletlerimizi. Gitmişken sizce günübirlik Priştine’ye de gitmeli miyiz? Yoksa vaktimizi Matka Kanyonu ve Ohri’yi daha detaylı gezmeye mi ayıralım bu konuda kararsızız. Mevsim kış olacağı için buralarda sınırlı hareket edebiliriz diye düşünüyorum, hepsini görmüş biri olarak sizin de fikrinizi almak istedim.

  Teşekkürler. ☺️

  • Merhaba Beyza Hanım,

   Bana kalırsa Priştine’ye gitmeye hiç gerek yok. Hadi 1 günlüğüne Prizren deseniz tamam fakat Priştine pek öyle ahım şahım bir şehir değil tıpkı Tiran gibi. Oysa yakınlardaki Matka Kanyonu ve sessiz sakin Ohri şehri bu kısa seyahatinizi maksimum keyifli kılacaktır.

 14. Merhaba,

  Grup halinde 2 defa Makedonya seyahati yaptık. Her ikisinde de Prizren’e gittik. Konaklama yaptığınız yerin yetkilisi karakola kayıt yaptırması gerekiyor. Oradan kayıt belgesi veriyorlar. Sınırda bu belge olduğunda sıkıntı yaşanmıyor.

  • Merhaba İsmail Bey,

   Önemli bir bilgi verdiniz. Pandemi öncesi Balkanlar seyahatimde Üsküp’ten Priştine’ye geçerken böyle bir belge ihtiyacı yoktu. Zira, sınırdan da söz konusu belge olmadan geçebilmiştim. Vermiş olduğunuz bilgi ile içeriği de güncellemek gerekiyor. Üsküp-Priştine yolculuğu hakkında daha fazla deneyimlerinizi lütfen bizimle paylaşın.

   Teşekkürler.

 15. Fatih Bey merhaba,

  10 günlük bir seyahatim var. Sadece gezi amaçlı. Uçak biletlerini Belgrad gidiş ve Üsküp dönüşlü aldım. Gezebileceğim kadar fazla yer gezmek istiyorum. Belgrad, Niş, Priştine, Üsküp, Ohri ve Bitola. Tekrar Üsküp’e dönüş ve buradan da İstanbul diye düşündüm. Yetişecek bir program mı sizce? Başka bir plan önerir misiniz?

  • Merhaba Ahmet Bey,

   10 gün Balkanlar için kısıtlı bir süre. Ancak belirtmiş olduğunuz rota için yeterli diyebilirim. Bir başka sefere Belgrad gidiş, Üsküp dönüş yapar ve böylece Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk ve Kosova’yı da görmüş olursunuz.

  • Merhaba Abdülbasit Bey,

   Balkanlarda araç kiralaması yapabilirsiniz. Kuzey Makedonya’da kiralayacağınız aracı Kosova’da teslim edebilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı olmaz. Uluslararası araç kiralama hizmeti veren şirketler bulunmaktadır.

 16. Fatih Bey merhaba,

  16 Mart’ta Üsküp’e gideceğim. 19 Mart’ta dönüş uçuşum var ancak ben uçuşu 20’sine erteleyip 1 günümü de Priştine’ye ayırmak istiyorum. Aynı gün içerisinde Priştine’ye gidip gelebilir miyim? Otobüs saatlerini öğrenebileceğim bir site varmı?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla.

  • Merhabalar,

   Sanıyorum uçuşunuzu Korona virüsü nedeniyle ertelemiş olmalısınız? Tüm havayolları uçuşları bir süreliğine ertelendi. Ayrıca ülkeye girişler de durduruldu. Biletinizi ücretsiz olarak açığa alabilir ve bir başka tarihte tekrar Üsküp seyahatinizi planlayabilirsiniz.

 17. Fatih Bey merhabalar,

  Mart ayında Belgrad’a gideceğim ve 4 gece kalacağım. Bu süre zarfında Üsküp’e de gideceğim. Oraya gitmişken yol yakınken kısa bir Priştine gezisi de yapayım dedim. Sizin yazınızı okudum, Üsküp’ten Priştine’ye 5 Euro’ya gitmişsiniz, dönüş de aynıdır diye düşündüm. Dönüş saatlerini araştırırken fiyatlar dikkatimi çekti, 260-280 TL.. Bu bana çok tuhaf geldi, bu nasıl olabilir? Siz ne kadar ödediniz? Bu konu hakkında kimse bir şey paylaşmamış nedense..

  • Merhaba Ekrem Bey,

   Öncelikle 4 gün Belgrad, Üsküp ve üzerine Priştine için çok kısıtlı bir süre. 2 gün Belgrad’a ayırsanız, Üsküp ve Priştine’ye geçeyim derken yarımşar günden 1 tam gününüz yolda geçecek. Sanıyorum dönüşünüz de Belgrad’dan ve geri dönmek zorundasınız. Bu nedenle planladığınız program yetişmez. Fakat yine de ücretlerden bahsetmek isterim. Evet, Üsküp-Priştine arası 5 euro civarıydı. Dönüş için çıkan fiyat sizi yanıltmasın. İnternette fiyatlar çok farklı çıkıyor. Yine aynı fiyata Priştine’den Üsküp’e dönüş yapabilirsiniz. Balkanlarda otobüs seyahati için planlamanızı getbybus veya busticket4 sitesinden yapabilirsiniz.

   Balkanlar hakkında daha fazla sorularınız olursa yine buradan bana yazabilirsiniz. Size yardımcı olmak için ben her zaman buradayım.

   • Fatih Bey merhabalar,

    Geri bildirim için teşekkürler. Pazartesi Belgrad’da olacağım. İstanbul’a dönüş Cuma öğlen saat 12.00’de. Çarşamba akşam 21.00’de otobüs ile Üsküp’e gideceğim, sabah 6’da oradayım (otobüste uyurum inşallah). Aynı gün öğlen Üsküp’e gitmeyi düşünüyorum ve gece 00’da Flixbus ile Belgrad dönüş ve oradan da havaalanına. Biraz uykudan feragat edeceğiz ama dayanıklıyım. Sizin bildirdiğiniz sitelere bakmıştım, birde balkanviator.com var ayrıca. Üsküp ile Priştine arası veya tersi 76 Euro çıkıyor, isterseniz siz de test edin. Ben hala çözemedim neden bu kadar yüksek çıkıyor? Siz 5 Euro gidiş ve 5 Euro geliş minibüs mi kullandınız?

    • Merhaba Ekrem Bey,

     Rica ederim. Evet, balkanviator’u yazmayı unutmuşum. Fiyatların yüksek çıkması garip bir durum. Böyle olsa sanırım kimse bu yolu gitmezdi. 🙂 Siz en sağlıklısı Üsküp’te terminale gidip biletinizi alın. İnternetteki fiyatlara aldırış etmeyin. Ben içerikte kullandığım resimdeki araçla gitmiştim Priştine’ye. Zaten iki şehir arası çalışan araçların hepsi bu tür ulaşım araçları.

     • Fatih Bey merhabalar,

      Çok teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için. Ben de aynen öyle düşündüm. Üsküp’teki terminalden bilet fiyatlarını teyit edeceğim. Aksi takdirde Priştine’ye gitmeyeceğim. İnternetteki bilet fiyatları gerçekten çok garip. 90 kilometre yola 70 Euro istiyorlar. Siz yazmasaydınız gerçek fiyatı öğrenemeyecektik.

      Teşekkürler.

Yazıya ilişkin düşüncelerinizi yazabilir, merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.