Ortadoğu’nun kültürel açıdan en zengin şehirlerinden biri olan Şiraz, 2 milyona yakın nüfusu ve filmlere konu olmuş tarihiyle farklı bir seyahat yaşamak isteyenler için çok sayıda güzelliği bir arada barındırıyor.

Ortadoğu’nun kültürel açıdan en zengin şehirlerinden biri olan Şiraz, 2 milyona yakın nüfusu ve filmlere konu olmuş tarihiyle farklı bir seyahat yaşamak isteyenler için çok sayıda güzelliği bir arada topluyor. Şiraz, her yıl dünyanın birçok yerinden turist alan büyüleyici bir şehir. Tarih boyunca çok sayıda kültüre ev sahipliği yapmış ve ziyarete gelen tüm misafirlerine güzelliğini cömertçe sunuyor. Şehre gelince sizi sayısız tarihi eser ve mimari yapı bekliyor. Kerim Han Kalesi, Persepolis, Vekil Cami, Şah-e Çerağ Türbesi, Kuran Kapısı tatile gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden. Bunun yanında eşiniz, sevgiliniz veya kendi başınıza geldiğiniz tatilinizde şehrin havasını daha iyi alabilmek adına kısa bir şehir turuna çıkabilirsiniz. Şehre özgü hediyeliklerden sevdiklerinize götürebilirsiniz. Vekil Pazarı bu anlamda oldukça geniş bir ürün yelpazesi sunar. Şiraz’da gezilecek yerler keşfi sırasında yorulduğunuzda soluklanmak için restoranda yemek yiyebilir ve İran’a özel tatları deneyebilirsiniz. Şehirde her bir yer birbirinden değerli tarihi geçmişe ve kültürel özelliklere sahip. Kente gelen ziyaretçiler yoğun şekilde kültürel etkiyi hissediyor. Ziyaretçilerin en sık ziyaret ettikleri yerler yoğun olarak bu tarihi ve kültürel dokuyu yansıtan mekânlar. Bunun yanında Şiraz’da Kerim Hane Zend Bulvarı şehri ikiye bölen ana cadde konumunda ve kente geldiğinizde doğal ve tarihi birçok güzelliği burada bulabilirsiniz.

En İyi Zaman

Şiraz’da hava koşulları kışları ve yazları birbirinin tam zıttı bir özellik gösteriyor. Yani yazlar çok sıcak ve kurak, çöl iklimi etkisi var ve kışlar da tam tersine aşırı soğuk. Bu nedenle hava koşulları bakımından Şiraz’a gitmek için uygun zaman nisan, mart bahar ayları ve eylül, ekim ve sonbahar aylarıdır. Yaz döneminde gitmek isteyenlerin aşırı sıcaklara dayanıklı olması şimdiden tavsiye edilir. Kış dönemi için de sert soğuklara karşı hastalanmamak için mutlaka yanınıza alternatif giysiler alın. İran’ın en hareketli şehirlerinden olan Şiraz’a geldiğinizde şehrin, doğanın, tarihi güzelliklerin, sıcak insanların sohbetinin tadını çıkarın.

Ulaşım

Şiraz’a dünyanın birçok farklı yerinden doğrudan havayolu ulaşımı bulunuyor. Türkiye’den gitmeyi planlıyorsanız da uçuş firmalarından gerekli bilgileri alarak Şiraz’a bilet edinebilirsiniz. Yaklaşık 3 saat süren bir yolculuk sonrası şehre iniş gerçekleşir. Bununla birlikte Şiraz Havaalanı inişinden itibaren şehre ve otel, pansiyon, konaklama yerinize çeşitli araçlarla da ulaşabilirsiniz. Taksi, araç kiralama seçenekleriyle istediğiniz noktaya hızlı şekilde gitmek ve için size uyan seçiminizi yapın ve eşsiz bir tatil geçirin. Şehir içinde yapacağınız gezintilerde otobüs, taksi ya da özel araç kiralama seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Alışveriş

Şiraz’da alışveriş yapmak, hediyelik almak isteyenler için çok sayıda alışveriş merkezi, pazar, kente özgü çarşı bulunur. Şehri ziyarete geldiğinizde sevdiklerinize şehre özel hediyeliklerden alın. Vekil Pazarı bu anlamda size çok geniş ürün yelpazesi sunan yerlerden biridir. Labirent gibi kurulan pazar, kapalı çarşı niteliğindedir ve şehre gelen her turist burayı görür. Deri eşyalardan takılara, yerel giysilere kadar çok sayıda geleneksel ürün bulunabilir. Şehirden ülkenize dönerken kendiniz için ve sevdiklerinize özel eşyalardan almayı unutmayın. Kentin önemli alışveriş merkezleri şöyle: Hyperstar, Debenhams, Dorsa, Choco Bazar, Zand Süpermarket en popüler alışveriş merkezlerinden bazılarıdır.

Yeme İçme

Meşhur İran mutfağı Şiraz yemekleri üzerinde de etkisini göstermiş kuşkusuz. Et sevenler için tam bir cennet olan Şiraz’da birbirinden farklı lezzetleri denemeden gitmeyin. Masghati Helvası, Şiraz Salatası bu lezzetlerden sadece ikisi. Şehirde yemek konusunda damak tadınıza uyan çok sayıda yiyecek bulabilirsiniz. Şiraz Paloodeh, bir çeşit dondurma ve yaz aylarında akşam gezintileri için muhteşem bir arkadaş. Bununla birlikte Türkiye’ye yakın nohut gibi lezzetler de mutfakta yer alıyor. Denemek isteyenler için çoğu restoran lezzetli tarifler sunuyor. Şiraz restoranları İran’a özgü yemek çeşitlerini en zengin şekilde her zaman ziyaretçilerine sunuyor. Şiraz’da bulunan popüler restoran ve kafelerden bazıları; Yord Cultural Complex, Sharzeh Traditional Restaurant, Shater Abbas Restaurant, Gavara Restaurant’dır.

Konaklama

İster Ortadoğu’nun kültürel açıdan zengin yapısını ziyaret için ister balayı için şehre gelin, Şiraz otelleri, hostel ve pansiyonları açısından size zengin bir seçenek sunar. Birbirinden konforlu ve lüks oteller, Şiraz’a gelen ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlıyor. Oteller yanında alternatif konaklama seçenekleri de mevcut. Pansiyonlar, apart oteller, daha uygun konaklama olanağı sağlıyor. Şehirde değişmekle beraber bir gecelik fiyatlar 100-600 TL arası değişiyor. Şiraz otellerinden bazıları; Homa Hotel, Shiraz, Pars otel Şiraz, Aryo Barzan Şiraz, Şiraz Arg Hotel, Parsian Hotel Şiraz, Şiraz Eram Hotel ve Persepolis International Hotel Shiraz’dır.

Gece Hayatı ve Eğlence

Şiraz’da gece hayatı bazı yasalar nedeniyle oldukça durgun. Yani akşam belli bir saatten sonra sokaklarda pek insan olmuyor ve kafe barlarda da ağırlıklı erkekler oluyor. Çay evleri şehirde uğrak yerlerden. Ancak Şiraz festivalleri bakımından daha renkli. Şiraz festivalleri şu şekilde; Nevruz, Bahar başlangıcı kutlamaları-baharın başladığı günden itibaren 13 gün sürer, Sevinç ve Dayanışma Festivali, Mehr Festivali; Jashne Sade, karanlıktan ve soğuktan uzaklaşmak için düzenlenir; Ateş Festivali, Dönüm noktası kutlamaları şehirde gerçekleşen festivallerden bazıları. Festivallere denk geldiğinizde bu ruhu yaşamayı unutmayın.

Şiraz gezisi mi planlıyorsun?

Şiraz hakkında merak ettiğin her şeyi aşağıda yer alan yorum bölümüne yazarak bizlere sorabilirsin. Şiraz gezilecek yerler, şehir içi ulaşımı, yeme-içme, konaklama ve alışveriş üzerine ipuçları ve önerilerimiz ile Şiraz gezini planlaman için sana yardımcı olalım!

Düşüncelerinizi yazın, merak ettiklerinizi sorun.

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz.